Otázky a odpovědi

Podepisování příspěvků: anonymní příspěvky nebo ty, které v poli jména/přezdívky budou mít titulek nebo jiný text, mohou být smazány. Příspěvky s nakopírovaným delším obsahem, který je dostupný na jiném místě, mohou být také smazány – v takovém případě uvádět pouze odkaz, případně pár vět, nikoliv celý text systémem copy&paste. První komentář nového uživatele se zobrazí až po schválení, další již hned.

 Obnoviť

 1. Včera som si pozrel video o nových deťoch Jany Štrausovej (indigové deti). V súvislosti s protestami školákov ku klimatickým zmenám ma zaujalo, že tzv. nové deti v škôlkárskom veku hovoria rodičom, že oni vedia prečo sa narodili, prišli, aby zmenili tento svet k lepšiemu a nech ich rodičia nechajú ísť svojou cestou. Čo s týmto?

  Odpověď
 2. JanJohan 28.5.2019 o 9:00

  Mám otázku: Je pravděpodobné,že Gp z důvodu snížení počtu obyvatel planety spustí ekonomickou vleklou-dlouhotrvající krizi?
  Děkuji za názory.

  Odpověď
  • Oracle 911 28.5.2019 o 9:42

   Ak to urobí, tak bude musieť riešiť aspoň 2-3 Černobylov na kvadrát.

   Odpověď
   • Děkuji za odpověď,potom tedy jak dosáhne snížení počtu obyvatel,nikde v knihách jsem nenašel nic,kromě té ek.krize-myslím,že to bylo v Sad roste sám?
    Nebo mu už ujel vlak a toto nemá v “plánu”?

    Odpověď
    • Putinovec 28.5.2019 o 13:30

     Na to už se dlouhodobě pracuje.V kurzu je pátá priorita řízení,prostředky nepřímé likvidace.http://www.rukojmi.cz/clanky/800-bill-gates-priznal-vakciny-maji-snizit-populaci

     Odpověď
     • Oracle 911 28.5.2019 o 14:22

      Sex, drogy a rock n roll…

      Odpověď
    • Jak snížit populaci? Stačí dát dětem do ruky mobil. Viz. japonský národ, co právě takto vymírá přes mládež.

     Odpověď
     • Jak snizit populaci ? Cest je mnoho, treba:
      – rakovina, zmeny DNA, neplodnost –> chemie v jidle a piti, v zubni paste, v opalovacich kremech, WIFI, mobilni telefony (5G!),

      geoinzenyring (lokalni zmeny klimatu, prutrze mracen, krupobiti nebo naopak dlouhodobe sucho –> zniceni urody ovoce, zeleniny, obili,…), vysokoenergeticke zbrane -> pozary budov, lesnich a zemedelskych ploch,

      - niceni pralesu, lesu a zemedelskych ploch za ucelem infrastruktury (firmy, obchodni domy, parkoviste, silnice,…) nebo jen kvuli zisku (papirnictvi, palmovy olej, repka ,….)

      chemicke a radioaktivni zbrane (strelivo) –> zamoreni uzemi, dlouhodoby ucinek

      zamoreni zdroju (nejen) pitne vody – antibiotika, tezke kovy, chemicke a elektronicke odpadky, plastik (–> zasahujici i potravinovy retezec v rekach, jezerech, mori,…)

      ockovani/vakciny/nadmerne pouzivani leciv, antibiotik atd..

      Odpověď
  • V prvom rade si preformátuje mládež / globálne zákulisie /.a to sa deje .
   Cez krízu / aj riadenú / by globálne zakulisie nemohlo dať obyvateľstvu “ hračky “ na jeho riadenú degradáciu .

   Odpověď
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Total_fertility_rate

   Plodnost za posledných 100rok.
   Ten grafik:

   A world map showing countries by total fertility rate (TFR), according to World Population Prospects 2015 by UN.

   Odpověď
   • https://en.wikipedia.org/wiki/Total_fertility_rate#/media/File:Total_Fertility_Rate,_1950_-_2100,_World_Population_Prospects_2015,_United_Nations.gif

    Odpověď
   • popolvár 28.5.2019 o 16:28

    takže celosvetovo už v priemere dosiahli k roku 2015 2,52 narodených detí na rodičovský pár. To jest, sumárne už celosvetová populácia nerastie, a ak, tak už len zotrvačnosťou kvôli zvyšovaniu priemerného veku života. Na rade je pokles, lebo v rozvojových krajinách, kde je vyššia fertilita, je aj vyššia úmrtnosť detí do dosiahnutia dospelého veku, vyspelé krajiny majú nielen menej detí, ale sa aj predlžuje generačný interval (rodičovstvo vo vyššom veku). K roku 2017 nás bolo 7,53 mld a ročná zmena k roku 2017 bola 1,2%.. Zaujímavé by boli údaje za rok 2018 – to by už mohol byť index pod 1%.

    Odpověď
    • Svět se nepropadá do pekla, lidstvo se neřítí do záhuby, jak by se v záplavě špatných zpráv zdálo. Naopak. 1) klesá počet vražd, 2) klesá dětská úmrtnost, 3) méně lidí hladoví, 4) klesá negramotnost, 5) ženám se žije lépe, 6) válek je méně.

     Odpověď
     • Si tu medzi nami najväčší optimista.

      Odpověď
      • Ja to vidím rovnako ako Lena. Prosto nahradenie kvantity kvalitou. 6 deťom sa žiadna matka nedokáže venovať toľko čo 2. Takže tie dve dostanú oveľa viac všetkého (konkrétne myslím materiálne, ale aj nemateriálne zdroje).

       Bolo to teraz pekne vidno v seriáli Žena na konci sveta, čo moderuje jedna Poľka. Bola tam černoška so 7 deťmi (každé s iným otcom – bola vdova). Staršie deti držali na rukách mladšie. Nosili ich, starali sa o nich, dohliadali na nich.

       Odpověď
 3. Pripomenie mi prosim niekto detaily nedavneho stretnutia nasej (aj V4) a japonskej vlady? Aj s prihliadnutim na historicke prepojenia nasich dvoch krajin? Nasiel som len 100-rocne vyrocie kontaktu Stefanika s Japonskom, najma v suvistosti s aktualne vyhlasenym rokom Stefanika.
  Dakujem

  Odpověď
 4. Má niekto informácie, čo sa deje v ruskom hokejovom tíme na postoch trénerov??
  https://russian.rt.com/sport/news/631245-franc-trener-sbornaya-bendi

  https://russian.rt.com/sport/news/631238-zhamnov-rabota-sbornaya

  Odpověď
 5. NicNezNula 11.5.2019 o 23:09

  Sergej Budkov: Razveddanyje – 22 letou účastnici soutěže krásy ve FR zabil traktor
  https://youtu.be/W6ow0Buf3NU?t=1947
  pochopil někdo tu narážku?

  Odpověď
  • Říká se tam, že 22-ka nezvládla (ztratila) řízení, když se vyhýbala jinému vozu (objektu řízení?). Přítomní lékaři konstatovali, že u ní šance na přežití prakticky nebyla.
   Čtu to jako neodvratný konec GP, odvrátí se od něj m.j. jeho nejvyšší periferie.

   Odpověď
   • NicNezNula 13.5.2019 o 19:57

    Možná ano, pokud by to byl EM projev. Mě to však spíše připadá jako „messáž“ pro pirátský klan Morganů, který měl zřejmě určité aspirace. Nevýznamný klan to asi není, když se objevuje i v počítačové hře Age of Empires IV (teď si nejsem jist, jestli jako pirát nebo pirátka).

    Odpověď
 6. Neznáte nějaké české forum o dění v Sýrii.

  Odpověď
  • https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=19&t=6&sid=38da0265093f06fd0f3603c3ebe47bb8&start=8250

   ked si potom vyberies v obsahu fora inu krajinu, mas aj to. Ale nie su tam prilis komentare

   Odpověď
 7. NicNezNula 22.4.2019 o 21:10

  Hledám Chris Hardy Sacred Networks pdf – nemohu najít odkaz k reálnému stažení bez reg. Předem děkuji za tipy.

  Odpověď
 8. Proč Sovětský svaz od svého vzniku odmítal Ženevské konvence i další smlouvy o zacházení se zajatci jakožto „buržoazní přežitek“? Odmítl všechny tyto smlouvy a omezení, včetně těch, které schválila předchozí carská vláda (Haagské konvence a deklarace z let 1899 a 1907), odmítl nabídku nacistického Německa učiněnou v průběhu bojů, která navrhovala, že se obě strany budou těmito smlouvami řídit. K určité, velmi omezené, změně přístupu došlo až v konečných fázích války.

  Odpověď
 9. Študent KSB 19.4.2019 o 21:33

  kap 1.3 Metrologická preukáznosť vedy a metrologická nepreukázanosť pseudo vedeckých teórii.

  Na základe metrologickej preukázanosti popisov a modelov (s poznámkou že sú adekvátne) si človek môže vypracovať svoj vzťah k javu:

  -jeden alebo niekoľkokrát vyvolať analogické javy umelo, s orientáciou na dosahovanie iných cieľov. Práve táto varianta prístupu ľudí k prírodným javom zrodila technosféru súčasnej civilizácie.

  Ak som to pochopil správne technosféra obsahuje javy a technológie ktoré má aj príroda ( a asi aj vo vyššej kvalite)

  Napr. Internet= Noosféra
  WIFI= egregor
  a možno aj dopravne prostriedky= v prírode teleportácia

  Odpověď
  • Vlastní, osobně vyhotovenou matricí ihned od doby osvojení každým z nás (připravenou kdykoli k průkaznosti ..), nabídnutou ke vnímání a tlaku na šedou kůru (nosič = přírodní zákony = za_zraky) těm okolo nás.

   Odpověď
  • NicNezNula 23.4.2019 o 21:11

   Ten příklad mi úplně nesedí. Pokud je dejme tomu internet noosféra, tak egregor je podle mě spíše množina IP datagramů, které mají stejného adresáta anebo odesílatele.

   Odpověď
   • Alebo ako doména – napríklad táto stránka spája ľudí podobného zmýšľania. No každý navštevuje viacero inších stránok podľa svojho záujmu a tiež ich vie mať otvorených viacero súčasne.

    Odpověď
 10. mala by som otázku, alebo návrh na premyslenie….mohla by sa vytvoriť kolonka s lupou?…kde by sa zadal hľadaný výraz aj s datumom? vyhľadalo by mi konkrétne dni z diskusie. Ďakujem

  Odpověď
  • Také se přimlouvám za lupu, nejlépe podle tématu.

   Odpověď
 11. Peter nie troll 19.4.2019 o 13:30

  Mám ot otázku v súvislosti z masívnym rozširovaním 5G sietí. Je jasné, že súčasná 4G siet je z hladiska zdravotného vo velkej miere velmi škodlivá a navyše sa mi zdá dostatočná. Prečo sú teda také velké tlaky vo svete na zavedenie 5G siete. Dnes sa stretol viceprezident Akimov z prezidentom V.V.Putinom a žiadal ho o povolenie vybudovať 5G sieť prostredníctvom firmy Ростех. Jedná sa o sumu 650 miliárd rublov a vybudovať by sa mala do roku 2024.

  Odpověď
  • Peter nie troll 19.4.2019 o 13:31

   Tu je ešte odkaz
   https://russian.rt.com/russia/news/622941-vice-premer-akimov-5g

   Odpověď
 12. Študent KSB 16.4.2019 o 20:26

  Mám otázku viete mi niekto vysvetliť čo sa myslí pod frázou:
  „zreprodukovať vedomosti od nuly“?

  Odpověď
  • Ja to chapem tak, reprodukivst vedomosti od zaciatku. Takze ak to robia ako skusky, proste treba si to zopakovat od zakladov .Ak je to uloha,vt
   Vytvorit prostredie, kde sa od zaciatku zele zafabue od zaciatku do konca.

   Odpověď
  • DušanBe 17.4.2019 o 8:29

   Všichni lidé, kteří u práce přemýšlejí se tím setkávají téměř denně. Mají vyřešit nějaký úkol, ale nikdo jim neřekne jak přesně to mají provést a oni to taky neví a tak si musí poradit nějak sami. Daný úkol už někdo někdy vyřešil, ale protože kolega, co daný problém vyřešil není po ruce a nelze se zeptat anebo informace v knihách nejsou, je třeba vědomost zreprodukovat od nuly. Vyber si jakoukoliv řemeslnickou práci, nějaký úkol a popřemýšlej, jestli víš jak to udělat sám.

   Odpověď
   • Pavel Svítil 17.4.2019 o 22:45

    Dobrý večer,
    to beru,máš úkol,zadání,vyřeš to,jakkoli….pokud je to realizovatelné,
    tak to berem, ..ale je hrozně málo takových investorů,nadšenců,kteří zaplatí,podpoří,
    i nějakou srandičku,nebo vtipné řešení..ale jsou, díky Vám, i Jim.Pavel

    Odpověď
   • a já jen jako doplnění dodám svůj pohled, že vlastně od nuly to prakticky nejde, protože nějaký informační základ máme téměř všichni.

    Odpověď
    • Vidím to podobně. Odpověď dám otázkou : a kde leží „nula“ ? A druhou otázkou „kdo určil její umístění“? A třetí otázkou : je ta nula objektivní, nebo pro každémo držitele rozumu subjektivní ?

     Odpověď
    • Predpokladám, že tá veta ani tak neznela, ale skôr nejako takto: „zreprodukovať vedomosti prakticky od nuly“ (t.j. skoro od nuly. Najmä po globálnych katastrofách, kde niektoré veci ľudia objavovali celkom od začiatku po strate kultúry a egregorov, a iné aj vďaka civilizátorom od nejakých záchytných bodov)

     Odpověď
     • tak s tím mohu souhlasit bez doplnění, vlastně s vámi oběma. Pokud z hlediska nějakého procesu je ta nula definovaná výše než absolutní nula, lze pro účely popisu říci „od nuly“. Respektive od uvažovaného výchozího bodu.

      Odpověď
  • Študent KSB 19.4.2019 o 21:28

   Ďakujem Vám za vaše odpovede a názory

   Odpověď
 13. Občas sa stane, že niekto nerozumie nejakému slovenskému slovu v texte. Pre tento prípad odporúčam použiť nasledovný Výkladový slovník slovenského jazyka, kde sú všetky slová vysvetlené aj so synonymami, skloňovaním, a na konci ako bonus sú slovenské slová vo vetách porovnané s českými (a anglickými) slovami vo vetách. (Možno zadať aj české slovo, a vo vete sa ukáže slovenský analóg).
  http://slovnik.juls.savba.sk/?w=svorka

  Ja niekedy podobne používam českú jazykovú príručku na lepšie pochopenie niektorých významov:
  http://prirucka.ujc.cas.cz/

  Odpověď
 14. Prosím kolegy, kteří mapují konflikt v Lybii o pomoc. Zjistili jste někdo, proč Putin podpořil maršála Haftara? Na ruských zdrojích píšou, že je to proto, že se jeví nezávislý a má podporu většiny obyvatel Lybie, ale na ostatních, zejména britských, německých, ale i na ukrajinských a běloruských píšou, že je to přesně naopak, některé dokonce, že Haftar je kádrem CIA, a že to případně bude vítězství Trumpa nad Putinem, což je samozřejmě pouze vlhkým snem am. státní elity a podpindosů.

  Jediné co mě napadá je to, že pisálci samozřejmě nechápou za koho ve skutečnosti Trump kope, a že není America jako America. Pro Trumpa bude samozřejmě obrovským vítězstvím, pokud Haftar vyžene clintonoidy z Tripolisu, protože je to významně oslabí a především odřízne od zdrojů. Dá se z Putinovi náhle podpory (jeli vůbec náhlá) Haftarovi dedukovat, že v Lybii mimo jiné pomáhá i Trumpovi, tedy globalčikům odstavit am. státní elitu od moci v Tripolisu?

  Za případné informace děkuji. Diskutuji na you tube a s tímto názorem jsme tam v absolutní menšině. Dokonce i přezdívky, které jindy háji Putina (rusové) jsou z jeho kroků v Lybii zděšení a diví se proč nepodpořil syna Kaddáfího? Došla mi munice. Že Kaddáfí ml. nebude pravděpodobně schůdný pro ostatní skupiny v poválečném vyjednávání, ale ani pro sousedy Lybie, nechtějí slyšet.

  Odpověď
  • Jednoduše proto, že Haftar je jedinou možností a jediným relevantním kádrem schopným Libyi a tím celou severní Afriku zastabilizovat, schopným ten manévr zvládnout. Puč v Súdánu, rozhoupané Alžírsko .. to nejsou náhody, to někdo řídí a ten někdo má nějaké cíle-pravděpodobně naprostý, neřiditelný chaos, který se měl přelít do Libye, kterou ztrácí.
   Zkus těm „Putinem zklamaným diskutérům“ vysvětlit pojmy „vektor cílů“ a „vektor chyb“. Je také možné, že pak zjistíš, že chápat jednoduše nechtějí a své „zklamání“ jen předstírají – že nikdy jeho stoupenci ve skutečnosti nebyli, jen čekali na správný okamžik, kdy budou moci začít hlasitě vyřvávat své „rozčarování“.

   Odpověď
  • Putinovec 14.4.2019 o 0:18

   Já to chápu tak,že Haftar je jediná schopná úderná síla,schopná Libyi postavit do pozoru a začistit prozápadní odpad.Kaddáfí ml. je ikona minulého vládce,který může zem stmelit formou ideologie.Vidím je jako tandem,síla a ikona.

   Odpověď
   • to dává smysl, Kaddáfí ml. jako ideologický symbol pro navázání na bývalou státnost.

    Odpověď
   • Predpokladám, že patrí aj k legálnym silám, t.j. regulérnej Líbyjskej armáde, ktorá má právo zaistiť ústavnosť v štáte. Kaddáfi ml. sa môže dostať k moci, ale až armáda zaistí stabilitu a riadne voľby.
    Odstavenie súčasnej neokonskej bandy pri moci je v záujme aj GP, aj Ruska (a Europy). Severná Afrika je v podstate hrádza proti migrácií, dlhé roky tak fungovala, kým nebola rozbitá. S tým, ako bolo treba odložiť projekt islamského kalifátu a stabilizovať Európu, je potrebné aj stabilizovať Severoafrickú hrádzu proti migrácii.

    Odpověď
    • Vidím to naprosto stejně viz. projev Kaddáfího v OSN, kde se mu i Asad smál – poté došlo i na něj.

     Odpověď
  • Miroslav Dugis 14.4.2019 o 8:49

   http://www.protiproud.cz/politika/4369-nove-drama-v-libyi-co-stoji-v-pozadi-haftarova-utoku-na-tripolis-bude-z-neho-druhy-asad-ruske-specialni-jednotky-v-africe-historie-plna-dobrodruzstvi-je-cas-znovu-sjednotit-zemi-zacina-to-byt-opet-zajimave.htm

   Odpověď
  • Jiří N 14.4.2019 o 9:52

   Děkuji, pánové. Moc mi to mohlo, už jsem začínal ztrácet půdu pod nohama a pochybovat o tom, co těm lidem píšu.

   Článek na protiproudu taky vynikající. Tak nějak jsem si to poskládal z těch často kusých informací a někdy až dezinformací v angličtině a ruštině, potažmo v ukropštině, které poskytují výše zmíněná média. Ukrajinci jsou v tom nejdále. Oni doslova píšou, že Trump v Lybii „přehrál“ Putina a věří, nebo se tomu spíše vysmívají, že Putin naletěl Haftarovi. „Hrozné niečo“. Kdyby blbost nadnášela, tak je nad Ukrajinou obrovský mrak složený z blbů.

   Ještě jednou děkuji a příjemný zbytek víkendu, přeji.

   Odpověď
   • Pozor, hovori sa o tom, ze Haftar zautocil, lebo mu Saudi zaplatili. V kazdom pripade, je pravda, ze Haftar je jediny vojak, ktory je tam asi schopny nastolit poriadok. Prozapadna vlada vladne nejakym 10%, okrem Haftara uz ostavaju len islamske milicie, toto stat dokopy neda. Na druhej strane ma on sam uz cez 70, takze urcite si nerobi iluzie o svojej dynastii. Podla Spencerovej amici mu ponukli najvyssiu vojnsku funkciu, ken aby ho pretiahli k sebe. Tak uvidime. Ale Rusi vedia dobre hrat sachy a u cloveka, ktory zil v USA a mal aj americke obcianstvo, sa musi pocitat si vsetkym. Skusenosti s arabmi zo 70.rokov maju.
    Ja by som sa Putinovi nesmiala, predal zbrane, urcite dostal zaolatene ropou, Haftar ma svoju cast ropy pid kontrolou. Ak zvitazi, budu mat Rusi vyhodu, ze ho podporili. Ak by sa aj presadil wannabizmus, im to vadit nemusi. Momentalne aj vdaka Lybii rastie cena ropy a sance na sceleny stat a obmedzenie migracie, to by mohlo pomoct aj Europe. Z mojho pohladu win win pre vsetkych

    Odpověď
    • jak chápat větu „Pozor, hovori sa o tom, ze Haftar zautocil, lebo mu Saudi zaplatili.“?

     Odpověď
     • Aby ludia si nemysleli, ze je to druhy Assad. Tomu slo o zivot, takze verim ze bude pomerne spolahlivy partner Rusom. Haftar uz moze byt menej, skor ako obchodny partner, ktory voli podla ceny a lahkosti dohovoru. Tajze zbrane predas, ale nepocitas s tym, ze ked sa obratis s pozornostou inde a dostane zaplatene, ze neprestupi. Bars aj k CIA, ked bude dobra ponuka. Myslela som, ze ked videl kam zapad priviedol jeho krajinu, ze to nehrozi, ale ak sa potvrdia tieto spravy….ale mozno to nebude tak.

      Odpověď
      • Tady se vyskytovaly nějaké oslavné ódy na Haftara?

       Odpověď
       • :-) ale nie, ale dost sa vsadzali na to, ze spolupracuje s Rusmi. Tak len upozornujem na to, ze ta ofenziva bola polozena na saudskych peniazoch, vdaka aj ktorym urobil taky velky pokrok, prosto si tie kmene kupil. A Saudi to asi nerobia kvoli bratim muslimom

        Odpověď
    • Putinovec 14.4.2019 o 12:36

     Západ nabízí různé věci,o tom se Haftar v osobě Kaddáfího mohl přesvědčit na vlastní oči.

     Odpověď
     • Myslím, jankoS , že silně podceňuješ Haftára. Je mu 75 let , je to voják / nikoliv generál Pavel/ a když si přečteš jeho životopis,najdeš tam určité shody s rolí Zemana . Mně je o 7 let méně a velmi zvažuji , za co jsem ochoten /kromě vlastní práce/ , přijmout peněžitou odměnu. Nemyslím, že jsem sám.
      Peripetie, kterými prošel, ho určitě nestaví do role sluhy Putina, ale spíše velmi respektované globální řídící figury ke zvládnutí obnovy a řiditelnosti „černého“ kontinentu. Nejen Libye. Zeman také vidí o dost dále , než jen do Břeclavi nebo Čierné.

      Odpověď
      • Bodaj by si mal pravdu, uz kvolu Lybijcanom. Ja budem len rada ak za jeho zivota aj po nom to pojde priamou cestou k lepsiemu.

       Odpověď
 15. Člověk 11.4.2019 o 9:56

  Prosím kolegy ze Slovenska o pomoc s pochopením/překladem pojmu „svorkovité“ jednání, nebo „stádovito-svorkové“ jednání. Hledal jsem na různých překladačích, ale význam jsem nenašel. Je to z knihy Dialektika a ateizmus: dve nezlučiteľné podstaty. Předem děkuji.

  Odpověď
  • Aj v slovenčine máme v závislosti od živočíšneho druhu rozličné skupinové pomenovania zvierat, vtákov, rýb a hmyzu. Napríklad pri vlkoch a psoch hovoríme o svorke, pri väčšej skupine zvierat, väčšinou kopytníkov, o čriede (črieda oviec) alebo o stáde (stádo kráv, stádo antilop). Slovom stádo sa pomenúva napríklad aj skupina slonov. Pri zapriahaných zvieratách sa používa výraz záprah, napr. záprah volov, psov. Typický ruský záprah sa nazýva trojka (koní).

   Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/8617/#ixzz5klvR2h2D

   Odpověď
   • Z toho si vyvodíš svorkovité, alebo stádovito-svorkové jednanie.

    Odpověď
  • stádovitý príd. m. kniž. pejor. majúci charakter stáda, nediferencovanej masy, hromady, neindividualizovaný: stádovité presuny poézie v oblasti témy (Min.);
   Málokedy robia ľudia taký stádovitý dojem, ako v Benátkach. (Jégé);

   stádovite prísl.: s. sa správať, s. niečo robiť;

   stádovitosť, -ti žen. r. sklon k masovosti vyplývajúcej z nedostatku samostatnosti, originálnosti ap.

   Odpověď
   • Děkuji oběma – jde mi hlavně o tu „svorku“. Dá se to tedy přeložit jako „dravec“?

    Odpověď
    • Svorka — najviac sa blíži – smečka.
     Svorka psov – smečka psů

     Odpověď
     • Děkuji, už se mi rozsvítilo. Smečka krav a stádo vlků zní dost podivně :) Ale pro pochopení textu v knize je dobré obě skupiny zvířat porovnat, i když mají podobné chování.

      Odpověď
  • svorkovity – „smeckovy“ – napr. pes je svorkovite zviera

   Odpověď
   • Bingo! Už tomu rozumím :) Speciální poděkování Yori, ale děkuji i Rajce a Zuzce :) Ať se Vám všem dobře daří.

    Odpověď
    • :)

     Odpověď
    • Ale vybavovalo se vám to dobře, ve smečkách žijí hlavně dravci, šelmy – lvi, hyeny, divocí psi , ve stádu – krávy, pakoně, antilopy ….

     Odpověď
    • uplne spravne je „smeckovity“ – cesky
     „svorkovity“ – slovensky

     Trochu jsem to pred tim poslovencila ;)

     Odpověď
    • : )

     Odpověď
  • Áno, tam je stádo myslené ako lovená zver, a svorka (smečka) ako zver, ktorá loví. Ide konkrétne o sociálny charakter tej skupiny predátorov (vlkov, levov, hyen), ktorí vytvárajú svorky. A sociálny charakter skupiny lovenej zvery, ktorá sa zoskupuje do stád.
   Ak sa to týka zvierat, tak sa používajú slová: stádový, svorkový.
   Ak sa to týka ľudí, tak sa používajú slová: stádovitý, svorkovitý.

   Odpověď
  • Tata Tibor 14.4.2019 o 5:30

   Myslím že ste bohužiaľ nepochopili otázku v plnom kontexte a príliš sa venujete doslovnému prekladu. V danom zmysle svorkovité, alebo stádovito-svorkové jednanie znamená že určitá skupina ľudí sa nechá zmanipulovať či už vodcom, alebo pastierom ktorý vytvoril davovú psychózu za účelom plnenia účelu ktorý by rozmýšľajúci ľudia normálne nemohli vykonať. Typická ukážka je „majdanizácia“ davu.

   Odpověď
   • Také volební kampaň na kterou je dav trénován ve sportovních kláních, hudebních produkcích …

    Odpověď
 16. Co říkáte na kandidatur A. Baudyše do EU parlamentu?

  Odpověď
  • že sa tam šušlavý Toník bude charakterom hodiť. radil mojej ex, kedy je najvhodnejší termín okradnúť ma pri rozvode o majetok…

   Odpověď
  • Osobně mě to těší, ale nemyslím si, že má šanci.

   Odpověď
   • Tristtan 11.4.2019 o 7:46

    Taky si myslím, že jeho šance jsou nulové. S některými jeho názory se stotožňuji a doufám, že bude pokračovat v tom co dělá. Kdo mě naopak zklamal je SPD a Tomio, myslim si, že vůbec nenaplnili daný potenciál…

    Odpověď
 17. NicNezNula 28.3.2019 o 15:35

  Co je dražší? Kilo banánů nebo kilo brambor?

  Odpověď
 18. Jaký je důvod, že korporátní bjuznys grupirovky neudělají naprosto vůbec nic pro bezpečnost? Prostě nehnou ani prstem!
  Takže máme dobu. kdy můžeme sledovat jeden druhého za tlustou kamennou zdí, poslouchat co říká, vidět jiné v tmavé noci, rozpoznávat obličeje, chůzi, a to na 200 metrů daleko.
  Co by muselo přijít, aby konečně klanově korporátní gruppy dodali technice prvek bezpečnosti, aby rituálů ubylo?
  Prostě za par halířů (opakuji ZA PÁR HALÍŘŮ-MĚĎÁKŮ) namontovali pár infra čidel na mašinu spojenou s automatickou brzdou?
  https://www.novinky.cz/krimi/500732-dva-mlade-zivoty-vyhasly-na-kolejich-osmnactilete-kamaradky-si-na-prostejovsku-lehly-pod-vlak.html

  Odpověď
  • infracidla? v lete by sa vlak ani nerozbehol, lebo kolajnice by tie cidla uplne zmagorili.
   vlak nieje auto ani salina, nezabrzdi na 60 metroch ale za niekolko minut, moze to mat 1000 ton iducich 120km/h rychlostou.

   Odpověď
 19. Určitě něco říci. Dám příklad, co jsem si uvědomil, jak říci, ale neřekl, protože mne to napadlo až později, protože jsem byl šoku. Nedávno jsem stál na autobusové zastávce večer a za mnou stáli dvě děvčata (odhadem 15 let) a jedno z nich bylo oblečeno na svůj věk dost nevkusně (jako víte kdo). V ten okamžik jsem se na nic nezmohl. Ale cestou domů jsem přemýšlel, co říci a přitom neurazit. Napadla mne tato formulace:“Že z pozice rodiče vzkazuji rodičům té dívky, že by měla chodit více oblečená, protože v noci je zima, tak aby neonemocněla.“ Předokládám následující událost: dívka přijde domů, hned to oznámí rodiči, rodič se podiví nad tímto zvláštním vzkazem, jakmile uvidí své děvčátko takto oblečeno, snad rodiče udeří do očí ona nevkusnost oblečení.

  Odpověď
  • Příspěvek byl určen pod Lubosse.

   Odpověď
  • DušanBe, ano to je docela terno, když až později zjistíme, co jsme měli dělat.
   V poslední době se zabývám a dává zabrat, prostě tážu se sám sebe, v různých situacích, proč tak dlouhý čas …. a proč to řešení nepřichází rychlostí blesku a v mnohoúrovňové in_formaci, kde si vybírám tu nejvhodnější a když ji vyberu, uplyne v reálu sotva vteřina … :)
   Takže já opožděně (až po 20 vteřinách) reagoval a na babičku nasměroval: „… je cesta a i jiná „cesta“, a sama potvrdila, že nelze sloužit dvěma pánům a celou věc uzavřela, že optimismem se dojde daleko.
   Mě těší, že jsem netrousil slova, spíš jsem se snažil popsat obraz z mé blízkosti a poukázal na praktickou zkušenost, kterou má jeden cca 40 letý kolega, a v tom obraze jsem naznačil trní. Kluk byl vnímavý.
   U takových dívek to musí být dost zaobalené.
   Možná něco ve smyslu, že takový gala ohoz vyžaduje svalnatého bodygárda s kabrioletem, nebo aspoň deštníkem.
   Jednou jsem procházel kolem kuřaček a začal jsem jako echt kašlat cca 20 metrů od nich a omlouval se, že mám alergii na nikotin, dehet, mazut, veškeré radioaktivní izotopy a spálenou býčí močovinu, …
   Dozvídám se, že mají dražší cigára něco jako BIO :)

   Odpověď
 20. Nelze sloužit dvěma pánům.
  Z praxe:
  Čekáte v řadě místního obchůdku. Přijde babička s vnukem, který má na sobě satanské tričko s lebkou lidské mrtvoly.
  1. Nevšímáte si toho, ať si chodí každý v čem chce (nereagujete)
  2. Řeknete si: „Vše jde, jak má ..“ viz. stav kolektivní morálky (nereagujete)
  3. Vnuk se začal bavit s dalšími dětmi, jste v „šoku“ (takže rozčilením nereagujete)
  4. Odešel, přišel? Netuším! Chytrý telefon přerušil tok decibelů, že chci koupit špekáčky.
  5.
  x. ..
  x+1. Nebo Vám to nedá a veřejně …. ? V takovém případě je ale nutné zvládat rétoriku a najít a uchopit vhodné slova Takže „Mluvit stříbro, mlčet zlato“ v tomto případě neplatí …

  Odpověď

Napsat komentář

*
*

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>