Zdraví, zahrada

Podepisování příspěvků: anonymní příspěvky nebo ty, které v poli jména/přezdívky budou mít titulek nebo jiný text, mohou být smazány. Příspěvky s nakopírovaným delším obsahem, který je dostupný na jiném místě, mohou být také smazány – v takovém případě uvádět pouze odkaz, případně pár vět, nikoliv celý text systémem copy&paste. První komentář nového uživatele se zobrazí až po schválení, další již hned.

 Obnoviť

 1. Zdravím,

  ďakujem všetkým diskutujúcim ohľadom bóru, bórovej vody a bóraxu.

  Na základe diskusie som si zakúpila v lekárni 3% roztok bórovej vody, ktorú užívam ráno po lyžičke s občasnými prestávkami. Po cca 10 dňoch užívania som zistila, že sa mi zmenšili opuchy a bolestivosť na kolenných a lakťových kĺboch.

  Odpověď
 2. Boris Orava 3.5.2019 o 20:40

  Dokončení testu mlýnku Komo.
  Na přání Sonice (zde 12.4.) jsem slíbil, že provedu amatérský test mlýnku Komo. Podobně lze posuzovat i mlýnek Waldner Biotech (Andrea 12.4.), který je téhož typu bez ohledu na vločkovač. Začátek testu jsem popsal již 14.4.2019 o 13:23 uvnitř mého rozsáhlého pojednání o mletí pšenice. Je tam podrobně popsán standardní testovací chleba z mouky, která byla pořízena s nejtěsnějším možným nastavením mlecí štěrbiny. Mouka byla velmi jemná, avšak znehodnocená přehřátím, což se projevilo na mdlé chuti zhotoveného chleba a absenci jakékoli zajímavé vůně. Jediným, za to pozoruhodným plusem byla bezvadná struktura střídy chleba.
  Druhý testovací chleba jsem dělal přesně stejným postupem, ale mlýnek jsem tentokrát nastavil asi do poloviny stupnice pro nastavení mlecí štěrbiny. Mouka byla tentokrát hrubší a zřejmě nedošlo k jejímu přehřátí. Výsledek byl doslova opačný, než ten předchozí. Vůně a chuť jasná a svěží. Struktura střídy poněkud hrubší a pro opakované denní použití dle mého názoru nepříliš uspokojivá. Pozoruhodné bylo, že v jinak stejnorodé mouce byly vidět kousky rozlámaných klíčků (což rozhodně není obvyklé u mlýnků pomaluběžných, jako jsou stará Eta a Porkert). Samozřejmě žluté kousky klíčků byly vidět později i ve střídě hotového chleba.
  Pro třetí testovací chleba jsem ukazatel nastavil asi tak doprostřed mezi předchozí dvě polohy. Výsledek byl někde mezi prvním a druhým, vlastně po všech stránkách. Asi by bylo možné najít ještě optimálnější polohu pro nastavení štěrbiny a mlýnek používat pro denní mletí pšenice. Výsledný chleba je i podle mne docela dobrý a určitě lepší, než chleba ze supermarketu.
  Nicméně musím poznamenat, že kdyby byly na trhu mlýnky typu Porkert (= stará Eta), tedy pomaluběžné, neměly by mlýnky Komo a podobné sebemenší šanci na to, aby si je koupili zkušení milovníci dobrého chleba. Důvod je tento: Rychloběžné mlýnky (což je typicky Komo, který má pracovní otáčky 1.450 ot./min.) produkují vždy mouku s vyšším podílem prachové frakce, než je tomu u mlýnků pomaluběžných (stará Eta má 12O ot./min.). Podíl prachové frakce se dá efektivně snížit vlhčením zrní před mletím, což dělají všichni profesionální mlynáři a také to dělají pokročilí amatéři (ti zejména, když jim přeschne obilí). Mlýnky „stará Eta“ snášejí mletí vlhčeného obilí naprosto bez problémů. U mlýnků Komo je přímo v návodu psáno, že obilí má být pro mletí co nejsušší…

  Co dodat? Většina zájemců si koupí Komo (Waldner, Salzburger apod.), protože vpodstatě nic jiného dnes není k mání. Fandové zdraví a dobrého chleba budou po starých půdách shánět vysloužilé kuchyňské roboty Eta (dříve jsem uvedl dva typy, ale bylo jich více, co měly ty „správné“ mlecí kameny), nebo předělávat mlýnky Porkert na el.pohon. Teoreticky by mohly existovat i další možnosti, jak jsem naznačil již dříve. Dovedu si představit i vzkříšení výroby mlýnků Porkert i když podle mých informací jsou licí formy na mlecí kameny nenávratně zničeny a jejich nové vyrobení stojí dnes statisíce i v tom nejskromnějším rozsahu. Právě tyto mlecí kameny jsou velmi složitě tvarovány a jejich kusová výroba je ekonomicky nepřijatelná. Paradox je, že sto let je firma Porkert vyráběla za babku a dodávala m.j. do Afriky. kde si domorodci mohli semlít mouku i bez elektřiny. Kdo měl asi zájem tuto výrobu ukončit…?

  Odpověď
  • Ďakujem za informáciu a podelenie sa so skusenosťou. Zatial som sa do pečenia chleba nepustila ale rada by som.

   Odpověď
 3. Niekto tu minule spominal MUDr. Teodora Rosinskeho a Slovensku psychotronicku spolocnost. Dnes som sa od kolegu dozvedel, ze pan este zije a veselo seminaruje, posledny mal len pred dvoma tyzdnami, dalsie budu na jesen.

  Jeho kniha Choroby z nenavisti je k dostaniu napriklad na megaknihy.sk,

  Odpověď
  • T. Rosinský propaguje homeopatiu ako dobru liečbu. J. Novák z NDC tvrdí, že je to okultizmus.

   Odpověď
   • Preboha a co vlastne v tomto zmysle znamena okultizmus? Ved cele duchovno byva povazovane za okultizmus, takze by boli oni sami tym, coho sa hrozia.

    Odpověď
    • bez teorie nam smrt. psychotronika len popisuje javy, ktore su za hranicami nasich zmyslov a vnemov-pre civilizovanych ludi. no ono duchovno je tak rozsiahle, ze ani psychotronika nevysvetli vsetko. spoza monitora svet nespoznas a cudzou hlavou ho nepochopis.

     Odpověď
    • Tiež ma tá hláška zaujala, a tak som si ten článok vyhľadal a prečítal o čo ide. https://bit.ly/2Wqy0rs

     Odpověď
   • O tom, co je homeopatie a jak pracuje, raději doporučuji tento úryvek z knihy Petra Zachariáše:

    https://www.pcch.cz/download.php?fid=742

    Odpověď
   • Popolvár 5.5.2019 o 10:29

    Nevraví, že je to okultizmus. J. Novák vhodnosť, či nevhodnosť testuje podľa pravotocivosti/lavotocivosti energii v tom ktorom produkte alebo metóde obsiahnutých. Homeopatia vzhľadom na to, z akých ingrediencií sa homeopatické prípravky vyrábajú, je lavotociva. Preto z hľadiska NDC nevhodná. Aj ohľadom vzdania sa mágie je to predovšetkým kvôli nie mágii ako takej, ale predovšetkým kvôli nedostatočnej pevnosti a ustálenosti mravnosti u ľudí. Nebezpečenstvo zneužitia aj nevedomeho v dobrom úmysle.

    Odpověď
    • On tam naznačil aj ten problém, ktorý ma trápi už dávnejšie. Totiž, je známe, že každú chorobu možno vnímať ako reč tela, ktorá človeku hovorí v čom robí alebo urobil chybu, alebo celkovo, kde je chyba, že sa to odrazilo na jeho zdraví. Človek aj v bežnej medicíne hľadá v prvom rade úľavu od príznakov, a ani ho nenapadne sa zamyslieť, prečo ho tá choroba stretla. Vždy ma to trochu ťahalo k liečiteľstvu, ale práve v určitej dobe som si uvedomil, že ako vyriešiť ten problém, aby som mohol vidieť a človeku aj vysvetliť, prečo vlastne tú chorobu má, a čo by mal robiť? Lebo iba ľuďom odstraňovať príznaky choroby ako na páse, bez toho aby pochopili duchovné príčiny toho, prečo sú chorí, mi príde ako medvedia služba, ako marenie Zámeru.
     Toto sa netýka len homeopatie, ale liečiteľstva celkovo, aj toho medicínskeho. Liečiteľstvo by malo zároveň pomáhať čistiť noosféru, ale takto sa to nedeje, až to nakoniec vyústi do nejakej lokálnej alebo globálnej katastrofy.

     Odpověď
     • Problem vidim ze ludia nevefia najst pozitivny pol toho , co chorobu sposobuje. Napr.si dobry clovek, snazis sa, ale si konfrontovany s priebojnejsimi a agresivnejsimi. Mozes si to uvedomit a ist na opacny pol, ale ani to nie je bohvieco. Skutocnym riesenim by bolo vediet si svoje obhajit a respektovat ostatnych, ale ten stred nachadzaju imho vacsinou len ti, ktori dany problem nemaju. A ci im povies, tvoja rakovina vyplyva z tvojho potlacovaneho hnevu, ale ako byt vysporiadany, mu pivedat nevies a on co, ma cakat ci ho osvieti alebo zomrie? Keby sa mala noosfera vycistit skutocne, obavam sa, ze by tu bol uz raj a par ludi

      Odpověď
      • JankaS,
       podľa mňa je to trochu komplexnejšie. Procesy v celej realite sú do sebe vnorené. Každý proces má svoj objemnejší nosný proces, a ten zasa svoj, vzostupne po hierarchii. Disharmónia vzniká, keď vnorený proces je v rozpore so svojim nosným procesom. Ak sa zamestnanec prieči nehumánnym predstavám svojich šéfov, to je jedna vec, lebo sú to čisto ľudské procesy, ktoré sami osebe môžu byť v rozpore s objektívnymi prírodnými nosnými procesmi.

       Preto nezáleží len na tom, či som v súlade s bezprostredne vyšším procesom (nejakým ľudským, sociálnym), ale či aj tieto vyššie ľudské procesy sú zladené s vyššími nosnými prírodnými procesmi. A to je práve ten problém. Niekedy si človek ničí zdravie úplne zbytočne, lebo ten vyšší proces ani nestojí za to, a je lepšie ho vôbec nepodporovať a nájsť si iný. (Napr. v prípade zamestnania s nehumánnymi podmienkami. Preto sa hovorí „Nič naozaj nemusíš, len zomrieť“). Nemá vždy zmysel robiť zo seba väčšieho dravca a parazita, ale skôr pochopiť kauzalitu reality v ktorej žijeme, a snažiť sa naladiť na harmonickejšie prírodné procesy, vrátane ľudských procesov, ktoré ich podporujú. Pochopením tejto kauzality a zmeny pohľadu človek mení seba a aj svet okolo seba, po kúštiku čistí noosféru.

       Čo je zvláštne, vyzerá to tak, že liečiteľstvo je vlastne filozoficko-teologická záležitosť, lebo lieči najprv seba tak, že sa stáva Človekom, a dáva impulz aj ostatným ľuďom. To je, zdá sa, tá najoptimálnejšia cesta z pohľadu z pohľadu Zámeru (samozrejme ľuďom treba pomáhať aj tak, nemožno ich nechať trpieť. Ale najlepšie možno pomôcť ak je jedinec Človekom).
       Ako dokonalého liečiteľa si dokážem predstaviť Ježiša, on sa v prvom rade stal Človekom, a zároveň sa mu otvoril pohľad na celú rozsiahlu sieť príčin a následkov. Preto aj vedel, aký problém majú okolití ľudia, čo zapríčinilo ich choroby, aké duchovné a osudové príčiny. Tým pádom vedel kedy a ako má zmysel pomôcť, čo povedať a čo nie danému človeku, bez toho aby narušil kauzalitu z pohľadu Božieho Zámeru, vyššej harmónie.

       Odpověď
     • Popolvár 5.5.2019 o 13:44

      Choroba, tu ťa poopravím: nie ako reč tela, ale ako reč duše skrze telo pre vedomie, alebo reč Života. So zbytkom súhlas. Pri každej chorobe, ale aj úraze a zhoršení zdravia, je najdôležitejšie pochopiť, čo nám to chce povedať. Už len uvedomenie si a pochopenie tohto posolstva často stačí pre uzdravenie samotnou silou organizmu. Pri závažných a akútnych stavoch je samozrejme nutne aj okamžite konať, niekedy aj skrze klasickú invazívnu liečbu, a hlavne popri tom premýšľať čo a prečo… Liečba akákoľvek bez zadumania sa o dôvode a posolstve choroby je skutočne len márnou snahou zavrieť vlastnej duši a Bohu ústa, resp. ich prekričať liekmi.

      Odpověď
      • Rozumieme sa, súhlas:-)
       Ono najťažšie je správne pochopiť tú kauzalitu, reálne a nie len domnelé príčiny. Ťažké je to aj u seba, nieto ešte u druhých ľudí.

       Odpověď
       • medvedia sluzba to nie je, pretoze ak clovek nezacne menit urcite veci, tak sa choroba vrati tak ci onak. ale zdravy clovek ma aspon danost, stat sa Clovekom, kdezto chory je po vacsine rabom otrokom.

        Odpověď
        • V krátkosti a zjednodušene: Svedomie leží mimo chorôb. Choroby nemajú na neho vplyv, presnejšie choroby, ako nápravný spôsob pri mravnom zlyhávaní človeka ho posúvajú späť k svedomiu. Kým človek žije, tak vždy je mu daná možnosť polepšenia sa, pochopenia, aj keď je smrteľne chorý…

         Odpověď
         • Moja skusenost bola, ze skor jed ma to hodilo naspat, tak som videla v svojej blche slona. Ked som sa snazila byt v tej blche este lepsia, akurat som si vypytala este facku z vonku. Ostatni nemali problem ani ked slo o velkost slona ( u seba). Takze ano, niekedy cloveku pomoze take to osvietenie, co robi zle, ale ak sa v ton piple, aby bol zdravy, akurat rozrype svoju psychiku aj telo. Lebo vsetci sme hriesni a nedokonali, len niekto tu sebareflexiu ma a niekto nie. Choroby daju mnohe veci do spravnej perspektivy, ale pokial sa nevyriesi primarny zdroj, tak len sa to cele posunie na ineho.

          Odpověď
          • Je to skôr o tom, že nevieme, ako správne riešiť tieto veci. Je to metóda pokus-omyl. Veď len tých názorov na správnu výživu je množstvo, a mnohé si navzájom odporujú. Bude treba v prvom rade pochopiť tú reč, jej zmysel a vetnú stavbu, a až potom začať s ňou komunikovať.

           Odpověď
          • ‚Takze ano, niekedy cloveku pomoze take to osvietenie, co robi zle, ale ak sa v ton piple, aby bol zdravy, akurat rozrype svoju psychiku aj telo.‘

           To nie je len o pochopení nejakej príčiny, ale aj o miere, o primeranom zapúšťaní tohto uvedomenia do hĺbky svojej bytosti. Boh nechce od človeka, len aby si niečo uvedomil, ale aby sa s tým uvedomením, pochopením, aj zžil.

           Odpověď
       • Popolvár 5.5.2019 o 21:22

        Jardob, dnešok sa nesie tak trocha v poopravujúcej vlne, zase ťa trocha poopravím. Ale začnem dvoma porekadlami: “Nikto nie je doma prorokom.” a “V cudzom oku triesku hľadáš, a brvno vo vlastnom nevidíš.”
        V nich je vyjadrená aj tá skutočnosť, že skôr správne vnímaš kauzalitu u druhého, než u seba. A je to logické: čo sa týka druhého, tak tam máš odstup, si ako keby “nad vecou”, máš pohľad zboku, a vtedy sa ti odkrývajú súvislosti a väzby, ktoré dotyčný sám nevidí, lebo je sám v sebe zacyklený, je sám toho súčasťou. Mám to overené jak praxou, tak aj pozorovaním. A netýka sa to len bežných ľudí, ale aj úspešných liečiteľov, a paradoxne o to viac práveže ich.

        Odpověď
        • ‚V nich je vyjadrená aj tá skutočnosť, že skôr správne vnímaš kauzalitu u druhého, než u seba.‘

         Vo všeobecnosti je to tak. Tým sa aj ukazuje, že človek nie je sebestačný vo svojom rozvoji, je tvor spoločenský (dialektika).

         PS: To ale neznamená, že človek nemá obhajovať pravdu, keď mu druhý vykrikuje, že nevidí svoje brvno, ale použiť vhodnú korekciu, mieru pre vyjadrenie pravdy (nemýliť si so slniečkárstvom).

         Odpověď
         • „Tým sa aj ukazuje, že človek nie je sebestačný vo svojom rozvoji, je tvor spoločenský (dialektika)“
          - s tým, že človek je tvor spoločenský, s tým súhlas. Ale nedá sa povedať, že človek sám nie je vôbec schopný robiť pokrok vo svojom vývoji. Inak by KSB netrvalo na tom, aby každý vyvíjal úsilie a menil svoju mravnosť. Sebaanalýzoou sa dá odhaliť veľa, aj vykonať rôzne zmeny. Ale je pravda, že lepšie to ide, ak máš tandemového partnera. Je to ako s tými bicyklami. Je možné jazdiť aj na klasickom bicykli, ale lepšie to ide na tandemovom za podmienky, ak sú obaja cyklisti váhovo a silovo primeraní, a obaja rovnako ťahajú do pedálov.

          Odpověď
          • ‚Ale nedá sa povedať, že človek sám nie je vôbec schopný robiť pokrok vo svojom vývoji. ‚

           Som sa asi zle vyjadril. Jasne, ze moze robit pokrok, ale kvalitativne viac pojde dopredu, ked bude zit spolocensky. Ked by bol clovek sam na ostrove, tak Boh a priroda mu da vsetko potrebne pre jeho rozvoj. No nezije sam na ostrove, tak Boh, priroda a ludia mu daju vsetko potrebne pre jeho rozvoj.

           Odpověď
           • Myslim tym ludsky zivot celkovo. Kludne moze ist clovek na pol roka do lesa a mu to pomoze v rozvoji, ale zit len cely zivoz sam v lese…, tak asi svet nie je nastaveny, jedine, ze sa jedna o nejakych specifickych ludi, so specialnymi ulohami.
            Zakladom spolocnosti je rodina, muz a zena.

            Odpověď
        • Popolvár,
         viem, ale to platí iba do určitej miery: iba ak sa ti druhý človek dostatočne otvorí alebo ak ho máš aspoň dostatočne napozorovaného. Veď aj lekár sa vypytuje, aby vôbec mal z čoho určiť diagnózu (a „doktor House“ tvrdí, že všetci pacienti klamú… Skreslovanie anamnézy je prirodzené, kvôli rôznym predsudkom).
         Preto z môjho pohľadu, najlepším svedkom seba samého (dostupným archívom informácii o sebe) si ty sám, ale lepší obraz o sebe samom dostaneš, ak použiješ zrkadlo – t.j. tandemového partnera, druhého človeka, ktorý ti pohľadom zo strany pomôže spracovať tieto informácie.
         Preto som to napísal tak, ako som to napísal, bez nejakého hlbšieho rozvádzania. T.j. pochopiť seba s množstvom informácii o sebe je ťažké, a pochopiť druhého s úplným minimom a skreslených informácii nie je ľahšie. Ľahšie je to iba vtedy, ak sa druhý človek otvorí, je úprimný a dá ti dosť času, aby si si urobil o ňom obraz.

         Odpověď
     • Choroby a neduhy vnímam ako nesprávne investovanú energiu, ktorá sa nám vracia ako vybočenie z cesty, po ktorej kráčame (by sme mali kráčať?). Homeopatiu nevnímam ako negatívnu cestu, ale skor ako príležitosť, možnosť voľby. Klasická medicína predsa neznamená vždy ten správny názor a postup. Často naopak, vyrába pacientov, aby ich mohla ďalej liečiť. Všetko súvisí s našou mravnosťou, pokorou, prijatím.

      Odpověď
   • Homeopatie pracuje s informací, neléčí fyzické tělo přímo, ale přes informační pole těla – které je mimochodem fyzickému tělu nadřazené, což je už známo i moderním biologům.

    By mě zajímalo kam propagovaný JN zařadil vůli – taky magie?

    Odpověď
 4. Zemědělská půda je mrtvá, chybí v ní žížaly i krtci, proto nezadržuje vodu, říká přírodovědec. Při dešti bude zase problém s erozí
  https://domaci.ihned.cz/c1-66560070-zemedelska-puda-je-mrtva-chybi-v-ni-zizaly-i-krtci-proto-nezadrzuje-vodu-rika-prirodovedec-pri-desti-bude-zase-problem-s-erozi?fbclid=IwAR1VtI7xcjBw0t4SKzOtytANi3bPF-_qu9NoJ3fZ9zX4GKjBiJ-L59XC-PA

  Odpověď
  • Neni to tak uplne, ako hovorí pan Hruška. Lesníci musia priposobovat hospodarenie požiadavkom ochranarov, obrovské vymery lesov a pody ležia v územiach chránených Naturou 2000 a vtáčími oblasťami. Lesní hospodári už niekolko rokov možu využívať systémy kanálov, stavítiek a priepustí v lužných lesoch pre hospodárenie s vodou, obnovujú sa tone, mokrady atd. Problemy su dlhodobé a hlbšie.

   Odpověď
   • popolvár 1.5.2019 o 21:05

    problém so suchom a aj s prívalovými dažďami má rovnakého pôvodcu – les ani poľnohospodárska pôda už nedokážu absorbovať a následne zadržať toľko vody, ako pred pár desaťročiami. Dobre to popísal jeden slovenský hydrológ aj navrhol spôsoby riešenia. Neviem link na to video nájsť. Razantný zlom u nás nastal po revolúcii v 1989. Lesy už neobhospodaruje jeden podnik – Štátne lesy, ktorý ťažil plánovite, robil aj holoruby, ale následne aj výsadbu – t.j. dlhšie, viac a na jednom mieste. Potom na dlhé roky mal les pokoj a jeho vodohospodárska funkcia sa dokázala obnoviť. Teraz je plno malých vlastníkov – urbár, cirkevné lesy, Štátne lesy… – a ťaží sa na oveľa viacerých úsekoch a častejšie. Vysvetlím podstatu problému: či vyťažím 100 kubíkov dreva, alebo 1 000 kubíkov, stále potrebujem svažnice – dočasné lesné cesty pre kolesovú techniku na stiahnutie dreva. A tieto svažnice pretínajú podpovrchové lesné zásobárne a zberače vody. Proste les nedokáže po daždi nasiaknuť ako špongia a vlahu držať, lebo všetko je preťaté svažnicami a voda z lesa nad ňou vyviera na svažnice a po nich ako po korytách potokov odteká preč z lesa. Za socíku tie svažnice stihli zarásť a zapojiť sa do nasiakavého podložia lesa, v dnešnej dobe sú neustále udržiavané a fungujú ako odvodňovací systém. (ak niekto bude oponovať, že niekedy tiež boli urbáre a nie jeden hospodár ako za socíku, a nebolo tak sucho, tak k tomu len toľko – drevo sa sťahovalo koňmi, žľabmi a lanovkami… Teraz lesy permanentne brázdia traktory.
    Poľnohospodárska pôda – tam je nasiakavacia vlastnosť zdevastovaná ťažkou technikou a bezorebnými systémami. Váha strojov násobne stúpla a už sa neorie každý rok všetko hlbokou orbou ako za socíku. Teraz mnohotonové kolosy brázdia polia a sejú často bezorebne – sejačka iba plytko rozruší pôdu pod osivo. Proste pôda je utlačená a voda nemá kam vsiaknuť, počas dažďa pár centimetrov nasiakne a zbytok rýchlo steká z polí ako po utlačenej poľnej ceste. Pôda je kyprá iba pár centimetrov na povrchu. To spôsobuje eróziu, lebo prúdy vody odplavujú najjemnejšie pôdne zložky, a takisto opätovné lejaky, lebo je prudký odpar nevsiaknutej vody. A čo nevsiakne, to ide do tokov, a preto je toľko záplav v posledných rokoch – to že pôda neabsorbuje toľko vody ako v minulosti, znamená, že viac stečie nárazovo do tokov – špinavej od hliny, čo spôsobuje zanášanie korýt vodných tokov a ich zníženú prietokovú kapacitu.
    Riešením je zmena ťažobných poriadkov v lese, a keď sa už len predsa len nechce upustiť od prebierkovej ťažby – tak potom sťahovať drevo koňmi ako kedysi – tie nepotrebujú svažnice. Kolesové traktory na sťahovanie dreva len pri objemnejšej ťažbe, ale potom daný les nechať minimálne pár desiatok rokov odpočívať a svažnice prebágrovať, aby sa zmenili z melioračných odvodňovacích tepien na nasiakavé podložie. On ten hydrológ v tom videu to aj ukázal prakticky.
    Polia sa musia aspoň raz za tri roky preorať min do hĺbky 40 cm.

    Odpověď
    • Myslím, že toto je to video. Autor Štefan Vaľo:
     https://www.youtube.com/watch?v=GAxUQRLZfyQ

     Odpověď
     • popolvár 1.5.2019 o 21:30

      Áno, je to tento hydrológ, len to video bolo iné, ale podobné. Ďakujem

      Odpověď
      • Oracle 911 1.5.2019 o 22:32

       Tuším je od neho aj online boržúrka s riešeniami…

       Odpověď
      • To je jeho YT kanál, má tam tých videí viac.

       Odpověď
    • Vďaka za pohľad na lesnícku problematiku z kopcovitých oblastí. U nás v lužných oblastiach utrpeli stromy stres z nedostatku vody ako dosledku napriamovania tokov a zrýchleného odvádzania vody z krajiny, keď sa ako tak prisposobili týmto zmenám prišli suchá. Topol je často vysazovaným druhom, ale nájdu sa oplotenky aj s dubami.
     S názorom k hospodáreniu na poliach súhlas. Naviac v pode chýba hnoj, nie sú zdroje. Živočíšna výroba je skoro zlikvidovaná, tých pár hospodárov čo zostáva, začína mať problémy čím uživiť zvieratá, z dovodu sucha. Od budúceho roku sa budú obmedzovať obrovské plochy lánov hlavne v erozne ohrozených oblastiach prerušovacími pásmi a striedaním plodín, ktoré by mohli pomocť znížiť eroziu pody.

     Odpověď
    • Ja čo si všímam, tak u nás to tak vychádza, že ročne zorú klasickou orbou asi tretinu plochy.

     Odpověď
    • Časostroj 15.5.2019 o 1:00

     Problémom je aj skladba plodín pestovaných na poliach, prakticky už vymizli polia s lucernou a ďatelinou, hlavne tá prvá má korene do väčších hĺbok, ktoré po zbere vyhnivaju a vytvárajú kanáliky pre stekanie vody do spodných vrstiev pôdy.

     Odpověď
  • Oracle 911 1.5.2019 o 20:41

   Agro-lesníctvo t.j. na jednom poli sa pestujú plodiny a drevnaté rastliny ako liesky, ovocné stromy či dub (ker).

   Odpověď
 5. K téme očkovanie a osýpky veľmi dobrý článok MUDr. Vavrečku
  „Očkování proti spalničkám – důkaz neetické reality vakcinačního byznysu, selhání odborné lékařské veřejnosti a mediální propagandy bez hranic – článek od MUDr. Jana Vavrečky, Ph.D., jenž podrobně rozkrývá pozadí očkování proti spalničkám a předkládá analýzu současné situace, ve které selhává jak odborná veřejnost tak média“
  https://www.poockovani.cz/zpravy/clanky/mudr-jan-vavrecka-o-ockovani-proti-spalnickam?fbclid=IwAR17yol4aKsDkHJ1r3Uy2vyozdeJ2BOvpbV52je-joNQh6pzuqDHR1FLb-A
  je to zhrnutie dlhšieho článku, odkaz na celý článok vnútri

  Odpověď
  • Je to jeden z nejlepších článků k této problematice, jaký jsem četl.

   Odpověď
 6. Příčiny civilizačních nemocí často najdeme v naší mysli
  https://www.novinky.cz/zena/zdravi/503554-priciny-civilizacnich-nemoci-casto-najdeme-v-nasi-mysli.html

  Odpověď
 7. V Praze a na většině území Čech prší už více než 8 hodin v kuse. Sice při tepolotě 8°C nic moc na procházku, ale ten pocit z vytouženého deště je krásný :)

  Jinak, jak vnímáte letošní jaro kolem Vás? Z mého pohledu se zdá všechno posunuté o jeden měsíc. Často jsou vidět již zelené třešně, odkvetlé stromy a keře. Vloni v dubnu jsem se tomu nedivil, od půlky dubna bylo kolem 30°C, takže všechno rostlo rychleji. Letos je jaro zvláštní v tom, že někde už jdou právě ty třešně (pod 200 m.n.m.), zatímco jinde třešně ještě nerozkvetly (400 m.n.m.). Je to zřejmě podmíněné právě tou nadmořskou výškou.

  Odpověď
  • Také jsem z Prahy, byl jsem se z té radosti z deště venku projít. Z nebe padá na Čechy voda/informace a jsou ji proudy. S tím načasováním jara souhlasím.

   Odpověď
   • Já jsem letos na podzim prvně nehrabala listí a vše jsem nechala na místě, kam napadalo (pouze z pevných nepropustných ploch jsem uklidila). Převážnou část tvořilo listí ořešáků. Měli jsme obavy, že to se tak jednoduše nerozloží, tak jsme ho 2x posekali sekačkou. Mám velkou radost, že listí se do jaro prakticky rozložilo a půdu prohnojilo. Navíc ubyla celkem náročná práce.
    Ovocné stromy kvetou, ale ještě nenasadili.

    Odpověď
    • popolvár 30.4.2019 o 12:06

     lístie orechov – vlašský orech, by som radšej odpratal. Obsahujú totiž zložky potláčajúce rast iných rastlín…

     Odpověď
     • Ano, četla jsem to, přesto mi pod ořechy rostou tulipány, modřence, meduňka, rebarbora a pod okrajem koruny ostružiny, rybíz. Mám na menší zahradě dva velké ořešáky, kompostovat tolik listí nestíhám, rozkládá se pomaleji. Takže jsem zariskovala a uvidím, jak se to bude vyvíjet dál.

      Odpověď
      • Oracle 911 30.4.2019 o 13:44

       Lístie by malo byť v poriadku, obaly orechov sú problematické…

       Odpověď
       • Měkká slupka, nebo skořápky?

        Odpověď
        • Mäkká šupka.

         Odpověď
         • V čem je problém? Případně jak s nimi nakládáte?

          Odpověď
          • Mají delší dobu rozkladu. Protibakteriální a fungicidní (protihoubové) látky obsažené v listí ořešáků se samozřejmě uplatňují i při kompostovém tlení, které proto probíhá pomaleji. To je vše. Nejlépe je smíchat s dalšíma složkama kompostu, stačí poměr 1:3 a je to v pohodě. Rozmělnění sekačkou rozklad také urychlí. Je plýtvání takové věci někam vyhazovat, když mohou sloužit. I pomalejší služba je služba.

           Odpověď
           • Děkuji 6p, vnímám to stejně jako Vy a tak k veškeré zelené hmotě z ořešáků i přistupuji. Nepálím ani nevyhazuji. Ale ze dvou velkých stromů je listí opravdu hóóódně moc, takže mi posekaný rozklad přímo na půdě potěšil.

            Odpověď
       • Ani listie nie je v poriadku a nemalo by ist ani do kompostu. Resp. ak mas viacero orechov, aj komposty by si mal mat dva, jeden bezny, druhy vyslovene orechovy.

        Odpověď
 8. Nádherný příklad, znovu zalesněné údolí za dvacet let.
  https://www.novinky.cz/koktejl/503333-manzele-kteri-vzkrisili-prales.html

  Odpověď
  • Klobouk dolů a příklad pro ostatní. Já začal experimentovat s pěstováním listnáčů, které bych chtěl do budoucna vysázet v kůrovcem zničených smrkových porostech.

   Odpověď
   • Držím palce, ať ti to vyjde!!!! také přemýšlím, co bych mohl udělat pro naše lesy…

    Odpověď
    • Člověk 1.5.2019 o 22:10

     Díky. Učím se od lesníků, kteří jsou úplnou studnou znalostí. Bohužel také sdílejí informace, které nejsou úplně pozitivní co se týče budoucnosti našich lesů. Například říkají, že díky byrokracii a nevhodným zákonům (např. o veřejných zakázkách) má kůrovec časově tak navrch, že za pár let všechny porosty sežere. Dále mají pocit, že se příroda vyloženě „zlobí“ a i když se snaží lidé něco dělat, tak jim to příroda ještě více ztěžuje (když není voda, je kůrovec, když je voda a není kůrovec, tak napadne tolik sněhu, že to poláme stromy, když není ani kůrovec, ani moc sněhu, tak přijde vychřice a tak pořád dokola v takové intenzitě, že už nejsou lidé schopni ty škody napravovat). Také tvrdí, že jich je x-násobně míň, než by jich mělo být na boj s kůrovcem. Nejen v lidské síle, ale také v technice. A do toho ještě Babiš vlastní svou lesnickou firmu konkurující Lesům ČR, takže díky jeho různým krokům je jeho firma schopná se „ukázat“ co se týče kapacity a výdělků, zatímco Lesy ČR budou vypadat jako banda neschopů co nic nevydělají. Nejsou to sice moc pozitivní zprávy, ale na druhou stranu když člověk vidí tu snahu zainteresovaných lidí jakkoliv pomoci, tak ho to motivuje k vlastní práci. A práce v lese je jednou z nejlepších, co jsem zatím měl možnost poznat :) Ať se daří!

     Odpověď
    • Člověk 1.5.2019 o 22:13

     P.S. Jestli les nevlastníš, ale chodíš se do lesa procházet, nebo na houby, tak si sebou vždy vezmi pytel na odpadky a sbírej. Samosebou dle možností. Tím lesu (i sobě a ostatním) pomůžeš. A neboj – vždy něco najdeš. Bohužel.

     Odpověď
  • Putinovec 1.5.2019 o 19:06

   Je to krok správným směrem.Obnovit zničené části přírody.

   Odpověď
 9. V tomto videu je zachyceno, jak pomocí myšlenek a emocí odstranili 3 čínští doktoři pacientce rakovinový nádor z močového měchýře za méně než 3 minuty. Nádor byl dlouhý 3 palce (7,5 cm). https://ceskoaktualne.cz/2017/04/zdravi/kazda-rakovina-se-da-vylecit-za-3-minuty-musite-udelat-toto/

  Odpověď
  • no, tak potom blahozelam kazdemu kto si dokaze takto zmenit svoje emocie. Ja toto vsetko poznam a aj suhlasim, ze vacsiu cast chorob si sposobujeme aj tym, ake emocie prezivame, ale toto je obdobne ako „karma“, „osud“ apod. Ak vacsinou mas postoj, ze si vyuzivany a ako dobry clovek to povedzme potlacas, tak mas vnutri hnev a ten ta zoziera, takze mas chorobu. Ak to cele pustis, mozno na chvilu sa aj vyliecis. Ale rakovina sa prave preto vracia, ze to nie je o lokalnom nadore, ale o tom vsetkom okolo. Teraz ten clovek si zasa nevie poradit s okolim, pretoze uz je casto „sebecky“ (koniec koncov postoj obete je len opacna polarita ako agresora), ako s tym dalej? Musel by si vediet obe polarity v sebe integrovat, ale to fakt nie je jednoduche. Takze kontrola emocii ti az tak casto nepomoze, musis v sebe vediet zmenit svoj program. A to casto vacsina ludi stale nevie. Maximalne sa to dostane do tej druhej polohy a su vysporiadani, lebo si povedia, ze ved opacny postoj ich skoro znicil a problem je u ostatnych.

   Odpověď
 10. Pozdravujem a pýtam sa že či resp. čo používate na odtienenie elektrosmogu (wifi, telefóny ….) Sú všelijaké prívesky a nálepky, prístroje … máte niekto niečo odskúšané s pozitívnym výsledkom? Začínam rozmýšľať že si niečo kúpim lebo už mi to leze na nervy. zapnem comp anabene mi tam 10 wifisieťí, doma takisto kôli deťom máme a chcel by som to začať nejako čistiť. Nejaké nápady?

  Odpověď
  • mám kameň šungitu položený vedla routeru,z času na čas ho očistím pod tečúcou vodou a dam na noc do zahrady ked svieti mesiac,ale či má nejaký účinok neviem posúdiť.

   Odpověď
  • Před několika lety kdosi získal bludný balvan za textilii blokující elektrosmog. Zkusím pohledat.

   Odpověď
   • Bylo to v roce 2014, zlatý bludný balvan za vývoj textilií proti „elektrosmogu“ a dezinformace o jeho působení na zdraví. Je to prof. Ing. Jiří Militký, CSc. Cenu nedostal za tu tkaninu, na které pracovali, ale právě za to působení elektrosmogu na člověka, které dle mého názoru on primárně neřešil (není to jeho obor)., Soudím jen dle videa za předávání.

    Odpověď
 11. Neumyvakin I. P.
  Peroxid vodíku; mýty a skutečnost (překlad: Ing. Jiří Schlimbach).
  2. přepracované vydání – SPb;nakladatelství „Dilya“, 2004 – 144 s.
  https://www.uloz.to/!K9w3yshbYK9J/neumyvakin-i-p-peroxid-vodiku-pdf

  Neumyvakin, I.P.
  Žijte dlouho, žijte aktivně.pdf
  „Ve svém díle autor předkládá komplexní ozdravný systém, jenž pomáhá nejen zbavit se mnohých onemocnění prakticky bez užívání syntetických léků, ale také, co je neméně důležité, zabránit jejich vzniku. Doktor Něumyvakin tvrdí, že dobré zdraví je darem samotné Přírody. Člověku jen zbývá šetrně s ním zacházet a dle možnosti zvětšovat jeho sílu. Dokonce ve chvíli, kdy je vaše zdraví podlomené, stále máte vše potřebné pro to, abyste změnili situaci k lepšímu.“
  https://www.uloz.to/!fD92oUw9Nage/neumyvakin-i-p-zijte-dlouho-zijte-aktivne-pdf

  Odpověď
  • JEFIMOV V.A. – lekce pro starší žáky – o jídle (CZ titulky)
   2:50 Jefimov se zmiňuje o profesoru I.P.Neumyvakinovi- „Neumyvakin, velmi známá osobnost, také se s ním znám, je to jeden z nejlepších lékařů…“
   https://www.youtube.com/watch?v=89J3FM2KRmI&list=PLFIpAYIiXfY8HgtZ2CJ4pbU_KX-F9iPi2&index=11

   Odpověď
  • Neumyvakin. Tohle by mělo být součástí základního vzdělání.
   „Zkorumpovaný zdravotní systém nepotřebuje zdravé lidi. Snadno Vás o tom přesvědčí informace, kolik peněz vydává zdravotnictví na léčení nemocí a kolik na prevenci.“

   Odpověď
 12. Dostal se mi do rukou materiál Lesů ČR ohledně vody. Jsou tam zajímavé údaje a srovnání. Bohužel jsem našel zase agitku, kdy se srovnává spotřeba vody na hlavu a den v Etiopii (10 L/osoba/den) a v ČR (cca 100 L/osoba/den), což neznalého čtenáře může přivést k myšlence, jak se u nás plýtvá vodou.

  https://www.nzm.cz/file/a1969db39b9020d8a8d10df33c76847e/10284/voda.pdf

  Materiál ovšem zamlčuje fakt, že je ČR (i SR) ve spotřebě vody na hlavu a den na chvostu zemí EU, přičemž žebříček vedou v Británii (cca 330 L/osoba/den) a ve světě jsou to pak USA a Austrálie (cca 300 L/osoba/den).

  Netvrdím, že by se nemělo vodou šetřit. Nicméně pokud srovnávám malou spotřebu v Etiopii se spotřebou v ČR, tak bych měl také uvést ohromnou spotřebu v anglicky mluvících zemích.

  Odpověď
  • ono staci ze bezne kmene nemaju splachovacie zachody a kolko to spravi so spotrebou

   Odpověď
   • Oficiálně se udává spotřeba vody na osobu a den při splachování záchodu 25 L.

    Odpověď
    • no+umyvanie riadov a predsa len udrziavanie vacsej telesnej cistoty, kazdy den len sprcha 35L na osobu

     Odpověď
  • V západní Austrálii žijí všichni, tedy všichni kromě čmoudíků, v rodinných domcích, kde vesměs u každého je bazén a zahrádka s umělým zavlažováním. Proto tak vysoká spotřeba vody, v paneláku na pár kytek tolik vody nespotřebujete.

   Odpověď
   • V Británii mají u domků také všichni bazény? Nemají, přesto je jejich spotřeba vody na hlavu 3x větší, než u nás. Důvodem spíš bude vysoká cena vody u nás, kterou určuje nadnárodní parazit a nízká kupní síla. Proto ta nízká spotřeba. Zajímavý je rozdíl ceny za kubík vody v Praze (cena od parazita) a cenou kousek za Prahou v nezajímavé vesnici (místní dodavatel). V Praze 90,-Kč za kubík, v přilehlé vesnici 30,- Kč za kubík.

    Odpověď
    • Časostroj 28.5.2019 o 16:48

     A najkrajšie na tom celom je fakt, že tú vodu nikdy nevlastniš, iba platíš za prietok. Majú to dobre ošetrené, kuci nosatí. Predávať niečo, čo je od Boha zadarmo je zločin.

     Odpověď
  • Putinovec 25.4.2019 o 18:11

   Dříve jsem se ve škole učil,že spotřeba jednoho člověka v ČSSR je 300l vody denně.Od té doby co Nám Naši vodu kolaborantská sebranka prodala zahraničním zlodějům,spotřeba nuceně klesá.Dříve bylo zvykem denně v létě hodinu kropit zahradu z hadice,dnes je to už jen vzpomínka.

   Odpověď
  • Myslím, že je rozumné používať studňovú a dažďovú vodu na polievanie záhrady, ak je taká možnosť. Niektoré kyslomilnejšie rastliny si dažďovú vodu doslova vyžadujú.

   Odpověď
   • V létě v ČR zakazují zakévat zahrady a plnit bazény jak vodou z vodovodů, tak vodou z potoků. Zbývá dešťovka, ale když měsíc neprší, tak je problém.

    Odpověď
    • Zakazují zalévat zahrady?!
     Aneb jak učinit občana závislým na šuntu ze supermarketu.
     Voda má zůstávat v krajině. Zaléváním zahrady se voda neznečistí, naopak se dostává zpět do podzemních vod, zelená vegetace pokryvající zemi omezuje odpar a zajišťuje kvalitní životní prostředí pro celou biosféru.
     Názorný příklad naprosto nesystémového řešení problému osobou postiženou kaleidoskopickým idiotizmem.

     Odpověď
     • Ano, poslední dva roky buď 1.6., nebo 1.7. vydá příslušný úřad (sídlící 15km od vsi) vyhlášku, zakazující používání vody z vodovodu a místního vodního toku na zalévání zahrad a plnění bazénů. Těžko soudit, jaký je poměr lidí, kteří tu vyhlášku dodržují a těch, jenž se nenechají buzerovat úředníky z jim vzdáleného města.

      Odpověď
    • Aj u nás platil podobný zákaz do roku 2015.

     Odpověď
 13. Prosím, máte někdo zkušenost s metodou RUŠ Karla Nejedlého?
  Moc děkuji :-)

  Odpověď
 14. 600 ročná marhuľa
  https://www.biosferaklub.info/600-rocna-marhula/

  Odpověď
 15. Viktor Schauberger o nesprávnej ceste vývoja ľudstva
  Nie narastajúca ľudská populácia, ale nadmerná chamtivosť a snaha o absolútnu moc zástupcov parazitickej svetovej elity leží v podstate všetkého súčasného marazmu ľudstva a planéty.
  https://www.biosferaklub.info/viktor-schauberger-o-nespravnej-ceste-vyvoja-ludstva/

  Odpověď
  • Test na chamtivost si může vyzkoušet každý.
   Když nasypu ptáčkům slunečnice, přiletí dvě hrdličky, po nich hejno vrabců, pak hejno sýkorek, kos, dva až tři dlaskové, hejno barevných stehlíků, sice se u toho jídla jako perou (otvírají na sebe zobáky a vřeští jak „paviáni“) ale i tak ještě zbude. A hlavně dolívám vodu, která je pro ně vzácnější než jindy. Pokud by se chovali jako ten pes v pohádce O pejskovi a kočičce, který snědl sám celý dort, leželi by pod oknem s nacpanými žaludky a slupl by je černý kocour.
   Na chamtivce, kteří hrabou pod sebe tzv. „do budoucna“, a na druhé straně jiní měli o toto množství v aktuální chvíli méně ( Kon rovnováhy ) je černá „hmota“ = SLIZ připravený.

   Odpověď
 16. Ještě bych se ráda zeptala na užívání borové vody. Nechala jsem si ji za 73 korun naředit v lékárně na 3% roztok. Může se užívat i vnitřně a kapat do očí? Na sklenici je totiž napsáno, že je jen na obklady a nemůže se užívat vnitřně.

  Odpověď
  • Jako kluk jsem měl co chvilku písek v očích a vždy mi oči vyplachovali 3% borovou vodou nic jiného nebylo. Loni mi začalo slzet oko, když jsem šel ven (bydlím panelák Ostrava)v lékárně mi řekli, že to je suchým okem – koupil jsem si umělé slzy- zlepšilo se to proto jsem po dobrání „slz“ koupil kys.boritou a dělám si borovou vodu doma po 1dl. Po spotřebování znova. Kapu si kapku vždy před spaním sem tam propláchnu oko „vaničkou“ na oko tou bor.vodou-do první třídy nosím brýle jsem roč 53 a doktory nemám rád no operaci menisku jsem se předloni nevyhnul ale žádné prášky neberu. Až začne teplo chci vyzkoušet borovou vodu i proti pocení zatím používám „kamenec“ no uvidím přeji hezký den.Vnitřně to neužívám. –On asi bude rozdíl mezi kys, boritou a boraxem.

   Odpověď
   • >On asi bude rozdíl mezi kys, boritou a boraxem.<
    Minimálně chemicky ano: borax=tetraboritan sodný (sůl kyseliny borité)

    Odpověď
 17. BORAX
  https://www.velkoobchodni-ceny.cz/borax-500ml-kvalitni-ceske-hnojivo
  - može sa tento objednat ? na pitie?

  Odpověď
 18. Za chvilku bude hodně sluníčka..proto:

  ((Článek Sputnik Vědci přišli na to, jak se zbavit zápachu potu bez deodorantu = https://cz.sputniknews.com/svet/201904139627766-vedci-prisli-na-to-jak-se-zbavit-zapachu-potu-bez-deodorantu/))
  A = Zinková mast nebo oxid zinečnatý – na co se dá použít?
  https://www.rehabilitace.info/zdravotni/oxid-zinecnaty-nebo-zinkova-mast-na-co-se-da-pouzit/

  Odpověď
 19. Dobrý den, nevíte co je nejlepší proti parazitům ve střevech? Svědí mě v zadku.

  Odpověď
  • pozri na antiparazitárnu kúru ktorú vyrábam https://www.mahatma.sk/antiparazitarna-kura/

   Odpověď
  • Vyzkoušejte Caniverm přípravek pro psy a kočky na odčervení. V lékárnách prodávají jako pastu a tablety. Tablety se berou na 10kg váhy jedna. 2dny po sobě o jednu- dvě tablety méně než Vaše váha tj. jestli vážíte 90kg například dejte si 8-7 tablet a druhý den také. Za týden zopakovat. Očista se má provádět takto jednou za rok.

   Odpověď
  • Dobrou prevencí je pažitka (ne poznačit brambory, chléb, ale hustě posypat),
   česnek (kolik kdo snese, syrový).

   Odpověď
  • odčervit tabletkama od veterináře, teda jestli jsi to chytil od svého domácího mazlíčka.

   Odpověď
  • To ses vrátil do „roupového“ dětství . Maminka nás vždy naládovala silně česnekovými topinkami a za den až dva bylo hotovo . A ještě nám chutnaly /teda ty topinky/

   Odpověď
   • Česnek je fajn, ale musíte mít zdravý žlučník, jinak hrozí záchvat koliky. Užívat 1 – 2 tobolky Wurm-Ex (dle tělesné váhy) večer před jídlem po dobu 10 dnů – v lékárnách, funguje to.

    Odpověď
    • Ten medvědí by měl být zvládnutelný i citlivějším žlučníkem.

     Odpověď
     • Jednou mi bylo ouvej i po něm. Když si dám syrový česnek, nesmím zátěžová jídla a česnek v kombinaci s Kyškou, nebo zakysanou smetanou to jde ustát.

      Odpověď
  • Měly by fungovat silice obsažené v česneku. Tak se zkus česnekem nadávkovat kolik sneseš, a kolik snese Tvé blízké okolí. Jinak o těchto parazitech má zajímavé čtení pan Nový: https://www.dedekkorenar.cz/choroby/traveni/roupi.html.

   Odpověď
   • K ztrávení většího množství česneku (i utlumení někomu nepříjemného zápachu) pomáhají mléčné kysané výrobky (Kyška, podmáslí, kefír), které nesnižují účinky česneku (ne chemické jogurty).

    Odpověď
    • Česnek voní ! kdo je pro ?

     Odpověď
     • Putinovec 14.4.2019 o 13:33

      Já.Vím z vlastní zkušenosti že česnek ať už klasický nebo medvědí je nezastupitelný.Přírodní dezinfekce a zároveň antibiotikum.

      Odpověď
      • A co sušený?

       Odpověď
       • Putinovec 14.4.2019 o 20:48

        Mám takovou zkušenost z bylinkářství,že usušená rostlina zhruba po půl roce při maximální péči při zpracování ztrácí 50% účinných silic.Za předpokladu že je rostlina usušena celá.Drcená je v podstatě bezcenná.Největší účinek má čerstvá syrová rostlina.

        Odpověď
     • - súhlas. Cesnak vonia

      Odpověď
     • bez cesnaku ani na krok :) milujem cesnak

      Odpověď
     • Rád obšťastňuji nejen své chuťové pohárky ale i své okolí pomazánkou, konkrétně dohromady česnek, tvaroh (néééé madeta atp.), strouhaný sýr, pepř, špetka soli a trocha majolky (néééé helmansky atp.), a je to takovej nářez, že to hnedle zmizí a žlučníkáři prchají. Byť jim stejně nedá nekoštnout ;)

      Odpověď
    • Lenka ..pridal bych jeste zvykani petrzelovych listu./ucinkuje to 100%….a navic je to perfectni zdroj cele rady vitaminu….

     Odpověď
     • Žvýkám libeček, ten je dobrý na začínající nachlazení, škrábání v krku, je dobrý na celé zažívání.

      Odpověď
  • uz po tisice vseliek- peroxid vodiku. aj cesnak, oreganovy esencialny olej, odvar z paliny, orechovych listov…

   Odpověď
   • Celovek a to ten peroxid akoze vnutorne?pit ci ako?nedrazdi to sliznice?

    Odpověď
    • nakvapká si do vody….nepije ho čistý

     Odpověď
    • 10 – 15 kapek do poháru s vodou. Ale musí se začínat postupně a používat ne ten z lékárny.

     Odpověď
     • Aký peroxid používate ?

      Odpověď
      • Kupuji si tento, mají tam vícero balení i s rozprašovačem a je bez jakýchkoliv příměsí.

       https://www.antibakterin.cz/products/peroxid-vodiku-antibakterin/

       Odpověď
  • Silne chilli papricky :-). Ale bacha, aby to nezabilo i Tebe.

   Odpověď
  • Mě pomohl mletý hřebíček. Zlikviduje kdejakou pakáž ve střevech a není těžký. Ráno na lačno lžičku a zapít sklenicí vody.

   Odpověď
 20. https://www.aktuality.sk/clanok/683813/zdravotny-poharik-denne-je-to-klam-vedci-maju-novu-studiu/

  Kto by to povedal.
  Ale víno si pre istotu nechali v zálohe.

  Odpověď
 21. Borax
  http://www.lecitel-janvas.cz/cz/p/jak-zarazili-lek-na-artritidu-borax/

  Odpověď
  • Já nakupuju koloidní bór zde: https://www.ebay.co.uk/itm/Trace-Minerals-Research-59-ml-6-mg-Liquimins-Ionic-Boron-Liquid/142625084713?epid=7015646187&hash=item21351e1529&enc=AQADAAAC4FjVrDbVsZ8oH%2F8PNHtt9VX4%2Fw7FZcmMuqsX8uaFEduVRf%2B%2BsAUQuaOwY9yns2pux9SD4ZDfvhAWhZ8gqZUiud9ve9uZHq%2FE1MZx4UU3%2BLuU93Nd%2Bly8QckPUDgwfDvBMxH%2FTAJBb9UMfEJ0j05H0Bj116w8T5Tg5Rz5ZBShPp3NoYpJXQZYT8oSqvFSLHMobLwB808%2BU4lmY1xun%2BmPd0n6bmJxYGkj%2BZUMnOX%2FDcizRjrQ55vT4Ni8MjEsOeRjRYy8lkI0M1JXSxasv4vPj5%2F%2B%2FISqiJXnwZX35JsHuODjvWU2tv6TZeUAi5LmTvTpL7yBqPqxIkueptt7CeX%2B0TdET8fyCwYU9cVyXB9%2B35JZkHOQQST42Q4luqbTcbAgtx7Hr%2FuK6oUvFHbFtpQ%2FioiMURx5QY4h6LQnerxsyiSScB%2BMEVsF2RVVplnVVk%2Bc3Ew2Z1CtA8RxKiSSZFcvFi0tY%2BYqvvNnHQC2Zc8AHMfhauq621TxnbFI%2BxDIEyMmpEfT%2BPXHw3VCcL0lj1uri5xlYN3TtuRcMsu4NFkRmy7B%2FYIg08GBIUYKdqjpjMNlS1c%2BsNeiOfC1oexhnh7KV0fRJlnkWhqIBk2Rjs23yUUGe%2F%2Be2G0O%2Fcu0iCUkdj9jZSUaiS9R6rrw3uKGPpAuTPiVksKr73FeO1VisLR1KDyqWu1HH8x9nwOWL%2FHiOo36N%2FTHcEdA0lXked289oicfns%2BfQwsIggWju%2B0rLbEdQWnXwmnHcEevu4nurX5CP4nCzMVSUfROFYt3dCwL8YQebHjN3i0Cdxbr%2BjpPMvY1T%2BUwI3OK8nd1kAbhFbr4kuxNEJ1iZApmgJvclquqolQfzmuf7MVKm00JnnDC8tBBCHR3LrCuZZMgChrIZHzVO5xPhZH7OpAUvSLovfftSRCsXI8cntYulmS6WZBRbeqOzVYgkuz4bUy9akEQkN3TWejg8wvNrhgVUPLG5yuHSszHtE%3D&checksum=142625084713fd2cbceddc00445aba05fb20bf2cf449 Pouzívám ho spolecne s epsomskou solí (magnesium sulfát) na klouby.

   Odpověď
 22. Ještě se vrátím k Boraxu. Zašla jsem do lékarny (u nemocnice) a zeptala se jestli prodávají Borax. Lékárnice koukla do počítače a ptala se: „Kolik?“ V tu chvíli se nám oběma „zadřely převody“ v hlavě, jestli 3 g na litr, nebo 30 gramů? Nakonec jsme usoudily, že 30 g/l je 3% roztok (tak snad to je dobře). Ty převody jednotek mi nějak nejdou, chápu, že 30 z 1000 jsou 3 %, ale je v tom „jakási chemie“ a tu jsem nikdy nepobrala (je pro mne úplná španělská víska).
  U nás se Borax v lékárně prodává, těch 30 g je asi za 70,– Kč, na objednávku, do druhého dne.

  Odpověď
  • Vcera jsem si delala roztok z 3 mg tabletky na 100 ml prevarene vody, tak jsem take „velmi“ pocitala. Skoro na vsechno, i kdyz lezi vysledek na dlani, beru starou, dobrou trojclenku. Ta nikdy nezklame.
   Zkousim roztok na vlasy, za mesic budu vedet, jestli funguje.

   Odpověď
  • Ano, 30 g na 1 L je 3% roztok.

   Odpověď
   • Děkuji. Takže když jeden díl roztoku naředím děma díly vody, mám 1% roztok na vlasy (je jedno jakou nádobku použiji, jen dodržet stejnou míru a nemusím nic už vážit). Miligramy a mililitry mne uvádí do zmatků, proto je lepší nechat si navážit Borax na litr (3% roztok).

    Odpověď
    • Vím, že to není naprosto přesné, ale to by nemělo vadit.

     Odpověď
    • Ano, smícháním 1 dílu (objemu) boraxu + 2 (objemů) dílů vody se získá 1% roztok.

     Odpověď
   • Ředění:
    Nejedná se ale o „Borax“ ale „kyselinu Boritou“ na výrobu borové vody.
    Ale mělo bu to být stejné.
    Prý nejde počítat gramy a litry.
    V lékárně mi řekli, že na 3% roztok „borové vody“ potřebuji 3 gramy „kys.Bor“.a 75 gramů „destil.vody“, proto jsem vážil i vodu zahřál a rozpustil.
    Vždy vyrobím deci a po spotřebování znova. Kapu do oka před spaním místo umělých slz. Nekápnu-li si a v noci se probudím mám tak ostré a suché „škamry“, že mne řeže oko a mám problém ho otevřít = proto to používám a zatím vše v pohodě.

    Odpověď
    • Děkuji za upozornění.
     Všechny informace v odkazech jsem přečetla ještě 3 x a promyslela. Až pak jsem pochopila, že se jedná o tři věci: Borax, Bor a kyselinu Borovou.
     V článcích se jedná hlavně o Borax (a i kys. Borovou, o tabletách Boru se píše, že účinek není odzkoušen – není znám).
     Borax jako doplněk stravy, příp. lék a vyjmenováním neduhů na které zabírá (s příslušným jiným dávkováním).
     Ani se nemusí vážit v mg, protože jako základ doplňku stravy se rozpouští 1 čajová lžička/l vody (= 5 až 6g) a pak bere s jídlem po jedné lžičce (příp. 2 lžičkách denně) po dobu 5 dnů v týdnu (viz. uvedené odkazy od Hoxe).
     Celé se mi to líbí a odzkouším na sobě (jako doplněk stravy, což by se mělo teoreticky projevit i na vlasech a pod.).
     Jen je hloupé, že jsem méně vhodný vzorek, Ptala jsem se sousedky, která má dost velký výčet potíží popsaných v článku, ale tam zase není ochota …

     Odpověď
    • Mohl by se použít místo destilované vody fyziologický roztok?

     Odpověď
    • Oprava naskočil mi tam nesmysl!!!
     3 gramy „kys.Bor“.a 97 gramů „destil.vody“

     Odpověď
  • Trochu jsem zagooglil… na FUNCHEM mají Borax i kys.boritou… Jen doprava = 200.- neb využívají spec. dopravce chemikálií. I přesto za 3-4 stovky poléčíte veškeré příbuzenstvo a známé.

   Odpověď
 23. Aneb :) ze starych časů jak se lečilo
  Pro zlou paměť užívají tohoto léku: Usušený a na prach setřený petruželový kořen smísí s vínem,
  kteréž pije člověk na špatnou paměť trpící. To nejen paměť sílí, ale i krev čistí.

  Med poslouží tomu, kdo má špatnou paměť. Sní-li totiž vlaštovčí srdce s medem,
  nezapomene, co kdy uslyšel. (Polička)

  Kdo chce dobře spáti
  Kdo chce dobře spáti, poklop dva hrnky na stůl.

  Lék proti nespaní: Vezmi husí a slepičí sádlo, každého jako slepičí vajce, a bobkového oleje, jako toho obojího,
  spustiž to, učiniž masť, a když chceš spat jíti, pomaziž židoviny a umyj nohy dobře teplým octem, u paty zetři
  solí a tej masti vezmi jako vlašský ořech, vypij s dobrým teplým pivem — a tak budeš dobře spáti.

  Jdeš-li cestou na nic nemysle, uzříš-li na plané růži hubku, t. j. takový vlasatý brunátný uzel,
  utrhni jej, dej pod hlavu na noc, budeš dobře spáti. (Hanácko)

  Ujasnění tváře
  Jdi na jaře do lesa, vyvrtej v bříze díru, vstrč do ní brk a podstav nějakou nádobku,
  do které by šťáva téci mohla. Tou šťávou si pihy devět dní potírej, potom se ztratí.

  Gdo má pihy, namaže se na Tři krále, neš slunýčko výde, po celim gzichtě medem, de k potoku,
  ale na žánýho se cestou nevohlidne, ani nepromluví, postaví se proti vodě a umeje se.
  Naspáteg zasej se stejně nevohlidne, ani nepromluví; a pihy se stratěj. (České Kladsko)
  http://www.huptych.cz/literarni-cinnost1/editorska-cinnost/kdo-pije-vlci-mliko-aneb-jak-se-lecilo-za-starodavna-lecebne-navody-poverecne-leceni-cary-zarikavadla-od-xiv-stoleti-do-xix-stoleti-z-mnohych-knih-vybrane

  Odpověď
 24. NicNezNula 11.4.2019 o 9:54

  http://liskamazana.cz/jak-jsem-prisla-o-parfem/
  Chemické zbraně, potažmo navíc ještě multiplikativně působící v souv. se zbraněmi hromadné migrace způsobující dezorientaci při sexuálním výběru. Zkontrolujte flakony!
  Parfém s feromony sice údajně přitažlivost nezvýší dle tohoto článku:
  https://spotrebitele.dtest.cz/clanek-5853/parfemy-s-feromony-pritazlivost-nezvysi
  ale mám važné pochybnosti, stačí sledovat reklamy a odhadovat jejich podprahová sdělení.

  Odpověď
 25. Numen :) 8.4.2019 o 12:52

  Ahoj všem,
  chci se zeptat ohledně přípravy mouky na pečení chlebu, jestli je tu někdo, kdo nechává naklíčit zrna a co jsem někde četla, že se pak nechají usušit v troubě na 45 stupňů a umelou se v mlýnku a pak následuje, kvásek, těsto, kynutí a pečení. Tak jestli je tu někdo, kdo dělá tento pracný proces na přípravu pečení kváskového chleba :)) Díky

  Odpověď
  • Ano, běžně dělám tento proces a neřekl bych, že je pracný. Zrovna tuto sezónu je to nutné, aby těsto na chleba mělo v normě důležitý parametr – tzv. pádové číslo. To má ležet v intervalu 200 až 250. Pokud obilí k výrobě chleba má malou tzv. aktivitu amylázy (= velké pádové číslo. Letos typicky 400.), je potřebné ji zvýšit přidáním určitého množství amylázy. To profesionální pekaři dělají sladovou moučkou a amatéři naklíčeným usušeným obilím (ječmen, pšenice, nebo žito).
   Některé šarže pšenice tento proces nemusí vyžadovat, ale pokud chcete kvalitní chleba každý rok, je třeba tohle ovládat.
   Prakticky letos dávám asi tak jednu vrchovatou lžíci naklíčené usušené pšenice (klíčky 3 až4 mm dlouhé) na půl kg pšenice-zrna při mletí. Chleba je pak přirozeně sladší, měkčí a chutný i další den.

   Odpověď
   • Nojo, ale laik, těžko zjistí pádové číslo…kdo mu obstará tuto informaci…na to jsou přístroje nebo si tu mouku pak otestujete jestli je kvalitní, ale co mě nejvíce znepokojuje, že skoro všechny zrna jsou nastříkaná pesticidama a jsou geneticky modifikovaná a jak reaguje rostlina, která se cítí být ohrožena? Vypustí jed…já už popravdě si nejsem jista ani už bio produktama..nebo znáte nějakého farmáře, který by to nedělal? nebo kde kupujete mouku nebo spíš zrna…a proč nenecháte naklíčit všechna zrna? že stačí jen lžíce..já bych chtěla dosáhnout, fakt kvalitního kváskovýho chlebu, nejlepší je žitný aspoň doufám, je lépe stravitelný..to abych začla pěstovat obilí :D..chtěla bych najít farmáře, který opravdu dbá a pečuje o svoji půdu dobře a vypěstuje obilí, které není postříkané pesticidama a teď ještě, aby ty zrna nebyly nijak vyšlechtěná (geneticky modifikovaná) …já vím, že to je v dnešní „jedové“ době asi nemožné, ale třeba tu je někdo takový….

    Odpověď
  • Peču chleba pro sebe a své blízké už více, než 20 let a určitě bych to nedělal, kdybych si jej mohl koupit. Tuto nezbytnost kdysi zajišťoval stát. To, co se dnes vydává za chleba, bych použil tak leda na vypodložení skříně.
   Vzhledem k tomu, jak málo lidí zvládne standardně udělat kvalitní chleba, se lze dovtípit, že to asi nebude zrovna jednoduché, byť by se zdálo, že jde o smíchání vlastně jen pěti základních surovin, nějaké to kynutí a pečení. Zajímavé je, že i ten nejprimitivnější postup s hromadou chyb dá výsledek, který člověku umožní využít lépe svého potenciálu a získat výhodu před ostatními. Moderně (bohužel dnes to jinak nejde) a bez chyb udělaný starotradiční moravský (někdy říkám „biblický“) chleba je pak doslova léčivý zázrak, který může mít každý člověk k dispozici každý den.
   Navrhuji tykání, jak je tady dobrým zvykem.
   Zdráhám se pokračovat v odpovídání na Tebou nadhozené otázky, protože jde o téma velmi obsáhlé a nevím, zda to zdejší komunita uvítá. Už s tím mám zkušenosti odjinud. Navíc je mi jasné, že pokud na svůj vytoužený chlebík půjdeš naznačenou cestou, dostaneš se k němu zkrátka pozdě – už Ti nebude moc platný. Docela kvalitní vlastní chleba můžeš mít, když budeš šikovná, asi tak za týden. Mistrovskou dovednost docílíš pak po několika letech častého a soustavného pečení nesčetných variant (než se pokorně vrátíš k tradičnímu pšeničnožitnému).
   Neřeš teď, prosím, pádové číslo (to je vysoká pekařská). Zkus na pár týdnů odložit pesticidy, GM i masové nasazení klíčeného obilí (z hlediska makrobiotiky nevhodné). Udělej si první svůj vlastní chlebík. Tím pochopíš, které věci jsou opravdu problém a nad kterými je možno mávnout rukou. Pokud to myslíš se svým zdravím opravdu vážně, snaž se používat výhradně čerstvě umletou mouku. Dostaneš se tím do příkrého sporu s drtivou většinou pekařů v téhle republice, ale už budeme dva! Pak Ti pomůžu dál. Základní recept, jehož jsem autorem, mohu dát k dispozici. Tento můj postup je však vhodný výhradně pro kváskový (zásadně bez kvasnic) chleba z čerstvě umleté mouky. Zdůrazňuji to proto, že je nebetyčný rozdíl mezi chlebem z tzv. stařené mouky (všechny běžné chleby) a chlebem z čerstvě mletého zrní, který běžně dělám kupodivu jen já a několik málo lidí v mém okolí. Pro úplnost uvedu, že jsem znal rodinu v Jeseníkách, co dělali téměř stejný chleba a dále na internetu lze nalézt stránky, kde se podobný chleba popisuje (píše se tam i o klíčení zrn, chlebu bez lepku, což je mimochodem nesmysl, taky tam nabízejí zřejmě dobré pomaluběžné mlýnky na obilí). Největším problémem svépomocné výroby kvalitního chleba je určitě mlýnek. zásadně nepoužívám mlýnky Komo a Salzburger (jsou to brusky) – mouka z nich nedává chleba, který by mi chutnal. Mlýnek na obilí je stejná věda, jako špičkový mlýnek na kávu. Dokonce lze v nouzi použít na mletí obilí pomaluběžný mlýnek na kávu (naopak by to šlo také). Nejlepší mlýnky na obilí dělala asi sto let firma Porkert. Už, bohužel, neexistuje. Snad nyní Eta.
   Takže doporučuji Ti – hledej (zatím nekupuj) ve svém okolí mlýnek, pokud možno elektrický. Můžu Ti za poštovné poslat suroviny a recept na Tvůj první kvalitní chleba. Jdu otočit kvásek a pak do práce.

   Odpověď
   • Ja by som sa veeeľmi rada pridala do vašej konverzácie. Práve už dva mesiace uvažujem nad kúpou mlynčeka na múku a nemá mi kto poradiť.
    Problém taktiež vidím, kde vôbec zrno kúpiť, aby mal človek istotu, že si nekupuje s obilím chemický sajrajt :(.
    Veľmi pekne ďakujem za krásny príspevok :).

    Odpověď
    • Mám své osvědčené dodavatele, které bych mohl doporučit. Jsem však ze Severní Moravy, takže Ti to asi nepomůže. Občas se ke mně dostane obilí ze Slovenska, které je na chleba vhodnější, než naše.
     Docela dobrý způsob pořízení obilí je tento: Najít nejbližší sklad obilí ZZN a tam se zeptat, co mají v zásobníku. Výhoda je, že tam obilí bývá dostatečně vyčistěné. Mohou mít tzv. potravinářské (bývá kvalitní téměř vždy), nebo krmné (pak je třeba zjistit důvod zařazení do této kategorie – většinou i to stojí za vyzkoušení). Je-li tam čerstvé obilí z poslední úrody, tak koupit vzorek (většinou dají zdarma). Doma si pak udělat zkušební chlebík (pesticidy a chemie je v teplém chlebu jasně cítit). Pak se vrátit pro větší množství. Skladování je věda. Doma, zejména v paneláku obilí rychle přeschne a chleba tím ztrácí na kvalitě.
     Pro náročnější fandy chleba je lepší jít ke zdroji, tedy k pěstiteli. Farmáři bývají lidé časově velmi vytížení a tedy neradi řeší maličkosti. Nejmenší množství, o kterém se budou bavit je pytel (50 kg). Koupit pytel naslepo je riskantní. Není špatné se různých lidí kolem pole zeptat na tzv. desikaci (chemické urychlení zralosti), což se zcela výjimečně provádí a takové obilí nebrat. Bez testovacího vzorku bych pytel už taky nevzal. Kdysi dávno jsem to párkrát risknul a opravdu se mi stalo, že jsem měl pytel nepoužitelného obilí. Často se prodávají deputáty pro družstevníky nebo pro občany. Bývá to předem někde vyhlášeno. Tak je možno pořídit vzorek i větší množství. Tady je ovšem nutné obilí čistit. Hubou je to hrozné, vysavačem lepší a fukarem snadné. Nikdy nebrat obilí s pilousem (pšenice) a pozor na mola obilného (žito). Naprosto bezpečné skladovací podmínky jsou sucho (ale ne moc velké) a teplota pod 13°C, což se nedá dodržet zejména na jaře a nastává problém. Udržet obilí bez hmyzu delší dobu vyžaduje hluboké zkušenosti a pravidelné kontroly. Celý rok se dá udržet obilí na balkóně v uzavřené světlotěsné nádobě, do níž nezatéká. Dobrá je také chladná suchá garáž – pytel na paletě. Mráz ani krátkodobé horko obilí nepoškodí.
     Chleba se dá udělat z většiny pěstovaných pšenic, ale nejlepší je ta s obsahem lepku do 26%, což se sežene u nás už málokdy. Třídy pšenic jsou E (elitní), A(pekařská nechlebová), B(pekařská chlebová), C(krmné a speciální). Neseženu-li B, beru A, v nouzi míchám E s nějakou C. Zařazení odrůd do tříd není jednoznačné a může se lišit podle sezóny i půdy.
     Pšenice zakoupená v prodejnách zdravé výživy bývá kvalitní, ale nebývá z poslední úrody, což je zpravidla problém. Občas některá prodejna prodává z pytle na váhu malá množství – ta bývá čerstvá.
     Slušné ceny jsou: nečistěná kolem 5 kč/kg, čistěná 18 až 28 (poslední úroda, pak jde cena dolů).
     Sehnat žito je podstatně horší.

     Odpověď
   • čo poviete na tieto mlynčeky?
    http://www.obilnemlynceky.sk/sk?fbclid=IwAR0yjpFlbqLjVNqb5iPMQSVfskAgzRatn3Jm4_bqElsxKzGT-yaP7pyurqQ

    Odpověď
    • tento robí aj ovsené vločky :) Videla som video na youtube. Ani som netušila, že niečo také existuje, celkom sa mi to pozdáva, mlieť si múku doma :)

     http://www.traminal.cz/mlynky-obili/elektricky-mlynek-na-obili-vlockovac-waldner-biotech-combi-star/

     Odpověď
    • Odpověď je v mém obsáhlém příspěvku níže.

     Odpověď
   • Pro fanoušky domácího pečení mám doporučení knížku osobně prověřenou . Autorka je sice nosatá Emeričanka, ale celoživotně na akademické půdě přednáší toto téma
    Rose Levyová Bernbaumová – Bible domácího pečení – vydal IKAR . Cca 730 stran . Velmi srozumitelně a edukativně /nejen popisně/ podaný celý široký obor pečení všeho možného pečiva . Skvělá kniha.

    Odpověď
    • Ďakujem, objednané :).

     Odpověď
   • Taky děkuji za krásný příspěvek. Už několik let peču doma žitno-špaldový kváskový chleba. Minulý rok jsem si koupila robot ETA a uvažuji o dokoupení mlýnku na obilí k tomuto robotu (zmiňujete právě tuto značku) právě z toho důvodu, že bych chtěla vyzkoušet péct z čerstvě umleté mouky. Proto bych Vás chtěla poprosit o odpověď, jestli je tento mlýnek opravdu vhodný a také bych Vás ráda požádala o recept. Ještě bych dodala, že těsto na chléb v robotu nehnětu, ale dělám to ručně, myslím, že je to tak lepší.

    Odpověď
    • Nabízím tykání…
     Doporučení k mlýnku ETA je zřejmé z mého obsáhlého příspěvku níže. Budu rád za Tvůj přírůstek do Klubu přátel kváskového chleba z čerstvě mleté mouky. Vypadá to, že členská základna by mohla brzy překročit desítku.
     Taky hnětu ručně. Důvodů je více.
     Svůj originální recept (loňskou verzi) jsem poslal Numen na její mail. Nemám nic proti jeho šíření, pokud nebude zneužit na výdělečnou činnost. To však už je věc svědomí každého uživatele. Daleko větší cenu mají však Dodatky, z nichž část je vlastně obsažena ve zmíněném příspěvku níže.

     Odpověď
   • Moc ráda budu Vaši diskusi sledovat, moc děkuji za všechny sdělené informace!

    Odpověď
   • K pečení chleba jsem se dostala přez droždí. Dělávala jsem z něj pomazánku (z té velké kostky co prodávali). Velké kostky zmizely a to co prodávají je jiné. Udělala jsem pomazánku a bolel mne žaludek i břicho. Zrovna tak z čerstvého chleba, nebo pečiva, můžu sníst jen nejméně 2 dny staré a zrovna tak, všechno upečené doma z droždí.
    Soused se chlubil, že peče kváskový chleba, dal mi kvásek a recept. První výrobky byly tragické, ale dali se jíst bez zažívacích potíží.
    Trvalo mi asi rok, než můj chléb byl pohledově i chuťově dobrý, s výhodou, že se může jíst po vychladnutí (bez zažívacích potíží).
    Peče se z žitné mouky (1 hrnek), špaldové celozrné (1 hrnek), bílé pšeničné (1/2 – 3/4 hrnku, podle hustoty těsta), lžíce kvásku, lžička soli, 2 lžíce slun. semínka.
    Mouku, mlýnek, obilí zatím neřeším, mouku kupuji v obchodě a kvásek si vždy nechám do příštího pečení v lednici. Nevýhodou je, že se zadělává kvásek večer a upečeno je až druhý den po poledni. Není to pracné, jen jsou dlouhé technologické přestávky. Určitě nemůžu konkurovat mistru pekaři, ale žít se s tím dá – není břichobol.

    Odpověď
    • Máme stejný postup jako Lenka, jen místo slunečnicových semínek dáváme dýňová, nebo sušená rajčata, nasekané vlašáky, česnek, škvarky, na co je zrovna chuť, nebo co je při ruce. Fantazii se meze nekladou. Na drcení obilí jsme zatím nepomysleli :-(.

     Odpověď
   • Budu velice ráda za poskytnutí informací a tvého receptu :)…jestli se můžeme domluvit přes email? Můj je joganazetova@seznam.cz

    Odpověď
   • Budu velmi ráda za poskytnutí receptu a dalších informací :) a jestli se můžeme domluvit přes email? můj je joganazetova@seznam.cz

    Odpověď
   • Ahoj Boris, aj ja mám záujem o Tvoje skúsenosti, rady a poznatky s pečením chleba. Vedeli by sme sa nejak skontaktovať a popísať si o tejto problematike podrobnejšie?

    Odpověď
    • Zkus požádat admina o můj mail. Pošlu Ti, co budeš chtít.

     Odpověď
   • Už staří Chetité měli zákon na to, že chleba se musí péct z čerstvé mouky. Četl jsem to v knize Zamarovského Za tajemstvím říše Chetitů.
    V německu dělala nějaká laboratoř pokusy s potkany. Jednu skupinu krmili pečivem z čerstvě namleté mouky, dalším skupinám pak ze starší a starší. Zjistili, že skupiny, které byly krmeny pečivem z mouky starší 3 týdny, po čtyřech generacích byly neplodné. Četl jsem to na fóru Upramene.
    A o nebezpečích škrobů (glutenů) jste četli?
    https://paleolit.sk/2018/12/28/negativne-dosledky-konzumacie-glutenu/

    Odpověď
    • Takže jestli někdo nechává mouku stárnout přes půl roku, podle příspěvku Borise, pokouší se o genocidu.

     Odpověď
    • Tony, a vedel by si prosím ťa nájsť ten článok, kde by bolo viacej informácií o tom laboratóriu, aby sa dala nájsť aj tá štúdia? Predpokladám, že sa pokúšali aj identifikovať príčinu toho javu, že aká látka konkrétne spôsobuje u starej múky neplodnosť. Ak by to bola pravda, potom by tom mohla byť dosť zásadná informácia.

     Odpověď
     • Jardobe, něco bych možná věděl. V jisté knize je popsán pokus, kdy ovcím (pokusné skupině) dávali seno, které bylo trochu postříkané velmi zředěnou kyselinou sírovou. Nebylo pro ně jedovaté, ale svým sníženým pH velmi pomalu snižovalo celkové pH organismu ovcí. Po několika měsících byly tyto pokusné ovce doslova v žalostném stavu. Kontrolní (druhá) skupina, která dostávala stejné seno, ale nepostříkané kyselinou, byla v pořádku. Pokus byl ukončen, jinak by pokusné ovce jistě pošly. Mimochodem píšou, že za pár měsíců byly pak všechny ovce zase vpořádku.
      Je nade všechnu pochybnost, že mouka povinným! stařením snižuje svoje pH resp. pH chleba z ní vyrobeného. Jen pro pořádek: pH je myslím (nejsem chemik) definováno jen pro roztok. Určit tedy pH chleba není jednoduše možné. Zastávám však názor, že pH chleba existuje a je přímým ukazatelem jeho kvality. Chleba s nízkým pH poškozuje acidobazickou rovnováhu organismu a při dlouhodobém užívání vede ke všem projevům překyselení. To je hřebík do rakve.
      Celé moje chlebové snažení má jako hlavní cíl dosažení co nejvyšší hodnoty pH u chleba. Samožřejmě jen přirozenými prostředky. Čerstvé mletí je podmínka. (Sodu do chleba dávat nechci.)

      Odpověď
      • Ďakujem Boris :-)

       Odpověď
      • Boleslav Čech 16.4.2019 o 18:58

       Tak já nevím, zda pH mouky skutečně klesá s dobou skladování, zato vím zcela jistě, že pH se snižuje kvašením. Kvas obsahuje bakterie mléčného kvašení, produktem jejich metabolismu je kyselina mléčná, která kvas a následně i těsto okyseluje a brání v rozvoji např. plísním (stejný kvasný proces jako při kvašení zelí), a oxid uhličitý, který těsto kypří. Dále obsahuje kvasinky, které produkují bez přístupu vzduchu alkohol a rovněž oxid uhličitý, za přístupu vzduchu pouze oxid uhličitý. Zanedbáme-li rozpuštění oxidu uhličitého ve vodě, které také mírně okyseluje, tak můžeme říci, že kvasinky na pH těsta vliv nemají.
       Takže kváskový chléb má určitě nižší pH než ten běžný, který kupujeme v obchodě, bez ohledu na stáří mouky.
       Já pH neřeším, přes zimu si občas kváskový chléb upeču (60-70% žita, 40-30% pšenice), prostě mi více chutná a déle vydrží – netvrdne tak rychle a nezplesniví tak snadno.

       Odpověď
      • Boleslav Čech 16.4.2019 o 19:11

       Ještě k tomu experimentu s ovcemi. Ten pokus prokázal, že ovcím vadí kyselina sírová v krmivu, případně nějaký produkt látek v seně po reakci s kyselinou sírovou.
       Z toho ale nelze vyvozovat závěr, že závadné bylo kyselé pH. Mohlo by ale nemuselo. Třeba vadí síranový aniont. Prokázat škodlivost kyselého pH by šlo provedením stejného experimentu s jinou kyselinou v takovém množství, aby bylo pH krmiva ovlivněno stejně, ale jinou kyselinou, třeba kyselinou octovou, která zaručeně není toxická, „pouze“ kyselá. Kdyby vyšel stejně, pak bych to uznal jako důkaz škodlivosti kyselého pH.
       Ovšem zrovna přežvýkavci mají oproti člověku podstatně odlišný trávicí trakt. Co nevadí člověku, může dost vadit ovci a naopak.

       Odpověď
    • Pridávam ešte článok o pšenici

     https://magazin1.sk/co-sa-stalo-s-psenicou-ze-po-nej-vsetci-priberame/

     Odpověď
  • Můj děda mi kdysi vyprávěl, že jako voják fasoval denně chleba a to 3/4 kg. Samozřejmě, že jej snědl. Tenkrát byl chleba běžnou a velmi významnou složkou denní stravy všech lidí téměř bez výjimky. Tomu odpovídala i jeho kvalita a společenský význam. Pekařů bylo hodně i když na pekaře se nehodil každý. Na mlynáře už jen málokdo. Byla všeobecně hluboká sepjatost s půdou a na pěstování obilí se nějakým způsobem podílela značná část obyvatelstva. Střevní problémy byly málo používaným pojmem. Dnes většina lidí nesní více, než jeden krajíček denně. Přitom netuší, kde a kdy bylo vypěstováno obilí na jeho chleba. Netuší ani, jak se mouka mele, třídí a vůbec – co se s ní všechno děje, než se dostane do těla. Netuší ani co se pak děje ve střevech, která díky naznačeným faktům jsou téměř zcela bez výjimky v katastrofálním stavu. Pekaře i mlynáře může dnes dělat kdokoli. Zemědělců je jen asi 3% populace a ti, aby vůbec přežili, musejí drancovat půdu pěstováním !někým! vybraných výnosných odrůd plodin (jejichž hlavní vlastností je pak dobrá prodejnost – platí nejen pro obilí). Korunu tomu všemu dává nesmyslná protilepková hysterie, která k nám také nakonec dorazila. V její prospěch nahrávají i masově rozšířené nesprávné postupy zpracování lepku (mouky). Nezkrocený lepek je totiž opravdu zabiják. Všichni slavní výživoví a jiní poradci, kteří varují před škodlivostí lepku, jsou však mírně řečeno hrubě mimo mísu. Nevědí totiž vůbec, o čem by měla být řeč. A o čem by tedy měla být řeč? O správném postupu při zpracování lepku, který nám už jistě tisíce let slouží a zřejmě se při tom (až na posledních cca 20 let) osvědčil a naprosto nevidím důvod, aby to tak nebylo i nadále. V našich krajích za něj ani není rovnocenná náhrada. Na tom trvám zejména. Taky by bylo dobré, kdyby o lepku mluvili lidé, kteří s ním mají dlouhodobé fyzické zkušenosti a ne lidé, kteří znají lepek ze skript, nebo „osvětových“ seminářů. Jádro problému spočívá v tom, že správně zpracovaný lepek je prvotřídní vláknina, bez jejíž funkce je normální střevní činnost naprosto nepředstavitelná. Snědl jsem jen za posledních 20 let nejméně 3 tuny! pšenice a asi 1tunu žita, tak snad o tom něco vím. Trochu se omlouvám. Muselo to ven, i když se mne na to nikdo neptal. Určitě bychom se k tomu později dostali.

   K problému mletí: Mletí zrn by logicky mělo mimo jiné suplovat kousání a tak by se mu mělo, co možná nejvíce podobat. Tzv. kameňáky (primitivní kamenné mlýny na obilí) nebudu komentovat, protože dnes není jejich použití zkrátka reálné. Jen připomenu, že byly výhradně pomaluběžné, což se dále ukáže jako důležité. Dnešní průmyslové mletí pšenice (i žita) je sice ohromně složitý proces (viz https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10002266-pecivo-1-mlyn, kde mj. laborantka v čase 3:37 drží v ruce zkumavku pro proces zjištění pádového čísla) a z některých hledisek by bylo toto mletí vyhovující (pro někoho je to s podivem, ale nic si z toho nedělejte). Co však vyhovující určitě není, je následující nejméně půlroční (prakticky však ještě mnohem delší) pauza (normou stanovená) pro staření mouky. Tohle nemá v přirozeném zažívání obdobu, neboť ihned po rozkousání se vždy hmota bez přístupu kyslíku podrobí rozkladným – trávicím procesům. Této pauze by se dalo trochu vyhnout, kdyby člověk bydlel hned vedle mlýna, aby si mohl chodit pro čerstvou chlebovou mouku. Tady musím uvést, že pravou chlebovou mouku (s ideálním pádovým číslem a optimálním obsahem lepku) amatérsky nemůžeme pořídit. Můžeme se však více, či méně úspěšně pokusit udělat celozrnnou mouku, z níž jde udělat nejlepší chleba na světě. Bonusem nám budou cenné složky, které v mouce z velkého mlýna nejsou (klíček a otruby neboli aleuronová vrstva, nemluvě o enzymech a iontech). S touto moukou se však pracuje zcela jinak, než s běžnou chlebovou moukou a také úplně jinak, než s bílou moukou, koupenou v obchodě (což mimochodem není mouka vhodná na chleba – má zejména vysoké pádové číslo – zatím jej, opět prosím, dále nezkoumejte). Také je nutné si uvědomit, že čerstvě semleté zrní je něco zcela jiného, než celozrnná mouka z obchodu (ta je stařená a neobsahuje klíček).
   Při správném šetrném mletí by nemělo u elementů mouky docházet ani na okamžik k překročení teploty 45°C, jinak dojde k nevratnému zničení termolabilních enzymů a některých aminokyselin, které jsou zvláště cenné pro svou podporu kváskového procesu a výrazně ovlivňují chuť a vůni při kynutí, pečení i výslednou chuť a vůni hotového chleba. Také by při ideálním mletí měl mít vzduch co nejmenší přístup, aby co nejméně docházelo k oxidaci, která je při vyšší teplotě intenzívnější. Tolik teoreticky.
   Prakticky jsem před 20 lety vzal všechny mlýnky, co se daly sehnat a postupně jsem je testoval tak, že jsem z jimi semletého zrní dělal „můj“ standardní zkušební chleba a dlouhodobě (nejméně týden, ale i déle) jej jedl a sledoval jeho chuť i reakci organismu, přesněji stav střev, případně míru zahlenění, což je důležité z dlouhodobého hlediska. Uznávám, že jde o testování hodně subjektivní, nicméně pro mne je směrodatné. Zvýšit objektivitu je vhodné současným zhotovením dvou stejných chlebů za pomoci různých mlýnků a zapojením dalších osob do testu. Podobné testování jsem pak prováděl pravidelně, pokud se na trhu vyskytl nový mlýnek. Protože existují zřetelné rozdíly i mezi mlýnky stejného typu, vyvinul jsem speciální test pro mlýnky, který velmi dobře a dost objektivně informuje o vhodnosti jeho použití na chleba. Na základě takového testování mi vyšlo toto pořadí:

   1. mlýnek na kávu E 256, resp. mlýnek na mák E257 z robotu UKS E23 (stejné mlýnky byly v robotu UKS E26, jde o výrobky Orlických strojíren n. p. Skuhrov nad Bělou, závod Borohrádek, později ETA). Bez ohledu na popis jde o bezkonkurenční mlýnky na obilí. Ačkoli šlo o běžné vybavení většiny domácností, dnes jen raritní kusy. Dají se spravit a upravit přidáním ložiska pro trvalý provoz. Pak naprostý nezmar. Fungují dokonale (litinové mlecí kameny mají 120 otáček za minutu). Každé zrno se v tomto mlýnku během cca 0,5 sekundy zhruba 6x až 7x „žvýkne“, čímž je rozděleno na teoreticky 128 (=dvě na sedmou), prakticky ještě více částeček. Při výstupu mouky z obvodové spáry navíc dochází k mechanickému poškození (prosím, neděste se) relativně velkých škrobových zrn, což příznivě ovlivňuje pádové číslo těsta. Tento jev je výraznější u opotřebených mlecích kamenů, které tímto mají paradoxně pro milovníka chleba větší cenu, než nové, neopotřebené. U těch se dá stejného výsledku dosáhnout správným záběhem na méně kvalitním obilí (zadině). Tepelná a oxidační zátěž mouky je zde sice větší, než při žvýkání zubama, ale obé je menší, než při průmyslovém mletí ve velkém mlýně. Tyto okolnosti z tohoto typu mletí činí jednoznačného favorita.

   2. univerzální mlýnek UM 75, výrobce Porkert Skuhrov nad Bělou (jaká náhoda), firma zrušena po asi sto letech existence a to velmi podivně, poslední kusy byly v prodeji ještě asi před 10 lety. Mlýnek má totožné (litinové) mlecí kameny, jako předchozí! Je ideální pro cestovní použití (ruční pohon). Několik jsem jich upravil na elektrický pohon s možností zpětné úpravy na ruční. Všechny slouží spolehlivě dodnes v denním provoze. Stejný výrobce dělal i větší tzv. šrotovník, který se také dal použít na nouzové mletí mouky, ale zajímavý byl tím, že snesl takzvané mokré mletí (měl podavač). Mokré mletí je specialita pro fajnšmekry (nedochází tam k žádné oxidaci).

   3. mlýnek na kávu ze „socialistických samoobsluh“ se dá po úpravě (snížení otáček na cca 120 za minutu) použít k pořízení kvalitní mouky. V neupravené verzi funguje také, ale tam znehodnocuje mouku teplem (souvisí s otáčkama) a příliš velkým podílem tzv. prachové frakce. Bývá často na Aukru. Kdo nesežene ad1., ad2., je to také (po úpravě) přijatelná varianta.

   4. mlýnky Komo a Salzburger (všechny stejný princip) jsou příliš rychloběžné (snad vyjma ručních verzí), navíc mlecí kameny jsou nezřídka obyčejné průmyslové brusivo Al2O3, jehož případný obrus by mohl mít abrazivní účinek na zubní sklovinu. Při procesu zde dochází doslova k rozstřelení zrna, místnímu přehřátí a tím zrychlené oxidaci. Vzhledem k většímu objemu vzduchu v mlecí komoře (než ad 1. až 3.) bývá toto lokální přehřátí skryto (dá se prokázat jen rozebráním mlýnku těsně po domletí většího množství zrní). Mouka je tím však znehodnocena a také se mj.snižuje výsledné pH chleba (= hlavní kritérium kvality všech chlebů!). Podíl prachové frakce je i zde příliš velký. Nepodařilo se mi s použitím mlýnku Komo udělat kvalitní chleba. Přesto speciálně pro Sonici udělám ještě na mlýnku Komo několik testovacích chlebů. Zkusím nově použít pšenici, která by mohla být odolnější proti tomuto znehodnocení a o výsledku budu zde informovat (pokusím se do týdne). Dodám jen, že mlýnky tohoto typu bývají ozdobou kuchyně, alo co z toho(?). Rodina mého kamaráda se rozhodla udělat něco pro své zdraví a i přes mé varování před tímto typem si pořídili mlýnek Komo. Asi za měsíc na to se rozhodli začít dodržovat bezlepkovou dietu. Tomu říkám fopa, či jak se to…

   Tolik k testovaným mlýnkům.

   Mlýnek Waldner Biotech (Andrea) je evidentně téhož typu, jako předchozí. Takže lituji, ale ode mne doporučení asi nedostane.

   Mlýnek ETA (doplněk k sadě GRATUS, GUSTUS) by měl být pomaluběžný a vyhovující pro pořízení dostatečně kvalitní mouky. Ještě jsem jej netestoval, ale chystám se. Zdá se, že tento typ by mohl být záchranou pro běžného zájemce. Bohužel se musí koupit sada a k ní doobjednat ten mlýnek.

   Ještě se na našem trhu vyskytovala sada Bosch s volitelným nástavcem pro mletí obilí. Než se mi jej podařilo sehnat pro testování, byl vyřazen z prodeje pro nespolehlivost k dlouhodobějšímu používání, jak jsem se dověděl na internetu.
   Pro úplnost dodám informaci o americkém mlýnku Champion, který byl u nás propagován. V otestování mi bránila jeho dost vysoká cena (kolem 20 000) a hlavně jej nikdo z mého okolí neměl. Později jsem se dověděl, že je rychloběžný, čímž jsem o něj ztratil zájem.
   Jednou jsem na internetu narazil na velmi stylový a jak psali „legendární“ ruční! mlýnek na obilí, který se vyrábí a prodává údajně na jednom jediném místě v Americe. Měl by mít podobné litinové mlecí kameny jako ad2., ale se svislou osou. Mimochodem Porkert ad 2. byla původně americká licence na celou skupinu užitečných strojků z doby dávno předtím, než se potopil Titanic.
   Mlýnek KitchenAid by měl být pomaluběžný a tedy splňuje základní předpoklad pro kvalitní chleba, ale celá sada je dost drahá. Slyšel jsem, že nejdražší položkou je vybavení verze na evropské napětí. Netestoval jsem a asi ani nebudu, i když nástavec na mletí obilí vypadá dobře.
   Mlýnky Predátor – jsou velmi zajímavé a zřejmě i pomaluběžné. Nabízejí se v několika výkonových verzích (pro jednu rodinu je i ten nejmenší výkon mlýnku dostačující). Možná bych nějaký otestoval. Na stránkách společnosti se lze dovědět i spoustu jiných zajímavých inormací – třeba o mokrém mletí, nebo chlebu z klíčeného obilí, či loupání špaldy, což jsou všechno speciality pro vysoce pokročilé nadšence. I pro mne byla návštěva jejich stránek přínosem. Samozřejmě jsem vše náležitě vyzkoušel a pak ocenil v jejich diskusi.
   Prvotřídní mlýnek je zakomponován do strojku pro zjišťování pádového čísla. Je však nedostupný.
   Další mlýnky už jsou obvykle nějakou obdobou výše uvedených, takže se k nim nevyjadřuji.
   Ještě pro skalní odpůrce motorových pohonů uvádím, že průměrná doba výdrže člověka při ručním mletí je jeden měsíc. Zhruba po této době i ti nejzásadovější změní názor a přijmou elektrický pohon mlýnku.
   Také jsem si všiml, že majitelé mlýnků ad1. a ad2. jedí vlastní chleba denně, nebo alespoň pravidelně, kdežto mezi majiteli mlýnků ad4. je mnoho odpadlíků, nebo těch, co pečou chleba jen občas a ten pak netvoří jejich zdravý základ stravy. Naznačuje to, že výběr mlýnku ovlivňuje budoucí výsledek chlebového hnutí.
   Ještě k vlhkosti obilí (teď jen pšenice) při mletí: Je celkem dobře zjištěno, že výslednou kvalitu mouky výrazně ovlivňuje vlhkost zrna při mletí (dá se to i lehce vyzkoušet a teoreticky vysvětlit) – měla by mít ideálně kolem 15,5% vlhkosti (při skladování max. 14%, prakticky 10 až 13%). Proto se pšenice před průmyslovým mletím dovlhčuje. Dovlhčovat je možné i při amatérském mletí, ale pouze pro mlýnky ad 1. až 3. Mlýnky ad 4. toto nesnášejí, jak se dozvíme v jejich návodu k použití. Jasná nevýhoda. U žita je to ještě složitější, ale to snad až jindy.

   PS: Už mám první výsledky nové zkoušky mlýnku Komo Fidibus:
   1. Majitel jej nemohl najít! O čem to asi svědčí?
   2. První zkušební chlebík jsem dělal z nejjemnější mouky, co mlýnek snese. Mouka je opravdu nebývale jemná. To však bývá doprovázeno nevhodně velkým podílem prachové frakce, což má pro člověka zahleňující efekt (ten se neprojeví první den). Obvyklá pomoc dovlhčením obilí zde je v rozporu s návodem k použití.
   3. Struktura tohoto prvního chlebíku je na pohled i omak doslova záviděnihodná (to je bohužel jediné +).
   4. Chuť slabá, přijatelná jen v kombinaci se silně dominantní potravinou (shodné stanovisko dvou znalců). Pro vůni platí totéž. Nepochybně došlo k přehřátí obilí při mletí, což jsem tušil už při zjišťování teploty mlecích kamenů těsně po mletí.
   5. Kyselejší chuťový vjem, než na co jsem zvyklý (souvisí určitě s pH, resp. oxidací při mletí). Toto je zvlášť vážné mínus. Nemám moc chuť ten chlebík dojíst, což se mi jinak nestává!
   6. Je zapotřebí provést další zkoušky s hrubší moukou. Výsledky by mohly být příznivější. V rámci objektivity musím připustit, že podobné mlýnky (ad 4.) mají běžně schopnost opravdu jemného mletí (narozdíl od ad 1. a ad 2., u kterých lze takto jemné mouky dosáhnout jen za zvláštních okolností a hlavně až po zdařilém záběhu, pokud jde o nové kameny). Svým způsobem by schopnost nejjemnějšího mletí mohla být i nevýhoda.

   Zkouška byla provedena na chlebu se standardním žitným kváskem a pšenicí Oxana 2018.

   PPS: Jak vidím, začíná se strhávat lavina, kterou jsem zažil už několikrát v životě. Asi budu muset vyvěsit základní recept na zmíněný chleba, který každý rok aktualizuji podle vlastností dostupné pšenice. Pro pokročilejší zájemce mám ještě obsáhlé „Doplňky“, kde jsem sepsal stručně všechny mé poznatky a finty o chlebu a zdraví za ta léta, co peču chleba. Zkusím tam ještě doplnit poznatky z posledního roku, kdy jsem měl to štěstí, že jsem se seznámil se světovým odborníkem na pšenici (https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/kromeriz-psenice-barevni-zrno-slechtitel-vyzkumny-ustav.A181219_155848_zlin-zpravy_ppr) a obdržel od něj zkušební vzorky některých zajímavých odrůd pšenice, jako například Oxana. Tato pšenice se velmi podobá slavné odrůdě Haná, která byla zřejmě nejlepší chlebovou pšenicí všech dob. Oxana mi vrátila téměř ztracenou víru v dobrý chleba, který byl kdysi běžně k dostání.
   Musím ještě uvést, že i kdybych teď hned dal k dispozici všechny své poznatky o chlebu, trvá nejméně rok, než fanda! zvládne základy kvalitního chleba. Těm, kteří nejsou skálopevně přesvědčeni o nezbytnosti chleba v životě, doporučuji hned na začátku, aby vycouvali a neztráceli čas. Opravdu málokdo se chytne a vytrvá. Drtivá většina lidí udělá pár chlebů a odpadne i když výsledek je více, než uspokojivý. Jde o komplexně složitý proces. S kvalitním chlebem totiž souvisí i nutnost porozumění skladování obilí, taky samozřejmě každodenní starost o kvásek a to zdaleka není všechno. Kdysi to chápali všichni, ale tehdy nebyly mobily, tablety a počítače a nikoho nenapadlo, že by bylo možné žít (jíst) bez chleba. Zpívalo se o tom ve známé písni, kterou jsme se svého času všichni povinně učili. Dobrý chleba dnes změní podstatně váš život a zdraví určitě k lepšímu, ale vyžaduje ohromnou počáteční investici. Když už to znáš, tak pak je to brnkačka (asi 30 minut denně, když nepočítám nákup a čistění obilí a psaní tohoto textu). Moje běžná denní spotřeba chleba je asi 750g. Kvůli jednomu krajíčku denně bych tohle všechno nedělal! Ženy mají asi poloviční potřebu chleba. Ve formě chleba spotřebuji převážnou část mé roční spotřeby pšenice, ačkoli ještě dělám i placky, někdy kaše a dezerty. Jiné obiloviny (jáhly, rýže, pohanka, kukuřice) používám jen zřídka.
   Ještě jedna věc je velmi důležitá. Před 25 lety jsem se stal zakladatelem a předsedou Klubu odpůrců cukru a medu. Přeberte si to sami.

   Zdravím všechny příznivce dobrého chleba a celou zdejší komunitu.

   Odpověď
   • Děkuji za cenné informace, i když pro mně je toto už vysoká škola a musím to v sobě nechat chvíli pracovat – tzv. strávit. Věděla jsem, že je s moukou problém, ale netušila jsem, že až takový. Budu muset se poohlídnout tady u nás po Jižní Moravě po nějakém mlýnu nebo prodejci alespoň trochu kvalitního obilí. Jinak s péčí o kvásek a pečení kváskového chleba nemám problém. Ani dlouhé a pomalé kvašení chleba mi nevadí. Prostě to tak musí být. K mlýnkům ETA, je fakt, že na tomto robotu je možné regulovat otáčky od velmi pomalých – rychlost otáček v tuto chvíli nevím, až po velmi rychlé, takže to mletí obilí by mohlo být v pohodě. Požádám Numen o Tvůj recept a děkuji.

    Odpověď
   • Borisi, předsedo klubu odpůrců cukru a medu,
    jsem příznivec cukru a medu – vždyť i malinký kolibřík z této potravy utvoří celou stavbu svého těla, jen nejsem tak jemná a krásná (= nejsem kolibřík).
    Máme tu: „Co je pro jednoho lékem, je pro druhého jedem.“ (= nejsme všichni stejní i když jsme si rovni).
    Dáleje tu: „Tajemství eucharistie.“ Tj. magie jídla a pití – jenomže to není žádná magie ve smyslu kouzel a čar, jedná se v podstatě o to, že je důležité, s jakým vědomím (či nevědomím) jíme a pijeme, čímž na energetické úrovni ovlivňujeme jídlo i pití, které do sebe dáváme, což souvisí i s přípravou pokrmů („s Láskou má svět naději, s Láskou se stíny ztrácejí…“) a konečně to má i vliv na zpracování (ztrávení potravy).
    Hmotný svět je zároveň světem na sebe působících, vzájemě se prostupujících energetických polí …
    Tím se dostávám k tomu, že jsem bolševik => je sice pěkné, že si upeču svůj chléb (voňavý, kvalitní, dobrý, …), já zdravá, ve světě nemocných?
    Nejen, že to není možné (já, zdravá ve světě nemocných), protože lidé jsou navzájem propojeni. A už mi před očima defiluje ta armáda pracujících, kteří namáhavě odíráni a zneužíváni drží tento lidský svět, nemají čas ani prostor upéct si svůj voňavý bochník chleba
    a já (se svým lepším chlebem)?
    Položím si svou dlažební kostku, svůj kousek asfaltu po kterých chodím
    a spoustu dalších a dalších věcí, které k životu potřebuji, abych se nehoupala na větvi jako opice …?
    Tím chci říci, že dobré věci, kvalitně odvedená práce, je prospěšná tehdy, slouží-li většině a jsme zase u Císařův pekař a Pekařův císař.
    Pozorně jsem si všechno přečetla, je to zajímavé a je za tím hodně práce,
    světýlko k návratu k lokálním kvalitním potravinám, asi ne doma na sporáku, ale k místním pekárnám, konec tahání potravin kamiony po celé EU (zajímavé, že toto ekology nepohoršuje), nacpaných konzervanty, aby tu cestu vydržely.
    Potěšilo mne to, že jsou lidé, kteří se snaží o mistrovství v oborech, zdá se zaniklých v dnes zautomatizovaném světě,
    kde je to někde dobré a jinde na škodu, chybí ta potřebná míra věcí, nutnost, ke které musíme dojít.

    Odpověď
    • zmysel by mal „klub odpůrců (rafinovaného) cukru v medu“ … ale rád si prečítam nejakú kritiku medu (len poprosím argumenty, nie vo forme inzercie).

     Odpověď
     • Odpusť, Marvo, nechci se do toho pouštět. Je to úplně jiné téma a jinak pojaté! Klub se vlastně jmenoval původně Klub odpůrců cukru, ale hodně členů si neoprávněně a lehce získalo členství tím, že nahradili cukr medem. Musel jsem změnit název i stanovy. Dnes je klub dokonce rozdělen na sekce. A to na sekci běžných členů a sekci skalních členů. Běžný člen musí chápat škodlivost cukru resp. i medu a vnitřně s tímto názorem souhlasit. Skalní člen to musí dodržovat v praxi. Klub má dnes přes sto členů.

      Odpověď
    • Při své cestě za chlebem jsem měl několikrát v životě štěstí. Třeba v tom, že jsem od malička chleba miloval. Pak v tom, že jsem ještě stačil ochutnat chleba z osoblažské pekárny, než ji předělali na preclíky. Ten chleba mi tak chutnal, že jsem pak léta hledal stejný, až jsem jej objevil ve Velkých Losinách. Neradoval jsem se dlouho. I tuto pekárnu zrušili. Pak už jsem jej nenašel. Nezbylo tedy, než začít zkoušet sám. Když už jsem pár (téměř nejedlých) chlebů udělal, zdědil jsem po babičce starý kuchyňský superrobot, který ostatní chtěli kupodivu vyhodit a který obsahoval dva mlýnky na kávu. Věděl jsem (ač jsem kávu nikdy nepil), že otec chválil kávu z těchto mlýnků a tak jsem zkusil semlít pšenici a žito. Zase jsem měl štěstí – moje vlastní mouka byla na světě – chleba se povedl. Byl to vlastně můj tehdy v pořadí asi dvacátý pokus o chleba, ale určitě první jedlý. Zřejmě dost důležtou okolností bylo to, že tenkrát byla běžně k sehnání dříve již zmíněná pšenice Haná a bylo dost i kvalitního žita. Pár měsíců jsem se radoval a kousal přitom do chleba mých snů. Pak domlel jeden a vzápětí na to i druhý můj senzační mlýnek – nebyly schopny snést zvýšenou zátěž při mletí obilí. Nevzdal jsem to a začal hledat náhradu a opět jsem měl štěstí. Stejné mlecí kameny jsem objevil v mlýnku Porkert a hned jsem si jeden koupil na zkoušku. Ruční mletí je dřina, tak jsem zkusil první elektrické Komo. Mizerný výsledek mne však přivedl k tomu, že jsem začal opravovat své zhavarované mlýnky ze superrobotu a vrátil je zpět do života. Pro jistotu jsem i „Porkerta“ předělal na elektřinu a měl vystaráno.
     A teď se dostávám k tomu, proč vlastně reaguji na Tvůj milý příspěvek, Lenko, co skrýváš krásu kolibříka. Protože jsem správný bolševik, rozhodl jsem se tenkrát, že nejdříve udělám zkušební sérii elektrických mlýnků pro rodinu, přátele a známé a v druhé etapě založím firmu na výrobu kvalitních mlýnků pro zbytek lidstva, nebo alespoň pro náš národ. Dobrý podnikatelský záměr, což? Navštívil jsem pana Porkerta a … (zbytek příběhu možná jindy).
     A jaký byl výsledek? První Porkert na motor se zadřel (to se dalo čekat). Druhá verze se nezadřela, ale byla příliš hlučná. Třetí verze se nezadírá, je odhlučněná, ale není tak hezká, jako Komo (zato má mnohem kvalitnější mouku). Této verze jsem udělal 6 kusů, jako ověřovací sérii. Za směšnou zaváděcí cenu 2500 jsem vlastně v podstatě rozdal celou tuto sérii do ověřovacího provozu nejvážnějším zájemcům. Ačkoli jsem jeden mlýnek vykoupil zpět a daroval náhradníkovi, všechny běží spolehlivě a bez ztráty kvality dodnes (od r. 2004) . To nejzajímavější a pro mne naprosto neočekávané přijde až teď. Rozpracovaná ostrá série bezkonkurenčních (tedy podle mne) mlýnků dodnes trčí v mém skladě. Trh je totiž nasycen. Nasycen mlýnky Komo apod., které jsou opravdu esteticky vydařené … Možná je to taky tím, že současná prodejní cena „mého“ mlýnku je 10 000.
     Jen pro informaci: Moje příspěvky zde nemají účel zajistit jakýkoli odbyt pomaluběžných mlýnků.

     PS: Zkus přidat kvásku, aby tvořil nejméně 20% těsta. Asi se Ti zkrátí doba kynutí. (Měla by být 2 až 3 hodiny.) A až přidáš do své kuchyně kvalitní mlýnek, tak můžeš jíst chleba i teplý (ne horký – kvůli krájení). Břichobol určitě nebude. Nikdy si nenechám ujít teplý chleba. Pozdrav ode mne souseda. Bude to jistě dobrý chlapík.

     Odpověď
 26. Sklenka alkoholu denně nepomáhá k lepšímu zdraví, naopak zvyšuje riziko mrtvice až o 15 procent, zjistila studie
  https://zahranicni.ihned.cz/c1-66550350-jedna-sklenka-alkoholu-denne-nepomaha-k-lepsimu-zdravi-naopak-zvysuje-riziko-mrtvice-az-o-patnact-procent-zjistila-studie?

  Odpověď
  • Vy věříte Hospodářským novinám ? Nejsem alkoholik ani abstinent, ale nebude to jako s těmi vajíčky?

   Odpověď
   • Libo, tak co jseš, když bez alkoholu nevydržíš?

    Odpověď
   • neexistuje stredna cesta pri alkohole to si len popijači naivne myslia,že si daju po obede pivko a sú ok.Bohužial sa potom čuduju že ich deti sú alkoholici.ked dieta odmaličku pozera na svojeho otca s poharom v ruke tak ho žiadna študia nepresvedčí o opaku.Podla vas som nebol alkoholik(podla mna som bol ) a teraz som predsa abstinent.na psychiatrii majú stupnicu od jedna do desat a verte že na nej ste.

    Odpověď
 27. The Independent: Nezdravé stravování zabíjí více lidí než kouření
  Lidé na Západě stále častěji umírají na následky nezdravého stravování než na následky kouření a vysokého krevního tlaku, informuje o tom The Independent. Svědčí o tom výsledky průzkumu.
  Místo ovoce a zeleniny lidé upřednostňují maso a fastfood, je vysvětleno v článku. V roce 2017 kvůli špatnému stravování zemřelo 11 milionů lidí (22 % celkového počtu úmrtí). Například na následky kouření zemřelo osm milionů lidí a na následky vysokého tlaku zemřelo přes deset milionů.
  https://cz.sputniknews.com/svet/201904059570498-the-independent-nezdrave-stravovani-zabiji-vice-lidi-nez-koureni/

  Odpověď
  • Zoja, Zoja,
   vubec jsi mne nepotesila, nebot ja si kazdy vecer dam slenicku Cabernet saugvignon a nekdy slenicku cognacu ci brandy.. brr,, az mi naskocila husi kuze”
   ale na konci zivota se menit nebudu, ..moje telo je ten nejlepsi doctor”” a kdyz mu to nebude smakovat tak mi da urcite vedet…

   Chtel bych ale navazat na prispevek Iris,
   ano nespravne stravovani neni to nejlepsi, ale jako mlady no vsak vite…jak to chodi,jedl jsem to co zbylo po divokych flamech….
   potom jako novy emmigrant jsem tapkal na co bylo a teprve ted v duchodu se kaju “” a snazim se to delat lepe….co je ale zajimave je tohle. :

   Clovek bez jidla vydrzi cca….30 dnu
   -bez vody cca.. 3 dny
   -bez vzduchu…..cca ..3 minuty
   a pritom kazdy se stara o to co ji………. pro mne je nejdulezitejsi dychani kazdy vecer nez usnu se 3x hluboce nadechnu, rano po probuzeni opet 3x, spim pri otevrenem okne, v zime v lete. atd

   Dnes v 70-ti jsem zacal cvicit Tai CHi. ::”” Shibashi……Qigong

   Pokud nejste nejmladsi zkuzte to, je to hlavne o dychani….tady pridavam nejake odkazy, ale na YOU TUBE toho najdete hafol”” takze preji hezky den

   Tai Chi Qigong Shibashi – Set 2

   Tai Chi Qigong Shibashi – Set 2

   Tai Chi Qigong Shibashi Set 1 – by Master Wing Cheung

   Odpověď
  • Leopardus 7.7.2019 o 21:25

   Promiňte, nejsem šťoura. Jen tak úplně nesouhlasím s výše uvedeným. Nemám teď příliš času vyhledat podrobnější info a tak dám jen k posouzení video „O nízko sacharidové vysoce tukové stravě“ nebo „Praktická doporučení k nízko sacharidové vysoce tukové stravě“ na MARGIT.tv .
   https://www.youtube.com/watch?v=pLE8fut3ObM

   Odpověď
   • Velmi dobre, delam to podobne
    Dobra strava s kvalitnim dychanim se vzajemne nevylucuje
    Na zapiti sklenici dobre vody a pro nas starsi sklenicku vinka a meli bychom se zde na diskuzi za rok opet sejit

    Odpověď
  • Leopardus 7.7.2019 o 21:30

   .. nebo toto:“Nebezpečná propaganda nejen v politice: Milióny obětí podvodu s cholesterolem – vejce a tučná jídla potřebujeme!“
   https://naseveru.org/2019/06/01/nebezpecna-propaganda-cholesterol-tuky/

   Odpověď
 28. narazil jsem na informace o Boraxu:

  http://www.navratzdravi.cz/borax/
  https://homeopat.mypage.cz/zahlavi-2/prirodni-lecba/zkusenosti-s-boraxem

  Odpověď
  • https://homeopat.mypage.cz/zahlavi-2/prirodni-lecba/borax-par-poznamek

   Odpověď
   • Tady píší, že je prodej jen na IČO: https://www.kovyachemie.cz/tetraboritan-sodny-borax/tetraboritan-sodny-borax–1kg/
    Nevíte prosím, jestli se to náhodou někde v něčem (k něčemu) nepoužívá, na co by stačilo nějaké „běžné“ IČO. Nemám naprosto žádnou představu, kde se toto používá, (koho, sehnat na domluvu).

    Odpověď
    • mělo by stačit jakékoliv ičo, jedná se jen o to že zablokovali prodel koncovým spotřebitelům.

     Odpověď
     • Moc děkuji, potřebuji informaci, protože děti mají mezi přáteli jednoho (snad mu není ani 30 let) a ten má těžké odvápnění kostí, tak že se mu stále lámou a lékaři si nevědí rady – jen invalidní vozík bez naděje. Vzpomněla jsem si na něj, nevím, jestli je ochoten, schopen přistoupit na alternativní léčbu, nebo co na to řekne. To vcelku neřeším, spíše to, že by ta informace k němu měla doputovat (je mi ho líto). Ještě jednou děkuji.

      Odpověď
    • Používa sa to pri zváraní plameňom kyslík-acetylén, ale aj pri iných plynoch ako argon.
     Biely pudrovitý prášok.

     Odpověď
     • Přesněji řečeno, nejedná se o sváření, ale o tzv. tvrdé pájení (mosazí), kde se borax používá jako tavidlo.

      Odpověď
     • Nějak se mi vybavily vzpomínky na školní chemii. Bunsenův hořák – platinový drát – boraxová perlička – následně její krásné zbarvení v plameni podle vzorku zkoumaného kovu.

      Jinak pamětníci klasické fotokomory, kteří si sami odvažovali jednotlivé substance do vývojek, mohli mít ve svém chemickém depozitáři zmíněný borax.

      Odpověď
  • V Povídání s Josefem Josef moc borax nedoporucuje, protoze prilis alkalizuje zaludek a ten timto se sstava malo kysely a hure travi potravu a hure prebira vitaminy a mineraly z potravy. Misto toho doporucuje kyselinu boritou jez se nachazi napr. v ocnich kapkach.
   O boru od 10 min a 30 s, o boraxu od 13 min a 10 s. https://www.youtube.com/watch?v=YmmaaNo-HSI

   Odpověď
   • Takže jestli to dobře chápu, tak borová voda se může bez obav pít v dávkách po půl lžičky ? Máš s tím zkušenosti, jestli je to tak, jak říká ?

    Odpověď
    • Vyzkoušel sem to, vypil 2 flasticky a minimálně se mě nic nestalo. A to sem to pil po 1 kávové lžičce denně.

     Odpověď
     • Taky to odzkouším a potom poreferuju.

      Odpověď
  • S boraxem mám výbornou zkušenost na revma.

   Odpověď
   • Dnes jsem vycetla, ze je borova voda vyborna na vlasy, podporuje jejich rust a zabranuje padani, dokonce mizi i sedive vlasy a vraci se jejich puvodni barva.

    Odpověď
    • neviete v akej koncentracii? tiez 1%

     Odpověď
     • Borovou vodu jsem používala dřív hlavně na vlasy, na zrychlení růstu, na pleť mě to nikdy ani nenapadlo ale za zkoušku to stojí!
      http://zrzka11.blog.cz/1210/borova-voda-nejen-na-akne
      Potírat místo na hlavě Borovou vodou.Na pleši asi těžko vyrostou vlasy.
      Ale jestliže ještě na místě jsou vlasovy kořínky ta borova vodička je popožene k růstu.Oživí vlasy. Když mi v pubertě začala ridnout ofina,místy pleš.tak na radu kadernice měsíc mazání Borovou vodou a vlasy mi rostly jak houby po dešti .Z pleši vyrazilo pár slabých vlasů.
      Zkuste i tu Borovou vodu.
      Zdroj: https://www.poradte.cz/nejen-pro-zeny/4073-tip-na-rust-vlasu.html

      Odpověď
      • Český výrobek Belohair 5% nebo 2% roztok, ráno a večer na suché vlasy. Vlasy začnou růst do 6 měsíců, mám na sobě odzkoušeno.
       https://www.docsimon.sk/tovar/belohair-5-roztok-60ml

       Odpověď
     • 30 mg na 1000 ml, cili 10 mg na 1000 ml nebo 1 mg na 100 ml

      Odpověď
      • pro JanaS:
       1. 3%
       2. 1%
       omluva, zapomnela napsat

       Odpověď
       • Jak se dá v domácích podmínkách odvážit 1 nebo 3 mg? Máte na to laboratorní váhy? Nerýpu, upřímně se ptám.

        Odpověď
        • Amalko, u ruznych suspenzi, sirupu apod., treba na kasel, existuji merky s carkami i cisly, tak snad by to bylo reseni.
         Berte 1 ml jako 1 mg.

         Odpověď
         • Yori, moc děkuji a dovolím se ještě zeptat:
          Na odměření mililitrů používám injekční stříkačku, třeba na roztoky pro postřiky proti škůdcům na zahradě. Když natáhnu jehlou do stříkačky z lahvičky koncentrátu např. 2 ml, tj. po příslušnou čárku na stříkačce, mám opravdu 2 ml, když nějaké, byť malé množství je ještě v té jehle, nebo mám „něco“ připočítat z obsahu jehly, zvlášť pokud používám tu nejtlustší?

          Odpověď
          • Strikacku drzte nahoru, cvrnknete prsty do te casti (treba i 3x), kde je naplnena a pak malinko odstriknete.

           Odpověď
           • No jo, máte pravdu, tak to dělají lékaři při očkování, aby krom jiného i objem látky byl přesný. Že mě to hned nenapadlo…
            Děkuji Vám a přeji všechno dobré.

            Odpověď
        • 1 nebo 3 mg v domácích podmínkách nejde navážit tak, aby si člověk byl jist, že je to správně. Na to je třeba analytických vah. Vyřešit by to šlo tak, že zajdete do lékárny, poprosíte je o navážení 1 g látky. Doma pak ten 1 gram rozpustíte v 1 litru vody (raději koupit 1 litrové baleni obyčejné vody než odměřovat) a pak máte koncentraci 1 mg na 1 ml tekutiny. Nyní zbývá jenom odměřit 1 ml a k tomu bych použil nemocniční injekční stříkačku. Snad se dá koupit v lékárně. Stejný postup platí i pro jinou navážku – 0,5 g v. 0,5 L a podobně…

         Odpověď
         • I Vám moc děkuji, DušanBe. Snad se někde chytnu. Tady totiž v lékárnách moc ochotní nejsou – ve stylu kup, co máme na regálech, nebo „vypadni“.

          Odpověď
          • Leopardus 7.7.2019 o 21:13

           Marně jsem hledal v e-shopech borovou vodu. Není k sehnání. Někde jsem zahlíd informaci, že ve větších lékárnách Vám ji přímo namíchají. Já proto koupil kyselinu boritou – čistá, sáček 250g 94 Kč na adrese https://www.drhoffmann.cz/kyselina-borita-cista-id244.html

           Odpověď
 29. Fotovoltaické panely
  Dobrý den přátelé, obracím se na vás s prosbičkou o radu, spíše konzultaci… Oslovila nás firma zabývající se montáží fotovoltaických panelů na střechu rodinného domku. Přijedou, namontují, vše zapojí a je to. Náš dům pak, když svítí slunce spotřebovává vlastní elektřinu a přebytek elektřiny se ukládá do baterií, nebo prodává distributorovi. Když je zataženo a slunce nesvítí, tak dům jede na vlastní elektřinu z baterií, příp. nakoupí od distributora. Ve zkratce, systém je mi sympatický, vážně o realizaci uvažujeme. Chtěl bych se zeptat, zda má někdo s tímto nějakou zkušenost?
  Pak nás se ženou napadlo ještě pár myšlenek – nemají panely a baterie uložené v domě nějaké negativní elektromagnetické záření? Další – při výrobě FTV panelů jsou použity drahé kovy, přičemž jejich výroba zanechá asi pořádnou ekologickou stopu na planetě a nejspíše následná likvidace po ukončení provozu také? Celá věc je z poměrně velké části financovaná dotací ze Zelená úsporám, což dle mého znaméná, že já sice uspořím nějaké peníze, ale v podstatě na úkor životního prostředí někde v Číně, či Japonsku, kde díky zaplaceným povolenkám na emise mohou vypouštět do ovzduší o to více emisí. Nezakládám si tedy tímto na nějakou novou karmu, či něco obdobného?
  Přeji všem příjemný den, uvítám jakékoliv podněty k tomuto tématu. Díky, Jirka

  Odpověď
  • Dobrodej 3.4.2019 o 11:29

   Nemám s tým žiadne skúsenosti, ale zameral by som sa batérie.
   Batérie starnú, majú životnosť len zopár rokov. Po čase kúpiť nové batérie nieje malá investícia. Oplatí sa to? A čo potom zo starými batériami? Kam ich dať? Fotovoltaické panely majú tiež nejakú životnoť, zarobí si to na seba? Takéto otázky by som si kládol.

   Odpověď
   • Hlavne treba si precitat poriadne zmluvu, alebo poradit sa s advokatom. Nikto to nerobi zadarmo, ake su Vase zavazky, na ako dlho. Co ak firma skrachuje alebo zacne tiect strecha, bud aj v dosledku ich zasahu, alebo len tak, proste ako dosledok casu. Nebudete im platit usly zisk?

    Odpověď
  • Pokud je uvaha o jakékoliv investici,tak určitě neskočit na špek jakékoliv firmě,co to nabízí..Viz nedávný případ s okapy..Takže se vnořit do širokého studia na internetu a posléze vylovit tu správnou firmu..Namátkou třeba tady https://www.poradte.cz/

   Odpověď
  • zivotnost to ma asi 20 rokov a potom sup do kosa. takze tvoje myslienky su na mieste, je to asi tak ekologicke ako elektromobil, cerpajuci stavu z uholnej elektrarne.(ziadne globalne oteplovanie) za tu cenu by som radsej nakupil dostatok dreva, peliet alebo plynu. kotol na drevo je najistejsi, ak by sa zavreli kohutiky z Ruska ale mam aj znamych, ktorí si vyrabaju pelety, da sa tam napchat cokolvek-drevo, burina, listy… a zo zasobnikom clovek nema ziadne starosti…

   Odpověď
  • >nemají panely a baterie uložené v domě nějaké negativní elektromagnetické záření?<

   FV panely ani baterie ne. Z baterií se mohou při nabíjecích/vybíjecích procesech uvolňovat plyny (třeba vodík u olověných baterií), ale záleží na jejich konstrukci. Mohou být i hermetické.

   Samostatnou kapitolou jsou polovodičové měniče / střídače. Ty samozřejmě mohou být zdrojem elmg. smogu. Stejně jako se mohou i projevovat v horních partiích akustického spektra. Záleží, jak pečlivý je výrobce.

   Odpověď
  • Fotovoltické panely majú životnosť 25 a viac rokov, ich výkon postupne klesá, po 25 rokoch na cca 80% pôvodného. Treba zvážiť ich výkon, podľa celkovej ročnej spotreby elektriny, dôležité je vyrobenú elektrinu spotrebovať a znížiť tak nákup elektriny od distribútora.
   Batériu nedoporučujem, výrazne zvyšuje cenu. Prebytok elektriny ukladať do tepla – ohrievať vodu v bojlery.

   Odpověď
 30. Zdravim tunajsiu komunitu.
  Prosim Vas, nema niekto radu na zvonenie v uchu? mam to po zbabranom vyplachu ucha a naslednej infekcii, a navyse z poskodenym bubienkom.
  Dakujem

  Odpověď
  • /ospravedlňujem sa, ale možno niekedy … http://www.jesus.sk/svedectvi/sila_modlitby

   https://www.ver.sk/produkt/1100009145/spoznajte-moj-hlas-stale-prichadzam /

   Odpověď
   • /v knihe je okrem sprievodných fráz 96 svedectiev uzdravenia – postupy, skúsenosti /

    Odpověď
  • Cca 30 dní každý den kapačky. Pak to zmizelo. Ale lékaři kolem říkali, že to u některých lidí pomůže a u některých ne. Mně to pomohlo. Držím palce.

   Odpověď
  • Ivan Pavlovič Něumyvakin v knize Žijde dloho, žijte aktivně https://knihy.heureka.cz/zijte-dlouho-zijte-aktivne-aneb-komplexni-medicina-od-kosmickeho-lekare/specifikace/#section
   doporučuje výplachy s 3% peroxidem vodíku.

   Odpověď
  • Masáž reflexnej zóny uší na chodidlách oboch noh, na štvrtom a piatom prste (prvý prst je palec). Reflexné plošky sa nachádzajú od tretieho článku prstu až po klb- koreň prstu. Plošky sa masírujú zhora aj zdola, doporučuje sa súčasné uchopenie plošiek oboch prstov na jednej nohe zhora jedným prstom ruky a z dolnej časti chodidla, akoby naproti zo spodu. Pridať vitamín A a zinok

   Odpověď
  • popolvár 1.4.2019 o 21:37

   porozmýšľaj, čo nechceš počuť, pred čím si zakrývaš uši, čo je ti nepríjemné počúvať.

   Odpověď
   • marek550 2.4.2019 o 19:18

    Dakujem pekne vsetkym za rady, vyskusam postupne vsetko.

    Odpověď
  • Nedostatek esence ledvin. TČM zkus si to najít.

   Odpověď
   • Směs Tišení mingských zvonů č.184 by mělo na to být ošetřuje ledviny, možná doplňuje i esenci ledvin – čínský nazev teď nevím, ale ono se ti to ukáže.
    (zvonění atd v uších)

    Odpověď
 31. popolvár 28.3.2019 o 19:45

  jak správne cvičiť Päť Tibeťanov
  https://www.novaduchovnicesta.cz/informace/a29b-jak-cvicit-pet-tibetanu/
  Koho to zaujíma, môže si potom následne prečítať aj dva články predtým najmä v súvislosti s čakrami.
  Zatiaľ som prečítal nejakých 35 článkov z tohto webu. Zatiaľ som nič, čo by bolo v rozpore s KSB, v týchto článkoch nenašiel. Naopak, v niektorých kontextoch KSB dopĺňa, dáva konkrétnejšie odpovede na otázky, ktoré KSB vzhľadom na svoje primárne zameranie zodpoveduváva len veľmi stručne, ba náznakovo.
  Je zajedno s KSB, čo sa týka ezoterizmu a aj vysvetľuje podrobne prečo. Možno tam aj nájsť informácie, aké civilizácie tu boli pred nami a prečo zmizli aj keď boli duchovne a technologicky oveľa vyspelejšie než my (Atlantída, Hyperborea, Lemúria, staroveký Egypt), kam sa podeli a kto boli starogrécki bohovia a pod.
  A prečo som to dal sem do rubriky Zdravie a záhrada? Lebo je to predovšetkým stránka o vlastnom telesnom a duchovnom zdraví – cvičenia, strava, mravnosť, očista.
  Tak ako je KSB určitým pojítkom, ktoré nám umožnilo skladať mozaiku fungovania a riadenia spoločenských procesov, tak aj NDC je podobným pojítkom na vyskladanie mozaík, doplňujúcich v niektorých aspektoch a obrazoch podrobnejšie celkovú mozaiku KSB a naviac začleňuje mozaiku KSB do širšej mozaiky celkových dejín a stvorenia ľudstva a Vesmíru.
  Ale to nech posúdi každý sám… Tie citácie, ktoré som tu v posledných dňoch zverejnil sú z uvedeného webu. Viac tu z tohto webu postovať nebudem, toto je web o KSB. Zdroj informácii som uviedol, ďalej nech si to lúska každý sám podľa svojho zváženia.

  Odpověď
  • Díky za navedení na dobrý zdroj dalších informací. Jsou tam skutečně dobré analýzy, jasně popsané. I když na jejich pochopení je nutné mít již řadu dalších znalostí a zkušeností s pojmy, které pro mnohé jsou zcela mimo jejich slovník a tedy i vnímání.
   Opět další rozsáhlý díl celkové mozaiky. Ještě však bude chvíli trvat, než jej dokážeme plně pochopit, zhodnotit a správně včlenit do systému.

   Odpověď
   • S poďakovaním sa pripájam. Len neviem, kde na tú horu skvelého matroša vziať čas!

    Odpověď
  • popolvár 30.3.2019 o 19:59

   Dva krátke úryvky: „Na prvních třech úrovních se člověk učí zvládat základní tři roviny svého hmotného fungování – zaprvé smyslové vnímání hmotného světa, svého individuálního postavení v něm a materiální zajištění, zadruhé pocitové vyvažování protikladů a polarit uvnitř sebe i ve vztahu k okolí. A zatřetí závěrečné hodnocení své vlastní bytosti i svého vztahu k okolí prováděné rozumem a přijímání rozhodnutí, impulsů k jednání, které z takového ohodnocení vycházejí.

   Jde tedy o vyjádření hmotných, pocitových a rozumo­vých projevů v životě. Prožívání na těchto úrovních však obvykle nevychází z informací, které odrážejí nehmotnou duchovní stránku okolní reality. Člověk zde plně podléhá řídícímu vlivu nejnižší roviny své bytosti – svého Nižšího Já (osobnosti) a je­jím hodnotícím citovým a rozumovým impulsům. A závisí na jeho postoji k duchovnímu pozadí světa, zda vliv těchto nejnižších tří úrovní je korigován dalšími vyššími úrovněmi. Nebo zda naopak tyto tři spodní úrovně deformují i všechny další úrovně nad nimi.“

   „Stejně tak to funguje v postupující duchovní evoluci člověka. Nejprve musí člověk vyladit své hmotné fungování a spojení s hmotným světem, tedy první rovinu čaker. Ta tvoří pevné základy jeho bytosti. Kvalita stravy, kvalita energetického fungování, stabilita vlastního zdraví, optimální denní režim, dostatek času na péči o své fyzické tělo i svůj energetický systém. To jsou základy, které jej spojují s hmotným světem. Základy, které vět­šina lidí zanedbává. Dostatečnou důležitost jim bohužel nepřisu­zuje ani mnoho duchovně orientovaných lidí.

   Po založení pevných základů bude ještě třeba vyladit druhou a třetí úroveň, které tvoří obdobu izolace základů domu. Tentokrát má tato izolace dokonce dvě vrstvy. První vrstvu izolace tvoří pocitové hodnocení, druhou vrstvu pak hodnocení rozu­mové. Nebudou-li zásady pocitového a rozumového hodnocení hmotné skutečnosti dostatečně vyladěny, zharmonizovány a oproštěny od všech předsudků, zlozvyků, špatných návyků, izolace bude propouštět nevhodné deformující bioenergie i do vyšších vrstev by­tosti.“

   - tu je pekne rozobratý systém čakier, mnohí z vás budú prekvapení, že systém sedem hlavných čakier je oproti pôvodným učeniam a názorom iný. Každá čakra je zdvojená…
   Zaujímavé sú paralely s usporiadaním psychiky človeka podľa KSB.
   V tomto aspekte správne a pravidelné cvičenie Piatich Tibeťanov neovplyvňuje len telesné zdravie, ale predovšetkým správne nastavenia aj psychiky človeka smerom k čo najobjektívnejšiemu vnímaniu a chápaniu reality.

   Více zde: https://www.novaduchovnicesta.cz/clanky-ii-30-59/a33a-jak-vnimame-a-prozivame-realitu-cakrami-i/

   Odpověď
 32. POZOR -na to co , léky obsahujou
  Postihují svaly, klouby a nervový systém! Na Slovensku našli nebezpečná antibiotika
  Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před nebezpečnými chinolonovými a flurochinolonovými antibiotiky.
  Ty mohou uživatelům způsobit závažné nežádoucí účinky, které postihují zejména svaly, klouby, nervový a smyslový systém.
  Na Slovensku je registrováno 34 přípravků s obsahem ofloxacinu, ciprofloxacinu, pefloxacinu, norfloxacinu, levofloxacinu a moxifloxacinu

  „Při užívání těchto antibiotik byly zaznamenány závažné nežádoucí účinky, jakými jsou zánět nebo přetržení šlach, bolesti a otoky kloubů,
  potíže s chozením, brnění končetin, pálivá bolest, únava, deprese, problémy s pamětí, spánkem, zrakem a sluchem a změna chuti a čichu,“ uvádí SÚKL.
  Ústav také zdůraznil, aby pacienti přestali užívat fluorochinolonová antibiotika

  Za pět let SÚKL evidoval v souvislosti s flurochinolonovými antibiotiky už 258 hlášení nežádoucích účinků, z toho 110 závažných.
  https://cz.sputniknews.com/slovensko/201903289525211-postihuji-svaly-klouby-a-nervovy-system-na-slovensku-nasli-nebezpecna-antibiotika/

  Fluorochinolony: nejtoxičtější antibiotika na trhu? (mimo téma)
  Nebudete zřejmě riskovat oslepnutí, ztrátu paměti nebo výměnu kloubů kvůli podezření na možný zánět močového měchýře nebo prostaty, je to tak?
  napr CIPLOX
  -. Komerční názvy léků jsou například Ciplox, Cipro, Levaquin, Avelox,
  ale pokud chce mít člověk jistotu, je třeba zkontrolovat účinnou látku, pokud se jedná o některou z následujících, jedná o se chinolony / fluorochinolony:

  cinoxacin, ciprofloxacin, enoxacin, flumequin, levofloxacin, lomefloxacin, moxifloxacin, kyselina nalidixová,
  norfloxacin, ofloxacin, pefloxacin, kyselina pipemidová, prulifloxacin, rufloxacin

  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/varovani-pred-antibiotiky-na-bazi-chinolonu-a-fluorochinolonu-mimo-tema/
  http://leva-net.webnode.cz/products/fytoestrogeny-v-pivu/

  Odpověď
  • Díky za upozornění. Jedno z dětí dostalo ATB kvůli přítomnosti bakterií v dýchacích cestách. Dýchací cesty má od narození náchylné a tak po různých vyšetřeních bylo doporučeno jedním specializovaným pracovištěm, aby dítě jelo na pár týdnů na ozdravný pobyt na hory. Nicméně pediatrička, která má to doporučení poslat pojišťovně, se „zasekla“ s tím, že dokud nebude mít dítě všechna povinná očkování, tak ho nikam nedoporučí. Kryje si tím záda. Jenže žádné monovakcíny, nebo 2+1 pediatrička nenabízí. Já dítě nenechám napíchat těmi koktejly jenom proto, aby mohl jet na pár dní na hory. To tam s ním raději pojedu sám s tím, že jeho tělo nebude obsahovat ty jedy z vakcín. Panika na poli vakcinace je opravdu veliká a evidentně globální. Přeji zdraví všem, i těm, jenž nevědomky pracují na genocidě lidstva, třeba se jednou proberou a zjistí, co dělají.

   Odpověď
   • Člověk,
    treba zmeniť pediatričku, sú aj také, ktoré rešpektujú voľbu rodičov bez hlúpych rečí.

    Odpověď
    • Ona je dobrá lékařka, ale cítím z ní strach z „autorit“ a podléhání panice ohledně spalniček. Do budoucna zvážím změnu, protože tyhle vyplašené a autority milující lidé se mohou stát ve své „dobrosrdečnosti“ nebezpečnými.

     Odpověď
     • tihle

      Odpověď
      • čtenář 31.3.2019 o 22:27

       Možná jste měl správně – tyhle autority (TY autority), ale tihle lidé (TI lidé).. ??
       Je tu nějaký češtinář, pro zajímavost..

       Odpověď
       • … tihle vyplaseni a autority milujici lide …. :)

        Odpověď
 33. Pamatate si na tie nebezpecne antibiotika, ktore sme tu davnejsie preverovali?
  Nas statny urad ich prave prehlasil za nebezpecne

  https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/507060-statny-ustav-pre-kontrolu-lieciv-varuje-pred-nebezpecnymi-antibiotikami/

  Odpověď
  • 34 registrovaných fluorochinolonů. Není to málo: https://www.sukl.sk/buxus/docs/Bezpecnost_liekov/zoznam_fluorochinolony.pdf . Co na to bigfarma (myslím na tuto troufalost)?

   Odhaduji, že v ČR to bude podobné.

   Odpověď
  • popolvár 28.3.2019 o 17:34

   A to je čo za bordel? Akože varuje? Má ich zakázať, zobrať licencie na ich predaj na území republiky.

   Odpověď
   • V původní zprávě od SÚKL se uvádí:
    „Európska komisia nariadila obmedzenie používania chinolónových a fluorochinolónových antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ na základe preskúmania ich nežiaducich účinkov Európskou liekovou agentúrou.“

    Bylo by zajímavé zjistit, kdo z bigfarmy zmíněná antibiotika vyrábí. Možná startuje nějaká další obchodní válka mezi EU a USA …

    Odpověď
 34. Nemoc je rezignace na obyčejný život. Pro zdraví člověka jsou zásadní dobré vztahy v rodině, fyzická práce, vzdělávání a krása (krásou je míněno umění, kultura, …). Přirozený pohyb raději nahrazujeme např. nesmyslnou aktivitou jako je sport.
  Inspirativní pro mne je, že tyto věty zaznívají z úst lékaře https://video.info.cz/strunc/pfleger-lze-se-o-rakovine-i-cukrovce-firmy-pocty-taji-kruty-konec-ceka-cim-dal-vic-lidi-41061.html

  Odpověď
 35. popolvár 26.3.2019 o 15:58

  príspevok v rubrike Jazyk životných okolností – ale má to dopad aj na zdravie, takže mrknite…

  Odpověď
 36. Více takových odborníků z BV?
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lekar-pacient-odmitl-osetrit-zachranka-pokuta-rumburk-nemocnice.A190325_110521_domaci_jadv

  Odpověď
 37. popolvár 25.3.2019 o 16:37

  zvažoval som, do akej rubriky to zaradiť, nakoniec som to dal sem – lebo toto je o našom skutočnom telesnom i duchovnom zdraví. Dám sem len úryvok:
  „Nepochopení povahy protikladů zatemňuje skutečný vztah dobra a zla.
  Na prvním místě činností, záležitostí, které nahrávají Temnu, je nepochopení povahy protikladu dobro – zlo, světlo – temnota. Mnozí další autoři staví tento protiklad do stejné polohy jako protiklady hmotná část – duchovní část, mužská polarita – ženská polarita, láska k sobě – láska k druhým, noc – den, severní pól – jižní pól, atd. Možná je v tuto chvíli důležité říci pár základních informací o tom, že v tomto světě se ve skutečnosti vyskytují tři naprosto odlišné typy protikladů. Jsou jimi pravidelně se opakující střídavé póly, protikladné doplňky – polarity a nesmiřitelné antagonistické protiklady – duality.“

  Koho to zaujme, ten si to podrobnejšie môže prečítať tu:
  Více zde: https://www.novaduchovnicesta.cz/informace/a26-ktere-cinnosti-pritahuji-a-znovuobnovuji-zlo-/
  Citovaný úryvok je cca na začiatku 3. pätiny článku. Odporúčam začať tam, a ak to zaujme, tak spätne celý článok.
  Je to veľmi korešpondujúce s názormi z KSB, len v inej terminológii a z iného uhla. Možno návod ako sa stať sám konkrétne Človekom, čoho podrobnejší návod – jeho absenciu vyčítame autorom KSB.

  Odpověď
  • hm, mág Novák propaguje cestu bez magie..
   proč jen propaguje ponechání se osudu

   Odpověď
   • popolvár 28.3.2019 o 22:04

    no ja som tam žiadne ponechanie osudu zatiaľ nenašiel. Ponúka cestu vylaďovania sa, zvyšovania vnútornej harmónie a mravnosti – to Ti umožní zvýšiť intuíciu a následne vedomosti. Presne opačne ako to robí mágia, ktorá dáva vedomosti, nehľadiac na úroveň mravnosti cez rituály zasvätenia.
    A môžem len potvrdiť z vlastnej skúsenosti to, čo tvrdí o účinku cvičenia 5 Tibeťanov a následnej karmickej očiste. Pokiaľ som to cvičil pravidelne, tak sa obnažili určité karmické záťaže, došli aj usmernenia ako to vyčistiť a energeticky som bol na tom tak, ako nikdy predtým. Potom som už v cvičení nebol tak dôsledný, posledných 5 mesiacov to bolo len sporadické až zriedkavé a pocítil som to sám na sebe. A to som o NDC nemal ani tušenia. Dostal som sa k tomu až minulý mesiac, keď tu niekto dal na to link.
    Takže za mňa: cvičenie som obnovil teraz už podľa jeho vylepšení (aj predtým som cvičil pôvodné Kelderove cviky) a za týždeň sa cítim oveľa lepšie. Prečítam si všetky články, čo má na webe, aby som mal ucelenejší názor.

    Odpověď
 38. Chtěla bych se zeptat, jestli potírání alkoholickými bylinnými kapkami (Joalis) na kůži má stejný negativní vliv, co se týká alkoholu, jako běžně ústy.

  Odpověď
  • Jsem prakticky abstinent více jak 20 let. Joalis jsem užívala i vnitřně, líh v kapkách působí jako nosič.
   Na stránkách Joalisu je krom jiného vyjádření: Alkoholu v přípravku není třeba se bát, naše tělo přirozenou cestou vytváří mnohem více alkoholu.
   Pokud vím, tak v době kdy se ve staré Rusi alkohol neužíval, používal se pouze k výrobě tradičních přírodních léčiv.

   Odpověď
  • pokial sa v tom nebudes kupat tak to je v poriadku.

   Odpověď
   • :-) děkuji za odpověď. Budu tedy v klidu užívat. Jinak Danielo, mám za sebou úplňkový 3denní půst s javorovým sirupem. Byla jsem moc ráda, že jsem to zvládla. Zhubla jsem jen 3 kg. Během půstu mi bylo moc dobře. Překvapivě jsem byla plná energie, ale i tak se budu příště více šetřit. Při vracení k tuhé stravě, jsem měla trochu problém s trávením a únavou. Příští úplněk zkusím jen s vodou a návratovku pomalejší a delší.

    Odpověď
    • Gratuluji, Iberis! S návratem ke stravě se postupuje šetrně, mám ozkoušeno, že první jídlo musí být tekuté. Jí se na hlad, ne na chuť. Jí se po troškách, pořádně kouše, prosliňuje, nespěchá se. Porce malé. Myslím že už tu bylo zmiňováno, ideálně co se vejde do misky z dlaní.

     Odpověď
 39. Pozor!
  Turisté z Opavy přivezli do Česka hrozivou nemoc
  Brucelóza byla v České republice poražena před 60 lety. Stále je však možné infikovat se tímto onemocněním v zahraničí.
  To se například stalo čtyřem turistům z Opavy, kteří se nakazili v Arménii.
  - infekce českých turistů s největší pravděpodobností způsobily právě mléčné výrobky z horských farem v Arménii.
  -Pro brucelózu je typická horečka, zapáchající pot, nepříjemná pachuť v ústech, nechutenství či celková slabost.
  Dané onemocnění může vést také ke zvětšení jater nebo sleziny a mužů dokonce k zánětu varlat.
  Uvádí se, že kromě přenosu ze zvířat na člověka je možné nemoc přenést i z člověka na člověka.
  -podle Státního zdravotního ústavu jde však o výjimečné případy.
  - Léčba může trvat až několik měsíců a pokud není pacient dostatečně léčen, může se nemoc vrátit.
  „K přenosu může dojít z matky na dítě při porodu (bakterie jsou totiž přítomny v porodních cestách), nebo sexuálním stykem,“ píše SZÚ.
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201903249496822-pozor-turiste-z-opavy-privezli-do-ceska-hrozivou-nemoc/

  Odpověď
 40. Byl zde dotaz na produkty od M. Heina, debata se však nasměřovala trochu jinam.

  Máte s jeho produkty někdo zkušenost a pokud ano, jakou?

  Pokud máte některý z jeho produktů (Baroqal/ÚP) a nepoužíváte jej, byli byste ochotni mi jej přeprodat? Mám vážný zájem je vyzkoušet.

  Díky

  Odpověď
  • …prístroje p.Heina som si kúpila cca asi 2-3 roky dozadu.
   Objednala som si všetky tri, avšak Adik mi neposlal ani po viacerých urgenciách.
   Pred spracovaním produktov požadoval p.Hein zaslať dátum narodenia k ich nastaveniu, preto si myslím, že zrejme by asi nemalo zmysel ich odkupovať od niekoho iného a používať.

   Baroqal a Pú som chvíľu nosila pri sebe, neskôr som ich položila do krabičky na stolík, ktorý mám pri posteli. Postupom času som na ne aj pozabudla, že ich tam mám a občas pri upratovaní rozmýšľam či ich tam nechať alebo ich vyhodiť, pričom som sa zatiaľ nerozhodla, čo s nimi. Nejaké výrazné zmeny som nepozorovala a zrejme preto som ich neskôr odložila a prestala nosiť.

   Odpověď
 41. Dotaz na Putinovce:

  Při procházení starších článků o stravě na Leva-Netu jsem si všiml, že jsi vloni v lednu začal konzumovat olej z tresčích jater a kysanou zeleninu (diskuze zde: http://leva-net.webnode.cz/products/moderni-strava-bileho-muze/).

  Mohl by ses prosím podělit o své zkušenosti, pozorování, apod.? Já teď dětem koupil olej s vitamíny K2 + D3 a budu u nich pozorovat stav jejich chrupů. Díky za odpověď.

  Odpověď
  • okrem vitaminov je dolezite aj prekyslenie organizmu, ak ma telo dostatok zasad tak by mali byt zuby v poriadku.

   Odpověď
 42. Stalinsky_Plan_Preobrazovania_Prirody.pdf
  https://ulozto.sk/!0wIfOKkXUgMC/stalinsky-plan-preobrazovania-prirody-pdf

  Odpověď
  • Honza Větrník 22.3.2019 o 12:20

   Díky za odkaz, tohle bude pro mne silný arzenál do antistalinských debat.

   Odpověď
  • Honza Větrník 22.3.2019 o 12:47

   Díval jsem se přes Google Earth na zmiňované oblasti (str. 12) a jsou tam krásně vidět stromové porosty, které rozdělují pole.

   Odpověď
 43. to TauRus :
  Dnes mi smontovali skleník. Pokud nemáš ještě doma a bude Ti ho montovat firma, můžu sdělit zkušenost s montéry. Nechci tu zaplevelovat diskusi.
  Moje adresa: Hroncekvera@seznam.cz

  Odpověď
  • Dík, mail jsem poslal.

   Odpověď
 44. Člověk 13.3.2019 o 9:42

  Dotaz do pléna na téma dětských zubů. U dětí je velká kazivost zubů, i když se čištění zubů věnujeme s velkou péčí. Dokonce oběma dětem odumřel jeden mléčný zub. Když jsem se bavil se zubařkou, co víc můžeme jako rodiče dělat pro zdravý chrup dětí, tak mi poradila nějaký gel (Elmex – vyrábí globální travič lidstva GSK….). Já si myslím, že je potřeba pátrat po příčině a ne do dětí cpát dalších chemii (v dětských zubních pastách jí je dost). Snažíme se minimalizovat konzumaci sladkostí, nicméně když se podíváme na složení potravin v dnešní době, tak je cukr všude. Předem děkuji za názory.

  Odpověď
  • Prostudovat práci dr. Westona Price. Toto se děje, když není dostatečný přísun vitamínu K spolu s ostatními ze skupiny rozpustných v tucích: A, D, E. Jde o to že pokud se tyto vitamíny berou nasucho bez tuků, a v těle není vitamín K, tak je to jako by je člověk nebral, protože tělo je nedokáže zužitkovat. Musí se brát celá skupina najednou, plus tuky, plus vitamín K.

   Odpověď
  • Speciálně dr. Price odhalil přímou souvislost s dostatkem vitamínu K a kazivostí zubů. Je vitamín K = zuby se nekazí i bez čištění.
   Není vitamín K = zuby se kazí ať člověk čistí jak chce a ať se vyhýbá cukrům jak chce.

   Odpověď
   • JŽO v praxi.
    Jsem objednaný k zubaři a páč už je to podruhé, nechci se podruhé vykroutit a nejít tam, no a protože nechci do huby žádné plomby z prapodivných materiálů ani falešný zub z ještě prapodivnějšího, tak pořád přemýšlím jak to vyřeším abych to nezanedbal a zároveň mohl s klidným svědomím zubařský zákrok odmítnout.

    Poslední dva dny se v duchu upínám k radě shora, a ejhle, otevřu diskusi a čtu toto.
    takže balšoj spasibo taváryšč :-) díky ti Ti.

    Odpověď
  • k těm vitamínům K:

   https://www.margit.cz/vitamin-k2/

   hospodaření s vápníkem má mít na starost K2.

   tady je příklad tekuté formy na bázi olivového oleje:
   https://www.prozdravi.cz/tekuty-vitamin-k2d3-30-ml.html

   optimální forma K2 by měla být MK7. Tohle dávám 6-ti měsíční prďolínce:
   https://www.iherb.com/pr/ChildLife-Organic-Vitamin-K2-Drops-Natural-Berry-Flavor-0-406-fl-oz-12-ml/82294

   Odpověď
   • Denní dávka pro dospělého by měla být alespoň 200 mcg vitamínu K2 denně, ta doporučená 75 je málo. Taky je třeba mít na paměti, že vitamín K se z těla celkem rychle vylučuje, takže když si člověk vezme ráno D+K a večer A+E, tak účinek moc velký nebude.

    Odpověď
   • popolvár 24.3.2019 o 17:29

    tu je kontakt na slovenského výrobcu, firmu Biomin, v ponzuke má 4 produkty s K2, jeden je čisto K2, tri sú v rôznom pomere s D3.
    http://bio-min.sk/about-us/our-mission/

    Odpověď
  • Jana Černíková 13.3.2019 o 12:53

   V českém prostředí se tématu věnuje doktorka Eleková – i tady byl nedávno její článek, kde mluví o výzkumech dr. Price.
   http://leva-net.webnode.cz/products/moderni-strava-bileho-muze/

   Její rozhovor na téma dětské stravy, kde uvádí i osobní zkušenost:
   https://terezabroschova.cz/o-detske-strave-s-mudr-ludmilou-elekovou/

   Pokud vím, tak obecně propaguje knihu Přirozená strava našich předků. Podobné principy, ale řekla bych že v prakticky uchopitelnější podobě obsahuje i kniha Optimální dieta od dr. Kwasniewského (ta je i na netu v pdf).

   Odpověď
   • Děkuji všem za rady, za 3 měsíce jdem s mrňousama na kontrolu, tak poreferuji, jak dopadli. A eM přeji co nejmenší trable se zuby :)

    Odpověď
  • Před časem jsem zkoušela tento výrobek, tehdy na trhu nic kromě výrazně dražších preparátů nebylo – obsah účinných látek (jejich poměr) je ale stejný jako u nich:

   http://www.ipsumgrade.cz/cs/produkty/osteok2-komplex

   Odpověď
  • Dobrodej 14.3.2019 o 7:13

   Len taká zaujímavosť. Robil som v dcérskej firme GSK kde sa vyrábali zubné pasty. Raz za čas sa tam vyrobila malá séria zubných pást pre celú Anglickú kráľovskú rodinu. Snažil som sa zo zvedavosti vymámiť receptúru. Nepodarilo sa, ale vraj sa ničím významne neodlišovala od ostatných. Zaujímavé bolo aj balenie. Tieto kráľovské zubné pasty mali samozrejme ich logo, ale neboli v klasickej plastovej, či hliníkovej tube, ale v starodávnej asi olovenej tube :)

   Odpověď
   • Oni vědí víc, než víme my. Ale zato my víme čím dál tím víc, zákon času je neúprosný (pro ně) :) Předpokládám, že v té sérii pro ně nebyly žádné škodliviny, jako v normálních pastách pro dav.

    Odpověď
 45. ja by som mala otazku. V Madagaskare na epidemiu osypok umrelo cez 900 ludi.
  https://www.lidovky.cz/svet/epidemie-spalnicek-na-madagaskaru-uz-zabila-pres-900-lidi-muze-za-to-nizka-proockovanost.A190221_215916_ln_zahranici_blv
  Ako je to mozne, zmutoval virus aby sa stal tak smrtelnym? Alebo ide len o vygenerovanie strachu?

  Odpověď
  • Afrika je trvalým laboratóriom Západu pre výskum nákazlivých chorôb. Toto vyzerá na výsledok (či úspešný alebo neúspešný je ťažko povedať) testov. To že ho „očkovači“ používajú ako svoj argument, je asi skôr vedľajší efekt.
   Osýpky sú prvým preskúmaným ochorením, ktoré potláča imunitu organizmu (niečo ako predchodca HIV). Ak po nich príde ďalšie ochorenie, je úmrtnosť vysoká. Takto boli v kombinácii s kiahňami vyvraždení pôvodní obyvatelia Ameriky, Austrálie, východnej Ázie…

   Odpověď
  • Člověk 13.3.2019 o 9:44

   Nedávno zde (nepamatuji si rubriku) byla diskuze na toto téma. Tak jsem si na netu našel úmrtnost na spalničky v Evropě. Za rok 2018 to bylo do 100 lidí. Úmrtnost na chřipku je v EU (tzn. ne v celé Evropě) od 40 tisíc do 200 tisíc ročně. Takže to strašení epidemií spalniček má nějaký cíl.

   Odpověď
   • ano, ale ak tam naozaj zomreli ti ludia, tak to vyzera bud na kombinaciu s dalsou chorobou, ako pisal Milo alebo zla vyziva alebo „test“. Predsa nie je mozne v relativne rovnakom case taky velky rozdiel v umrtnosti

    Odpověď
    • Ano, ta „náhlá“ úmrtnost při dlouhodobě stabilní proočkovanosti vzbuzuje otázky. Spalničky jsou evidentně v globální agendě, protože taková masírka po celém světě se jen tak nevidí. Jaký asi bude záměr autorů? Zdraví lidí to určitě nebude.

     Odpověď
 46. nemá někdo náhodou praktické zkušenosti s tímto?

  http://www.milanhein.cz/produkty.php

  Odpověď
  • Dobrodej 11.3.2019 o 8:07

   Hox nepoznám, ale dlhodobo testujem pristroj vyvinutý Olegom Vasilievom. http://biokor17.ru/?p=otziv-bk17
   https://www.youtube.com/watch?v=vAZvHCTx02A
   Rozhovor s Vasilievom
   https://www.youtube.com/watch?v=iLNjYyHetdU
   Nedalo mi to a urobil som reverz-inžiniering daného prístroja, aby som pochopil princíp, ako to celé funguje. Totiž už niekoľko rokov nosím v hlave myšlienku, podobný prístroj vyrobiť, a toto bola presne tá kráľovská informácia na ktorú som tak dlho čakal :) Takže na základe týchto Vasilievových poznatkov som vyvinul vlastný prístroj, fungujúci na tých frekvenciách, ale omnoho presnejší, výkonnejší, a má fraktálovú anténu (prírode podobná technológia) ;) Už od rána rozmýšľalm že to sem napíšem, a ty si mi Hox prišiel akurát pod ranu. Náhoda? :) Vyrobím 10 experimentálnych prototypov a rozdám ích 10 ľudom na tomto fóre zadarmo. ;) Potrebujem to otestovať serióznymi, zdravo mysliacimi ľuďmi, extrasenzorici sú vítaný.

   Odpověď
   • Klidně bych si ho i koupila :-)

    Odpověď
    • Dobrodej 11.3.2019 o 8:33

     Ak máš naozaj záujem, chceš trochu experimentovať, dokážeš byť dostatočne skeptická a napíšeš sem svoje skúsenosti, pošlem ti jeden ;) Len treba počkať 1-2 mesiace.

     Odpověď
     • Ráda zaexperimentuji, pokud to bude mít přínos i pro ostatní – počkám :-)

      Odpověď
     • …prístroje p.Heina som si kúpila cca asi 2-3 roky dozadu.
      Objednala som si všetky tri, avšak Adik mi neposlal ani po viacerých urgenciách.

      Baroqal a Pú som chvíľu nosila pri sebe, neskôr som ich položila do krabičky na stolík, ktorý mám pri posteli. Postupom času som na ne aj pozabudla, že ich tam mám a občas pri upratovaní rozmýšľam či ich tam nechať alebo ich vyhodiť, pričom som sa zatiaľ nerozhodla, čo s nimi. Nejaké výrazné zmeny som nepozorovala a zrejme preto som ich neskôr odložila a prestala nosiť.

      Rada by som sa pridala k Iberis ohľadom vyskúšania prístroja Dobrodeja, z dôvodu, že už veľa rokov mávam problémy so spánkom a ranným prebúdzaním, tzv. “štartovaním sa“ do diania dňa, pričom mi niekedy trvá aj celé predpoludnie, kým sa ako tak zorientujem, kde som, čo som a čo je potrebné spraviť.

      Odpověď
     • Také se hlásíme mezi případné testery – muž je technik, velký skeptik :-)

      Odpověď
   • NicNezNula 11.3.2019 o 12:58

    Velmi pozoruhodný přístroj a uznání tomu, kdo to rozvíjí. Může funkce přístroje nějak kolidovat s ochranným působením koček? Nezkoumal jsem podrobně. Jsou s tím nějaké zkušenosti?

    Odpověď
    • Je zaznamenaný prípad, keď si veľmi stará a chorá mačka prikladala hlavu k prístroju.

     Ja si to dávam na noc pod vankúš a musel som zmeniť spánkový režim. Zobúdzal som sa o hodinu skorej, plný energie a nemohol som už ďalej spať :) Snívajú sa len priemne a kľudné sny. Lepšie sa zaspáva. Ak bol náznak že mal byť negatívny sen, dalo sa vedome zasiahnuť do priebehu deja. Asi to naozaj vytvára nejakú astrálnu ochranu, resp. ochranné pole. Nosím to stále pri sebe a zdá sa že to blokuje v ľuďoch démonismus. Celkove veci sa okolo mňa konečne pohli správnym smerom. Akoby niekto vytiahol špunt :) Asi na mne naozaj niečo sedelo, niečo ma akoby stále hejtovalo. Nemohol som rozvíjať svoj potenciál. To sú zatiaľ moje prvé pozorovania. Chcelo by to trochu pretestovať aj na rastlinách, zvieratách a ľuďoch. Mali by sa na to pozrieť aj ľudia citlivý na jemné energie, extrasenzorici. Ešte som ani dokopy nič neurobil, a už sa hrnú ďalšie a ďalšie nápady, napríklad podobný prístroj, ale ktorý vysiela vlny v tvare fraktálu (tzv. Fibonačiho resp. Elliottove vlny.) Ďalej všimol som si, že obvod za určitých okolností interaguje s biopoľom človeka, takže by s toho mohlo potencionálne vzniknúť senror / analyzátor biopoľa.

     Odpověď
     • pomaha to na nespavost? ja uz 4 roky nemozem spavat, som unavena, oci sa mi lepia a ked si lahnem, ako keby ma nieco koplo…je to nezavisle na mieste, skor mam pocit, ze sa mi posunul biorytmus

      Odpověď
      • Zkuste si sehnat šungitovou pyramidu, dejte si ji do blízkosti postele. Mě to pomohlo. Spávám lépe, harmonizuje psychiku.

       Odpověď
       • Záleží na orientaci na světové strany? Jak daleko od postele je ideální?

        Odpověď
        • Mě byla přivezena známými z Ruska a bylo mi jen řečeno blízko k posteli. Spím hlavou na východ tak i pyramida je na východ, 1m od postele.

         Odpověď
        • Jedna strana základny ve směru sever – jih.
         http://www.sungitstore.cz/sungitove-pyramidy/pyramida-25-cm/

         Odpověď
        • Jedna strana základny ve směru sever – jih.
         http://www.sungitstore.cz/sungitove-pyramidy/pyramida-25-cm/

         Odpověď
      • Je možné že to pomôže na nespavosť, treba to otestovať. Zatiaľ to skúšam iba na sebe, mám to v spánku pod vankúšom, teda tesne pri hlave. Zariadenie vysiela rádiové vlny, a ako všetci vieme, rádiové vyžarovanie je potencionálne škodlivé. Ale ako všetci vieme, treba dať do toho správnu MIERU a môžme aj pomocou rádiových vĺn vytvoriť harmonické prostredie. Zariadenie totiž rezonuje a vysiela harmonické frekvencie po 4Mhz (tzv. vyžšie harmonické. To je v elektrotechnike nežiadúci jav a všade sa ich snažia potlačiť). Takže sú to frekvencie 4, 8, 12…Mhz a na to sú namodulované ďalšie harmonické 3,333kHz, 6,666kHz, 9,999kHz, 13,333 atď….. Až po 12Mhz. To zas pokračuje na vyššie frekvencie 16, 20, 24MHz….. Čiže takto rádiové vlny môžu vytvárať harmonické prostredie v súlade s vesmírom. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/72/Harmonic_series_to_32.png

       Odpověď
       • Jana Černíková 11.3.2019 o 18:02

        Dobroději, Váš příspěvek mě zaujal – a to až tak, že jsem vzala do ruky kyvadlo a zkoušela, jak na Váš přístroj bude reagovat. Když jsem ptala jeho přínosnost, tak se roztočilo takovou silou, že jsem ho musela hodně pevně držet, aby mi nevylétlo z ruky. Pro vysvětlení – u mě kyvadlo funguje tak, že čím větší silou se roztočí, tak tím větší souhlas/přínos toho, na co se ptám. Pro zajímavost – totéž jsem udělala pro přístroj pana Vasilieva a ten výsledek byl nesrovantelný. Kyvadlo se úplně nezastavilo, nějaký pohyb tam byl, ale velmi nepatrný a jakoby “přiškrcený”, tj. zřejmě tam nějaký přínos je, ale velmi omezený. Takže to vypadá, že jste opravdu na dobré cestě a Vaše vylepšení jsou poměrně zásadní :-)

        Až budete chtít přístroj testovat, tak se hlásím jako zájemce a ráda za něj i zaplatím. Senzitivní jsem myslím poměrně dost, s usínáním a spánkem problém nemám, ale potřebuju opravdu poctivých 8-9 hod., abych fungovala na 100%. Takže pokud by se mi zvýšila vydanost spánku a stačila by mi kratší doba, tak to bych opravdu ocenila. Přístroj bych určitě mohla dál zkoušet třeba při práci u počítače, ale na druhou stranu bych ho asi nechtěla testovat/používat při jednání s jinými lidmi. Takže pokud by to pro Vás bylo takhle přijatelné, tak se určitě ozvěte – můj mail má levanet k dispozici.

        Odpověď
        • Máte pravdu. Vasiliov prístroj má jeden veľký nedostatok. Postupne ako sa vybíja batéria, prístroj sa postupne rozladí a podľa mňa prestane účinkovať. To znamená že mal by pracovať 3-4dni na jedno nabitie, ale v skutočnosti pracuje len niekoľko hodín aj keď sa zdá ze stále ide.
         Ďalej by som chcel všetkých upozorniť, že to stým spánkom je len moje pozorovanie. Berte to len ako vedľajší účinok.
         Prístroj je primárne určený na vytváranie harmonického prostredia a ochranu pred negatívnymi egregoriálno-matričnými prejavmi. Ako povedal Vasiliev, rôzne astrálne parazity a negatívne entity neznášajú tieto harmonické frekvencie, blokuje ich to. Preto sa môžu objaviť vedľajšie účinky ako napríklad zlepšenie zdravia a podobne.

         Odpověď
         • Jana Černíková 11.3.2019 o 20:07

          V tom případě musím říct, že můj zájem by se soustředil spíš na ty „vedlejší“ účinky – takže to určitě vezměte v úvahu, až se budete rozhodovat, koho zahrnete mezi testovatele – a vůbec se nebudu zlobit, pokud z Vašeho seznamu „vypadnu“. Mně jde spíš o harmonizaci prostředí v tom smyslu, že sníží, příp. eliminuje vliv takových faktorů jako je geopatogenní působení, elektromagnetický smog apod.

          Pokud jde o ochranu před egregory a negativními entitami, tak bych řekla, že tady to máme plně ve svých rukou – a to jestli jsme pro ně dosažitelní/ovlivnitelní, tak to je výsledkem našich nastavení/pokřivení, která můžeme změnit zase jen my sami. Chtít něco takového řešit přes různé vnější “berličky” znamená, že si koledujeme o dost nepříjemné zkušenosti. Ve chvíli kdy se za tou “harmonizační clonou” nahromadí tolik energie, že bude silněší než clona samotná, tak ji prostě prorazí – a ta situace, která se potom zhmotní, bude mít potom daleko větší intenzitu než jemnější upozornění. Je to jako vzít si jen prášek na bolest ve chvíli, kdy nás něco bolí, a vůbec nepátrat po příčině, proč nás to bolí a co se nám to snaží říct.

          Odpověď
          • @Jana Černíková,
           pokud máš zájem pouze o elektrosmog a GPZ, je tu ještě somavedic na https://www.somavedic.cz/.

           Odpověď
           • Badateli, vy máte se somavedicem osobní zkušenost? Pokud ano, mohl byste se, prosím, trochu rozepsat?

            Odpověď
            • @Danielo,
             mám jej již několik let, vyrovnávám tím pole celého domu, z hlediska geopatogenních zón nepociťuji žádné zdravotní dopady, kromě toho že si člověk někdy leccos přivolá na sebe sám. Vnuci samozřejmě každou chvíli něco odněkud přivlečou (nachlazení a pod.), ale celkem jsme v pohodě. Pokud v tom prostoru člověk stále setrvává, vlastně nemůže pociťovat jakékoliv změny v prostředí, neboť úkolem toho zařízení je právě vytvořit jakousi bublinu, zdravé pole pro život. Kupoval jsem to až po kontrolách (dobrozdání), které provedli někteří z mě známých citlivců, když jsme se dostali do blízkosti těchto zařízení.
             Podobný úkol byl například u menhirů (antén umístěných na harmonizujících silových místech), později vyměněných za „boží muka“.

             Při zvažování nákupu před lety jsem si uvědomil, kolik peněz jsem třeba kdysi vrazil do barevného televizoru a jiných nesmyslů, tak proč bych dnes šetřil na ochraně proti elektrosmogu a dalším efektům? Doporučuji vyguglit heslo elektrosmog, případně geopatogenní zóny. Tato záření včetně zářivých projevů podzemních vod, i když „slabého“ účinku, jsou fyzikální podstaty, přírodního původu a jsou již dávno podrobně popsána, včetně statistických vyhodnocení jejich dopadu na organismy. Podobně jako tomu bylo i s tzv. „nezářením“ klasických monitorů od počítačů, než vyšla švédská norma MPR II. Od té doby však již došlo k podstatnému rozvoji v oborech fyzikálních měřicích přístrojů, a je to dnes vše měřitelné, podobně jako i záření mobilů. Takže pokud jsou provedena certifikovaná měření a ta něco prokazují, lze jim věřit.
             Jiná věc je pak subjektivní vnímání prostředí člověkem a hlavně vnímání toho, jehož biopole je těmi zářeními již rozbito a ztratil vnímavost, citlivost.

             K té problematice lze nalézt hodně podkladů, např. http://www.gpz.cz/gpz.htm
             MUDr. Ernst Hartmann http://silesia.wz.cz/hartmann.htm
             Manfred Curry http://silesia.wz.cz/curry.htm
             Kdysi na wikipedii o nich bylo i něco více, než to vědečtí teroristé pod vedením Grygara zcenzurovali.

             Zkušenost nedávná: známá pořídila pro podnikání nebytový prostor, byly v něm provedeny potřebné stavební opravy včetně izolací proti vodě. Navíc středem vedla silná zóna (zjistil senzibil). Stěny přes všechny izolace stále nechtěly vyschnout.
             Byl zakoupen poslední model Somavedicu.
             Za nějaký čas se veškerá voda ze zdí vytratila sama, a opětovně pozvaný senzibil zjistil, že má problém tu zónu najít, a našel ji jen proto, že věděl, že tam byla a usilovně se na ni soustředil. Avšak její projevy se jaksi ztratily (neutralizace dopadu).

             Problémem pasivního stínění jsem se kdysi dávno zabýval a zjistil jsem, že tudy pro tato vysokofrekvenční pole cesta nevede. Ale tato nově vzniklá a ještě i dále jiná vznikající aktivní zařízení jsou nadějná.
             Ještě jedna poznámka (mé tehdejší zdroje informací již dávno nejsou mezi živými): řada kritických míst silniční sítě (velmi časté těžké nehody) je doprovázena právě anomáliemi tohoto druhu … zjistili kdysi v Německu. Protože předělat hotové silnice bylo velmi drahé, tak to tehdy zkoušeli vyřešit pomocí aktivních zářičů – a měli s tím mít i úspěch. Více nevím.

             Přeji Dobrodejovi, nechť se mu jeho dílo daří a zdaří.

            • Putinovec 12.3.2019 o 23:38

             Pokud žijete v bublině a izolujete se tím od zbytku světa,tak se můžete dostat do postavení člověka,který preventivně užívá antibiotika.Ztrácíte tím přirozenou odolnost.

            • Putinovec, o tom to není.
             Svého času jsem měl možnost si na své kůži vyzkoušet, a někteří mí kolegové v práci také, dlouhodoběji setrvávat na křížení zón. A vím, co to se mnou (se všemi) zdravotně provedlo a jak nám pomohlo přeházet stoly, doma postele (pokud to v paneláku bylo možné!). To když naše pokusy se stíněním se ukázaly být falešnou nadějí.

             Tehdy tyto novější techniky ještě neexistovaly.

            • pre badatela: dlhodobo sa ucinok zachovava? alebo to treba nejako cistit?

            • Putinovec 13.3.2019 o 17:30

             Já nevím jak tento přístroj pracuje ,ale mám zkušenost s odrušováním velmi silné negativní zony.Použil jsem tehdy skleněnou pyramidu naplněnou směskou polodrahokamů,což je velice silný zdroj vyzařované energie.Negace se odklonila do strany ale nikam nezmizela a ani nemohla.V podstatě je to narušování přírodního procesu,kdy ze Země energie někde vystupuje a jinde vstupuje.

            • @
             JankaS 13.3.2019 o 16:00
             Putinovec 13.3.2019 o 17:30

             Protože se jedná o aktivní zařízení (s nepatrným napájením), není nutno jej čistit (snad pouze prach). Mělo by však zůstávat stále na jednom místě tak, aby to nepřekáželo normálnímu každodennímu provozu. Já jsem to umístil na skříň, aby byl v dosahu dobrého pokrytí i horní byt. Principiálně (podle toho, co jsem někde na netu zaregistroval, svůj jsem nepovažoval za potřebné demontovat) by v tom měly být instalovány krystaly drahokamů a nějaká vhodná (autorská) elektronika. Asi jako elektřinou napájený malý soukromý Stonehenč.
             Protože to svítí, je dobré to umístit tam, kde to slabší světlo diod nevadí, tedy rozhodně ne do ložnice. Anebo zavřít do skříně či přiklopit krabicí, na účinnost zařízení v uvedeném dosahu to nemá vliv.

             To čištění od nasáté energie bylo potřebné u pasivních způsobů stínění, např. hliníkové folie, kožišiny pod postelí a pod. Ty vždy po čase nasákly, tedy přesněji struktura materiálu po čase převzala budicí frekvence dopadajícího záření (princip indukce) a takto vlastně začala to záření propouštět dále.
             Z dávnějších dob pokusů s pasivním řešením, jediné zařízení, které bylo dlouhodobě dobré, se ukázalo použití speciálních stínících folií velikosti pod postel. Vyráběl kdysi dávno to někdo v Praze, bylo to několik hliníkových folií od sebe izolovaných (plošný vícevrstvý kondenzátor) a celé to muselo být uzemněno, aby se ten indukovaný náboj mohl zemí odsát – jinak opět došlo k průrazu zářením.

             Jiný výzkumník kdysi udělal dobré zkušenosti (v menším měřítku) s kovovou obručí horizontálně položenou. Opět s využitím fyziky indukce, v uzavřeném kovovém kruhu byl jako v cívce indukován mikroproud o frekvencích stejných s buzením a vytvořily pole působící proti změně, která jej vybudila. Následně ten energetický tok pásu zóny to celé v prostoru kulovitě obtekl a pokračoval dál. Avšak uvnitř té takto vzniklé „bubliny“ pak bylo zaznamenáno čisté pole bez záření. Celé to však nepřekročilo oblast výzkumu (alespoň více již nevím).

             Jiná doporučení: např. umístit pod postel kameny (polodrahokamy – štěrk na bázi křemenů SiO2) lze získat i ve větším množství. Nebo použít i přímo pěkné nasbírané křemenné valouny z řeky. Tyto všechny materiály se však již vždy jednou za čas (třeba v rytmu úklidu, vysávání) dají ven na sluníčko vyčistit. Opět je tato pomoc typem pasivní ochrany, tedy ne-dlouhodobé.
             Další doporučení bývalo použít sílu tvarového zářiče typu ušatý polštář, tedy smyčky tohoto tvaru . V době, kdy jsem dělal rekonstrukci podlahy ve svém pokoji a somavedic ještě nebyl, jsem si tuto smyčku udělal ze silného elektrického kabelu pod podlahou. Konce jsem vždy spojil proti sobě, takže to je vlastně ze tří smyček. Uvnitř i v blízkém okolí se prostor zklidnil, jako by to celé bylo obtékáno. Jinak mám to polohou dáno na střed mého meditačního prostoru, kde při práci si zároveň vytvářím nad tím mentální pyramidu.
             Jinak ze smyček tohoto tvaru je vytvořena specifická jantra (momentálně nemohu nalézt), kterou má léčitelka používala ve funkci „svatého obrázku“ pro čištění celého prostoru při práci.

             Skleněná pyramida naplněná polodrahokamy využívá jednak krystalových struktur křemene (piezoefekt) včetně jeho amorfní podoby (sklo), jednak je silným tvarovým zářičem. Prakticky málem totéž, jako jsou orgonity – dnes nedoporučuji používat ty zalité pryskyřicí, pouze včelím voskem.

           • Jana Černíková 12.3.2019 o 11:49

            Díky, vím o téhle možnosti, ale nevychází mi vůbec dobře – ani ne tak proto, že by byl problém v principu toho zařízení, jako spíš v síle pole, které dokáže vygenerovat.

            Odpověď
           • Somavedic už jsme tady probírali vícekrát. Jde o to, že je širokým masám kvůli své ceně nedostupný, takže je jen pro někoho. A zkušenosti, nebo recenze jsou minimální a dá se předpokládat, že budou ovlivněny právě tou vysokou cenou (přece nebudu hanit něco, za co jsem zaplatil(a) 17 tisíc Kč…).

            Odpověď
            • No jak říkáte, cena odrazuje. Levnější tipy stojí cca 7.300,- Kč. Ti co se v mém okolí dobře orientují ve fyzice a chemii se výrobku usmívají a nedoporučují ho. Přesto by mi osobní zkušenost zajímala.

            • Já už jsem tu kdysi zkušenost popsal. Přístroj zcela objektivně mění chuť vody během několika minut (postavím-li karafu na „zářič“ nebo blízko). Voda mi přijde sametovější, sladší než před tím. Jde o vodu z řadu, ale zbavenou kamene (katex), chloru (aktivní uhlí), navíc ji mám většinou odstátou alespoň přes noc.
             Po téměř roce mi připadá, že jsme doma všichni o něco zdravější (moje a dětské rýmičky téměr vymizely) a klidnější. Jsme nějak harmonizování nebo jak to pojmenovat. Manželka dlouho nevěděla, že přístroj máme, nebo k čemu je, děti vůbec netuší, takže přisuzovat změnu v jejich stavu nelze jednoduše psycho-efektu, leda mému pozměněnému vnímání :) Vše může být způsobeno i něčím jiným, jen mě nic jiného nenapadá.
             Řekl bych, že se lépe koncentruji, lépe si vzpomínám (jsem analytik+programátor+tester, takže hlavu používám docela dost a v paměti lovím neustále něco). Mám přístroj umístěný pod pracovním stolem. Spím stále stejně dobře, ale řekl bych, že už mě velmi dlouho nenavštívil sen, který by mě vzbudil.
             Duchovně zaznamenávám posun zcela jistě, to je ale těžké specifikovat. Ubývá rozčilování, strachu, emocionálních výkyvů. Přibývá spokojenost, porozumění. Čakry fungují, ověřeno léčitelkou.
             Pro úplnost, mám ten nejdražší a pokud by to bylo evidentní, nevidím důvod nenapsat, že jsem se napálil.
             Chemii ani fyziku bych s tím vůbec nespojoval. Jemnohmotné energie jsou pro tyto vědní obory (dle mého skromného názoru) mimo jejich obor.
             Buďte zdrávi a šťastni!

           • Děkuji Badateli i ráďo, za osobní zkušenost. Ještě se chci zeptat na jednu věc možná i Dobroděj by mi dokázal odpovědět. Pokud si doma umístím podobný přístroj, elektrosmog a geopatogenní zóny oslabím, nebo odkloním? Pokud by se pouze odkláněly, nerada bych dělala paseku dál třeba u sousedů?
            Primárně mi jde o očistu vody, kterou odebíráme ze studny.

            Odpověď
            • @Daniela,
             problému s odklonem proudu záření jiným směrem jsem si všiml v počátcích, když jsem se tím tehdy zabýval. Velká část pomůcek vlastně tvořila zrcadla odklánějící tok jinam – to nic neřešilo. Další pak byly fraktální obrazce „darzon“ vyrobené technikou tištěných spojů – rovněž byly napájeny zónou a provedly něco, co by se v principu dalo nazvat „rozmazání“ onoho energetického proudu částic (pásu) do bezprostředního svého okolí. Ne však odstranění záření.

             Tyto aktivní techniky jsou lepší v tom, že vytváří jakýsi chráněný prostor. Že by to odráželo pásy do jiných směrů nevím. To je celá zkušenost.

             Jinak existuje již řada firem, které provádí i fyzikální měření na místě různými přístroji a nemělo by být problém udělat nezávislý test i později.

          • Plný súhlas s tebou, Jana.

           Odpověď
         • Dobroději, nevíte prosím, zda Vasiliovovy přístroje někdo dováží ? Rád bych vyzkoušel, pokud tedy nemáte náhodou ještě nějaký Váš na testování :-) Můj mail pehara@atlas.cz
          Děkuji.

          Odpověď
       • Mala by som tiez zaujem, aspon to vyskusat.

        Odpověď
      • JankaS
       problem so spankom u Teba je s navacsou pravdepodobnostou spojeny s napatim v Tvojom tele ( ked si lahnem, ako keby ma nieco koplo). Veci ktore si pocas zivota nevedela riesit (objektivne) sa asi nahromadili a sposobuju to napatie. Ak je to takto ako pisem, tak pristroj nepomoze – ziadny pristroj.

       Odpověď
       • Verim, ale vedome neviem co a ako riesit. Nevravim, ze nemam problemy, ale nic coho by som si bola vedoma a nachadzala riesenie. Snad pomoze Najvyssi

        Odpověď
      • Nespavost? Osobně bych se zajímal o očistu těla a též o očistu životního pole, jak to nazývá G.Malachov v knize Jak se zbavit parazitů. Tj. hladovění a cirkulační dýchání, obojí mohu vřele doporučit.

       Odpověď
     • Dobrodej – pripájam sa .
      - sledujem,že ženy sa viac budia než muži :) asi to bolo vstávaním k dietatu

      Odpověď
   • Dobrodej,
    tiež by som ho rád otestoval, ak bude možnosť.

    Odpověď
   • Také bych se přihlásil, pokud bude možnost.

    Odpověď
   • Ahoj, Dobroději, i já se hlásím k vyzkoušení a zdravě subjektivnímu hodnocení efektu Tvého přístroje. Buď zdráv!

    Odpověď
   • Ahoj Dobrodej, aj ja by som ho rada vyskúšala :)

    Odpověď
   • ahoj skorosused z Levického okresu… mám zujem prístroj vyskúšať. mám možnosť jeho pôsobenie otestovať na sebe, aj metódami prognostickej diagnostiky, aj diagnostickými prístrojmi. aj vidím ako reaguje biopole…

    Odpověď
   • Velmi ráda vyzkouším a napíši recenzi. Pracuji pro lidi (zvířata, rostliny) i prostředí skrze jejich energetickou stránku a všechny informace od nich mi jdou „po těle“, takže je to někdy dost náročné. Nicméně jako od přírody skeptik mám někdy potíž těmto informacím věnovat racionální důvěru. Ráda bych vyzkoušela přístrojovou „podporu“ a porovnala své vnímání i reakce klientů s daty. Ráda přístroj i zakoupím. Případně si pro testování zapůjčím, protože vidím, že zájem bude velký. Přeji hodně úspěchů a krásný den. Srdečně Rosa Soham-Sesam.

    Odpověď
   • Ahoj Dobroději, pokud své zařízení rozdáš všem, kteří si o něj řekli a ještě Ti jeden zbyde, tak bych se o něj s dovolením přihlásil :) Jen bych také prosil o nějaké instrukce, co a jak mám pozorovat :) Bydlíme v paneláku, kde je dost elektrosmogu (na noc vypínáme doma vše co se dá, ale například wifi signálu z okolních bytů se nevyhneme). Navíc má manželka určité zdravotní potíže, takže bych mohl pozorovat změny u ní, pokud to bude Shora povoleno :) A když nezbyde, tak nevadí. Budu se těšit na zkušenosti ostatních. Děkuji a ať se dobře daří.

    Odpověď
   • Ahoj. K tomu testování bych se přidal, budeš-li chtít. Lumír

    Odpověď
   • Zrovna jsem prohledával net, najít něco na ten umělý bordel kolem, který s 5G značně zhoustne. Unaven, nakonec narazím na nadějné info na levanetu. Mám rozečtenou Biologii víry, tak mám hrubou představu jak externí elektromagnetická pole působí na životní funkce buňky, jde vlastně o jednostranné přetěžování buněk.
    Pokud ti něco zbyde, mám zájem to otestovat. A protože náhody neexistují, bych si to i odkoupil.

    Odpověď
   • Popolvár 12.3.2019 o 21:55

    Dobrodej, mám seriózny záujem o prístroj. Kľudne zaplatím

    Odpověď
   • Dobrodej
    aj ja sa pridám na test verím že úspešný, zaručuje to Tvoja dobrodejná osoba, z dojmu cez túto stránku, mail má Hox prosím o poskytnutie pre Dobrodeja. Ďíky.

    Odpověď
  • ptal jsem se na to kamaráda co řeší geopatogenní zóny ap. a podle něj je ta ochrana pomocí uvedených přívěsků nesmysl. Pokud by to fungovalo, tak z ochranné „koule“ by nemělo se jít nikam mobilem dovolat, nefungoval by net…

   Odpověď
   • Pokud je pravda co tam dotyčný píše, a sice že jde o jiné principy než je rádiosignál, potom i interakce doplňku s radiosignálem nemusí vůbec existovat. To ale jen doplňuji co se tam píše.

    Odpověď
  • V elektronice toho jeho snímače biopole má být 26 operačních zesilovačů. Není tam ani jeden. Jsou to přes 40 let staré součástky.
   http://www.milanhein.cz/img2/fluke/elektronika.png

   Odpověď
 47. Popolvár 10.3.2019 o 20:04

  Hora-“pyramída” v Rudňanoch s anióny vyžarujúcimi tunelom, tak tento tunel už je neprístupný. Vstup zamrežovali. To aby sa ľudia neliečili. Pár ľudí si tam totižto vyliečilo cukrovku, dýchacie problémy a iné…

  Odpověď
  • Kóta ZULU 664
   https://www.youtube.com/watch?v=Er6Z_-nuHOs&feature=youtu.be
   Tunel:
   https://www.youtube.com/watch?v=77JnPiSftJs

   Odpověď
  • Časostroj 11.3.2019 o 8:18

   A dôvod? Kto to nariadil?

   Odpověď
   • jedna vec je, ze ten tunel je ozaj nestabilny, tak sa tymto bansky urad poistil v pripade zrutenia, kedze tam chodia masy ludi. zaujimave ale bolo, ze to hned zverejnili na ta3 a bez nejakych merani a dokazov to vsetko oznacili za konspiraciu. to pre mna znamena, ze tie amaterske merania boli pravdive a pocitovo to tiez mozem potvrdit, ze tam je lieciva energia. zaroven system nie je este pripraveny na nejake prepisovanie dejin, ak by sa tam robil vyskum a zistili, ze to je dielo cloveka desattisice rokov dozadu. preto sa budu snazit uzavriet aj okolie. priklad vidime na Bosnianskych pyramidach, ktore dogmaticki vedci neuznavaju, ignoruju. ze vraj len kopec.

    Odpověď
 48. Na Sejšelských ostrovoch aktivisti sa snažia zachovať „panenský raj“

  https://russian.rt.com/nopolitics/video/609406-volontyory-spasti-seishely-musor

  Odpověď
 49. Člověk 9.3.2019 o 6:50

  Prosím zkušenější zahrádkáře o radu.

  Záhonek jsem na podzim vyplel a přikryl vrstvou listí shrabaného na zahradě. Blíží se doba sázení a setí, ale ta vrstva listí tam pořád je. Co s tím? Dát to pryč, nebo zaorat? Sázení nebo setí do vrstvy listí si neumím technicky představit. Děkuji za názory.

  Odpověď
  • Listí jste měl zaorat do půdy na podzim, aby mělo čas se v zemi rozložit . Teď bych ho odstranila ze záhonu a dala do kompostu. Škoda ho nevyužít.
   Zahony můžete přihnojit dobře uleženým kompostem.

   Odpověď
   • Viki,
    chtel jsem se zeptat, …kdyz se kompostuje listi tak by se melo take pridavat v nejake forme vapno…? nebot jinak se stava puda kysela…neni liz pravda?

    Odpověď
  • Boletus 9.3.2019 o 9:14

   Zkus si najít v archivu z loňského roku velmi pěkné a názorné zkušenosti ruské alternativní zahrádkářky. Matně si vzpomínám, že přesně na tohle téma tam měla radu a zkušenost . Určitě nezarývala , ale jen mělce promíchala a sázela do toho kyprého substrátu. Se setím to taky uměla, ale chce to vidět originálně na videu.

   Odpověď
   • Píši z osobní zkušenosti : každým rokem na podzim udělám několik rýh do záhonu , přidám listí nebo posekanou trávu a přihrnu zeminou. Do jara se to krasne v záhonu rozloží .

    Odpověď
  • Dala bych tam brambory. Navrch bych přidávala posečenou trávu, nebo i vypletou ze záhonů. Něco na tento způsob, ale s využitím právě toho listí:
   https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sadenie-zemiakov-pred-letom/

   Odpověď
   • A pod brambory dát ještě kopřivu, bude sloužit později jako zdroj dusíku.

    Odpověď
  • Pokud chcete na záhon sít semínka, tak listí odstranit a dát na kompost nebo použít jako mulč jinde. Pokud dáváte na záhon sazenky zeleniny, listí odhrnout v místě sázení, přidat kompost a zasadit. Zemina přikrytá listím se ale na jaře pomaleji zahřívá
   Vyšla velmi obsáhlá kniha od Jaroslava Svobody Zelenina z ekozahrady pro radost i soběstačnost

   Odpověď
   • presne tak – aj TauRus to písal…listie nechat
    tento rok som aj ja nechala listie tak som zvedavá :)

    Odpověď
  • Tu je YouTube kanál ruskéj záhradkárky, nájdeš tam dost informácií
   https://www.youtube.com/channel/UClQ9nJ7gzDCa60exJYoTmnw

   Inak ja som na jeseň sadila priamo do lístia pod ktorým bol mulč z trávy, zimnú reďkovku. Listie som do strán odhrnula, tak aby vznikol jarok na semiačko, potom zahrnula. Za čas začali vykúkať rastlinky. Reďkovka do hĺbky zakorenila a narástli krásne velke bulvy na zimné uskladnenie.
   Teraz som z hriadkov to vrchné lístie zhrabla, odhodila na kompost a len mierne hrablami prehrabla zem na ktorej je stále mulč z trávy minulého roku. Do toho budem sadiť a opätovne mulčovať pokosenou trávou.

   Odpověď
  • Pro Člověka, tady je přímo, jak seje mrkev do listí, asi 11. min. https://www.youtube.com/watch?v=4XWalnmJcgY

   Odpověď
   • Velký dík, už stahujeme. I další díly.

    Odpověď
   • Děkuji Vám všem za rady, za články, i videa. To poslední od Ivci (Ivči?) mě dostalo v tom smyslu, že přesně takhle teď vypadá můj záhon (i když v menším). Zkusím tedy mrkev zasít dle rad paní Galiny a nejen to – zkusím mezi ty dva řádky mrkve dát i tu cibuli :)

    P.S. Kromě zahradničení se dá, u těch Vámi doporučených videí, učit rusky :)
    Ještě jednou díky všem a ať se daří.

    Odpověď
  • V záhrade mám štiepku už niekoľko rokov. Treba to odhrnut, kým nenarazis na zem. Vysiat a keď semienka vyklicia opatrne prihrnut.
   Ak nevadí angličtina pozri si film Back to Eden.
   Taurus sem dával odkaz na Nikolaja Kurdyumova, tak od neho mám 2 knihy v angličtine Growing vegetables with a smile a to isté s ovocím.
   Takže polievam minimálne a rastie si to tam tú chvíľu samé.

   Odpověď
 50. Časostroj 8.3.2019 o 21:33

  Harabin prehovoril aj o téme povinného očkovania a odškodnenia následkov takéhoto očkovania
  https://m.youtube.com/watch?v=uRKZCb4HtC0

  Odpověď
 51. Zdravim Vás,prosím zdatnejších Ruštinárou…o čom hovori tento pán na videu od 3 tej minuty až po koniec videa ? Ak ma niekto čas,napíšte krátky preklad ,vdaka…..http://www.cumil.tv/kategoria/ludia/video/4309/to-co-predviedol-70-rocny-dedko-nezvladne-skoro-nikto-z-nas?fbclid=IwAR0_y9kP0_MhFUs4VsL56OkY3MjxKozxClpbNCvcb9WbehDgRfZL9j6l3Vk

  Odpověď
  • Vitoslav 5.3.2019 o 23:54

   V podstatě o tom, že pohyb je jeden z nejdůležitější věci ke zdraví.
   Sedíme vždy rovně. Tělo tvoří svalstvo, které se musí zatěžovat. Srdce je také sval. Tělo stvořené pro pohyb.
   Takže asi tak.

   Odpověď
   • Vitoslav dakujem za preklad a Danielku to dokonca povzbudilo postavit sa od compu…tak super,parada ,)

    Odpověď
  • Pán vypadá výborně. Inspiroval mi, abych se zvedla od pc a trochu se protáhla.

   Odpověď
  • Pro PESS:
   Pán ve videu upozorňuje na střed těla – třetí čakru (přední i zadní stranu) + srdce (4. čakra).
   To je ze šuplíku bojových umění
   - ovládání těla (jeho těžiště)
   - spolu se srdcem.
   Tj. „duch bojovníka“ (všechna bojová umění s tímto pracují, je to základ).
   Údržba a ovládání (ovládání je vyšší stupeň) těla je náročné.
   V běžném životě v mládí je střed těla zúžený (viděno z boku)
   a postupem věku se rozšiřuje,
   vlivem stresu, nespokojenosti, vnitřní prázdnoty, …,
   kterou zajídáme (může být do zacyklení – roztahování zúženého místa, až do ohavné hory tuku – viz. tlouštíci v USA) …
   + výše, to, co píše Vitoslav.
   (takto jsem to pochopila)

   Odpověď
   • Dakujem Lenka,si múdra žena…áno,ten pán tam aj rukami niečo naznačoval v oblasti okolo ,,pásu,, teda stredu tela…preto ma zaújmalo,čo tým myslel,ako to popisoval on…s tvojou odpovedou sa plne stotožnujem ,)

    Odpověď
 52. Borová voda
  Slzelo mi venku oko v lékárně mi řekli, že to je suché oko a dali mi umělé slzy. Já chtěl borovou vodu a ta se nedělá = neb je moc levná. Proto jsem si koupil kys, boritou a destilovanou vodu a dělám si borovou vodu doma.
  (3g. kyseliny a 97g. destilky = 3% roztok) V lékárně mi řekli že na výplach oka mám používat roztok do 1,6% – když jsem ji řekl, že mi jako malému klukovi oči od písku proplachovala maminka právě tou starou 3% borovou vodou tak jen pokrčila rameny (píšu to jen proto, kdyby si to někdo dělal ať ví).
  Používám 2% roztok zváženou destilku zahřeji (ne do varu !)a vsypu zváženou kyselinu čoudí to. Není radno to čichat jak jsem vyčetl níže v odkazu.
  https://www.ceskenemoci.cz/borova-voda-jako-domaci-lek-pcz-1106-7262-0q-borova+voda+na+lupy.html

  https://www.drhoffmann.cz/kyselina-borita-cista-sacek-900g-id244.html
  Kyselina boritá čistá; sáček 900g Cena: 113 Kč
  Jinak se tady moc neorientuji tak pokud by byl dotaz nevím zda ho najdu nechodím zde pravidelně ale pár zdejších příspěvku si dávám na FB ….Přeji hezký den ..

  Odpověď
  • Borova voda 3% se da koupit zde:
   https://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-od-a-po-z/borova-voda-sol.acidi-borici-3-100g/

   Odpověď
   • Borova voda 500g
    https://www.lekarnatypos.cz/solutio-acidi-borici-3-500g-fagron-p24795?utm_source=zbozi.cz&utm_medium=referal

    Odpověď
  • google : boraxova konspirace /hodiny čítania skuseností /

   Odpověď
   • šlo by pár slovy napsa, v čem je pointa?

    Odpověď
   • No já to chtěl jen na oči. Zatím se cítím zdráv.

    Odpověď
 53. Stanislav 4.3.2019 o 10:04

  Přátelé, konečně jsem zjistil příčinu svých problémů s lupy a věčnou dermatitidou, jsou to parabeny nebo silikony v šamponech a sprchových gelech. K dispozici je dnes spousta různé kosmetiky bez těchto látek, chci se Vás však zeptat, zda máte s něčím dobré zkušenosti, popř. zda se dá použít na mytí něco čistě přírodního?

  Odpověď
  • Stanislave, zkuste si udělat domácí šampon, návody jsou na netu. Nevýhodou však je, že málo pění, ale vlasy umyje – je třeba si na to zvyknout.
   Je možné si vyrobit i domácí antiperspirant (bez hliníku a parabenů).

   Odpověď
   • Stanislav 4.3.2019 o 12:10

    Díky za radu. Že málo pění by mi nevadilo. Návodů je spousta, ptám se proto, že by mě zajímaly konkrétní návody s konkrétními zkušenostmi.

    Odpověď
    • gclid=EAIaIQobChMIldq93MDo4AIVAs53Ch1-ggHpEAYYASABEgIWmfD_BwE
     Eliah Sahil Ájurvédský práškový šampon 100 g
     318,-
     Eliah Sahil Ájurvédský práškový šampon pro extra objem 100 g
     387,-
     Eliah Sahil Ájurvédský práškový šampon proti vypadávání vlasů 100 g
     405,-

     https://www.arteria.cz/p/praskovy-sampon-na-objem-vlasu-eliah-sahil-400g
     Přírodní práškový šampon na objem vlasů – 400g
     1 249,-
     Já mám osobní zkušenost s tímto šamponem (ELIAH SAHIL ROSE a PROTEIN), je naprosto perfektní. Nejdříve jsem zkusila 100g balení za 387,-Kč.
     Včera jsem zrovna objednávala 400g. Je drahý, ale vydrží, doporučují mýt 2x, ale není to třeba, myji 1x (když dřív spotřebujete, musíte koupit nový – je to jen obchodní trik). Já mám dlouhé vlasy a i menší balení vydrželo dlouho.

     https://www.biooo.cz/bio-kosmetika/vlasy/?
     Různé přírodní šampony

     https://tml-bylinka.cz/619-kosmetika-babicky-agathy
     Kosmetické bylinné přípravky ze Sibiře. Velmi dobré zkušenosti mám s pleťovou kosmetikou. Šampony neznám, ale předpokládám také dobrou kvalitu. Ceny jsou velmi přijatelné.

     Odpověď
     • Již dříve dával své dobré zkušenosti Hox s Křemelinou z: www.vitatrend.cz. Šlo o zdravotní prospěšnost. Koupila jsem a mohu doporučit – jako další efekt mně začaly v hojném počtu vyrůstat nové vlasy mezi dlouhými a očividně mi zhoustla celá kštice.

      Odpověď
      • Stanislav 4.3.2019 o 21:26

       Díky moc, Miro. Asi nejdříve vyzkouším ten práškový šampon Eliah Sahil a pak uvidím :-)

       Odpověď
       • a co šampuky…
        recept na šampuk
        https://blog.primoodvcelarky.cz/2018/04/sampuk-recept-na-tuhy-sampon.html
        a ke koupi
        https://www.fler.cz/zbozi?where=zbozi&search=%C5%A1ampuk

        Odpověď
        • Šampóny prírodné má aj energy je to firma česká a robí to s minerálnej vody Podhájskej v Sk, tiež aj stránka ponio.sk

         Odpověď
         • Prípravky na výrobu mydla, šampónov, kozmetiky, čistiacich prípravkov a.p. v čistej kvalite sa dajú kúpiť na Slovensku tu: http://www.mydli.sk/mydlove-hmoty/

          Odpověď
  • jablečný ocet
   https://vitalitis.cz/2017/04/14/proc-umyvat-vlasy-jablecnym-octem/

   Odpověď
   • a taky kokosový olej
    Vmasírujte jej do pokožky hlavy, zabalte do ručníku a nechejte působit 1 hodinu. Poté vlasy umyjte klasickým způsobem.

    Odpověď
  • pokial nepracujes v spinavom prostredi, tak sampon(bez tej chemie) staci pouzit raz, dva razy do mesiaca, inak len umyt teplou vodou a vmasirovat esencialny olej(kvoli dezinfekcii a voni) a po lupach snad nebude ani stopy

   Odpověď
  • My doma již roky používáme šampony sprchové gely BIONE. Finančně dostupné pro každého.

   Odpověď
   • https://www.bione-shop.cz/www/bio-deklarace/
    Šampony (i jiné produkty) BIONE jsou často k dostání v prodejnách BILLA.
    Jinak se dají koupit na webu: https://www.drogerex.cz/bione-cosmetics-bio/

    Odpověď
  • Putinovec 9.3.2019 o 18:35

   Čistě přírodní mohu doporučit mýdlo s jelenem.Mám to vyzkoušené,účinek je přirozený,nedráždivý pro pleť.Tzn. používat na celé tělo,ostatní chemický sajrajt vyhodit.

   Odpověď
 54. Budeme mať po vtákoch?
  Už niekoľko rokov sa šíria správy, že vtákov u nás ubúda. Z miest a dedín zmizli vraj vrabce, holuby, lastovičky, na poliach už nevidno prepelice, no azda najhoršie je na tom hlucháň hôrny, ktorému hrozí úplné vyhynutie. Je situácia naozaj taká katastrofálna? Je v našich silách operencom nejako pomôcť? Na to všetko sme sa opýtali Jána Gúgha zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko.
  https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/503770-budeme-mat-po-vtakoch/

  Odpověď
  • Za výhyn ptáků možná může wifi a záření z mobilových věží.

   Odpověď
   • Za úhyn včiel môžu pesticídy. Ak hynú včely, hynú aj húsenice a chrobáky, ktorými sa mnohé druhy vtákov živia.

    Odpověď
    • Ano, mozu aj pesticidy, ale vymieraju v prvom rade vcelari. Priemerny vek vcelara v zvaze je takmer 60tka. Mladi sice pribudaju, ale idu na to s 3-5 ulmi, ako vikendove hobby. To situaciu nezmeni.

     A potom tu je pocasie, tento rok kopa vcelarov v mojom okoli nasla po zime ule plne zasob ale bez vciel. Ziadna konspiracia za tym nie je, bola prilis dlha tepla jesen a zimne vcely sa urobili – nevydrzali zimu a vcelstva skoncili. Ked si dnes precitas casopis Vcelar zo SZV, je to skor odstrasujuce citanie, ktore ma zrejme za ciel vyrazne preriedit stavy vcelarov a odradit tych, ktori by chceli zacat. Kliestik, vykyvy pocasia, pesticidy, zrusenie Vyskumneho ustavu, resp. jeho presun. Posledneho pol roka to je naozaj nepekne citanie. A kazdy starsi vcelar ti povie, ze 30 rokov nazad toto oni nepoznali. Ani kliestika, ani vykyvy pocasia. Ked sa prejdes po niektorych krajoch, zbadas takmer v kazdej zahradke par ulov. Uz opustenych, ale su svedkami toho, ze volakedy vcelaril pomaly kazdy, kto mal kus zeme.
     Dnes? Tazko.

     Odpověď
 55. čtenář 2.3.2019 o 21:23

  Pokus slovenských vědců na krysách – mikrovlnné záření na frekvencích, které používají mobilní telefony, škodí zdraví, informuje slovenský portál aktuality.sk.
  První vlaštovka ??

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/201903029355444-slovensko-mobil-telefon-zdravi/

  Odpověď
 56. čtenář 2.3.2019 o 21:20

  Článek o J.A.Komenském, ne zrovna moc pozitivní..
  Komenského pedagogika nevratně zabíjí dětské zdraví a bere dětem to nejcennější – schopnost učit se. Sputnik hovořil s lékařem, jenž zasvětil život dětskému zdraví a polidšťování člověka.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201903029357498-didaktika-jan-amos-komensky-lekar-vladimir-bazarnyj-deti-skola-zdravi/

  Odpověď
  • Mě to připadá v kontextu celku, jako využití osoby J.Á. Komenského jako nosiče, k fatální kritice provokačně imitačních činností nás, kteří bereme peníze za podvody a zlo páchané na druhých lidech.
   Např.: „…západ nemá žádné odborníky, západ nemá nikoho chytrého, na západě se všichni specializují na doktorátech dílčích detailů, ale ve spojitých procesech jsou naprosto nevzdělanými analfabety…“ atd.
   „S Čechoslováky spolupracovat chci, „to je jiný národ“, než Západ“ :)
   Hm, to je z většiny textu kritika do vlastních řad!

   Odpověď
  • Pokud já vím, Komenský s dětmi učební látku třeba i dramatizoval – děti se pak učily i formou divadelní hry! Tak nevím, odkud tento pán své informace bere… Copak Schola ludus – Škola hrou je špatná? Nebo jeho encyklopedie pro děti Orbis pictus – Svět v obrazech?
   Komenského záběr byl fenomenální – a přes všechny tragédie, které ho v životě postihly, to nevzdal, tvořil dál.
   Ví vůbec V.F. Bazarnyj, v jakých podmínkách se děti dřív učily? Jak byly ve škole bity? Vždyť je třeba Komenského dílo vidět i v dobovém kontextu!

   Celkově musím říct že mi tento rozhovor spíš „zvedl tlak“, než cokoliv jiného.

   Pro více informaci o Komenského životě doporučuji například knihu Vyprávění o Velkém učiteli (autor Boris Uher).

   Odpověď
   • Putinovec 4.3.2019 o 14:51

    Víte proč je Komenský upozadován?Vysvětloval dětem zákony světa ve formě obrazově-slovesném.A to se nesmí.Tak se obě mozkové polokoule začínají vzájemně doplnovat a dochází k přerodu z člověka na Člověka.Zakázaná technika pro plebs.

    Odpověď
    • Dekuji Putinovce za rozsireni obzoru“"
     Jezdim obcas do Fulneku, kde A.K. zil i tvoril …budu se o to zajimat hloubeji.
     Pokud mas nejake ref. tak bych to uvital.Predem dik

     Odpověď
 57. Téma očkovanie. Tento článok odporúčam prečítať všetkým, ale hlavne rodičom a starým rodičom; myslím, že tieto veci budú teraz vychádzať na povrch a a moje veľké prianie je, aby sa nimi konečne začali zaoberať aj tí, čo vyžadujú povinné očkovanie
  https://www.badatel.net/priznanie-spickovych-lekarov-vakciny-obracaju-imunitny-system-proti-nam/?fbclid=IwAR3Tjr4Bs1SRXrzke0bVHw4i-udfYeOfdx_fK7MqrZQw9n_l3qXlDucLRSs

  Odpověď
 58. Člověk 2.3.2019 o 14:36

  Znáte a máte zkušenosti s tímto nápojem?

  https://kitchenette.cz/clanek/zlate-mleko-domaci-lekarna

  Odpověď
  • odskusane, funguje na problemy s kolenami, klbami.. len kravske by som vymenil za kozie.

   Odpověď
  • Taky jde udělat fantastická ňamka z tvarohu. Půl vaničky, 1 lžíce řepkový olej, na špičku lžičky kurkumy, na špičku nižer pepř. Pěkně rozmíchat a nechat chvíli stát. Lze i osladit medem. :-) Omlouvám se za pozdní odpověď a přeji Dobrou chuť, ale pozor, je to skoro návykové :-)

   Odpověď
   • Na špišku nože…pardon.

    Odpověď
 59. To už je zoufalství tohleto:

  https://www.idnes.cz/technet/veda/podvod-ockovani-zpusobuje-autismus-studie-andrew-wakefield-mmr.A190226_121716_veda_pka

  A ještě to píchnou pod Technet, aby to vyzvělo „vědecky“… Ještě že jim na ty manipulace lidé většinou hážou bobek.

  Odpověď
 60. Tak máme zase jedno nádraží pokryté veřejnou WIFI.
  Nic zvláštního, kdyby mi vysílač, nebo jak se jmenuje to, co pokrývá stanici signálem, nedali 1,5m od hlavy na skříň v kanceláři. Původně to mělo viset pod střechou na peroně,propojené skrz zeď vedením z našeho modemu. Správce budov jim to však zatrhnul, protože budova je po rekonstrukci, a tak se nikde nesmí vrtat. Když jsem konstatovala, že teď budu 9 hodin denně dostávat dvojnásobnou dávku, technik odvětil, že prý nemám mít strach, že to je směrovač a vysílá ven, kam je namířen, dozadu, tedy na mě ne. Nerozumím tomu, ale nelíbí se mi to. Tož tak.
  Prosím všechny, kdo tomu rozumí: Můžu se nějak bránit? A je má nelibost opodstatněná?

  Odpověď
  • Těžko se to odhaduje na dálku. Asi bude dost záležet na anténě. Tyčové / prutové antény jsou všesměrové. Směrové mají reflektor, který odráží signál ze zářiče antény do správného směru. Nicméně i směrové antény mají určité zpětné vyzařování. Jinak u nás máme k řešení pracovně-zdravotních problémů Státní inspekci bezpečnosti práce http://www.suip.cz/o-nas/zakladni-udaje/ . Měření síly el.mag pole asi bude schopná realizovat. Otázkou je, s čím výsledek porovná – nejspíš asi s nějakou EU-normou.

   Lze zkusit vysílač ve směru k Tvé hlavě odstínit – třeba kusem plechu, nebo civilizovaněji třeba zrcadlem, kde je napařená kovová vrstva. Stínění spojit vodivě třeba s radiátorem. Ale to už je ale takové hodně partyzánské. Stejně bez měření nezjistím míru zeslabení signálu. Leda že by si lidé na nádraží začali stěžovat na náhlý pokles kvality wifi-signálu :-)

   Odpověď
  • Pro uklidnění, sedím deset let v prostoru kde mám wifiny nasměrované ze všech stran, někdy jsem dva metry od ní, někdy dál, záleží kde co zrovna dělám, a i když jsem se po letech naučil vycítit tu úlevu když po dlouhé době v práci odejdu, tak nemám žádné potíže (zatím) a i když tím nezlehčuji problematiku wifin, tak myslím že ta autosugesce strachu z té wifiny je o něco škodlivější. Člověk si umí vsugerovat i infarkt, rakovinu, takže za vyšší prioritu považuji pořádek v hlavě beze strachu.

   No, teď technicky. Pokud jde o krabičku které má anténu vypadající jako placatá destička, tak ta opravdu vysílá směrem ven z čela té destičky, tvar signálu cca ve tvaru kapky vody směřující od antény. Někdy širší, někdy užší kapka, ale dozadu jde podstatně méně výkonu. Pokud jde o krabičku bez vyvedené antény, tak ta vysílá dozadu o něco víc, pokud jde o kulatou tyčku, jde to na všechny strany.

   Ze zkušenosti radím hlavně se nebát, ale na šéfa bych v pravidelných intervalech házel upozornění že se mi to nelíbí a budu rád když s tím něco udělá.
   (jako typický žertéř bych začal do práce chodit s alobalovou čepičkou a věšel všude drátěná ramínka, ale to je spíš můj styl humoru než řešení;-)) Případně až potkáš ajťáka co to tam montoval, zkusit se domluvit zda by mohl nastavit co nejmenší výkon, často to nechají nastavené naplno i když to není potřeba.
   Rada haela s odstíněním antény směrem k tobě je taky dobrá, pomůže. Ocelový plech to odstíní celkem kvalitně.

   Odpověď
   • Děkuji oběma, mám to tak, že nejsem z toho vyděšená, autosugesce nehrozí. Nicméně jako vrchní otravovatelka budu prudit při každé příležitosti.

    Odpověď

Napsat komentář

*
*

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>