Zdraví, zahrada

Podepisování příspěvků: anonymní příspěvky nebo ty, které v poli jména/přezdívky budou mít titulek nebo jiný text, mohou být smazány. Příspěvky s nakopírovaným delším obsahem, který je dostupný na jiném místě, mohou být také smazány – v takovém případě uvádět pouze odkaz, případně pár vět, nikoliv celý text systémem copy&paste. První komentář nového uživatele se zobrazí až po schválení, další již hned.

 Obnoviť

 1. Nový projekt s liečivými rastlinami
  Farmy v Buryatii v roku 2018 po prvý raz začnú pestovať liečivé rastliny, viac ako 50 druhov plodín bude zasiatych. Nový smer poskytne príležitosť na rozvoj východnej medicíny , ako aj na príjem príjmov z predaja liečivých surovín do západných oblastí Ruska a ázijských krajín, uviedlo v stredu ministerstvo poľnohospodárstva.
  http://новости-россии.ru-an.info/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/%D0%B2-%D0%B1%D1%83%D1%80%D1%8F%D1%82%D0%B8%D0%B8-%D0%B2%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B2%D1%8B%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%BD%D1%83%D1%82-%D0%B2%D1%8B%D1%80%D0%B0%D1%89%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%8C-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

  Odpověď
 2. NicNezNula 17.6.2018 o 20:30

  Kamenné zítky
  http://www.merchantandmakers.com/history-of-dry-stone-walls/
  (sice poněkud podle konvenční chronologie, ale vcelku pěkné záběry, myslím)

  Odpověď
 3. Prečo je dôležitá rozcvička?
  https://www.biosferaklub.info/preco-je-dolezita-rozcvicka/

  Odpověď
 4. Pro ty, kteří se ještě nesžili s pojmem DVTR „iluze řízení“, nabízím krátké, odlehčené, a pravděpodobně i nepřesné vysvětlení ze života.

  Nejdříve stanovme počáteční podmínky:
  - subjektem řízení je část mozku odpovědná za řízení vegetativní soustavy
  - objektem řízení je vegetativní nervový systém
  - adaptivní modul jsou orgány, zjednodušme to na plíce

  Mozek podle okolností stanovuje hodnoty cílového vektoru – kolik vlastně toho kyslíku tělo potřebuje v dané situaci.
  Mozek přijímá stavové informace o aktuálním potřebnosti kyslíku (stavový vektor) pro organismus ze svých čidel – jsou asi někde v horní části hrudníku
  Tyto čidla postřednictvím nervů přenášejí hodnoty tohoto stavového vektoru do míchy – někde v oblasti, kde hrudní páteř přechází v páteř krční.

  A teď to přijde.

  Nervík se skřípne, a mozek najednou začne vyhodnocovat, že vzduchu je málo, byť je ho kolem k dispozici habaděj.
  Cítí se přidušený.
  Třeba to vyhodnotí tak, že jeho vlastník vyjel lanovkou do nadmořské výšky 3000m.
  Každopádně vyhodnocuje odchylku mezi cílovým a stavovým vektorem – nám známý chybový vektor.
  Mozek začne podléhat iluzi řízení, a začne startovat procesy určené pro mimořádné situace.
  Dá příkaz, aby se do krve dostaly nějaké ty katecholaminy, třeba adrenalin, a začne nějak predikovat, že může být i hůř.
  Zvýší se puls, trochu začne lítat krevní tlak, možná máte pocit, že vidíte trochu jinak.
  Plíce makají, že funíte někdy jak lokomotiva.
  Občas máte malou motolici.
  Večer ulehnete, spíte třeba 7 hodin, a ráno se budíte docela utahaní.
  Třeba proto, že když je vyhodnocena krizová situace, tak je zakázána produkce nočního regeneračního hormonu melatoninu.
  Hold musíte být pořád ve střehu.

  Jaký je závěr?

  Zjevně určitá část mozku zcela podlehla iluzi řízení, protože dostávala chybné stavové informace.

  Jak zrušit tuto iluzi řízení?
  Vůle sídlící v jiné části mozku musí něco říci – třeba elektrikářskou mluvou: „Nech si spravit kabeláž od čidel, troubo“.

  Odpověď
 5. Na internete som naďabil na toto:
  https://www.youtube.com/watch?v=J0ACRT2Sg4g
  Kvas z ihličia. Skúšal to už niekto? Nieje to len nejaký blud?

  Odpověď
 6. Leopardus 14.6.2018 o 19:55

  Všem děkuji za komentáře, rady, atp. Nechtěl jsem být konkrétní, aby mne někdo neměl za blázna. Jen naznačím .. Ten sen jsem měl ve třinácti, tedy zhruba před 45 lety. Hlavní postavou, resp. postavami v něm byli šediváci, postavy v černých hábitech s hlavami tvaru obráceného jehlanu bez tváře, či nějakého výrazu a velmi zjednodušeně řečeno, byli likvidováni. Ovšem prostředí, zvuky, samotný děj, to byl horor. Dodnes jej mám celkem živě v paměti.

  Odpověď
 7. Leopardus 13.6.2018 o 20:50

  Víte o někom, kdo by dokázal vyložit sen? Co se samotného snu týče, nejde o žádnou hloupost, ale o dost závažný děj a postavy. Je nasnadě, že zde nemohu popsat, oč se jedná ..

  Odpověď
  • Ahoj, ohledně výkladu vyznamu snu se zkus obrátit na Dr. Staňka, www. Agape.cz. Myslím, že Ti pomůže. J.

   Odpověď
  • Pokud jde o osobní poselství, týkající se Vaší osoby a blízkých, snažila bych se rozklíčovat sama. Vyhradit si k tomu čas, prostor, klid a v duchu požádat o nápovědu.

   Odpověď
  • Svoje vlastní sny si občas vykládám, už jsem i dal užitečný postřeh jiným a věřím, že třeba Oracle 911 by uměl skvěle sen vyložit, ale, jak říká Daniela, největší problém je v tom, že je potřeba znát situaci a pocity člověka, což může být celkem složitá záležitost.

   Určitě pomůže si hned sen sepsat, vyhledat důležité pojmy ve snáři, ale zároveň nebrat snář vždy doslovně.
   Když si sen sepíšeš a v hlavě několikrát projdeš, tím myslím včetně obrazů, tak přijdeš na mnoho věcí.

   Odpověď
  • z osobnej skúsenosti viem, že obracať sa na akékoľvek snáre vedie na scestie. Dosť mi pomohlo mať pri sebe blízkeho človeka, ktorému sny pravidelne hovoríš. Veľmi dobrou cestou je do konkrétneho sna sa opäť vrátiť a ešte lepšie viackrát… (môže to byť ale dosť náročné, v podstate sa tam ruší zažitá predstava lineárnosti času, a pod..) sám mám s výkladom niektorých mojich snov dosť problém… hodne mi pomáhajú knihy – už neraz sa mi stalo, že som nejaký symbolický rébus čiastočne rozriešil tak, že som sa o tom akoby v správny čas kdesi „náhodou“ dočítal…

   Odpověď
   • marvo: Však, samozřejmě – snáře bez dogmatického přístupu. Nikdy nebrat snář jako náboženský fanatik Bibli…

    Jinak souhlasím, že knihy…to je často „Jazyk života“. Někdy třeba narazím na knihu, stránku, článek, proběhne zajímavý rozhovor na neočekávané téma nebo něco uvidím v přírodě a to zapadne do mozaiky.

    Co se týče rozboru s blízkou osobou – ne vždy to jde. Ale ano, když je ta možnost si popovídat o snech, tak dobré i je, když oba lidé si sdělí svoje sny a pak s o to větším zájmem je vzájemně rozeberou nebo jen nechají uležet pro pozdější vnuknutí.

    Odpověď
    • Leopardus 14.6.2018 o 20:00

     Ano, někde jsem četl (a mám to i odzkoušeno), že hledá-li člověk odpovědi, může se mu jich dostat v textu zrovna hrané písně v rádiu, ve slovech jiné osoby během obyčejného rozhovoru, či jinak, jak píšeš, JS.

     Odpověď
 8. čtenář 12.6.2018 o 18:31

  Mladí lidé jsou stále hloupější (v globále) – už to i „vědecky“ dokázali..
  http://techfocus.cz/veda-vesmir/532-novy-pruzkum-potvrdil-sokujici-trend-mladi-lide-jsou-celosvetove-skutecne-stale-hloupejsi.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Odpověď
 9. Nedávno se tady řešilo, co proti slimákům. Asi před dvěma týdny jsem zaznamenala výskyt, tak jsem celý vyvýšený záhon namulčovala vaječnými skořápky a nato jsem přes sitko posypala (i rostliny, hlavně zelí) moukou z hořčičného semínka. Taktéž jsem posypala i vršek desek, které mi záhon ohraničují… Zdá se, že to pomohlo, dnes ráno jsem žádného slimáka nenašla…
  Jinak, četla jsem i o dalším ekologickém způsobu a to, do zavařovačky dát kukuřičnou mouku (může být smíchána s trochou sody bikarbony), tu sklenici položit naležato u záhonu. Slimáci prý tuto mouku milují, ale, zároveň je pro ně toxická, takže se nažerou a pak zdechnou… Toto jsem ještě nezkoušela, jelikož jsem neměla kukuřičnou mouku… Ale zkusím…
  Ještě jedna věc. Letos se mi na švestce objevil vak s housenkami nočního motýla. Ráno si housenky z vaku vylezly do větví a tam vegetovaly až do večera a pak se do vaku na noc vrátily… I když mi bylo budoucích motýlů líto, musela jsem se toho zbavit, jinak by mi ohlodaly celou švestku… Tak jsem větvičku s vakem ustřihla, hodila do kýble a zalila vroucí vodou… Teď je z toho hnojivo…

  http://www.imagehosting.cz/images/img201rur.jpg

  Odpověď
  • Putinovec 9.6.2018 o 7:22

   Řeším slimáky v noci.Po dešti,když se setmí vezmu baterku a jdu čistit zahradu.Zlikviduji takhle i kolem stovky slimáků za pár minut.Jinak letos jsou hodně agresivní mšice.Vloni stačil za celou sezonu dvakrát postřik mýdlovou vodou a letos to musím dělat dvakrát týdně.

   Odpověď
   • Na mšice jsem letos použila odvar z Pelyňku. Stříkala jsem 2x. Mšic je letos hodně. Postřik z mýdlové vody neznám, můžeš prosím napsat, jak jej děláš?

    Odpověď
    • Putinovec 9.6.2018 o 10:31

     Mám 3L nádobu na postřik.Vhodím celé mýdlo dovnitř,napustím kohoutkovou vodou a druhý den po protřepání stříkám.Mšice mýdlo obalí,poté na nich zaschne a je konec.Mýdlo stačí na dvě dávky.

     Odpověď
     • Mám stejnou zkušenost, mýdlová voda je na mšice skvělá. Letos mi pomohla zachránit bez, kde jsem si mšic všimla dost pozdě, ale třeba na jahody napadané mšicema mi loni nezabrala.

      Odpověď
      • Putinovec 9.6.2018 o 12:43

       Mě lezou mrchy na růže a dokonce už i na šípek.

       Odpověď
  • Oracle 911 9.6.2018 o 7:38

   Pivo do zakopanej nádoby…

   Odpověď
  • Slimáky sbírám. To je jediné, co zabere.

   Odpověď
   • Putinovec 9.6.2018 o 10:32

    Já je na místě přeseknu lopatkou.Mravenci je potom sežerou.

    Odpověď
    • Leopardus 9.6.2018 o 10:37

     My jsme je solili, tedy posypali špetkou soli. Asi trochu méně pracná varianta sběru slimáků.

     Odpověď
    • Plži „trpí“ kanibalizmem.Slezou se kamoši a je po něm.

     Odpověď
 10. Ahojte,
  Táta, alkoholik, cirhoza jater, játra nefunkční, oslabená funkce ledvin, leží na jip strašně slabý.
  Co můžu udělat? Jak pomoci? Máte prosím někdo zkušenost, radu?

  Odpověď
  • Můj manžel si na játra bral ostropestřec v oleji od dědka Kořenáře, loni mu hrozila dialýza,tak začal pít každé ,ráno bylinný čaj na ledviny od Zdislavy a Vrbovku od dědka Kořenáře 3x denně,
   krevní testy se zlepšily , klesl kreatinin,kyselina močová i draslík .

   Odpověď
  • Katdani 7.6.2018 o 7:41

   Zažili jsme, nejtěžší forma cirhózy po nedoléčeném zánětu pohrudnice (tak 20-25 let před zjištěním té cirhózy, podle lékařů by na tom byl líp, kdyby byla játra zničená alkoholem, to cituji), kromě ostropestřce zařadil táta do jídelníčku častěji játra (prý podle rady jezte orgán, který potřebujete posílit), ale to asi teď nepomůže. Rok čekal na zařazení do transplantačního programu, další rok na dárce, mezitím po nemocnicích. S novými játry funguje už patnáctým rokem, zdraví úměrně věku výborné…

   Odpověď
  • Asi nic lepšího pro obnovu jaterní tkáně, než je silymarin z ostropestřece mariánského nejspíš není. Jinak máme v rodině pozitivní zkušenosti s produkty pana Nového (dědek kořenář). Z této byliny nabízí jak čajový koncentrát, tak i kaši. Každé funguje trošku jinak – čaj je spíš na podporu oživení jaterní tkáně a vůbec standardních jaterních procesů. Kaše spíš funguje očistně na zanesené vnitřní i vnější žlučovody.

   Prohledej Majo jeho stránky. Měl jsem uložený tento odkaz: https://www.dedekkorenar.cz/choroby/traveni/cirhoza-jater.html , tak ho přikládám.

   Odpověď
  • Daniela 7.6.2018 o 9:33

   Dokud je v nemocnici nelze dělat nic moc, pokud je komplet na přístrojích. Nejdůležitější moment nastane v případě, kdy ho vrátí zpět. Nesmí už sáhnout na alkohol. Játra dokáží regenerovat i ze zoufalého stavu, ale je třeba k životu přistoupit jinak. Je to těžké, ale nová energie se musí zvednout u tatínka. Vy můžete dát pouze podporu jako rodina a zároveň najít správnou míru, aby to vše neválcovalo i vás.

   Odpověď
  • Na pečeň je dobrý ostropestrec a tiež plavúň. Na ľadviny listy z brezy, zlatobyľ, vŕbovka, praslička. Skúsiť aj homeopatiu.

   Odpověď
  • Pokusit se můžeš ještě nasadit velmi účinné amazonské byliny (k sehnání na http://eshop.petr-chobot.eu/cs/bylinne-smesi/ ), ale napřed bych navázal kontakt a volil a kupoval až podle konzultace a doporučení – http://petr-chobot.eu/cs/leceni/?source=epch
   Nevím však, jak se budou v nemocnici tvářit, až otci budeš denně nosit termosku se speciálními bylinnými čaji, zvláště až jim řekneš, co a odkud to je.

   Odpověď
   • Daniela 8.6.2018 o 7:50

    Ráda bych se zeptala, jestli máte s užíváním doporučovaných bylin osobní zkušenost?

    Odpověď
    • Sám jsem začal s bylinami pro detox a celkový pocitový stav se mi zlepšil. Zatím další užívání nemám potřebu. Občas na pročištění.

     Kolegyně, která měla své zdravotní problémy, užívala byliny sama, podle svého výběru – s úspěchem. Pak svému manželu nasadila vhodnou kůru na jeho vpodstatě dlouhodobě chronické (oficiálně léčené) problémy, stále se zhoršující stav se podařilo zastavit a zvrátit … postupné zlepšování. Podrobnosti nebudu otvírat.

     Ty byliny z Amazonie jsou farmaceutickému průmyslu svými účnky známy, ty však nelze patentovat a … A účinné látky nejsou schopny syntetizovat, proto informační embargo. A tak se odtamtud do světa vozí různé byliny, často nevalné jakosti. Ty, které dodává Petr, sbírají skuteční indiáni v panenské přírodě ve velmi vysokých výškách, takže u nich je záruka účinku.
     Jinak užívat čaje je každého svobodné rozhodnutí, kdo se chce o své zdraví postarat o něco lépe, než jen polykáním chemie. A ve srovnáním s tím, za co všechno je člověk ochoten vyházet horentní sumy peněz, tak ty ceny zase s ohledem na jejich účinek nejsou nijak přemrštěné. Tím chci upozornit na lidovou moudrost: „co nic nestojí, nestojí za nic“.

     Odpověď
     • Daniela 9.6.2018 o 6:04

      Děkuji za odpověď, Badateli. Zajímala mi osobní zkušenost. O síle amazonské přírody nepochybuji, malou osobní zkušenost mám. Nepochybuji ani o tom, že pan Chobot prodává čisté originály rostlin. Sama spíš vycházím z toho, že vše potřebné k našemu uzdravení je poblíž. Chemii nepoužívám vůbec.
      Mám z nějakého důvodu na Petra Chobota „stopku“. Nemohu říct žádný zvláštní důvod. Nicméně rodinný příslušník se po jedné z jeho léčebných meditací prakticky okamžitě zbavil letitých bolestí hlavy, které nešlo dlouhodobě nijak usměrnit.

      Odpověď
      • Putinovec 9.6.2018 o 7:18

       Užívám bylinky pravidelně už přes čtvrt století jako prevenci.Vetšinou jako formu pročištění organismu hned od jara.Nemám žádné zdravotní problémy,neužívám po celý rok žádné léky,což připisuji čistící síle bylinek a tomu že jsem nekuřák a nepiji alkohol.A hlavně,snažím si udržovat pohodovou náladu.O bylinkách říkával léčitel páter Ferda moudro,užívejte to,co roste ve vašem okolí.Jsou to rostliny uzpůsobené pro váš organismus.Často drobný plevel,který člověk ve své hlouposti vytrhne ze zahrady,může předejít těžké nemoci.

       Odpověď
       • To je pravda, chráním si na zahradě bršlici, která zbytek rodiny irituje. Dělám z ní chutné pesto (česnek, mořská sůl, olivový olej, semínka), chuťově je vynikající. Má hodně céčka, železa, karotenu, mangan. Kopřivy, pampelišky, vlaštovičník, šalvěj, bouřka, šípek, bez – kolem nás jsou opravdu poklady. Pravidelně se postím a při návratovce začínám šípkovým čajem, který krásně nastartuje vyčištěný organismus. Bohužel některé divoké byliny už neznám, marně pátrám v paměti, co učila babička.

        Odpověď
 11. Jedzte zdravo, ako naši predkovia

  https://honsch.files.wordpress.com/2010/12/viliambada.pdf

  Odpověď
 12. Rezort zdravotníctva uvažuje o povinnom očkovaní proti HPV
  http://www.teraz.sk/slovensko/mz-sr-uvazuje-o-povinnom-ockovani-proti-/328853-clanok.html

  …dievčatám vo veku 13 až 15 rokov … chlapcom vo veku 13 až 15 rokov…
  ale toto? a príjemným ( pre istú skupinu ) vedľajším učinkom bude neplodnosť našich detí, čím sa zjednoduší vyriešenie toho bieleho „problému“

  Odpověď
  • … toto ockovanie je nezmyselne…. clovek zijuci sporiadanym zivotom, nan neochorie, nech zavedu testy na protilatky….

   Odpověď
  • Výkřik do tmy. Povinné očkování neprojde. Právníci by to rozcupovaly na kusy.

   Odpověď
   • opr. rozcupovali

    Odpověď
 13. marek5501 3.6.2018 o 16:20

  Prosim ak ma niekto odkazy na zdravu stravu bez mesa a preco nejest meso.

  Odpověď
  • Neviem, prečo nejesť „meso“, ale tu je niekoľko dôvodov, prečo nejesť mäso.

   Ekologické důvody:
   https://www.vegetarian.cz/ostatni/eko.html

   Positivní vlivy vegetariánství:
   https://www.vegetarian.cz/ostatni/posvliv.html

   Zdraví a náklady na zdravotní péči:
   https://www.vegetarian.cz/naklady/naklady.html

   Vegetariánom je aj konceptuál V. A. Jefimov a bol ním aj spisovateľ L. N. Tolstoj.

   V. A. Jefimov – Lekce pro starší žáky – O jídle (CZ titulky):
   https://www.youtube.com/watch?v=89J3FM2KRmI

   Odpověď
   • Pozitivní vlivy vegetariánství… No nevím, když se podívám na Jefimova a jeho nezdravou barvu pleti, vpadlé oči a propadlé tváře, moc zdravě nevypadá… A také co se týče pozitivního vlivu na psychiku člověka mám velké pochybnosti… Stačí zmínit neznámějšího vegetariána v historii kterým byl Hitler…
    Naši předci jedli maso 2x týdně… V pátek to byla ryba a v neděli jiný druh masa. Myslím, že tato frekvence, co se týče masa v jídelničku je tak akorát…
    Také vegetariáni se jeví jako mnohem agresívnější v prosazování svého názoru na stravu… Chovají se v podstatě jako agresívní muslimové…
    Ať si každý jí, co chce a nenutí ostatním svoji vůli… Každý musí přijít na to sám, co jeho tělu dělá dobře…
    Kdybychom měli být čistě vegetariáni, Bůh by nám nadělil trávicí soustavu jakou má kráva…

    Odpověď
    • marek5501 3.6.2018 o 18:07

     Aksal a o to mi presne ide.V zopar clankoch na Levanete je spomenute ze clovek nie je geneticky stavany na mesitu stravu (UK klavesnica) a mam v tom zmetok lebo povazujem zvieraci protein za dolezitu zlozku stravy a tak isto som narazal na Jefimova a jeho rozbor.
     Zastavam podobny nazor keby sme boli bylinozravci tak okolo nas nepobehuju kravy,sliepky atd..
     Tak isto mam podozrenie z velkeho narastu vegetarianov ze to nie je nahoda a tento smer ma urcite nejaky ciel a asi to nebudu kravie „prdy“ do atmosfery..

     Odpověď
     • Já si právě myslím, že nedostatek masa vyvolává na jedné straně u člověka agresi a po ní úplnou odevzdanost…
      To bylo krásně vidět právě na Hitlerovi… O žádném altruizmu u něj nemohla být ani řeč… Právě u něj se vyskytovaly ty vlastnosti, které autor článku přisuzuje jedlíkům masa tj. agresivita a egoizmus…
      Hitler byl na jedné straně agresivní a na druhé straně propadal do úplné odevzdanosti, když se mu nevedlo…
      Možná právě o toto jde… Vybudit u lidí agresivitu (v příhodné chvíli) a pak u nich utlumit schopnost samo obrany a vyvolat v nich pocit odevzdanosti a smíření se se svým osudem…
      Stačí se podívat na ty nahoře, kam až dohlédnem… Jsou snad lidé, kteří se učí v Etonu, vegetariány? Ne… Oni vegetariánství vnucují lidem v podhradí…Asi ví proč…
      Tak jak nám vnucují ve vzdělání dětí nové technologie ale sami učí děti psát kuličkovým perem a hlavním předmětem je u nich krasopis… Je potřeba se dívat, co dělají ONI a co se snaží navázat nám…

      Odpověď
      • Člověk 3.6.2018 o 19:16

       Ty víš Aksal, co za jídlo preferuje každý jeden student v Etonu? Jak se dá k takové informaci přijít?

       Odpověď
       • Každý ne, ale minimálně o příslušnících z královské rodiny je známo, že nejsou vegetariány… Jinak, já nejsem proti vegetariánství, já jsem proti jejich agresivnímu chování vůči nevegetariánům… Ať si každý jí, co mu vyhovuje a nenavazuje svoji vůli ostatním…

        Odpověď
        • Člověk 3.6.2018 o 23:55

         No tak to fakt, že se jedna sice důležitá, ale protilidská, tedy defektní, rodina neztotožňuje s vegetariánstvím přece nemůže být důkaz toho, že je vegetariánství špatné ne? Nebo mi něco uniká? Já z Tvých příspěvků o vegetariánství a vegetariánech nabyl dojmu, že Tě štve pár jedinců, kteří nejedí maso a snaží se to militantně cpát i „masožroutům“. To ale (dle mého názoru) nemá s podstatou (vegetariánstvím) moc společného. Myslim že by Tě štvali i příliš horliví bojovníci proti alkoholu a kouření. Prostě pokud někdo prosazuje tu „svou“ až moc „hlasitě“, tak bude štvát část svého okolí nehledě na to, jestli prosazuje „istinu“, nebo jen svou subjektivní pravdu. Stejně tak, jako se svym „alkoholovym“ okolím nemluvím o škodlivosti alkoholu, ale jen když se někdo zeptá, tak řeknu že si život užívám většími doušky, než když jsem pil, tak tady na diskuzi, kde je míra chápání všeho řádově vyšší, nikomu nevnucuju své vegetariánství a jen sdílím svou zkušenost s těmi, kteří se občas ptají. Každému co jeho jest. Myslim, že ve „sporu“ maso vs. nemaso hrají roli egregory obou skupin a tak radši budu věnovat svou energii něčemu jinému, že je překřikování se těchto dvou skupin/egregorů, jakkoliv jsem dřív patřil k jedné a nyní už pár let k druhé :) Ať se daří.

         Odpověď
         • Bohumil 4.6.2018 o 7:36

          Chápu to podobně. Nakonec i v Základech sociologie 1 – 1.5. je odstavec:

          „A konkrétně je sociologie povinna zkoumat a znát neřesti lidí a procesy jejich vytváření, šíření a obnovování ve společnosti. Zároveň jsou však sociologové povinni vyhýbat se tomu, aby rozvraceli společnost šířením informací o neřestech v režimu jakoby „všeobecné sociologické osvěty“. Tím by napomáhali k dalšímu šíření pokleslého způsobu života lidí, kteří k němu potenciálně mají sklony a mohly by se mu vyhnout, pokud by jim „včas“ nebyly poskytnuty informace, které nejsou schopni na stupni svého dosažného osobnostního vývoje vnímat adekvátním způsobem, takže je to v důsledku uvrhne na cestu osobnostní degradace a antisociálního chování“.

          Někdy mám pocit, že trochu za touto hranou jsou i přednášky samotného Jefimova .. -ale zdůrazňuji: Jen můj subjektivní dojem.

          Odpověď
         • Ano, přesně toto mi vadí, „militantní cpaní“ masožravcům „vegetariánství“… A ano, stejně podrážděně bych reagovala na všechno ostatní, jak si to popsal… Problém je v míře…

          Odpověď
      • Z mojich skúseností: „mäsožravci“ bývajú agresívni voči vegetariánom

       Odpověď
       • Jak se ta agrese masožravců projevuje? Ještě jsem neslyšela o zničených polích mrkve, nebo brambor…Zato o zničených obchodech s masem ano…

        Odpověď
        • Např. odebírání dětí vegetariánům v 90-tých letech z důvodů neposkytnutí dostatečně nutričně hodnotné výživy.

         Odpověď
         • Jste to zjednodušil. Děti byly odebírány pro špatný zdravotní a fyzický stav, ne proto, že byly vegetariány. Kdo chce dítě stravovat vegetariánsky musí dokonale ovládát správné složení potravin a obsah bílkovin, tuků a sacharidů v nich, aby nepoškodil jeho vývoj. U dospělých je to už jiné.

          Odpověď
          • To nevyvracím … mě šlo o to, že to byl dost častý argument v TV na soudech, atd. takže někteří masojedlíci tím agresivně strašili a manipulovali vegetariány.

           Odpověď
        • Oracle 911 3.6.2018 o 20:53

         Hrbáč nikdy neuvidí svoj hrb. ;)

         Odpověď
       • Jedna z manter KSB popisující, jak by měla civilizace lidskosti vypadat:

        A od té doby Království boží zvěstvuje se, a každý do něj svým úsilím vchází (na základě svých pravověrných činů).

        Vegetariáni i masojedlíci jsou agresivní, když se manipulacemi snaží přesvědčit druhé, aby se přidali k jejich ideologii ve stravování.

        Pamatuji si na tendence odebírat děti vegetariánům, protože podle mínění vědců tím rodiče týrají děti neposkytnutím dostatečně nutričně hodnotné výživy.
        Do stejného ranku patří, když vám kolega vegetarián před obědnáním oběda pronese větu, že jedení masa znamená podíl na vraždě.

        Můžeme o tom zde diskutovat, ale jediný správný postoj je takový, že každý ať si svobodně určí na základě svého svědomí a vědomí svůj stravovací styl.

        Odpověď
        • Leopardus 4.6.2018 o 20:14

         Nebo vám u oběda natvrdo řekne, že pojídáte vlastně mrtvolu. Někde jsem četl, že osobní rada nebo poučení druhému, není – li vyžadována/o, se považuja za osobní útok. Něco na tom je ..

         Odpověď
       • Nebo posměšky a neustálé nabízení řízků a podobně – ale pokud to člověk bere s klidem, tak to většinu po chvilce přejde.

        Jeden trenér mi dokonce vyhrožoval, že když budu veganem a budu trénovat, tak že umřu…

        To ale povětšinou pramení z toho, že obecně není známo, jak poskládat jídelníček bez živočišných zdrojů, tudíž lidé se bojí neznámého a podle toho pak reagují.

        Odpověď
      • Hitler nebyl vegetarián z přesvědčení – jemu bylo po masu blbě.
       Naopak vím, že existují lidé, kteří mají problémy s trávením čehokoliv jiného než masa.

       Tyto případy bych z debaty vyřadil.

       Odpověď
       • Je jedno, jestli byl vegetariánem z přesvědčení, nebo z jiného důvodu. Na jeho příkladu se dá jasně dokázat, že vegetariánství jednoznačně nepodmiňuje altruizmus… U něj naopak posilovalo agresi…
        Altruizmus je podmíněn jednoznačně svědomím a ne stravou…

        Odpověď
        • Při negativní konotaci slova Hitler je argumentovat jeho nemocí (stravovací problémy, díky kterým se vyhýbal masu) diskusní podpásovka.

         Tím nevyvracím názor, že vegetariáni současnosti jsou agresivní při prosazování ideologie, které věří. A že jde v jejich případě často o tu ideologii, než o promyšlený postoj ke svému zdraví.

         Odpověď
         • Aha, takže když je argument nepříjemný a popírá tvrzení o altruizmu vegetariánů, tak je to podpásovka… Budu si to pamatovat…

          Odpověď
          • Diskuse je dlouhá a nepřehledná … kdo tu argumentoval, že vegetariáni jsou altruističtí?

           Odpověď
           • Putinovec 3.6.2018 o 21:47

            Vezmem to z jiného konce.Není maso jako maso a to samé platí o zelenině.Maso ze zabíjačky ,kdy jde hned po odležení mezi strávníky chutná úplně jinak něž ta divná šedivá hmota z obchodáků.Totéž platí o zelenině,domácí voní a chutná,koupená připomíná chutí a vůní dřevotřísku.Až vyřešíme zdravé nejedovaté potraviny pro všechny,pak se můžeme posunout dál.Nemá smysl předbíhat.

            Odpověď
            • Přesně. Řešme prvotní příčinu. Dříve (běžní – pracující) lidé nejedli každý den maso, ale pouze to zabíjačkové/ulovené/vylovené*. V té samé době elita a dvořané jedli maso častěji až každý den – a především: nepracovali. Jak která skupina na tom byla statisticky se zdravím (vitalitou) a mravností – víme. Buržousti si tohoto faktu všimli a proto položili základy k současnému konzumnímu šílenství. A čirý kapitalismus je pak odpovědný za nadměrnou ztrátu kvality (p)otravin.

             Také je třeba dodat, že podíl příjmu zeleniny/masa nebyl v době předkozumní během roku stabilní – jde tak o vliv vnějšího prostředí na genetiku. Nárust pohodlí byl příliš rychlý, geneticky nejsme přizpůsobeni současnému stylu života. A odtud, dle mého, pramení všechny „civilizační choroby“ z těch, co nejsou způsobené záměrně jinými metodami.

             *) V našich konkrétních zěměpisných podmínkách (ale globálně statisticky asi víceméně průměrných). Třeba na pobřežích, například severských moří zase rybí maso převládalo.

        • Podle čeho jsi vyvodila že vegetariánství u Hitlera posilovalo agresi?

         Třeba já bych rozhodně nespojoval vegetariánství s altruismem, ovšem altruističtí lidé budou mít silnější sklony nezabíjet zvířata. Většina dnešních vegetariánů ovšem z tohoto nevychází.

         Na druhou stranu znám dva vegetariány, jeden je sportovec, nosí domů na kompost z práce i šlupky od banánů jen aby je nehodil do smíšeného odpadu, je fit, a kdybych se ho nezeptal ani bych nevěděl že je vegetarián.

         Druhý fit není protože nejí zdravě, a vegetarián je od dětství od doby co viděl kazetu o průmyslovém chovu zvířat.

         Způsob jakým to paušalizuješ je podle mne mimo jakékoli racionální uvažování, je to asi na úrovní neoconského strašení Ruskem.

         Odpověď
      • Proboha, to snad nemyslíš vážně…

       Odpověď
      • tady píší něco jiné …H.měl rád bavorské párky a zbožňoval kaviár…a pro utišení bolestí užíval kokain https://www.vegetarian.cz/ostatni/ahitnebyl.html

       Odpověď
       • Tento článek beru jako tendenční s pokusem distancovat se od vegetariána, který dělá současným vegetariánům vrásky na čele a popírá altruizmus, kterým se vegetariáni zaštiťují…
        Hitler byl možná altruistický ke zvířatům, ale zato lidi neváhal vraždit v milionech… Ne každý, kdo má rád zvířata má rád i lidi… Kolikrát milovníci zvířat říkají, že je mají raději než lidi…
        V ruské TV jsem viděla starý dokument, ve kterém vystupoval kuchař, který vařil Hitlerovi až do jeho smrti… Podle jeho tvrzení, byl Hitler vegetarián, proto i hostiny, které pořádal, jeho blízké okolí nesnášelo, protože se tam nenajedli…
        Takže závěrem, článek = zoufalá snaha popřít to, že Hitler byl vegetarián…

        Odpověď
    • vegetarián=muslim, a jejich nejznámější zástupce je Hitler.
     Myšlenková konstrukce ala bohnice.

     Naše trávící soustava je přesně správně stvořená pro příjem čistě rostlinné syrové stravy, v ideálním případě. To že jsme schopni sežrat i plechovku od motorového oleje neznamená že je to pro nás dobré.

     Odpověď
     • Ty nevíš o tom, že muslimové byli spojenci Hitlera? Tak si něco počti o té době, nebo se podívej na nějaké filmy, abys byl v obraze…

      Odpověď
      • Svůj k svému… Jak tenkrát, tak i dnes…Tatáž matrice…

       Odpověď
      • dobře a jak to souvisí s vegetariány?

       Odpověď
     • Člověk je všežravec. „Vyzdvihování“ vegetariánské stravy vychází z obavy, že výroba masa a živočišných produktů pro masovou spotřebu, zejména prostřednictvím velkochovů, je z hlediska ochrany životního prostředí prostě do budoucna neudržitelná.

      Odpověď
      • Stačí tuto spotřebu snížit…

       Odpověď
    • Vladimír 4.6.2018 o 10:06

     prepáčte ,ale našich predkov musíte rozdeľovať na predkresťanských a tam by som bol vo vašich argumentoch opatrný. A kresťanských pod plným riadením GP. Ubehlo 1000 rokov od násilnej kresťanizácie našich území. Som chovateľ Kôz mám aj sliepky. Môj pes odmieta jesť zabitú sliepku z dvora.Ináč mu kuracina veĺmi chutí. Dokáže rozoznať aj vývar.Ten pes má viac citu ako dnešný ľudia.Neviem ako dokáže cítiť sliepku ale zjavne k nim má priatelský vztah. Chovám zvieratá ešte len rok a stádo sa začalo rozrastať pretože nedokážem kôli svedomiu zabiť ani capa. jedna vec je si kúpit v tescu ,alebo od mäsiara klobásku a druhá vec je zabiť cítiacu bytosť.Myslím ,že vaša debata je čisto teoretická a fungujete stále v naučenom programe.. To čo jete dnes nezodpovedá jedálničku slobodných slovanov. Jedli plody lesa,žalude,korienky,bukvice,ovocie ,orechy , obilie a samozrejme Tatarku(pohánku,alebo tartarku?) Zrejme aj ryby,ale krvavá strava sa nedoporučovala-zápovede boha Svaroga :Nejedzte potravu s krvou, lebo budete ako zvery divé a mnohé choroby vás navštívia. Jedzte stravu čistú, ktorá rastie na poliach vašich, v lesoch a sadoch vašich, nadobudnete vy vtedy sily ohromné, sily svetlé a nepostihnú vás choroby a mučenia so strádaním.

     Odpověď
     • https://ivu.org/history/usa19/graham.html

      Sylvester Graham (1795-1851)

      Kazateľ, v podstate vynálezca, alebo inšpirácia pre *grahamovu* múku. Zakazoval alkohol, fajčenie, čaj, víno. Vegetarián.
      Nazdával sa dokonca, že konzumácia mäsa podporuje masturbáciu.

      Ako vidíš, nezdá sa, že by mu to pomohlo k dlhému životu alebo sile.

      Možná príčina toho agresívno/odovzdaného konania vegetariánov /ako spomína Aksal/ bude pravdepodobne strata testosterónu.

      Odpověď
     • „Nejedzte potravu s krvou, lebo budete ako zvery divé a mnohé choroby vás navštívia.“

      Zápovede (prikázania) Svaroga. A že kde som ešte počul podobné slová… U niekoho, komu bolo povedané: „Jesuse Christe, syn Helijský priidoša učitisja mudrosti u synov Dažďbožjich“. (Vsejasvetnaja gramota)

      A ten zasa učil synov Izraela (Ježišov apokryf):
      „Popravde vám hovorím, zo všetkých bytostí, žijúcich na zemi, iba človeka stvoril Boh na svoju podobu. A preto sú zvieratá pre človeka, a nie človek pre zvieratá. To znamená, zabíjajúc divého zvera, kvôli záchrane života svojho brata, ty neprestúpiš zákon. Lebo pravdivo vám hovorím, človek je väčší než zviera. No ak niekto zabíja zviera bez príčiny, keď zviera naň neútočí, аlebo kvôli túžbe zabiť alebo pre jeho mäso alebo kožu alebo kly, tak koná zlo, lebo on sám sa mení na divokého zvera. A jeho koniec bude taký istý ako koniec divokých zverov.“

      My síce nelovíme divú zver, a nestávame sa sami divou zverou, zato jeme domáci dobytok, a stali sme sa „stádom“, domestifikovaným dobytkom „elít“.
      Tak či tak je všetko podľa mňa o miere, spôsoboch, etike v konaní. Ja osobne tiež jem stále mäso, hoci mám problém zabiť králika, nie ani tak kvoli tomu že zomrie, ale zatiaľ to neviem spraviť dostatočne humánne, aby si to ani neuvedomil. Aj keď žijú domestifikovane, chcem aby mali pekný život a bezproblémový koniec. Na druhej strane, je jasné, že ľudský intelekt má dosť vysoký potenciál na to, aby vymyslel alternatívny spôsob stravovania veľkého množstva ľudí bez toho, aby kvôli tomu musel drasticky meniť prírodu, ničiť biotopy zvierat. Skrátka, bolo by skvelé sa radovať z života okolo nás, bez toho, aby sme ho drasticky menili a ničili.

      Odpověď
      • sorry toto ale nie je z NZ, to je nejaký neoverený heretický blud

       Odpověď
       • Z Nového Zákona to síce nie je, ale sprostými slovami by som to nenazýval.

        Odpověď
        • Takže, keď napríklad ja napíšem pod pseudonymom nejakú fake KSB knihu, tiež ju zaradíš medzi relevantné zdroje?

         Odpověď
   • marek5501 3.6.2018 o 18:00

    Prepac ale neviem dobre narabat na UK klavensici z pravopisom..

    Odpověď
   • Ještě k mojí osobní zkušenosti. Maso jím maximálně 2x týdně. Tělo si samo řekne, kdy je ho potřeba…
    A ještě jedna poznámka… U žen vegetariánek často dochází k samovolnému potratu…

    Odpověď
    • Zkoumal někdo životní styl a stravu těchto žen a hledal objektivně příčinu?

     Mohla bys nějak doložit svoje tvrzení?

     Odpověď
     • Na těhotenství má množství železa v těle matky zásadní účinek. Jeho nedostatek může způsobit spontánní potrat či předčasný porod, má za následek zpomalení růstu plodu i odlučování placenty, má dopad na poporodní hojení.Naše tělo dokáže mnohem lépe vstřebávat železo ze živočišné stravy (maso a ryby) nežli z rostlinné, protože v mase je již železo vázáno na hem (nebílkovinou část krevního barviva).

      Odpověď
   • Míra108 3.6.2018 o 20:17

    Řekl bych, že v pořadí důležitosti, je konzumace masa někde na konci všech problémů. A navíc si myslím, že při dnešním tempu technologického rozvoje lidé brzy vymyslí umělou výrobu „masa“. Takže etický problém jíst, nebo nejíst zvířata zmizí.

    Odpověď
    • To je už vymyslené, akurát pracujú na znížení ceny. Čo v tom mäse bude pridané, to je otázka.

     Odpověď
     • marek5501 4.6.2018 o 6:38

      Gmo soja

      Odpověď
      • Oracle 911 4.6.2018 o 7:08

       To sa deje aj teraz…

       Odpověď
  • Niekoľko dôvodov, prečo jesť mäso.

   Dobrá polievka lieči zuby:
   https://www.biosferaklub.info/dobra-polievka-lieci-zuby/

   Strava prírodných národov; poučenie pre súčasnosť:
   http://www.kruhzivota.sk/strava-prirodnych-narodov-poucenie-pre-sucasnost

   Odpověď
  • Na hlavnej stránke je Škola zdravia Sovetova, tam sa dozvieš. Nemusíš so všetkým, čo je tam napísané (fruktariánstvo…) súhlasiť, no dozvieš sa, čo mäso spôsobuje a veľa iného, pre zdravie užitočného.

   Odpověď
  • marek5501,
   na levanete nájdeš články hovoriace aj v prospech mäsa, aj v neprospech
   Napr. tu: http://leva-net.webnode.cz/products/moderni-strava-bileho-muze/
   kontra
   tu: http://leva-net.webnode.cz/products/skola-zdravia-michaila-sovetova-prve-zoznamenie/

   Sú tu aj aspekty, ktoré nie sú vyložene o telesnom zdraví, napr:
   - nadmerný dopyt po živočíšnej výrobe sa môže časom v konzumnej spoločnosti súčasnej rastúcej civilizácie ľudstva stať neudržateľným.
   - psychologický rozmer. Cicavce a vtáky sú v mnohom anatomicky podobní človeku, majú podobné reflexy, na rozdiel od rastlín. Zabíjanie zvierat má rozhodne iný psychologický vplyv na ľudí ako umrtvovanie rastlín.
   - duchovný rozmer. Na naladenie určitých duševných stavov, sa potrebuješ špeciálne stravovať. Dalo by sa povedať, postiť sa, jesť len nízkokalorickú ľahkú stravu. Ale toto zasa je prechodný stav, nie trvalý.

   Čo sa týka zdravotného aspektu. Existuje množstvo štúdií, rád a módy v tom, čo jesť a čo je „zdravé“. Typické pre tieto trendy je nestabilita, premenlivosť. Čo platilo včera, neplatí dnes, a to zase nebude platiť zajtra. Je tam hrozne veľa šumu, a je problém rozlíšiť, kde sú čriepky pravdy a kde hlušina, lebo telo je tak zložité a niektoré vplyvy majú veľmi dlhú „inkubačnú dobu“, po ktorej sa prejavia negatívne vplyvy.

   Môj momentálny subjektívny názor je taký, že v princípe nie je nič zlé na akejkoľvek strave, akú je ľudské telo schopné stráviť. Problém je v inom:
   - absencií miery v jedle. Ľudia majú sklon k pôžitkárstvu a dožičia si viac ako je zdravé. Vychutnávať si jedlo, je podobné, ako by nás niekto nežne hladil zvnútra. Človek, ktorý má problémy, a ktorému chýba porozumenie, a najmä láskavý dotyk druhého človeka, si takto nežne hladí a mojká svoje telo zvnútra príjemným jedlom. Je to vlastne neriešený psychologický problém, a obžerstvo je hriechom proti telu, lebo nie sme tu na zemi kvôli pôžitkom, a telo obžerstvom chorľavie. NeMoc je spätnou reakciou pre nás, že sme súčasťou niečoho nesprávneho (sami, alebo aj kolektívne, ak je to trend)
   - Etika v potravinárskom priemysle. Keďže sme súčasnou spoločnosti, tak si potravu nevyrába každý sám, ale mnohé je organizované kolektívne na úrovni odvetví a ekonomiky. Samotný zdravotný problém nespôsobuje to, čo rastie na poli, čo sa rodí v zverincoch, ale to, akým spôsobom je z toho robená strava, presnejšie akú etiku vyjadruje vektor cieľov potravinárskeho priemyslu a jej ekonomiky. Skazená etika, ktorú vyjadruje ekonomika, ako hnací motor priemyselných odvetví, nemôže v princípe vyrábať bezchybné, zdravé produkty, a Život nie je slepý a hluchý k tomu, čo robí jeden z jeho komponentov – ľudstvo. Preto, s akou etikou vyrába potraviny a živý svoje telo, takú dostáva aj spätnú väzbu od tela – aby sa zamyslel a prehodnotil to, čo robí zle. Cez spracovanie a obaly sa dostáva do potravín mnoho škodlivých látok, ktoré nemôžu nevyvolať odozvu.

   Prežiť v bezchybnom zdraví musí aj človek bez technosféry, v primitívnych kmeňoch, to bol východiskový stav človeka na Zemi. Životný priestor je celá Zem. Eskimáci si určite nemajú možnosť pestovať rastlinnú stravu, a žili stáročia z rybolovu. Ich zdravie bolo bezchybné. V trópoch zase človek nie je odkázaný iba na mäso. Navyše mäso sa v teple veľmi rýchlo kazí… Má širokú paletu stravy, najmä rastlinnej.

   Celkom zaujímavý pohľad na prístup k strave dáva aj apokryf od JK:
   http://leva-net.webnode.cz/products/evanjelium-jezisa-krista-svetu-podla-ucenika-jana/

   Odpověď
  • Cico Ciciak 4.6.2018 o 1:22

   Človek je asi od prírody rastlino-plodo žravec, ktorého telo dokáže do určitej miery v čase núdze spracovávať aj ostatnú stravu (teda i tepelne upravené mäso).
   Problém je, že ľudia dnes žijú akoby v permanentnom núdzovom režime – teda stravujú sa všežravo (pojedajú i mäso rôznej kvality vo veľkých množstvách = prežierajú sa ho, teda nepoznajú správnu mieru), čo u nich pochopiteľne z krátkodobého a dlhodobého hľadiska spôsobuje rôzne zdravotné (fyzické a psychické) problémy.
   V dnešnom type spoločnosti v podstate musia a asi ani nemôžu inak, pretože skúste dať napr. takému fyzicky ťažko pracujúcemu chlapovi, ktorý drie zo 8-12 hodín denne na večeru nejaké klíčky, oriešky, banány alebo sušený chlieb z jednozrnky – tak vás asi zabije minimálne svojim nevľúdnym pohľadom.
   Pri vysokej fyzickej záťaži a strese, ktoré vyplývajú z aktuálnej defektnej (tzv. biblickej) koncepcie globalizácie, asi nie je možné sa stravovať takýmto spôsobom, lebo napr. taký fyzicky vyťažený a psychicky vystresovaný pracovník v Kii za pásom nemá čas ani povolené si napr. každú hodinu zobnúť nejaké sušené oriešky, ovocie, alebo zjesť 2 banány a jablko, prípadne si spraviť nejaké smoothie a pod.
   Dnes je to proste nemožné.
   Vegánstvo alebo vitariánstvo je skôr jeden z možných spôsobov stravovania ľudstva v ďalekej budúcnosti – dnes to nevidím ako moc reálne.
   Zato vegetariánstvo (konzumácia v podstate všetkého okrem mäsa) je reálne už aj dnes.

   Poďalšie – profi šport je absolútny nezmysel = žiaden pádny ani rozumný argument pre nutnosť konzumácie mäsa kvôli zvýšenej potrebe bielkovín.
   Človek má športovať iba sám pre seba (pre zábavu, zdravie, rozvíjanie fyzických a rozumových schopností) a nie pre nejaké svetové rekordy, alebo aby zo seba robil novodobého gladiátora osprostenému ľudskému davu.

   Otázka stravovania je podľa mňa čisto individuálna záležitosť súvisiaca hlavne s osobnou mierou mravnosti – zdravotné hľadisko je u mňa až druhoradé, hoci si myslím, že ak človek ako vegetarián, vegán, vitarián alebo fruktarián dosiahne osobný duševný kľud na základe toho, že po prechode na takýto druh stravy už nemusí jesť mäso zo zabitých zvierat, tak sa to odrazí aj na jeho zdravotnom (fyzickom a duševnom) stave.
   To znamená, že človek s vyššou úrovňou morálky sa väčšinou bude zaujímať aj o prechod zo všežravej (vrátane mäsitej) stravy napr. na vegetariánsku, prípadne vegánsku alebo vitariánsku (= surová strava, ktorá neobsahuje žiadne produkty živočíšneho pôvodu), pretože bude pre neho čoraz viacej neprípustnejšie, aby ubližoval zložitejším živým cítiacim tvorom, ako sú napr. cicavce.
   Takýto človek v rôznej miere skôr či neskôr buď vypočuje, alebo z rôznych príčin (hlavne nedostatok času a financií) potlačí hlas svojho svedomia.
   Skutočný Človek sa snaží čo najmenej škodiť svojmu okoliu, resp. byť preň čo najmenšou záťažou.

   O škodlivosti konzumace masa – CZ titulky
   —————–
   https://www.youtube.com/watch?v=03U1sebtQAI

   Důsledky živočišné výroby (CZ titulky)
   ————-
   https://www.youtube.com/watch?v=_cQdxDKkV9M

   Je nutné jíst maso? – CZ titulky
   ———–
   https://www.youtube.com/watch?v=9FBxGcxkGMg

   O vlivu živočišné výroby na ekologii planety – CZ titulky
   —————
   https://www.youtube.com/watch?v=S3LuDhsUfFQ

   Arnold Schwarzenegger o vegetariánství – CZ titulky
   ————-
   https://www.youtube.com/watch?v=HAEvA7SPHxc

   JEFIMOV V.A. – lekce pro starší žáky – o jídle (CZ titulky)
   ——————–
   https://www.youtube.com/watch?v=89J3FM2KRmI

   Michail Sovětov – o mase (CZ titulky) – M. Sovetov
   ———
   https://www.youtube.com/watch?v=fCxR8wB2KdA

   Škola zdravia Michaila Sovetova. Prvé zoznámenie
   ——————-
   http://leva-net.webnode.cz/products/skola-zdravia-michaila-sovetova-prve-zoznamenie/

   Odpověď
   • Cico: Též jsem přešel na rostlinnou stravu nejdříve z morálního hlediska, vlastně až pak jsem se začal zajímat o to, jakým způsobem se stravovat, aby to bylo dobré pro moje zdraví.

    Jinak, zde je jeden z nejznámějších veganských vzpěračů Clarence Kennedy:
    https://www.youtube.com/watch?v=U-8u1sadYMQ

    Držitel amerického rekordu Kendrick Farris:
    https://www.youtube.com/watch?v=sHeyp2UwLQE

    Vůbec nejde o to, že rostlinná strava by byla nevhodná pro těžkou práci – ať jde o dělníka nebo sportovce, ale asi je všem jasné, že dostupnost takovéto stravy je nižší, než té masité a všežravé, což ji činí často komplikovanou pro ty, kteří těžce pracují a nemají čas.

    Odpověď
    • Kammerer 4.6.2018 o 11:31

     Mam otazku pre vegetarianov, mate doma psa ?

     Odpověď
     • Máme, prečo sa pýtaš?

      Odpověď
     • aj my máme… a?

      Odpověď
      • Kammerer 4.6.2018 o 12:24

       Ide mi o tu eticku stranku vegetarianstva. Zabit zviera a zjest ho, sa vam (myslim vseobecne) zda neeticke. A zabit zviera a nakrmit nim ine zviera (len pre zabavu) nie je eticky problem ? Mne to pride zvlastne.

       Odpověď
       • Na tom něco je – obzvláště, pokud jde o objednané štěně. Jestliže se ale vegetarián ujmul ohroženého psa, není to pak tak jednoznačné.

        Odpověď
       • my napr. máme najducha, ktorého sme sa ako vyhodeneho ujali a starame sa ako najlepšie vieme a radi… takže ta poznámka „len pre zábavu “ je mimo
        btw. pes nie je čistý mäsožravec ale skôr vsezravec… naša havinka dostáva 1:1 maso+zeleninu a má zeleninu veľmi rada, chutia jej aj veganske granule (šetrí to obličky ) … je pri takejto strave vitálna a zdravá

        Odpověď
       • Cico Ciciak 4.6.2018 o 16:21

        Podľa mňa by drvivá väčšina zvierat mala žiť v ich prirodzenom prostredí – teda v prírode (hlavnou podmienkou toho je, aby sa ľudia snažili byť čo najmenšou škodnou pre svoje okolie).
        Osobne nie som moc veľkým zástancom zoologických záhrad a bezúčelného chovania domácich zvierat, ktoré ľuďom nahrádzajú ľudských priateľov.
        Keď už má niekto napr. domáceho psa, tak ten by mal hlavne strážiť dom (prípadne domáca mačka chytať hraboše).
        Ale v súčasnosti, keď vo svete existuje hodne opustených domácich zvierat, tak podporujem ich adopciu z útulkov, alebo prichýlenie človekom (prípadne nejakou stanicou alebo zoo) nejakého divokého zraneného zvieraťa, ktoré sa už nemôže vrátiť do svojho prirodzeného prostredia (do divokej prírody), aby dôstojne dožilo v ľudskom svete – to je podľa mňa veľký prejav Ľudskosti.
        Som za to, aby vo svete chov všetkých domácich zvierat klesal (najideálnejšie až k nule, ale to je asi nereálne) a obmedzoval sa len na pár výnimiek, ktoré som vymenoval vyššie.

        Čo sa týka kŕmenia zvierat, tak keď si zoberieme napr. kŕmenie mačky surovou stravou (zväčša mäsitou, pretože mačkovitá šelma potrebuje viac mäsa než pes, aby bola zdravá), tak to beriem ako určité nutné zlo (ale do budúcna sa možno bude vyrábať nejaké „umelé“ mäso bez nutnosti zabiť iné zviera).
        Vo vhodnej lokalite hojnej na rôzne hraboše (prípadne aj vtáky alebo inú drobnú zver) sa dá domáca mačka chovať aj tak, že sa len prikrmuje priemyselným krmivom (napr. granulami, kde sa mäso pomaly ani nevyskytuje), poskytne sa jej suché a záveterné miesto na ukrytie a odpočinok + zdravotná starostlivosť.
        Samozrejme, ak má pri dome každý mačku, tak s takýmto spôsobom chovania bude pravdepodobne problém a mačka bude musieť byť viac prikrmovaná a tu už narážame na nutričnú kvalitu umelých neprirodzených krmív.
        Je to u mňa ešte otvorená otázka, ale momentálne dôležité pre mňa je, aby som ja sám kvôli svojej osobnej potrebe (svojmu stravovaniu) nezabíjal zvieratá kvôli mäsu.

        Odpověď
       • Mame najducha/krizenca a krmime ho rozne, casto sa krmi aj sam popadanym ovocim v sade. Nebudeme ho prerabat na vegetariana, to hadam chapes. So zvyskom etiky problem nemam, pretoze to zviera je uz zabite, mozem vsak poziadat o to, aby jeho smrt nebola zbytocna.
        Nas pes ma medzicasom 17 rokov. Sice hluchne, ale stale beha. A cim viac je v lese, tym je zivsi.

        Neprekrmujeme ho, prave naopak. Granule nikdy nejedol, skor sekane maso a zvysky z kuchyne (polievka co zostala, starsie krajce domaceho chleba atd).

        Odpověď
     • Člověk 4.6.2018 o 13:24

      Nemáme :) Ale Tebou podaný dotaz ohledně etičnosti krmení domácích mazlíčků masem je dle mého názoru naprosto relevantní.

      Odpověď
      • Celá příroda se navzájem požírá, a nemyslím že by porušovala Boží zákony.

       Odpověď
       • Tohle je přesně tvrzení, které mi leží v hlavě při opakovaných diskuzích na téma maso-žerství. Všechny možné živočišné (dokonce i rostlinné) druhy pojídají jiné živočišné (nebo rostlinné) druhy. A nikdo tu neřeší, jestli je to správně.
        Ano, chápu, lidé z toho udělali obchod a už dávno nejedí jen ulovená zvířata. Chová se ve velkém, často (ale ne vždy!) v hrozných podmínkách. To určitě není dobře.
        ALE proč by pojídání gazely skupinou lvů, pak skupinou hyen, pak skupinou ptáků a nakonec spoustu hmyzu nemělo být v souladu se Záměrem, zatímco u člověka se řeší přinejmenším (a já myslím, že především) etický problém? Protože máme potenciál to vymyslet a najít si alternativu, proto nemáme jíst maso, potažmo zabíjet jiné druhy kvůli obživě?

        Odpověď
        • Funkce editace příspěvku by opravdu bodla :) Snad chápete, na co se ptám – proč některé druhy mohou, zatímco lidé tím jdou proti Božím zákonům?

         Odpověď
       • …. ba priam je to až zaklad rovnovahy a pestrosti v nej….

        Odpověď
       • Člověk 5.6.2018 o 10:20

        Tak to nepopírám a vidím v tom i jistou logiku, kdy se příroda a tvorové v ní v rámci harmonizace jakoby samočistí. Ten konkrétní etický problém vidim v tom, když si nějaký člověk pořídí pro své potěšení domácího mazlíčka, kterému pak dává jíst jiné tvory zabité jen kvůli tomu, aby se mazlíček najedl a člověk měl to potěšení z jeho přítomnosti. Přiznávám, nevim co všechno je obsahem konzerv pro kočky a psi, respektive netuším, odkud pochází jeho živočišná složka a jestli lidi modrujou zvířata jenom kvůli nakrmení jiných zvířat (mazlíčků).

        Odpověď
    • Cico Ciciak 4.6.2018 o 15:26

     Ja som to nemyslel tak, že by rastlinná strava nebola z nutričného a energetického hľadiska vhodná pre ťažko pracujúceho človeka alebo športovca (v tomto prípade si myslím, že je ešte vhodnejšia než mäsitá/živočíšna), ale že dnešný typický človek (napr. robotník), ktorý je značne fyzicky vyťažený a psychicky vystresovaný v práci (alebo doma po práci) obvykle nemá na prípravu takejto stravy čas (ľahšie je pre neho otvoriť hotový šalát so salámou z obchodu a zjesť ho s 5 rožkami, v podnikovej jedálni takúto stravu v 99% neponúkajú; takisto podľa mňa pri takomto type stravovania je nutné jesť častejšie, čo si väčšina ľudí nemôže v práci dovoliť), a potrebuje sa poriadne nadlábnuť, aby vydržal robiť bez jedenia aspoň tie 4 hodiny, a to jedlo má tiež pre neho ukľudňujúci (až hypnotický) účinok, pretože podľa mňa sa u všežravého jedinca vytvára určitá fyziologicko-psychologická závislosť na mäso alebo iné potraviny živočíšneho pôvodu (napr. na sebe pozorujem určitú závislosť na sladké potraviny a nápoje).

     Odpověď
    • Nie som expert, ale dotiahol to Kendrick niekedy na bedňu?

     Odpověď
  • Já na to zatím osobní názor nemám, ale tady je jeden tématický úryvek z tlustých knih:
   Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm» (Genesis, 1:29).
   Alexandr Nikolajevič Něsmejanov (1899 — 1980), význačný sovětský organický chemik (rektor Moskevské státní Lomonosovy univerzity v letech 1948 – 1951, prezident Akademie věd SSSR v letech 1951 – 1961), vypočítal energetickou rovnováhu lidské potravy a demonstroval absurdnost současných teorií stravování z pozic jejich energetické neefektivity. Roční energetická spotřeba člověka podle jeho výpočtů odpovídá sluneční energii vyzařované na zemský povrch o rozměru 1 m2. O návyky přímé spotřeby sluneční energie a energie vakua při zajištění látkové výměny současné lidstvo fakticky přišlo. V důsledku toho jsme akumulaci této energie delegovali rostlinám. Jestliže ale tuto plochu pokryjeme rostlinstvem, tak bude podle Něsmejanových odhadů schopna do sebe vstřebat pouze 0,24% z celkového objemu sluneční energie vyzářené na tuto plochu. Tím, že jsme se vzdali vegetariánství, jsme vytvořili ještě další energetický předěl. Jestliže tuto rostlinnou potravu sní telátko, bude z ní schopné zužitkovat do 8% energie v ní obsažené, všechno ostatní bude vyloučeno v podobě výkalů a skleníkových plynů. Zatím jsme se naštěstí ještě nedostali k dalšímu energetickému předělu – nejíme maso dravců. Když však člověk v poslední etapě požívá bílkovinu z telecího, která není kompatibilní s ideální fyziologií jeho organismu, je energetický koeficient účinnosti tohoto aktu okolo 0,7%, zbytek je také vyloučen.
   Proto ty řeči o hladu hrozícím lidstvu vypadají poněkud podivně, vezme-me-li v úvahu, že díky schématu stravování, které praktikujeme, dokážeme z výchozího miliónu kalorií sluneční energie zužitkovat přibližně jednu kalo-rii. Výpočty ukazují, že při přechodu lidstva na vegetariánskou stravu by energetická bilance krmení spotřebovávaného velkým rohatým dobytkem byla ekvivalentní energetické bilanci potravin potřebných pro zajištění stravování veškerého lidstva na planetě Zemi.
   Proč tedy nezvítězí zdravý rozum? Možná že vegetariánská strava není bez ohledu na biblická přikázání plnohodnotná? Abychom si odpověděli na tuto otázku, podíváme se na práce dalšího našeho krajana – Alexandra Michajloviče Ugoleva (1926 – 1991) (sovětský vědec, akademik Akademie věd SSSR v oboru fyziologie, kandidát na Nobelovu cenu za fyziologii, autor teorie správného stravování), který zkoumal evoluci ve fungování trávení a učinil vědecký objev (Státní rejstřík SSSR č. 15), jehož podstata spočívá v tom, že člověk je od Boha obdařen alternativním trávicím systémem, při kterém člověk vůbec nemusí krmit sám sebe, ale zvláštní předem vypěstovanou mikroflóru. Její zvláštnost spočívá v tom, že žije pouze z živé, nepřevařené přirozené potravy doporučované Biblí. Tato Bohem darovaná mikroflóra je schopná syntetizovat jakékoliv látky, které organismus potřebuje: hormony, vitamíny, esenciální aminokyseliny. Dokonce i v tom případě, kdy je dlouhou dobu nucen jíst pouze syrovou mrkev nebo něco jiného, člověk potřebuje pouze jedno, aby mikroflóra byla živá a funkčně přizpůsobená lidskému organizmu.

   Odpověď
   • Díky za osvětu. Z matematického hlediska na to asi nahlíží málokdo z těch, co se zapojují do veřejné diskuze na toto téma. Dalším problémem (prozatím) je to, že pro pseudovědu je tato věda pseudovědou.

    Odpověď
    • Možná bych doplnil, že takové děti hrající si na sluníčku hlad nemají. To až „starostliví“ rodiče – sami věčně hladoví – jim vnucují návyk nutnosti jíst.

     Odpověď
     • Četl jsem, že energetický systém dětí, například při atletice, je jiný, než u dospělých, jelikož využívají více aerobní systém.

      Víte někdo, čím to je?

      Odpověď
      • Leopardus 4.6.2018 o 20:01

       Nevím, ale jedním z možných „příčin“ může být způsob dýchání. Malé děti, zejména kojenci ještě dýchají tzv. do bříška, kdežto dospělí již mají (máme) velmi plytký dech. Tzv podkličkový, nemýlím-li se.

       Odpověď
       • Měl jsem na mysli toto:
        http://www.fsps.muni.cz/emuni/data/reader/book-5/05.html

        Zanesení organismu, překyselení, zanesené spojení s Bohem, nedostatečné vstřebávání energie ze Slunce a přírody a špatné dýchání, to nejspíš bude ono – tak nějak zhruba.

        Tento přechod ve fungování bioenergetického systému, kdy tělo dospělého při maximálním a submaximálním krátkodobém a střednědobém výkonu „běží na kyslíkový dluh“, jsem však vyčetl jako jediným možným a logickým východiskem dospívání – laicky řečeno – prostě se říká, že je to normální.

        Odpověď
      • Deti ešte nestratili spojenie s energiami vonku – zo Slnka, živej prírody, tečúcej vody,.. a preto vedia túto energiu načerpať a nie sú hladné, keď sú vonku na Slniečku a naháňajú sa. Ich organizmus tiež ešte nie je tak zanesený, sú čistejšie. Ide o energiu inú ako zo stravovania. A keďže majú energie dosť, nechcú – nepotrebujú vtedy toľko jesť. Dospelí svojím dlhým kultúrou podmieneným životom toto spojenie už strácajú – je to samozrejme individuálne, a taktiež organizmy dospelých sú zanesené všetkým možným, fungujú teda na iných frekvenciách a nevedia prijať tie prírodné a ani zo Slnka, preto jedným z dôsledkov rýchleho spálenia sa na Slnku je aj zlá strava.

       Odpověď
      • JS, doplním komentáře Leoparduse a KL.
       Malé děti jsou ještě dosti blízko své duchovní prapodstatě, ze které se vmasili (in-karnovali). Proto také jejich mozek dokáže ještě i při vědomém hraní si stále pracovat dlouhé hodiny v režimu mozkových vln alfa, na rozdíl od dospělých, kteří se neustále nachází v hladině beta. A hladina alfy je charakteristická pro meditace. Správně prováděný dech v tomto okamžiku je vlastně správně vykonávaný příjem prány – popisují „pranajamatická“ cvičení (hatajoga jej naučí i dospělé, děti vykonávají ještě automaticky). Tedy přímý převod a využití „volné energie“. Malé děti to ještě zvládají, než je svým programováním přetvoříme k našemu obrazu.

       Mimochodem, ona dovednost udržet mozek v režimu „alfy“, i když se jedinec pohybuje a komunikuje s okolím, jako by byl v bdělém stavu (betě), to je základ výcviku a pozdějších schopností skutečných šamanů, a i tajemství úspěchu a neúspěchu léčitelů, úspěšně či neúspěšně provedených magických či náboženských obřadů, ale i inspirace géniů. To je skryto i za úspěchy utajených výzkumů prováděných na specializovaných pracovištích také v Rusku (občas jsem tu některé odkazy na zdroje uvedl).

       Odpověď
       • Ďakujem za doplnenie, ešte k tomu trošku pridám. Za spojenie s Bohom, vesmírom, a asi aj energiami, ktoré sme spomínali zrejme zodpovedá tzv. hórovo oko, čiže šišinka mozgová/epifýza https://cont.ws/uploads/pic/2017/10/EVQI1nfZ_I4%20%281%29.jpg. Tá potrebuje byť naladená na správne frekvencie. Keď má človek telo zanesené rôznym odpadom a najmä toxínmi, nefunguje na správnej frekvencii, „nenaladí sa“, dokonca som sa stretla s názorom, že voľakedy bývala väčších rozmerov, že je zakrpatená. To neviem, no tu je pekne vidieť ako fyzická stránka súvisí s tou duchovnou. No a čo sa týka toxínov, tak myslím, že ich účinok Ježiš v Evanjeliu Ježiša Krista svetu podľa učeníka Jána pripodobnil k démonom, ktoré je potrebné vyhnať z tela tak, že si ho očistíme zvnútra (čím telu umožníme vylúčiť odpad a toxíny z celého organizmu).

        Odpověď
        • KL, doplním téma šišinky. Mnohem známější terminus pro tento orgán a prostor v lebce jím obsazený je „oko Šivovo“, tedy třetí oko. Je to jedna z hlavních čaker našeho systému, má svoji rezonanční mantru, má i svoji čisticí a aktivační mantru pro účel tréninku mimosmyslové komunikace. Patří ke žlázám s vnitřní sekrecí a řídí činnost ostatních žláz. Epifýza spolu s hypofýzou a adrenálními žlázami je základem správné funkce imunity, existuje technika na její aktivaci.

         Výzkum, který byl proveden poměrně nedávno a výsledek (resumé) byl zveřejněn i na jutůčku lze shrnout: anatomie je přesným analogem oka bez aparátu čočky. Protože je uložena uvnitř, tvůrce nepočítal s příjmem signálu formou viditelného světla. Vnitřní sítnice tohoto orgánu však přijímá signál o jiných frekvenčních pásmech (a snad i forem nám dosud ještě ne zcela probádaných), zpracovává a předává dál mozku ke zpracování. Umístění uprostřed lebky je rovnoceno umístění „čidla v ohnisku antény“, tedy je uložen v ohnisku rezonátoru – lebce (z hlediska fyziky opět velmi důležité, avšak který pitvající medikus bude také rozumět i fyzice?).

         Odpověď
         • Vďaka, je vidieť, že máte o tom niečo načítané. Čo sa týka žliaz s vnútornou sekréciou, tie musia byť v harmónii. No a koľko ľudí má túto harmóniu dnes rozbitú? Stačí sa pozrieť na množstvo najmä žien, ktorým nefunguje správne napr. štítna žľaza. Ja tiež roky beriem lieky na štítnu žľazu a v kútiku duše dúfam, že sa toho nejako dokážem zbaviť. No problémy s imunitou môžem potvrdiť. Kým mi nepredpísali lieky na štítnu žľazu, moja imunita bola v katastrofálnom stave, a to celé roky.

          Odpověď
   • Irenka, velmi pekne dakujem za tieto informacie… naozaj zaujimavy uhol pohladu
    dufam, ze nebude vadit, ked si to skopirujem a obcas pouzijem v inych debatach (s uvedenim zdroja samozrejme)

    Odpověď
    • Určitě ne :-)

     Odpověď
   • Leopardus 4.6.2018 o 15:50

    Nikolaj Dolgorukij z Ukrajiny je označován jako sun-eater („pojídač slunce“). https://www.cestyksobe.cz/slunecni-strava/13377 … nebo Henri Monfort – Pránická výživa – Jiná cesta ke spiritualitě.

    Odpověď
    • Na Slovensku žije bez jedla Peter Starec (pránik/breatharián/sun-eater):
     https://www.youtube.com/watch?v=_svhwHwJrIk

     Zaujímavé je, že Peter Starec a Henri Monfort síce nejedia, ale pijú kávu.

     Za zmienku stojí aj jogín, ktorý nielenže neje jedlo, ale nepije ani tekutiny. 10 dní bol pod nepretržitým lekárskym dohľadom a za tú dobu nevypil ani kvapku vody. Lekári zhodnotili, že už mal byť mŕtvy. Samozrejme nebol.
     https://www.youtube.com/watch?v=XyN9Eh04QPU

     Odpověď
     • To je sice u toho jogína hezké, že to dokáže… Ale ten zřejmě nedělá nic jiného, jenom se soustředí na udržování svého života… Nebo chodí každý den do práce, stará se o děti, zahradu a podobě? Nebo jen sedí, medituje a přežívá? Chtělo by to více informací o jeho každodenním životě…

      Odpověď
      • od Petra Starca nájdeš na YT dosť videí, robieva prednášky, na ktoré často chodieva pešo aj 100-200 km a energie má na rozdávanie

       Odpověď
       • Je mi líto, ale tento pan Starec na mne působí negativně. Cítím, že přes jeho „filozofování o všeobjímající lásce“, je ublíženectví a nenávist.

        Odpověď
        • Když to tak cítíš, tak to tak určitě bude.

         Odpověď
     • Tak ja som na tomto poli zaznamenal polovičný úspech, tiež pijem kávu. :-))

      Odpověď
     • Jak to mají tito lidé s vylučováním… Chodí na záchod?

      Odpověď
      • vraj chodia, je to v tých prvých týždňoch keď sa telo čistí a zbavuje sa všetkých toxických nánosov… potom už vraj nechodia… tak som to počula / čítala

       Odpověď
      • Túto knihu napísal pre tých čo jedia jeden z tých, čo nejedia – Joachim Werdin – Životní styl bez jídla. http://breatharian.eu/breath/polsko/werdin/zsbj.pdf Vraj svoje informácie podáva pre nás bežných „jedákov“ tým najprijateľnejším spôsobom zo všetkých podobných autorov. Kto má záujem dozvedieť sa niečo z ich skúseností.

       Odpověď
       • Daniela 6.6.2018 o 8:37

        Vždyť je to podobné jako s půstem. Člověk v delším půstu má také energii a zostřenou mysl, pouze ve fázi kdy vrcholí acidobazické krize je úbytek energie a pak zase vzrůstá.
        Podle mne lidé kteří jedou pouze na pránickou výživu jsou už mentálně někde jinde než zbytek populace. Mluvila jsem s paní, která se vyživuje pránicky, denně běhá, žije v Praze, pracuje. Měla příjemnou energii a měla jí dost. Na dotaz z čeho se vyživuje v zimě, když nesvítí sluníčko, řekla že si vizializuje slunečné obrazy a že se lze nasytit i zvuky a energií v přírodě, dotekem na kámen, procházkou v parku.
        A to nejsem zastánce striktního jogínství a přehnané meditace, přijde mi to že někdy to může od života spíše oddalovat.

        Odpověď
   • Chyba mi tu betasynteza, ktoru spomina Bolotov. Psy, macky i ostatna zver sa pocas palav vypeka na slniecku.

    Odpověď
   • Jefimov to presne takto prezentuje – Slnko je prvotný zdroj energie na Zemi. Od neho závisí všetko. Je obrovský rozdiel,koľko energie spotrebujeme, keď sa stravujeme rastlinnou stravou a koľko, keď sa stravujeme mäsom. Ak ľudstvo nebude spotrebovávať toľko mäsa, nebude problém živiť veľké množstvo ľudí na planéte. Predpokladom stravovania sa rastlinnou stravou je ale vypestovanie si dobrej mikroflóry, bez toho to fungovať nebude a človeku budú chýbať niektoré látky, ktoré prijímal z mäsa alebo iných živočíšnych produktov. Preto je potrebné prekonať určité prechodné obdobie, ktoré sa v našich podmienkach (práca, rodina, kolobeh, nemáme čas..) počíta na roky. Ak by sa tomu človek venoval intenzívne, vrátane nejakých hladoviek a pod., aj tak mu to zaberie min. rok.

    Odpověď
   • najväčší problém je vytrhávanie z kontextu

    Tehdy Bůh řekl: „Učiňme člověka k našemu obrazu, podle naší podoby! Ať panují nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nad dobytkem, nade vší zemí i nad veškerou havětí lezoucí po zemi.“ 27 Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, k obrazu Božímu stvořil jej: jako muže a ženu stvořil je. 28 A Bůh jim požehnal. Bůh jim řekl: „Ploďte a množte se, naplňte zem, podmaňte si ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem i nad každým živočichem lezoucím po zemi.“ 29 Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám všechny byliny vydávající semeno na celém povrchu země i každý strom, na němž je ovoce vydávající semeno. To vám bude za pokrm. 30 Také veškeré polní zvěři, všem nebeským ptákům i všemu, co leze po zemi, zkrátka všemu, co má v sobě život, jsem dal za pokrm všechny zelené byliny“ – a stalo se

    Odpověď
    • - Ono medzi panovať (riadiť) a jesť, je rozdiel.
     - K poslednej vete: ak dal Boh všetkým zvieratám len zelené byliny, odkiaľ sa potom vzali mäsožravé zvieratá?

     Odpověď
     • Po potope.

      Odpověď
      • Ako to myslíš? Že sa z bylinožravcov stali mäsožravce pre nedostatok pôvodnej stravy?

       V tom prípade by bylinožravé zvieratá museli mať úplne iné správanie, aby nezruinovali svoje prostredie. Napríklad v Yellowstonskom parku v minulom storočí vraj vybili všetkých vlkov a park, jeho stromy začali hynúť. Prišlo sa na to, že párnokopytníky sa tam premnožili a začali devastovať porast, ohrýzali stromy, až tak že vegetácia tam hynula. Vlci nielen regulovali ich počet, ale aj ich nútili sa premiestňovať z miesta na miesto a nemohli tak vyžrať jedno miesto úplne. Potom tam umelo priviezli dve svorky vlkov, už neviem odkiaľ.

       Druhá vec, mäsožravce rýchlejšie likvidujú aj uhynuté zvieratá, a nemnožia sa tak patogénne baktérie. Ak by bylinožravcov obmedzovalo len množstvo stravy v prírode, neviem si predstaviť ako by vyzerala tá príroda, a koľko mrtvol by sa len tak váľalo. Čo by neriešili mrchožrúti, to by riešili všelijaké epidémie.

       Odpověď
       • Jardob spomínal toto video – Ako vlci zmenili rieky:
        https://www.mojevideo.sk/video/22010/ako_vlci_zmenili_rieky.html

        V prírode všetko so všetkým súvisí a nič v nej nie je zbytočné. Krátky dokument o tom, ako sa po návrate vlkov do Yellowstonského národného parku po 70-tich rokoch začala meniť krajina. Vlk ako predátor taktiež patrí do prírody, aj keď budú mnohí namietať, že pri jeho premnožení dokážu vyhubiť inú zver. Myslím, že žiadny predátor nie je natoľko hlúpy, aby si vyhubil svoju potravu (hádam okrem človeka). Vyhubením jedného druhu nastáva v prírode nerovnováha. Dennodenne vyhynie mnoho druhov.

        Odpověď
        • Inak je zaujímavé dozvedieť sa, ako sa napríklad zvieratá starajú o vysádzanie stromov. Existuje taký vták, ktorý si zahrabáva semená do zeme, tých miest má strašne veľa a zrejme fotografickú pamäť, takmer všetky si pamätá… Potom aj v zime pod snehom ich ľahko vie nájsť. A tých pár percent, čo ostane, tak vyklíči…

         Ak sa nemýlim, tak niečo podobné robí tuším aj veverička. Tá si dokonca aj suší huby.

         Odpověď
       • https://www.youtube.com/embed/7E8DZYeMMiA
        Jak vlci změnili krajinu.- Yellowstone Příroda to má dobře vymyšleno a všechno má svůj řád.

        Odpověď
       • Dravec, premnozeny mrcinozrut. Ako bizony zruinovali Ameriku?

        Odpověď
        • vidlak.
         Nežil som v tej dobe, keď bolo bizónov v Amerike ako pakoňov a zebier na Ngorongoro. Ale indiánske kmene žili po celej Amerike, a bola to ich strava, údajne.
         Ono každopádne, stádovité druhy zvierat zvyknú migrovať po svojich migračných trasách. Vidím to práve na tom, ako to funguje v Afrike, a na tejto migračnej trase prechádzajú cez brody riek, kde ich lovia krokodíly, na iných miestach ich zase prerieďujú levy a iné svorky dravcov.
         Amerika má tiež svoje pumy, medvede, a vlkov. A možno žili vtedy aj iné druhy dravcov v tých časoch, dnes už vyhynuté.

         Odpověď
         • Mudro hovoris.

          Odpověď
        • K mrchožroutům – viděl jsem dokument o supech, jejich důležitosti v ekosystému a o tom, že jejich žaludeční kyselina je 10x silnější než ta lidská, tudíž dokáže zlikvidovat mnoho epidemií ještě předtím, než vzniknou, jsou taková živá spalovna.

         Při poklesu populace supů se zvyšuje počet nakažených lidí různými infekčními chorobami.

         I přes jejich nevábnou pověst jsou nepostradatelnou součástí ekosystému.

         Odpověď
     • Pokiaľ viem, Ježiš pomohol rybárom naplniť siete. Nemal problém jesť mäso (baránok napr.), a takisto držať pôst keď bolo treba.

      Hovorím Vám, stratíte testosterón a budú z vás bábovky. Pozrite sa na migrantov, akú majú genetiku. Necvičia a telá majú 2x svalnatejšie a pružnejšie než my. Z pohánky to nebude …

      Odpověď
      • ..Vies odkial?..lebo sa tak pise v biblii?Ja si zas myslim ze to tam mohlo byt zamerne vsunute ako aj premena vody na vino za rovnakym ucelom…

       Moja osobna skusenost s vegetarianstvom a testosteronom po roku od zmeny stravovania a po krvnych testoch pred a po -bezo zmeny.
       Pavidelne sportujem/ /20treningov do mesiaca/ a formu mam lepsiu ako predtym..
       V praci som cca 70hodin tyzdenne.
       Ale samozrejme kazdy sme iny a nechcem nic pausalizovat,kazdy mame svoju cestu.

       Odpověď
       • Aký šport? Viem to pochopiť pri vytrvalostných športoch, beh, cyklistika.
        Tiež mám zhruba +- 20 tréningov mesačne + snažím sa ešte pridať nejaké kardio navyše vo voľných dňoch.
        Poznám také vychrtliny, uzávam – dá maratón, ale úprimne, tak by som vyzerať naozaj nechcel. Ja potrebujem pružnosť a silu.

        Odpověď
        • Tak pri 180cm a 90kg vychrtlina asi nebudem..
         Chodim do posilovne miesto kardia chodim plavat .

         Odpověď
     • Priznám sa , nikdy som moc Starý zákon neštudoval, len v odkazoch z NZ. Ale viem, že apoštoli boli rybári, a mäso sa jedlo, mimimálne na oslavách.

      Fakt nemám rád tie sektárske kulty, kde sa ľudia živia zo Slnka, stromov a podobne a nakoniec to skončí vždy zle, nejakými fatalitami alebo sebapoškodzovaním.

      Nehovoriac, že takto oslabených ľudí je ľahko kontrolovať, popr. ešte aj zneužívať – pamätáme kauzu *odháčkovanie*.

      Odpověď
  • V našich končinách nie je možné nejesť mäso bez doplnkov výživy, inak hrozí nedostatok železa a iných látok v organizme. V prímorských oblastiach je možné železo doplňovať morskými riasami, u nás nie.

   Naši predkovia mäso jedli, ale nejedli ho veľmi často. Okrem toho mäso pochádzalo z lovu alebo z domáceho chovu a zabité zviera vždy poprosili o odpustenie. Takto to robili aj indiáni a iné národy.

   Obmedzenie jedenia mäsa je potrebné z troch hlavných dôvodov:

   1. Pričasté jedenie mäsa spôsobuje prekyslenie a zanesenie organizmu, z čoho vznikajú zdravotné problémy. Napríklad rakovine sa darí v prekyslenom organizme, naopak sa jej nedarí v neprekyslenom.

   2. Energetická náročnosť produkcie mäsa je dlhodobo neudržateľná. Píše o tom aj Irena v tejto diskusii – http://www.vodaksb.eu/diskuse/zdravi/comment-page-11/#comment-140007 .

   3. Podmienky, v akých žijú zvieratá vo veľkochovoch, ako sa k nim správame a akými spôsobmi ich zabíjame je neľudské, a je teda prekážkou na ceste k Ľudskosti. Dokument Pozemšťania obsahuje kruté zábery z takýchto veľkochovov (len pre veľmi silné žalúdky) – https://www.csfd.cz/film/118264-pozemstane/prehled/ . V tejto súvislosti je trefný výrok ďalšieho vegetariána známeho ako Mahátmá Gándhí: „Veľkosť a mravný pokrok národa sa pozná podľa toho, ako zaobchádza so zvieratami.“

   Odpověď
   • Aká je náročnosť oviec a kôz, kráv pasúcich sa na lúke? Aspoň netreba kosiť.
    Všetkého primerane, a mäsa, mlieka a vajec bude dosť.

    Odpověď
    • Cico Ciciak 5.6.2018 o 1:00

     A načo sú ľuďom lúky?
     Nemôže ich spásať divá zver ako v dávnych dobách?

     Nič ti nebráni, aby si si „primerane“ pichal napr. heroín, alebo pil tvrdý alkohol.
     Ja to ale robiť nemienim.

     Odpověď
     • Konzumácia mäsa sa rovná užívaniu ťažkých drôg? Divá zver spásajúca hospodárske pozemky pri chalupe? Prasce ryľujúce v záhrade pre zemiaky? Divé zajace sadiace mrkvičku…

      Toto je už na hospitalizáciu Cico, to sa už ambulantne asi fakt nedá.

      Odpověď
      • To je trochu tvrdé vyjadrenie, no nie je tak veľmi ďaleko, ako sa zdá. Trávenie mäsa sa nezaobíde bez produkcie rôzneho druhu toxínov v tele. Tieto toxíny sa správajú ako akési drogy, vplývajú na mozog, správanie človeka, samozrejme účinky sú závislé od organizmu (každý je jedinečný) a od množstva konzumovaného mäsa, kombinácie s inými chem. látkami a pod. Ich účinok si človek neuvedomí, dokáže to porovnať až keď mäso dlhší čas neje.

       Odpověď
       • Áno, mal som tú česť s pánom, čo je vegetarián, alebo azda až vegán, nepamätám si už. Starý mládenec, čudák na pohľadanie. Vzdelaný asociál, ženy sa mu vyhýbajú oblúkom. Tým nechcem zovšeobecňovať, len už to zachádza priďaleko.

        Armáda dengľavých vegetariánov proti testosterónovej moslimskej invázii – viem na koho by som si nevsadil… Zámer?

        Prežieranie sa mäsom nepochybne škodí, ale týpci tiež nemajú všetkých pohromade – netvrdím, že všetci. Len sa mi zdá, že ich tam je nejak viac.

        Odpověď
        • Deňglaví sú asi preto, lebo nezískali dobrú mikroflóru. Ak je niekto vegetarián alebo vegán, to ešte neznamená, že má v poriadku mikroflóru, skôr naopak. Ja sa s názvami netrápim, vegán, či vegetarián… chcem si skúsiť vypestovať dobrú mikroflóru, a potom budem môcť naozaj spoľahlivo hodnotiť.

         Odpověď
   • Kým som jedla mäso, neustále som si musela doplňovať železo v tabletkách. Rok mäso nejem, (asi 3 krát ryba), o. i. robím šťavy, a odvtedy som nemusela zjesť ani jedinú tabletku.

    Odpověď
    • To je v poriadku, delíme sa už podľa krvných skupín. Genetika nepustí, lovci/zberači.

     Odpověď
     • Člověk 5.6.2018 o 10:32

      To by mě zajímalo, do které skupiny patří mé geny, jelikož jsem lovec vegetarián :)

      Odpověď
      • akože lovíš mrkvy?

       Odpověď
       • Člověk 5.6.2018 o 11:07

        Nejen mrkve, i jinou zeleninu a bylinky :) A taky ryby. Ale už je nezabíjím a nejím, když jsou poraněné tak ošetřím a pustím. Není to ideální stav co se týče etiky, ale furt je to posun od lovení a zabíjení.

        Odpověď
        • Posun kam? Cítiš sa že si lepší človek, ľudskejší? Alebo je zvýšený cit len pre zvieratká a pre seba.

         Odpověď
         • Tej demagógie už je priveľa.

          Odpověď
         • Člověk 5.6.2018 o 17:50

          Nerozumím otázce. Kam může být posun, pokud po mém lovu zůstávají zvířata naživu (na rozdíl od minulosti)? Nejde o city, ale o výsledek.

          Odpověď
          • Proste som na takéto starosti ktoré trápia Vás ešte evidentne nedorástol.

           Odpověď
   • Cico Ciciak 5.6.2018 o 1:22

    > V našich končinách nie je možné nejesť mäso bez doplnkov výživy, inak hrozí nedostatok železa a iných látok v organizme.

    O tomto nemôžem viesť rozsiahlu polemiku, pretože nie som na túto oblasť odborník, ani som ešte takýto typ stravovania na sebe neskúšal, ale čo mám informácie, tak podľa nich vysadiť mäso z jedálnička človeka by nemal byť žiaden problém.
    Problém je iba s vitamínom B12, našťastie ten sa nachádza aj v nemäsitých potravinách + existujú príslušné suplementy.
    Ale, ak je pravda, že ľudský tráviaci trakt je schopný si pri vhodnej strave vypracovať taký typ črevnej mikroflóry, ktorá následne dokáže vyrábať pre telo všetky potrebné látky, tak potom by teoreticky nemal byť problém ani s B12.

    Osobne by som najskôr nemal problém ani s tým, keď by som musel kvôli vysadeniu mäsa zo svojho jedálničku doživotne užívať príslušné suplementy.
    Našťastie dnes už ľudstvo disponuje takými technológiami, aby sa tí ľudia, ktorí nechcú, nemuseli stravovať mäsom a mohli pri tom žiť plnohodnotne a zdravo.

    Odpověď
    • Prechodné obdobie (kým narastie mikroflóra v dostatočnom objeme) je rizikové – môžu vzniknúť deficity niektorých látok – niektorých vitamínov, príp. aminokyselín. Je potrebné sa sledovať, a ísť na to radšej postupne. Mäso nahradiť rybou, zredukovať ho na 1x za týždeň, atď., potom trebárs rybu raz za týždeň, za dva týždne, za mesiac – podľa potreby a vlastných pocitov. Dobrá vec je aj tvaroh zmixovaný s ľanovým olejom a pomletým ľanovým semenom. Keď sa zdá, že sme niečo prehnali, krôčik späť. Mne sa to tiež stáva, lebo zo začiatku som príliš rýchlo zredukovala živočíšne produkty vôbec, no tá ryba to vie rýchlo zachrániť. A zjesť ju raz za čas v prechodnom období, nie je nič hrozné. Surovú by som si nedala, musí byť pečená. Ešte je dobrá vec – surový žĺtok do zeleninového šalátu, do dresingu, alebo zmiešaný s olejom a ostatnými prísadami podľa chuti.
     Riziko je ešte v prípade, ak má niekto už poškodený napr. pankreas a nemusí o tom vedieť. Zmena mu nemusí urobiť dobre. Marva Ogaňan radí, že je potrebné najskôr s pomocou hladovky umožniť orgánom, aby sa sami obnovili, a potom to zvládnu.

     Odpověď
     • Kammerer 5.6.2018 o 8:16

      Zda sa, ze k teme bolo prebrate vsetko, od masa po zivot zo slnecnych lucov. Ale jedna oblast stravy tu spomenuta nebola. Co si myslite o jedeni hmyzu ? Je to z pohladu vegetarianov maso ako kazde ine ?

      Odpověď
      • Bílkovina z cvrčka je stejně kvalitní jako z hovězího. Je to pokrm budoucnosti:
       https://www.lidovky.cz/mouka-z-cvrcku-potravina-budoucnosti-plna-proteinu-fyz-/dobra-chut.aspx?c=A171005_130026_dobra-chut_ape

       „Je energeticky výživná, bohatá na proteiny a přitom neobsahuje sóju, laktózu, ani lepek. Potravina budoucnosti? Řeč je mouce vyrobené z cvrčků. „Cvrček je stejně kvalitní bílkovina jako maso, třeba hovězí. Na farmaření hmyzu je ale potřeba řádově méně přírodních zdrojů. Cvrčka se navíc lidi bojí ochutnat asi nejméně,“ vysvětluje v rozhovoru pro server Lidovky.cz Radek Hušek, spoluzakladatel firmy SENS, která vyrábí v Česku z cvrčí mouky vyrábí proteinové tyčinky.“

       Češi zaujali svět tyčinkami ze cvrčků. Když z toho nelezou křidélka, lidé se neštítí, říkají:
       https://magazin.aktualne.cz/kuriozity/tycinky-ze-cvrcku/r~d24420dc78c211e6a3e5002590604f2e/?redirected=1528181452

       „Dva mladí Češi Radek Hušek a Daniel Vach přišli s nápadem, který zní trochu šíleně. Rozhodli se vyrábět proteinové a energy tyčinky z hmyzu. Do týmu přibrali zkušeného „hmyzího“ kuchaře Petra Ocknechta a na crowdfundingovém webu Kickstarter vybrali za dva týdny 10 tisíc eur. „Máme zjištěno, že se lidé celého hmyzu stále štítí. Proto jsme pracovali na tom, aby se jednalo opravdu o jemně namletou mouku bez jakýchkoliv zbytků, křidélek a podobně, popisuje jeden ze dvou zakladatelů Radek Hušek. Dodává, že cvrčka nemají v logu na obale, protože ani tam ho lidé nechtějí vidět.“

       Odpověď
       • Absolutne nechapu tady tento umele vytvoreny trend, ve kterem se nam snazi stale podsouvat, abychom jedli hmyz. Pokud je nekdo blb a nebo umira hlady nekde na pousti, ok, at si ty cvrcky nebo kobylky sni.

        Abychom se z hmyzu dostatecne nasytili, je potreba snist stovky tohoto hmyzu denne. V cem je to konkretne lepsi nez chovat prase, drubez nebo kraliky?

        Opravdu tento „trend“ (at jiz to jde odkudkoli a podporuje ho kde kdo) nechapu a doufam, ze zaleze stejnou rychlosti, jakou se i zde odnekud objevil.

        Odpověď
        • Zjednodušeně můj pohled na věc: Podle mého je nejdůležitější cesta k Člověku. Pro toho je pak zcela mimo oblast jeho chápání účastnit se na světě, kde někde někdo zavřel zvířata do ohrad, přinutil je prožít svůj život ve vlastních výkalech, krmil je kdovíčím pak je krutě zabíjel na jatkách – a to jen proto, aby sám ze sebe vyžral něco zcela nepodobné svému druhu. A považoval to navíc za jeden z projevů spokojeného života. Na druhou stranu myslím, že jedinec na cestě k Člověku, tedy na cestě Záměru je oprávněn vzít si pro své zasycení produkt přírody. I zvíře, je-li to nutné. Ta mu proto byla dána k dispozici – ne v plen, samozřejmě.

         Odpověď
        • Ten trend sa volá okno Overtona.

         Odpověď
         • Tiež to vnímam podobne. Pokus naviesť stádo jesť hmyz, ktorý sa reprodukuje veľmi rýchlo. Lacná strava, podobne ako GMO.

          Odpověď
          • Kammerer 5.6.2018 o 19:44

           A co je na tom hmyze take zle, okrem toho, ze je skaredy ?

           Odpověď
           • No právě to, že je škaredý…Prostě je to pro nás výstraha, že toto jíst je nechutné… Podobně, jako hořká chuť u jedovatých rostlin… Prostě hmyz se orientuje na zrakový smysl, hořká chuť na chuťový…

            Odpověď
            • Kammerer 5.6.2018 o 22:09

             To je len predsudok. Tam, kde sa hmyz je bezne (Afrika, Azia) im to tak nepride. Je to o zvyku. Nakoniec taka sliepka tiez nie je prave krasne pritulne zviera. O rybach nehovoriac.
             A s horkostou rastlin sa neda zovseobecnovat. Napr. palina je lieciva a horkaaa.

            • No právě, v Africe, Asii… Ne u nás… Pokud to někomu chutná… Zrovna dnes jsem na zahradě vykopala pár tlustých bílých červů, pokud by byl zájem…

            • Pro Kammerer – v Asii se také běžně jedí psi, je to o zvyku.

            • Kammerer 6.6.2018 o 10:10

             Lena – áno, presne o tom aj ja hovorím. :-)

           • … a co je zle na kozke z mlieka? ;-)

            Odpověď
          • Novodobá mana

           Odpověď
  • marek5501, tu ti davam link na tvoju otazku. Bolotov a Neumyvakin v kocke, studena synteza.
   Пищевые диверсии. Доктор Айказ Саргсян из Армении.
   https://www.youtube.com/watch?v=6yTnPLt3ouc

   Odpověď
 14. V Bratislave zaznamenali prípad výskytu tropického kliešťa. Upozornila na to SAV, ktorá zaznamenala prípad zamorenia bytu v Bratislave kliešťami rodu Rhipicephalus sanguineus, ktorý sa bežne vyskytuje v Stredomorí, na Blízkom východe, v Afrike alebo Amerike. Môžu prenášať patogény, ktoré nie sú typické pre naše podnebné pásmo. Na rozdiel od druhov žijúcich na Slovensku tento druh prežije vo vnútri bytu (kliešte sa v tomto byte vyskytovali vo veľkom počte, vo všetkých vývojových štádiách, čiže sa tam množili a aj po dezinsekcii sa jeden kliešť objavil opäť v marci).
  http://www.teraz.sk/magazin/vedci-z-sav-zaznamenali-v-bratislave-pri/328662-clanok.html

  Odpověď
 15. MUDr. Jan Šula a Imunologie odpuštění.
  https://www.youtube.com/watch?v=RvoDx0llpD4

  Odpověď
 16. Prosím o radu ako na hlboký spánok.

  Celý život som býval v prírode, kde bolo v noci doslovne hrobové ticho (spal som zo zatvoreným oknom)
  Teraz už druhý rok žijem v Brne, kvôli hlučným neprispôsobivým susedom som teraz aj menil byt.
  Nový sused má TV zapnutú aj o jednej ráno, ale tie zvuky sú tlmené, no bez voskových špuntov nezaspím.

  Začínam si uvedomovať, že mám asi vážny problém s hlbokým spánkom pri akomkoľvek zvuku. Pri tom naši predkovia sa v pohode vyspali aj pod holým nebom a ja by som ani pri žene, ktorá by si pochrapkávala nezaspal. :D

  Odpověď
  • Odstěhuj se zpět do přírody nebo se nauč spát se špunty v uších, ale to je nepohodlné.

   Odpověď
  • Putinovec 31.5.2018 o 21:37

   Odpověd je v otázce.

   Odpověď
  • Um,
   záleží, či tam chceš ostať, alebo to berieš ako signál pre zmenu do kľudnejšieho prostredia. No ak píšeš, že ti vadí akýkoľvek zvuk (čvirikanie vtákov, chrapkanie partnerky), potom to zrejme nebude úplne normálne, a bolo by dobré s tým pracovať.
   Je to podľa mňa o práci s vlastnými emóciami, myšlienkami, vlastným vnútrom (vnútorná disciplína podriadená vlastnej vôli). Relaxácia, pokus rozpustiť (rozdýchať) negatívne emócie v sebe, a naladiť príjemný pocit rovnováhy. Vedieť v sebe naladiť správne rozpoloženie je dôležité aj z hľadiska KSB.

   Odpověď
  • Změna životního prostředí je dosti stresující faktor. Zřejmě se k tomu pojí i změna životního stylu. A přidáme-li neustálý zvýšený hluk prostředí, dost na to, aby se začaly rozvíjet drobné neurózy, které časem přerostou do horších stavů …

   Doporučuji, seznámit se, ale hlavně začít provozovat Šulcův autogenní trénink. Celý první stupeň, tedy všech 6 pocitů. První uvedení do každého pocitu vždy pod vedením nějakého staršího psychologa, pak následuje samostatný nácvik (14 dní, 3× denně). Poté se k tomu přidá další pocit, …
   Za čtvrt roku budeš spát jak rybička i při otevřeném okně.

   Odpověď
   • Schultzův autogenní trénink neznám -spím dobře ale pracoval jsem 40 let na 4-směnný provoz a zvláště o prázdninách jsem používal špunty (jde o to najít ten správný tip ucpávek do uší). Na Šulce se hned vrhnu abych se s jeho práci seznámil = jen „blbá“ myšlenka udělá s člověkem hodně. (místo hluku-Ostrava hl.třída nad hospodou u Stodolni ul.).
    http://badatel.mysteria.cz/texty/schultzuv-autogenni-trenink-vydani-2014.pdf

    Odpověď
  • Pred spaním zjesť za lyžičku medu a levandulovú esenciu na vankúš.

   Odpověď
  • Pravděpodobně se Vaše nitro bouří proti novým podmínkám a na město nejste stavěný. Lze ošetřit alespoň co nejlepším postavením postele ne proti dveřím, ne pod oknem, nic neskladovat pod postelí, zajistit si klid a šero v pokoji kde usínáte, co nejdál od zdi sousedící s vedlejším bytem, atd. Anebo Vám zvuk zvenčí brnká o nějaké nezpracované téma pravděpodobně z dětství, pak bych zkusila třeba kineziologii.

   Odpověď
   • Toto téma je ještě obsáhlejší. Počíná problematikou geopatogenních zón a pokračuje prohřešky proti feng-šuej a taky nedodržováním zásad indického vastu. A že „civilizovaní“ architekti již dávno neumí postavit správně místnost z hlediska rezonančních vlastností, to je ještě další bod k diskusi.
    Možná by stálo také za úvahu najít jiné bydlení a přestěhovat se, mohlo by to být, za platnosti těchto okolností, rychlé a účinné řešení.

    Odpověď
    • Leopardus 2.6.2018 o 13:50

     Jen taková perlička .. Dříve se v nově postaveném domě umisťovaly postele tam, kam ráda lehávala domácí zvířata. Vyjma koček neb ty vyhledávají negativní místa, energie. Tu neg. energii dokážou i z člověka sejmout, ale z tohoto důvodu také potřebují občas vyvenčit, aby ji mohly venku vytřást.

     Odpověď
  • DušanBe 1.6.2018 o 13:40

   S medem bych byl opatrný, protože obsahuje převážně jednoduché cukry (glukosa, fruktosa), které se rychle dostávají do krve a slouží jako rychlý zdroj energie. Med tedy zvýší hladinu cukru v krvi před spaním, což může způsobit pocit nabuzenosti a to se špatně usíná. Nejvíce je tento efekt vidět u menších dětí, když jim dáte před spaním třeba ovoce (obsahuje jednoduché cukry) tak je nemožné je uspat, začnou doslova lítat po baráku :(
   Med musíš zkusit, ale může se stát, že neusneš. Dávám vědět, aby jsi byl na to připravený.
   Co mě pomáhá usnout, už jsi zmínil – špunty do uší. Teda do jednoho ucha, protože spím na boku a druhé ucho si přilehnu a tak „skoro“ neslyším, ale budík slyším.
   Pak jsem zkoušel před spaním poslouchat 432 Hz (mobil, sluchátka). Poslech „hudby“ (je spíše to tón) nutí mozek opouštět hladinu bdělého vědomí (hladina beta) do hladin klidnějších, kde se lépe usíná. Podle únavy jsem byl schopen usnout i do 5-ti minut poslechu. Když to člověk zkombinuje s vědomým uvolněním svalů (obličej, kolem krku, hlavy, spodní čelist a hlavně jazyk), usíná se lépe.
   Upozorním na nevýhodu – pokud budeš přemýšlet (stav bdělosti = beta) a budeš poslouchat 432 Hz (navozuje stav relaxace = alfa), tak stav, který u toho zažíváš je podobný tomu, jako když jedeš na kole a na jedno řídítko si zavěsíš 10 kg závaží. Tzn., že se Ti špatně jede ( = neusneš). Ono se dost blbě přemýšlí při poslechu 432 Hz, protože se jedná o dva proti sobě jdoucí procesy. Takže poslech 432 Hz, „vypnout“ přemýšlení, uvolnit svaly a usneš. Možná. Musíš zkusit.
   Pro zájemce, stránka, která generuje 432 Hz tón – http://onlinetonegenerator.com/
   Ze stránky doporučuju ještě Hearing Test – slyšel jsem do 15 000 Hz, ještě teď mě z toho bolí uši, tak pozor :)

   P.S. – Známí uspávají miminko pomocí tzv. bílého šumu. Aplikace do mobilu, nastavíš čas jak dlouho to má hrát, hlasitost, variantu bílého šumu (je jich více – od šumu v rádiu až po vlak jedoucí po koleji a ten je fakt dobrý :) . Jedná se obdobu 432 Hz, nutí mozek se uklidnit. A usnout.

   Odpověď
   • Dobře se spí po celodenní fyzické aktivitě, jinak mně osobně pomáhá zvuk deště…
    https://www.youtube.com/watch?v=0fsGqhtU2DA

    Odpověď
   • Doplňková informace k medu.
    Palivem pro mozek je glukoza. Pro podporu práce mozku – med. Kdykoliv potřebuji rychle nahodit mozek, dám si klasického českého turka slazeného medem. Glukoza se rychle vstřebá bez nutnosti přeměny (ostatní cukry) a díky kofeinu rychle dostane až k mozku.

    Odpověď
  • Tak především by si se měl pořádně detoxifikovat, se zaneseným tělem se nemůže dobře spát. Tipy jak na nespavost s Josefem https://www.youtube.com/watch?v=FEVhguRwb3M-

   Odpověď
   • Leopardus 2.6.2018 o 13:57

    Každý pátek a pak ve čtyřech fázích Luny držím 24 hod. hladovku. Cítím se pak mnohem lépe, nic převratného, jen příjemné pocity lehkosti, zjemnělý čich a sluch, atp. Možná to někomu může přijít úsměvné, ale na tuto „kúru“ nedám dopustit!

    Odpověď
  • To není o tom, jak na hlboký spánek. Běž hloubějí a hledej. Chceš takovým způsobem, který nyní žiješ, žít?

   Odpověď
 17. V Michalovskom okrese, konkrétne v obci Drahňov, pokračuje epidemický výskyt osýpok. V spomínanej obci evidujú od 7. do 30. mája celkovo 13 prípadov osýpok, z toho tri sú importované z Veľkej Británie.
  http://www.teraz.sk/regiony/uvz-sr-v-michalovskom-okrese-pokracuj/328307-clanok.html

  Odpověď
  • Oracle 911 31.5.2018 o 15:00

   „Import“…

   Odpověď
  • Ale no, epidemia je 2.000 nakazenych na 100.000 obyvatelov. Nie 14

   Odpověď
  • Putinovec 31.5.2018 o 18:18

   Malá Británie,v blízké době ostrov lidožroutů.

   Odpověď
 18. ЗАПРЕДЕЛЬНАЯ ЖЕСТЬ. Зачем НЕСТЛЕ И ПЕПСИ ИСПОЛЬЗУЮТ ПИЩЕВУЮ ЧЕЛОВЕЧИНУ? Не веришь? ЗАГУГЛИ НЕК293
  https://www.youtube.com/watch?v=y0_dmrVQcVM
  Nakolko je informacia hodnoverna?

  Odpověď
 19. Vědec Jaroslav Flegr povídá o závislosti inteligence na infekci cytomegalovirem.
  Srovnával nákazu například s toxoplazmoidy které ovlivňují psychiku, a celkem komplexně, byť nejistě hovoří o výzkumu cytomegalovirů v jejich studii.
  https://video.aktualne.cz/dvtv/kvuli-viru-hloupne-80-procent-lidi-meni-se-psychika-cloveka/r~1d4023a858df11e8a72bac1f6b220ee8/
  Jeho závěrem je že vliv na společnost může mít obrovské dopady.

  Odpověď
  • PS: V pátek ho zesměšňoval Soukup ve své bulvární hodince. Zajímavé.

   Odpověď
   • Oracle 911 29.5.2018 o 6:13

    Soukup je medzi nakazenými. ;)

    Odpověď
    • Potvrzuje,že je jen objektem a nikoliv subjektem/byť malým/ v řízeni informačního pole.

     Odpověď
     • Oracle 911 29.5.2018 o 9:19

      Zväčša takých komediantov ako on neberiem ako subjektov riadenia…

      Odpověď
     • Obě témata mne vedou k doměnce, zda s ním pracují tímto způsobem egregory nebo má dobrého poradce.
      Spíš sázím na to první, protože téma toxoplazmózy, a v dalším případě i cytomegaloviru není téma se kterým by byli obeznámeni zdaleka všechny subjekty řízení, ve smyslu znalosti pravděpodobných cílů šíření těchto virů.

      A pokud to tak je, potvrzuje to domněnku že tyto viry a parazity GP zná a šikovně využívá, a takto přes Soukupa i poněkud neumě a křečovitě chrání svoje nástroje.

      Důsledkem bude opak, rozšíření povědomí o těchto „věcech“.

      Odpověď
    • Souhlas, už to tak vypadá :-)

     Odpověď
 20. https://ac24.cz/-/evropska-komise-chce-zakazat-plastova-brcka-vatove-tycinky-a-jine-plastove-nadobi?redirect=%2F

  Právě pracuji na projektu náhrady těchto plastových produktů za alternativy na rostlinné bázi, které lze buď kompostovat, nebo bez větších škod pálit.

  Odpověď
  • Oracle 911 28.5.2018 o 23:16

   Z nejedlých škrobov napr. pagaštan konský sa dajú vykúzliť veci…

   Odpověď
 21. Neuměl by někdo poradit jak na Proteus Mirabilis ESBL+ v močových cestách? (nejde o mě)
  Antibiotika prý nezabírají, kromě toxických fluorochinolonů, a ty stejně jen problém na nějakou dobu potlačí, nevyřeší.
  Prý funguje extrakt z grepových jader (citricidal), nemá někdo náhodou zkušenost s tímto?
  Předem díky.

  Odpověď
  • Hox, kvalitný citricidal je výborný prostriedok na problémy v močových cestách… máme s ním niekolkorocnu veľmi dobrú skúsenosť v rodine… dovozca je Marie Hromadkova e-mail majka@kulak.cz
   určite odporúčam

   Odpověď
   • aspoň sa zamyslieť
    https://anitram.wordpress.com/2012/10/22/nemoci-ledvin-a-mocoveho-ustroji/

    Odpověď
   • Díky, to jsem potřeboval vědět.

    Odpověď
   • Ak nereaguje na ATB, možno bude dobrá táto odpoveď lekára:
    https://mamaaja.sk/poradne/archiv-poradne-gynekologa-mudr-z/gynekologicke-problemy/otazka-35381

    Odpověď
  • Mňa v minulosti „zachraňovali“ brusnicové prípravky, no musela som ich nasadiť hneď v začiatkoch. Napr: http://www.internetovalekaren.eu/gs-brusnice-megaforte-so-zihlavou-40-10kps-navyse/ Určite fungujú na e-coli, neviem, či aj na proteus. Antibiotiká som bola nútená užívať veľmi dlhé obdobie, postupne nastupovala rezistencia, no vtedy existoval ešte liek na báze vytvorenia si imunity – boli to oslabené baktérie v pilulkách a brali sa podľa schémy niekoľko mesiacov. Fungovalo to. Fakt si nepamätám, ako sa to volalo, no ak také niečo ešte existuje, lekári o tom budú vedieť. Predpisoval ich urológ.

   Odpověď
  • Na infekce v močových cestách docela funguje extrakt z medvědice lékařské a vrbovky malokvěté. Je dobré toto kombinovat se zažívací sodou, aby se snížilo PH – míň kyselé prostředí bakterie nemají rády. Dobré zkušenosti u nás v rodině máme s medvědicovou směsí od pana Nového – viz. https://www.novysro.cz/lppk-medvedicova-smes-krevmoc-100-ml-pv1005.html.

   Odpověď
   • Až teď to po sobě čtu – samozřejmě zvýšilo pH. Omlouvám se za překlep.

    Odpověď
  • A nepomohla by soda? V močových cestách zabírá velmi rychle – efekt by měl být znát během 14 dní.

   Odpověď
   • … na chronické infekce obecně dost pomáhá šišák bajkalský:
    https://www.patentnimedicina.cz/cz/bylinne-produkty/dle-kategorii/bylinny-prasek/009-zrozeni-fenixe

    Ale to je na dýl – tak 3 měsíční kůra, i když efekt bývá vidět po 1 až 2 týdnech taky.

    Odpověď
  • Dotyčný je evidentně překyselený, tam by měl začít. Je třeba řešit příčinu a ne důsledek.

   Odpověď
  • neviem ako je to s močovými cestami, ale za asi najsilnejšie anti sa považuje kvalitný oreganový olej. musí obsahovať aspoň 70% carvacrolu. keď mám nejaký problém dávam si 2×10 kvapiek do trochy kokosového oleja. deťom dávam menej do želatínovej tobolky. ak sa rozhodneš skúsiť, pozor na veľmi lacné oleje kde je oreganového v skutočnosti len niekoľko percent.

   Odpověď
 22. čtenář 27.5.2018 o 13:26

  Zajímavý rozhovor s léčitelem.. Až na ten alkohol, asi..

  https://www.flowee.cz/zdravi/4300-nemoc-neexistuje-mame-jen-zaneseny-organismus-rika-lecitel

  Odpověď
 23. pro DušanBe: je to už 50 let,co jsem zákon p.Avogadra musel používat.Ale pamatuji si, že 1 mol byla hmotnost 1 molekuly libovolného plynu vyjádřená v gramech. A 1 kilomol snad násobek/tedy 1000 molekul/,vyjádřený v kilogramech.A těch 22 litrů nebo m3 odpovídalo objemu 1 molu nebo
  kilomolu za normálních fyzikálních podmínek /25 st.C a 1 atm./Ale byl tam u těch 22 ještě tuším nějaký koeficient.No,je to 50 let a za jedna to určitě nebude.Ale aspoň za „lidovku“?

  Odpověď
  • Pavel Svítil 25.5.2018 o 18:42

   https://xantina.hyperlink.cz/avogadruv_zakon.html

   Odpověď
   • Díky , trochu červenám…

    Odpověď
 24. Epidémia osýpok v Rumunsku si vyžiadala už 55 obetí. Epidémia po dočasnom zmiernení situácie vlani na jeseň opäť nabrala na intenzite začiatkom marca a od konca tretieho mesiaca sa počet nových prípadov za týždeň dostal opäť cez hranicu 200.
  http://www.teraz.sk/zahranicie/rumunsko-epidemia-osypok-si-vyziadal/327289-clanok.html

  Odpověď
  • To je téma do pranice. Nedávno tu běžela diskuse ohledně očkování a neočkování. Že dobrá hygiena a výživa stačí.

   Odpověď
   • To je.
    Obávám se, že zrovna hygiena a výživa v rumunských romských osadách nebude kdovíco.
    Jenže žádné informace o pacientech a místech a souvislostech výskytu nemáme, takže můžeme jen spekulovat…

    Odpověď
  • popolvár 31.5.2018 o 17:36

   otázkou je v akej vekovej kategórii tieto osýpky šarapatia. Ak medzi dospelými, tak je to práveže dôsledok očkovania detí, v dôsledku ktorého sa nevytvorila celoživotná imunita, ale len dočasná, končiaca v dospelom veku. A podobne je to aj s mumstom .

   Odpověď
 25. vcera som dostal zaujimavu knihu s titulom vyliecit nevyliecitelne, tuna je link:
  https://dl-mail.ymail.com/ws/download/mailboxes/@.id==VjN-9b92mYqy8Z_JQ0eGUNufThPspd24pILxolG7ENKrA2XlGgRF5y6qJ023MCVSwA9Y4QS589m2ULn4HOf3kMCF_g/messages/@.id==ANRxx8oPJFw2WwPu9gu76DrBlMI/content/parts/@.id==2/raw?appid=YMailNorrin&ymreqid=6205f82f-01e6-b377-1c40-b9000501b600&token=zitEzqOML3j84e6ealFTT5U7-km5qEQF52lp7AcCuBYE7kUsbVnoBbwThMxsFdeh7YTjv1nhKxeFwk5l2Ty25e9vI6H0fkoxIV7tBOqKRtjoXrvqWXAmKM0cYz1HHvee

  v knihe su spominane kozlikove kvapky, moze mi niekto povedat co to je?

  Odpověď
  • link je do tvého mailboxu předpokládám, mě nefunguje.
   https://knihy.heureka.cz/vylecit-nevylecitelne

   Odpověď
   • vyliecit nevyliecitelne
    http://files.zdravejsivsetin.webnode.cz/200000385-7851b794c6/Vyl%C3%A9%C4%8Dit_nevyle%C4%8Diteln%C3%A9.pdf

    Odpověď
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/95-kozlik-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

   Odpověď
  • Putinovec 24.5.2018 o 17:11

   Kozlík lékařský pomáhá zklidnit a usnadnuje usínání.Pěstuji ho na zahradě,je to dost vysoká bylina.Kdysi jsem se o něm dočetl i to,že jeho užívání snižuje sexuální touhu.

   Odpověď
 26. Tipy jak na nespavost s Josefem https://www.youtube.com/watch?v=FEVhguRwb3M

  Odpověď
 27. DNA nám naslouchá. Ruští vědci dokázali, že DNA lze přeprogramovat slovy a frekvencemi.
  Lidská DNA je biologický počítač, který v mnoha ohledech předčí ty umělé. Jde jen o to si jej šikovně naprogramovat. To, co od dávných dob věděli šamani, kněží a duchovní učitelé, nyní potvrdili svým výzkumem i vědci – lidské tělo se dá léčit i opravovat pouhými slovy. Genetický kód totiž používá tatáž pravidla jako lidský jazyk.
  http://vesmironas.cz/16/05/2018/rusti-vedci-dokazali-ze-dna-lze-preprogramovat-slovy-a-frekvencemi/

  Odpověď
  • Tyto informace jsou již dávno uloženy ve védách. Zvláště cíleně je využívá mantrajóga. Tyto znalosti a dovednosti mají i šamané (skuteční, ne ti pro turisty). Dokonce jim stačí to slovo si i jen myslet a nasměrovat tam, kam chtějí … pomoci jinému, a mistři jsou schopni takto pomoci dokonce i sami sobě (to není vtip!).
   Slovo je schopno programovat, tedy i sebe-programovat, když víš, jak na to.

   Jsou dokonce i takoví (kategorie léčitel léčitelů), kteří jsou schopni úspěšně „zaříkat“ řadu i těžkých nemocí.

   Odpověď
 28. marián repka
  …a vnútorná cesta človeka
  http://espero.sk/index.php?akcia=zoznam&hladane=repka%20marian&kde1=vnazve&kde2=vpopise&kde3=autora&predchodca=zoznam&tovar=6&od=1&kategoria=8

  Odpověď
 29. NicNezNula 20.5.2018 o 11:54

  Zásady sebezáchovy na ulozto
  https://ulozto.cz/!UqCveVD4/zasady-sebezachovy-strava-a-leceni-pdf
  jsou tam i zajimave recepty

  Odpověď

Napsat komentář

*
*

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>