Zdraví, zahrada

Podepisování příspěvků: anonymní příspěvky nebo ty, které v poli jména/přezdívky budou mít titulek nebo jiný text, mohou být smazány. Příspěvky s nakopírovaným delším obsahem, který je dostupný na jiném místě, mohou být také smazány – v takovém případě uvádět pouze odkaz, případně pár vět, nikoliv celý text systémem copy&paste. První komentář nového uživatele se zobrazí až po schválení, další již hned.

 Obnoviť

 1. Profesorka lékařské etiky k eutanázii.
  https://video.info.cz/strunc/haskovcova-z-eutanazie-je-sebevrazedny-byznys-prosit-o-smrt-v-dobe-miru-je-neprijatelne-43517.html

  Odpověď
  • Moudrá slova říká paní profesorka.

   Odpověď
 2. 2. pokračování zemědělské detektivky.

  Začátek zde: http://www.vodaksb.eu/diskuse/zdravi/comment-page-17/#comment-264746

  pokračování zde: http://www.vodaksb.eu/diskuse/zdravi/comment-page-17/#comment-264895

  Bakterie a houby jsou budoucnosti přírodního zemědělství. Doslova jsem si je zamiloval a objevuji nové. Výzkum také nestojí na místě, akorát stereotypy nějak víc drží a nechtějí pustit. Ale ono se to poddá.

  Co se ještě dá dělat s EMkami? Určitě mnozí z vás připravují výluh z kopřiv nebo směsi plevele. Stojí někde na zahradě sud s výluhem a smrdí, týden nebo 10 dní, protože musí dozrát. Je dobrým zdrojem vitamínu, enzymu a dusíku, který rostliny v růstové fázi tolik potřebují. Jestli do toho sudu hned na začátku přidáte EMka, se sklenicí cukru nebo staré marmelády a přikryjete ho černým pytlem, protože EMka jsou bakterie anaerobní a nemusí vzduch, ani slunce, tak ten sud nebude smrdět, ale vonět po kvasu. A navíc, ten výluh bude připraven k použití za 2-3 dny.

  A vy, při hnojení svých rostlin, ještě vpravíte do půdy užitečné bakterie. Bez bakterií výluh smrdí, protože se tam rozmnožuje i patogenní flóra. A když voní, to znamená, že patogenní flóra je potlačená. Příroda nám sama přes naše pachové receptory naznačuje, co je pro nás dobré a co ne.

  Všichni bojují s plísni rajčatovou, okurkovou, bramborovou atd. Plíseň ke svému rozmnožování potřebuje vlhko a teplo. A většinou přichází koncem léta po déle trvajících deštích. Já po takových deštích dělám postřik z EMek na list, přitom postříkám i mulč pod rostlinami. Od té doby, co to dělám, ještě jsem plíseň nedostal. Možná jsem měl jen štěstí. Proto nestojím na místě a hledám další možnosti.

  Zjistil jsem, že proti plísním dobře pomáhá houba trichoderma, jejíž výtrusy se už dají koupit. Je to takové půdní antibiotikum, který výrazně potlačuje patogenní flóru v půdě. A jak je známo, výtrusy plísně se nachází v půdě, a to každé. A na rostliny se dostávají z půdy při dešti nebo zalévání.

  Článek pro inspirací:

  Houby rodu Trichoderma a jejich využití v zemědělské praxi
  https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/choroby/houby-rodu-trichoderma-a-jejich-vyuziti-v-zemedelske-praxi
  Jak vidíte, podle tabulky v článku, houba trichoderma výrazně ovlivňuje zdraví a výnosnost plodin. Příští rok ji vyzkouším a dám vědět, jak pomohla. Možná někdo vyzkouší se mnou, tak si hodíme řeč. Na internetu je docela slušná nabídka, můžete si vybrat:
  https://www.google.cz/search?source=hp&ei=hk3JXYyyCMLz6QSN0bSYBQ&q=trichoderma&oq=trichoderma&gs_l=psy-ab.1.0.0l10.3620.7167..9754…0.0..0.278.1932.0j8j3……0….1..gws-wiz…..0..0i131.B9wrvTdyDjE

  Já mám tuhle: https://www.higarden.cz/doplnky-vyzivy-general-hydroponics/bioponic-mix/?variantId=3139

  Zdravá půda bez přemnožených patogenů, prospívá i zdraví rostlin.

  Ten, kdo už léta mulčuje záhony, určitě viděl v uleželé trávě něco, jako plíseň a z obavy o zdraví svých rostlin, raději tu trávu nebo seno nepoužil. Mám pro vás dobrou zprávu, ta „plíseň“ je půdní bakterie, která je dalším přírodním antibiotikem, který bojuje s různými druhy plísně a latinsky se nazývá Bacilus subtilus. Takže takovou „nakaženou“ trávu můžete směle využívat na svých záhonech. Já ji dokonce vyhledávám. Tato půdní bakterie se dokonce využívá v přírodní medicíně. Na internetu najdete články, na které nemoci pomáhá.

  Stalo se vám, že jste někdy pokosili trávu a nestihli s ní zamulčovat své záhony?
  A tak zůstala ležet ta hromada 2-3 dny a když jste na ní sáhli, zjistili, že pod povrchem je přímo vařicí, začal proces přírodní fermentace. Taková tráva je balzám pro vaše rostliny. Může vyléčit dokonce i začínající plíseň okurkovou nebo rajčatovou. Jestli kořeny rostliny obložte dvaceticentimetrovou vrstvou a hned zchladíte velkým množstvím vody, aby se nepopálili kořeny. Pro inspiraci přikládám video v ruštině:
  ПЛЕСЕНЬ В МУЛЬЧЕ! ГОРЯЧАЯ ТРАВА – АКТИВНАЯ МУЛЬЧА
  https://www.youtube.com/watch?v=hbEszWn7hME

  Ještě se na chvíli vrátím k EMkám a EM – kompostéru, o kterém jsem psal v předchozím dílu. Jak už jsem se zmínil, vyrobil jsem ho sám ze včelařské nádoby a mísy. Odpad nesypu přímo na mísu, ale dávám ho do igelitového pytle, na dně kterého udělám dírky pro odtok tekutin. Odpad nejdříve sbírám do menšího kbelíku a do kompostéru dávám max. 1x denně, protože EMka jsou anaerobní bakterie a při častém otvírání nádoby hynou. Na každou dávku dávám buď Bokashi (návod na výrobu už jsem dal) nebo zaliji trochou tekutiny, která se vytvořila na dně nádoby.
  Fermentovaný odpad nesypu na záhony, ale dávám do země, kousek od vysazených rostlin, postačí 20 dm. Tento odpad je zásobárnou výživy pro půdní živočichy a rostliny. Při procesu zpracování toho odpadu se kromě užitečných látek, vylučuje hodně CO2, který je též výživou rostlin. Rostliny jsou potom vitálnější a nějaké nemoci je tak snadno neberou. To je jako s člověkem. Jestli tělo člověka dostává vše potřebné, má imunitu, tak samo odolává nemocem. Zdravé rostliny též mají svoji imunitu. A ta souvisí s jejich výživou.

  Ještě jsem slíbil napsat, jaký jsem si pořídil skleník a jak jsem s ním byl spokojený. Proč si někdo pořizuje skleník? Aby prodloužil vegetační období na jaře a na podzim. V létě skleník nepotřebuje, protože výkyvy teplot nejsou tak velké. Leda, že by nastalo období dešťů. Což v naších podmínkách jsem už léta neviděl. Spíše se potkáváme s obdobím sucha a veder. Jaká je teplota ve skleníku v létě, když venku jsou skoro čtyřicítky? 50° a více? jak se tam asi cítí rostliny a zrovna v období, kdy mají nejvíce plodit? Jsou vystresované a víc, než na plody se soustředí na přežití. Pyl u rajčat je v takových vedrech sterilní a nové plody se nezavazují. Můžete si představit práci ve skleníku v takových vedrech? Já ne, brrr… Stres u rostlin snižuje jejich imunitu. A pak se nemohou přirozeně bránit nemocím. Kolik znáte speciálně skleníkových nemoci a škůdců? – mraky. Dokonce ani plíseň rajčatová se skleníkům nevyhýbá. A všechno kvůli tomu, že není zajištěn správný systém odvětrávání. Ve dne je tam příšerné vedro a v nocích se na stropech shromažďuje kondenzát, který potom kape na naše oslabená rajčata. Teplo a vlhko je pro plíseň ideální prostředí.
  Na českém trhu jsem našel jediný skleník, který zajišťuje ideální systém odvětrávání a ten je zrovna z Běloruska (společný rusko-běloruský podnik). Pevná konstrukce, pohybující se střecha a boční strany, které dovolují nastavit ideální systém odvětrávání. Je to tento:
  https://www.g-garden.cz/product-page/zeleninov%C3%BD-r%C3%A1j-premium-10

  Pořídil jsem si ho a vyzkoušel. A musím říct, že přes drobné montážní chyby, jsem s ním nadmíru spokojený. V létě se tam dalo nastavit takové odvětrávání, které zajišťovalo teplotu nižší, než byla venku. A rajčata s paprikami se měla!

  A poslední věc, o které napíši, jsou rajčata – moje nejoblíbenější zelenina. Mám rád rajčata sladká, masitá a velkoplodá. A většinou takové na zahradě pěstují. Letos jsem vyzkoušel různé odrůdy, semena kterých jsem si dovezl z Ruska a zasadil jsem i taková, která tradičně pěstuji z vlastních semen. Nebudu zde popisovat, jak a která odrůda se mi osvědčila, to není podstatné. S některými jsem byl spokojen, s některými vůbec . Sázel jsem rajčata tyčková a keříková. Některá plodila více, některá méně. Musím říct, že ve skleníku se rajčatům dařilo podstatně lépe, než venku. A to i přes to, že jsem je na ploše 4,8 m2 nasázel 30 (půdní plocha vyvýšených záhonů, nepočítám cestičky). Dalších 40 jsem vysadil ve třech vysokých záhonech o celkové ploše 6m2. Tj. na ploše 10,8 m2 u mě rostlo 70 kusů rajčat. Tyčková v rozestupu 30 cm, keříčková 40 – 45 cm.
  S použitím agrotechniky, kterou jsem zde už popsal, z tyčkových rajčat jsem vypěstoval 2 až 2,5 metrové stromy. Sklidil jsem ze všech dohromady 430 kg rajčat, skoro půl tuny. Tj. výnosnost na m2 byla 39,8 kg, jestli dobře počítám. Což je velmi slušné.
  Ne, neslušné, doslova hrozné. I když jsem zásoboval 2 rodiny, přebytky byly takové, že zpracovat je byla doslova otročina. Příští rok sázím méně rajčat a více něčeho jiného.
  Za sezonu jsem 3x doplňoval vrstvu mulče 15-20 cm, 4x dostaly ředěný 1:10 výluh z trávy s EMkama, 1x výluh z popela z dřevěného uhlí – uprostřed sezóny, 2x byly postříkaný EMkama po deštích. Párkrát jsem je zalil ředěnou tekutinou z EM-kompostéru 2 lžíce na 10 L.. A myslím, že jsem jednou s tím postříkal rajčata a papriky. Reakce na takový postřik a přihnojování byla viditelná. Poprvé jsem je zamulčoval, až se prohřála půda.
  Myslím si, že takhle vysokou výnosnost (má někdo větší?) mi zajistila EMka a mulčování. Fermentace mulče probíhala rychle, proto se tam na hostinu nastěhovalo hodně „národů“, které produkovaly hodně výživných látek. Když jsem se pod mulč podíval , viděl jsem tam hemžení velké, hotový Babilon, kde se každý snažil, co nejvíce urvat pro sebe. Proto mulč doslova mizel před očima. Rajčata jsem zaléval 1x týdne 10L na rostlinu, ve vedrech častěji, v dešti méně. Ve skleníku poslední měsíc a něco jsem je nezaléval vůbec. Zalévá se celá zamulčovaná plocha.
  Z venkovních záhonu jsem sklidil úrodu koncem září, před mrazíky. Ve skleníku – 5.11. Nějakou dobu jsem tam v noci přitápěl, hlavně kvůli paprikám, kterým jsem musel trhat květy, aby nebláznily a soustředily se na plody.

  Tak to je ode mne všechno, přátele. Doufám, že jsem vás moc neunavil.

  Odpověď
  • opr. z „od vysazených rostlin, postačí 20 dm“ na
   „od vysazených rostlin, postačí 20 cm“

   Odpověď
  • Malinko to zlehčím TauRusi: Myslím, že hlavní hrdina filmu „Byl jsem při tom“ se jmenoval – pan Zahradník ..

   Odpověď
   • Bohumile, já ti to nezjednoduším. Film jsem neviděl, humor nepochopil, budeš to muset vysvětlit. :)

    Odpověď
    • Zjednodušeně řečeno – hlavní hrdina – zahradník pan Zahradník žije v domě svého pána po jeho smrti spokojeným životem, až je náhodně objeven a „řízením osudu“ se dostane do nejvyšších pater politiky. Mluví stále jen o zahradě a všichni v jeho řeči (komickým omylem) hledají a nacházejí analogie ze světa řízení a moci – považují jeho „prostá“ slova za jakési zasvěcování. Je to podáno a diváky chápáno jako fraška, ale já si myslím, že to tvůrci ve skryté rovině mysleli zcela vážně a pan Zahradník představuje skutečného žrece.

     Odpověď
     • Aha… :)
      Omlouvám se, že jsem ti zkazil pointu a díky za tip, Už jsem ten film našel, v ruštině.

      Odpověď
      • Zkoukni ho, je to jednak skvělá myšlenka a jednak brilantní výkon Petera Sellerse v roli Zahradníka. Společnost lidí zcela propadlá ikonizovanému a médii formalizovanému řízení je schopna čehokoliv a skutečná a zdravá myšlenka vymanění se ze stereotypu
       /biblického/ umírá.

       Odpověď
  • ďakujem za úplne vyčerpávajúce informácie
   -a aký máč velký skleník?
   ktoré odroda paradajok sa naviac uchytila ?

   Odpověď
   • Skleník je 6×3 m.
    Názvy odrůd ti asi nic neřeknou. Jsou to vesměs odrůdy ruské selekce:
    Japonský krab, Malinový slon, Velká maminka, Břichatá chalupa, Zlatý Konigsberg, Astrachaňské, Hádanka přírody . S nimi jsem byl nejvíce spokojený

    Odpověď
  • Můžeš říci nadmořskou výšku?

   Odpověď
   • cca 135 m. Proč?

    Odpověď
    • Protože ti to podle všeho docela roste … na ČR. Kromě tepla tam bývá i úrodnější půda (naplaveniny v údolí velkých řek) než mám zkušenosti.

     Odpověď
     • Teplo je a sucho. Jsme ve srážkovém stínu. Co se naplavenin tyče, nejsme v záplavové oblasti.
      Dokud jsem neučinil opatření na zúrodnění půdy, dobře rostl jenom suchomilný plevel.

      Odpověď
      • Typl bych si, že jsi někde blízko Řípu (Litoměřice?) …. krajina mlékem a strdím oplývající. Půda v minulosti obohacená sopečnou činností a ten srážkový stín tam taky mají.

       Jestli jo, tak tam to všechno roste „samo“, jen opravdu musíš zalévat.

       Odpověď
      • Asi bych to raději smazal a napsal, že držím palce v pravohemisférových zahrádkářských pokusech.

       Odpověď
  • ad trichoderma:
   používali jsme, tchán to objevil už před lety. Funguje výborně proti všem plísním, ať už na rostlinách, dřevě ze kterého stojí skleník, nebo plesnivé zdi ve sklepě. Rajčata stříkaná trichodermou nikdy plíseň nedostala, ostatní plodiny jakbysmet.

   Odpověď
   • Díky moc. Takže intuice mě nezklamala. :)

    Odpověď
    • nezklamala :) vlastně jestli si vzpomínám dobře, tchán si v tom máčel i nohy kvůli plísni.
     Jinak okurky dostávají i nějakou virózu (teď si nevzpomenu jakou), taky jsem si dřív myslel že mi je požrala plíseň (takové to hnědnutí a scvrknutí stonku). Ale ve skleníku pravidelně stříkaném trichodermou se mi to stalo až když okurky prakticky doplodily, ke konci sezony.

     Ovšem moje zkušenosti jsou dost zkreslené vzhledem k evidentně mizerné péči o půdu. Mám se co učit a každopádně děkuji za výborné shrnutí tvých poznatků :)

     Odpověď
  • Jana z Arku 11.11.2019 o 21:10

   Já také nejvíc ze všeho miluju rajčata, tak jsem moc vděčná za tyto rady. Děkuju moc.

   Odpověď
  • Jana z Arku 11.11.2019 o 21:10

   Já také nejvíc ze všeho miluju rajčata, tak jsem moc vděčná za tyto rady. Děkuju moc.

   Odpověď
   • na pěstování rajčat mám jednu vychytávku, získanou kdysi dávno /ještě před r.1989/ v holešovické tržnici od pěstitele ze Žitného ostrova /Dolnej zeme/ . Podivoval jsem se totiž, jak brzy prodával rajčata /plody, ne sazenice/ , když i v dobrých podmínkách u nás teprve začínaly nasazovat na květ . Byl hovorný, rajčata jsem mu pochválil, tak spustil :
    - rajče normálně začíná nakvétat až po vytvoření 3-4 pater listů a většinou až tak od 3. pažení listů . Tedy kombinuje vegetativní růst do zelené části a kořenů a kvetení a plození .
    - jihoslovenští pěstitelé sejí rajčata podstatně dříve /únor/ a nechají růst až do 3-4 patra listoví . Potom rostlinu vytáhnou, odstřihnou kořenový spodek a vyrobí z každého patra“řízek“
    - tento dají do stimulátorem kořenění obohaceného roztoku a počkají na první kořínky.
    - pak tuto „novou“ rostlinku znovu hluboko zasadí do květináčku,přihnojí a nechají dorůst do 2-3 pater.
    - dále už normálně vysadí /i třeba ven/ a rostlina začíní nasazovat květenství hned odspodu od prvního patra. rannost zaručena.

    Odpověď
    • Tuto sezonu jsem poprvé vypěstoval svoje sazenice. Dříve jsem je kupoval u souseda zahradníka, který mi je pěstoval ve svém skleníku, v přepravce.
     Zasel jsem 20. března na parapetu. Pikýroval do láhví od minerálek, kterým jsem uřízl vrchní část a vespod zajistil odtok vody.
     Jakmile se sazenička povytáhla, přisypal jsem jí hlínu až ke spodním listům, aby na stonku také vytvořila kořeny. Děložní listy jsem ubral a dosypával hlínu až k prvním normálním listům.
     Do země ve skleníku rajčata byla zasazená s 15 centimetrovým kořenovým balem 20. dubna.
     Pro dobrý vývoj plodů rajče potřebuje listy, tam probíhá fotosyntéza. A spodní listy vyživují trsy rajčat nad nimi. Proto je nechávám na rostlině dokud rajčata nedosáhnou aspoň mléčné zralosti, protože v té době je ukončen jejich růst.
     Způsob, jaký používají jihoslovenští pěstitele, je dobrý na množení rajčat, ale každopádně znamená zpoždění vývoje, protože každý řízek musí teprve zakořenit a vytvořit svůj kořenový systém.
     3 dny před tím, než zasadím rajčata, pořádně proliji záhon, aby voda protekla, co nejhlouběji.
     Do sázecí jamky pak naliji tolik vody, kolik dokáže vstřebat a sázím více méně do bahna. Na třetí den od sázení, naliji ke každé sazeničce aspoň 5 litrů vody a pak měsíc nezalévám. Vodu jsem poslal dolu do hloubky a kořeny musí jít za ní.
     První týden sazeničky stojí na místě, jen mohutní. A pak začíná raketový start. První plody ve skleníku uzrály 7 června. Poslední jsem sklízel 5.listopadu.
     Venkovní rajčata měly skoro měsíc zpoždění, kvůli mrazíkům. Proto jsem je sázel už utrápené, s přerostlým kořenovým balem, poněvadž jsem byl líný je přesazovat do větších nádob. A myslím, že jejích vývoj to poznamenalo. Příštím rokem budu rajčata, určená ven, vysévat až kolem 10. dubna. Bude víc sluníčka, vývoj půjde rychleji.

     Odpověď
     • ano, já to mám v kalendáři již pár let, sít venkov. rajč. po 10.4., jinak zarazí

      Odpověď
    • Kupujem cca 30 plant paradajok a dalsich 30 vylamem z pazuch listov. Vylomim, zakoreni, vysadim. Na nerozoznanie od kupenych.

     Odpověď
  • Rada by som sa dozvedela koncentráciu EM postreku paradajok proti plesni, ďakujem.

   Odpověď
  • Toto sa číta fakt ako detektívka. Normálne si robím svoje sadenice rajčín, ale túto sezónu som musela kúpiť a aj to tak dopadlo.
   Naša nadmorskú výška je 667 metrov, takže na ochranu až do júna (června) používam kozycoats.
   https://www.veseys.com/ca/tomato-kozy-coats.html

   Odpověď
  • Putinovec 12.11.2019 o 8:24

   Se zemní plísní dokáže velice dobře bojovat pampeliška.Mám tu informaci od starých pěstitelů.Takže kdo má potřebu vlastnit jalový anglický trávník, ten má smůlu.

   Odpověď
  • Taurusi,
   prohlédla jsem si návod k montáži toho skleníku, ale neobjevila jsem tam žádné informace k jeho ukotvení do země, jen nějaké „housenky“ které se zasypou kameny a hlínou. To se skutečně nemusí betonovat (ptá se hloupá ženská)?

   Odpověď
   • Jakákoli běžná konstrukce se nemusí betonovat.
    Je několik možností:
    - zakopat nějaké kameny/cihly/dlaždice, podsypat pískem aby si nesedaly dále, a na to konstrukci položit případně připevnit
    https://www.obchodprodilnu.cz/page2017/thumb.php?res=7131_cs_7131_zakladna1-001.jpg&w=250&hm=250
    - do země „zašroubovat“ zemní vruty, a na ně konstrukci připevnit
    https://www.levne-pletivo.cz/zemni-vruty-na-drevostavbu/typ-u-delka-700mm–prumer-80mm
    - betonovat a na základy připevnit
    - nechat ležet jen tak volně (nedoporučuji, ale jde to taky když je konstrukce skleníku kvalitní)

    Ty zemní vruty jsou dobré řešení, nevím jaké jsou k tomuto skleníku ale prodávají se takové pozink vruty, které člověk doslova zašroubuje do země, a na ně připevní co potřebuje. Funguje to výborně, a v našich podmínkách se to ani časem moc nehýbe, jen o nějaké milimetry ale to u takovéto stavby nehraje roli.

    Já měl třeba skleník sešroubovaný ze starých oken, a celou konstrukci jsem založil na dvou starých trámech zahrábnutých v záhonu. Trámy jsem ani nijak neošetřil, prostě jsem je tam jen položil, až shnijou tak shnijou. Když jsem skleník boural po pěti letech, bylo vidět že by tam ty trámy ještě dalších 5 vydržely.

    Ovšem u kvalitní stavby, když chceš aby to vydrželo co nejdéle doporučuji použít betonový základ, a nebo pokud nemáš ráda beton v zahradě, tak jen betonové patky do rohů (vyvrtá se díra cca 15cm v průměru zemním vrtákem, třeba 70cm hluboká a nalije se beton, vršek zarovná, vzniknou jen takové rohové sloupky na kterých potom stojí celá stavba). Nebo do takových sloupků se zabetonuje třeba kovový profil (kulatina, jekl, vingl, cokoli) na který se potom montuje vrchní konstrukce.

    Pokud ale ke skleníku zemní vruty přímo dodávají nebo doporučují, neváhej to tak udělat, minimálně 20 let ty vruty určitě neproreznou, pokud to není Čínský zinek.
    Možností je mnoho, rád poradím, konstrukčních/stavebních zkušeností mám vícero.

    Odpověď
    • (a omlouvám se že odpovídám za TauRuse)

     Odpověď
   • zemní vruty
    https://www.google.cz/search?q=Sklen%C3%ADk+na+zemn%C3%AD+vruty&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjywtHw9OTlAhUKJlAKHftmD8gQ_AUIESgB&biw=1502&bih=704
    napr. navod https://www.youtube.com/watch?time_continue=423&v=Y8rUq3TYtVg&feature=emb_logo

    Odpověď
   • Nemusí. Skleník má pevný ocelový rám, který se jednoduše postaví na zem a ukotví se zemními úchyty.
    Já betonový základ mám, abych prodloužil výšku skleníku .
    Ale kvůli tomu byla jeho instalace náročnější.

    Odpověď
    • Je to sice o fous složitější, ale na zemní vruty lze udělat rám z trámů který to zvýší o kolik je potřeba, a rám jen obložit prkny (nebo také sklolaminátem). Nicméně to už chce trochu praxe s pilou a vrtačkou, ale každý jen trochu zručný člověk si to rychle osvojí a prsty neuřízne :)
     pravda je že třeba kvůli okurkám hadovkám je dobré ho zvýšít, když se daří umějí se pnout až do 2,5 metru, podobně jako tyčková rajčata.

     Odpověď
    • Dakujem za strhujuce citanie. Vela noveho som sa dozvedel. Ja mam vychytavku od kolegu..rajciny sadim do stvorca a operne palice tvoria ihlan. Posadene su v ochrannom vale cca 20cm vysokom korenom do stredu stvorca. U nas velmi fuka a je to stabilne a dobre sa polieva aj mulcuje.
     Na Tvojom skleniku..je dobre vyrieseny system zasuvania stien? Myslim ked fuka ci nehrka, nekrizi sa pri manipulacii a tak.

     Odpověď
     • Všechno jde, jako po másle.

      Odpověď
  • tento rok jsem si udělal dva vyvýšené záhony – 0,7*0,9*4m. Podle postupu – dolu staré dřevo, pak rostlinné zbytky, slámu, hnůj….atd.
   Zapustil jsem to cca 20cm pod uroveň terénu a okolní hlínu využil na doplnění. Na dno jsem dal pletivo a na stěny folii – aby déle vydržely. Povrch jsem mulčoval trávou 1x. Pak již to nešlo.
   Makačka to postavit, ale kvůli hrabošům u mě nelze rozumě pěstovat, tak jsem zkusil tohle. Mám zahradu mimo vesnici, 500m nad mořem.
   Zkoušel jsem jak se bude dařit různým druhům
   okurky – 3/4 jednoho záhonu – nikdy předtím jsem jich tolik neměl, zavařených 50 sklenic a přerostlé jsem nosil rodičům ke zkrmení
   papriky – vzrůstem se vyrovnaly těm co byly ve skleníku, plodností je předčily. 15kg ze 4 rostlin
   červená řepa, porek, celer, fazole – cca 2x lepší úroda
   cibule, mrkev – zde zlepšení nebylo – předpokládám, že jim nevyhovuje vyhnojená půda, či to bylo moc brzo po založení záhonu

   Musím ještě nějak dořešit zakrytí před mrazy.
   Zkusím ty EMka, bylo by fajn, kdyby se jim podařilo přes zimu trochu rozložit tu starou trávu co jsem tam naházel.

   Odpověď
   • Sixi, prosím, jak vysoké ty vyvýšené záhony máte? Myslím nad zemí.

    Odpověď
    • Oprava: … nad zem.

     Odpověď
    • 70cm pokud u nich stojím – mám je 20cm po úrovní okolního terénu, hlína kolem byla využita na doplnění.
     Tedy jsou v „prohlubni“. Mezera mezi záhony 1meter.
     Já jsem to dělal proto, že jinou možnost nemám. Pokud nemáte problémy s hraboši/hryzci/krtky mulčování přímo na zem je ekonomičtější a dostanete po 2 letech to samý.
     Jo, nemusím se ohýbat :-)

     Odpověď
     • NicNezNula 17.11.2019 o 12:59

      To je tedy fígl, místo stavění do výšky, odkopat uličky.

      Odpověď
     • Děkuji za odpověď. 70 cm nad zem a 20 pod úrovní terénu, čili skutečná hloubka je 90 cm.
      Máme podobně, ale takovou úrodu (4 rostliny a výnos 15 kg paprik ), to jsme nikdy neměli – po několik let na každé rostlině tak 5 – 8 paprik („baculek“) je bída, takže příští rok už je asi pěstovat nebudem. Zřejmě děláme něco špatně.
      Loni na podzim jsme dali na sklizené záhony posečenou trávu (+“odpad“ z vertikutace trávníku), ale žádný efekt v podobě vyšší úrody jsme nepozorovali. Jediný výsledek byl, že tráva přes zimu uschla a na jaře se špatně zarývala, pořád vylézaly suché chomáčky na povrch. Umělá hnojiva nepoužíváme, na jaře dáváme jen kompost a trochu koupené zeminy.
      Přesto jsme za vyvýšené záhony rádi, neboť ten hrb už zkrátka není nejmladší :-)

      Odpověď
     • Při nízkých teplotách Emka spí, ale pokaždé, jak se oteplí, začnou pracovat. A ještě, musí být půda pod trávou vlhká.
      Já bych to přikryl tmavou plachtou.

      Odpověď
      • Moc děkuji za radu, Taurusi, zkusím to.
       Letos už ale žádnou trávu nemám, skončila na kompostu. Můžu dát vrstvu (jak silnou?) listí, kterého je teď všude dost? A kam s těmi emky – na zalitou půdu, pak listí a pak tu plachtu?
       Děkuji za odpověď.

       Už pár let se propagují tzv. mykorhízní houby. Na googlu je dost informací. Uvažovala jsem o nich, ale zatím nezkusila.

       Odpověď
       • Ale jistě, můžeš použit jakýkoli rostlinný materiál, který máš po ruce. Listí ale bude pojídáno pomaleji.
        Jestli na zimu dáš bakterie do půdy, tak pracovat stejně začnou až se povrch půdy prohřeje na 15°. Což se stává, až sluníčko nabere na síle. Proto v zimě od nich skoro žádný efekt nebude, jen při nějakém oteplení.
        Mikorhízu jsem zkoušel na jedné pokusné cuketě, zatím nemohu nic říct, ani pro, ani proti. Jediný efekt byl, že v říjnu, po mrazících chytla o poslední. Ale, co se tyče úrodnosti, byly i výkonnější.

        Odpověď
      • Predpokladám, že tá plachta je tam hlavne kvôli tomu, že eMká sú anaerobne baktérie, pôvodne žijú hlbšie v zemi bez prístupu svetla a najmä vzduchu. Takže ak by boli vonku volne na vzduchu, nedokázali by sa množiť a pracovať.

       Odpověď
       • Ani ne. Pokud je vrstva mulče vetší, nemusí se přikrývat. Plachta je tam kvůli tomu, aby přitáhla teplo a neprosychal mulč.
        Bakterie, jakmile se dostanou do půdy a mají dostatek potravy, tak se začínají rychle množit a nějaký přirozený úhyn není tak markantní, aby to ovlivnilo proces fermentace. Horší je sucho a zima.

        Odpověď
       • „eMká sú anaerobne baktérie“
        člověk se tu o sobě ledacos dozví :-)

        Odpověď
        • Když jsem psala Taurusovi dotaz, schválně jsem napsala „emka“, a ne „eMka“.
         Takový chytrý eM a prej bakterie… no toto :-)

         Odpověď
        • Prepáč, nebolo to myslené v zlom :-)

         Odpověď
         • v pohodě je mi to jasné, ale nahrál jsi mi :-) no je klidně možné že mnoho bakterií je užitečnějších než já takže to lze brát i jako pochvalu :-)

          Odpověď
          • Vyznelo to, akoby boli objavené a pomenované po tebe :-)
           (tak ako mnoho iných objavených vecí a javov).
           Bez baktérií by nebol možný život, ten náš.

           Odpověď
 3. nedávno tu prebehla menšia diskusia ohladom toho čo so zvyšnou vodou po natlačení kapusty.Zvykla som ju dávať do mrazničky ale teraz(aj na základe diskusie) som urobila experiment a časť dala do 7dcl zavaracieho pohára.Na spodok cca do jednej štvrtiny som natlačila kapustu a doliala vodou tak cca 2 cm od kraja pohara,napevno zaviečkovala.V pohári začal prebiehať proces kvasenia,trochu vody vytieklo aj cez zavrené viečko,teraz už kvasenie nie je také búrlivé.Takže ak sa niekdo ešte chystá kvasiť kapustu môže skúsiťaj takto využiť vodu čo zostane.

  Odpověď
 4. Fíkovníky u nás – (english brown turkey) – pekný článok o pestoavní fíkov
  http://www.zahradanetradicne.cz/fikovnik/57-fikovniky-u-nas-brown-turkey

  Odpověď
  • Skvělé, díky za článek. Zrovna dnes v noci jsme s kolegou v práci probírali problematiku pěstování fíkovníku u nás.

   Odpověď
 5. Pokračování zemědělské detektivky.

  Bez bakterií a živočichů je půda mrtvá. Co potřebují bakterie a půdní živočichové ke svému životu a rozmnožování? – odumřelé rostliny a vodu. Toto je jednoduchá rovnice, která vám zajistí úrodnost půdy.

  Ne kravský nebo koňský hnůj, protože ten obsahuje jen 30 nebo 40% rostlinných zbytků. Největší úrodnost vám zajistí čistý rostlinný materiál, jako třeba posekaná tráva neboli mulč. Koňský nebo kravský hnůj má jen jednu výhodu před čerstvě posekanou trávou – ty rostlinné zbytky už jsou fermentované střevními bakteriemi krav a koní. Proto půdní živočichové je začínají spotřebovávat okamžitě, kdežto proces fermentace mulče půdními bakteriemi začíná až jeho kontaktem se zemi. Ale na druhou stranu, mulč obsahuje násobně více živin. Je v něm vše, co rostlina nasála svými kořeny z půdy v hotových a stravitelných dávkách.To znamená – abyste nakrmili půdní faunu, potřebujete dvoj až trojnásobek hnoje, než trávy. Posekanou trávu máme zdarma, koňský hnůj, pokud nemáme vlastní farmu, kupujeme. A navíc ještě musíme sehnat loňský.

  Jestli si vzpomínáte, skončil jsem svůj pokus zúrodnit záhon 6x2m2 tím, že jsem tam 2x zasel zelené hnojení. A v tomto stavu jsem ho nechal do příštího jara.

  Bylo mi jasné, že jsem udělal příliš málo pro to, abych razantně zvýšil úrodnost svého pozemku. Léta strádání se musela projevit na jeho fauně. Půda zůstala tvrdá, rytí by její stav ještě zhoršilo, nestihl jsem jí ani přikrýt vrstvou listí, protože vedle už se betonovaly základy skleníku a ten pozemek sloužil, jako odkladárna všeho možného materiálu. Takže, i když jsem tam během léta nalákal nějaké živočichy, během podzimu se mi rozutekli do sytějších míst.

  V průběhu zimy, jsem zjistil, že půdní bakterie se dají namnožit. Už se prodávají lahvičky s koncentrátem Efektivních Mikroorganismu – EMka nebo Emočky, jak jim laskavě říkal jeden z předních ukrajinských agronomů Bublik.

  Během podzimu a zimy dokonce už můžete připravit fermentovaný rostlinný materiál pro půdní faunu na jařo. Kolik rostlinných zbytků z kuchyně jen tak vyhazujete nebo nosíte do kompostu? -tuny! Slupky od brambor, košťálové zeleniny, banánů, pomerančů atd. – to jsou hodnotné věci plné enzymů, vitamínů a stopových prvku pro půdní faunu, která krmí naše rostliny. A přitom je můžete použit rovnou na svém záhonu. My krmíme půdu, půda krmí nás.

  Můžete mi namítnout, že je to jedno, jestli slupky dáte na záhon nebo do kompostu. Odpovím vám, že je to stejně jedno, jako když vy dostanete čerstvou zeleninu nebo konzervu. V kompostu už je vše podstatné snědeno jinými živočichy a bakteriemi. Jsou to zbytky z cizího stolu, smíchané s výměšky jedlíků. Proto kompost obsahuje méně živin pro živočichy, kteří se starají o úrodnost půdy.

  A to ještě v případe, že ten kompost je správně založený. Pokud je založený špatně, tak odpad v něm hnije a je plný patogenních bakterií.

  Žížaly na kompost nenalákáte, pokud mají na výběr fermentované zbytky rostlin, dají přednost rostlinám. A proto se množit budou v kompostu, ale utíkat za lepším na jiná místa. Emka také se nemnoží na konzervách a bez potravy hynou. Přitom, Emka, kromě toho, že vylučují enzymy, starají se i o zdraví naší zeleniny. Třeba, bojují s rajčatovou nebo bramborovou plísni a jinou patogenní florou.

  Japonci pro domácí kompostování zbytků z kuchyně vymysleli perfektní věc -EM kyblík a směs otrubu s namnoženými EM-bakteriemi „Bokaši“. Pro zajímavost vám dávám odkaz na to, jak kyblík vypadá a kolik to stojí:

  https://www.probioticky.cz/bokashi-kompostovani/komposter-bokashi-sada-pro-kompostovani/?gclid=EAIaIQobChMIiKmb-rbf5QIVkuF3Ch1ACwyGEAAYASAAEgJ7EfD_BwE

  Takových kyblíků potřebujete v domácnosti 2, protože proces fermentace je ukončen po 2 týdnech od naplnění. V reklamě se chybně uvádí, že budete mít kompost. Nebudete. Dostanete to, co je nejvíce potřeba na záhonu – fermentovanou rostlinnou masu s namnoženými EM-bakteriemi.

  Ale ta cena za 2 kbelíky a obohacenými bakteriemi otruby! Inu, je to kšeft. I na přírodním zemědělství se začíná vydělávat.

  Jenže, když se podíváte na princip fungování kbelíku Bokashi,

  https://www.youtube.com/watch?v=eRpGKwyCULU

  pochopíte, že ten je v zajištění odtoku tekutiny z fermentované rostlinné masy. Já jsem podobný kbelík našel u včelařů, větší, než je originál a za zlomek ceny:

  https://www.obalcentrum.cz/pp-kbelik-30-l-kulaty-bilo-billy-dole-s-vypusti-2-ucha-viko-s-pojistkou?gclid=EAIaIQobChMIgZCxkLvf5QIVROh3Ch271whsEAQYAyABEgKp8fD_BwE

  Na jeho dno jsem dal obrácenou plastovou mísu s vypálenými dírami a jedním vyřezaným otvorem směrem ke stáčecímu ventilu a EM-kompostér byl hotový.

  Dokonce jsem zjistil, že není potřeba ani směs otrubu Bokashi. Postačí nalít na první dávku rostlinných odpadků víčko EMek (nahoře) a za 3 dny je máte namnožené v tekutině, která steče dolů. Takže, další porci odpadků stačí zalít trochou tekutiny, která se už vytvořila na dně kbelíku. Pokud ale máte zájem vytvořit svoji směs Bokashi, zde máte návod v ruštině:

  https://www.youtube.com/watch?v=x5v3CnMvW58

  Tekutinu, kterou sléváte, nikam nevyhazujte. V plastové nádobě a mrazáku výdrží do jara. Naředěná vodou bude cenným zdrojem vitamínů, enzymu a EMek pro vaší půdu. Má specifický kvasný pach a žížaly ten pach milují.

  Před začátkem jarní sezóny už jsem měl 2 naplněné třicetilitrové kbelíky. Na pokusném záhonu jsem vyryl 2 kanálky, do kterých jsem ten obsah vyprázdnil.
  Vysel jsem tam ředkvičky, kopr, salát a koriandr a ještě stačil sklidit úrodu. Až na ten salát, který jsem musel přesadit, abych uvolnil místo pro cukety.

  Jakmile venkovní teplota dovolila, vysadil jsem 6 cuket, o 2 více, než loni, protože loňská úroda nestačila. Každá cuketa na 1m2. Na záhony a na cestičky mezi nimi jsem dal vrstvu mulče, asi 30 cm a ten jsem vydatně zalil EM bakteriemi pro lepší a rychlejší fermentací. Mulče nikdy není dost, ale ten nejlepší jde na rajčata, okurky a papriky, proto pro cukety jsem bral z venkovního hřiště . Byla to směs loňské posekané trávy a spadaných listí.

  Cukety vystartovaly, jako nikdy před tím a brzy jim nestačil ani odvedený m2. Rozlezly se do cestiček a na sebe. Listy byly takové velikosti, že je snad bylo vidět s vesmíru. Takže v létě při zalévání, už jsem začal pochybovat, jestli jsem jich nezasadil dvojnásobek. Počítal jsem a počítal a pokaždé mi vycházelo jiné číslo, ale nikdy nebylo nižší deseti. Nadával jsem si do hamižníků, protože jsem byl zahlcen úrodou. Veškerou úrodu jsem doma vážil, abych měl přehled. A cukety mi daly 120 kg, přestože jsem je sklízel v mléčné zralosti – plod do 25 cm. Srovnejte, loni bez mulče a bakterií z 4 cuket jsem měl asi 12 kg, letos z šesti – 120 kg z půdy, která loni vypadala, jako beton. A to jsem v srpnu musel odjet na 3 týdny do Ruska a nikdo z domácích cukety nesbíral, poněvadž nevěděli, co s nimi. Naházeli přerostlé do rohu zahrady na hromadu větví z růži (také je nedrtím, protože mají trny). Takže, do celkové statistiky se ani nedostaly.

  P.S. Plíseň se na cuketách objevila až po prvních mrazicích.

  V příštím pokračování vám napíši další zajímavé věci, takže ještě vydržte. Napíši vám, jaký jsem si pořídil skleník a proč je lepší, než jiné. Kolik rajčat jsem sklidil z m2 a co jsem s nimi dělal, aby se jim dařilo. Jaká kouzla se ještě dají dělat s bakteriemi a jinými preparáty. A taktéž, jaké vlastnosti má horká tráva.

  P.S. Už nemám sílu to po sobě znovu číst, za případné chyby se omlouvám.

  Odpověď
  • Ďakujem za krásny a poučný príspevok o zahradničení.
   Aj ma pobavilo , ako si sa zhrozil nad úrodou a pritom milo prevapilo , koľko sa urodí aj na malom priestranstve . Teším sa na ďalšie pokračovanie a želám vela zdaru v zahradničení.

   Odpověď
  • Tiež ďakujem za skvelú inšpiráciu. Veľa zdaru.

   Napadla mi ešte taká vec, kedysi sa dosť propagovali Kalifornské dážďovky. Pred časom so o tom počúval viac, a vraj rozdiel od našich dážďoviek je len v tom, že Kalifornské sú pažravejšie, oveľa rýchlejšie sa množia, a dokážu vraj bez problémov spracovať aj orechové lístie.
   Na jar býva zem plná dierok. To sú stopy od dážďoviek. V noci vyliezajú a pária sa navzájom.

   Skúšal som aj sadiť zemiaky do slamy, a výsledky boli celkom dobré. Len keď ma doma videli klásť zemiaky priamo na starý trávnik a prikrývať ich slamou, tak sa všetci chytali za hlavu. Tú slamu som musel najprv zaťažiť pletivom, aby ju nerozfúkalo. Neskôr sa uležala a pletivo som dal preč. Horšie bolo potom, že po zbere ostalo množstvo starej slamy, a nevedel som čo s ňou.

   Napadla mi myšlienka, či by sa nedalo miesto slamy použiť aj opadané lístie. Na jeseň ho odložiť, aby bolo suché, a na jar doň zasadiť zemiaky. Zatiaľ som nenašiel vhodného predátora na mandelinky. Nedá sa to pestovať viac rokov na jednom mieste, lebo sa premnožia. Na slizniakov sú dobré kačky rodu „Indický bežec“, majú ich radi.

   Odpověď
   • slama je lepšia , ja som zkušala to listie a zemiaky skoro nevyšli .
    Dala som taky štvorec 1 x 1 m navozila listie na jesen..a druhy rok tam zkušala dat
    6ks vykličenych zemiakov . Nic moc. Zas na druhu stranu listie zasypané hlinou. Tak to bolo niečo pre paradajky a papriky . Tým sa darilo

    Odpověď
    • Ve slámě jsem též jeden rok pěstoval brambory. Zrovna zde byla na návštěvě sestra. Nejvíce ji fascinovalo, když jsem odhrnul slámu, nabral brambory k obědu, přihrnul slámu a brambory rostly dál.

     Odpověď
    • vďaka za skúsenosť.

     Odpověď
  • orbou sa zem prevzdusnuje a dostavaju sa do nej zvyky rastlin s pola to je zeleme hnojivo- za dalsie je jedno ci kravsky ci konsky hnoj ,ale nie studeny prasaci – najdolezitejsie su pre rastliny 3 zlozky dusik,fosfor a draslik

   Odpověď
   • Ano? A jak vysvětlíš ten fakt, že sousedi, kteří půdu ryjí a provzdušňují“, nemají ani z poloviny tak velkou výnosnost, jako já?
    Zřejmě jsi nečetla první část zde:
    http://www.vodaksb.eu/diskuse/zdravi/comment-page-17/#comment-264746

    Praxe je kriteriem pravdy, ne stereotypy.

    Odpověď
    • to co pises je pravda ,ale ja uz mulcujem len rastliny a na zimu podu prejdem s rotovatorom a necham nezakrytu a ten mulc zapracujem do pody
     po skusenostiach s hlodavcami ktorym sa velmi dobre dari pod mulcom
     dalsia vec su slimaky ,bezdomovci, ktory tiez maju radi take vlhke miesta

     Odpověď
     • Každý si vyzkouší, co mu vyhovuje víc. Já problém s hlodavci nemám, stará se o ně kocour. A nějaký zvýšený výskyt slimáků kvůli mulči jsem nezaznamenal. Buď je rok teplý a deštivý, pak je zvýšený výskyt této havěti. Anebo je sucho, v zimě mrzne v létě jsou vedra a slimáka nevidíš.

      Odpověď
      • Tak to máš šťastie. Slimáci jahody milujú. Ja som si na jahody urobil takú kaskádovú pyramídu zo starých vínnych sudov (rôznych veľkostí, rozpílených na polovicu cez stred). Tam sa k nim slimáci nedostanú. Iné mám zasa v pozdĺžnych hrantoch na kvety. Je s tým trochu viac roboty pri obnovovaní sadeníc, ale inak sa im tam darí dobre.

       Odpověď
       • Tak potom ty tvoje běžce se nějak flákají.
        Musíš jim domluvit. :)

        Odpověď
        • Bežcov nemám, a ani by som ich nemohol nechať flákať po záhradke, kde som mal pôvodne jahody. Mám dvoch jack russel teriérov, a tí by s nimi urobili krátky proces…
         Teraz mám jahody vyvýšené a slizniakov ignorujem :-)

         Odpověď
         • Tak to jsem asi něco popletl. Teriérům asi nedomluvíš, aby sezobávali slimáky. :)
          Letos jsem viděl slimáky na jaře, když vydatněji pršelo v létě ani ťuk. Začínám podezírat svoje protivné slepice, jestli nevyzobávají jejich miminka. Uvidíme příští rok. Jestli mají v tom prsty, zvýším jím příděl. :)

          Odpověď
      • čo sa týka hlodavcov odkedy sa nám do kotolne nasťahoval had-užovka nemáme myši,takže si tu tak spolunažívame hado dostal meno Lojzo má svoje miestečko a my pokoj od myší :))

       Odpověď
    • Chcem sa poradiť, máme veľkú záhradu, sú tam ovocné stromy, tento rok sa vôbec nekosila, ale na jar tam chceme začať vo väčšom pestovať zeleninu, jahody. Chcela som urobiť drevené ohrady a do toho dať hlinu (ako to vidieť v mnohých záhradách), ale keď čítam vaše príspevky, tak už to nevidím ako dobrý nápad. Kedysi dávnejšie som videla dokument o jednom Číňanovi (alebo Japoncovi), ktorý hádzal semienka zabalené v hline do vysokej nepokosenej trávy a mal z toho úrodu, bez kosenia, obrábania.

     Odpověď
     • Ty vysoké záhony vůbec nejsou špatnou alternativou. Sám je mám a léta v nich pěstuji rajčata. Aniž bych musel střídat plodiny, dosahuji velmi slušných výnosů.
      Výhodou těchto záhonů je snadnější ošetřování rostlin, a zamezení vyplavování půdy, která je při správném mulčování rok od roku lepší.
      O pěstování v trávě jsem viděl dost videi, ale sám nikdy nezkoušel, proto nemohu porovnávat. Ale nezdálo se mi, že by pěstitele měli nějaké závratné výnosy. A také mám raději u zahrady akurátnější vzhled.
      Pokud se rozhodnete pro vyvýšené záhony, inspirací nalezneš zde:
      http://leva-net.webnode.cz/products/podivuhodna-zahrada-igora-ljadova/

      A také zde:
      https://www.ireceptar.cz/zahrada/vysoky-zahon-se-zaklada-jako-kompost-zelenina-na-nem-roste-vytecne.html

      Odpověď
      • Ďakujem za radu, aj odkazy, aj moja mamina má rada ten „akurátnejší vzhled“, len to kosenie je náročnejšie, keďže to nie je rovina.

       Odpověď
       • To sekání musí být. Čím bys pak jinak mulčovala? :)

        Odpověď
     • Záleží, akú zem máš na záhrade. U nás je piesočnato-hlinitá zem a cez leto dlhé obdobia sucha a vysokých teplôt.Robiť drevené ohrady je to najhoršie, pretože v nich rýchlo vyschne zemina a nárazové búrkové zrážky odtečú preč, to je za posledné roky 90% všetkých letných zrážok. Ja mám dobré skúsenosti s mulčovaním, ale na jeseň vždy rýľujem, lebo bez toho zostane pôda cez leto úplne tvrdá a preschnutá a nie je schopná zadržiavať poriadne vlahu a posledné roky sa neuveriteľne premnožili hlodavce, ktoré urobili zo zeme ementál.

      Ak máš z minulého roka nekosenú záhradu, tak by som ju ešte teraz na jesen nechal zorať na plytko.

      Odpověď
      • Dovedu si představit že podle Taurova návodu i takovou půdu za několik let proměníš v půdu plnou humusu, živou a vlhkou. Jinak na ty přívaláky je dobré dělat drenáž nebo dešťovou zahradu pokud to je v možnostech. To s tím vysycháním, v podstatě vysychání záleží hodně na tom jestli máš povrch zakrytý nebo ne. Kvalitní mulč je na to výborný v každém případě, a často stačí i nechat vyšší plevel tam kde to plodiny umožňují, a všechen vytrhaný nechávat v záhonu.

       Odpověď
      • Jsem schválně provedl pokus na nejhorším kousku svého pozemku. Půda je tam písčitohlinitá také, se sutí ze stavby. Nerostlo na ní skoro nic, kromě plevelu. Před jahodami jsem tam zkoušel pěstovat nějakou zeleninu – bída a utrpení. Věčně suchu, voda se tíměř nevsakovala. Jahody nějakou chvíli asi fungovaly jen kvůli mulčovací textilií, která zadržovala vodu. Jinak si to neumím vysvětlit.
       Kvůli tomu, že ten záhon byl velmi problematický, jsem se rozhodl rajčata pěstovat ve vysokých záhonech, které jsem založil skoro metodou Holzera. Tj. dospod dáváš kusy dřeva, pak větve, pak listový odpad, seno, plevel ze zahrady. Nahoru jsem navezl hlínu odjinud, cca 20 cm, zasadil sazenice rajčat, přidal mulč 20 -30 cm, který jsem během sezony několikrát doplňoval a nestačil se divit. Záhon pracoval velmi efektivně. Na tu dobu úroda byla řádově vyšší.
       Na svém políčku jsem chtěl ukázat, že není potřeba ani dovážet hlínu. Všechno funguje i na takové bídné půdě, jakou mám, stačí jí dodat bakterie a přilákat faunu, na potravu – mulč.
       O všechno ostatní se starají živočichové. Provzdušní půdu a vytvoří na ní humus. Teď na tom kousku mám asi 5 -7 cm humusu, který se přes léto utvořil. Pro ideál by bylo lepší 10 -20 cm. Ale i tak to fungovalo!
       Vždyť jsem to popsal, jak mi lezly oči z důlky, když to začalo růst.
       Toho ideálu dosáhnu do tři let. Možná už příštím rokem, protože i na zimu jsem vše přikryl vrstvou mulče cca 15 cm.

       Odpověď
       • Je to parádní kus práce co máš za sebou.

        Ten Holzerův záhon je taky pecka. Výhoda je že by měl být hodně dlouho výživný díky tomu dřevu dole.
        Měl jsi někde i hodně jílovitou půdu? Hutnou a tvrdou že drží klidně celá hrouda na lopatě? Na takovou to potřebuji aplikovat.

        Každopádně musím s tím mulčem hodně přidat :) díky za další díl detektivky.

        Odpověď
        • Druhým rokem mulčujeme sekačkovou drcenou trávou do řádků mezi hrůbky
         brambor . Máme nečekaný poznatek, ale pochopitelný . Většinu brambor jsme sklízeli pod mulčem místo z předpokládaných hrůbků . Suché, teplé léto – jasný závěr .
         pro @eM : taky jsme začínali s podobným typem půdy ,navíc ještě s břidličnatými kamínky. Bezvadně se osvědčily právě brambory jako zkulturnějící plodina a po prvním až druhém roce se jílovitost změnila na hrudkovitost . Na tenhle typ půdy potřebuješ trpělivost , ale povolí.
         Hlavně si nedávejte do blízkost brambořiště rajčata . Mají společného houbového škůdce – plíseň bramborovou . Spory bezpečně napadají obě plodiny . Chce to 10-20 m mezi , ideální je přepažení keřemi.

         Odpověď
         • Nejen pro @Boletuse.
          Brambory jsem z toho důvodu úplně vyloučil, než jsem tu „plevel“ :-) kompletně odstranil ze zahrady – 3 roky. Ale hned potom nastaly zlaté časy pro rajčata. Osvědčilo se průbežně odstraňovat napadené listy rajčat a vetší rozestupy. Brambory se koupí Bio od místních pěstitelů za mírné ceny. Zahrada 25x16m a plíseň létá vzduchem.
          Topím v krb. kamnech tvrdým dřevem, přes zimu posypu celou zahradu postupně rovnoměrně vrstvou popela, nepřehánět vícekrát na jedno místo, kamna vybírám do starého hrnce na zavařování + poklička, potom na zahradu. Částečná jílovitost se každým rokem lepší. Cuketa, hrášek, jahody, melouny, ve skleníku okurky salátovky, bylinky, maliny.
          Zěmě se ryje a zkulturňuje, ale až na jaře, jednou za rok. Podzim, zima odpočívá a pracuje. Sousedé ryjí a upravují na podzim, ale „věci“ jim také rostou.
          Jednou za 8 let vybrat velký hnojník, přesít a rozhrnout na záhony.

          Odpověď
          • Dřevní popel je výborné především draslík obsahující hnojivo . Na trávník funguje jak má -posiluje kořenový systém. Ale celou zimu ho postupně sypeme i na ostatní zeleninové záhony. Popel z uhlí /briket/ jsem kdysi používal na cibuloviny /pórek,cibule,česnek/ , ale upřímně – kromě sirnatých pozitivních složek + draslíku a fosforu – mohou asi obsahovat i potenciální sajrajt. teď už ho nemám-topíme jen dřevem.

           Odpověď
           • Uhlím topím v centrálním kotli, popel letí do popelnice. Četl jsem debaty – hlavně těžké kovy a jiný ten sajrajt. I když „člověk“ psal, že okolo jejich uhelné teplárny, kde mají každý den 1 mm popílku na parapetu, tak vše zelené jen vzkvétá. Ale raději nejíst.
            Pro otrlé zahradníky – muže. 5L kanystr, chodit do něj na malou, v půlce obsahu dolít vodou a zalévat úrodu. Funguje, 100% Bio. To hnědé lidské ale nebrat, jak už tady padlo. To není hnojivo.

            Odpověď
            • Polétavé prachové popílky z uhlí jsou po chemické stránce jiná kapitola .Jsou kolektorem těkavějších složek uhlí . Z českých nalezišť se v 50. a 60.letech uvažovalo o exploatací germania / doba tramzistorů/ právě z některých popílkových hald .
             Omluva za odbočku ze zahrady do fabriky.

            • Všechno se vším souvisí :)

         • To je dobrý tip, díky Boletusi. Je pravda že bramborám se v té zemině překvapivě dařilo. Sice vyrýt je z toho bez poškození je malý zázrak, ale rostly opravdu pěkně. Zkusím osázet alespoň půlku toho nejjílovitějšího záhonu.

          Odpověď
  • Je to bezchybné :-) jen pokračuj.
   Ještě mi pověz, tři dotazy pokud mohu:
   1) než jsi se dostal k emkům určitě jsi to tam dával nefermentované. To jsi normál kuchyňský odpad házel po záhonech, nebo nějak mixoval, míchal s ostatním mulčem, nebo?
   2) ani při vpravení mulče nebo čehokoli nerozrušuješ povrch půdy? Tzn vše dáváš na vrch, a jediné narušení povrchu je při sázení nebo vytrhávání rostlin?
   3) dáváš do toho kbelíku k emkům všechen kuchyňský odpad nebo jen čistě rostlinný? Mám na mysli hlavně živočišné tuky a bílkoviny, zbytky masa, prošlej sejr a tak podobně co se doma taky najde…

   díky předem.

   Odpověď
   • 1) Od začátku jsem dával fermentovaný odpad.
    2) Přesně tak, mulč do půdy nevpravuji, nejlépe funguje na povrchu.
    Kromě výživy pro půdní faunu mulč poskytuje další výhody:
    -zamezuje odpařování vody,
    -pomáhá udržovat stabilní teplotu půdy,
    -půda pod mulčem je pórovitá, voda lépe vsakuje,
    -odděluje půdu od rostlin, což má za následek, že při dešti nebo zalévání choroboplodné plísně, které jsou v každé půdě přítomny, se nedostanou s kapkami na listy rostlin. V mulči se vytváří houba Bacillus subtilis, která potlačuje patogenní flóru. Ale to bych předbíhal, o ní napíši v dalším díle.
    3) Do kbelíku dávám jen čerstvý rostlinný odpad, který neprošel tepelnou nebo jinou úpravou.
    Na jiný odpad mám v nejvzdálenějším rohu zahrady kompost ze sudu, do kterého házím prošlé zbytky jídla. Ten na záhony nepoužívám, poněvadž nechci kontaminovat půdu patogenní flórou. V něm se drží myši, které ten odpad postupně zpracovávají, proto ten kompost jsem nikdy nemusel vyprazdňovat. Možná je to také důvod, proč se mi myši po zahradě moc neroztahují a neničí rostliny. Mají tam chutnější jídla a jsou v teploučku. A pak ještě drží službu kocour.

    Odpověď
  • NicNezNula 10.11.2019 o 23:24

   V jedné knize shrnutí článků revírního Schaubergera je popsáno, jak jeho soused, který měl neobvykle nadprůměrné výnosy, huhňá a zpívá do sudu s vodou na zalévání, do které ještě házel hlínu a míchal ji. Taková voda se pak údajně méně vypařovala. Tak na 50% bych věřil, že to má racionální jádro. Muselo to být někde v Boehmerwaldu a bude to zřejmě hodně stará tradice. To by mě zajímalo, jestli ještě v nějakých dalších lokalitách takové tradice přežily.

   Odpověď
   • Ja som to pochopil tak, že tam išlo o ten vydychovaný CO2, ktorý sa zlučoval (s iónmi vápnika? alebo iných minerálov) s niečím vo vode, a keď tým polial pole, tak sa na povrchu vytvorila taká tenká kôrka/škrupina, ktorá pod sebou držala vlahu.
    Toto sa dá občas pozorovať, keď máš dobre skyprenú a urovnanú pôdu (zasadené niečo v nej), potom ju rovnomerne poleješ studňovou vodou, a na vrchu sa spraví suchá tenká škrupina, ktorú keď odlúpiš, tak pod ňou je mokrá zem (záleží ale aj od typu pôdy).
    Jemnejšie rastliny pri klíčení môžu mať s tou kôrkou problém, a ľudia sa ju snažia vždy z princípu narušovať motyčkou, čím prevzdušňujú ale aj urýchľujú odparovanie vlahy, a musia častejšie zalievať. Silnejšie rastliny s kôrkou problém nemajú.

    Odpověď
    • Ta kůrka není dobré znamení. Země se snaží zacelit, protože je narušená a popálená. Stejně, jako se zaceluje tvoje pokožka, zaceluje se i země. Ona nikdy nesmí zůstat holá, jinak je poušť. Proto má mechanismy, jak se zacelit – kůrka a rychlý růst plevele. Přitom, na rychle zacelení stačí mulč.

     Odpověď
   • U Schaubergera ma fascinovalo, keď rozprával o pstruhoch, ako dokázali v prúde stáť na mieste, a pritom nebolo vidno, že by nejako hýbali plutvou. Niečo podobné som si všimol v jednom dokumente aj u kosatiek. Plávali rýchlo za loďou, a ich chvostová plutva sa takmer nehýbala.
    V tej knihe bolo aj veľa iných veľmi zaujímavých postrehov. Žiaľ, tajomstvo energie vody si starý pán vzal so sebou na druhý svet.

    Odpověď
    • Ta myšlenka vzbudila zájem, tak jsem rychle zkusil vyhledávač – zajímavé věci o rybách, vlnění těla, minimální odpor těla, atd.

     https://chovatelka.cz/clanek/ryby-jak-plavou

     https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/11216/plavecti-rekordmani-nejrychlejsi-ryba-savec-a-ptak.html

     Odpověď
  • Taurusi, to je skvělé čtení! Díky za sdílení zkušeností! Mohu Tě poprosit o nějaký odkaz na emka, o kterých píšeš? Díky!

   Odpověď
   • Mám tyhle,
    https://shop.em-biotek.cz/cs/zakladni-produkty/8-aktivni-efektivni-mikrooganismy-multikraft-1-litr.html

    už 2 roky jednu lahvičku, protože se krásně dají namnožit, jako vše živé

    Odpověď
    • Škoda, že si to sem nedal niekedy na Nový rok. Bola by som si to z domu doniesla.

     Záhradu mám zasypanú štiepkou. Najprv som mala vysoké záhony podľa Ljadova, ale štiepka je jednoduchšia. Záhradu nepolievam, keď, tak iba kým semená vyklícia. Pod štiepkou je všetko príjemné vlhké. Do zeme idem rukami alebo ploskorezom. Tata Tibor vyrobil podľa fotky.

     Myšlienku na štiepku som odkukala z filmu Back to Eden, asi by mohol byť na youtube. Vietnamsky veterán po postavení domu zistil, že studňa mu dá len tak tak dosť vody pre rodinu, ale nie na polievanie.

     No a v jednom videu sa ho pýtali, čo robí s jahodami. Zasype štiepkou, staré pohnoja a mladé sa pretlacia hore. Už druhý krát som to tak urobila, po troch rokoch a úroda super.

     V tejto besnej zime a krátkom lete si treba nájsť plodiny, ktoré to stihnú

     Odpověď
    • Díky, objednáno.

     Odpověď
  • Já se chci zeptat, jak je to s plevelem? Letos jsme s ženou na zahradě trávili hodiny a hodiny odplevelováním našich 80 metrů. A při té představě, že příští rok nás to čeká znovu, jsme se s ženou dohodli, že to políčko zmenšíme a zatravníme. To se mi ale nechce.
   Takže, když na jaře do čisté půdy (zbavené plevele) nasadím mrkev, pak na vzrostlou mrkev budu pravidelně dávat posekanou trávu sekačkou, můžu očekávat, že plevel spíše neporoste?

   Odpověď
   • Snažit se o čistý odplevelený záhon je v podstatě teorie, pokud se ovšem nepoužije totální smrt – glyfosát /Roundup/ . Většina plevelů se dá „podříznoui“ na to vyvinutým nástrojem,
    ale s těmi „ťuhýky“ je to boj věčný/kupř pýr/. Důležité je odstraňovat nejpozději při náznaku květu-pak stačí to podříznutí . Jakmile kvete- plevel dokvete i v podříznutém stavu a zanechá semínka . Moje žena postupuje tak i u trávníku . V době nekvetení necháme posečenou trávu mírně oschnout a poměrně snadno pomocí hustých švédských hrábí rozhrabeme. Jakmile nastupuje kvetení , sbírá trávu do koše a dává na kompost . Teplota při fermentaci kompostu dokáže výrazně redukovat klíčivost semínek plevelů.

    Odpověď
   • 80 m2 to je dost velká plocha, To chceš na celé ploše pěstovat mrkev?

    Já bych to zkusil takhle: plochu bych posekal, trávu na tom nechal, na navezl ještě mulč, stačí spadané listy, kterých je teď dostatek, aspoň 10 cm. Vše zalil vodou s Emkami a něčím přikryl. Třeba plachtami, kartonem nebo něčím ještě. Zatížil kameny, cihlami. Ale to bych udělal přímo teď na zimu. S každým oteplením Emka budou pracovat a plevel uhnije. Přijdou živočichové a začnou ho zpracovávat.
    Bojovat s plevelem rytím nemá cenu. V zemí jsou miliony semen plevele a rytím je jenom vytáhneš na povrch.
    Na jaře bych odhrnul proužek mulče, udělal rýhu a tam zasel mrkev. Jakmile by vyklíčila, ještě bych dal mezi ně vrstvu pilin. Mrkev se mulčuje špatně, neumím si představit, jak by se mulč dal mezi ní doplňovat. Piliny výdrží celé léto a tak rychle se nesežerou.
    Ale já bych tam nesázel jen jednu plodinu, namixoval bych víc. Už jen kvůli tomu, abych oklamal škůdce. Mrkev se má dobře s cibuli nebo česnekem.
    V mulči občas proroste nějaký plevel, ale toho je tak málo a likviduje se tak snadno,že kvůli tomu se nemá cenu hroutit.

    Odpověď
    • Nejlepší kámoš k mrkvi jsou Rajčata. Ideálně vyvážená kombinace, rajčata a mezi nimi řádky mrkve.

     Odpověď
     • Všechno se dá kombinovat.

      Odpověď
      • noo, tak tady bych nesouhlasil. Jsou plodiny které se vyloženě nesnáší. Praxe to potvrzuje.
       Vřele doporučuji:
       https://www.mall.cz/knihy-hobby-radci/riotteova-louise-mrkev-miluje-rajcata-100000718973

       případně hledat pomůcky „companion planting“ v obrázcích google, nebo pinterest.

       Odpověď
       • Takhle jsem to nemyslel. Asi jsem se špatně vyjádřil.
        Jsou rostliny, které se nesnáší, jsou takové, které mají společné škůdce a nemoci a jsou takové, které mají různé požadavky na PH půdy.
        Ale s hlavou a rozumem se rostliny dají nakombinovat.

        Odpověď
        • S lidma je to podobné .

         Odpověď
        • jo tak to potom ano.
         No po přečtení dvou výborných k tomu určených knih jsem shledal, že zahradník-začátečník to sám zdravým rozumem úplně nenakombinuje, protože právě ty znalosti o škůdcích, plísních, virózách a podobných vychytávkách jsou velmi komplexní, stejně jako půdní nároky, světelné a tak dále. Je toho hodně.

         I proto jsem se snížil ke konzumaci tak zjednodušené informace jako jsou ty tabulky „companion planting“. Když jsem to hodnotil zpětně tak jsem zjistil že jsem dřívě pěstoval hned několik nevhodných kombinací.

         Ale tu knihu opravdu doporučuji. Klesla i na velmi příznivou cenu.

         Odpověď
     • Ač rasově odlišní, zelenina – ovoce (rasa nejistá = https://cs.wikipedia.org/wiki/Raj%C4%8De_jedl%C3%A9 ), barva kůže je spojuje, i když mrkev podzemní to tvor a rajče? Pozor na bramborový mor! :-))

      Odpověď
    • Sadit jenom mrkev nebudu, to byl příklad. A díky za nápad TauRe, co s tím udělat. To by mě nenapadlo. To bych mohl i stihnout, protože alternativa byla/je to celé přerýt rýčem i s plevelem, který hustotou porostu už spíše připomíná trávník :(
     Knihu za 80 Kč jsem si už objednal, takže budu plodiny kombinovat. Díky eM.
     S tím, že hlína má miliony semínek plevele můžu potvrdit, protože jsem si přesil hlínu od kamení, krásný 1 metr vysoký kužel hlíny, který děsivě zarostl plevel a já tu hlínu musím rozhrnout, abych zarovnal kus zahrady a už teď je mi jasné, že si tam zaseju i ten plevel, co vidím…
     Taky zkusím tu slámu a brambory a možná i ten vyvýšený záhon. Ten se mi líbí nejvíce.

     Odpověď
     • Ještě jsem dělal tak ( na menší ploše), že jsem vyřezával kusy trávy i s kořeny a obracel je vzhůru nohama. Na to jsem nasypal bakterie do kompostu (EMka jsem ještě neměl), pořádně zalil, přikryl kartonem a plachtou a nechal 3 měsíce v letě. Za tu dobu se tam vytvořil humus, ve kterém bylo plno žížal.

      Odpověď
      • tzn. obětoval jsi jednu sezonu na daném záhonu za účelem takového zkvalitnění.
       Mě nebere rozum tu plachtu. To nevadí že tam není přístup vzduchu? Tedy ten první základ jsou anaerobní bakterie, a až po odkrytí se tam rozmnoží ty aerobní? Nebo to ta plachta tolik neudusí? Vždycky jsem se plachtám vyhýbal právě z tohoto důvodu, abych tu zemi nechal dýchat.

       Odpověď
       • Nějaký vzduch se tam dostane, vždyť to není hermeticky uzavřené. Nakonec, žížaly jsou toho důkazem.

        Odpověď
       • plachta je praveze vyborna, vzduch tam je a vsetko co ma rado vlhko, teplo a malo slnka je tam ako doma, poda je potom cela prehrabana dazdovkami, skus pozriet pod nejaku latu alebo kamen. poda je tam zlozena ako keby z malinkych guliciek a vsade plno chodbiciek od chrobacikov, ale burina nejde lebo nema slnko

        Odpověď
        • no díky oběma, pořídím tedy i plachtu :)

         Odpověď
   • K té mrkvi, vyjednotila jsem, odplevelila, plevel nechala ležet mezi řádky. Bylo horko, sucho, manžel hodně zaléval do 20.6., pak ho vzaly plotýnky, docházela voda v studni a já se tam na to již spíše vybodla i nechala zaplevelit. V zač. září jsem to pouze přikryla bílou netk. text. proti larvám pochmurn. mrkvové a už jsem viděla, že mrkev je obstojná i v tom mohutném plevelu, už jsem ji sem tam k jídlu vytáhla. Koncem září kvůli žravým myším, jsem ji raděj už sklidila a ejhle, takovou maxi jsme ještě neměli, asi se natahovala pro vodu pod sebou, ne, že by byla jen dlouhá, ale i široká.
    Jinak, jinde na záhonech, než zaplní rostoucí plodina plochu, nechávám i vysemenit nebo zasadím kytky, říkám tomu, nechci tady z toho mít Saharu.
    Další- mrkev k rajčatům ne, neprospívaj, kazí se, každýmu to vždy připomínám, po mých takových zkušenostech jsem i pak narazila na „tabulka vzájemných kombinací rostlin“ na www.zahradaproradost.cz
    K rajč. hlávk. zelí, vše 60 cm od sebe, výborně to roste, nemá tolik škůdců, jen na nejst. prvních listech, ty se později odtrhnou, zeli svými listy chrání půdu pod sebou, nemusí se to ani moc zalévat, i v tom horku a suchu a že to máme na velmi vystaveném místě slunci v těžké půdě. A ta kniha od eM je dle mne špatná.

    Odpověď
  • @ Taurus,
   collego, jednim slovem …vynikajici…lepsi nez detektivka
   dakujem

   Odpověď
  • Taurusi,
   smekám před Tebou.Vynikající, poučné a poutavé čtení!Díky.
   S mulčováním můžu potvrdit, po letech strávených pletím mojí minizahrádky(10x7m), letos jsem neplela, až teď po prvním mrazíku jsem objevila uprostřed pomrzlých kytek kopřivu. My trávu nemáme,ale soused seká trávník sekačkou, vždy, když měl biopopelnici před barákem venku,vyběhla jsem,zatáhla domů, a pěkně poctivě roznosila mezi květiny i do skleníčku(2x3m).Letos ani slimáci nebyli.Téměř odpadlo i zalévání.
   Bohužel mám jen malý kousíček pozemku, ale přeji vám všem pěstitelské úspěchy.

   Odpověď
   • Věrko, díky.

    Můj trávník v létě také dostal zabrat, a z něho jsem mohl čerpat až po vydatných deštích. Jenže jsem si z loňska nahrabal větší zásoby listí z obecných pozemků. Zapojil jsem do toho i svoje slečny, které se dlouho upejpaly, dokud jsem nepohrozil, že nebudou rajčata. Místní na nás koukali, že jsme se nechali zaměstnat u výboru na úklid obce. Nechal jsem je při tom. :)
    Během zimy listí bylo v pytlích prosypaných hlínou, takže k létu už bylo zfermentované. V době sucha mi přišlo vhod.
    Ještě mi nějaký pytel trávy vždy přinesl soused, když sekal, a který uznával jen tradiční zemědělství.
    Takže, teď je sezona, sbírejte listí, příští rok přijde vhod.

    Odpověď
    • taky jsem zhrabala místní park, zakládám totiž zvýšené záhony.. a jedno z nejkvalitnějších je listí lípy

     Odpověď
 6. Vyzerá to tak, že máme tu ďalšiu potravinu, o ktorej platí, že všetko treba s mierou. Týka sa to chilli a celkovo kapsaicínu:

  „Studie prováděná v letech 1991 až 2006, která zahrnovala více než 4500 dobrovolníků starších 55 let, odhalila, že ti, kteří si dopřávali denně dávku chilli o hodnotě 50 gramů, si později mnohem častěji stěžovali na výpadky paměti.

  Odborníci rovněž odhalili, že pravidelná konzumace chilli může ve výhledu 15 let pro konzumenty znamenat až 56procentní zhoršení paměťových schopností.“

  Na štúdii pracovali odborníci z austrálskej a katarskej univerzity. Vedúci štúdie – doktor Zumin Shi.
  https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/neprizniva-zprava-pro-milovniky-chilli-casta-konzumace-nici-pamet-40292111

  Odpověď
  • 50 gramů chilli, to je dost nepřesná definice s ohledem na rozdíly v obsahu kapsaicinu.

   Odpověď
   • Veď preto tam píšu, že zatiaľ nevedia presne, čo tento efekt v papričke spôsobuje. Len predpokladajú, že jedným z vinníkov môže byť kapsaicín. Zrejme preto ten údaj 50g papričky.

    Odpověď
 7. Všichni zdravím.

  V tomto příspěvku bych se s vámi chtěl podělit svými pěstitelskými úspěchy a také technologiemi a vychytávkami, které při pěstování plodin používám. Nevylučuji, že někomu se ty úspěchy mohou zdát dávno překonané, ale vzhledem k tomu, že jsem zde dosud neviděl komplexnější souhrn, tak si dovolím otevřít téma: Jak dosáhnout nejoptimálnějších výnosů při nejnižších nákladech na minimu ploše.

  Studoval jsem minimálně rok metody přírodního zemědělství z různých pramenů a vyzkoušel jsem svoje poznatky v praxí, takže vím o čem mluvím.

  Pro začátek vám povím o svých prvních pěstitelských „úspěších“, kterými jsem prošel na příkladu pozemku 2×6 m2, který jsem, jako totální pěstitelský analfabet vyčlenil pro pěstování jahod. Půda na tomto pozemku se vlastně půdou nazvat ani nedala, poněvadž dřívější majitel, při stavbě garáže, velikosti lokomotivy tam vyhazoval veškerou suť a zbytky stavebního odpadu, který potom přikryl malou vrstvou hlíny. Takže tam přece jenom vyrostl nějaký plevel, z čehož jsem naivně usoudil, že k zemědělskému využívání tohoto pozemku postačí přihnojení dvěma kolečky koňského hnoje. Do takto připravené půdy jsem nastrkal nějaké jahody, které přikryl mulčovací textilií, abych zamezil růstu plevele, jelikož bytostně nesnáším všechny tradiční zemědělské práce, jako okopávání, pletí a rytí. Moje jahody se kupodivu nějakou úrodou odvděčily za moji „péči“ a pár let jsem užíval skoro bezstarostného příjmu v podobě chutných plodů. Jenže za nějaký čas jejich výnosnost začala rapidně klesat a musel jsem řešit otázku hnojení ano, či ne?

  Musím sám sebe pochválit za statečnost, řekl jsem hnojení „ne“ a rozhodl se jahody přesadit na jiné místo. Razantně jsem strhl mulčovací textilii a žasl – půda pod ní byla absolutně mrtvá! Bez jediné žížaly, bez jakékoli jiné havěti, která obvykle v půdě žije. Rychle běžel k internetu v něco nastudovat, jak se dá v takové situaci půdě pomoci. Zjistil jsem, že je dobré zelené hnojení, tak jsem objednal semena a zasel. Současně, do toho zeleného hnojení jsem zasadil 4 cukety, které přes veškerou péči, kterou jsem v té době věnoval (zalévání), stejně chřadly. Nakonec, vydaly každá asi 3 kg plodů, pak chytly plíseň a chcípli.

  Jenže jsem se nevzdal. Zasel jsem další dávku zeleného hnojení a několikrát denně běhal to zalévat, poněvadž přišly čtyřicítky a semena ne a ne klíčit. Sousedka od naproti mě pobaveně sledovala z okna druhého podlaží a asi si pomyslně kroutila ukazováčkem kolem spánku: „co je to za nesmyslné hemžení“? To zelené hnojení, které nesklovali vrabci, přece jenom vyrostlo, ale místo deklarovaného metru velikosti, dosáhlo asi jen třiceti centimetrů. Další jsem už nezasel, poněvadž pochopil, že tudy cesta nevede…

  Šel jsem studovat, jak se říká od podlahy.
  Zjistil jsem co nejvíce o struktuře půdy a o jejich obyvatelích.
  V krátce:
  půda má svoji strukturu, která by se neměla narušovat. V horních vrstvách žijí aerobní bakterie, ve spodních – anaerobní. Ty se starají o fermentovaní zbytků rostlinné biomasy, kterou potom požírají živočichové, třeba žížaly a jiné. Bez procesu fermentace je biomasa pro živočichy nestravitelná. Stejné je to s živočichy: jsou druhy, které žijí v horních vrstvách a jsou druhy, žijící ve spodních.

  Dále – v půdě jsou vytvořeny kapiláry, které tam zanechaly uhnilé kořeny rostlin a půdní živočichové. Ty kapiláry jsou potřebné, aby se dospod dostala voda. Takhle půda funguje v neobdělávaných přírodních lokalitách. Rostliny, které na povrchu odumřou, jsou zpracovány bakteriemi. Následně jsou snědeny půdními živočichy, kteří rozloží biomasu na stopové prvky, sloučeniny a vitamíny, které využijí další rostliny. Přitom se uvolňuje kysličník uhličitý, který, jak je známo, je výživou rostlin.
  Umíte si představit, co se stane, když se půda zryje? Aerobní bakterie se dostanou dolů a tam zahynou, anaerobní ke vzduchu, kde zahynou také, a stejné věci se stanou s půdními živočichy. Ve výsledku je narušena půdní rovnováha a to nemluvím o kapilárách, které zmizí a voda, která se má dostat ke kořenům rostlin, zůstane na povrchu. Aby se rovnováha obnovila, je potřeba čas. Jenomže, pilný zahradník ten čas půdě neposkytne, protože při zjištění, že voda do půdy nevsakuje, poněvadž se na ní vytvořila kůrka, na které vyrostl nějaký plevel, ještě naběhne s motyčkou a znovu vše pečlivě okope a „provzdušní, a tohle dělá po dobu celé pěstitelské sezony. A na podzim to celé ještě celé zryje, a tím zničí poslední „partyzány“ které odolali jeho péči. A pak si láme hlavu, co je s jeho půdou, proč klesá úrodnost? Nejlepší, co nakonec dokáže vymyslit jsou kolečka koňského nebo kravského hnoje, který na podzim ještě stačí do půdy vpravit. V horším případě vpraví do půdy kila umělých hnojiv a tím to celé doslova pohnojí. A pak nadává, že má špatnou půdu, že to zemědělství je drahá věc, která stoji hodně námahy s nejistým výsledkem. Protože rosliny přes veškerou péči strádají nemocemi, suchem a podvýživou.

  Co ideální půda potřebuje?

  bakterie, jak aerobní, tak anaerobní, které fermentují rostlinnou biomasu a dělají ji stravitelnou pro půdní živočichy,

  - půdní živočichy, kteří požírají fermentovanou rostlinnou biomasu a rozkládají ji na jednotlivé prvky a sloučeniny v podobě nejlépe stravitelné pro rostliny. Zároveň půdu kypří, a jako vedlejší produkt své činnosti uvolňují CO2, který je výživou rostlin,

  - kapiláry a cestičky, vytvořené kořeny uhynulých rostlin a půdními živočichy, které jsou zásobárnou vody pro kořeny rostlin.

  Proto, hlavní zásadou je půdu nerýt a nekypřit!
  Co tedy dělat, když mám pozemek, porostlý plevelem a chci na něm začít pěstovat užitkové rostliny?

  Co je lepší – koňský nebo kravský hnůj, kompost nebo zbytky rostlin? Včetně toho, co jsem nakonec vypěstoval na svém „smetišti“ se dozvíte v dalším díle.

  Odpověď
  • TauRusi, a myslíš že vydržím do příštího dílu když jsi to napsal tak pěkně a napínavě? :)
   bez legrace, už se těším. K výše popsanému bych měl i nějaké své poznatky, ale jak tuším, komentování by bylo předčasné :)
   předpokládám že jahody nebudou podstatou příběhu, tak jen doplním že jahody je třeba množit a obnovovat rostlinky za nové, po několika letech je nahrazovat připravenými vzrostlými odnožemi. Každý rok odebrat ty nejhezčí odnože prvního řádu a když jsou vzrostlé nahrazovat jimi rostliny které už plodí méně.

   Každopádně máš za sebou zřejmě hezký kus práce, poklona.

   Odpověď
   • Také se těším. Ze své zkušenosti vím moc dobře, že nejlepší je suchý záchod. Ten jsme měli na chatě a děda i táta ty splašky lili do vykopané díry v záhonu, kde byl rybíz, díra se zasypala a rostliny si braly živiny. Měli jsme nejlepší rybíz v okolí. :-D Vážně, dnes uvažuji, že na chatě obnovím suchý záchod kvůli kvalitě a kvantitě převážně rybízu, protože tak sladký červený rybíz již od dob splachovací toalety na chatě nikdy nebyl.

    Odpověď
    • To říkej každému komu dáš ochutnat, hned po tom co strčí ten rybíz do pusy. :D
     zajímavé, čekal bych že vzhledem ke kvalitě lidské stravy bude spíš lidský trus toxický.

     Odpověď
     • lidský trus je naprosto nevhodný jako hnojivo ,to věděla už moje prababička nar. v roce 1870.

      Odpověď
      • To bych se hádal.

       Odpověď
       • Tak praxe může ukázat že některým plodinám to prospěje a nevadí, ale ke konečnému zodpovězení té otázky bychom museli znát i obsah plodů které takto vyrostou. Jsou různá „dobrá“ hnojiva po kterých rostou sladké plody, ale už nemusí být tolik zdravé pro tělo.

        Ale hlavně se tu nepřete o ho… ;)

        Odpověď
        • V nynější době nastává otázka, jestli tělo je schopné vyloučit všechny jedy z potravin a ta hovn@ nejsou “čistá”, když je zde skoro polovina národa postihnuta toxickou rakovinou. Jen chci říct, že dnes ty jedy v těle zůstávají a živí farmaceutický byznys, který chce jakoby na oko léčit, ale vede to ke smrti tak jako tak. Teď jsem si vzpomněl na Ratha, jak mluvil o tunelu VZP.

         Odpověď
      • Rodiče 2x ročně vylívají septik na roh zahrady, do míst, kde se málo chodí. To místo je hned poznat, protože tráva je tam vyšší a zelenější než všude jinde. Takže jako hnojivo trávy vcelku použitelné. Maliníky si nestěžují, z několika sazeniček se tam velmi rozrostly do neproniknutelné houště.

       Odpověď
       • Obsah septíku má velké množství močoviny, která je organickou sloučeninou uhlíku, dusíku, kyslíku a vodíku s funkčním vzorcem CO(NH2)2.
        Dusík ovlivňuje nárůst zelené masy.
        Proto v zemědělské velkovýrobě se s oblibou používají dusičitá hnojiva.
        Při přihnojování obsahem septiku nemáte kontrolu nad množstvím těchto látek. Jednoduše, rostliny porostou velmi dobře, budou pěkné, ale obsahem dusíku se nebudou moc lišit od toho, co koupíte v krámě.

        Odpověď
        • je to tak .Dusíkaté hnojení je pro většinu laicky pracujících zahrádkářů a i zemědělců „optické“ viditelné hnojeni . Rostliny jsou bujné , ale pletiva řidší ,nemluvě o dospívání k plodům a jejich kvalitě. „Neviditelné“ hnojení dalšími bioaktivními prvky , zejména draslíkem a fosforem toto komplementárně zařídí a rostlina je po všech stránkách vitální a funkční.
         Je to jako u živočichů . Dvoumetrový habán může mít poloviční sílu a absenci ducha oproti podsaditému všestranně vyvinutému nenápadnému chlápkovi .
         Ostatně – VVP taky není „lajna“ a dokáže na tatami, ale i za řečnickým pultem hodně.

         Odpověď
      • Vase prababicka ,mela bohuzel spatne informace.Zde ve zdejsim podnebi to nemuzu pouzivat ,ale dobre si pamatuji ,jak ma babicka prihnojovala a jeji zahradka a čajove ruze ,jezdili obdivovat – nadhera.Absolutne spatny a nicim neprospesny je trus psí.

       Odpověď
     • :-D jen jsem popsal svou zkušenost. Tak to prostě bylo.

      Odpověď
    • O hovně potom ještě něco napíši. Nemyslím, že je to nejlepší varianta.

     Odpověď
   • Detektivka – hadr, že? :-)

    Jenže já nemohu to vyplivnout celé najednou, protože ten text by zabral strašně místa a ve výsledku by to nikdo nečetl, poněvadž by si myslel, že zde tapetují.
    Navíc, po kouskách se informace lépe pamatuje.

    Co se jahod týče, už vím také, že se musí přesazovat odnože. Jenže, letos jsem nestíhal sledovat ty nejvykonanější. Byl jsem rád, že jsem zvládl zpracovat úrodu.

    Odpověď
    • říkal jsem si že přispíváš podstatně méně než dříve, tohle byla jedna z variant vysvětlení :-)
     Ano zahrádkářská detektivka :-) to je v podstatě nový žánr. Těším se na pokračování.

     Odpověď
     • Méně přispívám, protože se zde objevilo hodně zdatných diskutérů (včetně tebe), kteří vše stačí rozložit do přihrádek dříve, než se k internetu dostanu. A proto se mi uvolnily „ruce“ na studium jiných věci. :)

      Ale byly i jiné důvody, o kterých v diskuzí nechci psát.

      Odpověď
      • pocta od Césara :-) díky.

       rozumím, tak ať jde vše co nejlépe.

       Odpověď
       • Toho si važ, to je jako kdyby Ti Gott řekl, že umíš zpívat. Fakt a pokračuj kamaráde ;-)

        Odpověď
    • Ďakujem, TauRus,
     za takéto podelenie sa o skúsenosti. Je to veľmi pútavo napísané, a neoceniteľné, ak sa niekto rozhodne podeliť o svoje „vedieť ako“.
     Po pravde, ja sa v posledných rokoch viacej venujem chovu drobných domácich zvierat. Ten vznik života ma vždy fascinuje. Kuriatka som si sám liahol, skúšal som aj liaheň a podarilo sa mi mať aj živú kvočku pár krát. Na druhom mieste je u mňa pestovanie ovocných stromkov, skúšam bez postrekov už niekoľko rokov, ale v skúsenostiach mám ešte značné medzery. No a v pestovaní drobnej zeleniny a ovocia si pripadám ako amatér. Niektoré plodiny sa mi darili, iné zasa nie.

     U jahôd viem, že sadenica dáva dobrú úrodu maximálne tri roky, potom treba zasadiť novú odnož (vraj tie najbližšie ku starej sadenici sú najlepšie). Jahody sú náročné na vodu (podobne ako čučoriedky).
     Mám jahody, klasickú komerčnú odrodu Senga sengana. Je zaujímavé, že mám doma starú odrodu, ktorá sa nám zachovala cez odnože už množstvo rokov, či skôr desaťročí. Svojho času sa o ne staral otec. Teraz mám aj nové sadenice sengy, ale keď porovnám chuť týchto nových sadeníc, a tých starých, tak je tam rozdiel. Staré sú o niečo menšie, ale oveľa sladšie. Skúšal som aj iné druhy jahôd, ale také sladké ako tie staré som ešte nemal.
     Takže asi tak. Teším sa na ďalšiu časť tvojho seriálu.

     Odpověď
     • No právě, čekají nás dost turbulentní roky, než se vše ve světě utřese. Proto je dobré zabezpečit stabilitu rodiny i určitou nezávislost na trhu s potravinami. Nehledě na to, že se svými potravinami mám jistotu, že rodinu neotrávím.
      Proto je dobré sdílet mezi sebou různé poznatky, třeba i o chovu nebo sadařství.
      K ovocným stromkům jsem se ještě nedostal. Zatím byly malé, tak mě tolik netrápilo, jestli nějaké jablíčko se nepovedlo. Ale příští rok se budu muset tomu věnovat. Též hodlám zkusit pěstovat fíkovníky „na volno“.
      Na zvířata si ještě netroufám. Mám pouze mini kohouta se slepici, které mi ze svých přebytků věnoval kamarád na okrasu zahrady, místo pávů. :-) Jenže ti jsou spíše ke vzteku. Poněvadž jsou polodivoké, spí na stromech a ničí mi květinové záhony. Zároveň hodně žerou. Slepice furt schovává od nás vejce na různých místech a snaží se na nich sedět. A já, při představě, že budu zde mít desítek dalších parazitů, ji kazím mateřství. Tj. ty vejce vybírám. Jenže i ty jsou k smíchu, jak jsou malé.

      Odpověď
      • Fíkovník pěstuji třetím rokem. Letos 45 kousků fíků.

       Odpověď
       • Tak to je velmi slušné. Příští rok, když Bůh dá, budeš mít trojnásobek.
        Už vím, na koho se obracet o radu.:) Vysazovat budu na jaře.

        Odpověď
        • mam odpozorovane od kamaratov ze najlepsie sa fige dari ked ma za sebou kamennu stenu alebo stenu domu, prospieva jej naakumulovane teplo zo steny najma pre dozrievanie plodov, navyse nehrozi tak casto vymrzanie

         Odpověď
      • Áno, to minisliepky (liliputky) robia. Kde sa naučia nocovať, tak tam potom chodia spať za každého počasia. Ale pre sliepky je dobré mať ohradený priestor, aby nelikvidovali záhradu. Celkom mi tu nedávno dal chrobáka do hlavy jeden z tunajších nickov, že používa sliepku ako prirodzeného predátora na larvy škodcov, ktoré padajú do trávy (vtedy sme sa bavili o „vrtivke orechovej“, ktorá vloží vajíčko do šupky orecha, tá sčernie, orech padne, a červík sa zavrta do zeme, kde sa zakuklí a vylezie na nový rok ako mucha).
       Figovník odporúčam, pestujem to už veľa rokov. Potrebuje slnečné miesto, najlepšie na južnej strane blízko steny, kde je závetrie. Mladý figovník býva náchylný na vymrznutie. Vtedy nadzemná časť zmrzne a na jar vyraší nová z koreňa, čo je ale škoda, lebo stratí na veľkosti. Preto je dobré ho na zimu, aspoň zo začiatku zazimovať (ja kmeň obalím sklennou vatou, a zaviniem do potravinárskej fólie). Neskôr už je odolnejší proti vymrznutiu, ale stalo sa mi, že mi už vymrzol figovník s 5 cm priemerom kmeňa. Ľudia u nás na dedine ho pestujú hojne, a ku podivu, nikomu z nich v predzáhradke nevymrzne, len mne sa to stávalo. Ja som ho formoval skôr do kmeňa ako strom. Iní ho nechávajú rásť bujne ako ker s mnohými výhonkami.
       Keď je dostatočne veľký, tak plody dozrievajú dvakrát do roka. Prvý krát cca v júli, a druhý krát v októbri. Robievam z nich vynikajúci lekvár. Podstatné je, aby šupka bola úplne hnedá a mäkká, odstraňujem všetky zelené časti, lebo tie vytvárajú pachuť. A keď do toho lekváru pri varení primiešaš aj trochu sliviek, potom sa podobá na jahodový lekvár: je červenkastý a má plno malých chrumkavých zrniečok, ako jahody.
       Ja považujem figy za zrelé, až keď je stonka ohybná a plod doslova visí, šupka je viac hnedá ako zelená. V takom stave je plod ešte šťavnatý, jem ho aj so šupou. Keď ho necháš dozrieť viac, a vyzerá ako zvráskavené visiace vrecúško, tak už na chuť nie je tak šťavnatý, ale má hustú lekvárovú konzistenciu a je veľmi sladký (dobrý na sušenie). Len sa môže stať, že ak plody necháš dlho na strome, tak si na nich zgustnú vtáky a mravce. Inak figovník nemá v našom regione žiadnych škodcov (podobne ako kiwi), je veľmi nenáročný.

       Čo sa týka ovocných stromčekov, snažím sa pochopiť, ako funguje prirodzený biologický kolobeh a spolupráca fauny a flory. Nie som zatiaľ odborník na strihanie. Stromy nie sú na pohľad také krásne a zdravo vyzerajúce, ako tie, ktoré sú ošetrované chémiou. Napr. u môjho suseda. Ale zisťujem, že často stačí veľmi málo, malý ručný zásah, aby sa udržala rovnováha (napr. aby sa nepremnožili vošky. Stačí spláchnuť prúdom vody, alebo odtrhnúť zavčasu (ak každý deň sleduješ) napadnuté listy, ak máš malé koruny a nie príliš veľa stromov). Často je to tak, že škodcovia si zoberú menšiu časť, a zvyšok ostane pre pestovateľa, čo je prijateľné. Nemusím mať sto percent úrody. Len mám trochu problém s múčnatkou, najmä u odrôd idared a ontário.

       Odpověď
       • Ten zber na lekvár robím tak, že priebežne zbieram ideálne dozreté plody, a dám ich hneď do mrazáku. Potom keď ich je dosť, tak ich naraz rozmrazím, odkvapkám, a ide sa variť.

        Odpověď
      • Taurus pokud máte slepice a kohouta ,tak na jednoho kohouta jsme vždy měli , minimálně 10 slepic , babička říkala , že jich nemůže být míň jak 10 , protože by je kohout utahal. Pokud začne slepice kvokat namočí se jí zadek do studené vody, někdy to pomůže. Prvním rokem jsou vejce menší ,čím starší slepice tím větší vejce , ale snese jich méně . Od konce srpna do vánoc vejce nenesou , odpočívají. Pokud jim namrznou v zimě hřebínky tak taky nenesou.

       Odpověď
      • > Na zvířata si ještě netroufám. Mám pouze mini kohouta se slepici, které mi ze svých přebytků věnoval kamarád na okrasu zahrady, místo pávů. :-) Jenže ti jsou spíše ke vzteku.

       Zakroutit krkem a na pekáč :)

       Odpověď
       • :-)
        To už nejde, buď to udělá kuna nebo lasička nebo pojdou věkem.

        Odpověď
  • Putinovec 9.11.2019 o 23:17

   Už několik let to dělám tak,že vše co zahrada vytvoří jí vracím zpět.Po ostříhání keřů a stromů všechny větvičky do síle palce rozstříhám na cca 10 cm kousky a použiji je na zakrytí.Listí, pecky a shnilé ovoce nastelu pod keř či strom, ze kterého pocházejí.Půda je jiná než dříve, je vláčnější,Když při sázení někde ryju díru, tak je tam nezvykle velké množství žížal.Nemluvě o tom, že vrstva zbytků chrání půdu před mrazem, vysušením a zároveň funguje jako zásobník vody, která se postupně uvolňuje do půdy.
   Silnější větve nebo části kmenů nařežu na rozměrově vhodné kusy a pokládám je do zadních částí podél plotu.Jediné co vyhazuji jsou ostříhané části růží, děti v létě běhají bosky.
   Zeleninu už dnes nepěstuji,posledních 12 let se věnuji kvetoucím keřům a ovoci.

   Odpověď
   • Uff, to je hodně práce.
    Díky za tipy, to dává smysl.

    Odpověď
  • Ano, tyto postupy zavádím na zahrádce také a dostávám se neustále do konfrontace se „zkušenostmi a moudrostí starších“.

   Jinak tato kniha stojí za pozornost https://www.zbozi.cz/vyrobek/kompletni-navod-k-vytvoreni-ekozahrady-a-rodoveho-statku-jaroslav-svoboda/

   Odpověď
  • Hovno ako hovno, v podstate to riešite dobre, dusík/amoniak atd pôvod exkrementu môže byť rôzny. Ide o dávkovanie a koľko ho zostane v dosažiteľnej vrstve, inak ho vody spláchne dole a nič z toho. Skôr chcem upozorniť na vedľajšie látky FOsfor, bacha na to, obsiahnutý v pracích práškoch… Určite neprehlúpite, keď budete mulčovať, ja sypem pokosenú trávu na zeleninu, mám kvapkovku a časovač. Treba dodávať organiku do pôdy, Mám vinohrad, namiesto kostola. A tam som neoral, iba kosil, poklesla mi úroda, preto už oriem každý druhý riadok. Zvýšila sa mi úrodnosť, Ide o kyslík a prevzdušnenie pre koreňový systém.. je toho viac.

   Odpověď
 8. Marta Foučková hlbinná terapia , 2 knihy
  - má niekto z vás skúsenosť ?

  Odpověď
  • Přečetla jsem od ní knihy Já a Já jsem. Už je to mnoho let. Tehdy to byly knihy, které stály (stojí) za přečtení, ale nebyly to knihy ke kterým bych se vrátila, nebo do nich pravidelně nahlížela.
   Šlo o srozumitelný popis toho, že každý z nás je součástí větších celků, součástí Vesmíru. Každý dříve nebo později platí nejen za své skutky, ale i myšlenky a také pokud si dobře vzpomínám jde o téma minulých životů.

   Odpověď
 9. Přidávám písničky pro potěšení srdce:
  https://www.youtube.com/watch?v=4EF6poRk0Z4
  https://www.youtube.com/watch?v=iTen3Fdf3gU&feature=youtu.be

  Odpověď
 10. Chodieval som okolo domu, kde žili Taliani, zrejme zamestnaní v Mochovciach. Zaujímavosťou bola malá pyramída pred ich domom, vyzerala, akoby bola z kociek zámkovej dlažby a navrchu mala posadený kovový ihlan.

  Zaujímavé na tom celom je, že sa nedávno odsťahovali a z vrchu pyramídy zmizol aj ten ihlan. Uvažujem, načo si tú pyramídu staval. Možno ako očistnú štruktúru kvôli práci v atómovej elektrárni.

  Odpověď
  • Možná by Ti pomohly tyto dvě informace z fyziky:
   1. Na vrcholku pyramidy je několikanásobně zvětšený gradient místního elektrostatického pole Země. Efekt je tím větší, čím je pyramida vyšší a štíhlejší. Kovová špička je nezbytná. Žádoucí je ostrý, čistý hrot a nejlepší vlastnosti má zlato (stačí jen pozlacený hrot na konci). Hrot emituje ionty (typicky záporné). Za příznivých okolností (není těžké jich dosáhnout) tam vzniká Eliášův oheň. Teoreticky lze takto generovat určité množství iontů a případně je využívat ke zlepšení iontového mikroklima. (Stověžatá Praha s množstvím křížů s ostrými hroty …)
   2. Jevu ad1. lze využít k výraznému zesílení elektrostatického pole uvnitř stavby, která má pyramidální střechu. Stavba (ne střecha) však musí být z materiálu s nízkou vodivostí a vysokou permitivitou. Z přírodních materiálů je ideální mramor. V nouzi alespoň suché zdivo. Stavba však nesmí mít hromosvod. Chrámy a kostely byly kdysi takto stavěny. Člověk v elektrostatickém poli, pokud je vodivě spojen se Zemí, přitahuje v oblasti hlavy záporné ionty, které výrazně zlepšují pH krve. (Katedrálový efekt.) Velmi zajímavá je vlastnost břidlice, která když zmokne, má vodivý povrch, což efekt pyramidy zvyšuje.

   Když už jsem to zmínil, musím dodat, že v naší zemi je elektrostatické pole (nejen) uvnitř staveb systematicky neutralizováno.

   Odpověď
   • Nekde jsem cetla, ze mely pyramidy nahore kristalovy jehlan. Pozdeji byly kristaly odstraneny a nahrazeny betonovymi jehlany.

    Odpověď
    • Je to pochopitelné, pokud měl být popsaný efekt utajen.
     Celá problematika je dosti složitá. Dnes se už nevyučuje běžně (možná pro svoji náročnost) ani na vysoké škole, což je velká škoda. Iontové mikroklima má (právě svým vlivem na pH) zásadní význam pro zdraví člověka. Jeho vliv je zřejmě silnější, než vliv stravy. U nás se tomu věnovali především inženýři Běhounek, Jokl a Buřival.

     Odpověď
    • v knihe „Strážca pyramídy“ Jerzy Edigey-poľský spisovateľ?

     Odpověď
     • Ne, byl to clanek na netu, uz si nevzpomenu kde.
      Ale mam zajimave video od Zaznobina: Jak zahynula Atlantida?
      https://www.youtube.com/watch?v=cPZgwTypX04

      Odpověď
   • Dakujem za vhlad do problematiky. Vsimol som si, ze aj niektori liecitelia maju u seba pyramidy, cudujem sa vsak, preco su drevene. Dokonca bez vyplne, iba 4 laty spojene do ihlanu.

    Co sa tyka tej spicky, pripomenulo mi to ihlan na monolite, ktory je na prazskom hrade a ktory nechal zadeklovat Havel. Tam ten ihlan funguje na opacnom principe?

    Odpověď
    • To jsou otázky na pana Buřivala, který snad ještě žije. Já jsem v té oblasti samouk a moje úvahy by byly jen spekulace. Vím jen, že dřevo, rostlé v čistém prostředí, má vlastnosti, jak jsem psal nahoře. Potenciál Země lze přivést na špičku pyramidy i speciálně izolovaným drátem (iz. např. parafínem, nebo vhodným dřevem), když základnu tvoří třeba plech. Takto lze také změřit sílu pole Země. To by snad mohlo vysvětlovat některé malé pyramidy. Jiný jejich účel nevidím.

     Díval jsem se na monolit. Proč myslíš opačný? Plečnik určitě o těch věcech něco věděl. Mne zráží jen to, že ty stavby kolem něj za normálních okolností blokují efekt. Anebo něco nevíme. Břidlice za sucha a za mokra má doslova opačné vlastnosti (vodivost), ale kdo ví, co tam bylo původně za materiály a jaký efekt to mělo mít.

     Odpověď
    • vědecky tomu nerozumím, ale i pyramida z kartonu určitým způsobem „funguje“ a působí na předměty uvnitř. Lze s tím celkem snadno doma experimentovat. Například maso položené v pyramidě se nikdy nezkazí, vždycky vyschne, nehnije.

     Voda uložená nějakou dobu v pyramidě má lepší chuť. Údajně zlepšuje i vlastnosti jako je klíčivost semen, a mnoho mnoho dalšího.

     Například jeden český vědec měl patent na ukládání žiletek v malé pyramidě, kdy žiletka potom vydrží déle ostrá.

     Samozřejmě karton jsem zvolil jen pro jednoduchost, pro více experimentů je dobré použít kvalitnější materiály, hlavně kvůli geometrické přesnosti.

     Odpověď
     • http://extrastory.cz/objev-ceskeho-inzenyra-pyramida-ktera-brousi-ziletky.html

      Odpověď
 11. Zajímavý článek, jehož poslední věta zní :
  “ Dokud nás „globální prediktor“ nechává ještě (mediálně i fyzicky) existovat. “
  http://www.protiproud.cz/politika/4733-chemtrials-nad-prahou-cim-nas-ockovali-tentokrat-haarp-a-dalsi-utajene-vynalezy-zkazy-uz-nemaji-byt-konspiracni-teorie-direkt-rumlovu-patafyzikovi-gretane-jako-vojsko-otroku-co-bude-dal.htm

  Odpověď
  • Časostroj 9.11.2019 o 15:45

   Chemtrails sú iba pasívnu zložkou procesu riadenia počasia, spôsobuje rozsevom kovových solí častíc vytvorenie vodivých mrakov, ktoré sa za použitia aktívnych elektromagnetických zariadení (zbraní) dajú ovládať. Vytvárať rozsiahle oblasti sucha, čo sa najmä v strednej Európe momentálne dlhodobo deje za aktívnej účasti domácich klimateroristov, prívalové dažde s masivnym krupobitím v blízkom okolí takýchto zariadení (obyvatelia z okolia Kojšovej hole by vedeli rozprávať, čo od aktivácie takéhoto zariadenia v roku 2015 už zažili) po dlhotrvajúce oblačné počasie bez zrážok, zato s negativnym dopadom na psychiku ľudí aj zvierat. A zazelenať púšte v oblastiach , predtým vyprahnutých, obývaných potomkami 40 ročných putnikov.

   Odpověď
   • u nás byl letos podle mne docela klid, s ohledem na poslední roky. Taky nám stoupla letos hladina spodních vod.

    Odpověď
 12. Mnohé informační systémy a zařízení, na kterých fungují jsou méně dokonalou analogií toho, jak funguje člověk. Počítačový systém se skládá z mnoha komponentů od jednotlivého HW až po SW, který mu dává „život“.

  Pokud nějaká komponenta zařízení „zlobí“, existuje varianta možností, co lze udělat pro to, aby systém znovu fungoval tak jak má.

  Jedna z nich je „hard reset/factory reset, kdy je systém převeden do výchozího/původního nastavení, často přitom dojde ke ztrátě části dat. Systém anuluje všechny/část změn, které provedl uživatel a obnoví vlastní stabilitu a funkčnost.

  Existuje něco podobného u člověka? Napadla mne podobnost s některými invazivními zákroky typu lobotomie případně šoková terapie.

  Dále z „oken“ známý tzv. nouzový mód, kdy systém spouští určité minimum nutných procesů ve výchozím režimu, které uživateli umožní poměrně jednoduše provádět diagnostiku a nápravu problémové komponenty.

  V nouzovém režimu jsou „vypnuty“ určité nádstavbové komponenty, které jednak mohou způsobovat problém nebo, a co je důležitější, se díky určitému nánosu kvantity nádstavby a její provázanosti s jádrem (ve smyslu základních procesů) systému nedaří identifikovat, nebo po identifikaci odstranit, neb je nějaká složka nádstavny z nějakých důvodů blokuje.

  A co člověk? Existuje u něj „nouzový režim“ ve smyslu jakési „objektivizace vědomí“, které není egregoriálně zatíženo/zahlceno, umožňujíc mu identifikovat problémy a nabrat energii k jejich nápravě? Tj. defakto odstřižení se od určitých kanálů/přemostění spojení apod.

  Díky za podněty.

  Odpověď
  • Jana Černíková 4.11.2019 o 20:12

   Takové paralely se určitě dají najít. Člověka do „nouzového režimu“ mohou zavést důsledky spojené s razantnějšími projevy JŽO – jejich účelem už nebývá jen upozornění, ale spíš boření „problematických nadstavbových komponent“ = iluzí tak, aby ten člověk měl možnost zahlédnout pravdu.

   Iluze vznikají všude tam, kde před obraz objektivní reality a jejich zákonitostí předsuneme naši představu, která té realitě neodpovídá. Iluze je vždycky spojená s tím, že mezi námi a realitou v daném ohledu vytvoříme něco jako hráz – a tu můžeme udržovat jen tak dlouho, dokud na to stačí naše energie. Ale vzhledem k tomu, že nám nadřazený systém má energie nesrovnatelně víc + jeho zákonitosti působí ve směru odstraňování disharmonií, tak každá iluze má omezenou životnost. Jejím rozbitím se boří i ta hráz, což má za následek obnovení toku energie + informací, díky kterým máme šanci začít budovat pohled odpovídající realitě.

   Odpověď
   • Díky za reací.

    V daném případě jsem však myslel spíše vědomě indukovaný nouzový režim – tj. předpokládám existenci nějaké „psychotechniky“.

    Odpověď
    • Vo Vašej otázke máte čiastočne aj odpoveď.
     „Hard reset počítača ako analógia“ – V psychiatrii sa používa pri liekmi neprelomitelných stavoch (depresia, mania, psychotické stavy) EKT (elektrokonvulzívna terapia – ľudovo elektrošoky). V minulosti aj inzulinové šoky. V princípe sa jedná o dočasné „vypnutie mozgu s následným nábehom možnej normálnej funkcie, respektívne potlečením poruchy mozgu. Žial aj toto funguje podobne ako u počítača viacmenej dočasne.
     K núdzovému režimu vedome navodenému je asi najbližšie meditácia. – v princípe sa vedome sústredením sa na základnú životnú funkciu najčastejšie dýchanie sa odpája od “ mentálnej činnosti “ , možno aj egregorov za účelom očistenia mysle.
     Ďalšia možnosť by bola aj vrámci „diagnostiky podvedomia“ hypnóza – ale to je už “ tenký ľad“

     Odpověď
    • Jana Černíková 5.11.2019 o 20:30

     Takové technice, resp. jejímu prvnímu kroku by se nejspíš blížila tzv. pozice nezaujatého pozorovatele. Její podstatou je, že vědomí se „dívá“ na osobnost jakoby zvenčí, jako na svůj nástroj. A díky tomu odstupu je, zjednodušeně řečeno, možné dělat změny nevyhovujících vzorců (osobnost = soubor myšlenkových a pocitových vzorců).

     Prakticky to potom vypadá např. tak, že v situacích, ve kterých člověk dřív reagoval „na první našlápnutí“, protože do té jeho reakce ho automaticky vtáhla síla jeho podvědomých vzorců, tak najednou má možnost reagovat jinak. Ten odstup mu postupně umožní 1/ uvidět ten automatismus a 2/ uvidět a následně i realizovat možnost volby. Potom se může rozhodnout ten vzorec nenásledovat a svojí jinou/novou reakcí začít de facto budovat jiný, pro sebe i ostatní přijatelnější vzorec, kterým se přepisuje ten původní. Analogicky fungují i vazby na egregory.

     Ale ten, kdo s technikou nezaujatého pozorovatele pracuje, tak se v tom stavu snaží být víceméně neustále, takže v tomhle smyslu se nejedná o nějaký nouzový režim – spíš je sám o sobě mj. dobrou prevencí „nouzových režimů“ ve smyslu, ve kterém jsem je popsala v předchozím příspěvku. Navíc se nedá v nějaké stabilnější podobě navodit jen tak „lusknutím prstů“, ale je výsledkem systematické práce.

     Odpověď
     • NicNezNula 5.11.2019 o 21:05

      Poklona. Zajímavé čtení, to se musí nechat.

      Odpověď
 13. Nanočástice = interaktivní i pokovená prostě „náhrada“ za obyčejný azbest:
  Ve fyzikálních polích zhotovené vý_dobytky částic, za jásotu neznalých okolo, kteří si stanovili tučné prémie v provokačně-imitační činnosti, jenže…:

  „….Rozvoj nanotechnologií, zejména v posledních letech, je velice dynamický a nachází uplatnění
  v celé řadě nejen technických odvětví. Toto ovšem není možné říci o sledování případných
  nežádoucích zdravotních nebo environmentálních vlivů. Na straně druhé je nutné konstatovat,
  že hodnocení těchto vlivů je velmi složité a to i s ohledem na poměrně krátkou dobu využívání
  nanotechnologií. Nedostatek relevantních informací o případných negativních účincích
  nanočástic jakož i absence legislativních nástrojů …..“
  viz dále v pdf (643 str.)
  http://exfos.cz/wp-content/uploads/2018/12/ExFoS_2018.pdf

  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cesky-vynalez-umozni-recyklovat-stavebni-sut-40301449?dop-ab-variant=14&seq-no=4&source=hp
  a také se přidává do komunikací měst, kde se dobře víří vzduch

  NANO dluhopis:
  https://www.nanochemigroup.cz/dluhopisy?gclid=EAIaIQobChMIr_ijouy-5QIVhIxRCh3ecACPEAAYAiAAEgKOR_D_BwE

  „…. nevědí, co činí., jelikož netuší, kde je počátek a konec … „

  Odpověď
  • vzhladom k faktu, ze nanocastice su rozmerovo mensie ako bunky a teda velmi lahko prenikaju do nich, uz sa tesim, ako za par rokov zacnu vsetci jajkat, ze oni to netusili, ze to bude take nebezpecne…horsie ako azbest a tabak dokopy

   Odpověď
   • Přesně jak se píše v sekci Rizikové inženýrství, které spadá do kategorie „Učení 20-30″, kde se dosahují tituly CSc., Prof. Doc. DrSc a jejich skučení o nevědomosti :) :) „….chybí jakékoli relevantní údaje…“ “ ….směr vývoje, který jde svým způsobem neznámým směrem….“ a podobné pubertální názory.
    Umělé nanočástice jsou negativní částice. Její dopady jsou naprosto přesně známé a tyto údaje nemohou být veřejně dostupné. To že se jisté regionální civilizaci dovolilo zabývat se touto sebedestruktivní oblastí, má svůj dopředu naplánovaný účel i s očekávanými přesnými statistikami důsledků, od těch, které tuto oblast nauky odkryli.

    Odpověď
   • vypadá to na další „obživlou“ dlouho hermetizovanou technologii známou již minulým civilizacím a dnes vhodně objevenou . Průnik do buňky je ten hlavní bonus . Nano-nosič může nest cokoliv , co lze touto technologií miniaturizovat.

    Odpověď
 14. Další dobrý článek na aktuálně. Tentokrát na téma alkohol. Co se děje? https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-podcenuji-nasledky-piti-alkoholu-ze-muze-vest-k-rakovin/r~544964a8f4ca11e98776ac1f6b220ee8/

  Odpověď
  • @ Ziim
   Pokud je to pravda, ze v parlamentu si v bufetu muzete nechat naservirovat alkoohol /cili vrcholovy predstavitele moci behempracovni doby“" tak se nemusime divit.
   …..priklady tahnou…..

   Odpověď
 15. Poraďte mi, co s vymačkanou vodou ze zelí při zakládání na kvašení. Je mi to líto ji vylít a nevím, jak zužitkovat.

  Odpověď
  • Polívku.

   Odpověď
   • Máš nějaký recept?

    Odpověď
  • dávam do malých plastových fliaš tak do polovice a do mrazaku.V zime popíjam :)

   Odpověď
   • nevadí, že je slaná?

    Odpověď
    • mne nie,ja velmi nepresálam kapustu ked dávam kvasiť.V podstate si vždy potom vyberiem flaštičku a ked sa rozmrazí tak celý den po troškách upíjam.Ak by ti to bolo moc slané tak príp. možeš skúsiť zriediť s vodou ale ako to bude chutiť nemám potuchy :)

     Odpověď
  • iberis,
   ty ju pred kvasením vylievaš? Ja ju nechávam v nádobe, kapustu zaťažím tak, že šťava je na vrchu a kapusta je ponorená. Tak to mám, až kým nevykvasí.
   Šťava po vykvasení je dobrá nielen kvôli vitamínom, ale aj sťahuje cukor v krvi.

   Odpověď
   • Pokud vás občas bolí hlava a máte doma čerstvé zelí, přiložte si jeden list na čelo. Mně to funguje.

    Odpověď
   • popolvár 28.10.2019 o 21:19

    jardob, ak natlačíš kapustu riadne do suda, tak vždy z nej vymačkáš poriadny diel kapustovej šťavy, o to viac, čím viac kapustu osolíš. Ak ju počas utláčania nebudeš priebežne odčerpávať, tak po natlačení kapusty cca do 50 cm výšky už čvachtáš v minimálne 10 cm stĺpci šťavy na povrchu, čo znemožňuje dôkladné utlačenie povrchovej vrstvy. Ja som ju vždy odčerpával a na záver nechal toľko, aby bukové doštičky priamo na kapuste v plne natlačenom sude a priečne bukové vzpery boli úplne ponorené vo vytlačenej kapustovej šťave. Ak by som priebežne neodčerpával, tak kapuste by do vrchu suda chýbalo ešte min. 15 cm a šťava by sa už vylievala cez okraj suda.

    Odpověď
    • Doplním: Zelí (kyselé) je tím trvanlivější, čím více se posolí a čím většímu tlaku je vystaveno (jak při nakládání, tak při kvašení a skladování). S tím přímo souvisí i jeho „kvalita“ resp. vhodnost pro zimní využití. Je to jeden z mála případů, kdy není na místě solí šetřit. Množství soli mimo to ovlivňuje kyselost. „Příliš“ kyselé zelí bylo málo posoleno, málo utlačeno, nebo málo zatíženo. Takové zelí je pro zimní období nevhodné, protože nese hodně jinu (chladí). Nejvhodnější k zimnímu použití je zelí sklizené v listopadu.
     Je-li odebírané slané šťávy takové množství, že se nedá spotřebovat v kuchyni, neváhejte a připravte si z ní za čerstva lázeň na koupání. Pokud ji ještě obohatíte hořčíkem, určitě zaznamenáte zřetelný vzestup vitality.

     Odpověď
     • Já dávám do zelí hned na začátku kvašení rychle spařenou hlívu ústřičnou a ta zkvasí spolu se zelím. Zachovává si své zdravotně pozitivní účinky /studený proces/ a „hlívové zelí“ je lahůdkou .Stačí přidat trochu oleje a doplnit nastruhaným křenem a zimní životabudič je na světě.

      Odpověď
      • popolvár 29.10.2019 o 14:31

       vyskúšam. Toho roku som jedol na Orave ružovú kyslú kapustu – nakladali ju spolu s plátkami cvikly. Zaujímavá farba aj chuť…

       Odpověď
     • popolvár 29.10.2019 o 14:30

      ten nápad s kúpeľom sa mi páči. Isto budúci rok vyskúšam.
      Ad. solenie kapusty: skúšal som viacero postupov v závislosti na množstve soli. Čím viac soli, tým je kapusta tvrdšia a chrumkavejšia. Ale už som aj nakladal s minimom soli – výsledkom bola kapusta oveľa mäkšia, ale s nezameniteľnou lahodnou arómou a chuťou – ja som ju nazval „živou“ kapustou s veľmi blahodárnym účinkom na tráviaci trakt. Ale treba si na ňu zvyknúť, lebo pri prvom požití má účinky ako kyslá žinčica zo salaša na črevá českého turistu – perfektné prečistenie čriev bez kŕčov. Dôvodom je vysoký obsah baktérií mliečneho kvasenia na úkor baktérií octového kvasenia, ktoré až tak priaznivý účinok na zdravie človeka nemajú. Vyšší obsah soli v nakladanej kapuste síce zachová jej chrumkavosť, ale aj časom v nej zabije všetko živé…

      Odpověď
    • Možno to je tým, že ja kameninovú nádobu neplním až doplna. Kapustu zaťažím, na vrchu ostane asi 10 cm šťavy a po okraj chýba ešte asi 5 cm miesta.
     Viem že sú rôzne spôsoby na prípravu kvasenej kapusty, niekto solí po vrstvách, niekto naraz. Ja zvyknem nakrájanú kapustu dať do korýtka a tam to premiešam aj s odváženým množstvom soli (cca 250g/na 10 kg) + ďalšie prísady. Kapusta pustí šťavu, a potom ju natláčam do nádoby, najprv suchšiu-odtečenú a šťavu tam dolejem až na koniec. Medzi vrstvy dávam aj plátky čerstvého chrenu.
     Kvasená šťava sa u nás rýchlo minie, ale je dobré dbať aby jej nebolo menej než kapusty, lebo ju pomáha konzervovať.

     Odpověď
  • dobre na prehnanie ked je zacpa

   Odpověď
 16. Je čas zberu šípok. Kto ešte nebol, mal by využiť posledné dni babieho leta a urobiť si zásoby na zimu.

  Odpověď
  • Ale ak z nich chcete robiť výborný lekvár, treba počkať na prvý mráz.

   Odpověď
  • Putinovec 24.10.2019 o 17:45

   Mám je na zahradě a nechávám jich podstatnou část neotrhané. V zimě je to příjemná vzpomínka léta.

   Odpověď
   • když šípky změknou , tak je přepasíruji a dám do medu.

    Odpověď
  • Mám usušenou třílitrovou sklenici šípků. Krásně voní, už se těším na šípkový čaj :)

   Odpověď
   • Ja tiež, tento rok bola veľmi dobrá úroda šípok.

    Odpověď
   • Čo dávate okrem šípok do čaju ?
    Ja čaj z šípok robím takto – rozdrvené šípky , škorica, klinček / hrebíček /, sušené slivky alebo sušené hrozienka, nakrájamé čerstvé jablká, zalejem /1,5 litra / prevarenou vodou vychladnutou tak na 60 C. Luhujem 30 – 60 min. Dochucujem medom a citrónom. Ak sa vypije tak to zalejem ešte raz tkzv. druhák, niekedy aj trikrát.
    Je slabší, ale dá sa piť !!!
    Naša rodina / 4 – člen / cez deň vypije 4 až 5 litrov šípkového čaju !!!

    Odpověď
 17. Už se to tu probíralo jinde, projekt Allatra má skryté miny, na které už upozorňoval Taurus. Ale, pokud umíme filtrovat, tak pouští docela dost informací a ještě k tomu populární formou zpracované pro lepší strávení.
  Na ukázku sem dám jedno video, tak doufám že nebudu za černou ovci :D. Proto pokud budete sledovat, mějte na paměti varování, samotný projekt je řízen z vyšších míst, možná samotným GP.
  https://www.youtube.com/watch?v=QcT6KWKUDOw

  Odpověď
  • …myslím, že projekt Allatra má zlákať ľudí do svojich radov informáciami ponúknutými na striebornom podnose, ľudí, ktorí sa postupne budú vyčleňovať z cirkvi v súvislosti s jej odpisom a ktorých nezaujme pravoslávie.

   Odpověď
  • Ten projekt má více peněz než srovnatelné jiné projekty … „někdo“ je tam sype.
   (To video je docela profesionálně udělané a to něco stojí)

   Odpověď
 18. Něco pro mladé rodiče:
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pedagog-dvoulete-deti-do-skolky-nepatri-potrebuji-neznou-mam/r~bcc7f616775e11e7b2b5002590604f2e/

  Pan pedagog (52 let) zastává názor, že rodina mám mít řád – něžná matka, přísný otec. Dotazy v rozhovoru typu „Ale moderní trend ukazuje na obracení rolí v rodině“ a jeho odpovědi stojí za to. Pán je stručný a jasný. Co otázka, to zajímavé téma a ještě zajímavější odpověď.

  Odpověď
  • Pan pedagog má pravdu , žena má být něžná a laskavá k dítětí i manželovi , malé děti nepotřebují ani zahraniční dovolené u moře a spoustu hraček potřebují být hlavně se svými rodiči. Dát takhle malé dítě do školky je doslova zločin na dítěti.

   Odpověď
 19. Ahoj všem,
  má tu někdo zkušenost s nemocí ALS, zda-li se z toho někdo dostal? Nebo alespoň oddaloval horší stav nemoci.

  Odpověď
  • ALS je nevyliečiteľné progresívne neurodegeneratívne ochorenie, …
   Nádej pre takto chorých ľudí sú kmeňové bunky. Bohužiaľ sa jedná o finančne náročnú procedúru ak sa clovek nedostsne do experimantelnej liecby co je zdarma tak nic ine na pozastavenie nie je

   Odpověď
  • Jana Černíková 17.10.2019 o 18:01

   Zkušenost nemám, ale zkuste se podívat na ulozto na knihu Optimální dieta od dr. Kwasniewského. Obsahuje i kapitolu speciálně o roztroušené skleróze, kde je i pasáž o ALS. Pokud by to stav nemocného umožňoval, stojí za to zkusit pátrat i po hlubších, mentálních příčinách onemocnění.

   Ze zmínění knihy ještě citace jednoho z děkovných dopisů, který se týká ALS:
   „Do Akademie zdraví jsme se dostali po televizním pořadu. Přijela jsem s manželem s dvouletou ALS (amyotrofickou laterální sklerózou), u které ani lékaři neurologové v Polsku, ani v zahraničí nedávali naději na vyléčení, naopak, naději na život nepřesahující dva roky. V okamžiku příjezdu do Akademie manžel měl nepohyblivé nohy, ruce, hlavu svěšenou dolů a nefunkční celý jícen, včetně zániku jazyka, znetvořenou řeč. Tak velká byla ztráta nervů a svalů.

   Za tři týdny pobytu nemocnému narostly ztracené svaly, zejména u páteře, ruce se vrátily k normálnímu tvaru – síla od ramene k zápěstí (pohyby), neobjevuje se dávení, všechno polyká, řeč je srozumitelnější. Dolní končetiny nemocný rozhýbal i páteř se posílila, což je citelně poznat při chůzi. Všeobecné zlepšeni zdravotního stavu je velice zřejmé…“

   Odpověď
   • Jano, děkuju za velmi zajímavý tip.

    Odpověď
  • Pokud je ALS podobné RS, tak doporučuju videa/info:

   1/ Andreas Kalcker nebo Jim Humble
   2/ Autopatie
   3/ Mudr. Jan Šula (ten je asi celkem drahý ale výsledky prý má, viz videa s Duškem. Má ted ale také problémy, protože ho nabonzoval „slušný a přející“ mudr. Hnízdil)

   Odpověď
 20. Bez komentáře
  https://www.biosferaklub.info/geneticke-sekvenovanie-beznej-vakciny-odhaluje-kompletny-individualny-genom-potrateneho-dietata-560-genov-spojenych-s-rakovinou/

  Odpověď
  • Závěr: Vakcína Priorix® tetra je vakcína, které se u nás v ČR asi běžně používá. Vakcína je určena proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím určená pro děti od 11. měsíce do 12 let věku. Vakcína se očkuje do horní části paže. Vakcína není určena k očkování dospělých (zdroj). Tento seznam nemocí je v seznamu povinných očkování (zdroj). Používáním této vakcíny se děti vystavují zvýšenému riziku vzniku nových mutací v jejich kmenových buňkách, které do svého genomu přidávají fragmenty DNA (i tu DNA obsahující geny spojených s rakovinou) z vakcíny. Což pak v důsledku vede k řadě autoimunitních onemocnění, protože tělo se pak chce těchto nově vzniklých mutantních kmenových buněk zbavit.

   Odpověď
 21. Ahoj vsichni.
  mame zde dalsi weekend a meli bychom si vsichni odpocinout a nacerpat novou silu do dalsiho zivota….

  vetsina z vas jiste zna J.Duska ktery na you tube presentuje zajimave nazory a tak doporucuji si udelat 30 minut a do prohlizece si natukejte Jaroslav Dusek 4 dohody-domenky a laska
  zavrete oci a poslouchete…..opravdu to stoji za to….
  preji hezky den k.
  PS. chvili jsem premyslel zdali to dat do rubriky mimo tema…. ale protoze zdravi by mela byt jedna z nasich nejvyssich priorit a rad se sem vracim, …tak to mame zde.

  Odpověď
 22. Velmi povzbudivý článek k nedávné debatě jak navrátit zemědělství / v tomto případě ovocnářství/ jeho historickou roli . Speciálně pro Tauruse a Oracla.
  https://www.google.com/url?client=internal-element-cse&cx=015970725885247133001:w7ua-ic53cy&q=https://zurnal.pravda.sk/fenomen/clanok/500460-kopanice-zavonaju-lekvarom-a-cokoladou/&sa=U&ved=2ahUKEwiJ6vTmq4_lAhVTAmMBHWDBBqAQFjAAegQIARAC&usg=AOvVaw0y-cKzFLNfWPCQDXwFVn3P
  Dotčenou lokalitu kopanic jsem mnohokrát jako chlapec proběhal,máme tam jako rodina i příbuzenstvo kořeny.

  Odpověď
  • Mart’as 9.10.2019 o 16:41

   Krasny a inspirativni clanek Boletusi, diky za nej. Take jsem vetsi cast detstvi vyrustal na vesnici v Jesenikach, a dodnes pamatuju jak mel skoro kazdy (z te starsi generace) doma zrpacovane sve plody a plodiny, at uz v podobe zavarenin, susenych plodu, apod. I my jsme meli velikou zahradu s jablonemi jeste po Nemcich co zde kdysi zili.
   Po prevratu se mnoho zmenilo, mnoho lidi odeslo, stare se vyhazovalo a nahrazovalo novym…

   Odpověď
   • Ale důležité je, že ani po vyhození to“staré“ nazahynulo a znovu raší.

    Odpověď
    • Mart’as 9.10.2019 o 17:51

     My jsme s manzelkou to „stare“ ucine zuzitkovali alespon zde na Floride. Zasadili jsme ovocne stromky a diky vynikajicimu klimatu sklizime i 2x do roka – citrony,fiky,banany,moruše,papaya,avokado,mango,ananasy,karamboly,..
     co tady jde, to jsme zkusili. A nejsme jedini, myslim ze doba zelenych travniku pred domy uz odeznela. Moje zena z ovoce dela dzemy, susi, neco jime za cerstva nebo dzusujeme, neco clovek rozda, atd … :-)

     Odpověď
     • Jeste bych ktomu napsala vice .Jsem clovek mestsky z Prahy ,ale mela jsem to stesti ,ze spousty casu i sve prazdniny jsem mohla travit s mou babickou nejvice v Netvoricich ,kde jeji bratr mel mensi hospodarku.Hodne jsem se s ni naucila ,velmi rada na to obdobi vzpominam .

      Za tu dobu co zde zijeme , jsem tu i zuzitkovala zkusenosti z domova ,ale i tady to kapku trvalo,nez jsem trochu zapadla
      ,jine podnebi ,jini skudci ,proste rozdiiiiiil :)
      Kazdy strom ( nejenom strom ) ma sve a i svou peci.A nic samo neroste ,ani tady na Floride a chvili to opravdu trvalo a prace na zahrade je nekonecna ,
      ti co znaji ,vi o cem mluvim ,ale dnes uz to prinasi velkou odmenu.

      Potykam se zde stale s ruznymi skudci a zrovna tak s prechytralyma premnozenyma veverkama ,to jsou nicitelky velike :)
      I presto ,ze nam pozemek nerika pane ,dostali jsme volnou ruku (byla zde jedna palma a jeden dub) a jak Martas pise vyse ,mame zde 15 ovocnych vzrostlych stromu,keru ,kvetin ,mam nekolik desetiletych i obr orchideji -pastva pro oci a je me odmenou ,kdyz se tady zastavi nekdo ze sousedstvi ci cyklista a foti si to zde a reknou ,,to je takova krasa ,,

      Ano spousty lidi i zde se zaclo vice zajimat jak zuzitkovat pozemek ,to je pravda a v poslednich 8-10 letech ,je to rozdil viditelny
      I v nabidce drive zde v zahradnictvi tak ze stromku jen ,citrony ,pomerance ,nekdy papaja ted nabizeji ruzne druhy tropickych stromu ,driv jste sehnali jedine pres internet.
      Ale nemyslim si ,ze doba travniku odezniva …Mam radost,ano ,daleko vice lidi se vrha si neco zkusit vypestovat ,je to stale vice videt jak lidi vysazuji ALE STALE JE OBROVSKA SPOUSTA TECH ,pro ktere zastrizeny travnik je dulezitejsi ,nez valejici se pomerance v nezastrizene trave :) a to nemluvim o resortech.

      Libi se me co zde provozuje mesto ,oploceny veliky pozemek ,lide co nemaji ci nemohou mit vlastni a maji vztah k hline ,tam po zazadani ,muzou dostat kus pudy a tu si obdelavaji a vysazuji si pro ne potrebne .Obcas okolo jedeme o vikendu na kole ,tak je tam u policek rusno ,lidi konverzuji vymenuji zkusenosti a opecovavaji si svou urodu.
      Zpatky se tesim a budu se vracet rada ,zivot zde byl pro me velka potrebna zmena a zivotni zkusenost na kterou budu vzpominat ,ale kdybych si odsud mohla neco prevezt ,byla by to zahrada ,……coz bohuzel je nemozne .

      Odpověď
  • Díky, ten článek je opravdu velmi povzbudivý.
   Pán Vojtech Tĺčik je borec!

   Odpověď
   • Pro mne je to fakt srdcovka. Z obce Krajné /švestkové sady jsou z té doby/ pochází celý náš rod /táta i máma / a JRD v této obci bylo v 70. a 80.letech slovenskými Slušovicemi . Vedl ho slovenský Čuba – ing. Valášek . Slivovice JRD Krajné se vyvážela až za moře /USA a Kanada/.

    Odpověď
    • Krajné-Myjavské kopanice,nádherný kraj,poznám velmi dobre.Do Hrašného chodievam každý rok brávať med a slivovicu do ktorej namáčam bylinky :-)

     Odpověď
  • Moc pekne poctenicko

   Odpověď
  • popolvár 28.10.2019 o 21:48

   V Sabinove sme mali Fruconu, ktorá vznikla na základoch závodu na spracovanie ovocia a zeleniny ešte snáď z obdobia Rakúsko-Uhorska. Šíre okolie bolo desaťročia ovocinárskym krajom, kde ovocie pestovali nielen drobní pestovatelia na záhradách a v sadoch pri vlastných RD, ale aj špecializované ovocinárske podniky – výkup ovocia bol zaručený počas celej sezóny a výrobky sa rozvážali nielen po celej ČSSR, ale aj do zahraničia. Fabriku zruinoval privatizér Mosný – privandrovalec z USA. S likvidáciou spracovateľa padli aj všetci pestovatelia – malí aj veľkí… Sabinov bol tak vychýrenou oblasťou v pestovaní ovocia, že mal aj vlastnú odrodu marhúľ – Sabinovská…

   Odpověď
 23. Časostroj 9.10.2019 o 13:58

  Elity aj v otázke očkovania vodu kážu a víno pijú, nie je to len o Gatesovi. Zaujímavé informácie o vylúčení z očkovania v špecifických okresoch Kalifornie.
  http://www.defenddemocracy.press/bill-gates-former-doctor-says-billionaire-refused-to-vaccinate-his-children/

  Odpověď
 24. Deťom do 12 rokov sa nestrihali ani končeky vlasov, aby sa im neustrihol um, obsahujúci život, Zákony Rodu a Stavby Sveta, aby sa im neubrala životná sila darovaná Prírodou a ochranná sila, ktorú dávajú Bohovia-Ochrancovia a Rodičia.
  Podstrihávanie končekov vlasov u mladých ľudí nad 16 rokov o dĺžku nie viac ako jedného nokťa (cca 11 mm) sa robilo preto, aby vlasy rýchlejšie rástli, ale toto sa mohlo robiť len v dni novolunia.
  Rozčesávanie vlasov bolo samostatným Svätým rituálom, počas ktorého sa dalo napojiť na kozmické toky a ucítiť v plnom zmysle tohto slova z Nebies schádzajúce životné sily.
  Tento Svätý rituál sa vykonával za pomoci hrebeňa, ktorý bol zhotovený buď zo Svätých kovov – striebra, platiny, vanádia a podobných bielych kovov a zliatin s doplnkom striebra alebo vanádia – alebo z vetvičky Svätého stromu – brezy, duba, cédru, jaseňa, buku a pod.
  http://vymylimimozek.blog.cz/1504/slovanske-vedy

  Odpověď
  • Podľa Vlada Lauberta to platilo v noci Svaroga, ale v ráne Svaroga to už nemá zmysel.

   „Kroje, oberegy, výšivky, dlhé vlasy, brady, Obrady, Rituály, rozprávky, povesti, príslovia, porekadlá, piesne… – teda celá slovanská Kultúra mala za úlohu udržať čo najviac členov starých Rodov (tesne) nad priepasťou rabstva ako posledná opora. Dnes vidíme, že toto rozhodnutie Predkov bolo správne. Dôkazom toho je už tá skutočnosť, že čítate tieto riadky.

   Noc Svaroga však skončila. Systém nás chce stále udržať tam, kde sme dlho boli, pričom teraz už používa aj iné metódy. Je to síce na prvý pohľad na neuverenie, ale chcú nás udržať v oblasti SLOVANSTVA. Paradox – prečo to už nie pre nás vyhovujúce?

   Odpoveď je veľmi jednoduchá. Keď vieme, že musíme v nehostinných podmienkach prežiť tuhú zimu, tak sa na ňu dobre pripavíme. Nachystáme si hrubé kožuchy, rukavice, teplé kapce. Pripravíme dostatok paliva do kozubu, dostatok sviečok alebo petrolejok, aby sme si mohli počas dlhých nocí svietiť. A tuhú zimu – hoci aj nie všetci – prečkáme.

   Zima skončí, príde jar a okolo nás rozkvitnú kvietky, stromy a kríky, zabzučia včeličky, rozospievajú sa vtáčiky, zazurčia potôčiky. My vyjdene von zo zateplenej chatrče na svieži vzduch a teplé slniečko, chceme sa ísť pokochať krásou prebúdzajúceho sa Sveta… ale ostaneme v hrubých kožuchoch, rukaviciach a kapcoch, budeme za sebou ťahať po lúkach sane alebo chodiť na lyžiach? Vodu zo zurčiaceho potôčika si budeme naberať hrubými, kožušinovými rukavicami..?“

   https://www.tartaria.sk/hladanie/obrazy-sveta/533-stara-a-nova-hra

   Odpověď
   • Píše to skoro, ako keby sme na jar mali chodiť nahí.
    Pravdu má síce v tom, že kultúrou sa človek nesmie nechať zotročiť, ale bez kultúry sa žiť tiež nedá. Adekvátna kultúra je skeletom každej spoločnosti, ktorý jej umožňuje rásť do väčších rozmerov a vyvíjať sa.

    Odpověď
    • tak toto je riadny matros egregorialnej posadnutosti. bohovia su v 12-rozmernosti a laubert-cisto slovanske meno… uz je od vedmy v 16-rozmernosti. klanajme sa. ezoterorizmus

     Odpověď
     • Bohovia majú byť v 9. rozmernosti. :-)

      „Oblasť Zlatého Veku je nad Javou, ale aj nad štruktúrov Bohov (9.).“

      Odpověď
    • On to myslí úplne inak.

     Odpověď
 25. Časostroj 6.10.2019 o 12:58

  Další čriepok o tom, ako sa dá s ľudstvom úspešne manipulovať a prečo je tak málo ľudí prebudených

  https://www.tydenikobcanskepravo.cz/2019/10/potrzeno-rakovinu-lze-vyvolat-cilene-na.html?m=1o
  A to o tej rakovine mám potvrdené z okolia významného slovenského politika, ktorý jej podľahol.

  Odpověď
 26. Včelári medzi nami, kto ste dostali zo zväzu najnovšie číslo Včelára 10, je tam zaujímavý článok o antibiotickom pôsobení slovenského medu. Prišli na to, že hlavnou zložkou, ktorá robí z medu liek je – na veľké prekvapenie peroxid vodíka… Najviac ho majú lipový a medovicový med. Napriek zlej znáške tento rok, bolo medovice dosť. Ak máte zdroj, pozrite sa po ňom.

  To stavia dielo Neumyvakina do nového svetla a v podstate poporuje jeho teóriu ohladom peroxidu vodíka a jeho pôsobení na naše telo.

  Odpověď
  • niekde som cital, ze aj svate pramene vody – louvre atd. su liecive zvysenym podielom H2O2. medovicovy med je viac antibakterialny ako predrazeny manuka. avsak o vnutornom uzivani medovice by som dva krat porozmyslal. tak ako je pre vcely tazko stravitelny, tak aj pre ludi. niektori vcelari nepouzivaju medomet, lebo centrifugou sa peroxid neuchova v takom mnozstve.
   https://www.youtube.com/watch?v=xiFhny7BXcM

   Odpověď
   • Kto pozná seriál „Superveterinári“ (o britskom bionickom veterinárovi), tak ten často používa manukový med priamo do otvorených rán. Vraj na med si baktérie nedokážu vytvoriť rezistenciu pre vysoký obsah cukru.

    Odpověď
    • nie je to ani tak o cukru ale o nizkej vlhkosti medu pod 20% cize doslova vysusi vsetky bakterie a dalsie latky napomozu hojeniu.

     Odpověď
  • Jenom pro doplnění k medu. Tato informace je známa už od roku 1960. Samotný peroxid vodíku není moc součástí medu, protože enzym (glukoso-oxidasa) je aktivní až po rozpuštění medu ve vodě/čaji/mléce. Takže, pokud do vařícího čaje dáte lžíci medu, tak toho peroxidu už moc nevznikne, protože enzym se vlivem vysoké teploty zničí ale už při 60 °C si zachovává svých 80% aktivity oproti 30 °C. K tomu, že medomet by měl ničit enzym, možné je, ale neznám včelaře, který by včelí plásty mačkal rukama nebo lisoval. Medomet používají všichni. Takže tato informace je zajímá, ale získat takový med…nevím kde.

   Odpověď
   • nie je ich vela, ale niektori skutocne funguju bez medometu. bud predavaju rovno plasty alebo nechaju vytiect med a zvysok vratia rodine. samozrejme taky med je dva-tri razy drahsi kvoli stavbe diela, druhy sposob je vyuzitelny pre tych co nemaju kde skladovat medomet a maju len par rodin.

    Odpověď
   • Med ako taký sa nesmie zohriať nad 42 stupňov, čo je mimochodom teplota, pri ktorej sa ničia v podstate všetky užitočné látky. Preto by mi nikdy nenapadlo dávať ho do horúceho čaju.

    Odpověď
    • v ajurvede sa dokonca uvadza, ze zahriatim medu nad 40 stupnov sa stava toxickym. skor si myslim, ze ostane len cukor bez liecivych latok.

     Odpověď
  • pro včelaře poznámka- někde jsem zachytila info ohledně včelího moru- přidávat do vody, nebo cukernatého roztoku /nevím přesně co se jim dává/ preventivně pár kapek koloidního stříbra… působí proti virům

   Odpověď
   • popolvár 2.10.2019 o 18:21

    ak sú pravdou antivirotické, antibakteriálne a protiplesňové účinky medu, ktorý je aj zdrojom výživy včiel počas zimy ( a práve počas nej vydochne najviac včelstiev na tie novodobé všelijaké pliagy včiel), tak najúčinnejším prostriedkom, podľa mňa, je nedrancovať tak úle pri stáčaní medu, ale nechať im dostatočné množstvá na prežitie. No deje sa opak – berieme im všetok med a prikrmujeme ich repným rafinovaným cukrom… to sa potom nečudujme, že včely dochnú…

    Odpověď
    • u nas je odskusany na kliestika ekopol a kyselina stavelova, syntetiku nepouzivame vobec. na zimu im nechavame zo zasob aspon 15 kg medu. div sa svete sa im dari a ziadne uhyny v poslednych rokoch nemame. s tym koloidnym striebrom to moze fungovat aj ked ako popolvar napisal, vcely si sami vyrabaju latky proti virom, skodcom… malo propolisu v rodine signalizuje slabsie vcelstvo.

     Odpověď
    • Rozumné bude nechat část medu a část zásob dodat v cukru. Ten je pro včely lépe stravitelný a nezaneřádí si tolik úl během zimy. Já osobně letos začal a podle rady z letní včelařské školy jsem zásoby zkombinoval.

     Odpověď
     • snad som pochopil spravne tvoj prispevok. medu spotrebuju menej ako rovnake mnozstvo cukru, z medu nemaju hnacku a maju z neho imunitu. v menej kvalitnom prostredi(pre vcely) bez znasky sa da fungovat aj s cukrom(ktory ich zatazuje) ale dlhodobo je to likvidacne ako vidime, kam sme to so starostou o vcely(lepsie povedane produkciou medu) dotiahli. keby som bol vcelou a mal nieco medarom povedat, tak by to bolo zer si ten cukor sam, my sme ho nevymysleli, my sme slnecne bytosti a cukrova repa je zemiteho charakteru avsak my nie sme priputani zemou ale tahany do vysin.

      Odpověď
      • popolvár 3.10.2019 o 16:27

       som rád, že si rozumieme, a že to, čo som napísal vyššie ako odporúčanie, si potvrdil vlastnou úspešnou praxou.

       Odpověď
 27. marek5501 30.9.2019 o 21:00

  Pred časom sa tu rozoberali účinky vitamínu C na rôzne choroby…nevie niekto poradiť aká je maximálna dávka vitamínu C pre 5 mesačné bábo pri prechladnutí?

  Odpověď
  • T
   u je link na knihu Petra Tuharského, ale neviem, či tam nájdete odpoveď na svoju otázku, lebo to nemám prečítané
   http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

   Odpověď
  • http://www.doctoryourself.com/klenner_table.html
   Dúfam, že tá tabuľka ti pomôže. Ale dávkovanie zvyčajne až do posr…

   Odpověď
   • Dávka 350mg na kilo živej váhy a deň, rozdeliť do viacerých dávok. Pozor na používanie time release, to si neviem predstaviť ako dávkovať a hlavne ako to znížiť, keď už dôjde k nasyteniu(saturácii).
    Pokiaľ si pamätám, tak DM drogérie predávali normálny praskovy.

    Odpověď
    • Práškový vitamin C bez příměsí třeba zde: https://fichema.cz/kyselina-askorbova-e300/837-kyselina-askorbova-vitamin-c-450g-e300-potravinarska-8592861016037.html

     Odpověď
    • tady je rovněž čistý:

     https://4fitness.cz/vitamin-c-1-kg/

     Odpověď
  • @marek5501, mnoho odpovědí můžeš hledat také na těchto serverech, i když to je dlouhé prokousávání se mnoha texty a na to nyní asi nemáš čas:
   Celostní vzdělávání – Souvislosti, které všude nenajdete
   Měli byste vědět – 13. část: C-vitamín, 1. díl (má to 9 dílů)
   https://celostnivzdelavani.cz/meli-byste-vedet-13-cast-c-vitamin-1-dil
   Odkazuje také na více informací na webech:
   - Bez léků www.bezleku.cz sekce https://www.bezleku.cz/inpage/vitamin-c/ a
   - Vitamín C, jednoduché a levné řešení mnoha zdravotních problémů … http://www.c-vitamin.cz/

   Zrovna včera jsem si objednával céčko na https://4fitness.cz/vitamin-c-1-kg/, kde jej nabízí pro sportovce ve farmaceutické čistotě za 190 Kč (s DPH) za 1 kg, + poštovné. Vím, že přírodní je lepší, ale v případě nutnosti razantního zvýšení hladiny vitamínu v těle je i ten umělý vhodný. Jenže problém bude, jak přemluvit 5-ti měsíčního kojence ke konzumaci „prášku“ vhodného jinak také k nácviku čertího šklebu.

   Pokud použiješ čajíky, nedávej tam citron, neboť ten je svým působením laděn pro jižní kraje a vyvolává zvýšené pocení za účelem ochlazování organismu. To však u nás vyvolává opětné nachlazení. Raději čaj ze šípků, kde toto nebezpečí nehrozí. Nebo v našich krajích je také vhodný „lák“ z přírodně kysaného domácího zelí (po slovensky kyslej kapusty), ne těch prodávaných (… konzervanty!).

   Pokud však je dítě krmeno z toho nejhezčího mléčného balení, tak bych to do něj dostával mlékem přes maminku. Tedy jí zvednout dávkování na x-gramů/den, co nejvíc co ona snese. Ublížit jí to nemůže v žádném případě a příroda to do mateřského mléka již přidá sama v okamžiku, kdy její organismus nebude již mít deficit.
   Dále bych doporučil použít techniku „bio-energetického dopování“, tedy co nejdéle držet ve staromoderním zabalení a nošení na těle matky – tělo na tělo. Samozřejmě v teplém zavinutí obou dvou, ne ty lehké letní šátky. Styl co nejvíc kůži na kůži. Dojde tak k naplnění pořekadla „vypotit se na cizím těle“. Oba se musí držet v teple!
   A opět malému zvednout příjem tekutin, tedy přidávat šípkový čajík.

   Rada k užívání:
   dávám si to ráno před snídaní do trochy čaje rozpustit v množství asi tak velkého frťana. Po rozpuštění se slovy „vejdi do života mého a prospívej“ to do sebe hodím a polknu co nejrychleji bez „vychutnávání“, asi jako slivovici.
   Vážil jsem sypnou hmotnost toho práškového čistého C-vitamínu a je to přibližně jako s tím boraxem. Tedy přibližně cca 1 ml = 1 g. Pokud je potřebné přesně odměřovat množství, pak je na to jako odměrka dobrá cejchovaná plastová injekční stříkačka, stačí ta s objemem 10 ml (k zakoupení ve zdravotních potřebách).

   Odpověď
 28. Pliaga z Ameriky. Prečo sčerneli slovenské orechy
  https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/527395-preco-scerneli-orechy/

  Odpověď
  • Časostroj 28.9.2019 o 12:52

   Krk dám za to, že spadla z oblakov, ako Majka z Gurunu. Modus operandi pasavky zemiakovej.

   Odpověď
   • Časostroj 28.9.2019 o 12:53

    Ono každá nakaza ma svoje ohnisko, ked sa objavi plošne, svedčí to o paprčiach debilov.

    Odpověď
    • popolvár 28.9.2019 o 13:01

     v Rakúsku, konkrétne vo Viedni, je táto pliaga už roky. Len sa rozšírila aj na územie Slovenska…

     Odpověď
  • Pozorujem to doma na svojich orechoch už piaty rok. Nepríjemné na tom je to, že len pre 8 rokmi začal najväčší orech naplno plodiť. Tie najväčšie stromy sú na chemické ošetrovanie príliš veľké, ale chémiu aj tak nepoužívam. Ešteže na liesku a mandle nejdú žiadne chrobáky. Škoda, orechy boli v našom chotári veľmi obľúbené a často používané do koláčov. Už je to zdá sa passé.
   Takto vyzerá ta potvora:
   https://lnk.sk/vDJ3

   Odpověď
   • Putinovec 28.9.2019 o 14:29

    Stejný problém jsem měl u hrušně.Nakonec jsem ji porazil a zasadil broskvoň.

    Odpověď
    • Oracle 911 28.9.2019 o 15:12

     Vysvetlíš to?

     Odpověď
     • Putinovec 28.9.2019 o 20:09

      Existuje vosička,která klade vajíčka na listy hrušní.Po vylíhnutí se červíci přestěhují do plodů a je po většině úrody.V naší oblasti komplet došlo k likvidaci hrušní.O červivé ovoce nikdo zájem nemá,pokud nepálí alkohol.Řešením je přizpůsobit se změnám a vysadit to,čemu se v dané oblasti bude dařit, bez každoroční války s přírodou.

      Odpověď
      • Oracle 911 28.9.2019 o 20:42

       Aha, vďaka.

       Odpověď
      • tohle mame namisto hrusek, melo by to byt odolne vuci rzi
       http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/tatarka–tatarova-hru%C5%A1ka/56.html

       Odpověď
       • Putinovec 29.9.2019 o 0:09

        Děkuji, ale už nemám na zahradě místo.

        Odpověď
       • Pokiaľ ide o hrdzu hruškovú, treba skontrolovať, či v okolí do 200m nie sú borievky.
        Tie treba vyťať.
        Vrtivka čerešňová, ako aj vrtivka orechová, tu chcem vyskúšať biologického predátora :-), pretože larvy škodcu sa kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly aj prezimujú. Na liesky ten biopredátor zafungoval celkom dobre.

        Odpověď
        • Časostroj 2.10.2019 o 18:28

         Nejaké bližšie informácie by neboli o tom biopredatorovi by ste nemohli uverejniť?

         Odpověď
         • Musel som sa zasmiať akú záhadu som z toho urobil. „Biopredátor“ sú sliepky.
          Populáciu nosánika lieskového zredukovali celkom obstojne. Niežeby to bolo bez navŕtaných orieškov, ale podstatne menej.
          Chcem ich cielene využiť v správnom období pod čerešňami a orechmi. Skúste to aj ďalší, potom si vymeníme skúsenosti, či je to účinné.

          Odpověď
          • slepice jsou v zahradě požehnání , pouštěla jsem je u rodičů na podzim na zahradu, bratr vyváděl ,že mu zničí jahody. Tak hloupé ale oni nejsou co by dělali v jahodách , když měli zrytou zahradu a tam plno jiných dobrot.

           Odpověď
        • Martin XXL 5.10.2019 o 10:22

         Na ty hmyzáky v zemi platí starý trik sadařů a to natřít hned z jara kmen mýdlovou vodou z jelena. Oni pak po tom kmeni nevylezou :)

         Odpověď
  • Časostroj 30.9.2019 o 12:28

   A ešte takâ otazočka, ako to, že orechy napadá škodca z Ameriky, keď orech pochádza z juhovýchodnej Európy?

   Odpověď
   • Rhagolegis completa v Mexiku napáda príbuzný Juglans mollis, z tohoto sa pravdepodobne rozšírila na náš domáci orech. Asï.

    Odpověď
 29. https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tetanus-hygienicka-eva-gottvaldova-brno-dite-nemoc.A190926_143925_domaci_brzy je třeba kout železo a využít případu pro posílení tlaku NWO. Očrkovat se prostě musí a né hexa ale tetra vakcínou nejlépe hned po narození!

  Odpověď
  • z diskusie – píše Jana Malečková
   dite ma stejne priznaky, jako po otrave lithiem z baterie, kterou si stricilo do nosu (byla zrezivela a vytekla).;-€ Jak mohou lekari bezpecne tvrdit podle vnejsich priznaku, ze je to tetanova nakaza? Tahle zprava klidne muze byt hoax.

   Akutní otrava lithiem se projevuje jednak potížemi trávicími – objevují se průjmy a nevolnost, ale hlavně potížemi nervové soustavy – třes, svalové záškuby a poruchyi pohybové souhry. Vysoké dávky lithia vedou k hlubším poruchám centrální nervové soustavy (problémy s artikulací, křeče). Chronicky lithium způsobuje poškození nervů a poškození ledvin. Negativně ovlivňuje ženské pohlavní orgány. Protijed lithia není znám, při otravě se podává hydrogenuhličitan sodný, který urychluje vylučování lithia z těla.

   a vy, ze verite vsemu, co vam naservirujou. Ve zprave udavaji, ze diteti podali tetanicky anatotoxin a zaroven jeste oockovali, coz zpusobilo zhorseni stavu. Lekari nepostupovali spravne. Tetanicky protijed se bezne pri podezreni na tetan dava, ale ockovat se ma jen zdrave dite. Jejich postup stav ditete jeste zkomplikoval a muselo byt prevezeno na detske resuscitacni oddeleni

   tak uvidíme, čo z toho nakoniec vylezie, alebo aj neuvidíme…

   Odpověď
   • hrdzava bateria nebma take mnozstvo litia ,aby nastali taketo stavy- ide o tetanus ako povedali lekari,matku vyznamenat za debilitu,tetanus je sm,rtelna choroba ,telo sa ohyna do obluku kedy sa lamu kosti ,ochrnie dychanie- no ale tu vidim ze tetanus je detska choroba,tak ako osypky ci kiahne ze?

    Odpověď
    • Časostroj 2.10.2019 o 1:41

     A odkedy ma hrdzavá baterka v sebe baktérie tetanu? To je take klišé od pradavna, stúpil na hrdzavý klinec a dostal tetanus. Lenže takto to funguje iba ak u debilov. A očkovať proti tetanu v dobe jeho prepuknutia je už debilita na druhú.

     Odpověď
 30. Peter nie troll 24.9.2019 o 0:40

  Zdravím Vás.
  Nevie niekto z Vás o alternatívnej liečbe náhlej straty sluchu?
  Totižto z piatka na sobotu som dostal silné závrate len tak z ničoho nič. Po spúste vyšetrení
  mi nakoniec diagnostikovali náhlu stratu sluchu v ľavom uchu. Závrate prešli ale hluchota ostala. Diagnóza H 912 vertigo. Hovorí sa tomu aj sluchový infarkt. Príčina neznáma. Jediná liečba podla terajšej medicíny je nasadenie kortikoidov, avšak pokial nezaberú do siedmich dní, tak je koniec a strata sluchu je definitívna. Jedinú vec ktorú som našiel je hyperbárická komora. Zajtra ju idem absolvovať.
  Ak by ste ešte o niečom vedeli, dajte prosím vedieť.

  Odpověď
  • Hyperbarická komora pomáha lepšie okysličovať bunky, čo pomáha regeneračným procesom. Možno by to bolo dobré, teoreticky, skombinovať s ginkom, ktoré rozširuje kapiláry a tiež tak pomáha lepšiemu okysličeniu tkanív. Na báze ginka je aj liek Tebokan, ktorý dosť reklamovali na liečbu tinitusu (pískanie v ušiach). Ginko by nemali užívať ľudia so žalúdočnými vredmi.

   Odpověď
   • Peter nie troll 24.9.2019 o 20:33

    Vďaka Jardob. Vyskúšam. Dnes som bol v tej hyperbárickej komore. Tento pán Mudr. Švehlík ktorý to má v BA-petržalke má pri včasnom podchytení (cca do týždňa) dobré výsledky.
    Asi pri 15-tom obsolvovaní dochádza k postupnému návratu sluchu. Tak uvidíme. Riešia sa tým aj iné problémy ako sú ťažko hojacie rany a podobne. Presne ako hovoríš tým okysličovaním prichádza aj k lepšiemu prekrveniu a to je to čo je potrebné aj pri náhlej strate sluchu.

    Odpověď
  • Hyperbarická komora (změna vnějšího tlaku) je v prvé řadě intenzivní masáž vnitřního ucha pomocí tam probíhající změny objemu vzduchu v dutině středního ucha. Tato dutina je do jisté míry propojena s nosem Eustachovou trubicí. Její otevírání se dá částečně ovládat a tím manipulovat s objemem ve vnitřním uchu. V komoře jsem nebyl, ale teoreticky (jako potápěč amatér) o tom něco vím.
   V makrobiotice je ucho (včetně funkce) považováno za „displej“ (ukazatel stavu) ledvin. Tak, jak se zhoršuje jejich funkce, zhoršuje se i funkce sluchu. Ledviny v dnešní době nejčastěji trpí z několika velmi dobře známých důvodů. V souvislosti se sluchem bych se v prvé řadě zaměřil na přebytek hlenu a tuku v organismu. Tyto složky se rády usazují (po celém těle) a v uchu způsobují až hluchotu. Může jít o hlenotvorné potraviny (do jisté míry je hlenotvorná skoro každá potravina, ale naprostým rekordmanem je mléko a výrobky z něj) a jisté tuky (převážně nasycené, ale jsou tam výjimky) a jejich kombinace s dalšími jinovými vlivy (zejména cukr, med). Zanášení vnitřního ucha hlenem a tukem se podstatně zesiluje nedostatkem kvalitní vlákniny ve stravě (nezastupitelnou roli hraje chleba – o tom jsem tady rozsáhle psal). Taky přebytek jinu tento jev zhoršuje. Z výše uvedených informací si sám můžeš vytvořit strategii pro záchranu svého sluchu.
   Já v této situaci bych okamžitě přešel na nejkvalitnější chleba a případně bulghur (ostatní výrobky z pšenice bych vyloučil). Excelentní vlákninovou funkci plní vařená i pečená kukuřice (nejíst ji po více dní za sebou) a ostatní správně uvařené obiloviny. Ledviny mají rády rýži natural. Ještě lepší funkci vlákniny plní čerstvá zelenina. Pozor – knedlíky!, nekvalitní chleba, rohlíky a jiné běžné pečivo jsou betonem nejen pro Tvé uši. Z mléčných výrobků bych si dovolil jen! máslo a to v malé míře. Celkem bezproblémovým tukem pro člověka (zejména s ohledem na uši) je kupodivu sádlo. Rozhodně bych nepřipustil zmrzlinu. Žádný cukr ani med. Ovoce bych pečlivě zvažoval (kvůli jinu) a pokud bych jej dočasně zcela nevyloučil, tak bych ponechal jen zlomek oproti zelenině. Konzumoval bych jen naprosto čerstvá jídla (ohřívaná zahleňují rekordně). Ledvinám velmi svědčí fazole, ale musí být superkvalitní – domácí. Nekombinovat v jednom jídle více bílkovin (např. čočka a vejce, fazole a klobása), tedy vyber si jednu. A vyhnout se i častým přechodům z živočišných bílkovin na rostlinné a zpět. (Je dobré držet třeba fazole celý týden a další týden držet maso.) Vyhýbat se kvasnicím. Hřebík do rakve pro ucho je alkohol (kvůli jinu). Tyto zásady by bylo vhodné si osvojit nejen při léčení ucha, ale navždy. (Já to praktikuji s občasnou výjimkou mléka už více než 25 let a není to kvůli uším.) V posledních letech jsem měl lehké, ale jednoznačné příznaky dlouhodobého nedostatku hořčíku a z toho důvodu jen při nedostatku kvalitní zeleniny piju deci a půl šaratice denně (po odměření ředím), jako jediný doplněk stravy. V květnu jsem, díky Hoxovi, začal opatrně experimentovat s bórem (velmi zajímavé pozitivní výsledky, ale jsou i negativní – v menšině).
   Rozsáhlé pojednání o této problematice je v knize „Přírodní léčení makrobiotikou.“ autor Michio Kushi (vydáno 1992 Košice). Víc pro Tebe udělat nemohu. Jsi u pramene – pij. Jo, a ještě nepiš v noci – přijdeš o melatonin a budeš mít mizerné pH a tím je vše k ničemu. Jak zajde slunce, vypni všechny obrazovky a LEDKY a zavři okenice, pokud nebydlíš v temném lese. Choď brzo spát – za týden si zvykneš (klidně vstávej ve čtyři, ale nejcennější spánek je před půlnocí – sám s tím bojuju). Uši máš jen dvě. Přeju Ti pevnou vůli a víru v návrat sluchu. Za pár dnů bys mohl mít výsledky. Dej pak vědět.

   Odpověď
   • Peter nie troll 24.9.2019 o 23:57

    Ďakujem ti Boris za poodhalenie mojich neduhov. Ten med musím vyhodiť, ale to bolo jediné sladké u mňa. Po pravde sedem rokov nejem mäso a posledné dva roky sa snažím nejesť nič varené. Jediná potravina tepelne spracovaná je domáci kváskový chlieb, ktorý pečie moja manželka. Je pravda to, že kvôli nedostatku času,(tri malé deti) som viac bol na chlebe, asi posledný rok.Kompenzoval som to velkým množstvom sezónneho ovocia. Takmer všetko domáce bez chemie. Všimol som si, že pokial som konzumoval len ovocie a zeleninu bez dalšej varenej stravy, za tieto posledné dva roky, tak som prestal mať hlieny. Pre lepšie upresnenie som si to všimol pri prechode z tepla do zimy a naopak. Bolo to po celý život pre mňa bežné, že som nosil bežne pri sebe vreckovky. Samozrejmosťou sú u mňa už sedem rokov kombinácia čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Akonáhle som nabehol na manželkin chlieb vrátili sa mi nádchy a tečenie z nosa. Pred týmto ohluchnutím som mal velmi silnú nádchu, tak silnú som mal len pár krát v živote. Skúšam opäť vyhodiť z jedálnička ten chlieb, ale som si všimol že mám naň neskutočnú závislosť. Skúsim ešte nabehnúť na Gersonovu terapiu, presnou kombináciou štiav. Má to dosť velký uspech. Takto som si vyriešil chronický zápal močových ciest pred siedmimi rokmi. No uvidíme. V konečnom dôsledku aj tak pri mojom stravovaní nechápem, ako som z hodiny na hodinu prišiel o sluch.

    Inak ešte raz vďaka za reakciu, určite dám vedieť ako som pochodil.

    Odpověď
    • pre Peter nie troll
     Pred niekoľkými rokmi sa mi stalo tiež, že som zrazu ohluchla na jedno ucho. Dostávala som vysoké dávky Hydrokortizonu v infúzii, a sluch sa mi vrátil. (Popri tom som si ale púšťala zlaté liečivé svetlo do ucha :) )
     Našla som na FB alternatívne liečenie: https://www.facebook.com/nasa.bylinkaren/posts/518863654952438/

     Odpověď
     • V poslednej dobe sa mi často stáva, že keď nad niečim rozmýšľam, internet mi nezávisle ,,dohodí“ článok na tú tému. Niekedy do pár minút, niekedy do 24 hod.

      Odpověď
    • Zkoušel jsi kapat do ucha peroxid vodíku? 1-2 kapky.

     Odpověď
     • Taky bych vyzkoušela ten peroxid. Do uší Neumyvakin radí používat napřed 0,3%-0,5% roztok a po několika dnech je možné přejít na 1-2% (kapat do uší nebo vytírat vatovým tampónkem). Já si běžně uši vytírám tampónkem 3% roztokem, obzláště po delším používání sluchátek.

      Odpověď
     • Peter nie troll 25.9.2019 o 15:57

      Zatial nie, len kvapky mms2. Skusím to.

      Odpověď
    • Keďže nejdete mäso, aké živočíšne produkty jedávate? Mate dostatok vitamínov, ktoré potrebujú pre svoju prácu nervy?

     Odpověď
     • Já už to tu psala, že příjem proteinů je pro zdraví klíčový. Jak chcete po svém tělu, aby obnovovalo buňky, když mu pro to nedodáte „stavební materiál“. Je to jako byste chtěli postavit dům z benzinu, protože tuky a sacharidy jsou pro tělo jen „palivem“. Doporučované množství proteinů je 0,8 až 1 g na 1 kg tělesné váhy denně. Navíc jsem někde četla, že to je dokonce minimální potřebné množství. Myslím si, že pán neměl dlouhodobě (to je důležité) dostatečný přísun proteinů a tak mu (zřejmě coby nejslabší článek řetězu) „odešly“ sluchové buńky.

      Odpověď
     • Peter nie troll 25.9.2019 o 16:08

      Nejedávam žiadne živočíšne produkty. Čo sa týka bielkoviny, tak každá rastlina je postavená na tom že sa skladá z buniek ktorá je bielkovinou. S týmto problém nemám.
      Robil som si testy na vitamíny, aj tu je to v poriadku. Len čo sa týka štítnej žlazy, tak výsledky sú mierne níske, ale stále na hranici. Ako som písal v detstve som mával časté problémy zo stredným uchom a zle som počul na ľavé ucho na to ktoré už teraz vôbec nepočujem.

      Odpověď
      • V zelenině a ovoci, přestože mají „buňky“, prakticky žádné proteiny nejsou. Vyhledejte si, prosím, stránku https://www.bezhladoveni.cz/bilkoviny-v-potravinach a uvidíte, jak jste na tom dlouhodobě s proteiny mizerně. Váš příjem bílkovin se blíží z hlediska potřeby těla nule, jestliže, jak píšete, nejíte ani nic tepelně zpracovaného. Luštěniny za syrova konzumovat nelze, takže Vám zbývají jen ořechy a semínka, což je zoufale málo. Proto ta Vaše závislost na chlebu, který je/byl Vaším jediným „dodavatelem“ proteinů. Na Vašem příkladu je hezky vidět, kam vede vegetariánská a raw strava. A proteiny (bílkoviny) nejsou buňky ale (zjednodušeně řečeno) sloučeniny se speciální tzv.peptidickou vazbou (vygooglete si ji), kterou si tělo neumí udělat a tak je nutné látky s touto vazbou (tj. peptidy) dodávat ve stravě.

       Odpověď
    • mozem ta poprosit o info o tom ako si vyliecil ten chronicky zapal mocovych ciest? Dakujem

     Odpověď
   • @ Boris
    Vyborny rozbor…jsi dobry a vnimavy pozorovatel…dekuji
    Skoda, ze nejsem tak dusledny jak bych mel..nebot zrovna jsem si po probuzeni dal sklenku merunkovice s medem na pripitek… panu PRESIDENTU….Mnoga Lieta….pane ZEMAN

    Odpověď
  • Jana Černíková 25.9.2019 o 14:43

   Peter, alternativní léčba určitě existuje, i když její účinky nastupují většinou pozvolněji, proto bych se v takhle akutním případě nezříkala žádné možnosti nabízené tradiční medicínou, i když není zdaleka ideální.

   Tou léčbou je nalezení skutečné příčiny, proč Vaše tělo musí takhle naléhavě „volat“, že něco není v pořádku. Obecně řečeno, při podobných potížích jde o to, že člověk NESLYŠÍ – „řeč“ svého těla, svoji intuici, svoje pocity – dává automaticky příliš velkou váhu informacím zvnějšku, které ale nefiltruje přes signály ze svého nitra. Když to dělá dlouho a pomíjí jemnější upozornění, tak to pak může vyústit v takhle akutní stav. Takže moje rada by byla obrátit se souběžně s klasickou léčbou i na nějakého terapeuta, který Vám s tím pomůže. Ne takového, který s tím „něco udělá“, aniž by Vám cokoliv vysvětlil, ale na někoho, kdo bude spíš průvodcem a ukáže Vám cestu, po které jít, abyste si sám „sáhl“ na tu příčinu a taky ji sám změnil.

   Odpověď
  • sluch je spriahnuty s obličkami,podpor funkciu obliček čajem zo zlatobyle,prasličky,hluchavky.Teraz na jesen je tiež dostat černu redkev,je to vyborny lek..“Lecbe“ kortikoidmi sa radsej oblukom vyhni.Pozri viac na nete:“očista obliček“

   Odpověď
   • výborný čaj na ledviny se dá koupit na eshopu Zdislava tea , manželovi je sedmdesátsedm a pokud , by nepil pravidelně čaj na ledviny tak už by měl tři roky dialýzu , je pravda ,že na jedno ucho neslyší. Čaj na ledviny se má pít ráno , ledviny jsou aktivní mezi šestou a osmou
    hodinou , pokud má někdo oslabené ledviny , tak nesmí vůbec kávu,čokoládu ,nic co je pražené .Brambory oloupat večer ráno je propláchnout a potom ledvinám nevadí.

    Odpověď
    • já používám tradiční směs JIN GUI SHEN QI WAN – tajemství zlaté skříňky, která doplňuje jin, jang i esenci ledvin. Teorie je popsaná na webu patentnimedicina.cz MUDr. Hoffmann.

     Odpověď
    • netreba kupovat,najlepši zbirat to čo roste v tvojom okoli,na jar praslička,pupava,hluchavka,sedmokraska,briza pak v lete zlatobyl,repik,na jesen zasa pupava,stavikrv,ihlica,sladovka atd je toho dost co osoži nejen na ledviny…a aktivní su poobede 17-19,moč.mechyr 15-17

     Odpověď
    • Putinovec 30.9.2019 o 22:12

     Dobré je od každého jara nasadit preventivní třítýdenní očistnou kůru natí kopřivy dvoudomé.Jakmile se pročistí krev,začne se čistit i zbytek těla.Sbírat se musí kopřiva před vykvetením.
     http://www.bylinky21.eu/recepty/recepty-marie-treben

     Odpověď
  • Koľko krát do nej pôjdeš?
   Riešila som si s ňou následky ožarovania. Samozrejme že nepomohlo.
   Po týždni som si požičala okuliare, tuším 1 dioptrie. Tak som sa tam dokázala voziť ešte ďalší týždeň. Od tretieho týždňa ma už vozil Tibino alebo naše deti. Slepá som bola jak patróna, ale pod nosom som mala všetko krásne ostré.
   Trvalo mi to asi 6 týždňov, kým sa mi oči opäť upravili, ale od vtedy potrebujem okuliare na čítanie.

   Odpověď
  • Je pozitivní, kolik lidí se Ti snaží pomoci, ale jestli bys chtěl využít rad všech, nikam nedojdeš. Makrobiotik by nikdy nepřipustil mms2, Gersonovu terapii, kortikoidy. Vyjmenované metody považuje za šrapnelovou palbu a k tomu naslepo v situaci, kdy se očekává cílená systematická práce na stanovení diagnózy, stanovení nejpravděpodobnější příčiny, nebo kombinace příčin a návrh účinné terapie s následným rozborem její úspěšnosti a tím i správnosti. Hyperbarická komora, peroxid, bylinky i zlaté léčivé světlo mohou být považovány za podpůrné metody, ale nevím čeho konkrétně ve Tvém případě.
   Vzhledem k již větší míře informací (stále ještě však ne dostatečné), bych se pokusil zpřesnit diagnózu: Jsem si téměř jist, že jde o zanesení vnitřního ucha hlenem a tukem, čemuž nasvědčují všechny! příznaky a okolnosti Tebou popsané (nebudu je vyjmenovávat). Doufejme, že nervové funkce ucha jsou zatím vpořádku. Přesto bych vyzvedl příspěvek KL a zejména irka (která mi ušetřila psaní). Navíc – proteiny v naší stravě jsou shodou okolností mj. zdrojem jangu, který Tobě naprosto bezpochyby chybí a toto chybění (zesílené markantně jinem z medu, ovoce a možná!! i nedostatku melatoninu) je pravděpodobně hlavní příčinou zanesení ucha aktuálně i v minulosti. Nedostatek vlákniny bych u Tebe nepředpokládal (což lze jednoduše ověřit odhadem váhy či objemu stolice – dostatečná odhleňovací funkce tlustého střeva bývá u Jin-Jang vyváženého člověka zaručena při denní produkci v řádu stovek gramů). Určitě bych se nevyhýbal chlebu, který peče Tvoje vzácná manželka. Jen bych se postaral o kvalitní čerstvě!! umletou mouku na něj. Chleba je nejúčinnější mi známý běžně dostupný prostředek k odhleňování. Velmi „odhleňovací“ učinek mají chleby s vysokým pádovým číslem (Pojem pádového čísla jsem tady trochu rozebíral tuším 4 měsíce zpátky.), mají však méně využitelné energie.
   Ještě dodám, že odhleňování organismu zajišťuje lymfatický systém, který u Tebe evidentně „nějak“ funguje. Nádchy, tečenie z nosa, vreckovy jsou jen důkazem jeho přetíženosti. Tyto cesty organismus využívá jako nouzové v situaci, kdy nestačí k odvodu hlenu tlusté střevo. Ve Tvém jídelníčku potraviny (byť z mého hlediska naprosto nesprávně sestavené) asi nejsou příliš hlenotvorné. Ovoce bývá nejméně hlenotvorná potravina, všechna zelenina též vyjma brambor. Jde o evidentně těžce jinový extrém, ve kterém se dlouhodobě nacházíš. Ten způsobuje přílišnou zatuhlost hlenu (+ tuku), což kriticky snižuje jeho rychlost odvádění z těla. Proto se usazuje v uchu.
   Ještě pár poznámek pro úplnost:
   - Žádný makrobiotik by neodšťavňoval (ovocné a zeleninové šťávy) – úspěch čehokoli je třeba hodnotit z dlouhodobého hlediska.
   - Chronický zánět močových cest může mít řadu příčin. Častá bývá zvýšená koncentrace bakterie koli v močovém měchýři, která je článkem v řetězu co začíná v nedostatku hořčíku v našem životním prostředí. To je třeba řešit (souvisí s pH).
   - Vaření potravin má klady i zápory. Nepřehlédnutelný klad je jangizace teplem a solí, která přitom probíhá a umožňuje nám přežít i při nedostatku melatoninu, který si způsobujeme používáním umělého světla. Dalším kladem je zajištění opětovného vzniku iontů, které jsme zničili dlouhodobým skladováním a tím znehodnocením potravin. Nejde o rovnocennou náhradu. Při vychladnutí jídla navíc nové ionty opět zmizí a dalším ohřevem se v plné míře neobnoví. Přísun iontů je nezbytný – řeší to i kosmonauti.
   - Z makrobiotického hlediska je naprosto jasné, že jsi musel při Tvém stravování z hodiny na hodinu přijít o sluch. Ber to jako poslední varování těla před horšími následky Tvého způsobu života. Tvoje stravování by mohlo být na místě jen v situaci extrémního přetížení jagem tj. kdybys například vykonával trvale práci kováře u výhně, nebo měl nebývalý přebytek melatoninu (to bych taky chtěl), nebo žil na Floridě anebo bylo vedro k zalknutí, což u nás bývá jen někdy v létě. Pak by Tvá záliba v jinu byla jen kompenzací jangu a nezpůsobovala by chlad, tedy zatuhnutí hlenu.
   - Nemysli si, i když to vypadá, že to mám v malíčku, že se mi něco podobného nemůže přihodit … Rozdíl je jenom v tom, že já si to dovedu vysvětlit a tím pádem mám šanci se z toho dříve vyškrábat. Často to dovedu i předpovědět.
   - Makrobiotika je detailně rozpracovaná a nesčetněkrát ověřená právě pro řešení lidských problémů, když ostatní metody jsou ve slepé uličce.

   Odpověď
   • „Jsem si téměř jist, že jde o zanesení vnitřního ucha hlenem a tukem“
    - asi máš na mysli stredné ucho. To je eustachova trubica, bubienok, kladivko, nákovka.
    Vnútorné ucho sa skladá zo slimáka a rovnovážnych orgánov. Slimák je naplnený tekutinou.

    Odpověď
    • Ano, vyjádřil jsem se nepřesně. Díky. Jde o nánosy na kladívku a kovadlince. Jen dodávám, že jsem se dočetl, že i tekutina v hlemýždi (slimák) je tímto procesem ovlivněna.

     Odpověď
  • Ještě mne napadlo, že by asi bylo dobré ověřit, zda zánět močových cest před sedmi lety, byl dobře vyléčen a nezanechal změny na ledvinách (obličky po vašem). Tím by se totiž moje úvahy na dálku mohly míjet s realitou a navrhovaná strategie by nepřinesla plnohodnotné výsledky. Amatérsky je možné posoudit moč pohledem, chutí a vůní. Čerstvá zdravá moč by měla trochu vonět. Pokud má dlouhodobě charakteristický zápach, jde zřejmě o problém s bakteriemi v nežádoucí koncentraci. Nesmí být sladká. Barva nového zlata. Převážně čirá. Zákal jen výjimečně. Ve Tvém případě (pokud se rozhodneš použít mnou navrženou strategii) bych šel na vyšetření ledvin ihned, kdyby se do týdne nedostavily náznaky sluchu.

   Odpověď
   • Já na nějakou „zanášecí“ teorii nevěřím. Tu lze naprosto jednoduše alternovat špatnou funkcí buněk v důsledku jejich „podvýživy“. Tedy tím, že jsou v důsledku nedostatku proteinů „špatně sestavené“, na správnou sestavu nebyl materiál. Nedostatek proteinů má různé důsledky, m.j. i rakovinu, což jsou vlastně „zvrhlé“ (špatně fungující buňky). Ale Tvůj nápad s nedostatečně vyléčeným zánětem močových cest je dobrý. Je možné, že se dostal do ledvin a protože párovým orgánem ledvin je ucho, kolaps nastal v uchu, které není pro přežití důležité.
    Já bych tedy nasadila proteinovou dietu a šla k lékaři, zda je zánět močových cest opravdu vyléčen.

    Odpověď
    • OK. Peter se bude muset rozhodmout, kterou teorii použije. Zajímavé je, že v těch proteinech se shodneme stoprocentně.

     Odpověď
     • To není obtížné vysvětlit. Ty pracuješ s pojmy čínské medicíny a já s pojmy chemickými. Mluvíme ale tomtéž, jen náš výrazový aparát je proto jiný. Vždyť co je jing a jang. Rovnováha v příjmu důležitých živin. Nedostatek jangu v Tvém pojetí je v mém pojetí nedostatek proteinů. Já čínskou medicínu uznávám, ale nepřebírám ji kompletně. Je nutné si uvědomit, že byla sestavena pro Číňany, kteří mají naprosto odlišnou kulturu, do které patří i stravování. Navíc Asiaté mají problém s trávením laktózy, odtud jejich omítání mléka a většiny mléčných výrobků.

      Odpověď
    • V knize, kterou jsem nahoře uvedl, se uchem zabývá celá kapitola a speciálně rozpouštění nánosu na ušních kůstkách je věnován odstavec na půl stránky.
     Ještě k proteinům a vůbec ke změnám v životosprávě: Je třeba se vyvarovat prudkým změnám, aby člověk nespadl z jednoho extrému do druhého, což se často stává a takové rozkmitání je nebezpečné. Platí takové pravidlo – než přikročím k závažné změně, realizuji nejprve jen její polovinu. A nedělat větší množství změn najednou, ale postupně.

     Odpověď
  • Bylo by dobré zkontrolovat, zda chleba, který konzumuješ, je vpořádku, i když si jej děláte sami. Neznám vlastnosti všech chlebů, kterými je trh nesmyslně přesycen. Vím jen, že těsto na kvalitní chleba by mělo mít pádové číslo kolem 220 (jednotka je sekunda). Přijatelné rozpětí je 200 až 250. Chleby s nižším číslem (tedy 220) jsou energeticky vydatnější, ale trochu zahleňují a chleby s vyšším číslem (tedy 250) mají méně využitelné energie, ale jejich zahleňování je zanedbatelné a běžný organismus se s ním hravě vyrovná. Není vhodné běžně konzumovat chleby s číslem mimo tento rozsah. U nás se nedal udělat vyhovující chleba z obilí z (tuším) roku 2014 (měl příliš nízké p.č. a byl hodně sladký – zahleňoval i mne). Taky je nutné vědět, že různé přísady do těst většinou nevhodně ovlivňují jinak skvělé vlastnosti chleba (Správně udělaný chleba je jen z pěti surovin.) Cokoli, co obsahuje amylázu, snižuje pádové číslo. Přísada tuku i ořechů do těsta při zadělávání rovněž narušuje lepkovou strukturu a takový chleba zahleňuje ve zvýšené míře.

   Odpověď
  • popolvár 26.9.2019 o 21:42

   čo nechceš počuť, pred čím si zakrývaš sluch? Akú informáciu si zachytil v poslednom čase, že až si z toho stratil rovnováhu? Týka sa to najbližšej rodiny, ženy…

   Odpověď
 31. Vyšla nová vyhláška 274/2019 k zákonu o používaní GMO. Kto by si chcel preštudovať, tu je link: https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/92431/1/2

  Odpověď
  • a co, uy nie je zakazane na uzemi EU?

   Odpověď
   • zakazana je v Rusku, Cine a Madarsku co ja viem

    Odpověď
   • Neviem o tom, že by bol celoplošný zákaz. Dlhé roky sa pokusne testovalo v niektorých dedinkách na Slovensku. Navyše Bayer kúpil Monsanto, takže zákaz asi nie je vo výhľade. Skôr tipujem, že s GMO je to podobne ako s LGBT+, pretláčanie salámovou metódou, a je len na jednotlivých vládach, koľko majú politickej vôle aby tomu vzdorovali. Treba sa tomu efektívne a inteligentne brániť.

    Odpověď
 32. Nech mi nikto nehovorí, že očkovanie nie je určené na poškodenie Slovanov!
  https://uploads.disquscdn.com/images/624ce9316fee6946b823a0561a4b78de92e5391769cb4a2cd3c6c9526a548c25.png?w=600&h=468

  Odpověď
  • V SSA je povinné očkování taky a je toho víc.

   Každopádně povinné očkování z doby, kdy byly vakcíny jednotlivě a dalo se věřit státní kontrole léčiv je úplně jiné než to, co se děje teď.

   Odpověď
 33. „Čeští vědci spolupracují s indiánskými šamany. Jejich liána může pomoci proti depresi“ … čerstvé informace o budoucím výzkumu na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesti-psychiatri-vyrazi-zkoumat-amazonske-samany-po-jejich-l/r~854398f2b52e11e9b6a9ac1f6b220ee8/
  Jen nevím, zda to bude pokus „jen z vnějšku“, anebo půjdou skutečně do hloubky problému. Aby se opět věda nedostala na scestí, jako se např. stalo, když si z Číny přitáhli akupunkturní mapy a pak dlouho nesmyslně diskutovali o ??? – a stále byli mimo mísu, neboť o tom důležitém neměli ani ponětí.

  Doporučuji na závěr článku také shlédnout 15-ti minutové video „Video: Šamani umí oddělit svou duši od těla. Nemoci se jim zjevují jako démoni, říká německý etnolog Storl“. Nepatrně ozvučené téma, kteréž schopnosti např. P. Chobot na svých seancích prakticky učí již kolik let.

  Odpověď
  • DušanBe 9.9.2019 o 9:15

   Badateli, čeští vědci jedou do Amazonie pro ayahuasku proto, aby z ní získali aktivní látku a pak v lepším případě (pro institut, pro který pracují) na této bázi vytvořili „léčivo“ a prodávali patent. V méně výdělečném případě to bude jenom mastička. A vyšší cíle, jak je pochopit psychiku, si nekladou. Pro to je třeba změnit metodologický základ, ze kterého se vychází při popisu psychických jevů. Ale podle mého názoru, ezostyl alá Chobot nebo Cesty k sobě je jenom další slepá ulička pro lidi, jak je odlákat od skutečné relígie (vztah já a nejvyšší). Používat látky anebo praktiky, z nichž je většina je návyková (a v čem se pak principiálně liší ayahuaska od tabáku, alkoholu a jiných drog?) k tomu, abych pochopil smysl života, není podle mne vůbec třeba. Právě naopak, čistá mysl je to, co člověk potřebuje pro začátek.

   Odpověď
  • Chobot je posadnuty chobot. stacili mi jeho hlasky, ze Putin a Rusko je risa zla. a jeho fetacky indiani pomozu celemu svetu.

   Odpověď
   • Putinovec 10.9.2019 o 12:48

    Chobot je vyčůraný parazit,který zaplnil díru v lidské naivitě.

    Odpověď
  • a proc s indianskymi samany?? konopi ma taky lecebne ucinky a antidepresivni a melo by se mu venovat vic lekarske pozornosti

   Odpověď
   • @dagmar
    Ayahuasca či ayawaska (výsl. „ajau-aska“; kečuánsky „liána duše“ nebo „liána mrtvých“) https://cs.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca je pozoruhodná tím, že je právě schopná zcela vyléčit ze závislosti na tvrdých drogách a to dokonce i velmi těžké (beznadějné) případy. Má to jen háček, musí se to používat se znalostí, především rituálně-magických technik.

    Odpověď
    • Ale hlavně je to inhibitor, aby tu žbrndu z mimózy šlo vypít. To proč zrovna tak a ne jinak by mělo předcházet.

     Odpověď
 34. Stará kuchárkina kniha Ceská …https://ulozto.cz/hledej?q=%C4%8Cen%C4%9Bk-Z%C3%ADbrt-%C4%8Cesk%C3%A1-kuchyn%C4%9B-1917.pdf+PDF

  Odpověď
 35. Pokud by někdo sháněl panenský ostropestřecový olej (regenerace jater)

  https://fichema.cz/ostropestrecovy-olej-100-lisovany-za-studena/1444-ostropestrecovy-olej-100-lisovany-za-studena-1-l-8592861538034.html

  Odpověď
  • Ostropestrec mariánsky je naozaj výborný prostriedok na regeneráciu pečene (pomohol viacerým známym, čo poznám osobne). Na zhoršené pečeňové markery stačí aj čas z drvených semienok.

   Odporúčam užívať aj v rámci detoxu, väčšej diéte, keď sa z tuku uvoľnujú škodliviny. Alebo pri liečbe rakoviny vitamínom B17 (B17 pre reakcii s látkami v rakovinových bunkách uvoľnuje jedy, ktoré bunku zabijú. Zdravá bunka tieto látky neobsahuje, preto sa jej nič nestane. Takže je prirodzené, že pri liečbe B17 sa zhoršia pečeňové markery (ak sú prítomné rakovinové bunky), čo sa dá ale účinne korigovať Ostropestrecom)

   Odpověď
   • nemáš náhodou nějaké praktické informace k dávkování ostro. oleje? Narazil jsem na konfliktní informace, jedna že maximálně 2 lžíce denně, druhá že naši předkové to používali jako běžný konzumní olej.

    Odpověď
    • ako pises bud rano vecer, alebo pri kazdom jedle lyzicu ak ta to neprehana. viac ako mnozstvo je dolezita pravidelnost.

     Odpověď
     • to platilo o panenskom oleji, v rakusku(u nas som nevidel)predavaju bezny pestrecovy konzumny olej.

      Odpověď
    • S olejom skúsenosť nemám (len so semienkami), ale vzhľadom na to, že olej je dosť koncentrovaný výťažok, nevidím zmysel v užívaní väčšej dávky ako jedna lyžica.

     Odpověď
     • jedna lžička stačí a rozhodně neužívat večer !

      Odpověď
    • Dokonca aj na jemno mleté semená majú celkom dobrú chuť. Tých stačí tiež za lyžičku.

     Odpověď
     • Řešíte nějak údajnou rychlou oxidace semen po mletí/ drcení? Dědek Kořenář to doporučuje rychle schovat do nějakého oleje, alkoholu nebo dusíku, aby účinné látky nedegradovaly a nežluklo to.

      Odpověď
      • ta oxidace není údajná, např. u lněných semen se znehodnotí obsah po 15 minutách na vzduchu po mletí.

       Odpověď
      • Ako píše Hox, je lepšie si namlieť iba trochu tesne pred užitím. Tie semená je dobré uzavrieť do dobre uzavretej nádoby, lebo mole tieto semená milujú.

       Odpověď
       • Niekde som čítal, že pomleté dávaju aj do chladničky, ale určite nie na týždne a tiež neviem či to pomáha.

        Odpověď
     • namlít těsně před spotřebou, to je nejlepší

      Odpověď
      • Nemusí se mlít. Stačí si dát lžičku celých semínek do úst a promísit se slinami. Za chvíli semínka změknou a dají se pěkně rozkousat. Jsou příjemně nahořklá a odpadá starost s mletím.

       Odpověď
       • Takto jím i mák, protože to mletí mi po čase připadalo z LOGIKY nadbytečné :) :

        Odpověď
        • Mák mne tak zaujal svým složením, že jsem zkoumal, jak docílit nějakého odpovídajícího efektu jeho konzumací. Došel jsem k poznatkům jejichž platnost by mohla být obecná:
         1. Přidávat mák jen tak do čehokoli je plýtvání mákem. Efekt není žádný.
         2. Kousání má logiku, ale člověk není schopen jej rozkousat dostatečně, i když má celkem dobré zuby. Efekt je slabý.
         3. Mák semletý (těsně před spotřebou) má nečekaně silný účinek. Zdá se, že zejména na bilanci vápníku a hořčíku. Taky to vypadá na značný obsah omega tři. Dvě lžíce semletého máku denně přes zimu asi řeší problém nedostatku vápníku v zimě. Jen kde jej vzít. Důležité je čistění mlýnku – jinak žlukne (čistím jej semletím lžíce pšenice).

         Odpověď
         • Namoč si tak na 2-3 hodiny 100g máku do cca 800 – 900 ml vody, a potom ho asi 2-3 minuty mixuj. Vznikne bílé makové mléko, které přelej přes jemné sítko, můžeš i vícekrát nebo přes plátýnko. Tuto dávku mám asi na tři dny v lednici.

          Odpověď
          • rastlinne mlieko treba vypit max. do 24 hodin

           Odpověď
    • tady jsi Hoxi byl?

     https://www.dedekkorenar.cz/zbozi-a-produkty/bylinny-olej-z-ostropestrece-p33.html

     „…Vynikající je tento olej v polévkách coby mastná oka, ale v kuchyni se dá použít 100x jinak. Tento olej s přídavkem pampelišky je v kuchyni také nahořkle zajímavý. Tento olej mně moc nechutná, což se ale v polévce překvapivě ztratilo.

     Nejlepší je přidávat olej pravidelně 1 lžičku až 1 lžíci do jídel nebo užívat jej při jídlech 1-3× denně. Snese teplotu ke zpracování do 160 °C.
     Při slabých játrech (tmavší zabarvení pokožky nebo vaky okolo očí, když se nadměrně tvoří pihy či skvrny, nebo když vám kovy barví pokožku) je olej nepostradatelný. Mimo­řádně vhodný je tento olej při stresovém povolání a životě pod psychovypětím.
     Chuť oleje je podobná máslu, lehce olejově ostropestřecově nahořklá. Je to zdravé… (potraviny dělíme na zdravé a dobré). Lze jej přidávat do běžných olejů na vaření a do salátů. Zevně se olej obvykle nepoužívá….“

     Odpověď
    • 1 polévková lžíce denně
     https://www.farmville.sk/obchod/pestrecovy-olej/

     Odpověď
     • Kamarátkina mama mala poškodenú pečeň (játra), dávali jej pár mesiacov života. Obvodná lekárka jej poradila ostropestrecový olej 1 lyžicu denne. Vyliečila sa. O pár mesiacov mala pečeňové testy v norme.

      Odpověď
  • Dík za tip

   Odpověď
  • Časostroj 25.9.2019 o 11:41

   Pre odoberateľov na. Slovensku doporučujem túto stránku, majú tam aj borax, askorbát sodný…
   https://pgchem.sk/sk/ponuka/847/ostropestrecovy-olej-nerafinovany–1-l

   Odpověď
 36. Ještě jeden příspěvek k tématu zdraví ve vazbě na jídlo – pro vědomí souvislostí mezi zdravím a životosprávou.

  „Nová porucha příjmu potravy postihuje nejvíce děti a dospívající“ … restriktivní porucha příjmu potravy (ARFID), https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/nova-porucha-prijmu-potravy-postihuje-nejvice-deti-a-dospivajici-40002340 z 20.7.2016

  Že se to léčit dá: „Od čtyř let jedl jenom kuře a hranolky, po 17 letech ochutnal i něco jiného“ z 28.8.2018 na https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/od-ctyr-let-jedl-jenom-kure-a-hranolky-po-17-letech-ochutnal-i-neco-jineho-40066695

  A jak to také může dopadnout, když nebude: „Mladík z Anglie jedl pouze nezdravá jídla. Oslepl a ztratil sluch“ z 3.9.2019 na https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/mladik-z-anglie-jedl-pouze-nezdrava-jidla-oslepl-a-ztratil-sluch-40295270
  Otázka: jak dalece (na kolik %) se na této nové civilizační nemoci podepisuje efekt zvaný reklama?

  Odpověď
  • Zdravím přátelé, jako bych četl o svém starším synovi. Do cca 3let jedl normálně, pak se to nějak zlomilo a ji, tak jak ji…
   Nevíte o někom, kdo by se zabýval terapií tohoto problému? Díky, Jirka

   Odpověď
 37. k boraxu – ešte článok
  http://www.lecitel-janvas.cz/cz/p/jak-zarazili-lek-na-artritidu-borax/

  Odpověď
  • Mart’as 4.9.2019 o 12:37

   Moji manzelce doporucil borax Dr. Lebenhart ..
   https://homeopat.mypage.cz/zahlavi-2/prirodni-lecba/borax-par-poznamek
   Mel jsem silne bolesti v kolenu, tak jsem bral jednu kapsli boraxu denne 5 dni v tydnu po dobu 3 tydnu. Uz po 2-3 dnech byla bolest pryc, a doposud mam od bolesti klid.

   Odpověď
   • DušanBe 7.9.2019 o 14:33

    Poznámka k jakýmkoliv zdravotním doplňkům. Znamý byl několik týdnů v lázních u Klimkovic, vrátil se vidětelně v lepšim stavu a protože je velmi komunikativní, od jednoho doktora si vyslechl takovou radu založenou na pozorování pacientů. Ten postřeh je následující:pokud užíváte nějaké vitamíny, jakékoliv doplňky a výživu na klouby, je důležité se jít hýbat, aby se ty prospěšné látky v těle pohybem krve rozproudily. Dát si lžíci Alavisu a sednout si k TV znamená, že lžíci Alavisu vyčůráte.

    Odpověď
   • ted jsem hledala dávkování hořčíku, kt. se má užívat v souběhu s boraxem, a někde jsem narazila na informaci, že bylo snížené doporučené denní množství z 375 mg na 200mg, no…zachvíli zjistí, že nebude potřeba vůbec..
    jinak ohledně přesného dávkování- v sypkém vit.C- 100g koupeném v DM drogerii je přiložena malá odměrka na 120mg..
    nebo na aliexpressu objednat lékarenskou váhu za cca 3E

    Odpověď
    • @Adriana, proč tak malé dávkování? To aby člověk, „nedej bože“, nevyzdravěl a nemusel již více chodit do lékárny? (Jeden můj známý říká lekárny, neboť účelem je prý lidi lekat.)

     Doporučuji prostudovat seriál webových článků o C-éčku, který začíná na https://celostnivzdelavani.cz/meli-byste-vedet-13-cast-c-vitamin-1-dil V rešerži o boraxu jsem uvedl také adresu, kde je možné sehnat čistý C-vitamín v poměrně slušném množství za velmi zajímavou cenu.

     Odpověď
     • @badatel
      „… známý říká lekárny, neboť…“
      Já jim zase říkám jedové chýše.

      Odpověď
      • @Amálka – taky dobrý, to jsem ještě neslyšel :-)

       Odpověď
       • Já jsem si je tak sama pro sebe nazvala – prostě chýše jedové. Chodím tam jen pro peroxid (Neumyvakin).
        Jak vidno, badateli, spousta lidí se lékáren asi moc neleká, když v nich mnohdy bývají i fronty :-)

        Odpověď
        • praskove cecko by som vobec neriesil, nasledkom mozu byt mocove kamene ci upchate zily. cecko sa da celkom jednoducho prijat v strave-cesnak, petrzelova vnat, jablcny ocot atd.. soda ci peroxid su vyborne ale o vsetkych takychto umelych koncentratoch plati, ze sa uzivaju len urcitu dobu nech si na to telo nezvykne, nemoze to byt palivo ale starter.

         Odpověď
         • paradajky s praskovym C Jan Hromada
          https://www.youtube.com/watch?v=29E5lhH3oOU

          Odpověď
   • „jednu kapsli boraxu denne 5 dni v tydnu“

    mohl bys rozvést, co je přesně myšleno a kolik boraxu (v mg nebo g) se v jedné kapsli nacházelo? Je to nějaký hotový produkt, nebo sis kapsle dělal sám? Díky

    Odpověď
    • Mart’as 9.9.2019 o 2:50

     Žena naplnila kapsle po 0.8g, a ja to bral denne po dobu 2-3 tydnu. Pri mem povolani dostavaji moje kolena zabrat, a ucinek jsem pocitil celkem brzy. Poradne zapit !

     Odpověď
     • Zdravim ,borax me pomaha :) a jeste doplnim k Martinovi , ty kapsle si plnim sama , jedna kapsle obsahuje 0.8 g, je to zhruba ctvrt kavove lzicky , ale ja vazim na gramove kapesni vaze.Martin to zacal brat jednou denne ,je to jiz vice jak mesic a zatim je bez bolesti!Pokud po tydnu nepomaha , berte 2 krat denne . Vzdy petkrat v tydnu dva dny pauza . Pekny den vsem .

      Odpověď
    • borax se da koupit zde: https://fichema.cz/vyhledavani?controller=search&s=borax

     Odpověď
 38. Protože jsem se před časem dostal ještě k jednomu ožehavému tématu, zpracoval jsem si pro privátní účel ještě jednu informační rešerši. Kompilát, tedy opis i se zdrojovými odkazy. Protože se mi již párkrát stalo, že z internetu zmizely pro mne důležité informace a s ohledem na snahy zavést cenzuru – raději si vše důležité ukládám a kopíruji.
  Soubor „Rakovina a její léčba v historii.doc (464 kB)“ je uložen a ke stažení na adrese https://netdisk.sk/file/eVE1NWVT5AZ8skTe911Z2A
  Na tomto serveru dávají životnost (uložení) do 30 dnů od posledního stažení a snad i neomezený počet stažení, tak uvidíme. Dokonce mi poskytli i kód pro smazání. :-)

  Jardob, dík za ty odkazy.

  Odpověď
  • Funguje :-)

   Odpověď
  • Opět velké díky, badateli, za Vaši práci.
   Přeji Vám a všem zde (i jinde) pevné zdraví.

   Odpověď
 39. Protože i já se nyní musím zaobírat boraxem a jeho možnostmi, poskládal jsem k tématu kompilát a doplnil svými výpočty. Rešerže – borax je k dispozici ke stažení na adrese www.uschovna.cz/zasilka/PZPIV3P8RIH84JUN-2HM do 16.9.2019

  Odpověď
  • Díky, už nějaký pátek se toto pole chystám trochu prostudovat.

   Odpověď
  • Tisíceré díky, badateli, a jistě nejen za mě. Odvedl jste velký kus záslužné práce – díky za Váš čas a ochotu nezištně se podělit o její výsledek s ostatními.

   Odpověď
  • Ahoj,
   ten link už nefunguje (asi je limitovaný počet stiahnutí) a je spoplatnený.

   Odpověď
   • Tak jsem zjistil, že tam na úschovně mají limit 30 stažení, k čemuž zřejmě došlo. Zítra se tam pokusím zaplatit pomocí sms, cca v poledne. Po tomto na serveru slibují přístupnost 24 hodin, doufejme že již bez omezení počtu.

    Odpověď
    • Tak právě to bylo odblokováno

     Odpověď
     • Už zablokováno

      Odpověď
      • @Dita
       Mně se to již objevilo zase odblokované, 31 stažení. Nerozumím tomu. Když se mi ozveš na badatel2018@email.cz, mohu poslat přímo.

       Odpověď
    • Nemá zmysel platiť si za úschovňu. Lepšie je nájsť si alternatívnu službu. Na uložto sa dá vytvoriť trvalý link, onedrive je úložisko, kde sa dá tiež vytvoriť verejný odkaz. Potom sú ďalšie úložiská, porovnať si ich môžeš tu:
     https://touchit.sk/prenasame-velke-subory-cez-internet/168485
     Mne sa z tých uvedených možností pozdáva napr. mediafire.

     Odpověď
    • Toto úložisko vyzerá výborne. Obmedzenia sú len 1GB na súbor a súbor sa automaticky zmaže, keď ho 30 dní nikto nestiahne. Jednoduché prehľadné, v slovenčine.
     https://netdisk.sk/

     Odpověď
  • hodil jsem to sem: https://uloz.to/file/MeY4dRtJdtId/borax-doc

   Odpověď
  • Též moc děkuji!!

   Odpověď
  • NicNezNula 3.9.2019 o 23:08

   Zde BORAX jako „homeopatikum“:
   https://www.benu.cz/borax-peroralni-granule-4gm-3ch-30ch
   Může to někdo kvalifikovaně komentovat?

   Odpověď
   • NicNezNula- kupila som si to , žiadne zmeny som nepocítila,
    – kupila som si 3 ampule.
    - takže som si teraz objednala v prašku.
    Ako badatel sem dal „svodku“ o boraxu

    Odpověď
    • NicNezNula 4.9.2019 o 8:42

     Ten na svařování a mravence?

     Odpověď
     • NIcNezNula- to som ešte neužívala – ale asi je to ten na svařovaní a mravence :)
      objednávala som zo stránky na ktorú „upozornil “ teda dal odkaz badatel.
      https://www.kovyachemie.cz/tetraboritan-sodny-borax/tetraboritan-sodny-borax–1kg/
      len ešte uvidím , či dorazí objednávka ked..
      .“Prodej pouze pro profesionální uživatele osobám s IČO.“

      Odpověď
      • @dasa,
       v tom soupisu uvádím hned za tím další skupinu: https://www.drhoffmann.cz/zvc-dr-hoffmann-pramen-zdravi-z-podripska.html, kde je to bez iča a čisté (99,9 %, určená použití látky: laboratoře, potravinářství, farmacie, kosmetika, jiné). Bral jsem to odtamtud, i s C vitamínem (i když ten pak je k sehnání ve větším množství a levněji ve farmaceutické čistotě – viz poznámky dále) a sodou jedlou a MareMineral také. Proto jsem tam uvedl všechno, co mi přišlo pod ruku, z čeho jsem si vybíral.
       Přeji mnoho zdaru a brzké odeznění všech problémů.

       Odpověď
   • @NicNezNula, homeopatikum a přes lékárnu!
    Pokusím se vyložit svůj názor.
    Princip působení homeopatika spočívá v tom, že nosná látka polykaného preparátu je tak naředěna, že prakticky nenese žádnou molekulu působící látky. Díky přípravě a neustálému „energetizování“ přípravku během přípravy (mluví se o tzv. potencování) se do ředicí hmoty otiskne energeticko-informační stopa, která následně v organismu vyvolá příslušné léčebné, uzdravující reakce, i když ta vlastní látka tam v podstatě ani není přítomna. Proto také ta přísná pravidla o použití, především nedotýkání se kuliček rukou, aby nedošlo k narušení vložené informace prsty pacienta či někoho jiného. Takto se dodá do těla např. informace o ohrožení jedem a vyvolají obranné čisticí reakce těla, aniž ten jed byl dodán. A toto čištění pak vymete ven jak i dávná a zapouzdřená ložiska s tím jedem (i to tam může být – vyvolává to čištění), tak i mnoho dalších uložených škodlivin.

    Poznámka na okraj: velmi mnoho různých škodlivin, které organismus kdysi nestihl vyloučit z těla ven, je uloženo v nahromaděném tuku, tedy neohrožuje přímo organismus do doby, pokud ten nemusí začít čerpat z energetických (tukových) rezerv. Pokud začne být tuk odstraňován (spotřebováván třeba při redukční dietě) a tělo hubne, všechny škodliviny se opět vyplavují do krevního řečiště a musí být ledvinami, tedy močí vyloučeny ven. Jakmile není/schází zvýšený přísun čisté vody během těchto procesů, pak se to staré smetí opět začne ukládat někde jinde v těle a následně škodit!

    Proto když jsem se podíval na složení onoho homeopatického boraxu – borax či bór není vůbec přítomen! Navíc je to prodáváno lékárnami, takže spíše byznys. Podle mě to asi moc účinné nebude, až snad na některé specifické případy – to neumím posoudit.

    Poznámka druhá: dobrý léčitel, který je schopen práce jak s informací tak i energií je schopen tento energeticko-informační otisk naprogramovat – vložit do vody v nádobě přímo a připravit tak homeopaticky působící vodu laděnou přímo na zdravotní problém klienta. To však jsou již kapitoly z „jiné knihy“.

    Léčivý efekt boraxu spočívá v dodání stopových množství bóru do organismu, aby se tak jednak mohl přímo zúčastnit reakcí látkových přeměn v organismu, a také pro mnohé další biochemické pochody v těle zřejmě působí i jako katalyzátor (tedy dva důvody proč borax). Navíc, podle informace v základním podkladu (viz hlavní text), se v žaludku v přítomnosti žaludeční kyseliny (solné) napřed borax mění na kyselinu boritou, jež je vlastně obsažena v borové vodě … proto přímé užívání borové vody je také možné (možná varianta) a „není toho potřeba tolik“. A ten další následný efekt pak spočívá v silné zásadité reakci, tedy přeladění napřed trávení a posléze i krevního řečiště z kyselého opět na zásadité (třetí, neméně důležitý efekt, mechanismus působení boraxu v těle).

    Správný a zdravý organismus se vyznačuje zásaditým vnitřním prostředím a je v tom svém úsilím podporován správným složením stravy („chudá“ a pestrá kuchyně našich prababiček). Vlivem nevhodné skladby stravy a vypěstovaným špatným stravovacím návykům dochází k trvalému překyselení organismu a potlačení imunitních schopností vlastního těla a přetváření vnitřního prostředí těla na prostředí vhodné pro pěstování velkého množství nejrůznějších fujtajblíků. Mikroby, bakterie, viry, paraziti, plísně, houby, to vše, podobně jako i rostliny a zvířata je vždy závislé na určitých parametrech svého životního prostředí. Proto nepříznivému prostředí se vyhýbají, neuchytí se tam. A naopak prostředí příznivé pro svou existenci umí podporovat, udržovat si je.
    (Pouze člověk si to životní prostředí sám ničí – zatím.)
    Tedy uzdravení se lidského těla vlastně znamená přestavbu (přeladění a trvalé udržování) vnitřního prostředí těla na takové, které je pro onu havěť nepříznivé, ona pak „uteče“ sama. Dosažení vnitřní biochemické harmonie v těle a takto trvalé udržování zdraví pro ty zmiňované fujtajblíky tedy principiálně znamená někým úmyslně řízenou „rozsáhlou ekologickou katastrofu“.

    (Jsem zvědav, kdy si toho „ekologičtí sluníčkáři aktivisté“ všimnou a začnou nám vysvětlovat, že i ten virus… má právo žít … na náš úkor. Ale třeba pak také zahájí i tažení proti celosvětové farmaceo-mafii.)
    ;-))
    Kdo chce, může si tento diskusní příspěvek přikopírovat do staženého souboru věnovaného boraxu.

    Odpověď
 40. Spalničky znamenají únavu, teplotu, bez nálady, malátnost, někdy vyrážka. Prostě jsou to symptomy, které cítí každý, kdo odchází po noční z otrocké práce domů.
  Manu_faktury s levnými injekčními separáty se rozhodly zaútočit i na tzv. husákovy děti, prý měli ne příliš kvalitní separát a u 33,33% to už přestalo účinkovat. V jiných novinách, které jsem dnes namátkou prolítl, jsem dostal upozornění, že vakcína bude platná pouze a jenom pouze v případě, že bude mít zvíře čip. Tak to vypadá, že je úplně jedno, jestli vakcína je nebo není v těle, důležitý je ten ČIP v těle jinak se de pro vakcínu opět.
  Dále jsem se dozvěděl o 50 letých očkovacích tradicích, o kterých podle mého názoru doktorská obec, doktorský okres, kraj, klub, zájmové sdružení aj. , zarytě mlčí. Proti tomu vystupuje info, že žák onemocněl a tudíž musí celá třída, možná jsem to špatně pochopil možná dokonce musela celá škola, zůstat doma v karanténě se spalničkami. A jak se bude postupovat, když se objeví spalnička u pásu v korporátní montovně? Takže 14 dnů u pásu a na 24 hodin :)
  Česko zkrátka podle zpráv z dneška sejme kůrovec, spalnička, sucho, oheň, voda, déšť, šikana ve škole, chudoba, recese, je toho plný korporátní meinstream i s fotografiemi vakcinologů, kůrovcologů, suchologů, záplavologů, dešťologů, politologů, logopedů, psychologů, ….

  Odpověď
 41. U mnoha textů z internetu je lepší si jej okopírovat a převést na barvu automatickou – černou. Zdá se mi, že přibývá tzv. vodotisku (světlá šedá), kde obrazovku sice zesvětlujete, ale text máte stejný a do očí svítí nenápadně zbytečně velký jas obrazovek.
  Možná to nebude záměr na choroby – šedý zákal a pod . ….

  Odpověď
 42. Mart’as 26.8.2019 o 13:29

  Iphony a digitalizace jsou pro chude ..

  https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2019/08/iphony-digitalizace-jsou-pro-chude.html

  S timto clankem me napadlo se zeptat mistni komunity, kolik casu denne kazdy travi u PC,laptompu,tabletu,atd…
  Osobne se priznam,ze jsem na sobe vypozoroval, jak travim minimalne 2-3 hodinny denne cetbou na tabletu, protoze je to pohodlne,mam v nem spoutu knih a dostavam se na clanky ktere me zajimaji a nebo weby jako je napr. leva-net. Jsem dnes mnohem vice informovany,nez kdykoli pred tim, Ale nejsem z toho stastny. Dnes jsme to rozebirali s manzelkou. Pred lety, kdy jsme nemeli zadne smartphony ani tablety a pocitace, jsme meli na sebe mnohem vice casu, vice si spolu povidali, celkove si myslim – byli jsme tak nejak stastnejsi a veselejsi.
  Na druhou stranu ale, clovek je dnes vice informovan, dovidam se veci,ktere bych bez internetu tezko dozvedel (napr. KSB).
  Nevim jestli tu otazku dobre zformuluju,ale zajimalo by me, jak zde diskutujici prizpusobili cetbu a studium KSB beznemu zivotu, mysleno predevsim jak prizpusobili mnozstvi casu traveneho na digitalnich pristrojich beznemu zivotu. A jak na to reaguji rodinni prislusnici (manzel/ka, pritel/kyne,apod.)
  Proste , snazim se najit nejakou rozumnou hranici, kolik casu travit na digitalnich pristrojich. Ted jedeme s manzelkou na tyden nekam na vylet,jen tak, a chceme si vzit jen telefon pro pripad nouze, nechceme pocitace aspon tyden videt. Docela se i tesim.

  Odpověď
  • Nie je digitalizácia ako digitalizácia.
   V skutočnosti nepotrebujeme digitalizáciu v každej oblasti ľudského života, ani super rýchly Internet (5G), vyčačkané animované a interaktívne web stránky, elektronické voľby, hlasových asistentov a pod.
   Keď sme sa bez toho dokázali zaobísť už aj v minulosti.
   Ale ten plán s digitálnym koncentrákom/lágrom tu stále existuje.

   Odpověď
   • Presne…. Jak jenom mohli povalecne generace vybudovat takovy blahobyt, takova auta, letadla, televizory, lode, kdyz nemeli zadne mobily a iFouny (ani „blbou“ 2G sit :), zadne Windows 10, zadna privatni letadla, zadny Instagram, Facebook, Skype ?
    Jak mohli budovat mrakodrapy, zeleznicni site, lokomotivy, elektrarny ?

    Nerikam, ze se ma pokrok zastavit, ale ma se usmernit pro opravdove potreby zivota lidstva a ne pro co nejvetsi a nejrychlejsi zisky vlastniku vyrobnich prostredku (suroviny, tovarny, logistika, akcie), ktere maji take za nasledek niceni prirody a zivota na Zemi.

    Technicky pokrok – alespon z definice – ma slouzit k ulehceni prace a zivota lidi, a ne k obohaceni oligarchie na ukor lidi v produkcni sfere (jejich zotroceni) a na ukor prirody a zivota (ekologicke katastrofy).

    Odpověď
    • @QUO VADIS
     moc pekne napsane…vycetl jsi nam to mnohym z duse.dik.

     Odpověď
  • No, k tomuto som sem pred časom dal skvelé videjko od Staneka (v sekcii videá), kde sa vyjadroval k faktoru času, ako budúcemu faktoru ktorý bude určujúcim prvkom stanovenia bohatstva jednotlivca. prešiel tam konkrétnejšie k parametru „voľný čas“ tj. tto a koľko voľného času bude mať v budúcnosti pre seba, rodinu, priateľov a koníčky.V závere to spojil s virtuálnou realitou čo vcelku dokonale zapadlo. inými slovani – ten ktor bude disponovať veľkým voľným časom, bude mať „reálne“ zážitky. Ten, ktorý čas mať nebude, bude mať zážitky „virtálné“. Hmmmm, má súčasná podpora a trendy v oblasti virtuálnej reality stavanej pre masy tento podtón? Vcelku zaujimavá teória, doporučujem si to vypočuť :)

   Odpověď
   • ono to moze ist este hlbsie. Clovek ma potrebu „lepsieho“ hlavne kvoli citovym potrebam. Potrebujes vacsi byt, aby si nemal stiesneny pocit, lepsie jedlo, aby dusa bola spokojnejsia, krajsie zariadenie ci dovolenku, vsetko kvoli dusevnym potrebam. Pocit dostatku, sebahodnoty a uspechu. Ked ale budes zit po prichode domov v svete virtualnej reality, tak nepotrebujes toho tolko, ved mozg bude interpretovat „amarouny“ ako to najlepsie jedlo a tvoje chutove bunky rovnako, bude to pre teba rovnako realne ako pre niekoho ineho.
    A zrazu mame otrokov, ktori maju pocit, ze su na tom rovnako ako pani, staci si nasadit helmu. Ked sa to este vymaka, ze vramci rodiny budu mat prepojene svety, tak miesto okov ti nasadia helmu a je to ok. Ani utekat nebudes. Ved vonku to pre teba bude podstatne neznesitelnejsie (minimalne na zaciatok)

    Odpověď
    • Ano však o to ide. Iná vec sú dopady keď už rozvíjame hlbšie. lebo na 1 pohľad môže byť aj dokonalý otorok spokojný a predsa o to ide. ale je tu jeden záadný rozdiel. Lebo ten, čo bude mať reálne zážitky, bude chodiť na dovolenky k moru a do prírody a bude mať viac priestoru riešiť zásadné otázky života bude oveľa zdravší a bude žiť podstatne dlhšie ako ten, ktorý žije v scifisvete, hoci je defacto spokojný a ani mu nemusí nič chýbať na 1 pohľad. Ale ducha a telo neoklameš, len mozog.

     Odpověď
  • Jana Černíková 28.8.2019 o 10:38

   Všechno je to o míře – a svět internetu stejně jako cokoliv jiného může být jak „dobrý sluha“, tak i „špatný pán“. Je rozdíl trávit spoustu času na sociálních sítích nebo hraním her a oproti tomu třeba získáváním informací nebo nějakou tvůrčí činností. Což ale neznamená, že hraní her nejde použít ve zdravé míře k rozvinutí nějaké dovednosti (např. 3D představivosti), a stejně tak sociální sítě může člověk skvěle využít ke spojování lidí nebo šíření informací. A ani to neznamená, že získávání většího a většího množství informací, musí být vždycky přínosem, pokud vede spíš k informačnímu přehlcení a tříštění pozornosti. A dokonce i ta tvůrčí práce nemusí být vždycky ku prospěchu, když jde přes limity fyzického těla.

   Univerzální pravidlo kolik času trávit u počítače podle mě neexistuje – každý by měl poznat, kdy se cítí dobře a kdy ne. Každý je jiný, žije v jiném prostředí, někdo tráví hodně času u počítače i pracovně, jiný ne, někdo může být v přírodě každý den, někdo jen občas (v přírodě se podle mě nejsnáz kompenzuje vliv elektrosmogu) atd. A rozhodně stojí za to projít si, čím vším čas u počítače trávíme, jestli nám to fakt něco přináší, nebo se tím spíš snažíme něco kompenzovat. A taky bych řekla, že zásadní informace, které člověk potřebuje a na které je připravený, ho prostě neminou. A nejen neminou, ale přicházejí jakoby samy – takže není potřeba ani být neustále online, ani urputně vyhledávat zdroje, to je podle mých zkušeností spíš ke škodě.

   Ještě k článku – podobné informace, i ve větším detailu, se dají nalézt v rozhovorech s neurologem Stránským, byly i tady v diskusi nejednou. Mluví v nich mj. o vlivu sociální sítí a her na degeneraci mozku, na schopnost řešit reálné problémy, na rostoucí míru depresí, ale třeba i o tom je blahodárně na náš mozek působí „nicnedělání“.

   Odpověď
  • @Martas
   Dobry podnet….ja se zrovna vratil po tydnu z Beskyd a musim rict, ze jsem se tesil na to co se odehralo na diskusi….jinymi slovy… Zavislak,,jeden na drogach, jiny na zenskych a dalsi na alkohoolu…..
   Travim zde na I -Pad 3-4 hodky denne
   Zena na Lap-Topu travi tak 5-6 h.- vidime se pouze par hodin denne,,,,
   Deti jsou odrostle a nezavisle.

   Odpověď
 43. Nápady ze známého seriálu Star Gate, kdy se v sarkofágu obnoví zdraví, se pomalu přelévají do reality. Jaký máte názor na tady tyhle pokusy? Je to jen fikce nebo tento směr je založen na alespoň kapce pravdy?
  https://theyig.ning.com/ascension/holographic-medical-pods-med-beds-the-end-of-cancer-illness-disea?

  Odpověď
 44. Rakovina a všetky choroby sa dajú liečiť aj bez liekov (Homocystein):
  https://www.youtube.com/watch?v=sOJZyseNqnM

  Odpověď
 45. /Ešte jeden príbeh – Zlo si označilo svoje obete neznámymi znakmi. Až tretí senzibil hneď spoznal, že sú to číslice sanskritu, „jazykom, ktorým Zlo na počiatku sveta komunikovalo s Bohom. “
  https://www.youtube.com/watch?v=ZORHOc1EUf4

  sanskrit ako najdokonalejší jazyk bude jazykom technologii
  https://www.biosferaklub.info/zaujimave-fakty-o-sanskrite/

  Odpověď
 46. /Ešte jeden príbeh – Zlo si označilo svoje obete neznámymi znakmi. Až tretí senzibil hneď spoznal, že sú to číslice sanskritu, „jazykom, ktorým Zlo na počiatku sveta komunikovalo s Bohom. “
  https://www.youtube.com/watch?v=ZORHOc1EUf4

  sanskrit ako najdokonalejší jazyk bude jazykom technologii
  https://www.biosferaklub.info/zaujimave-fakty-o-sanskrite/

  Odpověď
  • Dobrý nesmysl. Teď jen přidat pojítko že Češi jsou zlo protože náš jazyk zní nejpodobněji sanskrtu (prý). Nemluvě o tom že zlo je pojem, ne osobnost, podle mne, a zlo s nikým nekomunikuje. Zlo je pácháno.

   Odpověď
  • Oracle 911 23.8.2019 o 23:39

   Tak 2 veci:
   -Sanskrit bol vytvorený z védskeho jazyka, ktorý je v podstate z jednej strany leží v základoch západných jazykoch a z druhej strany je v podstate prajazykom všetkých slovanských jazykov.
   -Aplikáciu Sanskritu ako počítačového jazyka predpovedal Jefremov.

   A ja by som mal začať naozaj študovať ruštinu a sanskrit…

   Odpověď
   • Nemá to logiku. Najprv bol Boh a Satan a ich jazyk / „ktorý je podľa vedcov najdokonalejší“/a až potom prišli ľudia so svojim jazykom. Dvaja gazdovia v hydinárni sa nebudú rozprávať jazykom sliepok.

    Odpověď
    • Jak víš, jakým jazykem mluvil Bůh se Satanem?

     Odpověď
     • Vy ste si to video ani nepozreli… /a posmešne skritizovali/.
      Príbeh má dve videa , dve časti. Senzibily v chorľavej rodine zistili, že členovia rodiny sú označení nejakými neznámymi znakmi. Napísali si tie znaky na papier. Dlhé vyšetrovanie prípadu skončilo tak, že muž senzibil povedal, že z neznámych dôvodov mu už „neprichádzajú informácie“, končí s prípadom, už len urobí ochranný rituál nad danou rodinou. Počas tohto rituálu on sám dostal viditeľný znak vypaleny na krk. V 30. minúte videa prišiel tretí senzibil a svojími informáciami aj prakticky zachránil 4 ľuďom život. Jeho slová -informácie majú pre mňa väčšiu hodnotu ako Wikipedia o sansk. a atd.

      Odpověď
      • To ale vůbec nerozporuju, že někomu skutečně pomohl, mluvím o úplně jiné rovině, o tvrzení že Satan mluvil s Bohem sanskrtem, které je z mého pohledu absurdní, nedokazatelné a irelevantní.

       Odpověď
       • Sanskrt není nejstarší univerzální jazyk, před ním byl ještě Sensar, ale uvažovat o jazycích v komunikace je docela hloupost z toho důvodu, že v starých dobrých dřevních dobách se komunikovalo bez jazyku, duše s duší, napřímo telepaticky, mysl proti mysli v obrazech.

        Odpověď
      • Proč bych měl sledovat video na to abych zareagoval na tezi v původním příspěvku?
       Jde o to že samy o sobě jsou dost neobjasněné věci, které poukazuješ jako fakta:
       - že Satan byl dříve než Člověk
       - Že Bůh mluvil/mluví se satanem, a když už tak že s ním mluví v lexikální formě (obrazy jsou podle mne pravděpodobnější)
       - že mluvili zrovna konkrétně sanskrtem
       - že v porovnání se satanem je člověk „slípka“ (Člověk na rozdíl od satana byl stvořen k obrazu Božímu, ne?)
       nic z toho podle mne nejde brát jako fakt na základě tvrzení kohokoli kromě Boha.

       Jde k tomu s určitou pravděpodobností metodicky dojít, nebo to jde obdržet jako informace od Boha. V prvním případě lze prokázat jak k tomu kdo došel, ve druhém případě to může kdokoli jen tvrdit a nikdy nedoloží že to dostal od Boha ani že je to pravda. Alespoň si nedovedu představit jak.

       Odpověď
  • Třetí senzibil by měl přestat s tím co bere…

   Odpověď
   • Oracle 911 24.8.2019 o 9:21

    Kopíruješ ma. :D

    Odpověď
   • ? ? On /ona/ zachránil život svojho kolegu a životy troch označených ľudí. Treba pozrieť obidva časti videa.

    Odpověď
    • Nechápej mě špatně, pokud někomu pomohl, tak všechna čest, problém je jen v tom že informace od takových lidí tohoto druhu jsou jednoduše nevěrohodné, chybí jim metodologická kultura myšlení, a jednoduše není dobrý nápad na takových informacích jakkoliv stavět, nebo je brát za bernou minci, protože skutečně někomu pomohl.

     Odpověď
     • Pokusím se trochu doplnit Hoxe – rozdíl mezi senzibily, „duchovními vůdci“ apod. (jejichž existenci a v některých případech i efektivitu nechci zpochybňovat) – a Koncepcí společné bezpečnosti spočívá především v tom, že v prvním případě je budována autorita a důvěra v ně – a v druhém pak především prostřednictvím práce sama na sobě schopnost pomoci si sám a všechny okolo dostat do úplně stejného stavu: Umět si být sám rádcem, lékařem apod. To je, podle mého chápání věci, tím základním (a především stabilním) cílem, se společností lidí neustále hledající toho správnho guru, autoritu si totiž jakýkoliv trochu „kvalifikovaný“ podvodník udělá co chce. Také v tom vidím sílu a perspektivu KSB – znemožnění aplikace tisícileté technologie tvorby falešných proroků, falšování poselství těch pravých a udržování stavu nevědomosti lidí prostřednictvím nich. Nakonec – ti praví z různých senzibilů takovou věc jistě dobře chápou a jsou v té otázce s námi na jedné lodi, jsou-li praví.

      Odpověď
      • Jednou jsem absolvoval rozhovor o senzibilech – např. hledačích vody. A tak povídám, že takový Um je podpořen hlavně sebekázní a podobně. Kamarád chvíli poslouchal a povídá: „Zrovna minulý měsíc byl u souseda proutkař a vyvrtali tam studnu. Když to ten den dokončili, zašli pak do hospody a z hospody lezli po čtyřech, včetně toho proutkaře“
       Zřejmě někteří senzibilové používají záměrně taktiku: „Spil se, až čerty viděl..“

       Odpověď
       • tak zrovna proutkaření je prý věc cviku a osvojit si to může téměř každý (nemám zkušenost ale četl jsem to víckrát). S ostatní citlivostí na různé vjemy to může být podobné, s tím že některé mohou vyžadovat čistší tělo a mysl, jiné nemusí.
        A to co píšeš v uvozovkách v tom taky hraje roli, ne nadarmo se tomu říká „špiritus“, protože v tom stavu dochází k náhodným a většinou nekontrolovaným napojením na různé „vlny“.

        Odpověď
      • jen dodatek k poslední větě, to už záleží na definici slov „pravý senzibil“. Tu senzibilitu neboli citlivost mohou mít na mnoho různých vjemů které jsou normálnímu člověku nepřístupné, ale to nutně nemusí znamenat že jakkoli chápou problém davo-“elitářství“. Tedy i když jsou „praví“ (hovoří pravdivě o tom co vnímají/vidí) a nejsou podvodníci, neznamená to že mají pravdu ve všem ostatním.

       Odpověď
       • Ano, souhlasím. Chtěl jsem tím říct, že je koexistence v jednom informačním „balíčku“ s těmi podvodníky musí samotné trápit.

        Odpověď
        • ano, tak to určitě. Je to asi jako být slušný právník.

         Odpověď
  • NicNezNula 24.8.2019 o 12:57

   Dobře jsou na obrázku vidět ty „arabské“ číslice.

   Odpověď
  • Když již byla opět otevřena tato komnata, je tu z podobného soudku další ukázka: „Подарок ведьмы | Экстрасенсы ведут расследование“ … https://www.youtube.com/watch?v=UCOhmgZbPyw
   Publikováno 13. 10. 2018
   Dole pak jsou další odkazy a také dlouhá diskuse. A vpravo pak ještě i nabídka dalších videí, obdobných témat.

   Kdo si na něco takového někdy sám sáhl a prožil (prošel praktickou životní zkušeností), ví, o čem to celé je. Kdo ne, i kdyby přečetl celé hory knih, neví, o čem se v nich píše. Může spekulovat, ale pravda mu zůstane navždy skryta.
   PS.: Skryta jen do okamžiku ukončení jeho současné inkarnace. Pak je mu ukázáno, v čem všem se mýlil.
   Krásně v posledních OOPj vysvětlil, jak je nutné vše komplikovanější, co ještě neznáme, objasnit z mnoha úhlů pohledu a postupně tak budovat pojmový aparát. A ne pouze jen slova, ale i obrazy s nimi se pojící. Ty obrazy, to jsou vlastně komplexní porozumění celému jevu, problému, ději, …

   I s Bohem lze mluvit a lze se to naučit, když se chce. Když ne, tak jak má pak člověku pomoci. Pokud si vzpomínám, hned v počátcích jsem narazil na video, kde bylo vysvětleno, jak GP vždy na počátku pokusu ovládnout kteroukoliv krajinu, napřed přetne možnost komunikace nejvyšších struktur společnosti s nejvyšším kosmickým vědomím a pak jim podstrčí svůj vlastní, již jimi ovládaný komunikační kanál. Hrot pyramidy, vzpomínáte?
   GP rozhodně nebude nikoho učit komunikovat s nejvyššími úrovněmi bytí.

   Odpověď
   • > Skryta jen do okamžiku ukončení jeho současné inkarnace. Pak je mu ukázáno, v čem všem se mýlil.

    Co když je mu jako první ukázáno, že reinkarnace neexistuje?

    Odpověď
    • A čo keď ano?
     badatel: ,,Kdo si na něco takového někdy sám sáhl a prožil (prošel praktickou životní zkušeností), ví, o čem to celé je. Kdo ne, i kdyby přečetl celé hory knih, neví, o čem se v nich píše. Může spekulovat, ale pravda mu zůstane navždy skryta.“

     Odpověď
     • Rajka, ja myslím že to nie je o viere, ale logike a funkčnosti. reinkarnácia ako prostriedok vyrovnávania karmy je hlboko zmysluplná a v podstate dokonálý nástroj pre uvedenie všetkých extrémov znovu do harmónie. Ak hovoríme o Bohu a dokonalosti stvorenia a stým s´pätej spravodlivosti, potom reinkarnácia je vcelku logickou odpoveďou. Tie knihy, sú len takým vodítkom … niektoré napísané pod vplyvom „inšpirácií“ z vyššieho jemnohmotného či duchovného sveta. Nie je to náhoda, že toľko ľudí verí v tento proces, ani výmysle zopár autorov. To je výsledok kreovania infopoľa aj za účasti „vyššieho sveta“ prostredníctvom inšpirácií, myšlienok, fantázií, vnuknutí …

      Odpověď
      • V tom, čo som ťa citovala vyššie (pre Hox) , máš pravdu. Kto to neprežil, nevie. Ten môže iba veriť.

       Odpověď
       • Ty jsi si prošla reinkarnací?

        Odpověď
        • Oracle 911 27.8.2019 o 10:37

         A ty nie alebo si to „len“ nepamätáš?

         Odpověď
         • jak odlišíš inkarnaci od reinkarnace?

          Odpověď
          • Oracle 911 27.8.2019 o 11:13

           Ešte lepšia otázka:
           Čo je inkarnácia a čo je reinkarnácia?

           Vysvetli to vlastnými slovami.

           Odpověď
           • Myslím že je ti to jasné, a jen se vyhýbáš odpovědi na jasnou otázku.

            Odpověď
            • Oracle 911 27.8.2019 o 12:06

             No, ako sa rozlíši jav od udalosti Hox?
             Dodávam, že nápoveda teraz je v názvosloví.

            • Duše vtělená do fyzického těla poprvé = inkarnace

             Duše vtělená do fyzického těla opakovaně (teorie) = reinkarnace

             je to myslím docela jasné. Jak tedy rozlišíš zda jsi zde poprvé nebo opakovaně?

            • Oracle 911 27.8.2019 o 14:47

             @Hox
             U seba alebo u niekoho iného.

            • To je jedno.

            • jen drobná poznámka, lexikálně slovo inkarnace neobsahuje informaci zda je to poprvé, jen ten jev samotný.

            • Oracle 911 27.8.2019 o 16:12

             Boh ti dá rozlíšenie, či je to informácia z rodového egregoru alebo vlastná pamäť, ale v mnohých prípadoch je to jedno lebo sú to informácie dôležité pre pod/nevedomie.

            • Řeč byla o něčem jiném, psal jsi „A ty nie alebo si to „len“ nepamätáš?“, kde ses podivoval, že bych neprošel reinkarnací.

             Ale, abychom to nenatahovali, jinde jsi napsal že reinkarnace nejde potvrdit ani vyvrátit, je to jednoduše otázka víry, což je závěr, ke kterému jsem sledoval.

            • Víceméně jsem reagoval jen proto, že ta tvoje poznámka se nesla v duchu „kdo nezažil reinkarnaci, jako by nežil“.

            • Oracle 911 27.8.2019 o 17:35

             @Hox
             Bez ohľadu či veríš v reinkarnáciu, neuvedomuješ či je to pre tvoju dušu prvé vtelenie alebo nie.

             Ale formulácia Rajky je fakt nešťastná.

           • Jana z Arku 27.8.2019 o 13:05

            Inkarnace je zrození člověka, reinkarnace je opakované narození, kdy se člověk narodí po nekolikáté. Existují zapsané výpovědi lidí, kteří si pamatují nějaký život z minulosti. Já sama jsem tím také prošla a viděla se v určitých situacích a minulých životech. Při astrální operaci, kterou jsem postoupila ,jsem se viděla v několika různých situacích, v minulosti. Takže já tomu věřím, že to tak je.

            Odpověď
            • Ty už vieš. :)

            • Paní Jano a dá se to nějak ověřit, že ten člověk, kterým jste byla v minulosti, opravdu existoval, třeba ze starých kronik apod.?

            • Podobné zážitky mají i jiné vysvětlení, než jen „reinkarnace existují“. Jeden slovenský psychotronik se studiem domnělé reinkarnace zabýval mnoho let, aby pak prohlásil, že si není jistý, že něco takového vůbec existuje.
             Pak se také staly podobné případy: žena si při regresní hypnóze prožila jakoby svůj minulý život, kde se setkala s osobou X. A při dalším sezení si prožila opět jakoby svůj minulý život, jen tentokrát byla ta osoba X, se kterou se minule sama setkala.
             Napíšu ještě, že existují jisté síly, které mají zájem na tom, aby lidé v reinkarnaci věřili.

            • Lena,
             táto téma tu už bola svojho času rozoberaná. Tuším TauRus sem dal vtedy link na seriózny výskum týchto stavov, keď v regrese ľudia videli minulé životy (či svoje alebo cudzie, to už je vedľajšie), a hľadali sa prepojenia na ľudí v minulosti, či taký existovali. A našlo sa veľa pozitívnych stôp existujúcich ľudí v minulosti, ktoré sa zhodovali s opismi ľudí v regrese. Určité závery z toho možno vyvodiť.

            • jardob,
             děkuji za odpověď, ale měla jsem na mysli přímo paní Janu z Arku, zda to má ověřené, nebo tomu jen věří.

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 14:13

             Ověřené? To nevím jak,Lenko. Pro mne je to zbytečné, já to nepotrebuji. Ale nikomu nic nevnucuji, ať si každý věří nebo ne, každého je to věc, jak přistupuje ke svému životu. Prožila jsem toho daleko víc, ale psát to nebudu, , nemá to cenu. Každý sám za sebe by měl zkoumat, proč žije na Zemi, jaký má úkol, přemýšlet o Bohu, jestli existuje a snažit se duchovně probudit .

            • Nepotřebuješ, no jde o to jestli správně zážitky interpretuješ. Lidská mysl má obrovskou moc v tom, že určitou informaci obohatí o kontext který je jí známý, a tak se často stane že jedna a ta samá přijatá informace jde interpretovat mnoha nesprávnými, ale i jedním správným způsobem. A daný člověk který to interpretuje bude vždy přesvědčen že prožil to či ono, aniž by si uvědomil, že formu respektive kontext dala té informaci jeho mysl na základě kulturního naprogramování.

        • pre Hox
         To neviem, či som reinkarnovaná, preto sa k tomu môžem vyjadriťiba tak, ako som napísala, že ,,Kto to neprežil, nevie. Ten môže iba veriť.“ Ja viem niečo o iných veciach, no o tom som tu už písala. Preto reinkarnáciu nepotvrdzuje, ale ani nevyvraciam.

         Odpověď
         • „Kto to neprežil, nevie.“ mnoho lidí tvrdí že to prožíváme všichni, a přitom nevíme. Takže tohle mi zrovna nepřipadá nijak moudré.

          Odpověď
          • Akých ľudí? Takých, čo o tom čítali? To je ako keď chlap tvrdí, že sa cíti ako žena. Pritom sa nemôže cítiť ženou, lebo ženou nikdy nebol, teda nemôže vedieť, ako sa žena cíti.

           Odpověď
           • to nepopírám. Jen rozporuji tvrzení že kdo to neprožil, neví, protože to navádí dojem že kdo to prožil ví. A tak to není. I když fakticky to tvrzení nutně nevede i k opaku, ale smyslově to k němu vede.

            Odpověď
            • eM,
             „mnoho lidí tvrdí že to prožíváme všichni, a přitom nevíme.“
             - a nebolo to myslené tak, že reinkarnáciu prežívame všetci s každým novým zrodením, ale pritom nevieme, lebo pred každým zrodením zabudneme? Takto by to dávalo zmysel. Pritom Rajka tvrdila o zážitku z regresu, keď zažila záblesky toho, čo kedysi prežila v minulom živote („kto to neprežil, nevie“). Aspoň ja som to pochopil takto. Bez ohľadu na to, čo reálne po smrti prebieha…

            • vida. Ano, tak se to dá taky chápat, to mne nenapadlo.

             K tomu tématu, znám člověka co mi přímo tvrdí že ví, a že v tomto životě napravuje mnoho z toho co jiným nebo s jinými udělal ve více minulých. Dokonce popisuje jak se jeho život zlepší pokaždé, když něco z toho vyřeší.
             Sebereflexí jsem se snažil vycházet z toho, že spojovat tyto příběhy s reinkarnací je nejsnazší protože to je jediné vysvětlení které mi kultura do hlavy dala, a pokusil se přemýšlet nad tím co nabídl Hox, a rozvést to po svém.

             Tedy:
             Člověk sem přišel proto aby řešil některé kolektivně nevyřešené otázky, a tím pomohl některému egregoru nebo lidstvu jako celku obohatit se o nové informace nebo ještě lépe nabýt kvalitativně odlišnou algoritmiku řešení dané problematiky. Je pravděpodobné že takových matric k možnému vyřešení obdrží každý i vícero.
             A tedy když je mu to shůry dáno, nebo když cheatuje (drogy, meditativní praktiky) tak dostane možnost napojit se na životy jiných kteří stejnou problematiku řešili dříve (nebo je možné že řeší i aktuálně). K napojení samozřejmě dojde kvůli stejnému naladění, kvůli stejné míře která je dotyčnému přiřazena s ohledem na danou matrici/problematiku. No a fakt že to prožívá jako „svůj“ život je způsoben prostě tím, že se na tu situaci nedívá jaksi z nadhledu ale proto že se napojil na informace předané daným vědomím, které byly zaznamenané z pozice „já“, a proto jsou i tak prožívána tím kdo se na ně napojil. Asi netřeba doplňovat že je to vlastně nejsnazší protože všichni pocházíme a navracíme se do jednoho Já.

             Vlastně úplně ke stejným informacím může dojít i nějaký senzibil, který nekecá a skutečně „něco“ čte, když někomu řekne kde žil v minulém životě. Prostě se napojí na jednu z jemu přidělených matric k řešení, na jedno konkrétní individuum které ji řešilo jindy. Ale protože vychází ze stejného světonázoru obsahujícího model reinkarnace, interpretuje a sám to chápe jako dotyčného minulý život aniž by měl jakoukoli možnost zjistit že informace má jiný původ.

         • Jana z Arku 27.8.2019 o 13:18

          Je pravda, že když to člověk prožije, tak si hodně věcí uvědomí. A že prožití znamená, že člověk uvěří bez toho, co si ostatní myslí. Osobní prožitek je nejdůležitější. Viděla jsem se v hluboké minulosti a řeknu ještě jedno..současný život s tím velmi úzce souvisí.

          Odpověď
          • Ale máš nějaký důvod domnívat se, že jsi to byla skutečně ty, a ne nějaký tvůj předek?

           Odpověď
           • Jana z Arku 27.8.2019 o 14:03

            Ano. Byla jsem to já…v jednom případě jsem běžela, v ruce meč, mezi ostatními bojovníky, prožívala jsem s nimi vše..strach, chuť zvítězit, nutnost bojovat , velmi silné emoce…pak mě někdo sekl mečem přes pravou stranu zad, přes lopatku, křičela jsem…ta paní, co mě astrálne léčila, mi pomohla s celoživotním problémem právé lopatky. Vždy jsem se viděla, hlavně ale prožívala ty scény, cítila bolest a strach a vše.

            Odpověď
            • Jana z Arku 27.8.2019 o 14:08

             Ještě taková perlička..Viděla jsem tu zbraň, byla jako srp, zahnutá..myslela jsem donedávna, že to byla nějaká turecká nebo orientální a nedávno jsem viděla obrázky egyptských zbraní a tu zbraň jsem poznala, vypadala jako srp s delší rukojetí. Ale zapomněla jsem už její jméno. Tak to byl pro mne šok, byla jsem v bitvě, kde se bojovalo s egyptským zbrangmi

            • Chápu, ale mám na mysli, jestli je nějaký důvod domnívat se (nebo být přesvědčený), že to byla skutečně tvoje duše, která je tu nyní znovu. Podobná traumata se například dědí v rodových egregorech, a děti často opakují životní osudy a nevyřešené problémy svých prarodičů, kteří jsou často ještě naživu, ta zkušenost může mít dle mého tedy i jiné vysvětlení, než to, které se nabízí na první pohled.

            • Jana z Arku,
             niečo z tohoto?
             https://i.pinimg.com/originals/fd/ca/c6/fdcac6cf1c340baa0afd775d2acb448a.png

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 22:29

             Zajímavé na tom je, že jak mě sekl přes ty záda, tak jsem se otočila, chtěla jsem vědět, kdo to zezadu udělal…ale tvář jsem neviděla, jen tu zbraň , tu jsem viděla dobře, malý zahnutý meč jako malý srp

           • Jana z Arku 27.8.2019 o 14:15

            Omlouvám se, nešlo mi to odeslat a nskonec je to tady několikrát. Prosím o vymazání, děkuji.

            Odpověď
            • Ten zahnutý meč byl asi „Syrský hák“, egypští vojáci ho převzali od Hýksosů a používaly se za vládyThutmose III.

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 14:26

             Nebo meč Chopeš..myslím, že to byl on .

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 14:26

             Nebo meč Chopeš..myslím, že to byl on .

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 22:01

             Jardob, buď 15 nebo 19. Chci být pravdivá a nevím to přesně, nechci lhát. Někdo na mě zezadu zaútočil, když jsem běžela…ale myslím, že jsem byla muž… A sekl mne přes záda a mne celý život bolela a svědila pravá lopatka. Ta paní, co mi.pomohla , řekla, že na astrální těle je lopatka rozbitá a spravila mi to. Celou noc mě to.potom bolelo. A to pracovala nad tělem!!! Je to unikátní člověk, pomohla vice lidem, i mému manželovi.

            • Jana z Arku,
             tipujem skôr 15. 19 bude asi malá ručná zbraň, nie na veľké seky, ale skôr rezanie. A ustali tie bolesti po tom zásahu liečiteľky?

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 22:15

             Jardob, ano přestala jsem mít.potíže. mě to pořád na jednom místě bolela a svedelo, pořád jsem se.tam musela škrábat. A mám klid. Můžu poskytnout jméno té paní, zeptám se jí. Vyléčili i mého manžela, ona dělá ne léčení současných nemocí, ale na astrálním těle z minulých životů, které zůstaly nevyléčené a člověk má potíže, které nemají důvod.

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 22:15

             Jardob, ano přestala jsem mít.potíže. mě to pořád na jednom místě bolela a svedelo, pořád jsem se.tam musela škrábat. A mám klid. Můžu poskytnout jméno té paní, zeptám se jí. Vyléčili i mého manžela, ona dělá ne léčení současných nemocí, ale na astrálním těle z minulých životů, které zůstaly nevyléčené a člověk má potíže, které nemají důvod.

            • Jana z Arku,
             super, tak to ma teší :-)

      • Inkarnace dává smysl. A také dává smysl nejistota vědomosti inkarnace. Jistota inkarnace by vedla ke zjištnosti lidského konání. Nejistota inkarnace vede k výsledku, že duše dospěje k tomu, že koná z dobroty své duše.

       Odpověď
       • Děkuji, krásně stručně a jasně vysvětleno. :)

        Odpověď
       • Oracle 911 28.8.2019 o 0:25

        Skutočne? Ak tomu ale prirátame, že človek neunikne následkom svojich činov ani reinkarnáciou a v tomto majú Brahmani podľa mňa pravdu (vrátane straty práva inkarnácie v tejto verzií vesmíru), tak veci nie sú tak jednoznačné. To je prvá vec.
        Druhá vec je, že tým, že RKC vyhlásil reinkarnáciu za heretické učenie (niektori katari tomu verili) a učenie o očistci resp. odpustky mali za následok, že v elít a následne aj v správaní más sa ustálil prístup „po nás potopa“.

        Odpověď
        • Oracle 911 28.8.2019 o 0:31

         Pardon, došlo k nedorozumeniu.

         Odpověď
     • Jinak, proč předpokládáš že jsem si „něco takového“ (mají se asi na mysli různé tzv. nadpřirozené jevy a zážitky) neprožil? Třeba by ti šla hlava kolem, kdybych něco ze svých zážitků napsal – nemůžeš vědět.

      Odpověď
    • Oracle 911 27.8.2019 o 8:33

     Prvá vec je, že nielen neexistuje rukolapný dôkaz na existenciu reinkarnácie, ale ani o opaku t.j. sväté texty nie sú dôkazom už len z toho dôvodu, že GP má nejeden edičný tým. To je prvá vec.
     Druhá vec, že reinkarnácia nefunguje tak, ako to nám snažia podstrčiť indický Brahmani, lebo je to s veľkou pravdepodobnosťou lož číslo dva.

     Odpověď
     • Dôkazy nenájdeš pretože tie potrebuje len hmotný mozog. Ktorý však nepresauje svoju úroveň. Pravda je však vyššie, nad rozumom.

      Odpověď
      • Oracle 911 27.8.2019 o 9:03

       Takéto vyhlásenia by som nerobil, totiž: myseľ je nehmotná a dôkazy sú poskytované na základe rozlíšenia.

       Odpověď
       • Potom nehovorím iné. lebo ak hovoríš o nehmotnej mysli, tá dôkazy tiež nepotrebuje lebo tá „vie“ svoje. Akurát kmotný mozog to nedokáže správne interpretovať resp. s dostatočným rozlíšením aby to v hmotnej rovine bolo dôkazom.

        Odpověď
        • Oracle 911 27.8.2019 o 10:42

         Vypustil si z úst poriadny nezmysel lebo:
         -mozog to je spínač a anténa;
         -len pod/nevedomie vie svoje ale vedomie, ktorá je len špička ľadovca zvaná myseľ má možnosti obmedzené.

         Odpověď
         • OK, máš to pojmovo lepšie premakané ale aj tak si myslím že hovoríme v podstate o jednom. Proste to čo je nad „hmotou“, hmotné dôkazy nepotrebuje. To, že či je to myšlienka, podvedomie …. do toho by som nerád išiel lebo je to tenký ľad a teórie sa rozchádzajú v tom čo je vlastne hmotné a čo nie.

          Odpověď
         • Ja by som použila prirovnanie: hardware-mozog, software-vedomie, alebo duša, programátor-Boh.

          Odpověď
          • Oracle 911 27.8.2019 o 12:56

           To nezhoduje s realitou.

           Odpověď
           • Reinkarnácia je znovuzrodenie, resp. znovuvtelenie duše do nejakého hmotného tela. Teda, keby to fungovalo a ten človek by vedel porozprávať o svojich minulých životoch s úplnou presnosťou, ktorá by sa dala overiť, tak by to fungovalo. A čo tak niečo z iného súdku. Je tomu asi 50 rokov, čo jeden chlapčisko vehementne vysvetľoval, že bol v jednom sklenenom obchode, ktorý sa nachádzal na mieste, kde ukazoval, ale ten tam nebol. Stále si stál za svojim, že tam určite bol a bol v ňom. Dokonca opísal, ako vyzerá zvonku, ako aj zvnútra. Jeho rodičia, ako aj súrodenci a kamaráti ho mali za blázna. Bol som toho svedkom. Čuduj sa svete, presne na tom mieste, ktoré označil to chlapčisko, vyrástol po 45 rokoch obchod, ktorý vtedy chlapčisko opisoval a nehovoriac o tom, že aj detaily sedia. A celkom určite viem, že sa o tú výstavbu nijak raz nepričinil, pretože ho poznám. Je to obyčajný človek, žiaden podnikateľ a už vôbec nie stavebník a ani nemá kontakty na staviteľov.
            Takže takémuto javu sa hovorí ako? Opak reinkarnácie? Alebo ako? Chudák chlapčisko. On ostal bláznom a pri tom sa zrejme nejakým „zázrakom“ posunul v čase a nebol žiadnym bláznom – a ani nie je, len už svoje vízie, resp. skutočné prežitia nehovorí nahlas.

            Odpověď
            • „Reinkarnácia je znovuzrodenie, resp. znovuvtelenie duše do nejakého hmotného tela. Teda, keby to fungovalo a ten človek by vedel porozprávať o svojich minulých životoch s úplnou presnosťou, ktorá by sa dala overiť, tak by to fungovalo.“
             No tak by to práve podľa mňa nefungovalo. Lebo keby si presne vedel čo zlé čidobré si spravil tak by sa z teba stal čistý počítač ktorý by išiel len po minulej linke a postupne krok po kroku by „naprával“ veci, ak by ovšem vedel ako. Ale hlavne by sa dookola zaoberal minulosťou a o tom nie je život. Život to je pohyb, kráčanie vpred pri uplatnení vlastnej vôle, kde môžeš od začiatku prežiť komplet nový život,nie počítačový program vyrovnávania odchýlok.

            • Oracle 911 27.8.2019 o 15:31

             https://pastebin.com/zpkCqzrU

            • tondo,
             zaujímavý príbeh, vďaka. Variant, kam to zaradiť sa hneď ponúka viacero, v žiadnom prípade nie iba jedna domnelá. Každopádne, je nad čím premýšľať.

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 22:34

             Prostě viděl budoucnost, jako někteří vidí minulost a událost z minulosti..na tom nic není divného.

            • Jana z Arku 27.8.2019 o 22:34

             Prostě viděl budoucnost, jako někteří vidí minulost a událost z minulosti..na tom nic není divného.

            • @Tondo, jardob, tyto predikce, tedy předpovědi, existují, talentovaným jedincům je to možné a i toto lze „trénovat“. Mnohem častěji to probíhá i jen jednou, nenadále, jako krátký záblesk. A pokud se tato možnost neuchopí a nerozvíjí, brzo zakrní.

             Avšak zdá se, že dnes jsou již přímo i technologie pro cestování časem. Tady je jeden seriál přednášek: https://www.youtube.com/results?search_query=J.Chv%C3%A1tal+177+Speci%C3%A1ln%C3%AD+vojensk%C3%A1+
             Další díly pak lze často dohledat v odkazech vpravo.
             Pozor, chce to trpělivost. J. Chvátal jako řečník a vypravěč je přímo strašný.

            • Putinovec 27.8.2019 o 23:20

             Když už tohle téma probíráte,tak v dětství, když už jsem chodil do školy,jsem měl třikrát sen o blízké budoucnosti.Do nejmenší podrobnosti se tyto sny vyplnili.Ale to,že jsem tuto situaci už prožil,jsem si uvědomil až těsně po skutečném prožití těchto událostí.Prostě jsem ve snu viděl probíhat budoucnost,ve které jsem sám účinkoval.
             Vzpomínám si že během jednoho prožívání skutečnosti jsem si uvědomil, že toto už jsem jednou zažil a už jsem dopředu znal pokračování.

            • @Putinovec, děti ještě nemají přeprogramovaný (přemazaný) mozek a leccos dokáží intuitivně. Jinak jen v hrubých obrysech, jak to popisuješ, jsi naskočil do technik programování budoucnosti. Je jedno, jestli své, nebo jiné. Ale to je již na velmi dlouhou a odbornou diskusi, podmíněnou i praktickým tréninkem. To nejsou úkoly pro první třídu „ezoteriky“.

            • Putinovec:
             jsem na tom podobně, jen to přesáhlo dětství, ještě dnes se mi to občas stane. A někdy i ten sen je několik let starý než to prožiju.
             Jak píšeš, taky mi to vždycky došlo až po prožití dané události, před tím jsem neměl tucha, respektive v nějaký zlomový moment události se to propojilo podle nějakého detailu, který vytáhl tu vzpomínku z paměti. Většinou šlo o zjevně bezvýznamnou událost.
             badatel: nemyslím si, spíš předurčenost shora, než moje programování.

            • badatel a ďalší,
             Myslím, že predikcia je len jedným z možných vysvetlení tondovho príbehu.

             Objektívna realita je samozrejme len jedna v každom konkrétnom detaily, ale nám vidiacim len jej malé spektrum sa vynárajú rôzne varianty pravdepodobností (toho, čo by mohlo byť podobné konkrétnemu fragmentu objektívnej pravdy). Okrem toho zostáva už len viera. Preto by bolo sebaklamom úplne vylúčiť niektoré iné možnosti (nedať im ani len 1 percentnú pravdepodobnosť).

             Ja by som nevylučoval ani možnosť reinkarnácie z budúcnosti (keďže mal tak silný pocit, že to už prežil. Deja vu). Keď si uvedomíme, že tento vesmírny čas je iba jeho hmotná súčasť, a Boh sa na celý chronologický Vesmírny proces (minulosť, prítomnosť, budúcnosť) dokáže pozerať ako na jeden statický obraz, ktorý sa teoreticky môže dotvárať, podobne ako keď maliar štetcom maľuje obraz, lenže nie iba v prítomnosti, ale vo všetkých hmotných časoch naraz.
             V prípade takejto varianty by malo o to väčší význam, že človek si minulý život nepamätá, aby spätnou väzbou nezacykľoval prítomnosť s budúcnosťou (zvuková spätná väzba cez mikrofón končí nepríjemným piskotom z repra). Okrem toho, že štandardne (ak sa predpokladá reinkarnácia z minulosti) to chráni predtým, aby človek neuviazol v minulosti aj so všetkými neresťami, ktoré vtedy prípadne páchal.

             Je to samozrejme len jedna z možných variant vysvetlenia, reálne to môže byť aj inak. Osobne aj v otázkach posmrtného života pracujem s rôznymi možnými variantmi, nie iba jedným.

            • Docela by mě zajímalo, jak by vypadala pracovní skupina na řešení tohoto tématu = tandem pro postup vpřed (dvě křídla OK, ale víc křídel !dvě hlavy OK, ale tři a víc..?)
             Také nastavení mravnosti (podle nejslabšího článku ve skupině) u obou, by mělo být stejné, dále je možné křídlo jako skupina, ale to by tato skupina musela fungovat jako „jedna hlava“

            • Putinovec 28.8.2019 o 2:31

             Bral bych to jako ukázku schopností ,které jsou uschované v lidském genofondu.

            • Je to cíl, že se některým lehčeji objeví-zjeví „střípky“ z minulého života
             místo nalezení své konkrétní úlohy v daném čase a konkrétním místě, kde jsme přišli na svět, abychom přispěli svou „maličkostí“ k objektivním zákonitostem tu poopravit nebo tu rozvinout to, či ono, a co se od nás objektivními zákonitostmi očekává?
             Pak lze prohlásit, že jakékoli mrhání a ztráty času jsou bludnou cestou.

     • Prorok prisiel do oblasti, kde sa jeden moslim horlivo modlil dnom aj nocou a pyta sa- kto ho zivi? …brat…brat je lepsi ako on.
      Allah zvolal lud a zacal im davat tresty za porusenie vesmirnych zakonov. Lekar dostal najvyssi trest a protestoval. Preco, ved pomaham ludom, zbavujem ich trapenia. Na to Allah odpovedal-posielam ludom choroby za ich prehresky aby som ich poucil a ty stojis na ceste proti ich uvedomeniu. tolko nielen k vychodnym guruom.

      Odpověď
      • alelujá, zazněl hlas rozumu

       Odpověď
       • Oracle 911 27.8.2019 o 10:51

        Pre niekoho hlas rozumu a pre niekoho bláznovstvo. A to už je vec rozlíšenia, ktorú Boh prideľuje na základe reálnej morálky. Lebo v tomto príbehu Allah je poriadny krivák lebo choroby sú dôsledkami a následkami chýb, ktoré ľudia robia (vrátane nerestí) a preto niekomu dať trest za to isté dvakrát je podlosť s tým, že najviac trestá toho, kto chce im pomôcť.

        Odpověď
        • je rozdiel liecit pricinu a nasledok.

         Odpověď
         • Oracle 911 27.8.2019 o 11:18

          Dobrý lekár odstraňuje spolu s následkom aj príčinu a dobrý zdravotnícky systém rieši prevenciu (až na defekty v kultúre lebo je to záležitosť každého nositeľa kultúry).

          Odpověď
          • A jakpak to udělá, když to může udělat jen člověk sám, za pomoci Boha?

           Odpověď
           • Oracle 911 27.8.2019 o 12:02

            Ako liečili žreci spoločnosť? Za pomoci Boha, že?
            Preto mi takúto myšlienku nepodsúvaj ešte raz, lebo to budem brať ako osobnú rovinu.

            Odpověď
            • Jakou myšlenku?

             Je spousta situací, kdy je nemoc psychosomatického původu, a pokud člověk změní své myšlení, postoje, odstraní problém, tak „nemoc“ zmizí sama, odejde tak jako přišla. Protože je darem od Boha, aby se člověk mohl posunout dál a neprohluboval své chyby. Tak se jen ptám, jak toto může za někoho udělat nějaký lékař, když jsi psal o odstraňování příčin.

            • pro Hoxe. V Praze se tím zabývá MUDr. Jan Hnízdil. Většina pacientů totiž neví, že jeho nemoc je psychosomatického původu. Tento lékař požaduje podrobný životopis, který srovnává s chorobopisem a většinou zjistí příčinu a dá radu pacientovi, co změnit ve své práci, životě apod.

            • Oracle 911 27.8.2019 o 15:08

             @Hox
             A druhá časť nemocí je zas spôsobená otráveným prostredím a nedostatkom niektorých zložiek.

            • liecitel moze nasmerovat (ne)cloveka tam, kde vlastnym chapanim dojst nedokaze ale samotny cin – zmenu myslenia, odpustenie, prijatie atd. uz musi spravit samotny topiaci sa.
             Oracle 911
             @Hox
             A druhá časť nemocí je zas spôsobená otráveným prostredím a nedostatkom niektorých zložiek.
             a aj tak je to nakoniec spojene len s myslenim. ako chodil americky zubar(meno si nepamatam) po svete, zistil ze narody su zdrave len pokial jedia stravu vo svojom blizkom okoli, t.j. naladeni na okolitu prirodu. pokial sa o seba nestarame-nedostatok zloziek… znamena nemat sa rad co je autodestrukcny mod. a kedze nie sme vynati z biosfery, tak samozrejme znecistenim okolia (ne)clovek znecistuje sam seba. a potom su pripady, ktore cely zivot fajcia a piju, a doziju sa sto rokov. aj ked by sa teoreticky mohli aj 200 keby sa netoxikovali?… ale zaklad je mat pozitivne myslenie, a hlavne pozitivne skutky, bo inak take katastrofy ako Tornada(a ci vobec boli pred prichodom biblistov take nicive ako v ssa), tsunami, poziare-Amazonka, Sibir budu tak silniet, az ich neprezijeme.

            • Ori,
             „A druhá časť nemocí je zas spôsobená otráveným prostredím a nedostatkom niektorých zložiek.“
             - to je tá časť, kde sú duchovnou príčinou nie hriechy jedinca, ale hriechy spoločnosti (Avšak tlak jedincov môže byť impulzom pre nápravu celej spoločnosti).

            • Oracle 911 28.8.2019 o 6:33

             @Jardob
             V spoločnosti, ktorá žije v ľudskej koncepcií nielen by došlo k náprave, ale ani by sa k takému javu ani nedošlo.

            • Ori,
             jasné, ale to je zatiaľ budúcnosť, na ktorej pracujeme.

            • Oracle 911 28.8.2019 o 22:02

             @Jardob
             Ja to viem…

           • Třeba ve filmu Ostrov, tam taky k tomu Bohu mluvil někdo jiný než léčený. Tedy mířím tím tam že jsou lidé a situace kteří sami ze svého problému vyjít nedokážou.

            Odpověď
            • Veď práve, lekár (nielen tela, ale aj duše) ho môže a aj by mal nasmerovať, lenže dnešní lekári a zdravotný systém to nerobí. Ak človek nepočuje Boha, tak mu Boh môže poslať kontakt cez iného človeka. No aj voči tým máva mnoho ľudí zatvorené uši.

            • tím spíš pokud daný člověk není autoritou v daném oboru. Ale to je klasický problém davo-“elitářského“ uspořádání v mysli.

          • Takéto tu už bolo pred týždňom. Kľud.

           Odpověď
          • myslím že lekár môže poskytnúť „barličku“na určitý čas(v podobe liekov,operácie atd.) v prípade prejavov ochorenia alebo úrazu atd.,ale po psych. stránke si to musí pacient vyriešiť sám lekár ho môže len nasmerovať a to sa bohužial nerobí.Sú prípady ked je transplantovaný nový orgán a za pár rokov je v takom stave ako ten pôvodný nakolko sa pacient nezmenil vnútorne.Ak človek ide napr.dlhodobo proti sebe,proti svojmu vnútru -tomu čo chce duša tak sa to prejaví aj v hmotnej rovine napr. autoimunitným ochorením-telo začne ísť proti sebe aj vo fyzickej rovine.

           Odpověď
           • To je zajímavé, jak se pozná, že člověk jde proti tomu co chce jeho duše? Jak to zjistím, co chce má duše?

            Odpověď
            • myslím že duša sa ti prihovára cez pocity a cez svedomie(a cez dušu k tebe vlastne hovorí boh)

      • no, ak to zoberiem doslova, tak sa vratime do prvotnopospolnej spolocnosti. Pretoze ak nebudeme liecit (kedze sa maju poucit a sami prist na to, kvoli comu maju chorobu), tak neviem ci prezije 10% ludstva. Vacsina deti umrie este v detstve na choroby, ktore teraz riesime zaockovanim. Este aj zvierata sa casto liecia zranim liecivych rastlin, ale to nema suvislost s bozim dovodom, takze ani to nie.
       Kolko ludi sa dostava z chorob sami? zapal pluc by znamenal rozsudok smrti

       Odpověď
       • JankaS,
        podľa mňa nie je problém v liečení samotnom. Veď napokon, ak by Boh nechcel liečenie, nestvoril by liečivé byliny.
        Problém je v tom, že lekár by mal byť viac ako len ranhojič, mal by byť aj odborníkom na duchovné príčiny chorôb a prehovoriť pri liečení ľuďom do duše. Momentálne táto neoddeliteľná časť liečenia choroby v živote ľudí chýba a ľudia si to sami neuvedomia, že by sa mali nad tým zamýšľať. A ak ani napomenutie človeku nepomôže, potom sám ide proti životu a prírode, a koleduje si o väčší malér. Pritom ak si lekár splnil povinnosť poučenia o duchovných príčinách, nie je v jeho kompetencii aby bol aj sudcom a odmietol poskytnutie fyzickej lekárskej pomoci.

        Odpověď
        • V provotnopospolných spoločnostiach boli liečebné metódy síce menej rozvinuté, ale šaman bol nielen lekárom tela, ale aj duše. Neskoršie civilizácie urobili lobotómiu medicíny, a zbavili ju jednej časti hemisféry.

         Odpověď
         • Jardobe, nedavno jsem se zase po letech divala na par dilu Dr. House.
          V jednom z nich, byl chlapec-Asiat, ktereho nedokazali lekari vylecit (psychicke a kvuli tomu i fyzicke problemy) a hrozilo, ze zemre. Jeho dedecek byl saman a vedel, co chlapci chybi. Pri dlouhem dohadovani, zda samansky ritual v nemocnici povolit nebo ne, rekl House:
          „jestli ho vyleci, muzeme to tu vsichni zabalit.“
          Kdyz bylo videt, ze ritual zabira, rychle nekdo z doktoru priskocil a vstriknul do infuze Ibuprofen. Chlapec byl nahle vylecen. Zbyla otazka – saman nebo soucasna medicina (Ibuprofen). Saman vedel sve a mlcel. Doktori vsude vykladali, jak uspesne bylo leceni Ibuprofenem ……

          Odpověď
   • @Hox
    Odpověď na příspěvek Hox 27.8.2019 o 14:30 (http://www.vodaksb.eu/diskuse/zdravi/comment-page-17/#comment-247818)
    Touto problematikou „důkazů reinkarnování“ se v minulosti, relativně nedávné, zabývalo mnoho různých materialistických ústavů. Bylo sepsáno mnoho výzkumných zpráv a statistických šetření. Nedělejme si iluze – většinou zadavatel úkolu, tedy ten kdo výzkum platil, formuloval úkol ve znění „dokázat, že reinkarnace jsou nesmysl a náboženské tmářství a …“

    Přestože si výzkumníci mohli nastavit podmínky výzkumu ve prospěch vítězství materialistického náboženského názoru (nevíra = velmi silná víra; také založená na neprůstřelné dogmatice „svatých“ textů), přesto je to téma zajímalo a stavěli se k tomu vědecky korektně. Shromáždili mnoho materiálu, analyzovali, hledali důkazy. I tak většinou jejich závěr (nechtěli přijít o zaměstnání) zněl ve smyslu, že „… s ohledem na provedený průzkum a odhalená fakta, nelze spor jednoznačně rozhodnout.“ A mnoho z toho se dostalo i na veřejnost.

    Právě přes obor psychologie. Ta totiž využívá jako jeden ze svých pracovních nástrojů techniku „regrese“, kdy pacient je v hypnotickém stavu nasměrován na inspekční cestu zpět svým stávajícím životem, a nemá se zastavit u zrození, ale pokračovat cestou časem dále zpět, a má najít příčinu svých současných a dlouhodobě přetrvávajících a jinými prostředky lékařské vědy neřešitelných traumat a problémů. Tedy na těchto pracovištích tyto výzkumy probíhali … a z důvodů lékařského tajemství byly ven publikovány pouze rámcové ilustrativní případy bez podrobností a nacionálií klientů. K vyléčení pacientů po nasazení těchto technik došlo vždy a to přímo zázračným způsobem. Takže obor psychologie s tímto (reinkarnacemi) uvažuje a seriózně pracuje, i když si o tom může myslet kdo chce co chce.

    V hlubinách své paměti mám uložen jeden případ (chorobopis), který na mě silně zapůsobil a uložil se. Podklad již nemám.
    Osoba s problémy byla nasměrována na regresi. Došla k bodu, kde vše vzniklo a popsala jej. Středověk, tehdy byla ženou. Pogrom na židy. Utekla s dětmi a schovala se ve sklepení (kryptě) křesťanského kostela. Tento úkryt/vězení již nikdy neopustila ani ona, ani děti – všichni zemřeli (snad zával při poruše stavby v důsledku požárů ve městě). Nezůstal tedy na živu nikdo, v jehož paměti či dokonce i v genetické paměti DNA by tato událost mohla být uložena a přenést se na potomstvo. Svědci žádní.
    V hypnotickém spánku osoba také sdělila místo i čas události.
    Následné zpětné ověřování:
    místo sedělo, čas také, opravdu tehdy došlo k oněm událostem, mnoho mrtvých (archívní šetření). Přesné záznamy o osobě nebyly (ani o mnoha jiných lidech tehdejší tragédie – prostě zmizeli). Byl proveden archeologický průzkum označeného místa a v zasypaném podzemí kostela byl skutečně odhalen prostor s pozůstatky jedné ženy a několika dětí, pohřbených za živa.
    Jak jsem koupil, tak prodávám.

    Zpochybňovat lze vše.
    Avšak lži, založené na prvotním zpochybňování, jsou klasickou metodou rozvracení, používanou GP již kolik tisíciletí. Kdo se však chce dopídit pravdy poznání, a dokonce se chce pokusit komunikovat s nejvyšším tvůrcem všehomíra, musí si jednak být těchto možností obelhávání lidmi vědom, avšak sám tomu nepodléhat – nepoužívat. Je vyžadována jednota slova a mysli a toto mít v sobě dlouhodobě ukotvené tak, aby se to stalo osobní podstatou. Ten nahoře to vždy pozná, zda mluvíme srdcem a z přesvědčení, anebo pouze papouškujeme cizí slova (tedy lžeme i sami sobě). A podle toho pak budou přicházet i odpovědi sepsané jazykem životních událostí tak, abychom jim nejen dokázali porozumět, ale abychom i věděli, že je to tak.
    Krédo poctivého badatele: pochybovat a hledat důkazy pro i proti, poznat, sám se přesvědčit, a pak již nepochybovat.

    PS:
    K technologii rozvracení, tedy i technikám zpochybňování (to není o důkazech) byl zde i odkaz od ypsilona http://www.vodaksb.eu/diskuse/video/comment-page-41/#comment-245404 a v diskusním příspěvku jsem tam dal i textový přepis videa ke stažení. Je to na úschovně jen do 3. září.

    Odpověď
    • A tento elaborát má dokázat…?

     Odpověď
     • Myslím, že badatel se snaží říct, že ty nemáš jediný důkaz pro tvrzení, že reinkarnace jsou nesmysl, a přesto až, podle mého názoru, zásadově jdeš proti názorům, které také bez důkazu tvrdí, že reinkarnace existují.

      Odpověď
      • Jen reaguji na to, když se zde tentokrát badatel snaží šířit svůj pohled na svět jako objektivně správný a snaží se „obracet na svou víru“ ostatní, tím, že předkládá reinkarnaci jako objektivní realitu, o které nemá smysl ani diskutovat a kterou nechápe jen omezenec. Zatímco ve skutečnosti, je to jednoduše otázka čistě víry a pohledu na svět, a také znalostí, protože všechny tzv. důkazy reinkarnace mají i jiné bezproblémové vysvětlení a ve skutečnosti nic, co by reinkarnaci dokazovalo, neexistuje.

       Teď se už badatel dostal do bodu, kdy obviňuje ze lži a rozvracení, pokud někdo neakceptuje reinkarnaci a klade logické otázky typu, co když se člověk po smrti dozví, že nic jako reinkarnace neexistuje.

       Odpověď
       • „ve skutečnosti, je to jednoduše otázka čistě víry a pohledu na svět, a také znalostí“ – s tím zcela souhlasím a právě v tom duchu vidím váš déle trvající rozpor jako, prozatím, neřešitelný. Znalosti považuji za subjektivní, stejně tak víru a pohled na svět, přesvědčivé důkazy z obou stran chybí. Ale to téma vás přitom dělí jako slávisty a sparťany…
        V kontextu mnoha zde proběhnuvších rozporných diskusí v minulých letech se musím zeptat – jak se stavět k situaci, kdy chybí objektivní přesvědčivé důkazy a další potenciální báze pro vyřešení rozporu (pohled na svět, víra, znalosti) prostě nejsou ve shodě?

        Odpověď
        • „Ale to téma vás přitom dělí jako slávisty a sparťany…“ ..
         hmm .. hodnocení z nadhledu, dalo by se říct .. „.. a právě proto jsem do diskuse vstoupil .. na straně Sparty .. „, že ?

         Odpověď
         • Která část mého komentáře mě staví na stranu badatele? V otázce víry v reinkarnaci stojím na straně „reinkarnace existuje“, ale snažil jsem se dotknout pro mě příliš zásadových (a přitom důkazně nepodložených) reakcí Hoxe k tématu, které se tu v mírných modifikacích objevuje pravidelně.
          Pojďme obrátit směr další diskuse k otázce obecného způsobu řešení „patových diskusí“ – bez důkazu na obou stranách a shody víry a znalostí.

          Odpověď
          • Na tom, že něco ještě jednoduše nevíme a měli bychom se chovat podle toho není vůbec nic „příliš zásadového“ – je to projev zdravé mysli. Nepochopitelné je naopak okolo toho roztáčet cirkus .. a následně ten cirkus sám přísně hodnotit.. to je už skoro drzost, stejná jako nenápadné pokusy přenášet důkazní břemeno na druhého. Taková malá právničina ..

           Odpověď
           • Zastavuji cirkus s respektem k Vám všem.

            Odpověď
          • Rozumím původnímu příspěvku, z mého pohledu je to způsobeno právě tím jak jedna strana mince je až dogmaticky přijímána bez kvalitního prověření. Vlastně znám dva pohledy na reinkarnaci když nad tím přemýšlím. „Reinkarnace existuje“, a nebo „jsem ateista“. A to i mě nutí k trochu provokativnímu přístupu.

           Odpověď
           • ….. „nebo jsem ateista“ , stačí napsat, že neexistuje :)

            Odpověď
            • Nestačí. „Jsem ateista“ není totéž co „reinkarnace neexistuje“, na to myslím eM naráží.

            • Ano Hoxi, já jsem eM pochopil.
             Věta „….reinkarnace existuje = konstanta, nebo jsem ateista = proměnná“ mi zní stejně jako „reinkarnace existuje vždy, nebo může za jistých okolností existovat“ , takže to prohlášení o konstantě a proměnné (ateistovi) lze matematicky vykrátit a dostáváme zjednodušený výraz „reinkarnace existuje, ale jsou případy, kdy to možné není“ :)

            • Možná přísněji = inverzně:
             Reinkarnace je podmínečná.

            • Nerozumím jazyku tvého kmene, ale to je fuk.

            • Ano, přesně na to jsem narážel, že to není to samé.

            • Mimochodem taky jsem Lubosse nepochopil ani trochu, a nic takového jsem tím nemyslel ani v tom nevidím.

           • eM,
            môžeš trochu naznačiť ako to myslíš? Veď typický ateista nielen neverí v Boha, ale neverí ani v dušu, a predpokladá, že život a vedomie je len chemickou reakciou v mozgu. T.j. keď mozog prestane fungovať, a tým viac ak sa rozloží, tak žiadne vedomie pre ateistu neexistuje.
            To bolo ale o ateistovi z marxistického ponímania. KSB ešte rozlišuje materialistický a idealistický ateizmus, a to je už o niečom inom. Tam je možností viac.

            Odpověď
            • Myslel jsem ateisty obou kategorií.
             Chápu že jsem trochu míchal jablka s hruškami, ale z hlediska průřezu názoru na reinkarnaci, znám buď lidi kteří jsou přesvědčeni že existuje, a nebo lidi kteří jsou ateisté. O druhé skupině nelze říct že nevěří v reinkarnaci, pro ně to patří do škatulky „bláznivé názory nebo neznám“, tedy nikdy nad tím nepřemýšleli.

             To jsou majoritní postoje k reinkarnaci které podle mne ve světě existují.

             Pokud bych to začal dělit podle druhu ateisty, došel bych samozřejmě k tomu že mezi těmi co věří v reinkarnaci jsou idealističtí ateisté, ale tak daleko jsem ve své úvaze záměrně nešel. Stejně tak mezi těmi co to považují za bláznivé názory jsou „věřící“ idealističtí ateisté.

             Hox celkem dobře rýpe do tématu, u kterého zastánci jakékoli třetí varianty jsou tak minoritní, až bych je nazval kvantem statistické chyby.

            • Vďaka eM,
             tretia varianta je napríklad kresťanský pohľad viery v nebo, a tých je tiež veľa.

            • Pokusím se tu „třetí variantu“ trochu racionalizovat a zbavit mýtického nánosu, zasazením do určitého kontextu:

             1) víme, že vesmír neexistuje nějak sám od sebe bez vnějšího impulsu nebo příčiny existence, tj. víme že vesmír stvořil Bůh;

             2) jestliže něco má počátek, tak to bude mít i konec, odtud nevyhnutelně plyne, že tento vesmír jednou skončí;

             3) otázka tedy je, co se s duší děje v mezidobí mezi smrtí a koncem vesmíru, a co bude následovat po konci tohoto vesmíru.

             Otázka z bodu tři je hlavní otázkou smyslu života a existence, a životu adekvátní odpověď na tuto otázku musí obsahovat smysluplnou odpověď na obě části otázky, přičemž odpověď na druhou část je důležitější.

            • Jsou dvě verze odpovědi na tuto otázku:

             - jedna říká, že se člověk opakovaně inkarnuje do tohoto vesmíru, ale na druhou část otázky nijak neodpovídá, ani ji nebere v potaz;

             - druhá říká, že smrtí nic nekončí, ale člověk se probudí až po konci tohoto vesmíru (obnoven ve fyzickém těle, ne jako nějaký polétavý duch), v budoucím životě, a v mezidobí bude duše odpočívat u Boha.

            • Jardob: no v tom zjednodušeném průřezu který jsem popsal to patří do druhé varianty, protože pro idealistického ateistu – křesťana je nebe/peklo samozřejmostí a reinkarnaci tak považuje za bláznivou myšlenku a ani se jí nezabývá. Já jsem tím ani tak nechtěl popisovat množství názorů na to co je po smrti, jako spíš množství názorů konkrétně na reinkarnaci.

            • Hox: v zásadě se s tím ztotožňuji, ovšem otázka 3) je stejná jako to jak jsi se minule ptal na to proč vesmír existuje.
             Tu otázku 3) si málokdo položí právě takto, tedy ještě jsem vlastně neslyšel někoho kdo uvažuje s koncem vesmíru jako s něčím co je pro něho relevantní. Když někdo uvažuje konec vesmíru, tak je to jen takové „filosofování“.

             Já doteď částečně došel ke třetí variantě, tedy že duše je jen jedna a cosi jako reinkarnace pro tuto duši existuje, vědomí vznikající při inkarnaci je ovšem pokaždé individuální a unikátní. Tedy z našeho individuálního vědomého pohledu reinkarnace neexistuje a vědomí se vpíše kamsi do duše čímž ji o sebe obohatí, avšak jedna společná duše se inkarnuje v různých kvalitách do všech životů které existovaly, existují a budou existovat a pro všechna vědomí jsou tedy tyto inkarnace dostupné skrze společnou duši, která je Boží. Ale je to jen pracovní teorie z velké části způsobená tvými otázkami. :-) ještě nedávno jsem pracoval víceméně s reinkarnací.

             Každopádně druhou variantu odpovědi slyším prvně a zní zajímavě, jen by mne zajímalo jaký by to mělo smysl.

            • Oracle 911 29.8.2019 o 0:48

             @Hox
             Je tu ešte jedna možnosť: a to, že vesmír sa obnovuje cyklicky cez zmeny v informačných poliach. A to po tom obracia naruby tvoju druhú možnosť…

            • Co by se mělo skrývat za spojením „se obnovuje“? Sám?

            • Honza Větrník 29.8.2019 o 8:03

             Vnímám vesmír jako živý systém, neustále se vyvíjející, podléhající objektivním danostem, stím ,že vesmír neskončí, ale neustálým vývojem prožívá cyklické řekněme stavy. Jako voda z pevného skupenství se za určitých podmínek dostane do stavu tekutého, či plynného a zpět. Cyklus, jako kruh, který nemá ani počáteční bod a tím vlastně ani konec. A čas? Ten se vstahuje na každého individuálně, jen vybrat ten správný etalon.

            • Smysl existence vesmíru bez začátku a konce? A jaktože vůbec existuje, kde je prvotní příčina jeho existence? Samo od sebe nic vzniknout nemůže.

            • Honza Větrník 29.8.2019 o 9:26

             Pokud budu hledat začátek a konec, nejspíš ho najdu na úrovni galaxií. Tak JAKO ledovému krystalu, nebo kapce vody kterou vidíme mohl předcházet parní opar, i naše galaxie ,nebo kterákoliv jiná vznikla z něčeho. Tak jako moje tělo jednoho dne poslouží vzniku novým organizmům na různé buněčné úrovni, i zanikající galaxie poslouží jako základ pro vznik nových. V tom vidím tu objetivní danost a statistickou předurčenost, vstupem objetivních příčin do matric vzniku života. A ve vstahu k celému vesmíru nevidím ani začátek, ani konec.

            • Honza Větrník 29.8.2019 o 9:31

             A smysl existence vesmíru? Třeba na to dokáží odpovědět ti, kterých se nikdo neptá…ti nejmenší, nebo ti jak mi říkáme, blázni v blázincích.

            • Z čeho vznikla první galaxie?

            • Oracle 911 29.8.2019 o 10:35

             @ Hox
             A tu je vidieť jeden z kultúrnych vírusov vytvorených GP, ktorý sa usadzuje v ľudských hlavách a ktorá v podstate podsúva myšlienky o totálnej deštrukcií na konci vývoja tejto verzie vesmíru. Lenže to nemusí byť pravda (skôr je to lož už len z toho dôvodu, že je to produktom matríc vývoja tejto civilizácie) lebo hmotné veci tak či tak zaniknú lenže informácia a celo-vesmírne informačné polia nezanikajú. A tieto informačné polia dokážu vytvoriť: dokonalú verziu tohto vesmíru, ktorej prvky vyvíjajú bez kríz a harmonicky alebo ďalšiu resp. obyčajnú verziu vesmíru, ktorej vývoj ide ďalej.

            • Nic jako „celovesmírné informační pole“ neexistuje, pole jsou vždy materiální a skrz kódování nesou informaci, jiná věc je že jsou to formy hmoty pro nás neviditelné. Informace nemůže existovat bez materiálního nosiče, na kterém je zaznamenána. O totální destrukci jsem pochopitelně nemluvil, to podsouváš sám. V tvém pohledu tedy materiální vesmír nevytváří Bůh, ale „celovesmírné informační pole“? Jak může materiální pole, které je součástí stvořeného vesmíru, vytvořit vesmír? Odpověď pochopitelně zní že nijak, protože to co píšeš nedává fyzikálně smysl, žádná příčina nemůže vytvořit samu sebe.
             Vesmír pochopitelně nemůže stvořit sám sebe, ani se sám obnovit, a fakt, že vesmír má začátek a bude mít i konec, vyplývá jednoduše z fyziky. Řeč pochopitelně není o totální desktrukci, ale jen o konci této materiální existence, kterou vnímáme jako fyzikální realitu.

            • > Z čeho vznikla první galaxie?

             pokračování: z čeho vznikl prostor a čas, aby mohla nějaká galaxie vůbec vzniknout?

            • eM: problém je, že aj viera v reinkarnáciu patrí pod idealistický ateizmus.

             Hox:
             „fakt, že vesmír má začátek a bude mít i konec, vyplývá jednoduše z fyziky.“
             - nevyplýva (2. termodynamická veta je neplatný pokus pre tento príklad). Fyzika to iba naznačuje, ale nepotvrdzuje.

            • Honza Větrník 29.8.2019 o 13:01

             Prostor a čas jsou přece s hlediska KSB druhotné, tak nevím, jestli můžou dát adekvátní odpověď?

            • Oracle 911 29.8.2019 o 14:10

             @Hox
             „Celo-vesmírne informačné polia“ sú len jazykovým obratom preto, lebo nepoznám adekvátny výraz, ktorý by každý pochopil bez ďalšieho vysvetľovania. To je prvá vec.
             Druhá vec je, že nemáš žiadny dôkaz na to aby si vynášal konečné súdy a v konečnom dôsledku môžeš sa aj mýliť, hlavne keď berieš závery modernej fyziky ako nespochybniteľný fakt (ako to Jardob naznačil).
             Tretia vec je, že zamieňaš nosič informácie s informáciou samotnou(a to je dôvod prečo si myslím, že sa mýliš). Pretože tvoje tvrdenie je na úrovni (a teraz zámerne preháňam aby som poukázal na absurditu): monitor je to isté ako na ňom zobrazená informácia t.j. zničím monitor zničím aj informáciu.
             Štvrtá vec je, že „koniec vesmíru“ bez ďalšieho upresnenia znamená, že všetko zanikne t.j. totálnu deštrukciu fyzikálnej reality vrátane všetkých informácií (a týmto vlastne protirečíš samému seba).

             A posledná vec: podsúvaš mi niečo, čo som ani náznakom netvrdil pretože nikde netvrdím, že prvotná príčina NELEŽÍ u Boha. A keďže vesmír je zo-s-troj-ení dosť špecifickým spôsobom, tak nič nevylučuje to, že po prvotnom naštartovaní vesmír neprechádza cyklami zániku a obnovy na základe informácií, ktoré boli dodané Bohom alebo vyprodukované v predchádzajúcich cykloch.

            • @jardob

             myslím že to z fyziky kterou známe vyplývá, ty příklady neplatnosti 2. zákona termodynamiky, které jsme jednou probírali, se netýkají uzavřeného systému, takže to dle mého nelze vztahovat na celý vesmír. Ale i kdyby to nevyplývalo, tak je dle mého přirozená představa, že když něco má začátek, musí to mít i konec, a fyzika, i když se můžeme bavit jestli to potvrzuje nebo ne, je s tím závěrem v souladu.

            • Oracle 911 29.8.2019 o 14:21

             @Hox
             A čo ak sú tvoje predpoklady od základov chybné? A čo ak tvoj prístup je nesprávny?

            • Jestli jsou moje předpoklady od základů chybné, zkus ukázat v čem.

            • pre Hoxa: k druhej moznosti (smrtí nic nekončí, ale člověk se probudí až po konci tohoto vesmíru ) mne pasuje este medzimoznost. Clovek sa inkarnuje znovu a znovu, aby si vybudoval zlozky duchovneho tela, ktore ma len ako zarodok a ktore bude potrebovat, ked vesmir zanikne. V indickych pismach sa pise o Brahmovej noci, kedy aspon podla mojho pochopenia, dusa je stiahnuta z hmoty a preziva len to, co je dostatocne uvedomele (v zmysle zivota). Potom nastava Brahmov den . (ak spravne chapem popisu de facto novy big bang). Sfery zivota, ktore nemaju vedomie (zvierata, rastliny), su plne podriadene duchovnym sferam a nemaju ziadnu samostatnost. Naproti tomu clovek sa buduje stale viac, buduje si inteligenciu, svedomie (estre za starych Grekov svedomie vnimali ako vonkajsi efekt vplyvu bohyn pomsty), teraz spojenie kolektivnosti vychodu a sebauvedomenia zapadu.

            • Oracle 911 29.8.2019 o 18:20

             @Hox
             Prvý chybný predpoklad je, že vesmír je uzavretý systém ktorého životnosť je obmedzená.
             Druhý chybný predpoklad je, že „hodina v ktorej niet pochybností“ a „posledný súd“ sú tie isté veci.
             Tretí chybný predpoklad je, že extrapoluješ bez rukolapných dôkazov to čo sa udeje na Zemi na zbytok vesmíru, hoci by sa to malo robiť naopak.

        • Hádky /o diskusi u dvou dichotomických protistran se totiž nejedná/ prostě odložit : Chytří hierofanti obou křídel GP v tomto případě nepřijali řešení a započali odznovu. Tandem, nic víc. Technologie divide et impera funguje i v některých nekončících anebo zacyklených diskusích i na levanetu .

         Odpověď
         • .. přesněji řečeno ti dva s nestejným názorem odešli někam stranou – a nutně (důkaz jejich kompetence) se museli vrátit se společným stanoviskem, které pak bylo ostatními hierofanty přijato jako to správné ..
          tak nějak jsem to pochopil z některé z „tlustých knih“.

          Odpověď
         • Lze ale odkládat opakovaně? Lze ponechat dlouhodobě nevyřešeno?
          Nekončící diskuse tady již vrcholily i odchodem diskutérů (často vzpomínám na Joxe, promiňte osobní vložku) a proto mi způsob jejich řešení, třeba i uzavřením tématu po vzájemné shodě diskutujících na uzavření tématu před bodem rozvratu, připadá jako zajímavá varianta.

          Odpověď
          • Rozhodně rozumnější než poplivat fórum a „nepochopen“ odkráčet. Těchto vhozů už tu párkrát bylo použito

           Odpověď
          • Oracle 911 28.8.2019 o 11:55

           Jox odišiel kvôli niečomu inému, ak vôbec…

           Odpověď
           • Jox po poslední nekončící diskusi týkající se vitamínu C odešel nadobro.

            Odpověď
        • Podle mě tu nic k řešení není, jen tyto diskuse ukazují aktuálnost tohoto tématu, což je ale pochopitelné, protože se týká pohledu na svět, kde každý má přirozenou potřebu bránit ten svůj.
         Co se týká mojí zásadovosti v dané otázce, dospěl jsem k názoru že tzv. reinkarnace jsou světonázorová diverze.

         Odpověď
         • Jana z Arku 28.8.2019 o 9:33

          Máš právo na svůj názor , já jsem přesvědčena o něčem jiném, naštěstí je nejdůležitější se neurazit a ten svůj názor bez urážel napsat. To, že si myslí každý něco jiného je zdravé a normální.

          Odpověď
         • Pro sebe si odnáším toto: pod vlivem regrese uvidím něco a ztotožním se s tím, že to je mé bývalé já, že je to můj bývalý život. Jak ale zjistím, že je to pravda? To, že jsem schopen popsat například domov nebo nějakou událost z minulého života a pak to místo najít, není podle mě důkaz. Je to jenom důkaz toho, že naše tělo je schopno přijímat informace i jiným způsobem než přes smysly jako zrak. Stejně tak i psychické a fyzické neduhy lze uzdravit tímto způsobem. O tom žádný rozpor a buďme rádi, že to funguje. Ale zase, jak si mohu být jistý, že vyobrazení získané v nenormálním psychickém stavu, má nějakou historickou souvislost se mnou?
          Druhá věc je, že přístup k „minulým životům“ není v normální bdělé podobě běžnou věcí a možná to má i svůj důvod, aby náš informačně algoritmický systém (psychika) fungoval a byl více méně stabilní. Takže narážím na míru.
          Třetí věcí je, že koncepce reinkarnace, kvůli své jednoduchosti, se zneužívá na udržení davo-elitarismu v Asii.

          Odpověď
          • DušanBe,
           súhlas, ale kvôli pravdivosti treba povedať aj „B“, že zasa v iných kútoch sveta sa používa na udržanie davo-“elitarizmu“ iná koncepcia, napr. biblická, ktorej prvky sú vo všetkých abrahamskych náboženstvách, vrátane historicky sformovaného islamu.

           Odpověď
        • Putinovec 28.8.2019 o 9:47

         Skutečně věříte tomu,že biblická koncepce zde ponechávala funkční objektivně pravdivá učení?Jedním z nejvíce viditelných vrcholů reinkarnace je dalajláma.Představitel fašistického státu,kde byli místní obyvatelé necháváni přežívat v podmínkách nechtěných psů.A takto by měl vypadat „svatý“představitel reinkarnace?
         To co dalajláma představoval je satanismus toho nejhrubšího zrna.Vidět v reinkarnaci v podobě takové zrůdy Boží program je projev naivity a kaleidoskopického idiotismu.Je to třetí priorita ovládání naprogramovaných oveček.

         Odpověď
         • lenze tu moze byt pasca. Ucenie reinkarnacie mohli ohnut a prisposobit svojmu nastaveniu aj pohladu. Tym padom, za to, kam sa clovek narodi, si „moze“ sam a teda spolocnost mu ma vytvorit vsetky predpoklady, aby to pochopil a posunul sa…..to je povacsinou azijsky pohlad na vec. Problem je, ze ak niekto aj prijme, ze bol „nedotknutelny“, neznamena to, ze si vybudoval v sebe schopnost, byt v buducom zrodeni „vyssim stvorenim“. Pretoze utrpenie moze pomoct, ale keby ludstvo sa posuvalo utrpenim, tak uz sme v kralovstve bozom (za tie tisice rokov).
          Druha otazka je, hlavne u regresu, ze casto viacero roznych ludi ma zazitok rovnakych povodnych zivotov. Prip. zazivaju „rovnaku kvalitu“ v povodnych zivotoch. Casto rozne celebrity v regrese zaziju, ze boli zasa celebritami starych cias.Steiner pise, ze len on osobne pozna (s humorom) 30 Marii Magdalen a 15 Kleopatier. Moody napr.pise vo svojej knihe zazitok cloveka, ktory prechadzal viacerymi zivotmi a bola tam nosna rovnaka tema. Raz bol znasilnovana zena, raz senator, ktoremu vpadla horda ozbrojenych rebelujucich otrokov a zabila ho, atd. Tu si myslim, ze naozaj nejde o to, ze clovek preziva viac menej to iste, ale len napojenie na egregor, ktory je kolektorom emocii z takychto zazitkov. Ked sa problem vyriesi, clovek sa preladi na inu frekvenciu, uz to nezaziva ani v chorobe ani vo vedomi, zintegroval to.
          Na druhej strane, naozaj by bolo tazke predpokladat, ze bozia spravodlivost je, ze niekto sa narodi v kmeni kanibalov a po uzitocnom zivote ho na stare kolena zjedia (kolegyna bola nedavno v Indonezii a toto bola nie davna minulost daneho kmena), ako zdroj proteinov, ci niekto preziva utrapy vojny, hladomoru ci otroctva a ostava to takto, niekto sa narodi do obdobia hojnosti a kulturneho rozkvetu, kde aj chudobny sa ma mnohonasobne lepsie, ako bohaty za tych cias.
          Za mna reinkarnacia prebieha, ale kazdy sa narodi v danej kulturnej epoche raz ako muz a raz ako zena, aby spoznal obe strany mince a mohol integrovat do seba hodnoty a postoje danej epochy. Tak nie je nikto znevyhodneny, pretoze ako kanibali sme boli mozno vsetci, teraz su to „mlade“ duse, ktore zacinaju vyvoj. Kleopatrou je niekto, kto je emocne podobne naladeny ako ona (vramci boja o „tron“, cim teraz moze byt uspech v showbiznise napr.), nema ale zmysel riesit, ci som naozaj bola Kleopatrou a nechala zabit svoju sestru. Pricom to nespochybnuje, ze dana osoba, ktorej zivot prezivame teraz, v minulosti naozaj existovala, len to neznamena nutne, ze ide o totozne osobnosti. Spolocnost sa ma ale snazit vsetkym pomoct, aby sa mohli vyvijat a posuvat svoj potencial a nie len sluzit ako zdroj. To potom pomaha spat aj jej

          Odpověď
          • Putinovec 28.8.2019 o 13:22

           V podstatě tím tvrdíte to,že Bůh je psychopat lpící na trestání hříšníků.Hitler se choval jako darebák,tak ho necháme sedm krát sežrat,jednou bude mít lepru a tak třikrát se může narodit jako brambora a skončit ve friťáku.Už jsem to zde jednou psal.Lidé často popisují stav v přechodu k smrti,kdy prožívají intenzivně své životní činy a to i z pohledu svých obětí.Takový souhrn životní činnosti,kdy daný jedinec má možnost zhodnotit svůj život a pochopit chyby.Přečtěte si znovu svoji první větu a zamyslete se nad tím,zda sama nevstupujete do připravené pastičky.

           Odpověď
           • V tomto vidim problem. Ludia tisicky rokov umieraju, pri prechode k smrti vidia svoje chyby a prezivaju stav, v ktorom boli……a stale je to rovnake. Plus minus. Jediny rozdiel je, ze ak bola 2 sv.vojna a z teba sa stalo zviera, tak si zabijal a teraz je mier, tak nemusis. Takze podla teba ale spravodlivost nie je, ten co prezival peklo na zemi a ten co ho tvoril, su na tom rovnako.
            Boh nie je psychopat, ale existuje urcita bozia spravodlivost. Clovek sa sam potresta, na to nepotrebuje Boha. Prave naopak, nie je mozne, aby bol v spojeni s nim a pritom pachal hrozne ciny.
            Hitlera neodsudzujem, ten kanal, ktorym sa to cele vylialo so sfery Zeme, sa musel vytvorit, ci sa volal dotycny tak alebo tak. Na strane druhej, clovek sa musel voci tomu zlu otvorit, neprepadol ho niekto iny a nedonutil.
            Ale nemozes pachatela a jeho obet stavat na jednu rovinu. Pricom je ale samozrejme urcite rozdiel, ci si sa narodil ako kanibal a bol si tak vychovany a ci sa z teba stal v nasej kulturnej sfere.
            Ako je to teda podla teba? Mas jedno solo pocas existencie Zeme a ked mas smolu, ze ta beznadej ci trauma zrazi dolu, tak co? Peklo do konca existencie vesmiru? Alebo nic, ved si znicil povedzme Rusko, ako Jelcin? Ved on za to sice mohol, ale no co uz?

            Odpověď
            • JankaS
             Nič také ako smola či šťastie nemôže predsa v dokonalom Božom systéme existovať. To len en moslin z tunajšieho pôvodného chatu verí že Alah z rozmaru proste niekoho zvýhodní a inému zas nedopraje. Aby som to dokončil – o tom kde sa človek narodí rozhoduje len a len sám a narodí sa presne do prostredia, ktoré sa ideálne hodí k jeho dozretiu. Logicky, bývalý masový vrah sa po smrti narodí do prostredia, ktoré bude zodpovedať tomu, kde skončil predchádzajúci život. Inými slovami, bude zo dňa na deň prežívať a bude sa biť o svoj život každý jeden deň. Narodí sa napríklad na okraji dedinky v Siera Leone. Ten, kto k svojmu ďalšiemu vývoju vďaka predchádzajúcemu životu už násilie nepotrebuje, narodí sa do rodiny a na miesto, kde v pokoji prežije svoj život. Ja to vidím absolútne logicky a takto si predstavujem dokonalú spravodlivosť. Ešte raz zopakujem pointu – nehovorím o treste ani pomste … hovorím o ceste, ktorá má každého doviesť k správnemu pochopeniu všetkého, čo potrebuje k „večnému životu.

            • Putinovec 28.8.2019 o 17:04

             Vy jste nikdy neslyšela o tom,že jsme jen drobnou částí jednoho univerzálního celku?Máte potřebu posuzovat vše z pozice JÁ a plést k tomu biblickou ideologii o pekle.Smrtí toto JÁ končí,ta malá část,Boží jiskra se navrací zpět a stává se MY,celkem.

            • Putinovec 28.8.2019 o 17:07

             duj68,já s tímto tvrzením nesouhlasím.To je pořád bloudění v kruhu v rámci biblické lži.

            • Všetko by bolo v poriadku, keby nás neboli odpojili od stvoriteľa! Tým, že nám zmenili časť DNA majú možnosť vložiť dušu iného pri novom zrodení. A aj satanisti tvrdia že na svete je už veľmi veľa duší, tak ich vkladajú ako príde /aj do zvierat/

            • Putinovec
             Jednu vec vidíme rovnako. Po odchode zo Zeme „splynieme s unversom“. Nevieme síce čo to bude a ako to bude ale ja by som sa nebál to prirovnať k raju alebo večnému životu ktorým operuje aj Biblia.
             Ale teraz prejdem k podstate. Aký zmysel by mal život nejakého zrhlíka a vraha, keby po smrti odišiel tak ako všetci ostatní a splynul s universom? Čo ten človek počas života priniesol univerzu a ako svojim pôsobením prispel k tomu, že po smrti sa dostane tam, kde všetci ostatní? Poctiví, nepoctiví, klamári …. V čom by akože bol zmysel života? Narodiť sa a potom splynúť s univessom? Povedzme aj bez námahy? Nič nedal a dostane? To j porušenie zákona rovnováhy a elementárnej spravodlivosti bez ktorej nemôže existovať nijaký systém. Porušenie zákona akcie a reakcie …
             Mne jediný zmysel života dáva možnosť dostať sa k „splynutiu s universom“ avšak nebude to zadarmo. Večný život len pre tých, ktorí sa dokážu vlasným úsilím dostať k dostatočnému pochopeniu, ktoré je nutné a potrebné k splynutiu s universom. A prečo také nároky? No jednoducho. Rovnaké sa združuje a priťahuje. Zákon príťažlivosti. Ak hovoríme o večnom živote či splynutí s uńiversom, potom hovoríme o úrovni ktorá sa blíži dokonalosti. Tam bude asi ťažko pritiahnutá duša ktorá celý život len hlivela a howno robila, alebo len zlo všetkým okolo. Naopak, taká duša bude pritiahnutá na nižšie úrovne kde aj skončí (večné zatretenie) Pojde do rozkladu, stratí svoje nadobudnuté vedomie …

            • Sorry som nedokončil myšlienku. Tá je v tom že jeden život málokomu stačí na ziskanie dostatočného pochopenia, preto logika hovorí že pojde na Zem viackrát, koľko je potrebné aby sa dostal na požadovanú úroveň.

            • Putinovec 28.8.2019 o 20:31

             Pořád je to o pekle a o trestání duší duj68.To je program všech dosazených náboženství pro ovládání davů.Buďte hodní a dostanete se do ráje.Když se nebudete modlit,skončíte v pekle.To s NÁMI se dostanete do ráje.
             Já to vidím asi takhle.Samotná kapka se stává JÁ.Jakmile se kapka dostane do oceánu ,stává se MY a JÁ už není.
             To čemu říkáme duše je JÁ a dá se přirovnat k paprsku,který je vyslán osvítit temný kout a získat tím poznání.Jakmile se paprsek vrací zpět ,stane se MY-universem,ať už poznání získá či nezíská.Není za svoji cestu poznání trestán věčnou tmou z pohledu nedokonalé lidské spravedlnosti.MY-universum je jako oceán,kapka v něm přestává být kapkou,je neodlišitelným celkem.

            • Nepochopil si ale nevadí. Zásadne odmietam trest. Povedal som viackrát že pojem trest odmietam a aj som to vysvetlil. Je to cesta. Ale nevadí, máš svoj svetonázor a funguje Ti to … to je OK.

            • duj68: návodná otázka je kdo má dosáhnout pokroku. Duše, nebo vědomí?

           • Boh netrestá lebo na to nemá nie že dôvod ale hlavne potrebu. On dal samočinné zákony, ktorá každého človeka privedú k pochopeniu toho, čo je potrebné. Bohužiaľ masový vrah to asi nepochopí inak, len keď dostane od iného dobre po papuli. To nie je Božia potreba trestu, ale jediná možná cesta pochopenia pre dotyčného nespratnka. Naopak, za toto ponaučenie by mal nespratník ďakovať Bohu, že mu umožnil v živeote niečo dôležité pochopiť. A o tom je celá karma. O správnom nasmerovaní človeka aby sa hýbal správne a zosúladil s univerzom v harmónii. Teda žiadny trest ani pomsta, to by sme zle Boha pochopli ….

            Odpověď
  • Oracle
   „Prvá vec je, že nielen neexistuje rukolapný dôkaz na existenciu reinkarnácie, ale ani o opaku t.j. sväté texty nie sú dôkazom už len z toho dôvodu, že GP má nejeden edičný tým. To je prvá vec.
   Druhá vec, že reinkarnácia nefunguje tak, ako to nám snažia podstrčiť indický Brahmani, lebo je to s veľkou pravdepodobnosťou lož číslo dva.“

   Hox
   „Zatímco ve skutečnosti, je to jednoduše otázka čistě víry a pohledu na svět, a také znalostí, protože všechny tzv. důkazy reinkarnace mají i jiné bezproblémové vysvětlení a ve skutečnosti nic, co by reinkarnaci dokazovalo, neexistuje.“ … „Co se týká mojí zásadovosti v dané otázce, dospěl jsem k názoru že tzv. reinkarnace jsou světonázorová diverze.“

   Jana z Arku 27.8.2019 o 13:05
   Při astrální operaci, kterou jsem postoupila ,jsem se viděla v několika různých situacích, v minulosti. Takže já tomu věřím, že to tak je.

   Boletus
   Hádky /o diskusi u dvou dichotomických protistran se totiž nejedná/ prostě odložit : Chytří hierofanti obou křídel GP v tomto případě nepřijali řešení a započali odznovu.

   Možno odznova – je to podľa všetkého otázka Rozlíšenia, aké kto má a ako dokáže čítať jazyk životných situácii. Jediná, asi osobnostná ťažkosť je pripustiť, že ho v tejto oblasti niekto nemá, nie je to hendikep, je to len etapa na ceste.

   Odpověď
   • Ty ho máš nebo nemáš?

    Odpověď
   • Oracle 911 28.8.2019 o 19:15

    @nik
    Existuje skutočný rukolapný dôkaz alebo existujú len len rôzne svedectva od osôb xyz, ktoré sú potvrdené alebo vyvrátené vyjavením pravdy Bohom alebo potvrdením jazykom životných okolností?

    Odpověď
    • Pár riadkov vyššie vám Jana z Arku dala rukolapný dôkaz zo svojej životnej okolnosti, vrátane svojho rozlíšenia. No a zároveň vám chtiac alebo nechtiac dokázala, že nič z cudzieho rozlíšenia alebo dôkaz vám veľa nepovie (alebo to z vašej reakcie nevidieť). Každý sme niekde na ceste, dnešná neochvejná pravda môže byť zajtra už len stará dogma …

     Odpověď
     • Jana napsala svoji životní zkušenost, to, zda to pro někoho bude důkaz reinkarnace, opět závisí na rozlišení daného člověka, a bude se jednat jen o subjektivní interpretaci daných faktů, nikoliv nějaký objektivní závěr.

      Odpověď
     • Oracle 911 29.8.2019 o 1:41

      Nedala, je to „len“ jej skúsenosť a svedectvo, a nie dôkaz.

      Odpověď
   • Každý zdravo rozmýšľajúci človek by mal vedieť pripustiť, že sa môže mýliť, ale to mu zároveň nemôže brániť v snahe o pochopenie vecí, o skladanie svojej mozaiky, o rozvoj svojho chápania, ani v tom, aby mal verziu, ktorú pokladá za pravdepodobnejšiu.

    Odpověď
    • a možno sa nevieme dostať z tohoto sveta, umrieme sme vtiahnutý do simulácie a hlúpo pristaneme že sa musíme inkarnovať aby sme sa polepšili a tak môžu ťažiť z našej energie, lebo vlastne egregor ju z nás vyťahuje, aspoň to tak chápem ja, opravte ma ak sa mýlim a takýchto ťažiarov bude podľa všetkého veľa, či dobrí či zlí egregory stále ide len o jedno energia pre niekoho alebo niečo, čiže egregor je ako potrubie a to čo je na druhom konci nechce aby sme opustili tento svet, možno je tých svetov viacej, lebo v našej realite sa snažíme zobraziť niečo čo podvedome sme prežili a počítačová realita je len kopia našich spomienok

     Odpověď
 47. bernardýn 22.8.2019 o 23:23

  Zdravím všechny diskutující, měl bych jeden dotaz, co si myslíte o tzv. psychowalkmanech? Na internetu jsem se dočetl rozporuplné informace, a proto by mě zajímal váš názor.

  Odpověď
  • Vyhnul bych se tomu, člověk neví čemu se vystavuje.

   Odpověď
 48. Zdravím.Má někdo z vás zkušenosti s dělenou stravou a pitím strukturované vody?

  Odpověď
  • S tím zkušenost nemám, ale mám dobrou zkušenost s oddělováním jídla a pití.

   Odpověď
   • To je moc dobrá rada, potvrzuji. Zažívání potom pracuje o mnoho lépe.

    Odpověď
   • Dodržuješ po jedle cca hodinovú pauzu a tak sa napiješ, alebo máš iný prístup?

    Odpověď
    • Spíš tak 2 hodiny, nebo i více, podle druhu jídla.

     Odpověď
  • Mam s dělenou stravou velmy dobré zkušenosti. Pomohla mi před 25ti lety, kdy jsem měla oteklé klouby, nadváhu a byla velmi unavená. Dodnes dodržuji učité zásady a leta mám stabilní váhu více energe a klouby bolí jen při změně počasí. Za mě to stojí za vyzkoušení.

   Odpověď
  • Problematika je dobře vysvětlena v knize profesora I.P.Neumyvakina – Žijte dlouho, žijte aktivně:
   https://www.megaknihy.cz/alternativni-lecba/256058-zijte-dlouho-zijte-aktivne.html
   https://www.uloz.to/file/fD92oUw9Nage/neumyvakin-i-p-zijte-dlouho-zijte-aktivne-pdf
   Pozitivní výsledky s dělenou stravou, správným pitím vody a navíc, užíváním jedlé sody a 3%peroxidu vodíku mohu potvrdit.
   Pitím strukturované vody, ohřáté na teplotu lidského těla se urychlí proces vstřebávání vody v tenkém střevě do krve.

   Odpověď
   • Ano ,podle této knihy jedu cca dva měsíce tak že bez zbytečného strádání jsem zhubl deset kilo.Jídlo třikrát denně, pití strukturvody hodku a půl po jídle ,soda ráno a večer ,poslední jídlo v 7 večer.S oddělováním bílkovin a sacharidů je v pracovním nasazení trošku problém ale i tak ustoupila bolest kolen a zlepšila se i lupénka.Žádné kafe,čokolády,chlast,minimum masa..,luštěniny,obiloviny,zelenina z vlastní zahrady.Kupodivu i ten hlad má trošku jiný průběh,není už takový vlčí.Něumyvakin má pravdu…když máte hlad,napijte se vody.

    Odpověď
    • Luftík, 100% vyliečenie psoriázy (lupienky) – skús odvar z mydlice lekárskej, potierať. Vidlák tak vyliečil psoriázu u syna za 2 týždne. Písal tu o tom už dávnejšie.

     Odpověď
     • Vďaka za mydlicu.Zkusím to jen co ju seženu.

      Odpověď
  • Dělenou stravu jsem dlouhodobě na sobě testoval. Nedokázal jsem si na ni zvyknout. Vadil mi častý pocit hladu a nedostatek energie k vytrvalejšímu fyzickému i duševnímu výkonu. Střevní problémy jsem neměl. Je mi jasné, že tento stravovací systém může být pro někoho uspokojivý zejména když je porovnáván s „racionální stravou“. (Dovedu si představit určité odlehčení trávení.) Taky v době testování jsem už dávno nekonzumoval cukr ani med, což jistě ovlivňuje celý metabolismus a určitě to mělo vliv na tu energii. Teoreticky by dělená strava měla vést k horší krvetvorbě (než při aplikaci makrobiotiky), ale do toho se teď nechci pouštět.

   Strukturovaná voda mi byla (nejednou) nabízena jistými dealery. Ani jeden mi nebyl schopen vědecky vysvětlit o co jde, ale peníze chtěli. Čerstvá voda z lesního pramene mi připadá chutnější a hlavně s ní lépe funguje kvásek, což je pro mne směrodatné. Po dlouhodobém soukromém výzkumu vody dávám zásadně přednost vodě bez chlóru, s nízkou konduktivitou, co možná nejčerstvější a pokud možno s vyšším pH. S kvalitou vody úzce souvisí obsah iontů, obsah vápníku a hořčíku a problém spojování molekul vody do tzv. klastrů. Pokud člověk používá trvale výhradně jeden zdroj vody k pití a vaření, měl by si nechat udělat její kompletní rozbor a na základě toho konpenzovat případné nepříznivé dlouhodobé účinky (nejčastější je u nás nevhodný poměr vápníku a hořčíku).

   Odpověď
   • pre kancelarske krysy je delena strava v poriadku, pre fyzicky pracujucich je to tazsie… strukturovanu vodu si vie spravit kazdy doma- nechat cez noc odstat vodu, zliat zhruba 90% a spodok kde su usadeniny(nevidno)vyliat. cistu vodu zohriat na 80 max 90 stupnov a rychlo schladit. osobne si ale tiez radsej chodim nabrat ku pramenu, uz len samotny ukon ma upokoji a harmonizuje.

    Odpověď
 49. NicNezNula 20.8.2019 o 22:22

  Má někdo nějaké zajímavé tipy na přípravu pohanky? Dává jí někdo pod peřinu, je to účinné?
  Pohanka se špekem 100x krát jinak je vítána, ale asi akceptuji i zdravější varianty.

  Odpověď
  • popolvár 21.8.2019 o 19:36

   pohánka je veľmi rýchlo uvarená. Ja ju rád jedávam so slaninou a zeleninou.
   V hlbokej panvici opražím do zlatista pásiky prerastanej slaniny, potom do toho pridám na hrubšie rezančeky nakrájanú surovú zeleninu (mrkva, kapusta, pór, paprika, cukety, na tenko nakrájaný cesnak… – čo máš momentálne doma), prudko opražím – zelenina je osmahnutá, ale polochrumkavá, k tomu pridám zvlášť na masle vydusené huby na tuk, primiešam uvarenú a scedenú pohánku – soľ, peper, solčanka, oregáno…

   Odpověď
  • My snídáme pohankovou kaši na sladko – zalitou horkou vodou, rozmíchanou, troška např. javorového sirupu, ořechy a mandle namáčené přes noc ve vodě nebo ovoce. Je to výborné na vlasy, kromě jiného.

   Odpověď
  • Občas zamíchám propranou pohanku do tvarohu a nechám přes noc. Pak se může přidat lžička medu, rozinky, ořechy…. Já to jím jen tak. Je to výborná snidaně nebo svačinka.

   Odpověď