Historie, dějiny

Podepisování příspěvků: anonymní příspěvky nebo ty, které v poli jména/přezdívky budou mít titulek nebo jiný text, mohou být smazány. Příspěvky s nakopírovaným delším obsahem, který je dostupný na jiném místě, mohou být také smazány – v takovém případě uvádět pouze odkaz, případně pár vět, nikoliv celý text systémem copy&paste. První komentář nového uživatele se zobrazí až po schválení, další již hned.

 Obnoviť

 1. Jak byste se bavili na téma Ježíš Kristus s věřícím člověkem, kterého moc neznáte, ale víte, že to není žádný blázen a respektujete ho?

  Tím myslím o tom, kdo to byl, co dělal atd.

  Kontaktoval jsem na internetu jednoho člověka a poděkoval mu za to, co pro lidi dělá a že s ním v 95% věcech souhlasím, ale lehce jsem oťuknul téma, že Bůh nepotřebuje žádnou církev ani chrámy a kostely, protože je všude a můžeme navázat dialog kdykoliv.

  Jeho reakce byla v pohodě, ale prostě se mě zeptal, co o Ježíši Kristu vím a že to byl Bůh, který na sebe vzal lidskou podobu, aby nám pomohl vidět, kdo Bůh je – nebo něco v tom smyslu.

  Měl bych už konečně začít s knihou Proč se písma dělají svatými, ale rád bych něco odpověděl dříve, co si o tom myslíte?

  Odpověď
  • Jde o člověka v podobném věku jako já, možná o rok nebo dva mladší.

   Odpověď
  • Já bych mu odpověděla, že o Ježíši mám základní znalosti, ale přesvědčil jsem se, že nemusím vědět nic, jelikož Bůh existoval i před Ježíšem a lidé Bohu věřili i bez Ježíše. Že víra nezávisí na tom, jak Boha pojmenujeme. A vznikla dávno před křesťanstvím. Víra je, nebo není bez ohledu na jméno. No a člověk, který žije podle svědomí, nepotřebuje nikoho dalšího, aby mu pomáhal prohlédnout. Protože svědomí je vlastně Bůh v nás…Každý člověk má podobu Boha, jelikož Bůh nás stvořil k obrazu svému…
   Tím Ježíše nezatracuji, snažil se o spravedlivou společnost a harmonii s Bohem a ostatními bytostmi, ale jeho učení bylo ukradeno a upraveno v duchu zotročení lidstva… Takže to dopadlo podle ruského přísloví: „Chtěl to co nejlépe a dopadlo to jako vždy…“

   Odpověď
   • To je dobrá odpověď. :)

    Akorát nevím, jak říct Ježíš nerovná se Bůh. Svým způsobem vlastně ano, ale asi tak jako kdokoliv jiný, kdo žije podle svého svědomí.

    Možná to nemusím za každou cenu ozvučovat, když mě vhodná odpověď nenapadá – a nebo se můžu zeptat, jak to přesně myslel.

    Odpověď
    • Zeptej se ho, proč Ježíš rozmlouval s bohem a modlil se k němu?

     Odpověď
    • Odpověděl sis sám. Jen doplním. Bůh snad začal existovat až s existencí Ježíše, nebo jeho existence je věčná? Odpovědi ti začnou přicházet samy, když se zklidníš a začneš si všímat jazyka, kterým Bůh s tebou mluví. Může se to projevit například tak, že řešíš nějakou otázku, nemůžeš s tím hnout a najednou někde (na ulici, v TV, v písničce atd.) najednou odpověď zazní… Musíš jenom svoje vnímání zjemnit a být přístupný vjemům… Pak Boha uslyšíš a když na to přijdeš, jak s tebou mluví, pak se začnou dít divy…Bude to jako osvícení…

     Odpověď
    • NicNezNula 23.3.2017 o 18:43

     Já jsem třeba načerpal hodně informací z filmu Život O’Briana.

     Odpověď
     • A není to blbost? :)

      Podívám se na kousek a uvidím.

      Odpověď
     • pri brianovom zivote si vzdy spomeniem na sandalistov a flaskarov :-D skvely film

      Odpověď
    • To je klasické egregoriální zakotvení, nevím jestli je bezpečné se na to téma vůbec bavit a nenastane egregoriální obranná reakce. tj. jestli výsledkem podobné diskuse nebude opak toho, čeho chceš diskusí dosáhnout. V každém případě je třeba, pokud do toho půjdeš, se oprostit od případné mentorské/nadřazené roviny a je třeba formulovat teze tak, aby dotyčný nad tím začal uvažovat a došel k závěru sám, například:

     „Nerozumím tomu, proč byla Ježíšova oběť údajně potřeba a jak někdo může vykoupit cizí hříchy.“

     Odpověď
    • Ježíš je Bůh, druhá božská osoba (1. Bůh Otec, 2. Bůh Syn, 3. Bůh Duch Svatý). Svatý Tomáš Akvinský pro tento těžko představitelný filozofický oříšek dává příklad vody, která běžně v přírodě existuje ve třech skupenstvích (pevném, kapalném a plynném a pořád je to jedna jediná voda) nepo příklad trojlístku (utrhnutím jednoho lístku přestává být trojlístek trojlístkem). Trinitární definice Boha je věroučným (a tedy spolehlivým rozpoznávacím znakem každé pravé křesťanské církve) základem všech křesťanských Církví (mezi ně například NEPATŘÍ Svědkové Jehovovi, protože podle jejich věrouky je Ježíš pouhý člověk a a Bohem je pouze Jehova). Tím, že je Bůh trojjediný, není „sám“, je dokonalý a nepotřebuje ostatní stvoření. To stvořil pro potěšení a protože se mu „zlíbilo“ to udělat :) , aby mělo účast na jeho radosti z prosté existence. Stvoření od počátku svořil proto, aby Ho ctilo a uctívalo. Ale stvoříl ho ze svobodnou vůlí a Lucifer, první, nejmocnější a nejkrásnější anděl, když nahlédl do Božího plánu a uviděl Ježíše a jeha Matku Marii se rozzuřil a rozešel se svým Tvůrcem, protože se nechtěl klanět člověku, kterého považoval za nízkého tvora. I Islám zná Ježíše a jeho Matku Marii (kterou ctí), ale nazývá ho pouze prorokem, nikoli Bohem.

     Odpověď
     • Ale voda sa nikdy nenachádza naraz vo všetkých skupenstvách. Náuka o trojici trochu pripomína robiť z Boha duševne chorého schizofrenika. Iné je ak sa vedomie mnohonásobne personifikuje v stvorení, a iné je hovoriť že vedomie má vo svojej podstate 3. osoby.

      Odpověď
 2. V diskuzi na Sakerovi jsem narazil na info o Josefu Flaviovi:

  Poté, co ze začátku vedl židovský odpor římským silám v Galilei, Josef se vzdal Vespasiánovi a jako chytrý chlapec mu řekl, že měl vidění, ve kterém Vespasán použil zlato vyrabované z Chrámu, aby se stal císařem… Vespasián by tak vděčný, že Josefa adoptoval a dal mu za úkol napsat historii židovské války z římské perspektivy

  http://thesaker.is/what-happened-and-why/#comment-334397

  Možná je to obecná znalost, já jsem na to narazil poprvé, tak dávám pro info. Na wikipedii mě pak praštilo do očí, že Vespasian založil Flaviovskou dynastii a že Konstantin, který měl podobné vidění o křesťanství, byl nejvýznamnějším panovníkem dynastie, nazývaná Neo Flaviovská.

  Jinak v komentáři je pro pobavení odkaz na Life of Brian:
  https://www.youtube.com/watch?v=WboggjN_G-4

  Přidávám další. Sice mimo téma, ale smát se je potřeba:
  https://www.youtube.com/watch?v=zPGb4STRfKw&t=2s

  Odpověď
 3. Prečo máme radi Anglosasov a o ich láske k inym národom …
  Ako sa klaniame panovnickym rodom a aj Komu to vyhovuje?

  http://deliandiver.org/2015/04/jak-britanie-popira-sve-holocausty.html

  Odpověď
  • (Indie) “ V pracovních táborech dostávali dělníci nižší příděly jídla než vězni v Buchenwaldu.“

   (Keňa) „Jeden z osadníků se chlubil: „Když jsem mu odřezával koule, tak už neměl uši a jedno oko, myslím, že pravé, mu viselo z očního důlku“ 5]. Vojákům bylo řečeno, že mohou zastřelit kohokoli uznají za vhodného „pod podmínkou, že to bude černoch“

   Odpověď
 4. Pre dobrých ruštinárov celá kniha Skljarova:
  Jahve proti Baala (kronika prevratu)

  https://iskatel.info/iskateli/mixail-volk/yaxve-protiv-baala-xronika-perevorota-a.-sklyarov.html

  Odpověď
  • Odtiaľ o Tartarii:
   https://iskatel.info/iskateli/zapiski-kolyimchanina/ruinyi-gorodov-velikoj-tartarii-na-kolyime.html

   Odpověď
 5. Pro zájemce o historii přidávám odkaz na první část překladu o Arkaimu.
  http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2017/03/arkaim-1.html#more

  Odpověď
 6. Pridávam článok, kde Mečiar hovoril o tom, ako sa zahraničie stavalo proti rozdeleniu Československa (Nemecko, Poľsko, nepriamo USA)
  http://www.ta3.com/clanok/1012088/kovac-i-meciar-prezradili-detaily-z-rozdelenia-ceskoslovenska.html

  Je to zaujímavé o to viac, lebo aj teraz masová kampaň za zrušenie Mečiarových amnestii ma v dlhodobej perspektíve za cieľ podkopanie štátnosti Slovenska ako samostatnej republiky. (A z druhej strany vzniká iniciatíva k zjednoteniu Česka a Slovenska) Odstránenie Fica je krátkodobejší prechodný proces v tomto ohľade. A oficiálna rozprávka o amorálnosti je úplne krátkozraká verzia pre tých ktorí nevidia 10, ani 4, ale možno len 1 krok dopredu.
  Preto by bolo dobré vedieť, súčasťou akého plánu bolo pre globalistov jednotné Československo, aj kvôli tomu, aby bolo ľahšie korigovať okolnosti v záujmoch našich národov, nie globalistov, a mohli si zvoliť variant, ktorí bude pre budúcnosť najvhodnejší.

  Odpověď
  • Inak pre zaujímavosť, pozrel som si retrospektívne množstvo článkov s Mečiarom na TA3 za posledných niekoľko rokov, a je z toho vidno, že Mečiarové predikcie sa plnili, čiže jeho predvídanie budúcnosti malo blízko k objektívnej realite. Napríklad aj ohľadom predčasného konca Radičovej vlády rok vopred. Ohľadom rozpadu malých strán ako 99percent. Tiež varoval Fica aby sa nespájal s pravicou, vraj tú chybu urobila SDĽ a nasledoval rozpad. Tiež dva alebo tri roky dopredu pred poslednými prezidentskými voľbami vravel, že Fico má dve možnosti, buď kandidovať na prezidenta, alebo bude čeliť veľkým problémom.
   http://www.ta3.com/clanok/1003295/meciar-ficovymi-moznostami-su-prezidentska-kandidatura-alebo-problemy.html
   http://www.ta3.com/clanok/941/meciar-predpoveda-predcasne-volby.html
   http://www.ta3.com/clanok/9653/meciar-varuje-smer-sd-pred-spajanim-s-pravicou-a-malymi-stranami.html
   Už tu napríklad Danko ukázal svoj politický diletantizmus, a že je v podstate škodná, ktorá ma za cieľ majdanizovať spoločnosť a nie budovať:
   http://www.ta3.com/clanok/5597/sns-fico-je-carodejnicky-ucen-vladimira-meciara.html

   Odpověď
  • Mne toto video úplne prevrátilo mienku o ňom i o histórii SR.
   https://youtu.be/r6_ukjyq6-o

   Pekne bola popísaná podstata prečo ho nenávidia. Povedal približne „Viete, Mečiarovi bolo dané napríklad 6 variánt možného kroku a Mečiar spravil 7 variantu. Bol som nepredvídateľný a ťažko ovládateľný, preto sa ma pozadie muselo zbaviť.“

   Odpověď
   • Inak podľa mňa by sa to video mohlo dať na Leva-net, dosť Slovákom objasňuje.

    Odpověď
   • Je to dobré video. Dlhé ale stojí za to. Je to kus slovenských dejín, ktoré by nemali zapadnúť prachom. Preto pridám ešte nasledovné, aby boli pohromade:
    Mečiar a Bugár TA3 (7.3.2017)
    https://www.youtube.com/watch?v=xy7qMv4LQbA
    Harabín – Mečiarové amnestie (8.3.2017)
    https://www.youtube.com/watch?v=LUdIkZPa98E
    Mečiar v rádiu Slobodný vysielač BB (12.3.2017)
    https://youtu.be/r6_ukjyq6-o

    Aj keď v tej relácii v TA3, neviem či nespravil chybu, že sa zmienil o memoároch. To je háklivá vec. Väčšinou politici, čo začnú písať pamäti bývajú likvidovaní.

    Odpověď
  • Pamätám si Mečiara pred 1998,keď bol vtedy ešte v STV v nedeľnej diskusii predsedov všetkých strán(Mečiar,Slota,Bugár,Dzurinda,Hrušovský,asi Weiss).To bolo niečo ako finále LM :-)
   Ďalšií detail-ten chlap nepije a nefajčí.

   Odpověď
 7. Výživný článek A. Blagina na téma židé v Evropě a genetika, Římská říše a souvislosti:
  https://cont.ws/@antonblagin/557372

  - genetické výzkumy mluví jasně: židé se objevili před 600-800 lety na území Německa a Španělska, nikoliv někdy před 3 tisíci lety v Egyptě
  - archeologové: Židé nikdy v Egyptě nebyli, neexistuje jediný archeologický důkaz toho co je v Bibli
  - Aškenázi = „Evropané, na kterých někdo dělal genetické pokusy“, Sefardi = „Arabové, na kterých někdo dělal genetické pokusy“
  - Všichni Aškenázi židé pocházejí od 350 předků žijících před 600-800 lety
  - genetické manipulace byly dělány s pomocí technik vlnové genetiky, poté co byl výsledek zajištěn, byli všichni, kdo tyto techniky ovládal, zlikvidováni (upalování vědem, „čarodějnic“, lidí se schopnostmi)

  Odpověď
  • Jiné ruské zdroje to vidí trochu jinak s tím Egyptem – např. Zaznobin a Veličko. Pokud mají pravdu tito tak židé byli na Sinaji mentálně přeformováni do podoby kulturní mafie za účelem skoupení světa pro GP lichvou.
   V každém případě se o nich z ruských zdrojů asi ještě hodně dozvíme

   Odpověď
   • ono iné zdroje diferencujú židov ako kríženie neandertálskeho hybrida z Afriky s DNA Atlanťanov ( preto majú negroidnú kanibalskú krv v sebe) to je skupina žijúca v Izraeli ( teoreticky- majú krátke nohy, dlhé ruky, chlpatí sú ako opičiaci, deformácia hlavy , špicaté očné zuby ) a druhá skupina vzniklý kríženec z územia Byzancie s DNA reptilianom ( ako vysoko vyvinutou ne-humanoidnou rasou) a to má byť chazarská odnož ( extrémne dlhé nohy, šišaté hlavy minimum chlpov, šedastý nádych kože)

    Odpověď
    • a krížence sme všetci :-)

     Odpověď
     • Takže odtud pochází přísloví „Lež má krátké nohy.“ ? :)

      Na Youtube jsem před časem narazil na tuto instruktorku jógy:
      http://hipandhealthy.com/wp-content/uploads/2016/01/tara-stiles-portrait.jpg
      http://www.datura.com/datura/media/wysiwyg/members_style/Datura_Memberstyle_ProductPage179.jpg

      Přijde mi jako skvělý příklad druhé skupiny. Navíc, je to židovka.

      Odpověď
      • Ak dovolíte, trochu insightu na danú tému z oblasti „Novej Chronológie“. Podľa Fomenko a Nosovského je pojem „Židia“ VIACROZMERNÝ.
       Historicky najstarší, „pôvodní“, takpovediac Židia – toť „Židia“, opísaní v Novom Zákone a Evanjeliách. Jedná sa zrejme o ŽRECOV-GRÉKOV, predstaviteľov cisárskej dynastie Byzancie a Konštantínopola. Nejednalo sa o „národnostné“, ale o „kastové“ poňatie.
       Ďalej, starozákonní „Židia“ – toť dobyvatelia Európy, Blízkeho Východu a Ázie, „Izraelci“ (čo značí „bohoborci“ – pozn.) za vlny MONGOLSKÝCH a TURECKÝCH výbojov XIII- XVII. stor. To práveže je v dokonalom súzvuku s tvrdením, že ich pôvod siaha do XIV. storočia, ako bolo uvedené v príspevku vyššie.
       V období Reformácie, a taktiež v knihách „Esther“, „Judit“, „Ezdráš“ a „Nehemiáš“ sú za „Židov“ považovaní prívrženci európskej reformácie, ktorí boli v BABYLONSKOM zajatí – zrejme v Rusku. V Rusku a na Kryme sa písala väčšina starozákonných kníh.
       Nová Chronológia zároveň vysvetľuje, že v Svetovej (Mongolskej) ríši Židia predstavovali KASTU pisárov, úradníkov finančného aparátu ríše. To vysvetľuje ich prítomnosť vo všetkých častiach známeho sveta. Odporúčam preštudovať si v tejto súvislosti maľbu Jana van Eycka na Janovskom oltári (tzv. „Ghent altarpiece“). No a vývoj Židov po Reformácii je samostatná kapitola. Avšak skutočnosť je taká, že bez Reformácie, t.j. „židovskej herézy“ v terminológii pravoslávnych svätých otcov, ktorá narušila náboženskú jednotu slovano-turkickej ríše, by nebolo ani REKATOLIZÁCIE, preto aj tento židovský pápež s toľkou vervou oslavuje 500. výročie Reformácie.

       Odpověď
       • Nechtěl jsem rýpat, ale vzhledem k tomu, že je to v každém příspěvku – mohl byste prosím nepoužívat anglická slovíčka v slovenských větách?

        Neangličtinářům může někdy uniknout význam a třeba pro mě je to very disturbing. :)

        Neberte to jako útok, je to jen prosba.

        Odpověď
  • Použil jsem ke čtení překladač, něco mohlo uniknout, ale článek je to velmi zajímavý.

   Jidiš neznám, tudíž jsem napsal dvě věty do překladače a porovnal němčinu a jidiš – společný základ tam určitě je. Jedná se o jazyky podobné.

   Už se nedivím, proč pro mě Polsko jako země je prakticky nejméně atraktivní slovanskou zemí i přesto, že jsou to naši sousedé a měli bychom si být blízcí.

   Na druhou stranu, nezavrhoval bych Poláky, i mezi nimi jsou skvělí lidé a podle mě, jedním ze závěrů, který si z článku můžeme vzít je: Staňme se Lidmi, inspirujme ostatní!
   To je ten nejlepší lék na tuto židovskou nemoc. :)

   Na druhou stranu…je to trochu děsivé…když se člověk rozhlédne kolem sebe na ulici, v práci nebo kdekoliv jinde – co je to za lidi, co páchali jejich předci, čeho jsou tito lidé schopní?

   Kdo byli naši předkové, co dělali několik století nazad? Čemu všemu byli vystaveni?

   Odpověď
  • Cico Ciciak 20.3.2017 o 8:04

   Podľa mňa:
   to sú len „judaisti/židia“ – aškenázi a sefardi, ale potom sú tu ešte pôvodní „judaisti/židia“, ktorých genealógia siaha až niekde ku kráľovi Dávidovi a Levitom v starovekom Egypte.
   A práve tento semitský kmeň Levitov, resp. jeho niektorí zasvätenejší príslušníci ako pomocníci kňazov Starovekého Egypta pomohli vyšľachtiť z niektorého zo semitských kmeňov nachádzajúcich sa v tej dobe na tomto území, pôvodnú „judaistickú/židovskú“ kádrovú bázu GP, ktorá sa neskôr podľa potrieb GP dopĺňala o ďalšie etniká (Chazari…), prípadne orezávala („holo-hoax-ovala“).

   A tento článok môže byť aj pokusom GP zahladiť stopy vedúce až k staro-egyptským počiatkom jeho biblického projektu.

   Odpověď
  • V RTVS chodí pre deti taký starší francúzsky tematický seriál v rámci večerníčkov. Buď je o škole, nejakej krajine alebo teraz o tancoch z rôznych krajín. Nedávno tam bol Izrael, tancovali tam v „krojoch“, ktoré niesli silné znaky našej kultúry. Komentár k tomu vravel, že izraelské tance sú založené na balkánskych. V momente, keď toto hovoril komentár, tam tancovali niečo, čo vyzeralo takmer ako Lúčnica alebo Sľuk.

   Skrátka, pobrali si čo chceli a ešte aj mlžia odkiaľ.

   Odpověď
 8. Čo sa stalo v Rusku a v Európe pred 200 rokmi?
  https://www.youtube.com/watch?v=pC4P3W2AEfE
  По TV заговорили про катастрофу что произошла 200 лет назад.

  A súvisiace:
  https://www.youtube.com/watch?v=arZt2VySXoY
  Prečo sa Romanovci tak veľmi snažili zničiť všetky knihy Lomonosova o histórii?

  Odpověď
  • Existuje v ruštině slovo dějiny?

   Odpověď
   • История

    Odpověď
    • Myslel jsem dějiny, ne historie. Slovo История znám.

     Některá slova ve slovnících nejsou, přesto ještě mohou existovat v povědomí některých lidí. Tak jsem to myslel.

     Odpověď
     • Prošloje.

      Odpověď
     • Na ten význam súčasná RJ nemá veľa vhodných výrazov, preto ani v prácach VP v origináloch to nie je moc odlíšené. Ale dá sa hľadať v archaizmoch. Napr. V.I.Daľ uvádza aj synonymá ako дееписание, бытописание, бытословие (dejepisánie, bytopisánie, bytoslovie. Pričom „byt“ má význam „všedný život/všedné procesy“, to čo sa každý deň deje v živote ľudí).
      Tým sa ale samozrejme má na mysli subjektívna interpretácia dejín, ich opis.
      Slovo „prošloe“ znamená minulosť (podobne ako sa používa výraz – prítomnosť a budúcnosť), ak chceš význam dejín, ako nie opisu, ale objektívneho procesu, tak môžeš nanajvýš povedať „objektivnoe prošloe“, „istinnoe prošloe“. Historia, čo je všeobecný mnohohranný výraz sú v podstate prekrúcané dejiny, v hocijakom aspekte. Aspoň u nás na Slovensku, lebo máme aj iné výrazy (dejiny, dejepis). V Rusku moc na výber nemajú, preto ho používajú.
      História – trčí z toho Iz-Tóry-Ja (z Tóry ja pochádzam). Tento koreň slova (Tóra) je vo väčšine svetových jazykov. Najčastejšie ako Tarych, Storia, Story,

      To čo sa všeobecne chápe pod históriou má viacero významov:
      1. opis minulých procesov v ich príčinnej aj časovej nadväznosti. Keďže je písaný človekom, je nutne subjektívny. No napriek nutnej subjektivite, môže byť skreslený úmyselne, alebo aj úmyselne sa snažiaci priblížiť realite.
      2. Veda ktorá sa zaoberá skúmaním a opisom dejín. (Skutočná alebo pseudoveda)
      3. Objektívny dejinný proces, bežiaci konkrétne a presne, bez ohľadu na to, ako ho človek vníma a chápe.
      4. Opis priebehu nejakého konkrétneho špecifického vyčleneného procesu.
      5. Ako synonym pojmu rozprávanie, príbeh, poviedka.
      6. Ako synonym termínu minulosť.

      Odpověď
      • Díky za vysvětlení. :)

       Kdybych někomu z Ruska řekl pojem дееписание, bude mi rozumět?
       бытописание jsem ve slovníku našel, ostatní dvě slova z této trojice už ne.

       Odpověď
       • To neviem, treba vyskúšať :-)
        Ale zo stavby slova sa to pochopiť dá…

        Odpověď
  • Ďakujem, super videá.

   Odpověď
 9. Dvě části zajímavého životopisného dokumentu o Stalinovi ke stažení v češtině:

  https://www.ulozto.cz/!HSS6cpYRj/pomluveny-stalin-1-pdf
  https://www.ulozto.cz/!Bj9BLYcnR/pomluveny-stalin-2-pdf

  Odpověď
  • Putinovec 18.3.2017 o 12:10

   To si rád prostuduji,díky.A ještě je to v mém oblíbeném formátu.

   Odpověď
  • Nasredin- prečitane- mám pocit, že presne tak ako postupoval Stalin pri ekonomickej obnove Zeme a odtrhnutia sa finančne od zapadu..tak isto postupuje Putin

   Odpověď
 10. Svastika – vysvetlenie symbolov

  https://www.youtube.com/watch?v=54Eq0-PWH0U&index=2&list=PLyKRz5DpMQSZ_5UkjIU6n7d5TUjGM24ET

  Odpověď
 11. Narazil jsem na internetu na tuto knihu:
  https://www.amazon.com/Able-Archer-83-Exercise-Triggered/dp/1620972611

  Kniha je o operaci Able Archer 83, popisek mluví o tom, že v listopadu 1983 sovětské tajné služby v západní Evropě dostaly alarmující zprávy o aktivitách na základnách SSA.

  Pokud jsem to správně pochopil, mělo jít o nukleární útok na východní Evropu.
  Podle zmiňovaných odtajněných zdrojů z SSA mělo jít o cvičení. Sověti se nicméně připravovali na reálný útok a svět byl na pokraji nukleární války.

  Myslím, že už tu o tom okrajově byla řeč, každopádně je to zajímavé téma.

  Víte o tom něco více?

  Odpověď
 12. Hle co se dostalo na mainstreamový TV kanál (rj)
  http://kadykchanskiy.livejournal.com/680984.html

  Odpověď
 13. pocuvam prave na infovojne rozhovor s panom Marianom Tkacom – predsedom Matice slovenskej
  povedal zaujimavu az sokujucu vec, ktoru som este nikde nepocula
  udajne existuje dokument, z ktoreho vyplyva, ze navrh mnichovskej dohody priniesol na rokovanie sam prezident Benes… tento dokument by sa mal nachadzat niekde v Litomericiach v akomsi cirkevnom urade (nevedel si presne spomenut)

  stretli ste sa niekto s takou informaciou?

  Odpověď
  • asi toto je link na ten dokument
   http://docplayer.cz/1740347-Mnichovska-zrada-nebo-prazsky-krach-necasova-mise-a-rozpad-ceskoslovenska-v-roce-1938.html
   takze podla toho bol prostrednikom toho Benesovho navrhu nejaky minister Necas
   este som si to cele neprecitala

   Odpověď
   • Jdu si to přečíst na dobrou noc. :)

    Odpověď
   • NicNezNula 16.3.2017 o 9:34

    To je tedy dost zajímavé.

    Odpověď
   • No, přiznám se, že jsem před spaním přečetl jenom 7 stran.
    Na jednu stranu je to zajímavé, ale na druhou stranu tam rozhodně není celá pravda.

    Za prvé všude Beneš, Beneš, Beneš..ale už se nemluví proč, kdo tahal za nitky apod – je to tam dále napsáno?

    K tomu špína na Stalina.

    Také je to z nějaké německé stránky…třeba někdo chtěl rozžehnout křivdu mezi Čechy a Slováky?

    Odpověď
    • tak som si to znovu pustila a malo by sa to nachadzat na rimskokatolickej fakulte v Litomericiach
     uz samotne miesto kde sa ten dokument nachadza vela napoveda

     ani ja som este nemala cas si to cele precitat

     Odpověď
  • inac, tu je link na ten vcerajsi velmi zaujimavy rozhovor, pre tych, koho to zaujima
   http://play.infovojna.sk/?id=2698#playerI

   Odpověď
 14. Zdeněk Toman (alias Zoltán Goldberger)
  Zoltána Goldbergera sa stal Zoltán Toman, definitívnu premenu svojho mena dosiahol až v roku 1945, kedy sa z neho stal Zdeněk Toman. Po vojne vystriedal viacero funkcií až skončil v roku 1947 ako šéf československej zahraničnej rozviedky. (…)Toman mal veľmi náročnú manželku Pavlu, ktorá pri navštevovaní obchodov v Londýne nakupovala za peniaze našej rozviedky látky, tie vozila do republiky a predávala ich – takže v dnešnom ponímaní podnikala za štátne peniaze. Obdržala od manžela napr. balíček – maličkosť 8.000 libier, za ktoré nakupovala vo Veľkej Británii látky……………..
  Dňa 10.10.1946 si zavolal Jan Masaryk do svojej kancelárie práve Tomana, ktorému povedal: „Víte co je můj koníček – Židé. Prosím Vás, zavřete oči, když někteří (!) polští Židé přecházejí naše hranice“. Toman túto prosbu Masaryka do bodky splnil aj z dôvodu, že pomoc Židom odsúhlasil Gottwald. Československo túto službu ale nerobilo iba pre pekné modré oči – inkasovalo za to slušnú sumičku vo výške 30 miliónov korún. Viacerí historici sa domnievajú, že základný kapitál československej rozviedky (a Tomanove vrecká) sa tvoril práve z prostriedkov, ktoré platila záchranná organizácia American Joint Distribution Committee za umožnenie prechodu Židov cez naše územie do Nemecka.
  Aký bol Tomanov ďalší osud? 27. apríla 1948 ho zatkli príslušníci ŠtB, ktorým velil – Jindřich Veselý, veľa toho na neho nemali, v byte našli značný počet perzských kobercov ale žiadne dôkazy o jeho trestnej činnosti proti strane. Zatknutie manžela a obava o svoj vlastný viedla Pavlu Tomanovú k neuváženému kroku – táto 08.05.1948 skáče z verandy domu a zabije sa. Je o to smutnejšie, že po nej ostalo ich spoločné osemmesačné dieťa – Ivan. Toman, ktorý odmietal vypovedať sa neskôr dostal do rúk Švába, ktorý sa rozhodol udrieť povedal mu o smrti manželky a žiadal ho, aby sa priznal a ťahal z neho informácie týkajúce sa zákulisia komunistickej oligarchie. Aby ste si nemysleli, že jediný kto zázračne utiekol cez záchodové okienko bol milionár Radovan Krejčíř, dávno pred ním sa to isté podarilo dňa 22.06.1948 Tomanovi, ktorý preliezol cez nezadrôtované okienko (…) a skočil do chodby súdu. Bol v civilných šatoch (…) a tak pokojne odišiel z budovy. Začalo sa rozsiahle vyšetrovanie, bolo obvinených 11 strážnikov, ako neskôr vysvitlo, viacerí za tučný bakšiš pozerali v osudný deň inam, svojou troškou do mlyna prispel aj Joint a ľudia v ňom, ktorí boli Tomanovi veľmi zaviazaní za pomoc z roku 1946. Veselý neskôr tvrdil, že ho ŠtB zazrela pred veľvyslanectvom USA, takže von z republiky sa dostal prostredníctvom Američanov. Neskôr pracoval pre americkú CIC, ktorej prezradil celú sieť našich agentov v Bavorsku, potom ho videli čs. agenti vo Vatikáne, kde cez sieť Ratline odišiel vraj do Izraela, v skutočnosti, ale zakotvil vo Venezuele
  Záverom príbehu Toman treba dodať, že tento bol v roku 1990 rehabilitovaný a súd zrušil rozsudok smrti predtým nad ním vynesený.
  https://soldan.blog.sme.sk/c/255371/Viera-Hlozkova-ceskoslovenska-Mata-Hari.html?ref=viacbloger

  Odpověď
 15. Jak v SSSR bojovali s pederasty. rj.
  КАК В СССР С ПЕДЕРАСТАМИ БОРОЛИСЬ
  https://cont.ws/@arhimedros/551539

  Odpověď
  • Cico Ciciak 13.3.2017 o 2:09

   O čom sa tam v skratke píše?
   Vďaka

   Odpověď
   • Stalin zavedl přísné tresty za mužskou homosexualitu – do 5 let.
    V případě nátlaku a svedení ke styku – až 8 let.

    V carském Rusku také byly tresty, ale ne tak přísné. Protože tento hřích většinou provozovala elita.
    Lesbičky se nestíhaly, protože panoval názor, že tyto ženy ještě nepotkaly svého správného chlapa.

    Odpověď
    • Takže lesbičky nebyly brány za něco špatného?

     A co ženy, co obtěžovaly malé holčičky? To už přece trestuhodné musí být.

     Odpověď
     • U žen se těžko prokazuje, jestli se jedná o mateřský instinkt nebo pedofilii. Já, osobně, jsem o žádné lesbické pedofilce ještě neslyšel, ty ano? Jak se to projevuje?

      Odpověď
      • Oracle 911 13.3.2017 o 11:04

       Sú ale je ich minimum a fakt sa to ťažko dokazuje, že medzi nimi udialo niečo nepatričné.

       Odpověď
      • Osobně žádný případ, kde bych měl důvodné podezření neznám.
       Natož žádný potvrzený případ.

       Souhlasím, že když už se to někde stane, tak se to těžko prokazuje.
       A moc časté to asi není.

       Odpověď
 16. Pepa Zdepa 12.3.2017 o 22:00

  Kluci prosím vás,
  tady byl odkaz na stažení souboru se starými mapami. Ale nemohu to najít :-(

  Odpověď
  • https://uloz.to/!yjRZYKHCz/omf-tarmap-zip tento ?

   Odpověď
 17. Veeelmi zajímavý článek k měsíční aféře. :)
  „Голливуд летит на Луну“. И снова о лунной афере!
  https://cont.ws/@antonblagin/550789

  Odpověď
  • paráda, po přečtení už snad může věřit tomu, že Američani byli na měsíci jen někdo, kdo utrpěl úder do hlavy :)

   Odpověď
   • Změníš názor, až tam za pár let Číňané najdou zbytky jejich přistávacích modulů a přivezou si pár kousků do muzea? ;-)

    Odpověď
    • Ne, protože se to nestane :)

     Odpověď
     • Ešte odkaz na video, kde TV štúdio Roskozmos-u (ruská NASA), pristálo na Marse:

      http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-10/#comment-33022

      Odpověď
     • Jsem si jistý že závody o měsíc nevyhráli. A tebe jako znalce se k tomu zeptám:
      A je jisté že tam nebyli nikdy potom, ať už z jakýchkoli důvodů?

      Odpověď
  • Včera jsem narazil na zajímavé videa – 1812: válka světů
   https://www.youtube.com/watch?v=xeJaFLK-Jd4
   https://www.youtube.com/watch?v=-B4gMRlr7xU

   Odpověď
   • https://www.youtube.com/watch?v=92bhzSYwvOg&list=PL998B1766A1B6AC73

    Teraz ma napadlo – Putin pred voľbami čítal báseň – bitky pri Borodine. Chcel povedať viac ako sa na prvý pohľad zdá?

    Odpověď
   • v ruštině
    http://www.antidote.vagrya.com/history/old_maps1.htm
    taky zajímavé čtení,ani nvm,kde jsem vzala odkaz,ale podstatný je,že piluju ruštinu
    zhruba se tam zamýšlí nad některými skutečnostmi,jako jsou kráterová jezera,mladé lesní porosty vyrostlé na spáleništích původních starých lesů a další,je tam i stať,která se zabývá Petrohradem-jak ho postavili ,když i s použitím dnešních technologií by to byl oříšek,speciálně sloupy obrovských rozměrů z leštěné žuly,jak je opracovali,dopravili na místo a vztyčili,když neexistovaly stroje a ani dnešní technika by je nevyzvedla(vrchní kolonáda Izakievského chrámu)….

    Odpověď
    • ještě ten Petrohrad
     http://www.antidote.vagrya.com/history/st.peterburg.htm

     Odpověď
    • Tie stĺpy nie sú z jedného kusu. V nejakom videu to chlapík ukazoval pod nejakým žiarením – klasika – časti stlĺpu nakoniec „omietnuté“ umelým kameňom. Na knihu ako sa vyrábal tzv mramorový betón teda umelý mramor tu nedávno bol odkaz, bola to učebnica pre kamenárov.

     Odpověď
     • Tu je tá kniha. Môžete si vyrobiť vlastný kameň. :)

      https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiVi9HV3dPSAhWD1ywKHT9ICiEQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.knifehelp.net%2Fmedia%2Fdocs%2FSpravochnik%2520kustarja.pdf&usg=AFQjCNEQoIfwLQrJqu-kXdRhqtOSIzpuBQ

      Odpověď
      • PS: Nepreložil by mi niekto aspoň jeden z tých receptov na výrobu umelého kameňa. Rád by som si to v praxi overil.

       Odpověď
      • děkuji,za odkaz

       Odpověď
    • Veličko v jednom ze svých hovorů vzpomínal, že Petrohrad je postavený tak, aby zakryl základy obrovského starověkého města.

     Odpověď
     • Oracle 911 18.3.2017 o 21:34

      Žeby mesta Retrográd?

      Odpověď
  • DušanBe 12.3.2017 o 9:59

   Přeložit…prosím…někdy.

   Odpověď
 18. V Káhire objavili obrovskú sochu faraóna
  - Archeológovia objavili v egyptskej metropole Káhira časti obrovskej sochy, ktorá zrejme zobrazuje Ramzesa II. Veľkého, jedného z najslávnejších faraónov starovekého Egypta.

  Hlavu sochy vytiahli za pomoci buldozéra z vrstvy bahna a podzemnej vody. Členovia nemecko-egyptského archeologického tímu našli v okolí aj ďalšie fragmenty. Kolos je vytesaný z kremenca a mal celkovú výšku zhruba osem metrov.
  http://www.teraz.sk/zahranicie/v-kahire-objavili-obrovsku-sochu-fara/248228-clanok.html

  Odpověď
 19. Chtěli ničit památky, opičí pracku na ně. Díky svému řádění v Mosulu „teroristé“ objevili mnohem starší Asyrské reliéfy, a původní pravděpodobně chrám z doby před naším letopočtem.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/431536-muzeum-v-irackem-mosulu-je-vyrabovane-tunely-pod-mestem-odhalily-asyrsky-chram.html

  Odpověď
 20. http://theformat.com.ua/pra-tsetkyn-realnaya-ystoryya-8-marta/
  aká je reálna pravda sviatku 8- marca

  Odpověď
  • Já ho už několik let neslavím, sice to pro někoho může znít jako výmluva a lenost k tomu darovat květiny, ale to nějak nemá moc cenu vysvětlovat. Vždy alespoň předem říkám, že ho z principu neslavím kvůli původu vzniku svátku, že jsem nezapomněl.

   Koho bude zajímat nějaká Ester, že?

   Odpověď
  • 8. březen 1917 byl využit k protestům
   International #womensday in #Petrograd. Mass demonstrations expected. Majority of protesters are women #1917LIVE
   https://twitter.com/RT_1917/status/839373176425562112

   Odpověď
  • V průběhu tísiciletí se GP snažil zaměnit původní smysl slovanských svátků. Napadlo mě, že s 8. březnem udělal to samé. Tak jsem se podíval na internet a zjistil, že 8. března se slavil den Matky Světa bohyně Lady – zastánkyně žen, lásky, děti a rodinného štěstí.
   http://svet-adonai.com/prazdniki-marta-u-slavyan/

   Záleží na nás, jak tento svátek oslavíme a jaký smysl mu dáme. Jestli vzdáme hold ženě – matce nebo ženě – militantní feministce, případně prostitutce.
   Slavit bychom měli každý den života. Jestli nějaké dny budeme ignorovat, protože parazité se snaží do nich vložit jiný smysl, tak brzo přijdeme o celý kalendář. A zbudou nám jen oči pro pláč. :)

   Odpověď
   • roerichova matka sveta http://www.abcgallery.com/R/roerich/roerich58.html

    Odpověď
   • TauRusi, To je dobrá odpověď a rozumím Vám. Jenže mi přijde, že slavit tento svátek ve světě, kde ten svátek znamená militantní feminismus, je v důsledku přilévání oleje do ohně militantního feminismu.

    A že MDŽ je militantní feminismus, potvrzuje i wiki:
    https://en.wikipedia.org/wiki/International_Women’s_Day

    Já jsem začal slavit den matek. A když se dívám do historie, tak den matek vznikl v Americe 1907, MDŽ začala slavit Socialistická strana Ameriky 1909. Nemůžu se zbavit pocitu, že to bylo natruc.

    Bohyni Ladu slavit nechci – a stejně o ní nikdo neví.
    A slavit Ester?

    Odpověď
    • Někde jsem četl poznámku od ruského muže, že ženám v Rusku vnutili svátek „militantních feministek“, ale ony ho dokázaly přetransformovat tak, že se stal oslavou jara, rodiny a skutečně ženských kvalit, se kterými feminismus nemá nic společného.
     Jestli ruští muži od rána stojí v květinářství frontu, aby svým milým (matce, ženě, dcerám) koupili kytice a chovají se, jako rytíři, jakou to má souvislost s feminismem? Takhle si feministky představovaly oslavu „jejích“ svátku?
     Opravdu feministkám šlo o to, aby se z MDŽ stál rodinným svátkem, který upevňuje rodinné vztahy nebo jím šlo o rozbití rodiny?
     Jestli ten svátek ponecháme feministkám a budeme ho ignorovat, tak ho začnou slavit, ale po svém. Budou štvát ženy proti mužům a tahat je do ulic a průvodů tak, jak to dnes můžeme pozorovat v USA nebo západní Evropě. Udělají z žen instrument nejen na rozbití rodin, ale i států.
     Tak co je lepší? Převzít řízení do svých rukou a ukázat ženě, že je ceněná a má své nezastupitelné místo v rodině a společnosti nebo nechat, aby se jí ujaly feministky?
     Pochop jednu věc, jestli ty ten svátek budeš ignorovat, neznamená, že ho bude ignorovat druhá strana. Jestli ty ho neoslavíš ve své režii, tak režisérem bude někdo jiný a konečný výsledek pro tebe nebude vůbec příjemný.

     Odpověď
     • Člověk 9.3.2017 o 12:58

      1*

      Odpověď
     • Jste se rozvášnil a překrucujete moje slova. Já totiž nemluvím o ignoranci, ale o vysvětlování významu MDŽ.

      Tímhle vozidlem nepotřebuju nikam jet, takže nepotřebuju přebírat řízení, stačí, když cestující vystoupí a vozidlo zůstane ležet zapomenuté ve škarpě.

      To samé s podporou LGBT, a dalších nesmyslů, které mají za cíl rozbíjet rodiny a zneužívat lidi k vytváření chaosu.

      Přeju hezký den, Tomáš

      Odpověď
      • Rozvášnil a překroutil???
       Nepiš blbosti.

       Odpověď
      • „stačí, když cestující vystoupí a vozidlo zůstane ležet zapomenuté ve škarpě“

       Ja si myslím, že všetky sviatky, ktoré priamo alebo „medzi riadkami“ podporujú základné piliere spoločnosti (t.j. sociálne inštitúty, kam patrí aj rodina), tak je potrebné ich sláviť a naplniť ich adekvátnych duchom a atmosférou. Tak sa zabráni možnosti, že kľúčové myšlienky nahradia iné-škodlivé.
       Ak si feministky, LGBT a iné protištátne živly zvolia prázdne dátumy, nech si ich slávia sami… My si doma osvetu spravíme. Ale vzdať sa existujúcich tvorivých, život podporujúcich symbolov by nebolo rozumné…

       Odpověď
       • No, jenže MDŽ není o rodině, MDŽ je o tomhle:

        https://www.internationalwomensday.com/
        https://en.wikipedia.org/wiki/International_Women’s_Day
        https://twitter.com/VLenin_1917/status/839571030540701697
        https://twitter.com/RT_1917/status/839472996494495745
        https://twitter.com/RT_1917/status/839463715338653696
        https://twitter.com/i/moments/839571996639920129

        O rodině mohl být ten svátek matek, který zavedl Wilson v 1907. A protože slavit rodinu je pro feministky jak rudý hadr na býka, zavedly si v 1909 MDŽ.

        Nechcu se dál hádat. Pokud si někdo myslí, že slavením MDŽ převezme řízení marxistického projektu, tak přeju hodně štěstí.

        Tomáš

        Odpověď
    • Když píšeš, že o Ladě nikdo neví, tak třeba zde: http://silver-space.blog.cz/1308/slovanska-bozstva-lada

     Odpověď
     • Zrovna včera jsem o ní vyprávěl dceři.:)
      Problém je ten, že naše děti víc znají mytologii Řecka, než Slovanů.
      Ta, jakoby neexistovala. :(

      Odpověď
 21. Russian Telegraph 1917:
  https://twitter.com/RT_1917

  Twitter stránka RT věnovaná 1917

  Odpověď
 22. Svědectví o potopě 18.-19. století v klasické ruské literatuře, silné
  http://www.tart-aria.info/zolotoj-vek-russkoj-literatury-o-potope/

  Odpověď
 23. Wall Street a bolľševicka revolúcia v Rusku, eng. PDF:

  https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_the_bolshevik_revolution-5.pdf

  Odpověď
 24. Má niekto znalosť o tom, že Lenin pochádzal z jednovaječných dvojičiek ?
  Voloďa a Sereža

  Odpověď
  • Ano, přičemž Serjoža byl hodnější.

   Lenin mučil kočky a Serjoža je miloval.

   V dospělosti Serjoža nesdílel názory bratra, odjel do Ufy, vstoupil do polygamního manželství a vzal si nejkrásnější dívky z tamní vsi:
   http://s11.stc.all.kpcdn.net/share/i/4/698721/wx1080.jpg

   Potom se přece jen nakazil revolučními idejemi a pomáhal Leninovi s agitací a propagandou v Baškirii. Na fotografii je mylně označen, jako Vladimir
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_14.jpg

   Po smrtí Lenina a krutých represích Stalina byl nucen s Trockým se odstěhovat do Mexika,
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_16.jpg

   které později opustil, protože se nakazil idejemi islámu. Odjel do Bagdádu, kde též napsal knihu – Islám, jako poslední naděje revoluce. Měl na myslí historicky zformovaný a radikální islám.
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_18.jpg

   Také navštívil Mekku
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_19.jpg

   Poslední roky dožil na Kubě, v náručí F. Castra
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_20.jpg

   Zemřel na Kubě v roce 1965, protože nepřenesl přes srdce sesazení Chruščeva, kterého upřímně miloval a podporoval.
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_22.jpg

   To asi koukáte! Jenže ještě to není celá pravda. Lenin, kromě dvojčete Serjoži, měl i dvě dcery od různých žen. Ale dochovaly se o nich jen 2 fotografie.
   Na této je s dcerkou Marii, kterou v dětství nutil opisovat svoje sebrané spisy a přitom, se hodně rozčiloval, když kazila pravopis:
   http://old.subbota.com/2008/10/30/n044_darb_840.jpg

   A na této fotografii je se svoji dcerkou Natašou, při přecházení rusko-finské hranice:
   http://pit.dirty.ru/dirty/1/2008/09/13/20211-134450-bcc63ea37776d10e52573413ca44958e.jpg

   Zde vidíte, že Nataša, jakoby z oka vypadla tatínkovi, tolik mu je podobná.
   http://pit.dirty.ru/dirty/1/2008/09/13/20211-134450-bcc63ea37776d10e52573413ca44958e.jpg

   Zlí jazykové ale tvrdí, že Lenin si přivlastnil dcery svého bratra Serjoži, protože sám byl neplodný a chtěl to před revolučním výborem utajit. No, ještě nevíme, jak to vlastně doopravdy bylo, ale věřím, že časem se dozvíme více o rodinných vztazích vůdce revoluce, protože pravda stejně vyjde najevo. :)

   Odpověď
   • čtenář 5.3.2017 o 21:46

    Super, děkuji za fotky – něco podobného tu bylo některý rok na 1.4. (1.apríla..)
    Ale třeba se na objeví zase nějaký tajný archív s novými fotkami, aby bylo na světě veseleji.

    Odpověď
   • Dakujem mala som fotky totiž bez komentára a nevedela som sa vysomáriť

    Odpověď
    • Není zač. Některé věci jsem si dovolil přidat z vlastního pátrání po rozmanitém životě rodiny Uljanových. :)

     Odpověď
   • Co to je? To je něco jako muzeum Járy Cimrmana?

    Odpověď
 25. a máme tu reakciu od člena ĽSNS na protest židovskej obce :-)
  https://www.facebook.com/robo.bacinsky/posts/391510497874854

  Odpověď
 26. Začo upaľovali vedmy
  https://cont.ws/@slavikapple/540096

  Odpověď
  • Dnes robi pohon aj KOB.

   Odpověď
   • KOB je čo, alebo kto, že robí pohon?

    Odpověď
 27. Ako sa falšuje história.
  Египетский морок. Строительство колоссов, Сфинкса, пирамид на заре эры фотографий в 19 веке. Часть 1
  https://youtu.be/bCRuC76F7J4
  Египетский морок-2. Строительство пирами на заре Эры фотографий в 19 веке. Часть-2
  https://youtu.be/W0cjSM4-Tzs

  Odpověď
 28. Žiarislava ťažko obviniť z antislovanstva, no k védam má veľmi kritický postoj. Akurát mi nesedí ten jeho výsmech starému ruskému letopočtu. Aj by som mu napísal, ale neviem dohľadam potrebné zdroje. Napr. vo filme o tých starovercoch nájdených v tajge – používali ten starý letopočet, sú aj nejaké obrázky – pamätníky z min. storočí s tým letopočtom nad 7000 rokov, len neviem kde, neukladal som.

  http://www.rodnacesta.sk/RC.slovanstvo.fantastika.htm

  Odpověď
  • Ja by som naopak chcel vyjadrit nepochopenie k sucasnemu nie letopoctu mozno skor rozdeleniu hodin kde sa predpoklada ze spanok ma trvat 1/3 dna pricom noc trva 1/2 dna, to je na dlhsiu debatu ale ide o to ze cely pruktivny cas cloveka sa vtesnal do pracovneho casu tj. 8 hodin. Pricom ale muselo ostat zachovany cas na osobny zivot. Preto sa niektory ludia rozhodli predlzit den zo 16 hodin na 24 hodin. Co ale nekoresponduje s cyklom akym by som ja osobne rad fungoval a tiez verim ze niesom jediny. Je to tak trochu magia o tom ako fiktivne predlzit cas no vskutocnosti si ho len sami skracujeme.

   Odpověď
   • Problem by bol vyrieseny ak by nasa noc mala 8 hodin a nas den by sa rozdelil na 4 hodiny prace a 4 hodiny volneho casu spolu tak 16 hodin. Zdanlivo by sa predlzil cas na volny cas skratil pracovny cas a predlzila sa urecna noc na oddych a regeneraciu. Zdanlivo by sme mali na zivot viac casu a tak aj skutocne. Mozete apelovat ze naklonena os zeme sposobuje ze den je v urcitom case dlhsi ako noc .. ale takysto v zimnom obdoby je kratsi ako noc a tak v celkovom priemere je rovnaky den ako svetlo tak aj noc ako tma. Takze 1/2. Navise urcite problemi by sa dali vyriesit zmenou zostavenia fungovania hodin a pohybom ruciciek na volnu energiu. Mam zatial neodskusany patent :) Takze tym chcem povedat len ze nase moderne vnimanie casu je tak zaostale ako sa len da. Zamyslenie Ivan V.

    Odpověď
    • Stalin chtěl zavést kratší pracovní dobu, aby se každý mohl i po práci během celého života nadále vzdělávat.

     Pracovat 8 hodin a více je akorát otrokářský výmysl, zvlášť, kdybychom nevyráběli neustále nějaké nesmysly, věřím tomu, že by nebylo třeba pracovat více, jak 3-4 hodiny denně.

     Někde by se možná mohl pracovní den udělat delší, než ty 4 hodiny, aby čas dopravy na místo nebo jiné podmínky nehatil efektivní vykonávání práce, každopádně 20 hodin týdně práce je dostačující. Pak je tu ale další práce – práce na sobě. Té je také potřeba věnovat čas – který při 8 a více hodinových směnách už moc nezbývá.

     A věnovat čas rodině, přátelům, dělat věci prospěšné pro společnost.

     Také jsem četl, že dříve se spánek dělil na dvě části, mezi kterými lidé vstali a zabývali se činností, kterou potřebovali udělat brzo ráno před svítáním.

     Odpověď
     • Něco o tom napsal prof. Roger Ekirch.

      Odpověď
      • Našel jsem třeba tohle:

       https://tech.sme.sk/c/6277333/ludia-kedysi-spavali-na-dvakrat.html?ref=veda.sme.sk#ixzz1nm2p28ZB

       https://www.zena.cz/zdravi/trhany-spanek-spete-na-dve-sichty-bude-vam-lepe/r~i:article:808201/?redirected=1488233774

       To jsou ale spíš jen takové populární články, nic detailního.

       Odpověď
      • Kniha anglicky – At Day’s Close – Night In Times Past – A. Roger Ekirch

       https://uloz.to/!1QIdDjrcDf9v/at-day-s-close-night-in-times-past-a-roger-ekirch-epub

       Odpověď
   • Govorov popisuje stare rozdelenie hodin. Nie 24 hodin, 32 kurantov, 1 kurant = 45min. Dnesne rozdelenie akoby kvantovo vracalo cas dozadu. Nerozvijame sa, blbneme.
    https://www.youtube.com/watch?v=oEuaKcxBG9Y

    Odpověď
    • Kazachstan ma na vlajke Slnko s 32 lucmi. Zatial neviem uchopit, preco kruh s 360* ma 32 kurantov. V linku, co dal Taurus, sa spomina stratena hlava akehosi chana. Stopa vedie do Omska. O Omsku sa Cernjaev vyjadril ako o buducej stolici Ruska. Omsk … Mosk.

     Odpověď
  • je to na stránke www. tartaria.sk o tom kalendári od víťazstva v CHráme – to bolo nad Číňanmi a potom sa staval ten čínsky múr aj na stránke www. slavica.sk hovorí aj Dr. Hromník o tom, že naši predkovia išli do Indie- Dravidská India – on túto indickú kultúru študoval v USA je emigrant- podobné slová – sanskrit – je nesprávna oficiálna téza,že vraj Indovia prišli do EU

   Odpověď
 29. Zamlčané dejiny
  Vatikán disponuje najväčším vlastníctvom pozemkov, nehnuteľností, zlata a financií. Vonkajšie finančné rezervy Vatikánu sú koncentrované hlavne na Wallstreete, podľa odhadov viac ako 100 miliárd eur. Vatikán má pritom vlastnú banku.
  Vatikán je dnes najväčším náboženským hospodárskym koncernom na svete a pevne angažovaný v mnohých podnikoch v oblasti nehnuteľností, plastov, elektroniky, ocele, cementu, textilu, chémie, potravín a stavebníctva.

  http://www.biosferaklub.info/zamlcane-dejiny/

  Odpověď
  • Raz sa nam mozno podari slovne spojenie Pan Boh zaplat a tym nas priviest k realnemu vlastnictvu o ktore nas ukracuje samozvany pobocnik boha na zemi :) Hlavne co sa tyka zamlcanych a ukradnutych dejin slovanov.

   Odpověď
 30. Zdravím a přikládám odkaz na další překlad k roku 1968 od Starikova.
  http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2017/02/ceskoslovensko-1968-ruska-srdecnost.html

  Odpověď
  • Další, velmi kvalitní svědectví ze srpna 68 od Starikova. Ruské okupační jednotky obsadily letiště v nejmenovaném městě v Československu. Zaměstnanci letiště nedovolovali vojákům vstup na letiště na WC a vojáci tak museli běhat přes dráhu do křoví, což vyvolávalo smích u místních obyvatel a zaměstnanců letiště. Rusové se snažili vykopat pod záchody díru, ale z letiště přišel nějaký místní šéf a zakázal to. Prý se nesmí kopat a konec. Teprve třetí den, až když přijeli Němci a zastřelili 4 české mladíky, kteří svým autem na letišti srazili 2 ruské vojáky, dovolil personál letiště vykopat díru na záchody. Situace nebyla lehká, jiní čeští mladíci na letišti dováděli na motorkách, házeli po letadlech láhve, kameny a smáli se vojákům.

   Odpověď
   • To si děláš srandu, viď?

    Odpověď
    • Že to je slátanina, o tom žádná, ale otázka zní, co tím řídící pracovníci sledují? Nejprve se objevilo „očité svědectví“ Galušky, o dvou praporech mechanizované divize USA na nespecifikovaném území ČSSR, nyní Starikov zveřejňuje další „očité svědectví“, tentokrát z nespecifikovaného letiště. Obě zprávy překládá a zveřejňuje Ladislav. Tolik fakta.
     Kdybych si chtěl trochu zakonspirovat, tak bych řekl, že si řídící pracovníci všimli, že dlouho živená nenávist proti Rusům ochabuje, zejména na tomto webu a proto je potřeba ji, tedy tu nenávist, trochu přiživit. Proto takové hloupé články.

     Odpověď
     • Díky – myslela jsem si to, že reaguješ ironií…

      Odpověď
     • Pro DoubleM
      Nejsem nijak vztahovačný, ale abych nevypadal jako podněcovatel nenávisti vůči rusům, tak musím připomenout, že o té knize od Galušky se tu zmínil Taurus. Já jsem se rozhodl ten článek přeložit a při té příležitosti jsem narazil i na ten druhý. Nic víc za tím nehledej :-))

      Odpověď
      • Děkuji za upozornění, to jsem nevěděl.

       Odpověď
     • „2 mechanizované divize USA v 68″

      Máte k dispozici původní zdroj?

      Odpověď
  • Ladislave – to jakoby vyprávění bratra sovětského vojáka neberu. Jsou i jiná svědectví od zúčastněných za sovětskou stranu.
   Pravda z toho je jen to, že jsme velmi nelibě nesli tuto „invazi“ a dost lidí to dávalo najevo – ovšem – ke VŠEM vojákům VS, nejen k vojákům RA.
   Úplná blbost, že Češi se kamarádíčkovali s vojáky NDR a k Rusům se chovali s takovým nepřátelstvím.
   Tak – vojáci NDR tu sice byli, ale velmi málo – prý „specialisti“ (a ti měli i na svědomí dost mrtvých českých civilistů Operace Dunaj), protože jejich účast sovětské velení velmi omezilo a to právě z důvodu nedávno skončené války (23 let).
   Pak – u nás se po „sametové“ hodně bájí o tomto roce. Jednak k tomu nahrává i fakt, že skutečné počty vojáků nebyli u nás nikdy zveřejněné a z ruských archivů nebyly uvolněné ani po rozpadu VS. Takže naši současní „historici“ v některých fantasmagoriích uvádějí až 750 tisíc sovětských vojáků, ti rozumnější už 200 – 500 tis., – a realisté si blíží původním odhadům a to je 160 – 200 tis. vojáků (Varšavské smlouvy – ne Rusů).
   I tento náš „ústav“ (viz link) není věrohodný, protože např. uvádí počet vojáků NDR 35 tis. Jenže – možná, že tento počet byl vypravený, ale zastavili je pár desítek km za hranicí a to z důvodu, o kterém jsem psala – a dál pokračovali jen někteří.
   Třeba Poláků se tam uvádí 70 tis., což je také divné – a sami Poláci přiznávají 24 tis. mužů.
   https://www.ustrcr.cz/uvod/srpen-1968/srpen-1968-chronologie/

   Konkrétně k vojákům RA:
   S těmi se naši lidé naopak bavili a vysvětlovali jim situaci – že tu žádná „kontrarevoluce“ není. Je velmi mnoho fotek – třeba i dívky, jak se družně baví se „sověty“. Jsou svědectví vojáků i velitelů, že se k nim obyvatelé chovali vstřícně a družně. Toto však mělo „následek“ – a to – že tito vojáci byli záhy vyměněni za ty se sešikmenýma očima, protože ti po „rusky málo a po česky vůbec“. Bylo to o tom, že sověti začali velmi rychle pochybovat o správnosti své „mise“.
   Nepřátelské postoje byly také, ale spíše v Praze nebo velkých městech a to z důvodu, který není těžké ani uhádnout a ani pochopit.
   Závěr: Starikov, ač jako historik ví hodně, tak v tomto případě (viz část překladu, který je na linku) je užitý příběh, který se nikdy nestal – nebo – může jít o velmi „přibarvený“ příběh extrému, podobného tomu, jako když u nás dneska kdosi vypráví, jak nás tu sověti cíleně stříleli a vraždili. A extrém není norma.
   PS.: Sama s údivem sleduju, jak celkem nedávná minulost (50 let) nabírá na úplně jiné „barvě“ a to z obou stran.

   Odpověď
   • Taky mi babička říkala, že se společně s její maminkou bavily s vojáky, které potkaly a říkaly jim, že tu žádná kontrarevoluce není.

    Běžní lidé neměli vůbec tušení.

    Odpověď
    • Ladislav 25.2.2017 o 7:02

     Taky mi to připadalo hodně drsný, to byl taky důvod, pro jsem to začal překládat. Protože sám nevím, jaký k tomu zaujmout postoj. Ještě nedávno jsem si myslel, že vojska NDR se 68 skoro neúčastnila. A teď se začínají objevovat zase úplně iné informace. I kdyby na tom nakonec moc pravdy nebylo, tak aspoň můžeme vidět jaké informace se pouští do oběhu. Jediný fakt, proti kterému se nakonec nedá nic říct, je ten, že rok 68 už skoro 50 let komplikuje vztahy mezi námi a rusy.

     Odpověď
     • Pro oba:
      JS, nejen, že běžní lidé neměli tušení. Oni neměli tušení ani ti vojáci VS (že u nás není „kontrarevoluce“, že tu nikdo s nikým v ulicích nebojuje). A jak dneska vyplouvá na povrch, ten „puč“ se u nás sice chystal, jenže vojáci přijeli dřív, spíš jako „prevence“ – a nevěděli o tom. To je, dle mého, ten „bolestný bod“, který dodnes leží mezi našimi zeměmi a je různými „zájmovými stranami“ zneužívaný k jitření emocí.
      Za českou stranu emoce vysvětlovat nemusím – ty znáš a dočteš se o nich. Za ruskou stranu jde o jakési ponížení, degradaci (sovětského vojáka). Přijel někam jako „okupant“ (což se dozvěděl až tady a od nás) a ne jako osvoboditel. A byli mezi „invazními“ i tací, kteří stejnou cestu již absolvovali – před těmi 23 lety, k osvobození od fašistů. Pro psychiku hrozné… Pro naše lidi zcela určitě šok a zděšení – pro vojáky ale obdobně.
      Pro Ladislava:
      Postoj zaujmi velmi opatrný. Řešení o vyslání vojsk vzniklo v centrále VS a je docela prekérní, že se dost důležitých materiálů po zrušení VS prostě ztratilo.
      Dalším „zvláštním úkazem“ je, že u nás se v souvislosti s Operací Dunaj píše jakoby automaticky o sovětském vojsku, což není pravda, protože se účastnila vojska skoro celé VS.
      Vojáci NDR tu skutečně byli, ale tak cca 10 tisíc „specialistů“. Hranici jich překročilo podstatně víc, jenže velení zjistilo, že to „nedělá dobrotu“, takže byli stažení zpět. Jednak to naše lidi k smrti vyděsilo a jednak se chovali k našim dost násilně. O tom jsou svědectví a důkazy i od sovětské strany, takže proto jsem „příběh“ Starikova nevzala v potaz.
      Dál je důležité (z mé strany) se zaměřit na „opatrně vylézající“ zprávy o odstřelovačích na vysokých budovách. Budovy, které jakoby byly „bezdůvodně“ odstřelovány sověty. (jako je třeba Muzeum v Praze) a vysvětlovalo se to „ruskou nenávistí“ (což nedávalo smysl). S odstřelovači to ale smysl dává. V souvislosti s mezinárodní situací a s „hemžením NATO“ poblíž naší hranice už z dob „karibské krize“ to dává smysl ještě větší, také při zapojení pátrání po „aktivitách dizidentů“ z této doby.
      Jinak – vodítko, které používám sama v hodnocení tohoto „roku“:
      Zdůvodnění, že nás sověti chtěli okupovat a umístit sem svá vojska, pro mne neobstojí. Byli jsme v sovětské „sféře vlivu“ a v podstatě naše politika byla navázaná na socialistický blok. Nebylo tedy třeba „okupovat“ či tu nechávat vojska, protože jsme jednak byli ve VS a jednak tu v řádu tisíců sovětská vojska už byla.
      Zdůvodnění, že nám sověti „zkazili cestu k demokracii“ je už lepší, ovšem… Otázka je, k jaké demokracii a v režii koho. Svým způsobem – obrazně – „zkazili“ nám „sametovou“ v r. 1968. Jestli je to dobře nebo špatně – to už záleží na tom, jak se na to kdo kouká jaké hodnoty vyznává. A možná by to ani „sametová“ nebyla, protože zbraně „dizidentů“ se skutečně našly.
      PS.: Je dobře, že na toto téma píšeš, protože bez toho by se ani nediskutovalo. Takže – za sebe – díky za téma. :-)

      Odpověď
      • Lin,

       Dík za souhrn. Sám se tu událost snažím rozklíčovat a sháním informace.

       Odpověď
       • Zapad nafingoval revoluciu, Var zmluva prisla oslobodit bratov- okupovat aj ked nic nebolo a v ociach obyvatelov dosiahli to co chceli ludia znenavideli len Rusov k tomu nove trendy big bit, vlasy, odev, auta, casopisy s peknymi obrazkami atd atd – a mozte nam ZAPADU zavidiet ako ste sa mohli mať toto bol zamer a ten sa im aj podaril !! o 20 rokov s obrovskou radostou vsetkych ludi a dnes s pomalym triezvenim o cot to vsetko bolo.

        Odpověď
       • To je dobře, Tome, že se snažíš. To myslím vážně, protože tento nešťastný „incident“ tu opravdu leží mezi našimi zeměmi jako ohromný balvan, o který se „zakopává“ při různém využití emocí.
        Sama jsem se ještě nějakého dobrého výsledku nedobrala. Jen registruju, že se vždy po nějaké době vytáhne toto téma a využije se ke štvavé kampani – a to z obou stran. A nevím, zda se vůbec někdo ze současnosti snaží najít ucelený a propagandou nezkreslený obraz…
        Přitom je tento obraz velmi důležitý i pro ruskou stranu a snahy o překroucení, zlehčení nebo přehození odpovědnosti na Čechy – to je velmi nebezpečné pro budoucnost. Někdy jsem sama zničená z toho, jak se nyní v Rusku některé kruhy o situaci vyjadřují a jak se pokoušejí „látat k sobě“ určité situace, vytržené z celku, bez špetky snahy o pochopení naší tehdejší situace (tedy i emocí). Myslím si, že je to snahou o „ospravedlnění“ tohoto vpádu v očích ruské veřejnosti, pokusem o zbavení se odpovědnosti (a pokusem přehodit ji celou na nás).
        Jenže – ta doba taková nebyla. A ona „ruská dezinformace“ je postavená většinou na „české nenávisti“ (vůči ruskému národu), na „nevděku a zrádcovství“ (jakože jsme se paktovali s nepřítelem) a na lžích, které nyní používáme (a které se oni jakoby pokoušejí vyvracet – jenže – to by nesměli sami lhát, třeba o množství těch nalezených zbraní, kdy do „reakcionářských“ započítávají třeba i legální sklady zbraní Lidových milicí – nebo o „přátelství k Němcům“ – viz Starikov).
        Jedna z „věcí“, které by se ruská strana měla snažit chápat, je náš historický vývoj a zkušenosti s porobou (a genocidou) všeho druhu – takže „vpád cizích vojsk“ je u nás lidmi vnímaný hodně emocionálně (a bolestně). Takže pokud oni dneska mluví o nějaké „české zradě“ (zdůvodňují to politickými „odklony“), pak by si měli uvědomit, že česká strana (obyčejní lidé) tento vpád vnímá jako zradu několikanásobnou. Snad více objasní tento citát ze vzpomínek:
        - Po hlášení v rádiu jsem se šla podívat ven a spatřila kolony vojenských vozidel. V ten moment jsem si vzpomněla na vyprávění rodičů o roku 1938 a zmocnila se mě panika, že vypukla nová válka. –

        A takto to obyčejní lidé doopravdy vnímali – jako útok.
        K panice přispěla mj. i média, která jednak hlásala „porušení spojenecké smlouvy a vpád vojsk VS“ a jednak vybízela obyvatele ke „strhávání ukazatelů, názvů obcí a měst, ulic, domovních čísel, aby tím okupantům co nejvíce ztížili orientaci“.
        Ta panika skutečně byla a lidé jak zběsilí začali nakupovat zásoby, někde se i rabovalo – a strach z nové války byl všudypřítomný. Oproti tomu – vojáci si mysleli, že přijeli „osvobozovat“ a byli o tom přesvědčení. Viz vzpomínka novináře Izvjestií, který v té době pracoval v Československu:
        - Měl jsem za to, že hrozba vstupu vojsk je naprosto absurdní. … Dal jsem se do hovoru s našimi tankisty a byl jsem v šoku. Jeden si myslel, že jsou v Německu. Druhý zas, že přijeli chránit Čechy před fašisty, kteří je napadli. –

        A vojáci jiných zemí na tom nebyli lépe – viz třeba Poláci:
        - U hotelu Grand byly odstavené tanky a spousta vojáků, kluci tak 18-22 let. Naši lidé je zastavili a nechtěli pustit dál. Někdo na ně křičel, že tu nemají co dělat, že mají jet domů. Ti kluci byli vyděšení a vůbec nevěděli, kde jsou. Mysleli si, že v Německu. –

        Myslím si, že k tomu, aby byl „balvan“ odstraněný, je potřeba velkého pochopení a to z obou stran.

        Odpověď
        • Lin, četl jsem české články z té doby, ještě před vstupem vojsk.
         Překvapilo mě, jaká už tehdy v nich byl vyjadřován dost negativní postoj vůči Rusku, a z některých čišela přímo nenávist. A naopak, k západu byl vyjadřován až nekritický obdiv. Dokonce k Německu. Dost mně to překvapilo, protože bylo to krátce po válce a osvobození Československa.
         Přitom Československo té doby bylo vitrinou socialismu. Lidé se neměli vůbec špatně, ekonomika rostla neskutečnými tempy. Dost lidí si na tu dobu vzpomínalo, jako na nejlepší. Hodně žen bylo v domácnosti, pro uživení rodiny stačil jeden plat. Ale pokukovalo se po Německu a mluvilo se o jejích štěstí, že spadli pod americkou zónu vlivu, a měli Marschallův plán. Samozřejmě, nikdo jím neřekl, za jakou cenu.
         Též mě překvapily obrázky v časopisech, ve kterých se začaly objevovat nahotiny, což se dělo i ve filmech. Zároveň, kritika socialistického způsobu života v prizmě určitého „vidláctví“ a „bydlovství“. To mluvím o filmu Ecce homo Homolka, který sice šel do kin v roce 1969, ale s jeho natáčením začalo určitě dříve. Pro mně ten film byl kulturním šokem. Nechápal jsem, jak je možné natočit film o přízemních lidech, kteří měli formovat pohled na běžného „čecháčka“, koukat se na to půl druhé hodiny a ještě se tomu smát. To se v tom filmu lidé tolik poznávali? Obzvlášť, když ten film porovnám se sovětskými z té doby, ve kterých se mluvilo o vesmíru, o budoucnosti, o hrdinství a tak dále… To byla taková ideologická diverze, že nemá obdoby. Ukázat národu živočichy a říct: To jste vy!
         Samozřejmě, se to všechno dělo za podpory určité části prodejné elity, která pokukovala po západu, který se ukazoval, jako rozkvět čistoty a svobodného ducha. A národ se na tyto manipulace vedl velmi snadno.
         Proč se zapomnělo na staleté zkušenosti se západem, o kterých píšeš? Proč se zapomnělo na léta německé okupace a na oběti, které ČR v té válce měla? Proč se začalo mluvit jen o tom, jak je špatně se Sověty? Tam by se mělo začít. Samozřejmě to vše souvisí i s XX. sjezdem v Rusku a dokladem Chruščeva o „kultu Stalina“. V podstatě Chruščev začal také „naoko“ budovat „socialismus s lidskou tváři“, ale byl shozen ze trůnu, což čeští trockisté nevydejchali a dotáhli to až k událostem 68. roku. Vstup vojsk byl už jen vyvrcholením těch událostí a souhlasím, že toto téma je hodně emotivní a spousta lidí se s tím dosud nevyrovnalo.

         Odpověď
         • TauRus, pustil ses na velmi tenký led, přičemž jsi použil několik nepravd. Třeba: „Hodně žen bylo v domácnosti, pro uživení rodiny stačil jeden plat.“ Tady jsi vedle jak ta jedle, proč myslíš, že bylo tolik mateřských školek? Tolik denních i týdenních jeslí? To bylo proto, aby všechny ženy mohly být zapojeny do pracovního procesu. Žena v domácnosti byla výjimka.
          No a co se týká nenávisti obyčejných lidí vůči Rusům, tak alespoň co si já pamatuji, ta začala až po okupaci.

          Odpověď
          • Tak upřímně se přiznám, že jsem nezkoumal statistiku a tabulky, které, mimochodem, je dnes velký problém najít (nebo neumím hledat). Ale dost jsem se bavil s lidmi o tomto období, přičemž iniciativa šla vždy z jejích strany, asi aby mi ukázali, jak hodně je Sověti poškodili.
           Právě při těch rozhovorech jsem byl ujišťován, že životní standard po roce 1968 šel dolů. A navíc, osobně znám dost žen které do práce šly až ve věku, kdy jejích děti dosáhli školného věku (po roce 1968). Taktéž jsem četl vzpomínky sovětského generála, který popisoval životní úroveň v tehdejším Československu. Takže, nemám dojem, že něco cucám, z prstu.
           Co se tyče lásky-nelásky k Rusům, tak něco také vím z vyjádření (č-s) pamětníků té doby a zároveň, jsem něco i četl. Obecně, negativní postoj vůči komunistům byl už patrný před vstupem ruských vojsk. Komunisti se spojovali s Ruskem, jako i celý tehdejší socialistický systém. Neříkej mi, že kritika systému neměla zároveň negativní dopad na vztah Čechů k Rusům… Vždyť přišel z Ruska. Tak co, nikdo neviděl souvislosti a zároveň nekritizoval Rusko a Rusy?

           Co je to „socialismus s lidskou tváři“, jak byl zamýšlen?
           To byl, vlastně proces destalinizace socialismu a návrat trockizmu se vším všudy v tom smyslu, jak to započal Chruščev na XX. sjezdu. A o to, hlavně šlo. A do popředí se, samozřejmě vytahoval „kult Stalina“ a Stalinové čistky, které měly svůj odraz i v Československu 50. let. Tehdy už se dělalo vše pro to, aby se zapomnělo na stalinskou industrializací, rozkvět kultury, kosmos, vítězství ve válce, ekonomický růst, školství a sport, jako kdyby se to všechno stalo navzdory Stalinovi a jen se mluvilo o „svobodách projevu“ a podnikání. Což ve své podstatě není špatné, ale za vším se nevidělo, kdo celý proces řídí.

           Odpověď
           • Ty dneska perlíš, skoro jako ve své době Július. Očité svědectví sovětského generála, to je velmi silný argument, to jen tak nepřebiji. Píše tvůj generál také o latrínách na letišti, jak zaměstnanci letiště nedovolovali ruským vojákům vstup na letiště na WC? Promiň, to byl jen pokus o fór.
            To s tím sníženým životním standardem, to byl zase vtip od tebe, že? Pojem Husákovi děti ti nic neříká?

            Odpověď
           • Taure, pokusím se odpovědět (i na ten příspěvek výše) – i když nevím, je to těžké, takže jen mé „domněnky“.
            Nemyslím si, že bylo zapomenuto, co nám nesla historie. Pokud by totiž ano, neměli by dneska lidi typu Hermana, Krystlíka, Schwarzenberga nebo Stropnického problém „včlenit“ nás do německé „říše“. Také si nemyslím, že by bylo zapomenuto zásluh SSSR.
            Také jsme nebyli „výkladní skříní“ – myslím si, že jí byla NDR (aspoň co pamatuju). Pravdou ovšem je, že jsme tu životní úroveň měli dost dobrou, zvláště od „sedmdesátek“. V těch „šedesátkách“ to ještě tak nebylo a pokud ti to někdo tvrdí, pak spíš z nostalgie nad tzv. „zlatými léty“ – ale to je jiné téma, s životní úrovní to nesouviselo.
            V šedesátkách nastalo „uvolnění“ sešněrovaných „padesátek“ (kdy jsme žili v podobném stylu, jako vy u vás v SSSR). Bylo mnohem víc zboží a velmi se zlepšovaly služby. Bylo to ale hlavně ve městech, na vesnici se žilo hůř (co do pohodlí a vybavenosti, dostupnosti služeb), dá se říci, že byl velký rozdíl mezi životem ve městě a na vesnici – ten se začal stírat až v průběhu sedmdesátek a na jejich konci již nebyl rozdíl skoro žádný (školy, školky, nákupní střediska, kulturní domy, kina, zdravotní střediska, dopravní spojení, vybavení domácností, auta…).
            Co se týká výdělků, pak určitě byly vyšší až v sedmdesátkách. Tam už také platilo, že všichni museli pracovat a být v domácnosti bylo „o problém“ s příživnictvím. V šedesátkách ještě nebylo tolik pracovních míst, takže na vesnici některé ženy byly jakoby v domácnosti, ale byly využívané na sezónní práce v zemědělství (proto také tolik tzv. žňových útulků pro děti, což bylo něco jako sezónní školky). Ve městech byla spíš výjimka, že žena nepracovala – když nic jiného, tak aspoň úklid na pár hodin denně.
            Chlapi chodili za prací – na té vesnici třeba 8 km tam a 8 zpět, každý den, v jakémkoliv počasí, do fabriky, protože v místě pro ně práce nebyla a doprava nebyla (mluvím o malých obcích, ve městech už to bylo dobré). Jejich výdělky ale nebyly na „bezproblémové“ uživení celé rodiny.
            Závěr: standart po r. 68 dolů nešel – ale naopak. že lidé vzpomínají na šedesátky, tak to hlavně kvůli „světovému trendu“ = hudba, oblékání, filmy, dostupnost rádií a dokonce i televizí, aut, motorek (sami jsme vyráběli). A když to tak vezmeš, tak dnešní „písničkový klip“ se opičí po nás – to my vymysleli písničku s filmovým dějem, že zpěvák jen nestojí „staticky“ u mikrofonu. Začaly se u nás promítat zahraniční filmy, hrála tu zahraniční hudba – což je nejspíš rozdíl oproti vývoji u vás, ale to nevím.
            Když jsme u filmů, pak (a snad se nenaštveš) v SSSR uměli velmi dobré válečné filmy a pohádky. Filmy ze současnosti (beru ale sedmdesátky, šedesátky neumím posoudit) byly katastrofa. Jen se tam pracovalo, schůzovalo a když do toho náhodou byl zamontovaný nějaký milostný děj, pak se dva honili kolem břízy se „zasněnými pohledy“ – ale člověk vůbec nepochopil, jestli spolu začali chodit nebo ne. Prostě – z mého čerstvě „náctiletého“ pohledu filmy naprosto hrůzné – diváka nezajímající (proto byla prázdná kina a naháněli tam školáky v rámci různých „dnů sovětského filmu“). Když to pak člověk srovná třeba s kovbojkou, italskou nebo českou komedií nebo s americkým hororem (třeba Čelisti) – tak současný sovětský film byl u nás za trest.
            A když už jsme u toho „sovětského“, pak se to u nás v některých případech přehánělo až tak, že vznikl odpor.
            A další, čeho jsem si všimla – u vás vám říkali, že se máte špatně, protože musíte „živit“ své satelity. A u nás se zas říkalo, že se nemůžeme mít líp (co se množství zboží týká), protože musíme dodávat do „sajúzu“. To nedělalo dobrotu. Když to posoudím čistě subjektivně, tak já „odpor“ měla (ne k Rusům, ale k té propagandě, ta byla někdy dost naivní a průhledná). Jedna osobní zkušenost s „rusákem“ („mladý novinář“ z UA) na jednom „družebním setkání“, kam nikdo nechtěl jít a mě tam násilím nahnali – jakože „aspoň umíš dobře rusky a někdo to musí zachránit, aby škola neměla malér“. Katastrofa. On mi totiž vyčetl, že „u vás se musíte uskromňovat, abychom se my tady mohli válet v přepychu“. Tak… to bylo něco na mě a malér z toho byl…
            U nás se na blbé zkušenosti se „západem“ nezapomnělo – jen lidi pošilhávali po tamních plných obchodech a „technických vymoženostech“. Nevím, jak k vám, ale k nám těch „zápaďáků“ jezdilo dost, i sudeťáci si jezdili „obhlížet majetky“. A taky dost našich mohlo tam – dneska se lže, že se „nemohlo“. Pokud byl někdo „spolehlivý straník“, tak jezdil a často i každý rok. Jen se o ten výjezd muselo žádat a čekat na povolení. Takže – z toho soudím, že u nás měli lidi větší přehled, jak se žije „tam“ – větší, než u vás. S propagandou, že „v SSSR je vše nejlepší“, se to u nás nedařilo…
            Po 68 také málokdo byl emigrant „politický“, ale v naprosté většině to byli emigranti ekonomičtí – a směšné, že dost právě ti „spolehliví straníci“, co už to tam znali.
            Co byl „socialismus s lidskou tváří“ – tak já si myslím, že právě ten jugoslávského typu. S uvolněnějším režimem – včetně těch výjezdů za hranice, možností vydělávat si sám (živnostníci).
            No… a ještě k Homolkáčům… Nebyli to jen oni, ale také „Novákovic“ nebo „Škopkovic“ – je takových rádobykomedií víc. Netuším, proč se tak „líbí“ – pro mě osobně jsou slaboduché. Možná na to lidi reagovali jako na „osvěžení“ po době „pracovních“ či „intelektuálních“ témat, nad kterým se nemusí přemýšlet. Nevím, ale já tyhle filmy nikdy nebrala jako „podívejte se – to jste vy“ – prostě jsem se s takovým typem neztotožnila. Ty rodiny byly tak „přes čáru“, že to snad ani nešlo se s nimi ztotožnit.
            No… tak snad všechno…

            Odpověď
            • Lin, velmi vystizne si to popisala, aj ja si tu dobu takto pamatam

             len taka moja osobna poznamka: s tymi povinnymi ruskymi vojnovymi filmami sa to naozaj velmi prehanalo… pamatam sa, ze este na zakladnej skole som mavala nocne mory, ze sa mi snivalo o vojne a budila som sa so strachom a panikou

            • Díky, Loranko – snad jsem tedy zas tak moc své „domněnky“ nepřehnala…
             Jenom ještě využiju komentář, abych Taurovi objasnila tu možnou nostalgii po šedesátkách, opravdových „zlatých letech“, kdy se vše dařilo, bylo mnoho nového, lepšího a život se před očima měnil. Když to porovnáme s dobou konce války, byl to jiný svět.
             Pro mě symbolem za všechny zůstávají Golden Kids:
             https://www.youtube.com/watch?v=IG9q1Pkw1q8

             Nebo – Kdyby tisíc klarinetů:
             https://www.youtube.com/watch?v=1m0swQl5Zko

             Nebo – Starci na chmelu:
             https://www.youtube.com/watch?v=364a2uMFl2E

             A mé vzpomínky na šedesátky:
             https://www.youtube.com/watch?v=aJRWsQaO_Ug
             https://www.youtube.com/watch?v=Oy-ZEUwcZ-Q

            • Lin, dík za reakcí.
             S těmi sov. filmy v šedesátých…, mno…, považuje se to za jedno z nejlepších období sovětského kinematografu:
             Válka a mír, Anna Kareninová, Člověk obojživelník, Kavkazská zajatkyně, Operace „y“, Nepolapitelní mstitelé, Vij, Bilé slunce pouště, Džentlmeni úspěchu, Pruhovaná plavba… a mnoho dalších, všech žánrů a na jakýkoli vkus, zde je výběr, můžeš to sama posoudit:
             https://www.ivi.tv/collections/movies-60s-godov

             Jiná věc je, že vaše trockisté od kultury je vůbec nenadabovali a nedali do kin, což mělo vyvolat dojem, že náš život je neskutečně šedivý a kromě práce nás nic nebaví. :)
             V Rusku se tempo zvyšování životní úrovně začalo viditelně zhoršovat až po roce 1968. Jednak, pomalu se začalo zdražovat a mizet zboží z regálů, bylo víc rozkrádání, obzvlášť ve svazových republikách, což vyvolalo rozčarování ve zvoleném kurzu. Teprve v sedmdesátých lidé začali pokukovat po západním způsobu života. Nejdříve po západních soc. státech, se kterými začal být rozdíl markantnější a pak po kapitalistických. Také v sedmdesátých se lépe začali mít lidé od „černé ekonomiky“ – kšeftaři, šmelináři a podobní, a sovětské fabriky, jako kdyby se odnaučily dělat dobré věci. Přičemž věda, těžký průmysl byly na špici. Nejváženějšími státními zaměstnanci se stali lidé od zásobování. Všechno se dalo sehnat, ale přes známosti anebo s přeplácením.
             Dnes už vím, že to byl záměr – postupná likvidace výkladní skříně socialismu. Tehdy to člověk bral jinak.
             Zajímavé, že rok 1968 byl klíčový pro nastartování rozpadu socialistického tábora. S odstupem času vidím koordinací úsilí všech trockistů. Uvedu příklad, jak byly nastartovány problémy se zásobováním potravin v Kazachstánu.
             V roce 1968 byla velmi krutá a dlouhá zima. V horách stáda ovcí zasypalo sněhem a byly obrovské ztráty. Údajně se přemnožili vlci. Tím nám vysvětlili následné problémy se zásobováním skopového masa, které v muslimských republikách mělo svoje nezastupitelné místo. Lidé to vzali normálně, jako mimořádnou situací. Jenže, když po třech letech se situace nezlepšila a naopak, začalo mizet hovězí, vepřové, máslo, sýr, salámy, to už všichni pochopili, že chyba je v systému. Pak byly vyprovokovány národnostní konflikty, kvůli tomu, že Kazachstán „krmí Rusko“ a proto chybí zboží, a už to jelo… Aspoň vidíš, že sluchy o tom, že někdo někoho krmí nevznikaly jen zde nebo na Ukrajině, či v Rusku. Myslím si, že byly všude a někdo je rozšiřoval, a kvůli tomu, že zboží mizelo z obchodů, padaly na úrodnou půdu.
             Byly jsme naivní, jako malé děti, které „hlas z Ameriky“ a „Svobodné Evropy“ ještě očkoval jeden proti druhému.
             „Socialismem s lidskou tváři“ mohl být jen socialismem bez trockistů a ten nebyl ani v Jugoslavii, ani nikde jinde. A v ČSSR 68. už vůbec. Kdybychom šli kurzem Stalina, mohli bychom se k němu maximálně přiblížit. Bohužel, jen přiblížit, protože ani Stalin by ho nevybudoval ve společnosti, která zavrhla boha. Ateismus byl součásti státní ideologie a proto socialismus, jako systém, musel zaniknout. „Sovětský člověk“ byl povýšen nad bohem, všechno mohl, všechno měl dokázat a, vlastně, proto byl nerealizovatelnou utopii. Také kvůli tomu jsme dostali přes prsty. Abychom si ze svých chyb vzali ponaučení a vyšli na novou otočku spirály.
             Všechno probíhá nejlepším možným způsobem…(dál už můžete doplnit sami). :)

            • clovek obojzivelnik patri k mojim kultovym filmom… ale uplne naj je kralovstvo krivych zrkadiel – to som videla aspon 20 krat

            • Pro Taura:
             Myslela jsem ty „pracovní filmy“, kde třeba budovali cosi na Sibiři a celý film řešili, jak jim zamrzá nafta a praská materiál, jak váznou dodávky a „nemají lidi“. Do toho zamontovali nějakou mladou učitelku, do které se zakouká nějaký inženýr – a pořád se nemohou sejít, protože neustále pracují nebo schůzují. :-)
             Filmy jako Karenina, Vij nebo Vojna a mír mám za historické – takže „klasika“ a o nich „žádná“. Pruhovanou plavbu nebo Člověka obojživelníka – to je taky bez diskuse – výborné filmy.
             Pro mě i ty sedmdesátky mají krásné filmy – viz třeba „…a jitra jsou zde tichá“ nebo takový „Cikáni jdou do nebe“. Konkrétně oba tyhle filmy jsou pro mě dodnes „top“. Cikáni a Jevgenij Doga – to je prostě nepřekonatelná hudba…
             https://www.youtube.com/watch?v=nnuvdAzLy1E

             S tím, cos napsal dál, souhlasím. I u nás byla „černá ekonomika“, a „shánění“ se snad stalo národním sportem. Navíc spousta veksláků (vekslili s valutou a tzv. bony, což byla měna pro Tuzex).
             Lidé také hodně „melouchařili“ a nedělalo jim problém „vypařit se“ z práce, aby ty své melouchy stíhali. Krylo se to – málokdo byl za to potrestaný. Nakonec bylo mezi těmito „pracanty“ tolik peněz, že je snad ani neměli za co utratit. Taky už dneska chápu, proč to bylo a proč se to tolerovalo…
             Souhlasím tak s tím, že pokud by se socík rozvíjel podle Stalinovy vize, pak jsme dnes asi jinde…

            • NicNezNula 28.2.2017 o 20:13

             Nemohl by někdo, kdo se vyzná, více prosím vysvětlit princip matrice jednoho filmu, jak o něm mluvil Budkov, vzhledem k úmrtí Čukina? Vidliak už o tom psal, ale moc podrobně to nerozvedl a já jsem neměl čas Budkova podrobně sledovat a dokoukat. Jestli už se to někde rozebralo, stačí mi link. Děkuji předem! Mám fofry.

            • Myslíš film V augustě 44? Akce Matilda? Dnes nemám čas. Pokud to do zítra nikdo nenapíše, tak zítra k večeru bych to napsala. Mezitím by ses mohl na film podívat…
             https://www.youtube.com/watch?v=cl0O88BviDI

            • NicNezNula 28.2.2017 o 20:57

             Rozkaz!

          • Žena v domácnosti nebola výnimka. Ja som ročník 1961 a väčšina spolužiakov, aj ja, sme mali mamy v domácnosti, a šli pracovať až keď sme boli väščí. To bolo hlavne na dedinách, kde si ľudia niečo dopestovali, dochovali, v mestách to mohlo byť inak.

           Odpověď
         • Asi před 2 roky jsem se po nějaké době chtěl znovu na Ecce Homo Homolka podívat…ten film je opravdu tak hloupý a, jak říkáš, ti herci se tam opravdu chovají jako živočichové, sobci a pološílenci, že mi tak lezli na nervy, až jsem to nevydržel a po asi 20-30 minutách jsem to musel vypnout.

          Na druhou stranu, máme například i mnoho krásných pohádek. :)

          Odpověď
          • Také máte i dost krásných filmů. :)
           Já nechci negativně posuzovat celý československý kinematograf, mluvil jsem jen o konkrétním a zdá se, že dosud velmi oblíbeném filmu, jako o ideologické diverzí. Sám jsem ho byl schopen dokoukat až napotřetí. Nic, kromě pocitů beznaděje, deprese a vnitřního odporu, to ve mně nevzbuzovalo.
           Už jsme se o tom zde bavili, zřejmě jsi ještě zde nebyl. Ale český kinematograf nabízí strašně málo filmů s osobnostmi, ze kterých by se měl brát příklad. On i tolik oblíbený Hašek, ve svém Švejkovi dává jen příklad pasivní rezistence, ale na té daleko neujedeš. Taková díla nevychovávají vůdce, ani osobnosti. Jen ukáží na možný způsob přežití, a to je tak všechno. Zajímavé, že zrovna Hašek byl žid. Tj. žid, jestli nezformoval, ale určitě propagoval jeden český charakterový rys, kterému se dnes říká „švejkovství“. A to je k zamyšlení, stejně, jako často užívaná fráze – „malý český človíček“.
           A právě v tom filmu Ecce homo Homolka ten „malý český človíček“ byl ponížen na úroveň zvířátka. Okna Overtona se otvírají postupně, dokud se to nedostane do kulturního kódu národa.

           Odpověď
           • Přiznám se, že Švejk patří mezi moje nejoblíbenější filmy (knihy jsem taky kdysi četl), ne, že bych se s ním ztotožňoval, ale dohání některé věci do takových extrémů, až je to zároveň vtipné a zároveň k zamyšlení.

            Každopádně souhlasím, že v normálních filmech chybí dobré příklady, čestní lidé, hrdinové hodní následování.

            I proto se nejradši z československé tvorby dívám na pohádky, kde jsou ty příklady mnohem lepší. :)

            V současné tvorbě to jde ještě dál – alkohol, drogy, sex a vraždy úplně všude – a to se teď vykresluje jako běžný český člověk.

            Možná bychom tu měli začít natáčet vlastní filmy. :D

            Odpověď
           • S mnohým z toho, čo hovoríš, súhlasím a tiež sdieľam podobné pocity. Český kinematograf je fajn, skutočne unikát, ale chýbajú VEĽKÉ TÉMY, VEĽKÍ ĽUDIA a VEĽKÉ IDEÁLY. Švejkovství je skutočne matrica.

            Odpověď
         • Cit: „… Proč se zapomnělo na staleté zkušenosti se západem, o kterých píšeš? Proč se zapomnělo na léta německé okupace a na oběti, které ČR v té válce měla? Proč se začalo mluvit jen o tom, jak je špatně se Sověty? Tam by se mělo začít. Samozřejmě to vše souvisí i s XX. sjezdem v Rusku a dokladem Chruščeva o „kultu Stalina“. V podstatě Chruščev začal také „naoko“ budovat „socialismus s lidskou tváři“, ale byl shozen ze trůnu, což čeští trockisté nevydejchali a dotáhli to až k událostem 68. roku. Vstup vojsk byl už jen vyvrcholením těch událostí “

          +1, trafil si hlavičku klinca …
          :-)

          Odpověď
      • Lin díky.
       Učím se od podzimu aktivně rusky a překlady beru jako praktické cvičení. A napadlo mě, že když už teda překládám, tak to zkusím nabídnout na uveřejnění, pokud bude zájem. Jinak jsem, co se týká nějaké slepé víry v informace, samozřejmě opatrný. V terminologii KOB jdou tyhle informace do karantény :-)
       Spíš jsem řešil, jestli teda takové informace překládat a zveřejňovat, nebo se jim vyhnout a nevytahovat je na světlo. Částečně jsi mi odpověděla, takže dík :-)
       Nicméně, teď se asi chvilku zaměřím na méně výbušná témata. :-))

       Odpověď
       • Díky já tobě, Ladislave. Ono je dobré tyto „věci“ vytahovat na světlo a snažit se o objektivní sestavení obrázku – ne o „vybuzení emocí“.
        Jen… možná pomůže k vysvětlení, proč jak u nás, tak v Rusku, existují určité „kruhy“, které se právě o ty „emoce“ snaží.
        V týdnu vystoupil Žirinovský v Dumě s kritikou velení ruské armády – a to včetně Šojgu. Kritizoval „zaměření“ a určitou „nesmyslnost“ v jejich počínání. Chlubil se, jak v r. 90 ho poslouchala celá armáda, jaký měl vliv a že vojáci chtěli, aby se stal prezidentem. A opět zopakoval to, co již několikrát udělal = že Rusko se má vykašlat na „západ“ (tím myslel postsovětské prostranství na západ od Ruska – tedy i nás), že už za ně prolilo dost krve a že se setkalo jen se zradou a nevděkem. Rusko se má – dle něj – orientovat „na jih“. Přidal k tomu i své ohrané o „živení na úkor Ruska“.
        Tato slova se dají uchopit různě. Na jednu stranu – ano, Rusko (SSSR) zaplatilo za osvobození „západu“ mnoha životy, pomáhalo jim po válce a dneska jsou tyto země svou politikou zaměřené „proti Rusku“. Na druhou stranu se to však dá „uchopit“ i tak, jakoby říkal „nechte je západu na pospas, v jejich sféře vlivu – a zapomeňte, že existují“.
        A jestliže víme, za koho kope Žirik – pak se dopracováváme i k „účelu“ onoho rozdmýchávání „emocí“ mezi našimi národy.
        Měj se fajn. :-)

        Odpověď
       • Tak tedy posílám inspiraci, co k překladu nyní: https://cont.ws/@interset/513842
        Už to tady dával TauRus 5.2.2017. Krátký článek je o nepřistání USA na měsíci. Vím, že se to tady i jinde celkem dost propírá, ale mě by zajímalo, jestli je tam něco nového anebo jestli je to jenom obyčejný článek. Děkuji předem.

        Odpověď
        • To bylo pro Ladislava…

         Odpověď
         • Včera jsem ho dával Hoxovi, takže se brzo objeví. A Vlabi ho taky dostala, takže bude i na „myšlenkách“ :-)

          Odpověď
          • Tak tady se přání plní hodně rychle, ale raději si nebudu zvykat :) Díky moc, už se těším.

           Odpověď
      • čtenář 25.2.2017 o 12:18

       Zdravím.. Předem chci říci, že to co napíšu, jsme někde dávno četl a tedka to píšu z hlavy a mohu se plést.. Cituji – „“a jednak tu v řádu tisíců sovětská vojska už byla.“"“
       Před 68 tu snad stálá vojska SSSR NEBYLA (možná kromě nějakého velení v gen. štábu..) a to právě Moskvě vadilo. Neměli jistotu, že v případě napadení dokážeme západu vzdorovat. A pokud bychom se v 68 odpoutali, tak by to byla zcela katastrofa. A to mělo být hlavním důvodem, proč se stal srpen. Stálá ruská vojska ti zůstala až po 68.
       Na věci to nic moc nemění, ale pro jistotu Vám to píšu.. Zkuste se na to tedy zaměřit a ověřte tyto mé vzpomínky, já z časových důvodů nemohu.

       Odpověď
       • čtenář 25.2.2017 o 12:24

        1968- Tak jsem too našel..

        2015 23:59
        PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Miloslav Ransdorf je nejen europoslancem za KSČM, ale též vystudovaným
        historikem, který neváhá vstoupit do odborné polemiky. Pro ParlamentníListy.cz nyní hovořil o událostech
        roku 1968. O těch ví ledacos nejen z vědeckého bádání, ale i od přímých účastníků, z nichž někteří byli ještě
        v devadesátých letech jeho kolegy. Včetně samotného Alexandra Dubčeka, se kterým prý o věci mluvil ako
        možná poslední z politiků.

        Pane poslanče, jak byste coby historik s odstupem již téměř padesáti let stručně shrnul to, co se odehrálo v
        Československu v roce 1968?
        Je samozřejmě možné tyto události interpretovat mnoha způsoby. Určitě je třeba připomenout, že jsme byli jedinou
        zemí sovětského bloku, kde nebyly umístěny sovětské vojenské jednotky. A jedním z důvodů, proč se Sověti
        rozhodli pro zásah, určitě bylo to, aby u nás byly ty jednotky rozmístěny, což pro SSSR bylo důležité ze
        strategických důvodů. Samozřejmě uvažovali v kontextu rovnováhy sil. Připouští to z československých
        představitelů například i Vasil Biľak ve svým pamětech „Milníky mého života“, kde vzpomíná, že Sověti po celá
        šedesátá léta hledali cesty, jak do Československa své jednotky dostat. Včetně takových konstrukcí, jako že
        československá armáda by mohla stavět byty a být ekonomicky aktivní, zatímco Sověti by plnili její úkoly a hlídali
        hranice.
        Je třeba říci, že jakékoliv návrhy tohoto typu vždy z principu odmítal prezident Antonín Novotný. Mimochodem,
        tento prezident je podle mě z odstupu hodnocen úplně jinak než v době své vlády. Například i historik Karel Kaplan
        později doložil, že Novotný velmi tvrdě hájil národní zájmy, například když se Sověty vyjednával o ekonomických
        otázkách. Neumím si představit, že by podobným způsobem jednal například dnes Bohuslav Sobotka s Američany.
        Druhý možný výklad je vzpoura proti tehdejšímu blokovému uspořádání. A je třeba říci, že právě takto to tehdy
        vnímaly obě supervelmoci – Američané i Sověti. Když prezidentu Johnsonovi přinesl velvyslanec Dobrynin nótu
        oznamující vstup vojsk, zůstali ve Washingtonu naprosto v klidu, akceptovali to jako zásah Sovětů ve vlastní
        vlivové sféře.
        V té době Sověti nechávali Američany, aby ve své zájmové sféře postupovali zcela volně. Nikdy nepomohli
        například komunistickým stranám na Západě, a že třeba ve Francii byla komunistická strana velmi silná, a v tom
        roce 1968 tam bylo ve stávce sedm milionů lidí a z toho milion demonstroval v ulicích. Prostě si nepřáli, aby v
        Evropě vzniklo nějaké ohnisko sporu. Takže z tohoto pohledu očekávali obdobný postup v případě
        Československa.
        Třetí aspekt je pak pokus o novou společenskou racionalitu, o zásadní reformu systému vybudovaného podle
        sovětského modelu. Ten pokus do značné míry vyplývá z toho, co je nazýváno „revoluce 1968“. Tehdy na
        Východě i na Západě proběhla vzpoura proti vládnoucímu systému společenské racionality.
        A kdybychom zmínili nějaká konkrétní východiska té „nové racionality“ v československém provedení…
        Byl to pokus o jinou než instrumentální racionalitu a je třeba říci, že to byl pokus velmi ambiciózní. Byl to pokus
        dát šanci samosprávě, solidaritě, participaci veřejnosti.
        V loňském roce jsem při debatách k výročí 21. sprna zaznamenal názor, že šlo o nejvýznamnější pokus o
        syntézu západního tržně-liberálního systému a sovětského direktivního modelu. Bylo by možné to takto
        vnímat?
        Již jsem řekl, že to byl velmi ambiciózní pokus už proto, že zdaleka nebyl připravován jen těch několik měsíců,
        dnes známých jako „Pražské jaro“. Již za prezidenta Novotného byly ustaveny čtyři odborné týmy, které
        připravovaly zásadní koncepční dokumenty. Jeden se zabýval politickým systémem, ten vedl Zdeněk Mlynář,
        skupinu zabývající se sociální strukturou společnosti a sociálním systémem vedl akademik Machonin, třetí skupina,
        asi nejznámější, zpracovávala ekonomický rozvoj a vedl ji Ota Šik, a poslední probírala vědecko-technologický
        rozvoj a měla v čele profesora Rychtu. Práce těch komisí probíhala poměrně dlouho a systematicky, takže lze říci,
        že reformy byly připravené lépe než ty, které dělal později Gorbačov v SSSR.
        Když bychom přešli k době, když v roce 1968 byly vize těchto skupin uváděny do praxe, je třeba
        připomenout, že se objevují různé názory na to, jakým způsobem je tým kolem Dubčeka dokázal prosazovat.
        Teď samozřejmě spekulujeme, ale existovala podle vás šance, že by nějaká jiná politická reprezentace
        dokázala prosadit více?
        Základním problémem podle mě bylo podcenění sovětské tvrdošíjnosti v obhajování existujícího stavu. Ale je třeba
        myslet i na to, že tehdejší Dubčekovo vedení skutečně vyjadřovalo tužby a přání celého národa. Průzkumy tehdy
        ukazovaly skutečně masovou podporu, jednoznačně nejvyšší, jakou kdy komunisté od roku 1948 do roku 1989
        měli. A národ si do nich samozřejmě promítal své ambice. I ze strany představitelů KSČ tam samozřejmě bylo
        hodně naivity, ale je otázkou, jak a zda vůbec se tehdy při prosazování reforem dalo postupovat, aby to Velký bratr
        akceptoval.
        Bavili jsme se o tom, že události 21. srpna byly zapříčiněny jednak děním v Československu a chováním jeho
        představitelů, ale rovněž vývojem geopolitických událostí. Lze podle vás říci, třeba i z toho, co je dnes již
        známo o klíčových jednáních politbyra, jaké důvody při rozhodování v Moskvě převažovaly?
        Situace pro československé reformy v té době určitě nebyla moc příznivá. V SSSR s nástupem Brežněva slábl
        reformní kurz, který vládl předtím za Chruščova. S postupným posilováním moci Brežněva po jeho nástupu v roce
        1964 začal posilovat i spíše konzervativní styl politiky, heslem se stala „kontinuita“, a to samozřejmě pro
        ambiciózní reformy Pražského jara nebylo příznivé prostředí. O to více to vyžadovalo schopnost manévrovat a
        taktizovat, ale právě tato součást politického řemesla evidentně dělala tehdejšímu vedení potíže.
        Psali jsme:
        Rozbití Jugoslávie? Záměrný, promyšlený zločin. Dnes už to i přiznávají. Poslanec Foldyna vzpomíná na
        dvacet let staré události a odhaluje mustr, užívaný i dnes na Ukrajině
        To, co ten lidovec, si nedovolil ani Schwarzenberg. Zdeněk Škromach šťouchl do pravičáků i kvůli běžencům
        ze země, kterou sami zakládali
        Že tu imigranti budou zachraňovat ekonomiku? Který hlupák vám to řekl? Pro část muslimů jsme psi, radši
        nás v zájmu Alláha podřežou. Podnikatelský předák Baránek má skutečný strach
        Nic neumí, budou jen zevlovat a znásilňovat naše ženy, promluvil Okamura o migrantech. On sám se prý učí
        střílet
        Mám amok, vyskočila mi žíla na krku! Jaroslav Foldyna se velice tvrdě pustil do těch, kteří vyzývají k
        odvolání Zemana
        Pravicový sociolog Hampl vysvětlil, proč pražské elity nenávidí Zemana. Poprvé prý ukázal lidem z fabrik,
        že můžou ty vznešené porazit
        Již jste zmínil paměti Vasila Biľaka, respektive jejich vydanou část (Ta druhá směla být vydána až po
        Biľakově smrti a dodnes o povolení jejího vydání probíhají soudy- pozn. red.). Když jsem ji kdysi četl, zaujala
        mě tam informace, že po rezignaci Antonína Novotného v lednu 1968 neexistoval žádný plán, jak zajistit jeho
        nástupnictví, a lidé, považovaní za jeho možné nástupce, postupně všichni funkci generálního tajemníka
        odmítali. Na Dubčeka, který byl tehdy generálním tajemníkem KSS, si prý vzpomněli až jako na čtvrtého či
        pátého v pořadí a jeho zvolení bylo de facto neplánovanou improvizací. Dá se Dubčekovo zvolení vnímat jako
        východisko z nouze, po kterém nikdo příliš netušil, co bude následovat?
        Logika těchto systémů je obvykle taková, že je v podobných situacích zvolen ten, který nejméně vadí. Dá se říci, že
        to byl Dubčekův případ. On byl hlavní tváří aliance českých reformních kruhů a slovenských autonomistů, která
        dokázala v tehdejším ÚV získat většinu. Sověti potom udělali jednoduše to, že tento svazek rozlomili. To byl také
        jeden z důvodů, proč byl pak v roce 1969 zvolen Gustáv Husák.
        Pokud jde o Dubčekovy schopnosti, já jsem měl možnost jej poznat poměrně zblízka, když jsme spolu po roce 1990
        seděli v předsednictvu Federálního shromáždění. Na konci srpna 1992 jsme spolu seděli delší čas po jednání
        předsednictva – byl jsem tehdy možná posledním politikem, který s Dubčekem osobně mluvil (po jednání
        předsednictva FS Dubček odjel do Bratislavy, a když se 2. 9. ráno vracel do Prahy, na dálnici u Humpolce došlo
        k havárii jeho vozu, na jejíž následky po dvou měsících zemřel- pozn. red.).
        Mám dojem, že jsem o tomto rozhovoru doposud nikdy veřejně nemluvil, a mohu říci, že to byl velmi zvláštní
        rozhovor. Ptal jsem se ho tehdy, zda je ještě možné zachránit československou federaci, k jejímuž rozpadu se
        schylovalo. A on mi řekl: Když bude referendum, rozdělení státu nemůže projít. A já využiji všeho svého vlivu, i v
        zahraničí, aby referendum bylo. Pak jsme o tom diskutovali, a on se najednou rozhlédl a ztišeným hlasem mi říká:
        Víte, já jsem přesvědčen, že čas na naše myšlenky ještě přijde. A aby bylo zřejmé, o jaké myšlenky jde, dodal:
        Hluboko v srdci jsem zůstal komunistou.
        Takže bych k tomu řekl, že Dubček byl člověk osobně velmi slušný, poctivý, ale žádný velký politický stratég to
        nebyl.
        Navázal bych na Dubčekova slova, že čas na jejich myšlenky ještě přijde. Myslíte si, že ten koncept myšlenek
        z Pražského jara, jakkoliv byl samozřejmě chystán ve zcela specifických a dnes už neopakovatelných
        podmínkách, může být určitou formou inspirace pro současnou dobu, kdy se také uvažuje, zda není zapotřebí
        něco nového?
        Dnes je určitě opět čas dalšího hledání nového konceptu společenské racionality. A v tomto směru bych určitou
        kontinuitu viděl. I když obrysy samozřejmě budou jiné. Ale doba určitě je zlomová a náchylná k hledání alternativ.
        Vrátil bych se ještě k Alexandru Dubčekovi. Když si vezmeme jeho a představitele strany a státu z roku 1968
        – Černíka, Smrkovského atd., a vedle nich skupinu, která se prosadila po roce 1969 – tedy lidi kolem Husáka
        a Štrougala. Kdo podle vás byl schopnější řídit společnost?
        Já myslím, že politik, který nemá za sebou podporu lidu, je v situaci plachetnice, které do plachet nefouká vítr. O
        těch „osmašedesátnících“ si můžeme myslet leccos, třeba Petr Pithart se jim s oblibou posmíval, jak jsou neschopní
        a neodpovědní, jenže pak, když dostal šanci sám být aktivním politickým hráčem, tak se ukázalo, že jim nesahá ani
        po kotníky, byť tehdy také měl podporu a popularitu.
        Samozřejmě že mezi lidmi, kteří se dostali k moci po roce 1969, byla řada schopných lidí. Zejména v osmdesátých
        letech se podle mě objevilo ještě více odborně zdatných lidí. Jenže měli problém, že neměli vítr v plachtách. Po
        krachu roku 1968 došlo k frustraci mnoha lidí, kteří si s Pražským jarem spojovali své naděje, a politici za
        normalizace už takovou podporu nikdy neměli. A umět si ji obstarat a získat si lidi je v politice také velmi důležité.
        Ještě bych se vrátil ke skupině vládnoucí v roce 1968. V devadesátých letech jsem viděl k výročí srpna
        dokument „Přerušené jaro“, kde maršál Alexander Majorov, v roce 1968 vysoce postavený důstojník
        sovětské armády, vzpomínal, že Dubček byl „figurka v cizích rukou“ a že rozhodující slovo měli jiní –
        jmenoval Josefa Smrkovského, Františka Kriegela, myslím, že i Zdeňka Mlynáře…
        Dubček nebyl loutka, Dubček byl symbol. Byl si toho vědom, do značné míry se tak choval plánovaně a určitě v
        jeho týmu fungovala určitá záměrná dělba práce. A kromě toho každý samozřejmě byl specifickou osobností.
        František Kriegel byl díky své minulosti nespornou morální autoritou, Josef Smrkovký tak trochu i schválně hrál
        roli lidového tribuna, ale naopak Oldřich Černík vystupoval jako technokrat a manažer, kterým nepochybně
        autenticky byl. Takže tam každý hrál nějakou roli. Hlavní bylo to, že tato skladba lidí budila důvěru.
        Když jsme zmínili Františka Kriegela – nedávno se objevil celkem přetřásaný spor kvůli jeho čestnému
        občanství, které mu někteří navrhovali udělit na Praze 2. Proti tomu se objevily námitky, že Kriegel byl
        význačnou osbností roku 1968, ale jeho předchozí činnost, zejména v únoru 1948 a po něm, už podobně
        čítanková nebyla. Možná to ukazuje na obecnější problém představitelů Pražského jara, kteří většinou
        vykonávali různě vysoké funkce již v dřívějších dobách, zdaleka nehodnocených tak pozitivně. Jak může tato
        jejich minulost poznamenat hodnocení jejich činnosti?
        Pokud jde například právě o Františka Kriegela, v jeho případě je to hodně nefér. Já bych velmi stál o to, aby byly
        vydány jeho paměti. Vím, že je napsal, a pokud by byly vydány, mohlo by se i veřejnosti mnohé objasnit.
        Slyšel jsem o tom, že v padesátých letech jej měla v pařátech Státní bezpečnost. Tehdy měl svým způsobem namále
        – ve třicátých letech se účastnil občanské války ve Španělsku, byl vojenským lékařem v Číně, kde formálně spadal
        pod americké velení. Takže už jen díky své minulosti byl v té době velmi podezřelý. Mimochodem, v padesátých
        letech pomáhal budovat systém zdravotní péče na Kubě. Takže to nikdy nebyl člověk, kterého bychom mohli
        označit za kariéristu. Určitě ne ve srovnání s polistopadovými politiky, třeba z ODS.

        Odpověď
        • Díky, Čtenáři. Neprotiřečíme si a ten rozhovor s Ransdorfem pokládám za objektivní.
         Ano – nebyla tu do r. 68 žádná sovětská vojenská základna, ale byli tu „specialisté“. To je pravda.
         Stejně tak i to, že se sovětské velení obávalo našeho „vývoje“ a to za situace, kdy jednak byly „plány na majdan“ (ze strany „západu“) a jednak tu bylo cosi jako „reformní politické hnutí“ z řad komunistů – a to mohlo být zneužito (infikováno) k úplné „změně větru“ v naší zemi – viz narážka na „posmívače Pitharta“ – chartisty – který pokládal „osmašedesátníky“ za úplně neschopné.
         Ti „osmašedesátníci“ chtěli jen rozvolnit Brežněvovu „konzervaci“ systému (v podobném stylu, jako Titova Jugoslávie – možná ještě dál) – ale „dizidenti“ (později chartisti) chtěli úplný „odchod“ ze sovětské zóny vlivu – což by vedlo k postupnému zhroucení celé „zóny“. Nebylo tajemstvím, že se země „socbloku“ začínají snažit o větší suverenitu a nezávislost na Moskvě.

         Odpověď
         • čtenář 25.2.2017 o 14:16

          Ano, souhlas, mám podobný názor. Určitě by to v tom 69 sklouzlo někam, kam nikdo nechtěl. Západ by nás převálcoval, pokud by nebylo po jeho. Jak po 89 – taky jsme zcela jinde, něž jsme si přáli.
          Prostě – Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Pěkný den..

          Odpověď
        • Díky, Čtenáři.
         A preto musel R. aj zomrieť.

         Odpověď
         • PPS: … a bol to poctivý človek – Česť jeho pamiatke!

          Odpověď
      • Jen malá poznámka – ze střechy Muzea v Praze stříleli na ruské vojáky agenti britské MI6 a Rusové na ně pálili zpět. Západ totiž prostřednictvím britských agentů hodlal rozpoutat mnohem krvavější akci než nakonec rok 1968 byl.

       Odpověď
 31. Dreveny symbol bohyne Mary s lunarnym kalendarom stary 9500 rokov z teritoria Permskeho kraja.
  Больший Шигирский идол
  http://dostoyanieplaneti.ru/3877-bolshij-shigirskij-idol
  АНОМАЛЬНЫЕ АРТЕФАКТЫ СИБИРИ
  https://cont.ws/@water/530522
  Mna zaujali wolframove pruzinky vykopane z hlbky 6 – 12 metrov a kovove kotly s priemerom 10m. Jeden z nich objavil Ivo Mackerle. Nechcem vyslovit myslienku o slnecnej parabole na tavenie prave takych materialov.

  Odpověď
 32. čtenář 19.2.2017 o 21:59

  Restaurované barevné fotky z Ruska cca 1905-1915
  https://magazin.aktualne.cz/foto/davne-fotky-jako-z-mrazika-rusky-koumak-fotil-barevne-uz-za/r~a27684b2f53611e6bb37002590604f2e/r~c3aff8c4f53711e6b2310025900fea04/

  Odpověď
  • Je to krása, až se mi nechce věřit, že ty snímky byly opravdu vyfotografované tak dávno…jako bych se tam mohl ocitnout a s těmi lidmi mluvit.

   Kéž by…

   Co se týče úpravy, tak jak se takové obarvování dělá ve Photoshopu nebo podobném programu vím, je to opravdu hodně o subjektivních rozhodnutích a fantazii, obzvláště, když existuje jenom jedna černobílá fotografie (ne tři, jako tady). Jsou to pak v podstatě omalovánky. Určitě by to šlo udělat mnohem lépe, než to udělal ten člověk, ale trvalo by to dost dlouho.

   Odpověď
  • NicNezNula 19.2.2017 o 22:32

   Ty mlýny – velmi zajímavé! Něco podobného jsem viděl v jedné počítačové hře, ale už si nevzpomenu.

   Odpověď
   • Jedná sa o fotografie S. Prokudina-Gorského, talentovaného inžiniera a umelca. Cez tento odkaz nájdete pdf-ko časopisu „Vmeste“ z roku 2012, kde sme o Prokudinovi-Gorskom písali rozsiahly článok spolu s fotkami. Btw, väčšina jeho archívu, ktorý po revolúcii odviezol do exilu, sa nachádza v Knižnici amerického Kongresu.
    http://zvazrusov.vlmedia.sk/wp-content/uploads/2016/12/Vmeste_01_2012.pdf
    Článok s názvom „Sto rokov ruskej farebnej fotografie“ začína na str. 10

    Odpověď
 33. Výročí bombardování Drážďan. A bombardování Prahy 14. února 1945 – tragický omyl (?)
  -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
  W. Churchill, D. Roosevelt a J.Stalin, Jaltská konference 4. – 11. února 1945
  Praha 14.2.
  Nálet provedlo 62 amerických letounů B-17. Každý B-17 nesl šestnáct pětisetliberních (227 kg) bomb. Čtrnáctého února bylo policejně nahlášeno 250 svržených bomb, což odpovídá šestnácti strojům po šestnácti, plus šest ztracených, tedy přes 58 tun (58112 kg). Bombardéry, které startovaly ze základny v anglickém Nuthamstedau, svrhly během Popeleční středy 14. února 1945 přes padesát tun bomb na obydlené části Prahy. Celkem 701 lidí bylo zabito a 1184 zraněno. Zničeno bylo 183 domů či historických objektů a dalších zhruba dvě stě bylo poškozeno. Bez přístřeší zůstalo 11 000 Pražanů. Oběti tvořili téměř výhradně civilisté. Mimo objekty bylo napočítáno dalších 67 zásahů. Nálet nezničil žádnou z továren, které by mohli využít okupanti.

  Bombardování Drážďan, Prahy a dalších českých měst hned po jejím skončení proto nelze vnímat jinak, než jako bombardování území, spadajících do sovětské zóny vlivu. Což lze chápat tak, že když bylo jasné, že ani Hitler Rusko neporazil, ale že naopak Rusko (SSSR) získá vliv i v Evropě a za tím účelem bylo rozhodnuto i o rozdělení Německa, spojenci bombardovali všechno, co mělo pod vliv Ruska/SSSR připadnout. Tedy i Drážďany. A další česká města – Plzeň, České Budějovice, České Velenice, Cheb, Kralupy nad Vltavou, Záluží u Mostu, Ústí nad Labem, Neratovice, Zlín
  Z čehož plyne, že tehdejším bombardováním už nešlo o akce proti Hitlerovi, ale o to věčné tažení proti Rusku, které se ani Hitlerovi nepodařilo. A z čehož plyne, že v tažení proti Rusku se nehledí na žádnou oběť. A to by mělo být velkým poučením i pro současnost a budoucnost, obzvláště pak evropskou. A obzvláště, když Evropou k ruským hranicím opět tranzitují spojenecká/“spojenecká“ vojska
  http://aeronet.cz/news/vyroci-bombardovani-drazdan-a-bombardovani-prahy-14-unora-1945-tragicky-omyl-videa/

  Odpověď
 34. link na knižnicu – Электронная библиотека RoyalLib.com
  http://royallib.com/genre/starinnoe/

  Odpověď
 35. http://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2168-stopy-velke-rise-slovanu

  Odpověď
 36. Upozorňují na článek v rj. „Američané nikdy neletěli na Měsíc. SSSR znal pravdu, ale mlčel“, ve kterém jsou rozebrány důvody, proč SSSR spolupracoval s USA na tom největším podvodu v dějinách minulého století.
  https://cont.ws/@interset/513842

  Odpověď
  • My co nevládnem ruštinou…zatím…máme smůlu. Díval jsem se a není to tak dlouhý. Ocenil bych bych, kdyby si s tím někdo dal tu práci a přeložil to. Překladač dává nesmyly…
   Jinak už nějaký čas si všímám, kde všude se objevuje tato informace a jednou jsem ji slyšel v seriálu Přátelé (mám pocit, že to řekla Fíbí (Phoebe)) a pak to bylo ukázáno ve filmu pro nejmenší diváky. Byla to asi ta poslední série s Mimoňama. Takže informační pole se rozšiřuje z rodičů i na nejmenší.

   Odpověď

Napsat komentář

*
*

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>