Historie, dějiny

Podepisování příspěvků: anonymní příspěvky nebo ty, které v poli jména/přezdívky budou mít titulek nebo jiný text, mohou být smazány. Příspěvky s nakopírovaným delším obsahem, který je dostupný na jiném místě, mohou být také smazány – v takovém případě uvádět pouze odkaz, případně pár vět, nikoliv celý text systémem copy&paste. První komentář nového uživatele se zobrazí až po schválení, další již hned.

 Obnoviť

 1. Чернобыль и землетрясение
  https://m.youtube.com/watch?time_continue=4622&v=KYQ79SA1lvU
  26.4.1980 hodinu po polnoci doslo k jadrovej havarii. Video rozobera nielen samotnu pricinu, ale aj co tomu predchadzalo. Mna zaujal fakt, ze hoci geofyzici upozornovali na najhorsie umiestnenie stavby z hladiska geofyzickych vplyvov, nariadenie z hora prikazalo stavat prave v tom mieste a premenilo AES na tikajucu jadrovu bombu. Suhra geofyzickych pricin a mozny umysel ako z obeznej drahy druzic, pripadne druhej strany litosfery, sposobili poskodenie reaktora. Utok z ionosfery pripomina sucho nad strednym Ruskom a mnozstvom pozirarov. Mna by zaujimalo, ci sa vie, kto konkretne stal za rozhodnutim stavat zrovna na tom najhorsom mieste. V roznych analyzach sa spominal aj nejaky experiment na reaktore. Ten musel tiez niekto konkretny prikazat.

  Odpověď
 2. http://sclabonia.sk/2017/02/novy-preklad-arabskych-sprav-o-slovenoch-a-svatoplukovi/
  Nové překlady arabských textů o slovanech

  Odpověď
 3. Stalin – Tajemství moci. Známý historik vypráví o neznámých faktech ze života Stalina, které našel v archivech. rj.
  http://zakonvremeni.ru/analytics/6-2–/31221-stalin-tajny-vlasti.html

  Odpověď
 4. Zajímavý článek o Solženicinovi:
  Солженицын — «великий предатель» Родины?
  http://inance.ru/2015/10/solzenitsin/

  Byl z bohaté a vlivné rodiny (za cara). Už v mládí si změnil otčestvo, aby nebylo poznat, že otec byl žid. Když byl na frontě pomlouval Stalina – předpoklad – chtěl se dostat do Gulagu, aby přežil.
  A mnoho další zajímavé faktologie.

  Odpověď
 5. Ahojte,

  pamatate sa na nasu diskusiu o Erbe Madunic? Tak som zistoval trocha viac s tetami a ujami v Maduniciach. Skveli ludia a tu je informacia ohladom toho znaku. Celkom ma to prekvapilo:

  Symbolmi obce sú :
  a. erb obce
  b. vlajka obce
  c. pečať obce

  Grafický popis erbu pri pohľade spredu: erb Obce Madunice je štít v hornej tretine modrej hlavy štítu strieborný pruh, pod ním v modrom zlatá ružička. Ruža je symbolom znovuzrodenia, lásky, statočnosti, cnosti, mlčanlivosti.
  Erb sa vyobrazuje farebne. Zlatú farbu je možné nahradiť žltou v súlade s definíciou farieb Pantone yellow 012C, modrá je v odtieni Pantone 294C, striebornú farbu je možné nahradiť bielou farbou.
  Erb obce sa používa v dvoch grafických vyhotoveniach. Je zapísaný v heraldickom registri, ktorý vedie Ministerstvo vnútra SR, pod evidenčným číslom M-12/93.

  Takze takto :) je to zlata ruza, s tym si uz tunajsi heraldici budu vediet poradit :) Budte zdravi a hlbajme dalej. Kazdopadne Madunice su dolezitym obrodeneckym miestom.

  Odpověď
 6. Upozorňují na nová fakta v otázce Katynské vraždy polských oficírů v období 2.světové války.
  V Rusku vychází kniha amerického profesora Grovera Furra „Katynská poprava“, která vyvrací verzí o tom, že na popravě se podílela sovětská vláda. V knize jsou použitý archivní dokumenty z USA.
  Článek o knize v rj.:
  «Теперь и за рубежом сказано, что к убийству поляков не причастна наша страна»
  https://cont.ws/@sam8807/589919

  Samotna kniha už je ve formátu PDF v ruštině:
  http://newsbalt.ru/wp-content/uploads/2017/04/Katynskiy-rasstrel.-Oproverzhenie-oficialnoy-versii.pdf

  Domnívám se, že bude na internetu i v anglické verzí.

  K tématu ještě chtěl bych upozornit na článek v češtině od Lukáše Sluky:
  Katyň – Kampaň zahájena Goebbelsem
  http://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=522189

  Americký profesor Grover Furr, v roce 2007 napsal ještě jednu knihu : Antistalinská podlost“. Kniha vyvrací lží Chruštěva, je napsaná k výročí 25.sjezdu KSSS, také v rj.
  http://www.x-libri.ru/elib/furrg000/00000001.htm

  Odpověď
  • Ahoj Taure, díky za materiály. Chtěl bych se zeptat, kde bereš čas to všechno číst? Já naprosto obdivuju jak se tady skoro každý den objevují nové a nové materiály, teda spíš odkazy na ně. Já mám potíž občas přelouskat za měsíc nějaký složitější text z pera VP SSSR, někdy to jde rychlejc, ale to množství materiálů, které se tady objevují (ať už jako text ke čtení, nebo videa k prohlížení), se mi zdají jako Mt. Everest informací přede mnou, přičemž já stojím na úrovni moře :) Ať se daří.

   Odpověď
  • P.S. Pro angličtináře článek stejného autora na toto téma:
   https://msuweb.montclair.edu/~furrg/research/furr_katyn_2013.pdf

   Odpověď
  • A já mám v češtině podobné – a staršího data:
   http://www.czechfreepress.cz/evropa/goebbelsova-casovana-naloz-katyne.html

   Ono je vůbec divné už to, jak okázale se Německo postavilo k vyšetřování. Samozřejmě – členové mnohačetné mezinárodní komise byli všichni z porobených zemí (z dvanácti).
   I Československo bylo s vyšetřováním spjaté a účastníci „výzkumu“ měli velmi nelehký úkol. Za českou stranu to byl doktor Hájek, uznávaný soudní lékař a pak spisovatel Kožík. Původně měl jet Drda, ale ten tušil zlé, takže se hodil marod. Za slovenskou stranu byl povolaný patolog Šubík. Osudy všech byly nezáviděníhodné. Však – dalo se přijet z Katyně zpět do Němci okupovaného domova a tam vydat jinou zprávu, než ve prospěch Němců? Jenom Kožík se z toho snažil vybruslit a tak napsal cosi básnického, o domovině, o nadcházejícím jaru (vyšetřování začalo v dubnu), které svými vůněmi překryje pach smrti. Ve skutečnosti si přál, aby jejich letadlo sestřelili partyzáni a on už se domů nikdy nevrátil, aby nemusel nic o tom psát (jak se svěřil později).
   Po osvobození to zas měli tito pánové nahnuté. Opět stáli před komisí – a v r. 1952 dokonce před soudem – kde po nich požadovali vysvětlení jejich původních zpráv. Tentokrát jim hrozilo odsouzení za spolupráci s nacisty. Chudák Kožík čelil takovému udání ještě v r. 1989, kdy někdo vytáhl jakoby jeho článek z protektorátu a tvrdil, že v něm Kožík opěvoval nacisty a „novou Evropu“. Vyšetřování nakonec ukázalo, že text byl padělkem.
   V protektorátních novinách se toho v r. 1943 semlelo hodně. Kdekdo se snažil o jakoby „očitá svědectví“, ale všichni zúčastnění se spíš snažili neříkat nic, než co museli. Takže noviny třeba psali o „svědectví smolenských rolníků“, o autech, přivážejících na korbách spoustu vězňů – a všichni dozorci byli „židovského vzezření“.
   Dobře to na konci dubna 1943 z Londýna okomentoval Beneš:
   „…jen zázrakem byla německá fronta zachráněna před úplným zhroucením a nyní už celé měsíce se německá propaganda marně pokouší nahánět ostatnímu světu strach z tzv. bolševické záplavy, která po německé vojenské katastrofě na Evropu prý přijde. Nacističtí oficielní i neoficielní propagandisté ve své alarmistické kampani posledních neděl o tom, co se stane s Evropou, až budou Němci poraženi Rudou armádou, vám den ze dne usilovně vykládají, že jestliže Sovětský svaz vyhraje, nebude prý už Československé republiky, vše prý zaplaví bolševismus, všeho se zmocní Sovětský svaz. Každému, kdo vám to říká, povězte, že všecky podobné řeči jsou prachobyčejným německým propagačním politickým idiotstvím.“

   Odpověď
  • Vŕta mi v hlave; Putin nepriznal už dávnejšie, že to bola NKVD? Možno sa mýlim, ale tak to mám v hlave zafixované.

   Odpověď
   • Ano, v tom anglickém textu je to zmíněno taky, resp. je tam napsáno, že Putin a Medvěděv podporují verzi, že to udělalo SSSR.

    Odpověď
 7. Záhada potopení Titaniku není stále vysvětlena
  Už více než sto let se o zkáze Titaniku mluví, píší se knihy či natáčejí filmy. Zájem veřejnosti ještě vzrostl, když v roce 1985 americko-francouzský tým našel v hloubce 4000 metrů vrak plavidla. I tak je kolem zkázy největší a nejluxusnější lodi své doby stále řada otázek.
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/435016-zahada-potopeni-titaniku-neni-stale-vysvetlena.html

  Odpověď
  • Putinovec 16.4.2017 o 22:29

   V jedné z prací VP SSSR o tom byla zmínka.Posloužilo to k likvidaci části bohatých židů odmítající vznik FEDu.Bohužel už si nevzpomenu ve které.

   Odpověď
   • Něco z toho je zde:
    http://leva-net.webnode.cz/products/proc-ljona-smirnov-stale-nema-oskara/

    Odpověď
   • Guggenheim a Astor, nejznámější američtí židovští multimilionáři, kteří na Titaniku zahynuli.

    Odpověď
 8. Archeologové vykopali prvního papeže. To, co našli, by mohlo odhalit obrovské katolické tajemství
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10190-archeologove-vykopali-prvniho-papeze-to-co-nasli-by-mohlo-odhalit-obrovske-katolicke-tajemstvi

  Odpověď
  • Oracle 911 19.4.2017 o 15:39

   To zarytých katolíkov porazí a začnú niečo mumlať o židovsko-slobodomurárskom spiknutí. ;)

   Odpověď
 9. zadaj rok,mesiac,datum,stranku a čitaj čo sa pisalov Rudom Prave ,ked si sa narodil
  http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo

  Odpověď
  • Silvio_Manuel_13 19.4.2017 o 11:59

   Zadal som rok 1967. No niektoré veci sa za ten čas ani nezmenili…Články ako Neklidný Kypr, Nová vláda v KLDR, otrasy na trhu s ropou…:-)))) Ten p….tý ľudský svet sa fakt točí dookola a dokola…:-)

   Odpověď
   • ohromny tento verejne pristupny archiv. to máme aj v SR?

    Odpověď
 10. Starý doktor 14.4.2017 o 20:49

  Za čo zabili Stalina https://www.youtube.com/watch?v=gIhurW6KB3U

  Odpověď
 11. Už materiály alternativní historické scény moc nesleduju, ale tohle je zajímavý postřeh: Proč nemají v západní evropě rádi pohanku?
  http://rodom-iz-tiflis.livejournal.com/16818.html

  Odpověď
  • Mně pohanka taky moc nechutná a to se necítím, že bych patřil do západní Evropy. :)

   Nevím, čím to je. Spoustu podobných plodin jím rád. Ani nemám v rodině nikoho, kdo by pohanku vyloženě rád neměl.

   Odpověď
   • Tak to ji neumíš připravit, proto ti nechutná. Já dávám dokonce pohance přednost před rýží…

    Odpověď
    • Možné to je.

     Jaká je podle tebe ideální příprava pohanky?

     Odpověď
     • Nevím, jaká je ideální, ale napíšu jak ji dělám já. Do hrnce dám vařit vodu, když začne vařit osolím a nasypu pohanku zamíchám a přikryji pokličkou. Plotnu ihned vypnu a nechám dojít na zbytkovém teplu. Když je pohanka hotová sliji ji přes cedník. Do hlubší pánve dám omastek, jednu nakrájenou cibuli, když je cibulka opečená, hodím na ni uvařenou pohanku a dochutím pepřem, solí kdo má rád i česnekem. Lehce promíchám, nechám tak ještě 2 minuty na plotně a hotovo. Dá se jíst jenom tak, ale výborná je k tomu zelenina i maso…

      Odpověď
      • Pozor, pohanka dost nabyde, podobně jako rýže, tak abys ji nejedl týden… :)

       Odpověď
      • Aksal, netreba pohanku pred tym varenim preliat horucou vodou?
       a mnozstvo ako? kolko vody na kolko pohanky cca?

       Odpověď
       • Já ji nepřelévám, normálně nasypu suchou. Vody by mělo být dostatečně, protože pohanka ji hodně pohltí, podobně jako rýže. Ale když ji dáš víc, nic se nestane, prostě přebytečnou vodu sliješ přes síto.

        Odpověď
       • Horkou vodou se před vařením prolévají jáhly, tím se odbourá jejich hořkost. Pohanku vařím jako rýži. Díl pohanky a dva díly vody.

        Odpověď
        • Já to samé – jako rýži. A je hotová za chvíli.
         Pohanka je u nás doma dost oblíbená. Dá se totiž udělat na různé způsoby – a na sladko i na slano. Jak už psala Janka – na sladko podobně jako nákyp – a jak psala Aksal – na slano. A to se dá různě „modifikovat“. Třeba k té cibulce ještě uzené nebo aspoň slaninu – nebo já dávám někdy i kysané zelí. Koření různě, podle chuti, přidávám třeba i majoránku a tymián (o česneku psala i Aksal).
         Prostě – pohanka je pro naši rodinu výborné jídlo. :-)

         Odpověď
     • Výborné je dát syrovou do jogurtu přes noc, ráno přidat trochu medu a máš výbornou snídaní-superpotravinu.

      Odpověď
      • Hoxi rezonovali sme na diaľku. +/- o tom čase som dostal na klíčky s jogurtom a mojim domácim aroniovym džemom (a trochou medu z agátu) chuť. Aj na večeru bašta až telo spieva :) buďte všetci zdraví a všetko najlepšie. Blaho želám

       Odpověď
      • Pridám tiež svoj recept na raňaky.

       Večer zalejem pohánku vodou (na čo myslí äčšinou moja polovička), ráno scedím (je už úplne mäkká), pridám med, nastrúhané jablko, pol banánu (nakrájané na kolieska), kto chce, aj pár orechov a všetko posypem štipkou škorice. Má to rada celá rodina.

       Odpověď
       • Já to dělám i s ovesnými vločkami a souhlasím, je to fakt výborné…

        Odpověď
     • Výborná je i nasladko zapečená s jablky, ořechy a skořicí jako nákyp.

      Odpověď
      • Občas z ní dělám salát, když se mi nepodaří trefit množství a zbyde (dušená jako rýže).
       Nakrájím na drobno kyselý okurek, cibulku spařím nebo osolím a natlačím na chvíli do hrnku , aby pustila šťávu a zesládla.Přidám kysanou smetanu (nebo na kostičky nakrájený balkán, nebo brynzu-co mám), nakrájené vařené vajco, pepř, případně salátové koření nebo čubricu.Na Valašsku se dávala (možná pořád dává) pohanka (tatarka) do jelit nebo jitrnic. Tato kombinace chutí se dá použit na karbenátky, zkoušela jsem houbové a jde to.

       Odpověď
  • Doplním na inšpiráciu. Dostala som sa k tomu vďaka videám, o ktorých som písala tu http://www.vodaksb.eu/diskuse/zdravi/comment-page-3/#comment-39654
   Naklíčená pohánka https://www.youtube.com/watch?v=GMF6NGNXHEc&index=1&list=PLNyTbQFnsK61owh0e4BrUzmlb5XezhmBd
   Zatiaľ mám problém zohnať lúpanú pohánku, ktorá bude klíčiť. V Rusku ju volajú aj Zelená pohánka.

   Odpověď
   • Putinovec 14.4.2017 o 19:57

    Našel jsem pouze toto. https://www.heureka.cz/exit/zdravyjedlik-cz/2481257929/?z=5&p=1&t=3fc92767838e57588ae211923559a1ae

    Odpověď
    • Ja som našla toto, no zatiaľ som ju skúšala nájsť vo svojom okolí – zatiaľ neúspešne.
     V naklíčenej podobe je to skutočná superpotravina. Veľmi ma oslovila rýchlosť naklíčenia. Podvečer sa to namočí, za 1-2 hod. zleje, prepláchne a do rána začne proces klíčenia, a vtedy sú už v zrnkách naštartované všetky tie zázračné procesy, spojené s klíčením.

     Odpověď
     • link: http://www.enzymshop.sk/bezlepkova-dieta-celiakia/311-pohanka-lupana-500g-8586002390070.html

      Odpověď
     • Putinovec 14.4.2017 o 21:24

      Budu se v okolí poptávat.Rád si rozšířím výběr klíčených rostlin.Zatím dávám klíčit pšenici a tuto směs- https://susene-plody-orechy-semena.heureka.cz/zdravy-den-smes-semen-na-kliceni-bio-brokolice-redkev-cervena-jetel-200g/

      Odpověď
      • Ja som úplný začiatočník, no nakopla ma Zamaleeva, tak skúšam.

       Odpověď
      • Dcéra kúpila bio pohánku v kauflande – je svetlá, a tá funguje. Tmavšia je zbavená obalu za pomoci nejakej tepelnej technológie. Šanca na klíčenie je len pri tej svetlej.

       Odpověď
       • Putinovec 16.4.2017 o 22:21

        Díky za info,půjdu do toho Babylonu nerad,ale zkusím to.

        Odpověď
 12. Zajímavé materiály o účasti židů v ruských revolucích roku 1917. Obzvlášť cenné proto, že byly zveřejněny v židovském časopisu Lechaim.
  Еврейский март 1917‑го: эйфория и толпы
  http://lechaim.ru/academy/evrejskij-mart-1917/

  Новый путь
  http://lechaim.ru/academy/novyj-put/

  «Расцвел цветок невидимой породы»: Февральская революция и евреи
  http://lechaim.ru/events/rastsvel-tsvetok-nevidimoj-porody-fevralskaya-revolyutsiya-i-nbsp-evrei/

  Odpověď
 13. Moldávie oficiálně požádala o vstup do EAES:
  https://twitter.com/dimsmirnov175

  Odpověď
 14. Aktuálne, Veľký piatok, Ježiš Kristus, Pilát v diele Bulgakova. Iný, zaujímavý pohľad na chronicky známe udalosti spred 2000 rokov. https://www.facebook.com/100009244605316/videos/1558235704494568/

  Odpověď
 15. Už v r. 1838 sa J.M.Hurban zamýšľa nad uzákonením spisovnej slovenčiny
  http://www.teraz.sk/kultura/uz-v-r-1838-sa-jmhurban-zamysla-n/254027-clanok.html

  Odpověď
 16. Do revolučné vegetariánstvo
  http://www.kramola.info/vesti/letopisi-proshlogo/dorevolyucionnoe-vegetarianstvo

  Odpověď
 17. http://www.hlavnespravy.sk/premier-nesmieme-zabudat-na-kto-nas-oslobodil-za-akych-podmienok/956474

  Premiér: Nesmieme zabúdať na to, kto nás oslobodil a za akých podmienok

  Odpověď
 18. Protože bylo nedávno výročí jedné z prvních husitských bitev u Sudoměře (25.3.), rozhlížela jsem se po netu, jestli si vůbec někdo vzpomněl. A narazila jsem na články, které mě tedy dost „nadzvedly“. První takový, co jsem našla, se datuje červnem r. 2015 – a myslím si, že je to těsně na začátku „uprchlické krize“, co se k nám začaly drát „hordy“.
  Vzhledem k tomu, že článek je na stránkách, plných „evropských hvězdiček“ a je zde zmiňovaný i J.X.Doležal z Reflexu (a další podobný článek jsem na Reflexu skutečně našla) – a vzhledem k tomu, co se v těchto „výtvorech“ píše“, našla jsem (si) dost pádný důkaz, že celá ta „slavná migrace ubohých“ byla nejen naplánovaná, ale také řízená a pěkně zaplacená naší páté koloně.
  http://www.hrebenar.eu/2015/07/husite-a-islamsky-stat-si-jsou-podobni-jako-vejce-vejci/

  V tom článku (článcích) se nám zaprodanci snaží podsunout, že jako IS (Daeš) pro nás není ničím neznámým, protože se naši předci (husité) chovali hůř, než oni. Náboženští fanatici, kteří se díky tomu (svému zarytému fanatismu) snažili vyvraždit celou Evropu a budili stejnou hrůzu v „civilizované Evropě“, jako nyní budí IS. Dokonce se snaží vzbudit dojem, že stejný názor mají i historici – ovšem taktně nezmiňují, že jen „historici“ ze stejné líhně, jako jsou oni = placení zaprodanci. A útočí vždy na stejné = pilíře našich dějin, naší státnosti a národní hrdosti.
  A mám osobní podezření, že se nás „ti na západě“ musí stále ještě bát a že se jim ty dějinné „příhody“ s naším národem musely hluboko zapsat do „paměti“.

  K diskusi předkládám svůj názor, ke kterému jsem došla:
  Husité a jejich „vzdor“ byli pokusem o zvrácení „římské“ nadvlády (biblické koncepce) – a na dlouhou dobu posledním (ne-li posledním).
  Proč jsem k tomu došla:
  Doba před Husem se vyznačovala velkou a hlubokou krizí „papeženství“ a ŘKC – tzv. schizma (dokonce tři papežové, jeden ve vězení). Boj o moc a hrabivost způsobila v řadách prelátů totální rozklad, kdy udávali jeden druhého, vraždili, vytvářeli stálé nové a nové „mocenské kroužky“.
  V českých zemích církev nezvítězila ani po několika staletích genocidy a krutého pronásledování „kacířů“. Dokonce i „tatíček“ Karel IV. si ve svých dopisech stěžoval papeži, že v Čechách má s ŘKC těžké pořízení, protože „oni“ stále ještě lpějí na „své staré víře“, nechtějí uznávat papeže coby „zástupce božího na zemi“ a odmítají se podřídit jeho autoritě. A když se na ně „zatlačí silou“ – stáhnou se do lesů, kde vykonávají své staré obřady pod širým nebem a „papeženecké svatostánky“ zejí prázdnotou.
  Hus nebyl jediný, kdo poukazoval na zvrácenost a nesrovnalosti církevních (papeženeckých) obřadů a hlásání. Měl své předchůdce – např. Konrád Waldhauser, Jan Milíč z Kroměříže, Matěj z Janova…
  To uvádím hlavně proto, že se nyní od některých autorů dočtete, že Hus prostě jen opsal Viklefa. Není to tak. Hus na některé jeho myšlenky jen navázal – ale tzv. reformní hnutí tu bylo již před Viklefem (takže i on na někoho navazoval).
  Stejně významný jako Hus (možná i významnější) byl Jeroným Pražský. Mistr čtyř evropských univerzit, znalec jazyků a velký filosof.
  Když byl Hus vězněn v Kostnici, dokázal „nepozorovaně“ přijet, aby ho navštívil a povzbudil. V noci pak přibil na vrata radnice a všech kostnických kostelů své vyhlášení se žádostí o slyšení na koncilu (pod zárukou bezpečnosti). Záruky se nedočkal – naopak – koncil na něj vydal „zatykač“. Jeroným se musel vrátit zpět do vlasti, ale těsně na českých hranicích byl zatčený. Vězněn též v Kostnici, Husa již nikdy neviděl, upálený na témže místě s téměř roční prodlevou.
  Zajímavé je, že Jeroným udržoval kontakt s Konstantinopolí a byl pravoslavným křesťanem (v tehdejších reáliích = nepatřil mezi katolíky).
  Pozn.: Možná je na tom obrázku „věštby“ Economistu“ přibitý na vratech list od Jeronýma…

  Hus nikdy nekázal proti křesťanství (jak se také píše), proti zrušení církve či proti Bibli. Naopak. Písmo bylo pro něj základem a vysvětloval ho česky (oproti papežencům, kteří kázali latinsky) – a vždy nabádal k jeho dodržování. Takže – žádný „kacíř“ ani „buřič“. I před koncilem se hájil slovy: „Jestli učím špatně – uznám to, ale dokažte mi to Písmem svatým“ (a byl to také důvod, proč do té Kostnice jel = aby dokázal, že učí jen podle Písma). Dokonce i příjímání podobojí (s kalichem, který se stal symbolem celého husitského hnutí) schválil až ve vězení na žádost Jakoubka ze Stříbra.

  O Žižkovi a bitvách pod jeho vedením by se daly psát romány. Nejgeniálnější vojevůdce tehdejší Evropy, což přiznává i J.Pekař, jinak k jeho osobě velmi kritický.
  Žižka byl zeman, takže měl jen svou malou posádku k obraně tvrze. Díky Rožmberkům postupně přišel o celý majetek (i o rodinu – názory se liší). Proti Rožmberkům pak vedl svou „záškodnickou partyzánskou válku“ – proto se dostal i do popravčí knihy Rožmberků.
  O jeho životě do významných událostí není moc známo. V některých pramenech se objevuje, že své válečné zkušenosti získával u polského krále. Co je zaznamenáno – to je r. 1409, kdy se dostává do služeb Václava IV. a o rok později bojuje v „bitvě století“ – u Grunwaldu – a to pod velením Jana Sokola z Lamberka.
  Žižkovo vojenské umění bylo založené hlavně na dokonalém využití terénu ku svému prospěchu, dále na znalosti válečných taktik a způsobů protivníka (a toto pak využil proti němu) a v neposlední řadě uměl udržet vysokou bojovou morálku mužstva.
  V tehdejších dobách měla ve vojsku největší „váhu“ těžká obrněná jízda. A postavit ji do boje proti vozové hradbě – to bylo šílenství. Také tehdejší zvyk „moderní armády“ v brnění (i lehčím) neměl šanci proti lehkým kroužkovým košilím či prošívankám (nejspíše předchůdce ruského „vatnika“).
  Dalo by se říci, že Žižka využil všechny přednosti tehdejší „moderní armády“, taktiky a výzbroje, proti nim samým. A vítězil…

  Na závěr uvedu citát Petra Čorneje, jednoho z mála, kdo se snaží o reálný pohled na dobu husitství:

  “Každý civilizovaný národ klade ve svých dějinách důraz především na epochy, v nichž obohatil lidstvo o nové hodnoty, kdy dal světu velké osobnosti, nové myšlenkové impulzy či vzory hodné následování. Činí tak Řekové, Italové, Francouzi, Rusové, Němci, Poláci, Španělé, Angličané, Američané, Indové i Číňani, činíme tak i my. Občas, zatíženi pocitem příslušníků malého národa, s určitými rozpaky. Nejen na tomto místě je však třeba rezolutně prohlásit, že jedním z největších vkladů českého národa do světových dějin bylo husitství. A to přes všechny stíny a problémy, které přineslo a jež znamenaly vybočení z dosavadního vývoje i, ruku na srdce, kulturní izolaci od vyspělých západoevropských a jihoevropských oblastí. Jeho jedinečnost spočívá v jiném momentu. Právě husitství představovalo první velký historický pokus uskutečnit reformu života západního křesťanstva úsilím všech lidí, kteří cítili nutnost nápravy společnosti. Teprve o 100 let později ocenila luterská reformace v husitech své předchůdce a uznala jejich prioritu v důslednosti, s jakou vedli zápas za ozdravění života západokřesťanské církve. Naší povinností je proto vědět o husitské epoše co nejvíce, znát její světla a nezamlčovat ani temné stránky.“

  Odpověď
  • Putinovec 2.4.2017 o 0:28

   Mají nač vzpomínat,cizáci.Husitské rejsy otřásli za Prokopa Holého celou Evropou.Nemluvě o tom,že až vojsko sirotků zlomilo moc Německých zlodějský rytířů.Nebylo v té době v Evropě město,které by se nebálo husitských kacířů.A na slovo kacířů,můžeme být pyšní.

   Odpověď
   • Díky – a taky jsem na „kacíře“ pyšná. Na dlouhou dobu poslední „akce“ českého ducha, završená prakticky až na Bílé Hoře.
    Husiti donutili i církev změnit pravidla (viz Basilejský koncil) a na nějakou dobu se v Evropě lehčeji dýchalo. Nenávist vůči nám byla u papeženců ohromná – a nejspíš trvá dodnes.
    A zajímavé na tom všem je, že „naši“ nechtěli být pod Římem a jednali s Konstantinopolí o přechodu pod církev řecko – byzantkou.

    Odpověď
    • … byzantskou… samozřejmě… ta má blbá klávesnice… :-)

     Odpověď
  • Jako dítě jsem byl se školou v muzeu, kde byly – většinou asi repliky tehdejší výzbroje a právě Bitvu u Sudoměře nám tam pouštěli. Samozřejmě, že mě to nadchlo. To je zážitek k nezaplacení. :)

   Odpověď
   • https://www.youtube.com/watch?v=AtCGXfc20PM

    Odpověď
    • Když jsme u filmové trilogie O.Vávry, tak dneska se s oblibou píše, že ty filmy byly „komunistická propaganda“.
     Ano, samozřejmě, že v těch filmech je určitá „úlitba době“, takže některé scény vypadají, jakože husité byli div ne předchůdci komunistů. Na druhou stranu byl však Vávra jedním z mála režisérů, kteří se drželi historických dat. Vávra pečlivě studoval dobové dokumenty, než něco natočil a spolupracoval s historiky. Takže – pokud si odmyslíš tu malou špetku propagandy, máš před sebou celkem vypovídající obraz (v rámci tehdejších znalostí).
     Stejné je to i u dalšího filmového triptychu – Dny zrady, Sokolovo a Osvobození. Tady si taky můžeš udělat reálný obrázek o době – pokud nebudeš brát zřetel na scény, kdy komunisté vystupují pomalu jako jediní „klaďasové“ té doby.

     Odpověď
     • Putinovec 3.4.2017 o 11:07

      Pcha.To dílo,které natočil pan Vávra je právem ve zlatém fondu.Dnešní televizní teplometi by nezvládli ani z desetiny něco tak kvalitního natočit.Leda jako seriál,o 300 dílech.

      Odpověď
  • Faktom však je, že na území Slovenska vypálili a vyrabovali mnoho dedín, miest a hradov.

   Odpověď
   • Toto by bolo potrebné zhodnotiť z pohľadu, aké náboženstvo tie hrady a obce bránili. Čo tu robili Poliaci neskôr? Myslím, že by sa to miestami dalo nazvať až genocída. Vychádza mi to, že likvidovali tých, ktorí nechceli pristúpiť na novú vieru.

    Odpověď
    • A o tom to je… Vypalování kostelů se dá přišít jako „akt násilí“ – ale je nutné vědět, že to byly „papeženecké svatostánky“, které naši předkové vůbec v úctě neměli.
     To samé je v případě „vypalování obcí“. Jaké to byly obce – spíše tedy – komu patřily? Když se na to podíváme blíž, zjistíme, že šlo o obce, které patřily „cizákům“ = cizí šlechtě, usídlené na našem území – jako byli např. v té době Rožmberkové (dneska ironicky uvádění jako „český rod“). Rožmberkové sami odvozují svůj původ od italských Orsiniů – ale dle pátrání amatérů to spíš vypadá, že byli z Polska.

     Odpověď
     • 1. ani vtedajsia bratislava, trnava, beckov ci liptov neboli historicky ceske uzemia. neviem preco by tam husiti mali zavadzat „novu“ vieru
      2. nemyslim si, ze „akt nasilia“ na obyvatelstve, ako si to nazvala, je ospravedlnitelny tym, komu platis dane. mimochodom, napr. trnava bolo slobodne mesto
      3. vypalovanie a rabovanie je bud jednananie s kriminalnym motivom, ALEBO jednanie podla filozofie „ucel svati prostriedky“. ani jedno z toho nie je ludske.

      Odpověď
      • Čítal si napr. Ako a prečo sa písma robia «svätými»? Aby si bol v obraze o čom s Lin hovoríme. http://leva-net.webnode.cz/prace-vp-sssr/knihy/

       Odpověď
       • toto povazujes za argument na moj predchadzajuci prispevok?

        Odpověď
        • Mám za to, že husiti bránili starú vieru a nezavádzali novú. Odkaz na knihu som uviedla preto, lebo to osvetlí tú dobu z pohľadu globálnych potrieb v oblasti náboženstva. Kto akú farbu na Slovensku alebo v Čechách hájil, od toho sa mohli odvíjať boje. No a čo sa týka kriminálnych živlov, takí sa vždy priživia pri udalostiach podobného charakteru, no a ich skutky je potom výhodné pripísať strane, ktorej sa to práve hodí.
         Ak si dotknutý, že bolo zasiahnuté Slovensko, tak hranice vtedy asi nehrali až takú úlohu, a najmä – riešili sa problémy globálneho významu. Ak budeš na udalosti nazerať spôsobom, že my Slováci, oni Češi, oni Poliaci, tak máš úspešne uploadovaný program „rozdeľuj a panuj“.

         Odpověď
         • pozeram na to z pohladu moralky a nasilne „branenie starej viery“, kedy je realizovane formou vypalovania a rabovania obydli povazujem za neludske a je mi jedno ci to robi ten ci onen a ake „globalne ulohy plni“.

          Odpověď
          • Tak si představ situaci, kdy za 500 let tady bude vládnout Islám, a my, kteří se mu možná budeme bránit se zbraní v ruce, budeme lidmi žijícími v roce 2500 považování ze „nelidské“…

           Odpověď
           • Asi tak…

            Odpověď
           • tvoje prirovnanie nie je pripad husitskych vpadov. zavadzanie. koniec diskusie.

            Odpověď
            • Samozřejmě, že ne, je to příklad, islámského vpádu… Tys ale mluvil o tom, že „branenie starej viery“, kedy je realizovane formou vypalovania a rabovania obydli povazujem za neludske a je mi jedno ci to robi ten ci onen a ake „globalne ulohy plni“.
             A obrana před islámem je podle tebe co???

          • Čo tu potom robíš? Tu ide práve o pochopenie globálnych procesov.

           Odpověď
           • tvoja odpoved nie je protiargumen k tomu co som napisal. koniec diskusie.

            Odpověď
            • Súhlasím, lebo bez pochopenia globálnych procesov sa nedopátraš pravdy v tých čiastkových. Tvoja voľba.

      • Miro, říkají ti něco „slovenští bratříci“?
       Šlo o to, že myšlenky Husa se šířily i na Slovensko (hlavně díky studentům pražské univerzity) a nacházely širokou odezvu.
       Ono to na Slovensku bylo s husity trochu složitější, protože se nám původní hnutí rozštěpilo na tři části, z nichž jedno (pod vedením Petra Aksamita) bylo opravdu „živelné“, tj. – spíše kriminální. To vše se událo po Žižkově smrti – jako všechny „spanilé jízdy“.

       Odpověď
       • Lin mať tak tvoje vedomosti… vždy niečím prekvapíš.

        Odpověď
       • vypravy napr. v 1423 a 1428 kedy bolo spustosene Povazie nebolo o Bratrikoch. Ak sa nemylim velitel tej prvej bol sam Zizka.

        Odpověď
        • Druhý letopočet- pravda. První letopočet + Žižkova účast – lež.
         Žižka byl nejdále na Moravě, na Slovensku nikdy nebyl. V tom r. 1423 byl nejen slepý na obě oči, ale také již nemocný.
         Ale díky za info – aspoň již vím, odkud vycházíš. Z padělaných Letopisů. Že je ten „letopis“ o „hrůzyplném slovenském tažení“ padělek a byl napsaný ač někdy kolem r. 1550 – to je známé již nějaký ten pátek. A asi nemusíme moc přemýšlet, proč byl napsaný…

         Odpověď
         • co sa nehodi je padelek. na to nie je protiargument. koniec diskusie.

          Odpověď
          • Z jakého hlediska se „to nehodí“? Nikdo přece nepopírá spanilé jízdy na Slovensko a dokonce pak i rabování (zvláště oddíly Aksamita – i když i to mělo nějaké opodstatnění). Není pravda jen to, že sám Žižka velel výpravě na Slovensko v r. 1423.
           Pokusím se tě na závěr nasměrovat k chápání celé věci:
           - po bitvě u Lipan utíkají husité, vedení Janem Jiskrou z Brandýsa, na Slovensko a tam se spojují s Bratříky. Proč? Je snad logické utíkat na nepřátelské území, kde nemáš žádné zázemí?
           Jan Jiskra se svými oddíly nakonec bojuje po boku Hunyadiovců a pomáhá na uherský trůn Matyáši Korvínovi (Hunyadimu). Proč?
           Pro posouzení celé situace je také dobré podívat se na slovenské dějiny. Co se píše, byli jste součástí říše uherské a místo Slovensko vás nazývali Horní Uhry. Po staletí vládl Uhrám rod Arpádovců. Již poslední Arpádovec čelil „opozici“, která ho chtěla svrhnout a nahradit ho Frankem (což byli zarytí vrazi Slovanů) – Robertem z Anjou. Nakonec se ale na uvolněný trůn dostává Přemyslovec, i když na krátkou dobu. Pak Bavor, Frank, Habsburk. Pak na krátkou dobu Zikmund Lucemburk a Jan Hunyadi. A pak zas Habsburk, který popravil prvorozeného syna Hunyadiho a mladšího (Matyáše) chtěl nejdříve také zabít, nakonec ho jen odvezl sebou jako rukojmí.
           Nic se ti tím neobjasňuje? Víc už napovědět neumím…

           Odpověď
           • Lin, ak by si mala priestor, mohla by si napísať viac?

            Odpověď
  • Tie vráta – to bude Luther. 500.-tého výročia je plný web.

   Odpověď
   • Ne – Jeroným to udělal jako první a právě v Kostnici. Dá se to najít na netu ve více zdrojích, dávám jeden z nich:
    http://www.orthodoxia.cz/dejiny/jeronym-prazsky-cestmir-kracmar.htm

    Odpověď
    • Ja sa nehádam, kto bol prvý, no pre západných kurátorov je dôležitejší Luther, aj matrične. Preto si myslím, že v The Economist bude Lutherov zoznam.

     Odpověď
     • Máš pravdu – pro „globalčiky“ bude důležitější zřejmě Luther.

      Odpověď
  • Lin, dík za článek. O husitství toho vím moc málo – co je nejrozumnější číst? Má smysl začít Vondruškovou Epopejí?

   Odpověď
   • A proč ne? Nečetla jsem to, takže nevím, jaká ta kniha je, ale prohloupit nemůžeš. To už ti dá cit, jak daleko je popisované od reality.
    Nemám žádného konkrétního autora a k „obrázkům“ jsem se propracovávala přes mnoho děl. A abych tě „upokojila“, tak ti napíšu, že snad největší přehled o povaze Jana Lucemburského a jeho synů jsem získala prakticky z beletrie Jana Šmída. Teprve později jsem se dočetla, že Šmíd používal materiály ze soukromého archivu šlechtické rodiny přímo v Lucembursku.
    Oni někdy ti vědátoři nejsou moc čtiví. J.Pekařem a jeho knihou o Žižkovi jsem se doslova prokousávala – asi proto, že jsem vnitřně souhlasila jen s něčím – ale zas mi to dalo impuls, abych ověřovala sporné věci jinde (= poznala i názor jiných).

    Odpověď
    • Díky!

     Pekaře mám doma a taky ho nedokážu kousat. Toho Vondrušku zkusím, vyšel jako audio kniha, tak to zkusím to v autě.

     Odpověď
     • Putinovec 3.4.2017 o 11:16

      Tak čtivý je například Sapkowski ,Narrenturm díl 1-3.Není to pro historika,ale dává to vhled na danou dobu.Navíc,Sapkowski občas natukává informace tak,jako by chápal více.

      Odpověď
      • Dík, zařadím do seznamu.

       Odpověď
      • To je ten samý, co napsal Zaklínače?

       Zaklínače jsem kdysi četl a je to docela maso. Doslova.

       Odpověď
       • Putinovec 3.4.2017 o 14:37

        Ano,nedávno jsem jeho knihy viděl ke stažení na uložto.

        Odpověď
 19. výročie odsunutia Ćechov zo Sudet a čo tomu predchádzalo a tak aj o rozbití ČESLOVENSKÁ pred 2. w

  Svobodné rádio 30.03.2017 Vyhnání Čechů ze Sudet
  https://www.youtube.com/watch?v=hdjfuJbcQUY

  Odpověď
 20. Narazila jsem na velmi zajímavý článek vztahující se ke kořenům naší civilizace, přináší informace, z kterých vyvstává hodně otázek i odpovědí pro hledající.
  Udivující je paměť srbského národa přes propast tisíciletí.

  http://oldeuropeanculture.blogspot.cz/2014/07/triglav-trojan-trinity-trimurti-agni.html

  Old European culture
  Triglav , Trojan, Trinity, Trimurti, Agni

  Odkaz je na anglický text s originálními srbskými písněmi
  Já jsem si nechala celý článek přeložit googlem (povinná latina, němčina už na mně po letech nezanechala valné následky, vládnu alespoň uspokojivě pasivně ruštinou).
  Srbský text je lepší číst z anglického originálu.

  Příklad poslední písně na ukázku: (omlouvám se za délku vloženého textu, ale nemohla jsem odolat
  a dát pouze odkaz)

  Vuk Stef. Karadžić. Srpske narodne pesme, Knjiga druga, u kojoj su pjesme junačke najstarije

  Siva Živa siva silna,

  Siva silna golubice!

  da kuda si putovala?

  Odgovara Siva Živa

  Siva silna golubica:

  „Ja sam tamo putovala
  U Inđiju našu zemlju.
  Prolećela Hindušana
  I tu Globu Tartariju
  Crni Hinduš i Tartaru.
  Letila sam Gospodaru
  Našem silnom Triglav boru
  Te gledala što nam čini
  Što nam čini zapoveda.”
  Što činjaše naš gospodar,
  Naš gospodar Triglav velji,
  Naš Stvoritelj i Držitelj
  I veliki Umoritelj?
  Odgovori Siva Živa
  Bela silna golubica:
  „Naš gospodar lepo čini
  Trima kola u zučinje
  I četvrto zlato meri.
  Da pravimo zlatne čaše
  Zlatne čaše i srebrne
  Da molimo mladog Boga
  I Božića Svarožića
  Da nam dade svako dobro
  Ponajveće dugi život.
  Dugi život dobro zdravlje
  I bogatstvo što ga nosi.
  Božić poje po svu zemlju
  Ne boji se Hindušana
  Niti crnog Tatarana
  Ni goleme te pustare
  A proklete Globe crne
  Globe crne Tartarije,
  I te gadne Mandžurije.
  Slava mu je do nebesa,
  Do prestola Triglav Boga.
  Brada mu je do pojasa,
  Do pojasa sredi zemlje
  Srpske zemlje Raške svetle.
  Da se rode muška deca
  Ljuti vojni Davorovi
  Davorovi i Jarila

  Odpověď
  • dakujem

   Odpověď
  • Co myslí tím černým Tataranem – nebo černými Tatary?

   Jak stará je ta píseň?

   Odpověď
   • V článku uvedené písně jsou sebrané v 19. stol., jsou však uchovávané v lidové tradici po tisíciletí.
    Otázka o černé Tartárii je problém. Tady člověk může jen spekulovat – je to oblast opuštěná zachvácená chladem (?), neobyvatelná (Černobog), také zmínku o černé Globe autor považuje asi za poušť Gobi, Na západ od Gobi je Tarimská pávev, kde byly nalezeny mumie původních europoidních obyvatel. Opět změnou klimatu oblast více méně neobyvatelná – vzpomínka na špatné událost?…
    (Část původní vlasti, která musela být opuštěna?).
    V severních oblastech Ruska se nachází řada řek se jmény stejnými jako řeky v Indii, která pak dostaly po příchodu Árijců na subkontinent https://www.youtube.com/watch?v=e9YiunHEVvA
    od 6:30 min.
    Shoda sanskrtu a starého ruského jazyka
    http://politikus.ru/articles/66955-drevniy-sanskrit-eto-russkiy-yazyk.html
    Již nemohu najít video o vědkyni zabývající se společnými dějinami Indoevropanů – Indoslovanů, která odkazovala na staré indické texty, hovořící o příchodu Árijců z oblastí severu (popis severní polární záře) a označující původní domovinu na severu Indií. To by vysvětlovalo i první verše uvedené básně.
    Holubice navštívila nehostinné oblasti původní vlasti – náš Triglav se nezalekne, (volně překládám – chápu) pevně (po pás) stojí ve středu srbské země – ruské světlé (= svítící = zářící = svaté (?)).
    Jasné ztotožnění ruské a srbské země – otázka je, jak historicky hluboko je tato jednota národa a společného teritoria-země, a kde tuto zemi hledat……atd…..
    Celý výše zmíněný článek se zabývá původní jednotnou mytologií, která pochopitelné prošla později specifickými změnami – Indie, či překrytím křesťanstvím.
    Opět zajímavý článek, sice posouván již jinam mnou původní uvedené téma, ale stojí za povšimnutí
    http://www.indiadivine.org/was-the-christian-vatican-originally-a-temple-to-lord-shiva/

    Odpověď
    • Podle jednoho ruského lingvistu, jeho videa jsem sem asi před rokem dávala, až budu mít čas znova je pohledám, tak podle něj, vše co má ve starém názvu „černý“ označuje jih, co má v názvu „bílý“ označuje sever. Takže Černá Tatrarie, znamenala jižní…Podle toho vědce bylo určeno i rozhraní od kterého je jih a sever. Označuje jej písmeno „psí“ které se vyskytuje v bukvici a toto písmeno označuje tok 4 řek… Tří na sever 1 na jih. K těm třem patří Don, Dněpr a ještě jedna v Bělorusku, A ta jedna na jih je Volha…

     Odpověď
     • Ta Běloruská řeka je Dvina…

      Odpověď
     • Proč Bílá a Černá?

      Odpověď
     • Díky za vysvětlení, to mně uniklo.
      Na pochopení černý=,,špatný“ mne navedl nelichotivý přívlastek pro Mandžurii.

      Odpověď
    • Co se týče posledního odkazu, nejde o to samé, jako černý penis převlečený za hodiny, které nikdo neumí používat, který mají v Brně?

     Odpověď
     • Odkaz jsem sem dala jako zajímavost -jakýsi alternativní pohled historika, který je mimo hlavního proudu. Já osobně nemám dost relevantních faktů, abych se mohla přiklonit k názoru, jak dalece by mohla indická věrouka ovlivnit vznikající křesťanství.
      Alternativní pohled asi irituje náboženským dogmatem zatížené jedince.
      Nelze však popřít, že ve změti starověkých kultů, filosoficky-náboženských proudů a sekt, se nepropojovaly či neovlivňovaly vlivy mytologií Východu a Západu.

      Odpověď
 21. Starikov, o bombardovaní Švajčiarska spojencami počas 2.sv.vojny:
  https://nstarikov.ru/blog/76594

  Odpověď
 22. pozvánka
  http://www.infovojna.sk/article/pyramidy-praveke-technologie-v-sluzbach-ludstva-pokracovanie

  V dňoch od 31.3. do 2.4.2017 sa uskutoční 2. medzinárodná konferencia Energia života – planéta Zem, perla vesmíru v Kultúrnom stredisku, Vajnorská 21, 831 03 Bratislava.

  Odpověď
  • NicNezNula 2.4.2017 o 15:17

   Jsou z toho už nějaké záznamy?

   Odpověď
 23. Staroverci a Staroobriadci
  http://sandra-rimskaya.livejournal.com/1996218.html?utm_source=fbsharing&utm_medium=social

  Odpověď
  • Vyšinutá osoba, její blog je vstupenka do blázince.

   Odpověď
 24. https://www.youtube.com/watch?v=Hg55YP2mHZ4
  Krásný film o Alfonsi Muchovi, jeho díle a hlavně o Slovanské epopeji. To, že je malovaná na lodních plachtách je podle mne symbolickým vyjádřením její nadzemské mystiky, profesor Zdeněk Mahler vysvětluje vyznam postav a celých pláten s dramatickým zaujetím. Taky vám dojde, proč je v současné kulturní hnilobě epopej dehonestována jakýmsi buzerantským pseudoprofesorem.

  Odpověď
 25. Jak byste se bavili na téma Ježíš Kristus s věřícím člověkem, kterého moc neznáte, ale víte, že to není žádný blázen a respektujete ho?

  Tím myslím o tom, kdo to byl, co dělal atd.

  Kontaktoval jsem na internetu jednoho člověka a poděkoval mu za to, co pro lidi dělá a že s ním v 95% věcech souhlasím, ale lehce jsem oťuknul téma, že Bůh nepotřebuje žádnou církev ani chrámy a kostely, protože je všude a můžeme navázat dialog kdykoliv.

  Jeho reakce byla v pohodě, ale prostě se mě zeptal, co o Ježíši Kristu vím a že to byl Bůh, který na sebe vzal lidskou podobu, aby nám pomohl vidět, kdo Bůh je – nebo něco v tom smyslu.

  Měl bych už konečně začít s knihou Proč se písma dělají svatými, ale rád bych něco odpověděl dříve, co si o tom myslíte?

  Odpověď
  • Jde o člověka v podobném věku jako já, možná o rok nebo dva mladší.

   Odpověď
  • Já bych mu odpověděla, že o Ježíši mám základní znalosti, ale přesvědčil jsem se, že nemusím vědět nic, jelikož Bůh existoval i před Ježíšem a lidé Bohu věřili i bez Ježíše. Že víra nezávisí na tom, jak Boha pojmenujeme. A vznikla dávno před křesťanstvím. Víra je, nebo není bez ohledu na jméno. No a člověk, který žije podle svědomí, nepotřebuje nikoho dalšího, aby mu pomáhal prohlédnout. Protože svědomí je vlastně Bůh v nás…Každý člověk má podobu Boha, jelikož Bůh nás stvořil k obrazu svému…
   Tím Ježíše nezatracuji, snažil se o spravedlivou společnost a harmonii s Bohem a ostatními bytostmi, ale jeho učení bylo ukradeno a upraveno v duchu zotročení lidstva… Takže to dopadlo podle ruského přísloví: „Chtěl to co nejlépe a dopadlo to jako vždy…“

   Odpověď
   • To je dobrá odpověď. :)

    Akorát nevím, jak říct Ježíš nerovná se Bůh. Svým způsobem vlastně ano, ale asi tak jako kdokoliv jiný, kdo žije podle svého svědomí.

    Možná to nemusím za každou cenu ozvučovat, když mě vhodná odpověď nenapadá – a nebo se můžu zeptat, jak to přesně myslel.

    Odpověď
    • Zeptej se ho, proč Ježíš rozmlouval s bohem a modlil se k němu?

     Odpověď
    • Odpověděl sis sám. Jen doplním. Bůh snad začal existovat až s existencí Ježíše, nebo jeho existence je věčná? Odpovědi ti začnou přicházet samy, když se zklidníš a začneš si všímat jazyka, kterým Bůh s tebou mluví. Může se to projevit například tak, že řešíš nějakou otázku, nemůžeš s tím hnout a najednou někde (na ulici, v TV, v písničce atd.) najednou odpověď zazní… Musíš jenom svoje vnímání zjemnit a být přístupný vjemům… Pak Boha uslyšíš a když na to přijdeš, jak s tebou mluví, pak se začnou dít divy…Bude to jako osvícení…

     Odpověď
    • NicNezNula 23.3.2017 o 18:43

     Já jsem třeba načerpal hodně informací z filmu Život O’Briana.

     Odpověď
     • A není to blbost? :)

      Podívám se na kousek a uvidím.

      Odpověď
     • pri brianovom zivote si vzdy spomeniem na sandalistov a flaskarov :-D skvely film

      Odpověď
    • To je klasické egregoriální zakotvení, nevím jestli je bezpečné se na to téma vůbec bavit a nenastane egregoriální obranná reakce. tj. jestli výsledkem podobné diskuse nebude opak toho, čeho chceš diskusí dosáhnout. V každém případě je třeba, pokud do toho půjdeš, se oprostit od případné mentorské/nadřazené roviny a je třeba formulovat teze tak, aby dotyčný nad tím začal uvažovat a došel k závěru sám, například:

     „Nerozumím tomu, proč byla Ježíšova oběť údajně potřeba a jak někdo může vykoupit cizí hříchy.“

     Odpověď
    • Ježíš je Bůh, druhá božská osoba (1. Bůh Otec, 2. Bůh Syn, 3. Bůh Duch Svatý). Svatý Tomáš Akvinský pro tento těžko představitelný filozofický oříšek dává příklad vody, která běžně v přírodě existuje ve třech skupenstvích (pevném, kapalném a plynném a pořád je to jedna jediná voda) nepo příklad trojlístku (utrhnutím jednoho lístku přestává být trojlístek trojlístkem). Trinitární definice Boha je věroučným (a tedy spolehlivým rozpoznávacím znakem každé pravé křesťanské církve) základem všech křesťanských Církví (mezi ně například NEPATŘÍ Svědkové Jehovovi, protože podle jejich věrouky je Ježíš pouhý člověk a a Bohem je pouze Jehova). Tím, že je Bůh trojjediný, není „sám“, je dokonalý a nepotřebuje ostatní stvoření. To stvořil pro potěšení a protože se mu „zlíbilo“ to udělat :) , aby mělo účast na jeho radosti z prosté existence. Stvoření od počátku svořil proto, aby Ho ctilo a uctívalo. Ale stvoříl ho ze svobodnou vůlí a Lucifer, první, nejmocnější a nejkrásnější anděl, když nahlédl do Božího plánu a uviděl Ježíše a jeha Matku Marii se rozzuřil a rozešel se svým Tvůrcem, protože se nechtěl klanět člověku, kterého považoval za nízkého tvora. I Islám zná Ježíše a jeho Matku Marii (kterou ctí), ale nazývá ho pouze prorokem, nikoli Bohem.

     Odpověď
     • Ale voda sa nikdy nenachádza naraz vo všetkých skupenstvách. Náuka o trojici trochu pripomína robiť z Boha duševne chorého schizofrenika. Iné je ak sa vedomie mnohonásobne personifikuje v stvorení, a iné je hovoriť že vedomie má vo svojej podstate 3. osoby.

      Odpověď
     • „To stvořil pro potěšení a protože se mu „zlíbilo“ to udělat :) , aby mělo účast na jeho radosti z prosté existence. Stvoření od počátku svořil proto, aby Ho ctilo a uctívalo.“
      tak s tím nejde úplně souhlasit.
      Takže jediným smyslem pro stvoření člověka byla nuda, rozmar?
      A dál, stvořil ho aby Boha uctíval, takže ne jen tak pro radost a z nudy?
      A proč by Bůh potřeboval nějaké uctívače?

      Zasel jsi více otázek než odpovědí.

      Odpověď
 26. V diskuzi na Sakerovi jsem narazil na info o Josefu Flaviovi:

  Poté, co ze začátku vedl židovský odpor římským silám v Galilei, Josef se vzdal Vespasiánovi a jako chytrý chlapec mu řekl, že měl vidění, ve kterém Vespasán použil zlato vyrabované z Chrámu, aby se stal císařem… Vespasián by tak vděčný, že Josefa adoptoval a dal mu za úkol napsat historii židovské války z římské perspektivy

  http://thesaker.is/what-happened-and-why/#comment-334397

  Možná je to obecná znalost, já jsem na to narazil poprvé, tak dávám pro info. Na wikipedii mě pak praštilo do očí, že Vespasian založil Flaviovskou dynastii a že Konstantin, který měl podobné vidění o křesťanství, byl nejvýznamnějším panovníkem dynastie, nazývaná Neo Flaviovská.

  Jinak v komentáři je pro pobavení odkaz na Life of Brian:
  https://www.youtube.com/watch?v=WboggjN_G-4

  Přidávám další. Sice mimo téma, ale smát se je potřeba:
  https://www.youtube.com/watch?v=zPGb4STRfKw&t=2s

  Odpověď
 27. Prečo máme radi Anglosasov a o ich láske k inym národom …
  Ako sa klaniame panovnickym rodom a aj Komu to vyhovuje?

  http://deliandiver.org/2015/04/jak-britanie-popira-sve-holocausty.html

  Odpověď
  • (Indie) “ V pracovních táborech dostávali dělníci nižší příděly jídla než vězni v Buchenwaldu.“

   (Keňa) „Jeden z osadníků se chlubil: „Když jsem mu odřezával koule, tak už neměl uši a jedno oko, myslím, že pravé, mu viselo z očního důlku“ 5]. Vojákům bylo řečeno, že mohou zastřelit kohokoli uznají za vhodného „pod podmínkou, že to bude černoch“

   Odpověď
 28. Pre dobrých ruštinárov celá kniha Skljarova:
  Jahve proti Baala (kronika prevratu)

  https://iskatel.info/iskateli/mixail-volk/yaxve-protiv-baala-xronika-perevorota-a.-sklyarov.html

  Odpověď
  • Odtiaľ o Tartarii:
   https://iskatel.info/iskateli/zapiski-kolyimchanina/ruinyi-gorodov-velikoj-tartarii-na-kolyime.html

   Odpověď
 29. Pro zájemce o historii přidávám odkaz na první část překladu o Arkaimu.
  http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2017/03/arkaim-1.html#more

  Odpověď
 30. Pridávam článok, kde Mečiar hovoril o tom, ako sa zahraničie stavalo proti rozdeleniu Československa (Nemecko, Poľsko, nepriamo USA)
  http://www.ta3.com/clanok/1012088/kovac-i-meciar-prezradili-detaily-z-rozdelenia-ceskoslovenska.html

  Je to zaujímavé o to viac, lebo aj teraz masová kampaň za zrušenie Mečiarových amnestii ma v dlhodobej perspektíve za cieľ podkopanie štátnosti Slovenska ako samostatnej republiky. (A z druhej strany vzniká iniciatíva k zjednoteniu Česka a Slovenska) Odstránenie Fica je krátkodobejší prechodný proces v tomto ohľade. A oficiálna rozprávka o amorálnosti je úplne krátkozraká verzia pre tých ktorí nevidia 10, ani 4, ale možno len 1 krok dopredu.
  Preto by bolo dobré vedieť, súčasťou akého plánu bolo pre globalistov jednotné Československo, aj kvôli tomu, aby bolo ľahšie korigovať okolnosti v záujmoch našich národov, nie globalistov, a mohli si zvoliť variant, ktorí bude pre budúcnosť najvhodnejší.

  Odpověď
  • Inak pre zaujímavosť, pozrel som si retrospektívne množstvo článkov s Mečiarom na TA3 za posledných niekoľko rokov, a je z toho vidno, že Mečiarové predikcie sa plnili, čiže jeho predvídanie budúcnosti malo blízko k objektívnej realite. Napríklad aj ohľadom predčasného konca Radičovej vlády rok vopred. Ohľadom rozpadu malých strán ako 99percent. Tiež varoval Fica aby sa nespájal s pravicou, vraj tú chybu urobila SDĽ a nasledoval rozpad. Tiež dva alebo tri roky dopredu pred poslednými prezidentskými voľbami vravel, že Fico má dve možnosti, buď kandidovať na prezidenta, alebo bude čeliť veľkým problémom.
   http://www.ta3.com/clanok/1003295/meciar-ficovymi-moznostami-su-prezidentska-kandidatura-alebo-problemy.html
   http://www.ta3.com/clanok/941/meciar-predpoveda-predcasne-volby.html
   http://www.ta3.com/clanok/9653/meciar-varuje-smer-sd-pred-spajanim-s-pravicou-a-malymi-stranami.html
   Už tu napríklad Danko ukázal svoj politický diletantizmus, a že je v podstate škodná, ktorá ma za cieľ majdanizovať spoločnosť a nie budovať:
   http://www.ta3.com/clanok/5597/sns-fico-je-carodejnicky-ucen-vladimira-meciara.html

   Odpověď
  • Mne toto video úplne prevrátilo mienku o ňom i o histórii SR.
   https://youtu.be/r6_ukjyq6-o

   Pekne bola popísaná podstata prečo ho nenávidia. Povedal približne „Viete, Mečiarovi bolo dané napríklad 6 variánt možného kroku a Mečiar spravil 7 variantu. Bol som nepredvídateľný a ťažko ovládateľný, preto sa ma pozadie muselo zbaviť.“

   Odpověď
   • Inak podľa mňa by sa to video mohlo dať na Leva-net, dosť Slovákom objasňuje.

    Odpověď
   • Je to dobré video. Dlhé ale stojí za to. Je to kus slovenských dejín, ktoré by nemali zapadnúť prachom. Preto pridám ešte nasledovné, aby boli pohromade:
    Mečiar a Bugár TA3 (7.3.2017)
    https://www.youtube.com/watch?v=xy7qMv4LQbA
    Harabín – Mečiarové amnestie (8.3.2017)
    https://www.youtube.com/watch?v=LUdIkZPa98E
    Mečiar v rádiu Slobodný vysielač BB (12.3.2017)
    https://youtu.be/r6_ukjyq6-o

    Aj keď v tej relácii v TA3, neviem či nespravil chybu, že sa zmienil o memoároch. To je háklivá vec. Väčšinou politici, čo začnú písať pamäti bývajú likvidovaní.

    Odpověď
  • Pamätám si Mečiara pred 1998,keď bol vtedy ešte v STV v nedeľnej diskusii predsedov všetkých strán(Mečiar,Slota,Bugár,Dzurinda,Hrušovský,asi Weiss).To bolo niečo ako finále LM :-)
   Ďalšií detail-ten chlap nepije a nefajčí.

   Odpověď
 31. Výživný článek A. Blagina na téma židé v Evropě a genetika, Římská říše a souvislosti:
  https://cont.ws/@antonblagin/557372

  - genetické výzkumy mluví jasně: židé se objevili před 600-800 lety na území Německa a Španělska, nikoliv někdy před 3 tisíci lety v Egyptě
  - archeologové: Židé nikdy v Egyptě nebyli, neexistuje jediný archeologický důkaz toho co je v Bibli
  - Aškenázi = „Evropané, na kterých někdo dělal genetické pokusy“, Sefardi = „Arabové, na kterých někdo dělal genetické pokusy“
  - Všichni Aškenázi židé pocházejí od 350 předků žijících před 600-800 lety
  - genetické manipulace byly dělány s pomocí technik vlnové genetiky, poté co byl výsledek zajištěn, byli všichni, kdo tyto techniky ovládal, zlikvidováni (upalování vědem, „čarodějnic“, lidí se schopnostmi)

  Odpověď
  • Jiné ruské zdroje to vidí trochu jinak s tím Egyptem – např. Zaznobin a Veličko. Pokud mají pravdu tito tak židé byli na Sinaji mentálně přeformováni do podoby kulturní mafie za účelem skoupení světa pro GP lichvou.
   V každém případě se o nich z ruských zdrojů asi ještě hodně dozvíme

   Odpověď
   • ono iné zdroje diferencujú židov ako kríženie neandertálskeho hybrida z Afriky s DNA Atlanťanov ( preto majú negroidnú kanibalskú krv v sebe) to je skupina žijúca v Izraeli ( teoreticky- majú krátke nohy, dlhé ruky, chlpatí sú ako opičiaci, deformácia hlavy , špicaté očné zuby ) a druhá skupina vzniklý kríženec z územia Byzancie s DNA reptilianom ( ako vysoko vyvinutou ne-humanoidnou rasou) a to má byť chazarská odnož ( extrémne dlhé nohy, šišaté hlavy minimum chlpov, šedastý nádych kože)

    Odpověď
    • a krížence sme všetci :-)

     Odpověď
     • Takže odtud pochází přísloví „Lež má krátké nohy.“ ? :)

      Na Youtube jsem před časem narazil na tuto instruktorku jógy:
      http://hipandhealthy.com/wp-content/uploads/2016/01/tara-stiles-portrait.jpg
      http://www.datura.com/datura/media/wysiwyg/members_style/Datura_Memberstyle_ProductPage179.jpg

      Přijde mi jako skvělý příklad druhé skupiny. Navíc, je to židovka.

      Odpověď
      • Ak dovolíte, trochu insightu na danú tému z oblasti „Novej Chronológie“. Podľa Fomenko a Nosovského je pojem „Židia“ VIACROZMERNÝ.
       Historicky najstarší, „pôvodní“, takpovediac Židia – toť „Židia“, opísaní v Novom Zákone a Evanjeliách. Jedná sa zrejme o ŽRECOV-GRÉKOV, predstaviteľov cisárskej dynastie Byzancie a Konštantínopola. Nejednalo sa o „národnostné“, ale o „kastové“ poňatie.
       Ďalej, starozákonní „Židia“ – toť dobyvatelia Európy, Blízkeho Východu a Ázie, „Izraelci“ (čo značí „bohoborci“ – pozn.) za vlny MONGOLSKÝCH a TURECKÝCH výbojov XIII- XVII. stor. To práveže je v dokonalom súzvuku s tvrdením, že ich pôvod siaha do XIV. storočia, ako bolo uvedené v príspevku vyššie.
       V období Reformácie, a taktiež v knihách „Esther“, „Judit“, „Ezdráš“ a „Nehemiáš“ sú za „Židov“ považovaní prívrženci európskej reformácie, ktorí boli v BABYLONSKOM zajatí – zrejme v Rusku. V Rusku a na Kryme sa písala väčšina starozákonných kníh.
       Nová Chronológia zároveň vysvetľuje, že v Svetovej (Mongolskej) ríši Židia predstavovali KASTU pisárov, úradníkov finančného aparátu ríše. To vysvetľuje ich prítomnosť vo všetkých častiach známeho sveta. Odporúčam preštudovať si v tejto súvislosti maľbu Jana van Eycka na Janovskom oltári (tzv. „Ghent altarpiece“). No a vývoj Židov po Reformácii je samostatná kapitola. Avšak skutočnosť je taká, že bez Reformácie, t.j. „židovskej herézy“ v terminológii pravoslávnych svätých otcov, ktorá narušila náboženskú jednotu slovano-turkickej ríše, by nebolo ani REKATOLIZÁCIE, preto aj tento židovský pápež s toľkou vervou oslavuje 500. výročie Reformácie.

       Odpověď
       • Nechtěl jsem rýpat, ale vzhledem k tomu, že je to v každém příspěvku – mohl byste prosím nepoužívat anglická slovíčka v slovenských větách?

        Neangličtinářům může někdy uniknout význam a třeba pro mě je to very disturbing. :)

        Neberte to jako útok, je to jen prosba.

        Odpověď
  • Použil jsem ke čtení překladač, něco mohlo uniknout, ale článek je to velmi zajímavý.

   Jidiš neznám, tudíž jsem napsal dvě věty do překladače a porovnal němčinu a jidiš – společný základ tam určitě je. Jedná se o jazyky podobné.

   Už se nedivím, proč pro mě Polsko jako země je prakticky nejméně atraktivní slovanskou zemí i přesto, že jsou to naši sousedé a měli bychom si být blízcí.

   Na druhou stranu, nezavrhoval bych Poláky, i mezi nimi jsou skvělí lidé a podle mě, jedním ze závěrů, který si z článku můžeme vzít je: Staňme se Lidmi, inspirujme ostatní!
   To je ten nejlepší lék na tuto židovskou nemoc. :)

   Na druhou stranu…je to trochu děsivé…když se člověk rozhlédne kolem sebe na ulici, v práci nebo kdekoliv jinde – co je to za lidi, co páchali jejich předci, čeho jsou tito lidé schopní?

   Kdo byli naši předkové, co dělali několik století nazad? Čemu všemu byli vystaveni?

   Odpověď
  • Cico Ciciak 20.3.2017 o 8:04

   Podľa mňa:
   to sú len „judaisti/židia“ – aškenázi a sefardi, ale potom sú tu ešte pôvodní „judaisti/židia“, ktorých genealógia siaha až niekde ku kráľovi Dávidovi a Levitom v starovekom Egypte.
   A práve tento semitský kmeň Levitov, resp. jeho niektorí zasvätenejší príslušníci ako pomocníci kňazov Starovekého Egypta pomohli vyšľachtiť z niektorého zo semitských kmeňov nachádzajúcich sa v tej dobe na tomto území, pôvodnú „judaistickú/židovskú“ kádrovú bázu GP, ktorá sa neskôr podľa potrieb GP dopĺňala o ďalšie etniká (Chazari…), prípadne orezávala („holo-hoax-ovala“).

   A tento článok môže byť aj pokusom GP zahladiť stopy vedúce až k staro-egyptským počiatkom jeho biblického projektu.

   Odpověď
  • V RTVS chodí pre deti taký starší francúzsky tematický seriál v rámci večerníčkov. Buď je o škole, nejakej krajine alebo teraz o tancoch z rôznych krajín. Nedávno tam bol Izrael, tancovali tam v „krojoch“, ktoré niesli silné znaky našej kultúry. Komentár k tomu vravel, že izraelské tance sú založené na balkánskych. V momente, keď toto hovoril komentár, tam tancovali niečo, čo vyzeralo takmer ako Lúčnica alebo Sľuk.

   Skrátka, pobrali si čo chceli a ešte aj mlžia odkiaľ.

   Odpověď
 32. Čo sa stalo v Rusku a v Európe pred 200 rokmi?
  https://www.youtube.com/watch?v=pC4P3W2AEfE
  По TV заговорили про катастрофу что произошла 200 лет назад.

  A súvisiace:
  https://www.youtube.com/watch?v=arZt2VySXoY
  Prečo sa Romanovci tak veľmi snažili zničiť všetky knihy Lomonosova o histórii?

  Odpověď
  • Existuje v ruštině slovo dějiny?

   Odpověď
   • История

    Odpověď
    • Myslel jsem dějiny, ne historie. Slovo История znám.

     Některá slova ve slovnících nejsou, přesto ještě mohou existovat v povědomí některých lidí. Tak jsem to myslel.

     Odpověď
     • Prošloje.

      Odpověď
     • Na ten význam súčasná RJ nemá veľa vhodných výrazov, preto ani v prácach VP v origináloch to nie je moc odlíšené. Ale dá sa hľadať v archaizmoch. Napr. V.I.Daľ uvádza aj synonymá ako дееписание, бытописание, бытословие (dejepisánie, bytopisánie, bytoslovie. Pričom „byt“ má význam „všedný život/všedné procesy“, to čo sa každý deň deje v živote ľudí).
      Tým sa ale samozrejme má na mysli subjektívna interpretácia dejín, ich opis.
      Slovo „prošloe“ znamená minulosť (podobne ako sa používa výraz – prítomnosť a budúcnosť), ak chceš význam dejín, ako nie opisu, ale objektívneho procesu, tak môžeš nanajvýš povedať „objektivnoe prošloe“, „istinnoe prošloe“. Historia, čo je všeobecný mnohohranný výraz sú v podstate prekrúcané dejiny, v hocijakom aspekte. Aspoň u nás na Slovensku, lebo máme aj iné výrazy (dejiny, dejepis). V Rusku moc na výber nemajú, preto ho používajú.
      História – trčí z toho Iz-Tóry-Ja (z Tóry ja pochádzam). Tento koreň slova (Tóra) je vo väčšine svetových jazykov. Najčastejšie ako Tarych, Storia, Story,

      To čo sa všeobecne chápe pod históriou má viacero významov:
      1. opis minulých procesov v ich príčinnej aj časovej nadväznosti. Keďže je písaný človekom, je nutne subjektívny. No napriek nutnej subjektivite, môže byť skreslený úmyselne, alebo aj úmyselne sa snažiaci priblížiť realite.
      2. Veda ktorá sa zaoberá skúmaním a opisom dejín. (Skutočná alebo pseudoveda)
      3. Objektívny dejinný proces, bežiaci konkrétne a presne, bez ohľadu na to, ako ho človek vníma a chápe.
      4. Opis priebehu nejakého konkrétneho špecifického vyčleneného procesu.
      5. Ako synonym pojmu rozprávanie, príbeh, poviedka.
      6. Ako synonym termínu minulosť.

      Odpověď
      • Díky za vysvětlení. :)

       Kdybych někomu z Ruska řekl pojem дееписание, bude mi rozumět?
       бытописание jsem ve slovníku našel, ostatní dvě slova z této trojice už ne.

       Odpověď
       • To neviem, treba vyskúšať :-)
        Ale zo stavby slova sa to pochopiť dá…

        Odpověď
  • Ďakujem, super videá.

   Odpověď
 33. Dvě části zajímavého životopisného dokumentu o Stalinovi ke stažení v češtině:

  https://www.ulozto.cz/!HSS6cpYRj/pomluveny-stalin-1-pdf
  https://www.ulozto.cz/!Bj9BLYcnR/pomluveny-stalin-2-pdf

  Odpověď
  • Putinovec 18.3.2017 o 12:10

   To si rád prostuduji,díky.A ještě je to v mém oblíbeném formátu.

   Odpověď
  • Nasredin- prečitane- mám pocit, že presne tak ako postupoval Stalin pri ekonomickej obnove Zeme a odtrhnutia sa finančne od zapadu..tak isto postupuje Putin

   Odpověď
 34. Svastika – vysvetlenie symbolov

  https://www.youtube.com/watch?v=54Eq0-PWH0U&index=2&list=PLyKRz5DpMQSZ_5UkjIU6n7d5TUjGM24ET

  Odpověď
 35. Narazil jsem na internetu na tuto knihu:
  https://www.amazon.com/Able-Archer-83-Exercise-Triggered/dp/1620972611

  Kniha je o operaci Able Archer 83, popisek mluví o tom, že v listopadu 1983 sovětské tajné služby v západní Evropě dostaly alarmující zprávy o aktivitách na základnách SSA.

  Pokud jsem to správně pochopil, mělo jít o nukleární útok na východní Evropu.
  Podle zmiňovaných odtajněných zdrojů z SSA mělo jít o cvičení. Sověti se nicméně připravovali na reálný útok a svět byl na pokraji nukleární války.

  Myslím, že už tu o tom okrajově byla řeč, každopádně je to zajímavé téma.

  Víte o tom něco více?

  Odpověď
 36. Hle co se dostalo na mainstreamový TV kanál (rj)
  http://kadykchanskiy.livejournal.com/680984.html

  Odpověď
 37. pocuvam prave na infovojne rozhovor s panom Marianom Tkacom – predsedom Matice slovenskej
  povedal zaujimavu az sokujucu vec, ktoru som este nikde nepocula
  udajne existuje dokument, z ktoreho vyplyva, ze navrh mnichovskej dohody priniesol na rokovanie sam prezident Benes… tento dokument by sa mal nachadzat niekde v Litomericiach v akomsi cirkevnom urade (nevedel si presne spomenut)

  stretli ste sa niekto s takou informaciou?

  Odpověď
  • asi toto je link na ten dokument
   http://docplayer.cz/1740347-Mnichovska-zrada-nebo-prazsky-krach-necasova-mise-a-rozpad-ceskoslovenska-v-roce-1938.html
   takze podla toho bol prostrednikom toho Benesovho navrhu nejaky minister Necas
   este som si to cele neprecitala

   Odpověď
   • Jdu si to přečíst na dobrou noc. :)

    Odpověď
   • NicNezNula 16.3.2017 o 9:34

    To je tedy dost zajímavé.

    Odpověď
   • No, přiznám se, že jsem před spaním přečetl jenom 7 stran.
    Na jednu stranu je to zajímavé, ale na druhou stranu tam rozhodně není celá pravda.

    Za prvé všude Beneš, Beneš, Beneš..ale už se nemluví proč, kdo tahal za nitky apod – je to tam dále napsáno?

    K tomu špína na Stalina.

    Také je to z nějaké německé stránky…třeba někdo chtěl rozžehnout křivdu mezi Čechy a Slováky?

    Odpověď
    • tak som si to znovu pustila a malo by sa to nachadzat na rimskokatolickej fakulte v Litomericiach
     uz samotne miesto kde sa ten dokument nachadza vela napoveda

     ani ja som este nemala cas si to cele precitat

     Odpověď
  • inac, tu je link na ten vcerajsi velmi zaujimavy rozhovor, pre tych, koho to zaujima
   http://play.infovojna.sk/?id=2698#playerI

   Odpověď
 38. Zdeněk Toman (alias Zoltán Goldberger)
  Zoltána Goldbergera sa stal Zoltán Toman, definitívnu premenu svojho mena dosiahol až v roku 1945, kedy sa z neho stal Zdeněk Toman. Po vojne vystriedal viacero funkcií až skončil v roku 1947 ako šéf československej zahraničnej rozviedky. (…)Toman mal veľmi náročnú manželku Pavlu, ktorá pri navštevovaní obchodov v Londýne nakupovala za peniaze našej rozviedky látky, tie vozila do republiky a predávala ich – takže v dnešnom ponímaní podnikala za štátne peniaze. Obdržala od manžela napr. balíček – maličkosť 8.000 libier, za ktoré nakupovala vo Veľkej Británii látky……………..
  Dňa 10.10.1946 si zavolal Jan Masaryk do svojej kancelárie práve Tomana, ktorému povedal: „Víte co je můj koníček – Židé. Prosím Vás, zavřete oči, když někteří (!) polští Židé přecházejí naše hranice“. Toman túto prosbu Masaryka do bodky splnil aj z dôvodu, že pomoc Židom odsúhlasil Gottwald. Československo túto službu ale nerobilo iba pre pekné modré oči – inkasovalo za to slušnú sumičku vo výške 30 miliónov korún. Viacerí historici sa domnievajú, že základný kapitál československej rozviedky (a Tomanove vrecká) sa tvoril práve z prostriedkov, ktoré platila záchranná organizácia American Joint Distribution Committee za umožnenie prechodu Židov cez naše územie do Nemecka.
  Aký bol Tomanov ďalší osud? 27. apríla 1948 ho zatkli príslušníci ŠtB, ktorým velil – Jindřich Veselý, veľa toho na neho nemali, v byte našli značný počet perzských kobercov ale žiadne dôkazy o jeho trestnej činnosti proti strane. Zatknutie manžela a obava o svoj vlastný viedla Pavlu Tomanovú k neuváženému kroku – táto 08.05.1948 skáče z verandy domu a zabije sa. Je o to smutnejšie, že po nej ostalo ich spoločné osemmesačné dieťa – Ivan. Toman, ktorý odmietal vypovedať sa neskôr dostal do rúk Švába, ktorý sa rozhodol udrieť povedal mu o smrti manželky a žiadal ho, aby sa priznal a ťahal z neho informácie týkajúce sa zákulisia komunistickej oligarchie. Aby ste si nemysleli, že jediný kto zázračne utiekol cez záchodové okienko bol milionár Radovan Krejčíř, dávno pred ním sa to isté podarilo dňa 22.06.1948 Tomanovi, ktorý preliezol cez nezadrôtované okienko (…) a skočil do chodby súdu. Bol v civilných šatoch (…) a tak pokojne odišiel z budovy. Začalo sa rozsiahle vyšetrovanie, bolo obvinených 11 strážnikov, ako neskôr vysvitlo, viacerí za tučný bakšiš pozerali v osudný deň inam, svojou troškou do mlyna prispel aj Joint a ľudia v ňom, ktorí boli Tomanovi veľmi zaviazaní za pomoc z roku 1946. Veselý neskôr tvrdil, že ho ŠtB zazrela pred veľvyslanectvom USA, takže von z republiky sa dostal prostredníctvom Američanov. Neskôr pracoval pre americkú CIC, ktorej prezradil celú sieť našich agentov v Bavorsku, potom ho videli čs. agenti vo Vatikáne, kde cez sieť Ratline odišiel vraj do Izraela, v skutočnosti, ale zakotvil vo Venezuele
  Záverom príbehu Toman treba dodať, že tento bol v roku 1990 rehabilitovaný a súd zrušil rozsudok smrti predtým nad ním vynesený.
  https://soldan.blog.sme.sk/c/255371/Viera-Hlozkova-ceskoslovenska-Mata-Hari.html?ref=viacbloger

  Odpověď
 39. Jak v SSSR bojovali s pederasty. rj.
  КАК В СССР С ПЕДЕРАСТАМИ БОРОЛИСЬ
  https://cont.ws/@arhimedros/551539

  Odpověď
  • Cico Ciciak 13.3.2017 o 2:09

   O čom sa tam v skratke píše?
   Vďaka

   Odpověď
   • Stalin zavedl přísné tresty za mužskou homosexualitu – do 5 let.
    V případě nátlaku a svedení ke styku – až 8 let.

    V carském Rusku také byly tresty, ale ne tak přísné. Protože tento hřích většinou provozovala elita.
    Lesbičky se nestíhaly, protože panoval názor, že tyto ženy ještě nepotkaly svého správného chlapa.

    Odpověď
    • Takže lesbičky nebyly brány za něco špatného?

     A co ženy, co obtěžovaly malé holčičky? To už přece trestuhodné musí být.

     Odpověď
     • U žen se těžko prokazuje, jestli se jedná o mateřský instinkt nebo pedofilii. Já, osobně, jsem o žádné lesbické pedofilce ještě neslyšel, ty ano? Jak se to projevuje?

      Odpověď
      • Oracle 911 13.3.2017 o 11:04

       Sú ale je ich minimum a fakt sa to ťažko dokazuje, že medzi nimi udialo niečo nepatričné.

       Odpověď
      • Osobně žádný případ, kde bych měl důvodné podezření neznám.
       Natož žádný potvrzený případ.

       Souhlasím, že když už se to někde stane, tak se to těžko prokazuje.
       A moc časté to asi není.

       Odpověď
 40. Pepa Zdepa 12.3.2017 o 22:00

  Kluci prosím vás,
  tady byl odkaz na stažení souboru se starými mapami. Ale nemohu to najít :-(

  Odpověď
  • https://uloz.to/!yjRZYKHCz/omf-tarmap-zip tento ?

   Odpověď
 41. Veeelmi zajímavý článek k měsíční aféře. :)
  „Голливуд летит на Луну“. И снова о лунной афере!
  https://cont.ws/@antonblagin/550789

  Odpověď
  • paráda, po přečtení už snad může věřit tomu, že Američani byli na měsíci jen někdo, kdo utrpěl úder do hlavy :)

   Odpověď
   • Změníš názor, až tam za pár let Číňané najdou zbytky jejich přistávacích modulů a přivezou si pár kousků do muzea? ;-)

    Odpověď
    • Ne, protože se to nestane :)

     Odpověď
     • Ešte odkaz na video, kde TV štúdio Roskozmos-u (ruská NASA), pristálo na Marse:

      http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-10/#comment-33022

      Odpověď
     • Jsem si jistý že závody o měsíc nevyhráli. A tebe jako znalce se k tomu zeptám:
      A je jisté že tam nebyli nikdy potom, ať už z jakýchkoli důvodů?

      Odpověď
  • Včera jsem narazil na zajímavé videa – 1812: válka světů
   https://www.youtube.com/watch?v=xeJaFLK-Jd4
   https://www.youtube.com/watch?v=-B4gMRlr7xU

   Odpověď
   • https://www.youtube.com/watch?v=92bhzSYwvOg&list=PL998B1766A1B6AC73

    Teraz ma napadlo – Putin pred voľbami čítal báseň – bitky pri Borodine. Chcel povedať viac ako sa na prvý pohľad zdá?

    Odpověď
   • v ruštině
    http://www.antidote.vagrya.com/history/old_maps1.htm
    taky zajímavé čtení,ani nvm,kde jsem vzala odkaz,ale podstatný je,že piluju ruštinu
    zhruba se tam zamýšlí nad některými skutečnostmi,jako jsou kráterová jezera,mladé lesní porosty vyrostlé na spáleništích původních starých lesů a další,je tam i stať,která se zabývá Petrohradem-jak ho postavili ,když i s použitím dnešních technologií by to byl oříšek,speciálně sloupy obrovských rozměrů z leštěné žuly,jak je opracovali,dopravili na místo a vztyčili,když neexistovaly stroje a ani dnešní technika by je nevyzvedla(vrchní kolonáda Izakievského chrámu)….

    Odpověď
    • ještě ten Petrohrad
     http://www.antidote.vagrya.com/history/st.peterburg.htm

     Odpověď
    • Tie stĺpy nie sú z jedného kusu. V nejakom videu to chlapík ukazoval pod nejakým žiarením – klasika – časti stlĺpu nakoniec „omietnuté“ umelým kameňom. Na knihu ako sa vyrábal tzv mramorový betón teda umelý mramor tu nedávno bol odkaz, bola to učebnica pre kamenárov.

     Odpověď
     • Tu je tá kniha. Môžete si vyrobiť vlastný kameň. :)

      https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiVi9HV3dPSAhWD1ywKHT9ICiEQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.knifehelp.net%2Fmedia%2Fdocs%2FSpravochnik%2520kustarja.pdf&usg=AFQjCNEQoIfwLQrJqu-kXdRhqtOSIzpuBQ

      Odpověď
      • PS: Nepreložil by mi niekto aspoň jeden z tých receptov na výrobu umelého kameňa. Rád by som si to v praxi overil.

       Odpověď
      • děkuji,za odkaz

       Odpověď
    • Veličko v jednom ze svých hovorů vzpomínal, že Petrohrad je postavený tak, aby zakryl základy obrovského starověkého města.

     Odpověď
     • Oracle 911 18.3.2017 o 21:34

      Žeby mesta Retrográd?

      Odpověď
  • DušanBe 12.3.2017 o 9:59

   Přeložit…prosím…někdy.

   Odpověď
 42. V Káhire objavili obrovskú sochu faraóna
  - Archeológovia objavili v egyptskej metropole Káhira časti obrovskej sochy, ktorá zrejme zobrazuje Ramzesa II. Veľkého, jedného z najslávnejších faraónov starovekého Egypta.

  Hlavu sochy vytiahli za pomoci buldozéra z vrstvy bahna a podzemnej vody. Členovia nemecko-egyptského archeologického tímu našli v okolí aj ďalšie fragmenty. Kolos je vytesaný z kremenca a mal celkovú výšku zhruba osem metrov.
  http://www.teraz.sk/zahranicie/v-kahire-objavili-obrovsku-sochu-fara/248228-clanok.html

  Odpověď
 43. Chtěli ničit památky, opičí pracku na ně. Díky svému řádění v Mosulu „teroristé“ objevili mnohem starší Asyrské reliéfy, a původní pravděpodobně chrám z doby před naším letopočtem.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/431536-muzeum-v-irackem-mosulu-je-vyrabovane-tunely-pod-mestem-odhalily-asyrsky-chram.html

  Odpověď
 44. http://theformat.com.ua/pra-tsetkyn-realnaya-ystoryya-8-marta/
  aká je reálna pravda sviatku 8- marca

  Odpověď
  • Já ho už několik let neslavím, sice to pro někoho může znít jako výmluva a lenost k tomu darovat květiny, ale to nějak nemá moc cenu vysvětlovat. Vždy alespoň předem říkám, že ho z principu neslavím kvůli původu vzniku svátku, že jsem nezapomněl.

   Koho bude zajímat nějaká Ester, že?

   Odpověď
  • 8. březen 1917 byl využit k protestům
   International #womensday in #Petrograd. Mass demonstrations expected. Majority of protesters are women #1917LIVE
   https://twitter.com/RT_1917/status/839373176425562112

   Odpověď
  • V průběhu tísiciletí se GP snažil zaměnit původní smysl slovanských svátků. Napadlo mě, že s 8. březnem udělal to samé. Tak jsem se podíval na internet a zjistil, že 8. března se slavil den Matky Světa bohyně Lady – zastánkyně žen, lásky, děti a rodinného štěstí.
   http://svet-adonai.com/prazdniki-marta-u-slavyan/

   Záleží na nás, jak tento svátek oslavíme a jaký smysl mu dáme. Jestli vzdáme hold ženě – matce nebo ženě – militantní feministce, případně prostitutce.
   Slavit bychom měli každý den života. Jestli nějaké dny budeme ignorovat, protože parazité se snaží do nich vložit jiný smysl, tak brzo přijdeme o celý kalendář. A zbudou nám jen oči pro pláč. :)

   Odpověď
   • roerichova matka sveta http://www.abcgallery.com/R/roerich/roerich58.html

    Odpověď
   • TauRusi, To je dobrá odpověď a rozumím Vám. Jenže mi přijde, že slavit tento svátek ve světě, kde ten svátek znamená militantní feminismus, je v důsledku přilévání oleje do ohně militantního feminismu.

    A že MDŽ je militantní feminismus, potvrzuje i wiki:
    https://en.wikipedia.org/wiki/International_Women’s_Day

    Já jsem začal slavit den matek. A když se dívám do historie, tak den matek vznikl v Americe 1907, MDŽ začala slavit Socialistická strana Ameriky 1909. Nemůžu se zbavit pocitu, že to bylo natruc.

    Bohyni Ladu slavit nechci – a stejně o ní nikdo neví.
    A slavit Ester?

    Odpověď
    • Někde jsem četl poznámku od ruského muže, že ženám v Rusku vnutili svátek „militantních feministek“, ale ony ho dokázaly přetransformovat tak, že se stal oslavou jara, rodiny a skutečně ženských kvalit, se kterými feminismus nemá nic společného.
     Jestli ruští muži od rána stojí v květinářství frontu, aby svým milým (matce, ženě, dcerám) koupili kytice a chovají se, jako rytíři, jakou to má souvislost s feminismem? Takhle si feministky představovaly oslavu „jejích“ svátku?
     Opravdu feministkám šlo o to, aby se z MDŽ stál rodinným svátkem, který upevňuje rodinné vztahy nebo jím šlo o rozbití rodiny?
     Jestli ten svátek ponecháme feministkám a budeme ho ignorovat, tak ho začnou slavit, ale po svém. Budou štvát ženy proti mužům a tahat je do ulic a průvodů tak, jak to dnes můžeme pozorovat v USA nebo západní Evropě. Udělají z žen instrument nejen na rozbití rodin, ale i států.
     Tak co je lepší? Převzít řízení do svých rukou a ukázat ženě, že je ceněná a má své nezastupitelné místo v rodině a společnosti nebo nechat, aby se jí ujaly feministky?
     Pochop jednu věc, jestli ty ten svátek budeš ignorovat, neznamená, že ho bude ignorovat druhá strana. Jestli ty ho neoslavíš ve své režii, tak režisérem bude někdo jiný a konečný výsledek pro tebe nebude vůbec příjemný.

     Odpověď
     • Člověk 9.3.2017 o 12:58

      1*

      Odpověď
     • Jste se rozvášnil a překrucujete moje slova. Já totiž nemluvím o ignoranci, ale o vysvětlování významu MDŽ.

      Tímhle vozidlem nepotřebuju nikam jet, takže nepotřebuju přebírat řízení, stačí, když cestující vystoupí a vozidlo zůstane ležet zapomenuté ve škarpě.

      To samé s podporou LGBT, a dalších nesmyslů, které mají za cíl rozbíjet rodiny a zneužívat lidi k vytváření chaosu.

      Přeju hezký den, Tomáš

      Odpověď
      • Rozvášnil a překroutil???
       Nepiš blbosti.

       Odpověď
      • „stačí, když cestující vystoupí a vozidlo zůstane ležet zapomenuté ve škarpě“

       Ja si myslím, že všetky sviatky, ktoré priamo alebo „medzi riadkami“ podporujú základné piliere spoločnosti (t.j. sociálne inštitúty, kam patrí aj rodina), tak je potrebné ich sláviť a naplniť ich adekvátnych duchom a atmosférou. Tak sa zabráni možnosti, že kľúčové myšlienky nahradia iné-škodlivé.
       Ak si feministky, LGBT a iné protištátne živly zvolia prázdne dátumy, nech si ich slávia sami… My si doma osvetu spravíme. Ale vzdať sa existujúcich tvorivých, život podporujúcich symbolov by nebolo rozumné…

       Odpověď
       • No, jenže MDŽ není o rodině, MDŽ je o tomhle:

        https://www.internationalwomensday.com/
        https://en.wikipedia.org/wiki/International_Women’s_Day
        https://twitter.com/VLenin_1917/status/839571030540701697
        https://twitter.com/RT_1917/status/839472996494495745
        https://twitter.com/RT_1917/status/839463715338653696
        https://twitter.com/i/moments/839571996639920129

        O rodině mohl být ten svátek matek, který zavedl Wilson v 1907. A protože slavit rodinu je pro feministky jak rudý hadr na býka, zavedly si v 1909 MDŽ.

        Nechcu se dál hádat. Pokud si někdo myslí, že slavením MDŽ převezme řízení marxistického projektu, tak přeju hodně štěstí.

        Tomáš

        Odpověď
    • Když píšeš, že o Ladě nikdo neví, tak třeba zde: http://silver-space.blog.cz/1308/slovanska-bozstva-lada

     Odpověď
     • Zrovna včera jsem o ní vyprávěl dceři.:)
      Problém je ten, že naše děti víc znají mytologii Řecka, než Slovanů.
      Ta, jakoby neexistovala. :(

      Odpověď
 45. Russian Telegraph 1917:
  https://twitter.com/RT_1917

  Twitter stránka RT věnovaná 1917

  Odpověď
 46. Svědectví o potopě 18.-19. století v klasické ruské literatuře, silné
  http://www.tart-aria.info/zolotoj-vek-russkoj-literatury-o-potope/

  Odpověď
 47. Wall Street a bolľševicka revolúcia v Rusku, eng. PDF:

  https://www.voltairenet.org/IMG/pdf/Sutton_Wall_Street_and_the_bolshevik_revolution-5.pdf

  Odpověď
 48. Má niekto znalosť o tom, že Lenin pochádzal z jednovaječných dvojičiek ?
  Voloďa a Sereža

  Odpověď
  • Ano, přičemž Serjoža byl hodnější.

   Lenin mučil kočky a Serjoža je miloval.

   V dospělosti Serjoža nesdílel názory bratra, odjel do Ufy, vstoupil do polygamního manželství a vzal si nejkrásnější dívky z tamní vsi:
   http://s11.stc.all.kpcdn.net/share/i/4/698721/wx1080.jpg

   Potom se přece jen nakazil revolučními idejemi a pomáhal Leninovi s agitací a propagandou v Baškirii. Na fotografii je mylně označen, jako Vladimir
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_14.jpg

   Po smrtí Lenina a krutých represích Stalina byl nucen s Trockým se odstěhovat do Mexika,
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_16.jpg

   které později opustil, protože se nakazil idejemi islámu. Odjel do Bagdádu, kde též napsal knihu – Islám, jako poslední naděje revoluce. Měl na myslí historicky zformovaný a radikální islám.
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_18.jpg

   Také navštívil Mekku
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_19.jpg

   Poslední roky dožil na Kubě, v náručí F. Castra
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_20.jpg

   Zemřel na Kubě v roce 1965, protože nepřenesl přes srdce sesazení Chruščeva, kterého upřímně miloval a podporoval.
   http://cn13.nevsedoma.com.ua/photo/215/2/lenin_22.jpg

   To asi koukáte! Jenže ještě to není celá pravda. Lenin, kromě dvojčete Serjoži, měl i dvě dcery od různých žen. Ale dochovaly se o nich jen 2 fotografie.
   Na této je s dcerkou Marii, kterou v dětství nutil opisovat svoje sebrané spisy a přitom, se hodně rozčiloval, když kazila pravopis:
   http://old.subbota.com/2008/10/30/n044_darb_840.jpg

   A na této fotografii je se svoji dcerkou Natašou, při přecházení rusko-finské hranice:
   http://pit.dirty.ru/dirty/1/2008/09/13/20211-134450-bcc63ea37776d10e52573413ca44958e.jpg

   Zde vidíte, že Nataša, jakoby z oka vypadla tatínkovi, tolik mu je podobná.
   http://pit.dirty.ru/dirty/1/2008/09/13/20211-134450-bcc63ea37776d10e52573413ca44958e.jpg

   Zlí jazykové ale tvrdí, že Lenin si přivlastnil dcery svého bratra Serjoži, protože sám byl neplodný a chtěl to před revolučním výborem utajit. No, ještě nevíme, jak to vlastně doopravdy bylo, ale věřím, že časem se dozvíme více o rodinných vztazích vůdce revoluce, protože pravda stejně vyjde najevo. :)

   Odpověď
   • čtenář 5.3.2017 o 21:46

    Super, děkuji za fotky – něco podobného tu bylo některý rok na 1.4. (1.apríla..)
    Ale třeba se na objeví zase nějaký tajný archív s novými fotkami, aby bylo na světě veseleji.

    Odpověď
   • Dakujem mala som fotky totiž bez komentára a nevedela som sa vysomáriť

    Odpověď
    • Není zač. Některé věci jsem si dovolil přidat z vlastního pátrání po rozmanitém životě rodiny Uljanových. :)

     Odpověď
   • Co to je? To je něco jako muzeum Járy Cimrmana?

    Odpověď
 49. a máme tu reakciu od člena ĽSNS na protest židovskej obce :-)
  https://www.facebook.com/robo.bacinsky/posts/391510497874854

  Odpověď
 50. Začo upaľovali vedmy
  https://cont.ws/@slavikapple/540096

  Odpověď
  • Dnes robi pohon aj KOB.

   Odpověď
   • KOB je čo, alebo kto, že robí pohon?

    Odpověď
 51. Ako sa falšuje história.
  Египетский морок. Строительство колоссов, Сфинкса, пирамид на заре эры фотографий в 19 веке. Часть 1
  https://youtu.be/bCRuC76F7J4
  Египетский морок-2. Строительство пирами на заре Эры фотографий в 19 веке. Часть-2
  https://youtu.be/W0cjSM4-Tzs

  Odpověď
 52. Žiarislava ťažko obviniť z antislovanstva, no k védam má veľmi kritický postoj. Akurát mi nesedí ten jeho výsmech starému ruskému letopočtu. Aj by som mu napísal, ale neviem dohľadam potrebné zdroje. Napr. vo filme o tých starovercoch nájdených v tajge – používali ten starý letopočet, sú aj nejaké obrázky – pamätníky z min. storočí s tým letopočtom nad 7000 rokov, len neviem kde, neukladal som.

  http://www.rodnacesta.sk/RC.slovanstvo.fantastika.htm

  Odpověď
  • Ja by som naopak chcel vyjadrit nepochopenie k sucasnemu nie letopoctu mozno skor rozdeleniu hodin kde sa predpoklada ze spanok ma trvat 1/3 dna pricom noc trva 1/2 dna, to je na dlhsiu debatu ale ide o to ze cely pruktivny cas cloveka sa vtesnal do pracovneho casu tj. 8 hodin. Pricom ale muselo ostat zachovany cas na osobny zivot. Preto sa niektory ludia rozhodli predlzit den zo 16 hodin na 24 hodin. Co ale nekoresponduje s cyklom akym by som ja osobne rad fungoval a tiez verim ze niesom jediny. Je to tak trochu magia o tom ako fiktivne predlzit cas no vskutocnosti si ho len sami skracujeme.

   Odpověď
   • Problem by bol vyrieseny ak by nasa noc mala 8 hodin a nas den by sa rozdelil na 4 hodiny prace a 4 hodiny volneho casu spolu tak 16 hodin. Zdanlivo by sa predlzil cas na volny cas skratil pracovny cas a predlzila sa urecna noc na oddych a regeneraciu. Zdanlivo by sme mali na zivot viac casu a tak aj skutocne. Mozete apelovat ze naklonena os zeme sposobuje ze den je v urcitom case dlhsi ako noc .. ale takysto v zimnom obdoby je kratsi ako noc a tak v celkovom priemere je rovnaky den ako svetlo tak aj noc ako tma. Takze 1/2. Navise urcite problemi by sa dali vyriesit zmenou zostavenia fungovania hodin a pohybom ruciciek na volnu energiu. Mam zatial neodskusany patent :) Takze tym chcem povedat len ze nase moderne vnimanie casu je tak zaostale ako sa len da. Zamyslenie Ivan V.

    Odpověď
    • Stalin chtěl zavést kratší pracovní dobu, aby se každý mohl i po práci během celého života nadále vzdělávat.

     Pracovat 8 hodin a více je akorát otrokářský výmysl, zvlášť, kdybychom nevyráběli neustále nějaké nesmysly, věřím tomu, že by nebylo třeba pracovat více, jak 3-4 hodiny denně.

     Někde by se možná mohl pracovní den udělat delší, než ty 4 hodiny, aby čas dopravy na místo nebo jiné podmínky nehatil efektivní vykonávání práce, každopádně 20 hodin týdně práce je dostačující. Pak je tu ale další práce – práce na sobě. Té je také potřeba věnovat čas – který při 8 a více hodinových směnách už moc nezbývá.

     A věnovat čas rodině, přátelům, dělat věci prospěšné pro společnost.

     Také jsem četl, že dříve se spánek dělil na dvě části, mezi kterými lidé vstali a zabývali se činností, kterou potřebovali udělat brzo ráno před svítáním.

     Odpověď
     • Něco o tom napsal prof. Roger Ekirch.

      Odpověď
      • Našel jsem třeba tohle:

       https://tech.sme.sk/c/6277333/ludia-kedysi-spavali-na-dvakrat.html?ref=veda.sme.sk#ixzz1nm2p28ZB

       https://www.zena.cz/zdravi/trhany-spanek-spete-na-dve-sichty-bude-vam-lepe/r~i:article:808201/?redirected=1488233774

       To jsou ale spíš jen takové populární články, nic detailního.

       Odpověď
      • Kniha anglicky – At Day’s Close – Night In Times Past – A. Roger Ekirch

       https://uloz.to/!1QIdDjrcDf9v/at-day-s-close-night-in-times-past-a-roger-ekirch-epub

       Odpověď
   • Govorov popisuje stare rozdelenie hodin. Nie 24 hodin, 32 kurantov, 1 kurant = 45min. Dnesne rozdelenie akoby kvantovo vracalo cas dozadu. Nerozvijame sa, blbneme.
    https://www.youtube.com/watch?v=oEuaKcxBG9Y

    Odpověď
    • Kazachstan ma na vlajke Slnko s 32 lucmi. Zatial neviem uchopit, preco kruh s 360* ma 32 kurantov. V linku, co dal Taurus, sa spomina stratena hlava akehosi chana. Stopa vedie do Omska. O Omsku sa Cernjaev vyjadril ako o buducej stolici Ruska. Omsk … Mosk.

     Odpověď
  • je to na stránke www. tartaria.sk o tom kalendári od víťazstva v CHráme – to bolo nad Číňanmi a potom sa staval ten čínsky múr aj na stránke www. slavica.sk hovorí aj Dr. Hromník o tom, že naši predkovia išli do Indie- Dravidská India – on túto indickú kultúru študoval v USA je emigrant- podobné slová – sanskrit – je nesprávna oficiálna téza,že vraj Indovia prišli do EU

   Odpověď
 53. Zamlčané dejiny
  Vatikán disponuje najväčším vlastníctvom pozemkov, nehnuteľností, zlata a financií. Vonkajšie finančné rezervy Vatikánu sú koncentrované hlavne na Wallstreete, podľa odhadov viac ako 100 miliárd eur. Vatikán má pritom vlastnú banku.
  Vatikán je dnes najväčším náboženským hospodárskym koncernom na svete a pevne angažovaný v mnohých podnikoch v oblasti nehnuteľností, plastov, elektroniky, ocele, cementu, textilu, chémie, potravín a stavebníctva.

  http://www.biosferaklub.info/zamlcane-dejiny/

  Odpověď
  • Raz sa nam mozno podari slovne spojenie Pan Boh zaplat a tym nas priviest k realnemu vlastnictvu o ktore nas ukracuje samozvany pobocnik boha na zemi :) Hlavne co sa tyka zamlcanych a ukradnutych dejin slovanov.

   Odpověď
 54. Zdravím a přikládám odkaz na další překlad k roku 1968 od Starikova.
  http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2017/02/ceskoslovensko-1968-ruska-srdecnost.html

  Odpověď
  • Další, velmi kvalitní svědectví ze srpna 68 od Starikova. Ruské okupační jednotky obsadily letiště v nejmenovaném městě v Československu. Zaměstnanci letiště nedovolovali vojákům vstup na letiště na WC a vojáci tak museli běhat přes dráhu do křoví, což vyvolávalo smích u místních obyvatel a zaměstnanců letiště. Rusové se snažili vykopat pod záchody díru, ale z letiště přišel nějaký místní šéf a zakázal to. Prý se nesmí kopat a konec. Teprve třetí den, až když přijeli Němci a zastřelili 4 české mladíky, kteří svým autem na letišti srazili 2 ruské vojáky, dovolil personál letiště vykopat díru na záchody. Situace nebyla lehká, jiní čeští mladíci na letišti dováděli na motorkách, házeli po letadlech láhve, kameny a smáli se vojákům.

   Odpověď
   • To si děláš srandu, viď?

    Odpověď
    • Že to je slátanina, o tom žádná, ale otázka zní, co tím řídící pracovníci sledují? Nejprve se objevilo „očité svědectví“ Galušky, o dvou praporech mechanizované divize USA na nespecifikovaném území ČSSR, nyní Starikov zveřejňuje další „očité svědectví“, tentokrát z nespecifikovaného letiště. Obě zprávy překládá a zveřejňuje Ladislav. Tolik fakta.
     Kdybych si chtěl trochu zakonspirovat, tak bych řekl, že si řídící pracovníci všimli, že dlouho živená nenávist proti Rusům ochabuje, zejména na tomto webu a proto je potřeba ji, tedy tu nenávist, trochu přiživit. Proto takové hloupé články.

     Odpověď
     • Díky – myslela jsem si to, že reaguješ ironií…

      Odpověď
     • Pro DoubleM
      Nejsem nijak vztahovačný, ale abych nevypadal jako podněcovatel nenávisti vůči rusům, tak musím připomenout, že o té knize od Galušky se tu zmínil Taurus. Já jsem se rozhodl ten článek přeložit a při té příležitosti jsem narazil i na ten druhý. Nic víc za tím nehledej :-))

      Odpověď
      • Děkuji za upozornění, to jsem nevěděl.

       Odpověď
     • „2 mechanizované divize USA v 68″

      Máte k dispozici původní zdroj?

      Odpověď
  • Ladislave – to jakoby vyprávění bratra sovětského vojáka neberu. Jsou i jiná svědectví od zúčastněných za sovětskou stranu.
   Pravda z toho je jen to, že jsme velmi nelibě nesli tuto „invazi“ a dost lidí to dávalo najevo – ovšem – ke VŠEM vojákům VS, nejen k vojákům RA.
   Úplná blbost, že Češi se kamarádíčkovali s vojáky NDR a k Rusům se chovali s takovým nepřátelstvím.
   Tak – vojáci NDR tu sice byli, ale velmi málo – prý „specialisti“ (a ti měli i na svědomí dost mrtvých českých civilistů Operace Dunaj), protože jejich účast sovětské velení velmi omezilo a to právě z důvodu nedávno skončené války (23 let).
   Pak – u nás se po „sametové“ hodně bájí o tomto roce. Jednak k tomu nahrává i fakt, že skutečné počty vojáků nebyli u nás nikdy zveřejněné a z ruských archivů nebyly uvolněné ani po rozpadu VS. Takže naši současní „historici“ v některých fantasmagoriích uvádějí až 750 tisíc sovětských vojáků, ti rozumnější už 200 – 500 tis., – a realisté si blíží původním odhadům a to je 160 – 200 tis. vojáků (Varšavské smlouvy – ne Rusů).
   I tento náš „ústav“ (viz link) není věrohodný, protože např. uvádí počet vojáků NDR 35 tis. Jenže – možná, že tento počet byl vypravený, ale zastavili je pár desítek km za hranicí a to z důvodu, o kterém jsem psala – a dál pokračovali jen někteří.
   Třeba Poláků se tam uvádí 70 tis., což je také divné – a sami Poláci přiznávají 24 tis. mužů.
   https://www.ustrcr.cz/uvod/srpen-1968/srpen-1968-chronologie/

   Konkrétně k vojákům RA:
   S těmi se naši lidé naopak bavili a vysvětlovali jim situaci – že tu žádná „kontrarevoluce“ není. Je velmi mnoho fotek – třeba i dívky, jak se družně baví se „sověty“. Jsou svědectví vojáků i velitelů, že se k nim obyvatelé chovali vstřícně a družně. Toto však mělo „následek“ – a to – že tito vojáci byli záhy vyměněni za ty se sešikmenýma očima, protože ti po „rusky málo a po česky vůbec“. Bylo to o tom, že sověti začali velmi rychle pochybovat o správnosti své „mise“.
   Nepřátelské postoje byly také, ale spíše v Praze nebo velkých městech a to z důvodu, který není těžké ani uhádnout a ani pochopit.
   Závěr: Starikov, ač jako historik ví hodně, tak v tomto případě (viz část překladu, který je na linku) je užitý příběh, který se nikdy nestal – nebo – může jít o velmi „přibarvený“ příběh extrému, podobného tomu, jako když u nás dneska kdosi vypráví, jak nás tu sověti cíleně stříleli a vraždili. A extrém není norma.
   PS.: Sama s údivem sleduju, jak celkem nedávná minulost (50 let) nabírá na úplně jiné „barvě“ a to z obou stran.

   Odpověď
   • Taky mi babička říkala, že se společně s její maminkou bavily s vojáky, které potkaly a říkaly jim, že tu žádná kontrarevoluce není.

    Běžní lidé neměli vůbec tušení.

    Odpověď
    • Ladislav 25.2.2017 o 7:02

     Taky mi to připadalo hodně drsný, to byl taky důvod, pro jsem to začal překládat. Protože sám nevím, jaký k tomu zaujmout postoj. Ještě nedávno jsem si myslel, že vojska NDR se 68 skoro neúčastnila. A teď se začínají objevovat zase úplně iné informace. I kdyby na tom nakonec moc pravdy nebylo, tak aspoň můžeme vidět jaké informace se pouští do oběhu. Jediný fakt, proti kterému se nakonec nedá nic říct, je ten, že rok 68 už skoro 50 let komplikuje vztahy mezi námi a rusy.

     Odpověď
     • Pro oba:
      JS, nejen, že běžní lidé neměli tušení. Oni neměli tušení ani ti vojáci VS (že u nás není „kontrarevoluce“, že tu nikdo s nikým v ulicích nebojuje). A jak dneska vyplouvá na povrch, ten „puč“ se u nás sice chystal, jenže vojáci přijeli dřív, spíš jako „prevence“ – a nevěděli o tom. To je, dle mého, ten „bolestný bod“, který dodnes leží mezi našimi zeměmi a je různými „zájmovými stranami“ zneužívaný k jitření emocí.
      Za českou stranu emoce vysvětlovat nemusím – ty znáš a dočteš se o nich. Za ruskou stranu jde o jakési ponížení, degradaci (sovětského vojáka). Přijel někam jako „okupant“ (což se dozvěděl až tady a od nás) a ne jako osvoboditel. A byli mezi „invazními“ i tací, kteří stejnou cestu již absolvovali – před těmi 23 lety, k osvobození od fašistů. Pro psychiku hrozné… Pro naše lidi zcela určitě šok a zděšení – pro vojáky ale obdobně.
      Pro Ladislava:
      Postoj zaujmi velmi opatrný. Řešení o vyslání vojsk vzniklo v centrále VS a je docela prekérní, že se dost důležitých materiálů po zrušení VS prostě ztratilo.
      Dalším „zvláštním úkazem“ je, že u nás se v souvislosti s Operací Dunaj píše jakoby automaticky o sovětském vojsku, což není pravda, protože se účastnila vojska skoro celé VS.
      Vojáci NDR tu skutečně byli, ale tak cca 10 tisíc „specialistů“. Hranici jich překročilo podstatně víc, jenže velení zjistilo, že to „nedělá dobrotu“, takže byli stažení zpět. Jednak to naše lidi k smrti vyděsilo a jednak se chovali k našim dost násilně. O tom jsou svědectví a důkazy i od sovětské strany, takže proto jsem „příběh“ Starikova nevzala v potaz.
      Dál je důležité (z mé strany) se zaměřit na „opatrně vylézající“ zprávy o odstřelovačích na vysokých budovách. Budovy, které jakoby byly „bezdůvodně“ odstřelovány sověty. (jako je třeba Muzeum v Praze) a vysvětlovalo se to „ruskou nenávistí“ (což nedávalo smysl). S odstřelovači to ale smysl dává. V souvislosti s mezinárodní situací a s „hemžením NATO“ poblíž naší hranice už z dob „karibské krize“ to dává smysl ještě větší, také při zapojení pátrání po „aktivitách dizidentů“ z této doby.
      Jinak – vodítko, které používám sama v hodnocení tohoto „roku“:
      Zdůvodnění, že nás sověti chtěli okupovat a umístit sem svá vojska, pro mne neobstojí. Byli jsme v sovětské „sféře vlivu“ a v podstatě naše politika byla navázaná na socialistický blok. Nebylo tedy třeba „okupovat“ či tu nechávat vojska, protože jsme jednak byli ve VS a jednak tu v řádu tisíců sovětská vojska už byla.
      Zdůvodnění, že nám sověti „zkazili cestu k demokracii“ je už lepší, ovšem… Otázka je, k jaké demokracii a v režii koho. Svým způsobem – obrazně – „zkazili“ nám „sametovou“ v r. 1968. Jestli je to dobře nebo špatně – to už záleží na tom, jak se na to kdo kouká jaké hodnoty vyznává. A možná by to ani „sametová“ nebyla, protože zbraně „dizidentů“ se skutečně našly.
      PS.: Je dobře, že na toto téma píšeš, protože bez toho by se ani nediskutovalo. Takže – za sebe – díky za téma. :-)

      Odpověď
      • Lin,

       Dík za souhrn. Sám se tu událost snažím rozklíčovat a sháním informace.

       Odpověď
       • Zapad nafingoval revoluciu, Var zmluva prisla oslobodit bratov- okupovat aj ked nic nebolo a v ociach obyvatelov dosiahli to co chceli ludia znenavideli len Rusov k tomu nove trendy big bit, vlasy, odev, auta, casopisy s peknymi obrazkami atd atd – a mozte nam ZAPADU zavidiet ako ste sa mohli mať toto bol zamer a ten sa im aj podaril !! o 20 rokov s obrovskou radostou vsetkych ludi a dnes s pomalym triezvenim o cot to vsetko bolo.

        Odpověď
       • To je dobře, Tome, že se snažíš. To myslím vážně, protože tento nešťastný „incident“ tu opravdu leží mezi našimi zeměmi jako ohromný balvan, o který se „zakopává“ při různém využití emocí.
        Sama jsem se ještě nějakého dobrého výsledku nedobrala. Jen registruju, že se vždy po nějaké době vytáhne toto téma a využije se ke štvavé kampani – a to z obou stran. A nevím, zda se vůbec někdo ze současnosti snaží najít ucelený a propagandou nezkreslený obraz…
        Přitom je tento obraz velmi důležitý i pro ruskou stranu a snahy o překroucení, zlehčení nebo přehození odpovědnosti na Čechy – to je velmi nebezpečné pro budoucnost. Někdy jsem sama zničená z toho, jak se nyní v Rusku některé kruhy o situaci vyjadřují a jak se pokoušejí „látat k sobě“ určité situace, vytržené z celku, bez špetky snahy o pochopení naší tehdejší situace (tedy i emocí). Myslím si, že je to snahou o „ospravedlnění“ tohoto vpádu v očích ruské veřejnosti, pokusem o zbavení se odpovědnosti (a pokusem přehodit ji celou na nás).
        Jenže – ta doba taková nebyla. A ona „ruská dezinformace“ je postavená většinou na „české nenávisti“ (vůči ruskému národu), na „nevděku a zrádcovství“ (jakože jsme se paktovali s nepřítelem) a na lžích, které nyní používáme (a které se oni jakoby pokoušejí vyvracet – jenže – to by nesměli sami lhát, třeba o množství těch nalezených zbraní, kdy do „reakcionářských“ započítávají třeba i legální sklady zbraní Lidových milicí – nebo o „přátelství k Němcům“ – viz Starikov).
        Jedna z „věcí“, které by se ruská strana měla snažit chápat, je náš historický vývoj a zkušenosti s porobou (a genocidou) všeho druhu – takže „vpád cizích vojsk“ je u nás lidmi vnímaný hodně emocionálně (a bolestně). Takže pokud oni dneska mluví o nějaké „české zradě“ (zdůvodňují to politickými „odklony“), pak by si měli uvědomit, že česká strana (obyčejní lidé) tento vpád vnímá jako zradu několikanásobnou. Snad více objasní tento citát ze vzpomínek:
        - Po hlášení v rádiu jsem se šla podívat ven a spatřila kolony vojenských vozidel. V ten moment jsem si vzpomněla na vyprávění rodičů o roku 1938 a zmocnila se mě panika, že vypukla nová válka. –

        A takto to obyčejní lidé doopravdy vnímali – jako útok.
        K panice přispěla mj. i média, která jednak hlásala „porušení spojenecké smlouvy a vpád vojsk VS“ a jednak vybízela obyvatele ke „strhávání ukazatelů, názvů obcí a měst, ulic, domovních čísel, aby tím okupantům co nejvíce ztížili orientaci“.
        Ta panika skutečně byla a lidé jak zběsilí začali nakupovat zásoby, někde se i rabovalo – a strach z nové války byl všudypřítomný. Oproti tomu – vojáci si mysleli, že přijeli „osvobozovat“ a byli o tom přesvědčení. Viz vzpomínka novináře Izvjestií, který v té době pracoval v Československu:
        - Měl jsem za to, že hrozba vstupu vojsk je naprosto absurdní. … Dal jsem se do hovoru s našimi tankisty a byl jsem v šoku. Jeden si myslel, že jsou v Německu. Druhý zas, že přijeli chránit Čechy před fašisty, kteří je napadli. –

        A vojáci jiných zemí na tom nebyli lépe – viz třeba Poláci:
        - U hotelu Grand byly odstavené tanky a spousta vojáků, kluci tak 18-22 let. Naši lidé je zastavili a nechtěli pustit dál. Někdo na ně křičel, že tu nemají co dělat, že mají jet domů. Ti kluci byli vyděšení a vůbec nevěděli, kde jsou. Mysleli si, že v Německu. –

        Myslím si, že k tomu, aby byl „balvan“ odstraněný, je potřeba velkého pochopení a to z obou stran.

        Odpověď
        • Lin, četl jsem české články z té doby, ještě před vstupem vojsk.
         Překvapilo mě, jaká už tehdy v nich byl vyjadřován dost negativní postoj vůči Rusku, a z některých čišela přímo nenávist. A naopak, k západu byl vyjadřován až nekritický obdiv. Dokonce k Německu. Dost mně to překvapilo, protože bylo to krátce po válce a osvobození Československa.
         Přitom Československo té doby bylo vitrinou socialismu. Lidé se neměli vůbec špatně, ekonomika rostla neskutečnými tempy. Dost lidí si na tu dobu vzpomínalo, jako na nejlepší. Hodně žen bylo v domácnosti, pro uživení rodiny stačil jeden plat. Ale pokukovalo se po Německu a mluvilo se o jejích štěstí, že spadli pod americkou zónu vlivu, a měli Marschallův plán. Samozřejmě, nikdo jím neřekl, za jakou cenu.
         Též mě překvapily obrázky v časopisech, ve kterých se začaly objevovat nahotiny, což se dělo i ve filmech. Zároveň, kritika socialistického způsobu života v prizmě určitého „vidláctví“ a „bydlovství“. To mluvím o filmu Ecce homo Homolka, který sice šel do kin v roce 1969, ale s jeho natáčením začalo určitě dříve. Pro mně ten film byl kulturním šokem. Nechápal jsem, jak je možné natočit film o přízemních lidech, kteří měli formovat pohled na běžného „čecháčka“, koukat se na to půl druhé hodiny a ještě se tomu smát. To se v tom filmu lidé tolik poznávali? Obzvlášť, když ten film porovnám se sovětskými z té doby, ve kterých se mluvilo o vesmíru, o budoucnosti, o hrdinství a tak dále… To byla taková ideologická diverze, že nemá obdoby. Ukázat národu živočichy a říct: To jste vy!
         Samozřejmě, se to všechno dělo za podpory určité části prodejné elity, která pokukovala po západu, který se ukazoval, jako rozkvět čistoty a svobodného ducha. A národ se na tyto manipulace vedl velmi snadno.
         Proč se zapomnělo na staleté zkušenosti se západem, o kterých píšeš? Proč se zapomnělo na léta německé okupace a na oběti, které ČR v té válce měla? Proč se začalo mluvit jen o tom, jak je špatně se Sověty? Tam by se mělo začít. Samozřejmě to vše souvisí i s XX. sjezdem v Rusku a dokladem Chruščeva o „kultu Stalina“. V podstatě Chruščev začal také „naoko“ budovat „socialismus s lidskou tváři“, ale byl shozen ze trůnu, což čeští trockisté nevydejchali a dotáhli to až k událostem 68. roku. Vstup vojsk byl už jen vyvrcholením těch událostí a souhlasím, že toto téma je hodně emotivní a spousta lidí se s tím dosud nevyrovnalo.

         Odpověď
         • TauRus, pustil ses na velmi tenký led, přičemž jsi použil několik nepravd. Třeba: „Hodně žen bylo v domácnosti, pro uživení rodiny stačil jeden plat.“ Tady jsi vedle jak ta jedle, proč myslíš, že bylo tolik mateřských školek? Tolik denních i týdenních jeslí? To bylo proto, aby všechny ženy mohly být zapojeny do pracovního procesu. Žena v domácnosti byla výjimka.
          No a co se týká nenávisti obyčejných lidí vůči Rusům, tak alespoň co si já pamatuji, ta začala až po okupaci.

          Odpověď
          • Tak upřímně se přiznám, že jsem nezkoumal statistiku a tabulky, které, mimochodem, je dnes velký problém najít (nebo neumím hledat). Ale dost jsem se bavil s lidmi o tomto období, přičemž iniciativa šla vždy z jejích strany, asi aby mi ukázali, jak hodně je Sověti poškodili.
           Právě při těch rozhovorech jsem byl ujišťován, že životní standard po roce 1968 šel dolů. A navíc, osobně znám dost žen které do práce šly až ve věku, kdy jejích děti dosáhli školného věku (po roce 1968). Taktéž jsem četl vzpomínky sovětského generála, který popisoval životní úroveň v tehdejším Československu. Takže, nemám dojem, že něco cucám, z prstu.
           Co se tyče lásky-nelásky k Rusům, tak něco také vím z vyjádření (č-s) pamětníků té doby a zároveň, jsem něco i četl. Obecně, negativní postoj vůči komunistům byl už patrný před vstupem ruských vojsk. Komunisti se spojovali s Ruskem, jako i celý tehdejší socialistický systém. Neříkej mi, že kritika systému neměla zároveň negativní dopad na vztah Čechů k Rusům… Vždyť přišel z Ruska. Tak co, nikdo neviděl souvislosti a zároveň nekritizoval Rusko a Rusy?

           Co je to „socialismus s lidskou tváři“, jak byl zamýšlen?
           To byl, vlastně proces destalinizace socialismu a návrat trockizmu se vším všudy v tom smyslu, jak to započal Chruščev na XX. sjezdu. A o to, hlavně šlo. A do popředí se, samozřejmě vytahoval „kult Stalina“ a Stalinové čistky, které měly svůj odraz i v Československu 50. let. Tehdy už se dělalo vše pro to, aby se zapomnělo na stalinskou industrializací, rozkvět kultury, kosmos, vítězství ve válce, ekonomický růst, školství a sport, jako kdyby se to všechno stalo navzdory Stalinovi a jen se mluvilo o „svobodách projevu“ a podnikání. Což ve své podstatě není špatné, ale za vším se nevidělo, kdo celý proces řídí.

           Odpověď
           • Ty dneska perlíš, skoro jako ve své době Július. Očité svědectví sovětského generála, to je velmi silný argument, to jen tak nepřebiji. Píše tvůj generál také o latrínách na letišti, jak zaměstnanci letiště nedovolovali ruským vojákům vstup na letiště na WC? Promiň, to byl jen pokus o fór.
            To s tím sníženým životním standardem, to byl zase vtip od tebe, že? Pojem Husákovi děti ti nic neříká?

            Odpověď
           • Taure, pokusím se odpovědět (i na ten příspěvek výše) – i když nevím, je to těžké, takže jen mé „domněnky“.
            Nemyslím si, že bylo zapomenuto, co nám nesla historie. Pokud by totiž ano, neměli by dneska lidi typu Hermana, Krystlíka, Schwarzenberga nebo Stropnického problém „včlenit“ nás do německé „říše“. Také si nemyslím, že by bylo zapomenuto zásluh SSSR.
            Také jsme nebyli „výkladní skříní“ – myslím si, že jí byla NDR (aspoň co pamatuju). Pravdou ovšem je, že jsme tu životní úroveň měli dost dobrou, zvláště od „sedmdesátek“. V těch „šedesátkách“ to ještě tak nebylo a pokud ti to někdo tvrdí, pak spíš z nostalgie nad tzv. „zlatými léty“ – ale to je jiné téma, s životní úrovní to nesouviselo.
            V šedesátkách nastalo „uvolnění“ sešněrovaných „padesátek“ (kdy jsme žili v podobném stylu, jako vy u vás v SSSR). Bylo mnohem víc zboží a velmi se zlepšovaly služby. Bylo to ale hlavně ve městech, na vesnici se žilo hůř (co do pohodlí a vybavenosti, dostupnosti služeb), dá se říci, že byl velký rozdíl mezi životem ve městě a na vesnici – ten se začal stírat až v průběhu sedmdesátek a na jejich konci již nebyl rozdíl skoro žádný (školy, školky, nákupní střediska, kulturní domy, kina, zdravotní střediska, dopravní spojení, vybavení domácností, auta…).
            Co se týká výdělků, pak určitě byly vyšší až v sedmdesátkách. Tam už také platilo, že všichni museli pracovat a být v domácnosti bylo „o problém“ s příživnictvím. V šedesátkách ještě nebylo tolik pracovních míst, takže na vesnici některé ženy byly jakoby v domácnosti, ale byly využívané na sezónní práce v zemědělství (proto také tolik tzv. žňových útulků pro děti, což bylo něco jako sezónní školky). Ve městech byla spíš výjimka, že žena nepracovala – když nic jiného, tak aspoň úklid na pár hodin denně.
            Chlapi chodili za prací – na té vesnici třeba 8 km tam a 8 zpět, každý den, v jakémkoliv počasí, do fabriky, protože v místě pro ně práce nebyla a doprava nebyla (mluvím o malých obcích, ve městech už to bylo dobré). Jejich výdělky ale nebyly na „bezproblémové“ uživení celé rodiny.
            Závěr: standart po r. 68 dolů nešel – ale naopak. že lidé vzpomínají na šedesátky, tak to hlavně kvůli „světovému trendu“ = hudba, oblékání, filmy, dostupnost rádií a dokonce i televizí, aut, motorek (sami jsme vyráběli). A když to tak vezmeš, tak dnešní „písničkový klip“ se opičí po nás – to my vymysleli písničku s filmovým dějem, že zpěvák jen nestojí „staticky“ u mikrofonu. Začaly se u nás promítat zahraniční filmy, hrála tu zahraniční hudba – což je nejspíš rozdíl oproti vývoji u vás, ale to nevím.
            Když jsme u filmů, pak (a snad se nenaštveš) v SSSR uměli velmi dobré válečné filmy a pohádky. Filmy ze současnosti (beru ale sedmdesátky, šedesátky neumím posoudit) byly katastrofa. Jen se tam pracovalo, schůzovalo a když do toho náhodou byl zamontovaný nějaký milostný děj, pak se dva honili kolem břízy se „zasněnými pohledy“ – ale člověk vůbec nepochopil, jestli spolu začali chodit nebo ne. Prostě – z mého čerstvě „náctiletého“ pohledu filmy naprosto hrůzné – diváka nezajímající (proto byla prázdná kina a naháněli tam školáky v rámci různých „dnů sovětského filmu“). Když to pak člověk srovná třeba s kovbojkou, italskou nebo českou komedií nebo s americkým hororem (třeba Čelisti) – tak současný sovětský film byl u nás za trest.
            A když už jsme u toho „sovětského“, pak se to u nás v některých případech přehánělo až tak, že vznikl odpor.
            A další, čeho jsem si všimla – u vás vám říkali, že se máte špatně, protože musíte „živit“ své satelity. A u nás se zas říkalo, že se nemůžeme mít líp (co se množství zboží týká), protože musíme dodávat do „sajúzu“. To nedělalo dobrotu. Když to posoudím čistě subjektivně, tak já „odpor“ měla (ne k Rusům, ale k té propagandě, ta byla někdy dost naivní a průhledná). Jedna osobní zkušenost s „rusákem“ („mladý novinář“ z UA) na jednom „družebním setkání“, kam nikdo nechtěl jít a mě tam násilím nahnali – jakože „aspoň umíš dobře rusky a někdo to musí zachránit, aby škola neměla malér“. Katastrofa. On mi totiž vyčetl, že „u vás se musíte uskromňovat, abychom se my tady mohli válet v přepychu“. Tak… to bylo něco na mě a malér z toho byl…
            U nás se na blbé zkušenosti se „západem“ nezapomnělo – jen lidi pošilhávali po tamních plných obchodech a „technických vymoženostech“. Nevím, jak k vám, ale k nám těch „zápaďáků“ jezdilo dost, i sudeťáci si jezdili „obhlížet majetky“. A taky dost našich mohlo tam – dneska se lže, že se „nemohlo“. Pokud byl někdo „spolehlivý straník“, tak jezdil a často i každý rok. Jen se o ten výjezd muselo žádat a čekat na povolení. Takže – z toho soudím, že u nás měli lidi větší přehled, jak se žije „tam“ – větší, než u vás. S propagandou, že „v SSSR je vše nejlepší“, se to u nás nedařilo…
            Po 68 také málokdo byl emigrant „politický“, ale v naprosté většině to byli emigranti ekonomičtí – a směšné, že dost právě ti „spolehliví straníci“, co už to tam znali.
            Co byl „socialismus s lidskou tváří“ – tak já si myslím, že právě ten jugoslávského typu. S uvolněnějším režimem – včetně těch výjezdů za hranice, možností vydělávat si sám (živnostníci).
            No… a ještě k Homolkáčům… Nebyli to jen oni, ale také „Novákovic“ nebo „Škopkovic“ – je takových rádobykomedií víc. Netuším, proč se tak „líbí“ – pro mě osobně jsou slaboduché. Možná na to lidi reagovali jako na „osvěžení“ po době „pracovních“ či „intelektuálních“ témat, nad kterým se nemusí přemýšlet. Nevím, ale já tyhle filmy nikdy nebrala jako „podívejte se – to jste vy“ – prostě jsem se s takovým typem neztotožnila. Ty rodiny byly tak „přes čáru“, že to snad ani nešlo se s nimi ztotožnit.
            No… tak snad všechno…

            Odpověď
            • Lin, velmi vystizne si to popisala, aj ja si tu dobu takto pamatam

             len taka moja osobna poznamka: s tymi povinnymi ruskymi vojnovymi filmami sa to naozaj velmi prehanalo… pamatam sa, ze este na zakladnej skole som mavala nocne mory, ze sa mi snivalo o vojne a budila som sa so strachom a panikou

            • Díky, Loranko – snad jsem tedy zas tak moc své „domněnky“ nepřehnala…
             Jenom ještě využiju komentář, abych Taurovi objasnila tu možnou nostalgii po šedesátkách, opravdových „zlatých letech“, kdy se vše dařilo, bylo mnoho nového, lepšího a život se před očima měnil. Když to porovnáme s dobou konce války, byl to jiný svět.
             Pro mě symbolem za všechny zůstávají Golden Kids:
             https://www.youtube.com/watch?v=IG9q1Pkw1q8

             Nebo – Kdyby tisíc klarinetů:
             https://www.youtube.com/watch?v=1m0swQl5Zko

             Nebo – Starci na chmelu:
             https://www.youtube.com/watch?v=364a2uMFl2E

             A mé vzpomínky na šedesátky:
             https://www.youtube.com/watch?v=aJRWsQaO_Ug
             https://www.youtube.com/watch?v=Oy-ZEUwcZ-Q

            • Lin, dík za reakcí.
             S těmi sov. filmy v šedesátých…, mno…, považuje se to za jedno z nejlepších období sovětského kinematografu:
             Válka a mír, Anna Kareninová, Člověk obojživelník, Kavkazská zajatkyně, Operace „y“, Nepolapitelní mstitelé, Vij, Bilé slunce pouště, Džentlmeni úspěchu, Pruhovaná plavba… a mnoho dalších, všech žánrů a na jakýkoli vkus, zde je výběr, můžeš to sama posoudit:
             https://www.ivi.tv/collections/movies-60s-godov

             Jiná věc je, že vaše trockisté od kultury je vůbec nenadabovali a nedali do kin, což mělo vyvolat dojem, že náš život je neskutečně šedivý a kromě práce nás nic nebaví. :)
             V Rusku se tempo zvyšování životní úrovně začalo viditelně zhoršovat až po roce 1968. Jednak, pomalu se začalo zdražovat a mizet zboží z regálů, bylo víc rozkrádání, obzvlášť ve svazových republikách, což vyvolalo rozčarování ve zvoleném kurzu. Teprve v sedmdesátých lidé začali pokukovat po západním způsobu života. Nejdříve po západních soc. státech, se kterými začal být rozdíl markantnější a pak po kapitalistických. Také v sedmdesátých se lépe začali mít lidé od „černé ekonomiky“ – kšeftaři, šmelináři a podobní, a sovětské fabriky, jako kdyby se odnaučily dělat dobré věci. Přičemž věda, těžký průmysl byly na špici. Nejváženějšími státními zaměstnanci se stali lidé od zásobování. Všechno se dalo sehnat, ale přes známosti anebo s přeplácením.
             Dnes už vím, že to byl záměr – postupná likvidace výkladní skříně socialismu. Tehdy to člověk bral jinak.
             Zajímavé, že rok 1968 byl klíčový pro nastartování rozpadu socialistického tábora. S odstupem času vidím koordinací úsilí všech trockistů. Uvedu příklad, jak byly nastartovány problémy se zásobováním potravin v Kazachstánu.
             V roce 1968 byla velmi krutá a dlouhá zima. V horách stáda ovcí zasypalo sněhem a byly obrovské ztráty. Údajně se přemnožili vlci. Tím nám vysvětlili následné problémy se zásobováním skopového masa, které v muslimských republikách mělo svoje nezastupitelné místo. Lidé to vzali normálně, jako mimořádnou situací. Jenže, když po třech letech se situace nezlepšila a naopak, začalo mizet hovězí, vepřové, máslo, sýr, salámy, to už všichni pochopili, že chyba je v systému. Pak byly vyprovokovány národnostní konflikty, kvůli tomu, že Kazachstán „krmí Rusko“ a proto chybí zboží, a už to jelo… Aspoň vidíš, že sluchy o tom, že někdo někoho krmí nevznikaly jen zde nebo na Ukrajině, či v Rusku. Myslím si, že byly všude a někdo je rozšiřoval, a kvůli tomu, že zboží mizelo z obchodů, padaly na úrodnou půdu.
             Byly jsme naivní, jako malé děti, které „hlas z Ameriky“ a „Svobodné Evropy“ ještě očkoval jeden proti druhému.
             „Socialismem s lidskou tváři“ mohl být jen socialismem bez trockistů a ten nebyl ani v Jugoslavii, ani nikde jinde. A v ČSSR 68. už vůbec. Kdybychom šli kurzem Stalina, mohli bychom se k němu maximálně přiblížit. Bohužel, jen přiblížit, protože ani Stalin by ho nevybudoval ve společnosti, která zavrhla boha. Ateismus byl součásti státní ideologie a proto socialismus, jako systém, musel zaniknout. „Sovětský člověk“ byl povýšen nad bohem, všechno mohl, všechno měl dokázat a, vlastně, proto byl nerealizovatelnou utopii. Také kvůli tomu jsme dostali přes prsty. Abychom si ze svých chyb vzali ponaučení a vyšli na novou otočku spirály.
             Všechno probíhá nejlepším možným způsobem…(dál už můžete doplnit sami). :)

            • clovek obojzivelnik patri k mojim kultovym filmom… ale uplne naj je kralovstvo krivych zrkadiel – to som videla aspon 20 krat

            • Pro Taura:
             Myslela jsem ty „pracovní filmy“, kde třeba budovali cosi na Sibiři a celý film řešili, jak jim zamrzá nafta a praská materiál, jak váznou dodávky a „nemají lidi“. Do toho zamontovali nějakou mladou učitelku, do které se zakouká nějaký inženýr – a pořád se nemohou sejít, protože neustále pracují nebo schůzují. :-)
             Filmy jako Karenina, Vij nebo Vojna a mír mám za historické – takže „klasika“ a o nich „žádná“. Pruhovanou plavbu nebo Člověka obojživelníka – to je taky bez diskuse – výborné filmy.
             Pro mě i ty sedmdesátky mají krásné filmy – viz třeba „…a jitra jsou zde tichá“ nebo takový „Cikáni jdou do nebe“. Konkrétně oba tyhle filmy jsou pro mě dodnes „top“. Cikáni a Jevgenij Doga – to je prostě nepřekonatelná hudba…
             https://www.youtube.com/watch?v=nnuvdAzLy1E

             S tím, cos napsal dál, souhlasím. I u nás byla „černá ekonomika“, a „shánění“ se snad stalo národním sportem. Navíc spousta veksláků (vekslili s valutou a tzv. bony, což byla měna pro Tuzex).
             Lidé také hodně „melouchařili“ a nedělalo jim problém „vypařit se“ z práce, aby ty své melouchy stíhali. Krylo se to – málokdo byl za to potrestaný. Nakonec bylo mezi těmito „pracanty“ tolik peněz, že je snad ani neměli za co utratit. Taky už dneska chápu, proč to bylo a proč se to tolerovalo…
             Souhlasím tak s tím, že pokud by se socík rozvíjel podle Stalinovy vize, pak jsme dnes asi jinde…

            • NicNezNula 28.2.2017 o 20:13

             Nemohl by někdo, kdo se vyzná, více prosím vysvětlit princip matrice jednoho filmu, jak o něm mluvil Budkov, vzhledem k úmrtí Čukina? Vidliak už o tom psal, ale moc podrobně to nerozvedl a já jsem neměl čas Budkova podrobně sledovat a dokoukat. Jestli už se to někde rozebralo, stačí mi link. Děkuji předem! Mám fofry.

            • Myslíš film V augustě 44? Akce Matilda? Dnes nemám čas. Pokud to do zítra nikdo nenapíše, tak zítra k večeru bych to napsala. Mezitím by ses mohl na film podívat…
             https://www.youtube.com/watch?v=cl0O88BviDI

            • NicNezNula 28.2.2017 o 20:57

             Rozkaz!

          • Žena v domácnosti nebola výnimka. Ja som ročník 1961 a väčšina spolužiakov, aj ja, sme mali mamy v domácnosti, a šli pracovať až keď sme boli väščí. To bolo hlavne na dedinách, kde si ľudia niečo dopestovali, dochovali, v mestách to mohlo byť inak.

           Odpověď
         • Asi před 2 roky jsem se po nějaké době chtěl znovu na Ecce Homo Homolka podívat…ten film je opravdu tak hloupý a, jak říkáš, ti herci se tam opravdu chovají jako živočichové, sobci a pološílenci, že mi tak lezli na nervy, až jsem to nevydržel a po asi 20-30 minutách jsem to musel vypnout.

          Na druhou stranu, máme například i mnoho krásných pohádek. :)

          Odpověď
          • Také máte i dost krásných filmů. :)
           Já nechci negativně posuzovat celý československý kinematograf, mluvil jsem jen o konkrétním a zdá se, že dosud velmi oblíbeném filmu, jako o ideologické diverzí. Sám jsem ho byl schopen dokoukat až napotřetí. Nic, kromě pocitů beznaděje, deprese a vnitřního odporu, to ve mně nevzbuzovalo.
           Už jsme se o tom zde bavili, zřejmě jsi ještě zde nebyl. Ale český kinematograf nabízí strašně málo filmů s osobnostmi, ze kterých by se měl brát příklad. On i tolik oblíbený Hašek, ve svém Švejkovi dává jen příklad pasivní rezistence, ale na té daleko neujedeš. Taková díla nevychovávají vůdce, ani osobnosti. Jen ukáží na možný způsob přežití, a to je tak všechno. Zajímavé, že zrovna Hašek byl žid. Tj. žid, jestli nezformoval, ale určitě propagoval jeden český charakterový rys, kterému se dnes říká „švejkovství“. A to je k zamyšlení, stejně, jako často užívaná fráze – „malý český človíček“.
           A právě v tom filmu Ecce homo Homolka ten „malý český človíček“ byl ponížen na úroveň zvířátka. Okna Overtona se otvírají postupně, dokud se to nedostane do kulturního kódu národa.

           Odpověď
           • Přiznám se, že Švejk patří mezi moje nejoblíbenější filmy (knihy jsem taky kdysi četl), ne, že bych se s ním ztotožňoval, ale dohání některé věci do takových extrémů, až je to zároveň vtipné a zároveň k zamyšlení.

            Každopádně souhlasím, že v normálních filmech chybí dobré příklady, čestní lidé, hrdinové hodní následování.

            I proto se nejradši z československé tvorby dívám na pohádky, kde jsou ty příklady mnohem lepší. :)

            V současné tvorbě to jde ještě dál – alkohol, drogy, sex a vraždy úplně všude – a to se teď vykresluje jako běžný český člověk.

            Možná bychom tu měli začít natáčet vlastní filmy. :D

            Odpověď
           • S mnohým z toho, čo hovoríš, súhlasím a tiež sdieľam podobné pocity. Český kinematograf je fajn, skutočne unikát, ale chýbajú VEĽKÉ TÉMY, VEĽKÍ ĽUDIA a VEĽKÉ IDEÁLY. Švejkovství je skutočne matrica.

            Odpověď
         • Cit: „… Proč se zapomnělo na staleté zkušenosti se západem, o kterých píšeš? Proč se zapomnělo na léta německé okupace a na oběti, které ČR v té válce měla? Proč se začalo mluvit jen o tom, jak je špatně se Sověty? Tam by se mělo začít. Samozřejmě to vše souvisí i s XX. sjezdem v Rusku a dokladem Chruščeva o „kultu Stalina“. V podstatě Chruščev začal také „naoko“ budovat „socialismus s lidskou tváři“, ale byl shozen ze trůnu, což čeští trockisté nevydejchali a dotáhli to až k událostem 68. roku. Vstup vojsk byl už jen vyvrcholením těch událostí “

          +1, trafil si hlavičku klinca …
          :-)

          Odpověď
      • Lin díky.
       Učím se od podzimu aktivně rusky a překlady beru jako praktické cvičení. A napadlo mě, že když už teda překládám, tak to zkusím nabídnout na uveřejnění, pokud bude zájem. Jinak jsem, co se týká nějaké slepé víry v informace, samozřejmě opatrný. V terminologii KOB jdou tyhle informace do karantény :-)
       Spíš jsem řešil, jestli teda takové informace překládat a zveřejňovat, nebo se jim vyhnout a nevytahovat je na světlo. Částečně jsi mi odpověděla, takže dík :-)
       Nicméně, teď se asi chvilku zaměřím na méně výbušná témata. :-))

       Odpověď
       • Díky já tobě, Ladislave. Ono je dobré tyto „věci“ vytahovat na světlo a snažit se o objektivní sestavení obrázku – ne o „vybuzení emocí“.
        Jen… možná pomůže k vysvětlení, proč jak u nás, tak v Rusku, existují určité „kruhy“, které se právě o ty „emoce“ snaží.
        V týdnu vystoupil Žirinovský v Dumě s kritikou velení ruské armády – a to včetně Šojgu. Kritizoval „zaměření“ a určitou „nesmyslnost“ v jejich počínání. Chlubil se, jak v r. 90 ho poslouchala celá armáda, jaký měl vliv a že vojáci chtěli, aby se stal prezidentem. A opět zopakoval to, co již několikrát udělal = že Rusko se má vykašlat na „západ“ (tím myslel postsovětské prostranství na západ od Ruska – tedy i nás), že už za ně prolilo dost krve a že se setkalo jen se zradou a nevděkem. Rusko se má – dle něj – orientovat „na jih“. Přidal k tomu i své ohrané o „živení na úkor Ruska“.
        Tato slova se dají uchopit různě. Na jednu stranu – ano, Rusko (SSSR) zaplatilo za osvobození „západu“ mnoha životy, pomáhalo jim po válce a dneska jsou tyto země svou politikou zaměřené „proti Rusku“. Na druhou stranu se to však dá „uchopit“ i tak, jakoby říkal „nechte je západu na pospas, v jejich sféře vlivu – a zapomeňte, že existují“.
        A jestliže víme, za koho kope Žirik – pak se dopracováváme i k „účelu“ onoho rozdmýchávání „emocí“ mezi našimi národy.
        Měj se fajn. :-)

        Odpověď
       • Tak tedy posílám inspiraci, co k překladu nyní: https://cont.ws/@interset/513842
        Už to tady dával TauRus 5.2.2017. Krátký článek je o nepřistání USA na měsíci. Vím, že se to tady i jinde celkem dost propírá, ale mě by zajímalo, jestli je tam něco nového anebo jestli je to jenom obyčejný článek. Děkuji předem.

        Odpověď
        • To bylo pro Ladislava…

         Odpověď
         • Včera jsem ho dával Hoxovi, takže se brzo objeví. A Vlabi ho taky dostala, takže bude i na „myšlenkách“ :-)

          Odpověď
          • Tak tady se přání plní hodně rychle, ale raději si nebudu zvykat :) Díky moc, už se těším.

           Odpověď
      • čtenář 25.2.2017 o 12:18

       Zdravím.. Předem chci říci, že to co napíšu, jsme někde dávno četl a tedka to píšu z hlavy a mohu se plést.. Cituji – „“a jednak tu v řádu tisíců sovětská vojska už byla.“"“
       Před 68 tu snad stálá vojska SSSR NEBYLA (možná kromě nějakého velení v gen. štábu..) a to právě Moskvě vadilo. Neměli jistotu, že v případě napadení dokážeme západu vzdorovat. A pokud bychom se v 68 odpoutali, tak by to byla zcela katastrofa. A to mělo být hlavním důvodem, proč se stal srpen. Stálá ruská vojska ti zůstala až po 68.
       Na věci to nic moc nemění, ale pro jistotu Vám to píšu.. Zkuste se na to tedy zaměřit a ověřte tyto mé vzpomínky, já z časových důvodů nemohu.

       Odpověď
       • čtenář 25.2.2017 o 12:24

        1968- Tak jsem too našel..

        2015 23:59
        PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Miloslav Ransdorf je nejen europoslancem za KSČM, ale též vystudovaným
        historikem, který neváhá vstoupit do odborné polemiky. Pro ParlamentníListy.cz nyní hovořil o událostech
        roku 1968. O těch ví ledacos nejen z vědeckého bádání, ale i od přímých účastníků, z nichž někteří byli ještě
        v devadesátých letech jeho kolegy. Včetně samotného Alexandra Dubčeka, se kterým prý o věci mluvil ako
        možná poslední z politiků.

        Pane poslanče, jak byste coby historik s odstupem již téměř padesáti let stručně shrnul to, co se odehrálo v
        Československu v roce 1968?
        Je samozřejmě možné tyto události interpretovat mnoha způsoby. Určitě je třeba připomenout, že jsme byli jedinou
        zemí sovětského bloku, kde nebyly umístěny sovětské vojenské jednotky. A jedním z důvodů, proč se Sověti
        rozhodli pro zásah, určitě bylo to, aby u nás byly ty jednotky rozmístěny, což pro SSSR bylo důležité ze
        strategických důvodů. Samozřejmě uvažovali v kontextu rovnováhy sil. Připouští to z československých
        představitelů například i Vasil Biľak ve svým pamětech „Milníky mého života“, kde vzpomíná, že Sověti po celá
        šedesátá léta hledali cesty, jak do Československa své jednotky dostat. Včetně takových konstrukcí, jako že
        československá armáda by mohla stavět byty a být ekonomicky aktivní, zatímco Sověti by plnili její úkoly a hlídali
        hranice.
        Je třeba říci, že jakékoliv návrhy tohoto typu vždy z principu odmítal prezident Antonín Novotný. Mimochodem,
        tento prezident je podle mě z odstupu hodnocen úplně jinak než v době své vlády. Například i historik Karel Kaplan
        později doložil, že Novotný velmi tvrdě hájil národní zájmy, například když se Sověty vyjednával o ekonomických
        otázkách. Neumím si představit, že by podobným způsobem jednal například dnes Bohuslav Sobotka s Američany.
        Druhý možný výklad je vzpoura proti tehdejšímu blokovému uspořádání. A je třeba říci, že právě takto to tehdy
        vnímaly obě supervelmoci – Američané i Sověti. Když prezidentu Johnsonovi přinesl velvyslanec Dobrynin nótu
        oznamující vstup vojsk, zůstali ve Washingtonu naprosto v klidu, akceptovali to jako zásah Sovětů ve vlastní
        vlivové sféře.
        V té době Sověti nechávali Američany, aby ve své zájmové sféře postupovali zcela volně. Nikdy nepomohli
        například komunistickým stranám na Západě, a že třeba ve Francii byla komunistická strana velmi silná, a v tom
        roce 1968 tam bylo ve stávce sedm milionů lidí a z toho milion demonstroval v ulicích. Prostě si nepřáli, aby v
        Evropě vzniklo nějaké ohnisko sporu. Takže z tohoto pohledu očekávali obdobný postup v případě
        Československa.
        Třetí aspekt je pak pokus o novou společenskou racionalitu, o zásadní reformu systému vybudovaného podle
        sovětského modelu. Ten pokus do značné míry vyplývá z toho, co je nazýváno „revoluce 1968“. Tehdy na
        Východě i na Západě proběhla vzpoura proti vládnoucímu systému společenské racionality.
        A kdybychom zmínili nějaká konkrétní východiska té „nové racionality“ v československém provedení…
        Byl to pokus o jinou než instrumentální racionalitu a je třeba říci, že to byl pokus velmi ambiciózní. Byl to pokus
        dát šanci samosprávě, solidaritě, participaci veřejnosti.
        V loňském roce jsem při debatách k výročí 21. sprna zaznamenal názor, že šlo o nejvýznamnější pokus o
        syntézu západního tržně-liberálního systému a sovětského direktivního modelu. Bylo by možné to takto
        vnímat?
        Již jsem řekl, že to byl velmi ambiciózní pokus už proto, že zdaleka nebyl připravován jen těch několik měsíců,
        dnes známých jako „Pražské jaro“. Již za prezidenta Novotného byly ustaveny čtyři odborné týmy, které
        připravovaly zásadní koncepční dokumenty. Jeden se zabýval politickým systémem, ten vedl Zdeněk Mlynář,
        skupinu zabývající se sociální strukturou společnosti a sociálním systémem vedl akademik Machonin, třetí skupina,
        asi nejznámější, zpracovávala ekonomický rozvoj a vedl ji Ota Šik, a poslední probírala vědecko-technologický
        rozvoj a měla v čele profesora Rychtu. Práce těch komisí probíhala poměrně dlouho a systematicky, takže lze říci,
        že reformy byly připravené lépe než ty, které dělal později Gorbačov v SSSR.
        Když bychom přešli k době, když v roce 1968 byly vize těchto skupin uváděny do praxe, je třeba
        připomenout, že se objevují různé názory na to, jakým způsobem je tým kolem Dubčeka dokázal prosazovat.
        Teď samozřejmě spekulujeme, ale existovala podle vás šance, že by nějaká jiná politická reprezentace
        dokázala prosadit více?
        Základním problémem podle mě bylo podcenění sovětské tvrdošíjnosti v obhajování existujícího stavu. Ale je třeba
        myslet i na to, že tehdejší Dubčekovo vedení skutečně vyjadřovalo tužby a přání celého národa. Průzkumy tehdy
        ukazovaly skutečně masovou podporu, jednoznačně nejvyšší, jakou kdy komunisté od roku 1948 do roku 1989
        měli. A národ si do nich samozřejmě promítal své ambice. I ze strany představitelů KSČ tam samozřejmě bylo
        hodně naivity, ale je otázkou, jak a zda vůbec se tehdy při prosazování reforem dalo postupovat, aby to Velký bratr
        akceptoval.
        Bavili jsme se o tom, že události 21. srpna byly zapříčiněny jednak děním v Československu a chováním jeho
        představitelů, ale rovněž vývojem geopolitických událostí. Lze podle vás říci, třeba i z toho, co je dnes již
        známo o klíčových jednáních politbyra, jaké důvody při rozhodování v Moskvě převažovaly?
        Situace pro československé reformy v té době určitě nebyla moc příznivá. V SSSR s nástupem Brežněva slábl
        reformní kurz, který vládl předtím za Chruščova. S postupným posilováním moci Brežněva po jeho nástupu v roce
        1964 začal posilovat i spíše konzervativní styl politiky, heslem se stala „kontinuita“, a to samozřejmě pro
        ambiciózní reformy Pražského jara nebylo příznivé prostředí. O to více to vyžadovalo schopnost manévrovat a
        taktizovat, ale právě tato součást politického řemesla evidentně dělala tehdejšímu vedení potíže.
        Psali jsme:
        Rozbití Jugoslávie? Záměrný, promyšlený zločin. Dnes už to i přiznávají. Poslanec Foldyna vzpomíná na
        dvacet let staré události a odhaluje mustr, užívaný i dnes na Ukrajině
        To, co ten lidovec, si nedovolil ani Schwarzenberg. Zdeněk Škromach šťouchl do pravičáků i kvůli běžencům
        ze země, kterou sami zakládali
        Že tu imigranti budou zachraňovat ekonomiku? Který hlupák vám to řekl? Pro část muslimů jsme psi, radši
        nás v zájmu Alláha podřežou. Podnikatelský předák Baránek má skutečný strach
        Nic neumí, budou jen zevlovat a znásilňovat naše ženy, promluvil Okamura o migrantech. On sám se prý učí
        střílet
        Mám amok, vyskočila mi žíla na krku! Jaroslav Foldyna se velice tvrdě pustil do těch, kteří vyzývají k
        odvolání Zemana
        Pravicový sociolog Hampl vysvětlil, proč pražské elity nenávidí Zemana. Poprvé prý ukázal lidem z fabrik,
        že můžou ty vznešené porazit
        Již jste zmínil paměti Vasila Biľaka, respektive jejich vydanou část (Ta druhá směla být vydána až po
        Biľakově smrti a dodnes o povolení jejího vydání probíhají soudy- pozn. red.). Když jsem ji kdysi četl, zaujala
        mě tam informace, že po rezignaci Antonína Novotného v lednu 1968 neexistoval žádný plán, jak zajistit jeho
        nástupnictví, a lidé, považovaní za jeho možné nástupce, postupně všichni funkci generálního tajemníka
        odmítali. Na Dubčeka, který byl tehdy generálním tajemníkem KSS, si prý vzpomněli až jako na čtvrtého či
        pátého v pořadí a jeho zvolení bylo de facto neplánovanou improvizací. Dá se Dubčekovo zvolení vnímat jako
        východisko z nouze, po kterém nikdo příliš netušil, co bude následovat?
        Logika těchto systémů je obvykle taková, že je v podobných situacích zvolen ten, který nejméně vadí. Dá se říci, že
        to byl Dubčekův případ. On byl hlavní tváří aliance českých reformních kruhů a slovenských autonomistů, která
        dokázala v tehdejším ÚV získat většinu. Sověti potom udělali jednoduše to, že tento svazek rozlomili. To byl také
        jeden z důvodů, proč byl pak v roce 1969 zvolen Gustáv Husák.
        Pokud jde o Dubčekovy schopnosti, já jsem měl možnost jej poznat poměrně zblízka, když jsme spolu po roce 1990
        seděli v předsednictvu Federálního shromáždění. Na konci srpna 1992 jsme spolu seděli delší čas po jednání
        předsednictva – byl jsem tehdy možná posledním politikem, který s Dubčekem osobně mluvil (po jednání
        předsednictva FS Dubček odjel do Bratislavy, a když se 2. 9. ráno vracel do Prahy, na dálnici u Humpolce došlo
        k havárii jeho vozu, na jejíž následky po dvou měsících zemřel- pozn. red.).
        Mám dojem, že jsem o tomto rozhovoru doposud nikdy veřejně nemluvil, a mohu říci, že to byl velmi zvláštní
        rozhovor. Ptal jsem se ho tehdy, zda je ještě možné zachránit československou federaci, k jejímuž rozpadu se
        schylovalo. A on mi řekl: Když bude referendum, rozdělení státu nemůže projít. A já využiji všeho svého vlivu, i v
        zahraničí, aby referendum bylo. Pak jsme o tom diskutovali, a on se najednou rozhlédl a ztišeným hlasem mi říká:
        Víte, já jsem přesvědčen, že čas na naše myšlenky ještě přijde. A aby bylo zřejmé, o jaké myšlenky jde, dodal:
        Hluboko v srdci jsem zůstal komunistou.
        Takže bych k tomu řekl, že Dubček byl člověk osobně velmi slušný, poctivý, ale žádný velký politický stratég to
        nebyl.
        Navázal bych na Dubčekova slova, že čas na jejich myšlenky ještě přijde. Myslíte si, že ten koncept myšlenek
        z Pražského jara, jakkoliv byl samozřejmě chystán ve zcela specifických a dnes už neopakovatelných
        podmínkách, může být určitou formou inspirace pro současnou dobu, kdy se také uvažuje, zda není zapotřebí
        něco nového?
        Dnes je určitě opět čas dalšího hledání nového konceptu společenské racionality. A v tomto směru bych určitou
        kontinuitu viděl. I když obrysy samozřejmě budou jiné. Ale doba určitě je zlomová a náchylná k hledání alternativ.
        Vrátil bych se ještě k Alexandru Dubčekovi. Když si vezmeme jeho a představitele strany a státu z roku 1968
        – Černíka, Smrkovského atd., a vedle nich skupinu, která se prosadila po roce 1969 – tedy lidi kolem Husáka
        a Štrougala. Kdo podle vás byl schopnější řídit společnost?
        Já myslím, že politik, který nemá za sebou podporu lidu, je v situaci plachetnice, které do plachet nefouká vítr. O
        těch „osmašedesátnících“ si můžeme myslet leccos, třeba Petr Pithart se jim s oblibou posmíval, jak jsou neschopní
        a neodpovědní, jenže pak, když dostal šanci sám být aktivním politickým hráčem, tak se ukázalo, že jim nesahá ani
        po kotníky, byť tehdy také měl podporu a popularitu.
        Samozřejmě že mezi lidmi, kteří se dostali k moci po roce 1969, byla řada schopných lidí. Zejména v osmdesátých
        letech se podle mě objevilo ještě více odborně zdatných lidí. Jenže měli problém, že neměli vítr v plachtách. Po
        krachu roku 1968 došlo k frustraci mnoha lidí, kteří si s Pražským jarem spojovali své naděje, a politici za
        normalizace už takovou podporu nikdy neměli. A umět si ji obstarat a získat si lidi je v politice také velmi důležité.
        Ještě bych se vrátil ke skupině vládnoucí v roce 1968. V devadesátých letech jsem viděl k výročí srpna
        dokument „Přerušené jaro“, kde maršál Alexander Majorov, v roce 1968 vysoce postavený důstojník
        sovětské armády, vzpomínal, že Dubček byl „figurka v cizích rukou“ a že rozhodující slovo měli jiní –
        jmenoval Josefa Smrkovského, Františka Kriegela, myslím, že i Zdeňka Mlynáře…
        Dubček nebyl loutka, Dubček byl symbol. Byl si toho vědom, do značné míry se tak choval plánovaně a určitě v
        jeho týmu fungovala určitá záměrná dělba práce. A kromě toho každý samozřejmě byl specifickou osobností.
        František Kriegel byl díky své minulosti nespornou morální autoritou, Josef Smrkovký tak trochu i schválně hrál
        roli lidového tribuna, ale naopak Oldřich Černík vystupoval jako technokrat a manažer, kterým nepochybně
        autenticky byl. Takže tam každý hrál nějakou roli. Hlavní bylo to, že tato skladba lidí budila důvěru.
        Když jsme zmínili Františka Kriegela – nedávno se objevil celkem přetřásaný spor kvůli jeho čestnému
        občanství, které mu někteří navrhovali udělit na Praze 2. Proti tomu se objevily námitky, že Kriegel byl
        význačnou osbností roku 1968, ale jeho předchozí činnost, zejména v únoru 1948 a po něm, už podobně
        čítanková nebyla. Možná to ukazuje na obecnější problém představitelů Pražského jara, kteří většinou
        vykonávali různě vysoké funkce již v dřívějších dobách, zdaleka nehodnocených tak pozitivně. Jak může tato
        jejich minulost poznamenat hodnocení jejich činnosti?
        Pokud jde například právě o Františka Kriegela, v jeho případě je to hodně nefér. Já bych velmi stál o to, aby byly
        vydány jeho paměti. Vím, že je napsal, a pokud by byly vydány, mohlo by se i veřejnosti mnohé objasnit.
        Slyšel jsem o tom, že v padesátých letech jej měla v pařátech Státní bezpečnost. Tehdy měl svým způsobem namále
        – ve třicátých letech se účastnil občanské války ve Španělsku, byl vojenským lékařem v Číně, kde formálně spadal
        pod americké velení. Takže už jen díky své minulosti byl v té době velmi podezřelý. Mimochodem, v padesátých
        letech pomáhal budovat systém zdravotní péče na Kubě. Takže to nikdy nebyl člověk, kterého bychom mohli
        označit za kariéristu. Určitě ne ve srovnání s polistopadovými politiky, třeba z ODS.

        Odpověď
        • Díky, Čtenáři. Neprotiřečíme si a ten rozhovor s Ransdorfem pokládám za objektivní.
         Ano – nebyla tu do r. 68 žádná sovětská vojenská základna, ale byli tu „specialisté“. To je pravda.
         Stejně tak i to, že se sovětské velení obávalo našeho „vývoje“ a to za situace, kdy jednak byly „plány na majdan“ (ze strany „západu“) a jednak tu bylo cosi jako „reformní politické hnutí“ z řad komunistů – a to mohlo být zneužito (infikováno) k úplné „změně větru“ v naší zemi – viz narážka na „posmívače Pitharta“ – chartisty – který pokládal „osmašedesátníky“ za úplně neschopné.
         Ti „osmašedesátníci“ chtěli jen rozvolnit Brežněvovu „konzervaci“ systému (v podobném stylu, jako Titova Jugoslávie – možná ještě dál) – ale „dizidenti“ (později chartisti) chtěli úplný „odchod“ ze sovětské zóny vlivu – což by vedlo k postupnému zhroucení celé „zóny“. Nebylo tajemstvím, že se země „socbloku“ začínají snažit o větší suverenitu a nezávislost na Moskvě.

         Odpověď
         • čtenář 25.2.2017 o 14:16

          Ano, souhlas, mám podobný názor. Určitě by to v tom 69 sklouzlo někam, kam nikdo nechtěl. Západ by nás převálcoval, pokud by nebylo po jeho. Jak po 89 – taky jsme zcela jinde, něž jsme si přáli.
          Prostě – Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Pěkný den..

          Odpověď
        • Díky, Čtenáři.
         A preto musel R. aj zomrieť.

         Odpověď
         • PPS: … a bol to poctivý človek – Česť jeho pamiatke!

          Odpověď
      • Jen malá poznámka – ze střechy Muzea v Praze stříleli na ruské vojáky agenti britské MI6 a Rusové na ně pálili zpět. Západ totiž prostřednictvím britských agentů hodlal rozpoutat mnohem krvavější akci než nakonec rok 1968 byl.

       Odpověď
 55. Dreveny symbol bohyne Mary s lunarnym kalendarom stary 9500 rokov z teritoria Permskeho kraja.
  Больший Шигирский идол
  http://dostoyanieplaneti.ru/3877-bolshij-shigirskij-idol
  АНОМАЛЬНЫЕ АРТЕФАКТЫ СИБИРИ
  https://cont.ws/@water/530522
  Mna zaujali wolframove pruzinky vykopane z hlbky 6 – 12 metrov a kovove kotly s priemerom 10m. Jeden z nich objavil Ivo Mackerle. Nechcem vyslovit myslienku o slnecnej parabole na tavenie prave takych materialov.

  Odpověď
 56. čtenář 19.2.2017 o 21:59

  Restaurované barevné fotky z Ruska cca 1905-1915
  https://magazin.aktualne.cz/foto/davne-fotky-jako-z-mrazika-rusky-koumak-fotil-barevne-uz-za/r~a27684b2f53611e6bb37002590604f2e/r~c3aff8c4f53711e6b2310025900fea04/

  Odpověď
  • Je to krása, až se mi nechce věřit, že ty snímky byly opravdu vyfotografované tak dávno…jako bych se tam mohl ocitnout a s těmi lidmi mluvit.

   Kéž by…

   Co se týče úpravy, tak jak se takové obarvování dělá ve Photoshopu nebo podobném programu vím, je to opravdu hodně o subjektivních rozhodnutích a fantazii, obzvláště, když existuje jenom jedna černobílá fotografie (ne tři, jako tady). Jsou to pak v podstatě omalovánky. Určitě by to šlo udělat mnohem lépe, než to udělal ten člověk, ale trvalo by to dost dlouho.

   Odpověď
  • NicNezNula 19.2.2017 o 22:32

   Ty mlýny – velmi zajímavé! Něco podobného jsem viděl v jedné počítačové hře, ale už si nevzpomenu.

   Odpověď
   • Jedná sa o fotografie S. Prokudina-Gorského, talentovaného inžiniera a umelca. Cez tento odkaz nájdete pdf-ko časopisu „Vmeste“ z roku 2012, kde sme o Prokudinovi-Gorskom písali rozsiahly článok spolu s fotkami. Btw, väčšina jeho archívu, ktorý po revolúcii odviezol do exilu, sa nachádza v Knižnici amerického Kongresu.
    http://zvazrusov.vlmedia.sk/wp-content/uploads/2016/12/Vmeste_01_2012.pdf
    Článok s názvom „Sto rokov ruskej farebnej fotografie“ začína na str. 10

    Odpověď
 57. Výročí bombardování Drážďan. A bombardování Prahy 14. února 1945 – tragický omyl (?)
  -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
  W. Churchill, D. Roosevelt a J.Stalin, Jaltská konference 4. – 11. února 1945
  Praha 14.2.
  Nálet provedlo 62 amerických letounů B-17. Každý B-17 nesl šestnáct pětisetliberních (227 kg) bomb. Čtrnáctého února bylo policejně nahlášeno 250 svržených bomb, což odpovídá šestnácti strojům po šestnácti, plus šest ztracených, tedy přes 58 tun (58112 kg). Bombardéry, které startovaly ze základny v anglickém Nuthamstedau, svrhly během Popeleční středy 14. února 1945 přes padesát tun bomb na obydlené části Prahy. Celkem 701 lidí bylo zabito a 1184 zraněno. Zničeno bylo 183 domů či historických objektů a dalších zhruba dvě stě bylo poškozeno. Bez přístřeší zůstalo 11 000 Pražanů. Oběti tvořili téměř výhradně civilisté. Mimo objekty bylo napočítáno dalších 67 zásahů. Nálet nezničil žádnou z továren, které by mohli využít okupanti.

  Bombardování Drážďan, Prahy a dalších českých měst hned po jejím skončení proto nelze vnímat jinak, než jako bombardování území, spadajících do sovětské zóny vlivu. Což lze chápat tak, že když bylo jasné, že ani Hitler Rusko neporazil, ale že naopak Rusko (SSSR) získá vliv i v Evropě a za tím účelem bylo rozhodnuto i o rozdělení Německa, spojenci bombardovali všechno, co mělo pod vliv Ruska/SSSR připadnout. Tedy i Drážďany. A další česká města – Plzeň, České Budějovice, České Velenice, Cheb, Kralupy nad Vltavou, Záluží u Mostu, Ústí nad Labem, Neratovice, Zlín
  Z čehož plyne, že tehdejším bombardováním už nešlo o akce proti Hitlerovi, ale o to věčné tažení proti Rusku, které se ani Hitlerovi nepodařilo. A z čehož plyne, že v tažení proti Rusku se nehledí na žádnou oběť. A to by mělo být velkým poučením i pro současnost a budoucnost, obzvláště pak evropskou. A obzvláště, když Evropou k ruským hranicím opět tranzitují spojenecká/“spojenecká“ vojska
  http://aeronet.cz/news/vyroci-bombardovani-drazdan-a-bombardovani-prahy-14-unora-1945-tragicky-omyl-videa/

  Odpověď
 58. link na knižnicu – Электронная библиотека RoyalLib.com
  http://royallib.com/genre/starinnoe/

  Odpověď
 59. http://www.eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2168-stopy-velke-rise-slovanu

  Odpověď
 60. Upozorňují na článek v rj. „Američané nikdy neletěli na Měsíc. SSSR znal pravdu, ale mlčel“, ve kterém jsou rozebrány důvody, proč SSSR spolupracoval s USA na tom největším podvodu v dějinách minulého století.
  https://cont.ws/@interset/513842

  Odpověď
  • My co nevládnem ruštinou…zatím…máme smůlu. Díval jsem se a není to tak dlouhý. Ocenil bych bych, kdyby si s tím někdo dal tu práci a přeložil to. Překladač dává nesmyly…
   Jinak už nějaký čas si všímám, kde všude se objevuje tato informace a jednou jsem ji slyšel v seriálu Přátelé (mám pocit, že to řekla Fíbí (Phoebe)) a pak to bylo ukázáno ve filmu pro nejmenší diváky. Byla to asi ta poslední série s Mimoňama. Takže informační pole se rozšiřuje z rodičů i na nejmenší.

   Odpověď

Napsat komentář

*
*

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>